DE DRIE MUSKETIERS Berucht inbreker gepakt Oxford-enthousiasme Binnenland Nieuw afzetgebied voor onze zuivel Koeiengeloei in de vlammen De „Van der Wijck" was niet „rank" Schommeling. Buitenland Gewetensconflicten van S.A.-mannen De vrijmaking van Abessinië Nachtelijke arrestatie in het hartje van Amsterdam, waarbij de buurtbewoners den misdadi ger trachten te ontzetten. Geruimen tijd geleden is in een tabaks- grossierderij in de Borneostraat te Amster dam een inbraak gepleegd, waarbij de buit bestond uit een groolen voorraad siga ren en sigaretten en een bedrag aan geld. Het onderzoek der politie van het bureau Linnaeustraat deed het vermoeden rijzen dat aan deze inbraak twee oude bekenden van politie en justitie debet waren. Enkele maanden geleden werd één van hen. zekere van C., aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld. Kort daar na volgde de arrestatie van een bekend he ler, D. van der Sch„ die eveneens aan de justitie werd overgeleverd. De derde man, een zeer berucht inbreker, C., scheen spoor loos verdwenen te zijn. Nasporingen had den niet het minste resultaat, totdat bet onderzoek aan den dag bracht, dat C. zich nogal eens placht op te houden in een wo ning aan de Spuistraat. Zoowel de centrale recherche als die van het bureau Warmoes- straat. hielden daarop het perceel vanuit een schuilplaats voortdurend in het oog. WOENSDAG 5 MEI 1937. Hilversum I. NCRV-Uitxending. 6.30—7.00 Onderwas fonds voor de scheepvaart, 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Postzegelpraatje. 3.00 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Bnnenaanvaringsregle- ment en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Vrouwen V. TJ.-Plan 1937, causerie. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Chr. Gem. Zangvereeniging „Oudwijk" en het NCRV-orkest m.m.v. solisten. 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.4512.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. (Eventueel schaak uitslagen) De Prinses en de Prins naar Indië in een interview met Aneta heeft de oud-gouverneur-gcneraal graaf van Limburg Stirum, die een reis maakt door Nederlandsch-Indië, verklaard, dat het voornemen tot een bezoek van het Prinselijk Paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip, waarop dit bezoek gebracht zal worden. Candidaten Eerste Kamer Voor de Kath. Dem. Partij en de Chr. Dem. Unie. Gisteren publiceerden wij de candidaten- lijsten voor de verkiezingen van de leden der Eerste Kamer voor de provincie Noord- IIolland. Daarenboven dienden nog de Kath. Democratische Partij en de Chr. Dem. Unie candidatenlijsten in, welke wij hier laten volgen. Katholiek Democratische partij: 1 Mr. A. P. C. Peters, Den Haag, 2 P. G. van Engelen, Haarlem. Cristelijke Democratische Unie: 1 R. van der Brug, Gouda; 2 H. Steketee, "s-Gravenhage; 3 J. J. Janzen, 's-Graven- hage. Overeenkomst tusschen Neder- landsche en Italiaansche maat schappijen voor de bereiding van wol uit caseïne. Wij vernemen, dat een consortium is gevormd tusschen de: Snia Viscosa te Milaan, comm An- tonio Ferretti te Milaan (de uitvin der van de „Lanital") NV. „Lyempf" te Leeuwarden en de N.V. Leo de Winter en Co. te Amsterdam, met het doel de bereiding van textiel-ca- seine in West-Europa, alsmede de fabricatie van „Lanital" in Neder land door te voeren. De beide laatst genoemde firma's zijn reeds met de algemeene voorbereiding aangevan gen. De bedoeling is bij de uitvoering in de eerste plaats de Nederlandsche zuivelindus trie ten volle de gelegenheid te geven zoo veel mogelijk grondstoffen voor de „Lani tal" te leveren, tot welk doel reeds contact is gezocht en de medewerking is verkregen van eenige belangrijke, zoowel coöperatieve als particuliere, zuivelfabrieken. Waar de afzet van zeer belangrijke hoe veelheden texliel-caseïne reeds verzekerd is, zal deze nieuwe industrie, de oplossing kun nen zijn voor vele moeilijkheden, waaronder onze zuivelindustrie gebukt gaal, in het bij zonder van wege het fêit, dat er in (ie laatste jaren zoovele afzetgebieden voor onze zuivel- en melkproducten verloren zijn gegaan. Van een en ander is reeds mededeeling gedaan aan de Nederlandsche regeerings- autoriteiten. Met de fabricatie van „Lanital" zal hier te lande worden begonnen, zoodra de grond stof fenvoorziening voldoende is geregeld. Zaterdagnacht eindelijk werd C. door twee agenten van het bureau Warmocsstraat, die zich in burger verdekt hadden opgesteld, gezien, toen hij het huis wilde binnen gaan. Zonder arzelen traden zij op hem toe en hielden hem aan. C. verzette zich daarbij uit alle macht, zoodat het de grootste moeite kost te, hem te overmeesteren, vooral ook omdat omwonenden op het tu mult waren komen toeloopen en po gingen in het werk wilden stellen om C. te ontzetten. Niettemin slaagden de agenten er in, hun arrestant naar het bureau Warmoesstraat over te brengen, waar hij in arrest werd gesteld. Den volgenden morgen is hij naar het bureau Linnaeustraat overgebracht, waar de commissaris van dit bureau hem een verhoor heeft afgenomen. Hij zal ver moedelijk heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. Duizenden hebben zich opgege ven voor de groote internatio nale Oxford-conferentie in Utrecht. Utrecht zal van 6 to 17 Mei het centrum zijn van de Oxfordbeweging in Nederland en den vreemde. Deze godsdienstige op wekkingsbeweging, die zoovelen van allerlei stand en richting tot zich trok, boekte reeds duizenden liefhebbers voor de groote conferentie, welke in diverse localiteiten in de oude Bisschopsstad zal worden ge houden. O.a. werd beslag gelegd op de groote loods der groentcnveiling, welke al leen reeds 6000 menschen kan bevatten. Wij vernemen van de directie der Ned. Oxfordbeweging, dat uit Enge land 500 gasten verwacht worden; Denemarken zendt 200 deelnemers. Een Nederlandsche gemeente van 1700 leden meldde, dat duizend hun ner met autobussen in Utrecht zullen arriveeren. Hilversum H. V ARA -U i tzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek., 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 De sfeer in huis, causerie. 11.30 Het niet altrjd werkende land, causerie. 12.00 gramofoonmuziek. 12.151.45 VARA-orkest en gramofoonmuz. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Gedachten-complexen uit dezen tijd, cau serie. 7.00 Zang. 7.30 Vrijz. Protestantisme Nationaal, causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 „De Stem des Volks", Residentie-orkest en soliste. 9.10 Declamatie. 9.30 VARA-Theaterorkest en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Orgelspel. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Burgemeesters, doctoren, zakenlieden en onderwijzers zoowel als fabrieksarbeiders worden onder de Oxford-leden geleld. Uit diverse fabrieken, zoo deelde men ons mede, komen ploegen van honderden arbeiders over. Dat de huisvesting van zoovelen een tijdroovende voorbereiding eischt, laat zich aanzien. Utrecht vormt echter een krach tig centrum der beweging en over medewer king heeft men zich in deze drukke vóór- dagen dan ook niet te beklagen. Landbouwer in Brabant werd door zijn vee gealarmeerd, dat zijn boerderij in brand stond. Mede door gebrek aan bluschwa- ter gingen de geheele stal en schuur met kostbare landbouw machines ten gronde. In den vorigen nacht is in het gehucht Dui- zeldonk, onder de gemeente Helmond, de kapitale boerderij van den landbouwer J. Kuipers geheel uitgebrand. Dank zij de aan wezigheid van een brandmuur, bleef het woonhuis gespaard. Omstreeks twaalf uur werd de bewoner wakker door het loeien van het vee en het geknetter der vlammen. De landbouwer waarschuwde ijlings eenige buren en dezen zijn er in geslaagd, tien koeien uit den stal door de vlammen heen naar buiten te drij ven. Een pink, zoomede de geheele kippen- stapel kwamen in de vlammen om. Door den feilen noordoosten wind greep het vuur snel om zich heen en, mede door gebrek aan bluschwater, was weldra de ge heele stal met schuur een puinhoop. De geheele landbouwinventaris, w.o. een dieselmotor en verscheidene machines, gin gen verloren. De schade, welke op circa achtduizend gulden wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. De Raad voor de Scheepvaart ontvangt steeds meer verkla ringen over het scheefvallen van het schip. De Raad van de Scheepvaart te Bata via zette gisteren het onderzoek naar de ramp van de „Van der Wijck" voort. Getuige Eman, ladingklerk, antwoordde op de vraag, of het schip gemakkelijk scheef viel:„Jawel. echter alleen als het leeg was.' Getuige Gerdingh, passagier van de „Van der Wijck". verklaarde dat z.i. het schip niet „rank" was. Getuige zag het rood* bakboordlicht tot het laatste toe. Dat was even voor de „Van der Wijck" onder water verdween. Het electrisch licht brandde tot het laatste mo ment. De volgende getuige, de hoofdwerktuig kundige van de „Van der Wijck", de heer Wevhenke. meende echter, dat de helling vrij plotseling was ontstaan. De volgende getuige, de vijfde werktuig kundige van de „Van der Wijck". verklaar de. dat hij wacht liep Aan acht tot twaalf uur. Bij het overgeven van de wacht meld de hij, „dat er niets bijzonders was". Gedu rende de geheele wacht was uit de tank aan stuurboord circa tien ton olie verstookt, terwijl tevens uit de tank aan stuurboord badwater was gepompt. Getuige heeft zich echter niet gerealiseerd, dat de „Van der Wijck" niet recht kwam. De voorzitter van den Raad kwalificeert dit als „een beetje sloom". Overigens acht de voorzitter het bevreem dend, waarom dan niet om tien uur de pomp is overgezet op de bakboordtank, daar het gebruikelijk is om iedere twee uur om beurten van stuurboord en van bakboord te stoken. De volgende zitting van den Raad zal plaats hebben op 5 Mei. Alles schommelt in de wereld, In een wisselend bestaan, Dat van allen voorbestemd is, Om zeer snel voorbij te gaan! Nimmer is hel daag-lijksch leven Nu eens werk'lijk in balans, Rondom geven vele dingen Slechts een schommelende kans! Barometers rijzen, dalen. En we vinden het gewoon, Tusschen „zeer veel wind" en „regen" Of veranderlijken „schoon". Daarbij schommelt ook de stemming Van het menschélijk gemoed Tusschen slecht en middelmatig, of veranderlijk en goed! Onze gulden ging aan 'f zweven, Alle munten zweven mee. En de conjunstuur blijft dienen, Als het water van de zee! Hoog er, lager... lager, hoog er, Onbestemd aan elke kust, Hoe de jaren ook verloopen, Nimmer komt die zee tot rust! In het schommelend Europa Gaan de schalen op en neer, En bekende, groote wegers Zijn voortdurend in de weer! Maar ivie kan er ooit voorspellen, Welke schaal straks door zal slaan, Of we stra.ks weer zullen strijden, Of in vrede verder gaan? Wel hem, die in schomm'lend leven, Innerlijk de wegen kent, Die hem rust en vastheid geven, Hoe ook t lot zich keert of wendt! Die tenslotte heeft begrepen Dit, wat altijd is geweest, Dat de wisselstroom der krachten Nieuwe kracht geeft aan den geestH KROES Mei 1937. (Nadruk verboden.) Nederl. vereeniging pleit bij den Volkenbond voor wedertoelating van Abessijnsche delegatie in Genève. Door de „Nederlandsche Vereen, voor de vrijmaking van Abessinië", is een adres aan den volkenbond te Geneve verzonden. Het adres verzoekt de toelating der Abessynsche delegatie bij de aanstaande vergadering van j den Volkenbond op de volgende gronden: Overwegende dat Abessynië, ondanks de i wederrechtelijke bezetting door Italië nog steeds lid is van den Volkenbond; Overtuigd dat het internationale recht door het optreden van Italië, op ontoelaat bare wijze geschonden, door den Volkenbond J moet worden gehandhaafd; dringt, namens het overgroote deel van de Nederlandsche publieke opi nie en ongetwijfeld van de geheele wereld, er bij uw raad ernstig op aan om de delegatie van de thans in het buitenland noodgedwongen vertoe vende Abessynische regeering tot de zittingen van den Volkenbond toe te laten en niet te rusten, voor dit, door wreed geweld en rechtsver krachting getroffen volk, bevrijd worde van overheersching en wille keur; Beroept zich met klem op uw raad, toe te zien dat de volkenbond, gebonden door zijn statuten, een loyale houding zal aannemen tegenover de regeering van Abessinië, welke zich nog altijd acht te zijn representante van een land en volk dat in den Volkenbond plaats en zetel is waardig gekeurd; is van meening dat de Volkenbond door handhaving zijner rechten herstellen zal het j door Italië's optreden geschokte vertrouwen in hem, voorwaarde tot betere intematio- nale verhoudingen. Zij willen geen brieven van Jo- den bezorgen. Het officieele orgaan der S.A., „Der S.A.- Mann" van 1 Mei j.1. wijdt eenige artikelen aan het Joodsche vraagstuk, waarvan er j één zich bezig houdt met het z.g. onopge- I loste probleem van het bezorgen van Jood- sche poststukken. Dit is volgens de redactie niet uitsluitend een probleem van de post- j administratie; telkens komen brieven van S.A.-mannen, die in dienst der posterijen j zijn, binnen, waarin wordt gewezen op de gewetensconflicten, waaraan nat-socialisti- sche postambtenaren blootstaan, die Jood sche poststukken moeten bezorgen. Deze brieven aldus de S.A.-Mann wij zen erop, dat de nat.-soc. geest bij deze amb- tcnaren nog steeds wakker is, en wij kun- i nen daarom niet toestaan, dat deze man- j nen voortdurend aan gewetensconflicten worden blootgesteld. Hoe is het mogelijk zoo vraagt een briefschrijver dat een partijgenoot de 1 prospecti van „een kleercnjood" onder de Duitsche volksgenooten moet verspreiden, en op deze wijze de inwoners helpt aanspo ren, om in een Joodsche winkel te koopen. Men kan toch niet tegelijkertijd een strijder tegen Juda zijn en, zij het ook gedwongen, j een helper van Juda, wanneer men nat-so- I cialist is! In verband met al deze klachten over ge wetensconflicten stelt dit officieele regee- ringsorgaan den eisch, dat de kwestie der Joodsche poststukken worde geregeld in den J zin der nat.-socialistische wereldbcschou- I wing. Het blad vertrouwt, dat de Duitsche j posterijen in deze kwestie spoedig een be- j slissing zullen nemen, 139. PARDON, MIJNE HEEREN. Deze aarzeling kwam den drie vrienden verdacht voor, en Athos, eenige stappen naar voren tredend, riep met flinke stem: „Wie daar?" „Wie bent U?" riep een der ruiters. „Dat is geen antwoord", zei Athos. „Ik vraag: Wie daar? Geef antwoord of ik schiet". „Bedenkt wat U doet, heeren!" zei toen een wel wat onzekere, maar toch gebie dende stem. „Wie bent U? Antwoord of uw ongehoor zaamheid zoo duur te staan komen." „Allereerst, wie bent U? Antwoord!" „Musketiers van den koning," ant woordde Athos, meer en meer overtuigd, dat degene die hem ondervroeg, daar het recht toe had. „Welke compagnie?" „Compagnie van De Tréville". „Komt u melden en rapporteert mij, wat u hier op dit uur uitvoert". Athos gaf Porthos en Aramis een tecken, dat ze moesten achterblijven en ging al leen naar het tweetal toe. 140. IN HET GEVOLG VAN DEN KARDINAAL. „Pardon, mijne heeren," begon Athos. „maar we wisten niet met wie we te doen hadden en zooals U hebt gezien waren we op onze hoede." „Wie bent u?" vroeg de officier, wiens gelaat gedeeltelijk door zijn mantel bedekt was. „Maar u zelf mijnheer?" zei Athos, die zich tegen deze ondervraging begon te ver zetten, geef mij als het u belieft een be wijs. dat u gerechtigd bent, mij te onder vragen!" „Goed, uw naam?" vroeg de officier weer en liet zijn mantel zakken. „Mijnheer de kardinaal!" riep Athos in de grootste verbazing. „Uw naam?" vroeg de kardinaal nu voor de derde maal. „Athos". antwoordde de musketier. De kardinaal wenkte zijn begeleider. „Deze drie musketiers zullen met ons mee rijden", sprak hij met gedempte stem.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7