IBIS SHAG Zonnig mm- en goeie loeien I r fa. HERM. DE RAAT OMGEVINGNIEUWS AKKERTJES Ieimeluke Uil Bergen Dohbelmcmn lekker... man! Langestraat 80 Alkmaar Telef. 3383 Hoe kom ik van die hoofdpijn af? DE' STRIJD 'Vrijdag 7 Mei 1937 Tweede blad KOORVEREENIGING „BERGE." Woensdag gaf de Koorvereeniging „Ber gen", directeur, de heer Joh. Brands in de groote zaal van de Rustende Jager haar jaarlijksche uitvoering. Laten we dadelijk zeggen, dat dit concert, waaraan als solis ten medewerkten mevr. Petro Meijer-den Rooyen uit Leiden en mej. G. Frankfort uit Santpoort, in alle opzichten uitstekend slaagde. Tegen de samenstelling van het (programma moeten wij echter één bezwaar maken. Waarom heeft men het noodig ge oordeeld het kinderzangspel na de pauze te geven? Het werd ongeveer half twaalf voor dit afgeloopen was. Voor esn zaal, welke slechts matig was be zet, opende de directeur het programma met het. bekende liedje van den Bergenaar. De heer Brands verzocht alle aanwezigen in de zaal te willen medezingen, aan welk ver zoek spontaan werd voldaan. Hierna deed de soliste mevr. Petro Meyer- 'den Rooyen zich in twee liederen van Schu- bert en één van Glück hooren. Ongetwijfeld heeft mevr. Meyer een zuivere goed klinken de sopraan, maar haar geluid reikt o.i. niet ver genrfeg, om haar tot een concertzangeres te stempelen. Wij vonden haar echter in haar tweede optreden zekerder. Het koor zong op zeer verdienstelijke wijze „Waar de hei te bloeien staat" van J. P. J. Wierts en „Adeste" van Otto de Nobel Vooral het laatste klonk vol en linooi. Over het optreden van de fluitiste, mej. G. Frankfort, hebben wij niets dan lof. Vooral het Rondo van Popp werd zeer goed gespeeld. Voor beide solisten die welver diend met bloemen werden gehuldigd be geleidde de directeur zelf en hij deed dat op rustige onopvallende wijze. Na de pauze werd opgevoerd „De Hek- senmantel". kinderzangspel in 3 bedrijven van E. J. v. d. Broecke-de Man. Wat ons in dit zangspel wel bijzonder opviel was de eenheid welke er in dit kinderkoor heerschte. Er werd bovendien mooi zuiver gezongen; ook door eenige zeer jeugdige solisten, die ons werkelijk hebben verrast. Slechts de rolvasthcid liet een weinig te wcnschen over. Kwam dat misschien van de zenuwtjes? In ieder gevoel noemen wij het een prestatie een drie bedrijvig zang spel op een dergelijke wijze op te voeren. Een gezellig bal besloot dezen uitstekend geslaagden avond. BERGER SPORTVEREENIGING. 'Zooals wij alreeds eerder meldden, eindig den in de eerste klasse A B.S.V I en Z.F.C. IV de competitie met een gelijk aantal pun- „De Heimelijke Strijd" Ons nieuwe feuilleton j Na het buitengewoon groote succes, j dat wij met ons feuilleton „Marjo* leintje" mochten boeken, vinden onze lezers vandaag de eerste aflevering j van een nieuw vervolgverhaal, dat weliswaar van een geheel ander genre is, doch hetwelk zeker in niet mindere mate zal boeien. Het is een roman, die op pakkende wijze de gruwelen en heimelijken strijd van internationale spionage en con- tra-spionage behandelt. Het is actu- eele stof en gezien het feit, dat de karakters psychologisch knap ge- teekend zijn, zijn wij er zeker van, dat onze keus wederom in den smaak zal vallen VOOR DE PUP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pIJp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. ten en zou dus een beslissingswedstrijd noo dig zijn om de kampioen in deze afdeeling aan te wijzen. Deze beslissing nu wordt a.s. Zondag om half drie gespeeld op het terrein van a.V.V. te Krommenie. Wie dezen wedstrijd winnen zal is naar onze meening een geheel open vraag. Naar wij gelooven verschillen beide elftallen el kander bitter weinig in kracht en daar on getwijfeld ook de zenuwen een woordje zul len medespelen, is het onmogelijk een voor spelling te doen liet is zaak voor de Bergenaren onmiddel lijk flink aan te pakken, en dus in een hoog tempo te beginnen. Wanneer de lieeren hun zenuwen de baas kunnen blijven en spelen voor wat ze waard zijn, dan hebben ze zon der eenigen twijfel een zeer mooie kans. Ilcel sportief Bergen leeft met jullie mede. Talloozen zullen de reis naar Krommenie maken oni jullie door hunne aanmoedigin gen te sterken in den zwaren strijd, talloo zen ook zullen vol spanning in Bergen den uilslag afwachten. En zij allen hopen vurig op het zoo zeer begeerde kampioenschap. Komt jongens, stelt jullie aanhangers niet teleur. Vecht er voor en -wint! Het elftal, dat met zorg is gekozen, ziet er als volgt uit: J. Halff (doel); P. Beeldman en A. Urba- nus (achter); J. Ludding, J. Peetoom en J. Tuijn (midden); H. Plomp, C. Hoogvorst, C. Koster, J. de Groot en A. w d: Berg (voor). Onnoodig te zeggen, dat onze beste wcn schen deze elf voetbalkerels naar Krommenie vergezellen. Wat is de leus van den trainer ook weer jongens? Nu of nooitdan maar nu! MUTATIES TER SECRETARIE In verband met het vertrek van den amb tenaar P. N. Baltus hebben de volgende mutaties ter Gemeente Secretarie plaats ge vonden. Bij besluit van B. en W. is de klerk J. Rampen bevorderd tot ambtenaar, de tij delijk klerk J. Th. M. Punt tot agent der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverze kering benoemd en de volontair ter secre tarie J. Uitentuis tot tijdelijk ambtenaar bureau Werkverschaffing en Steunverlee- ning aangesteld. Voorts is de heer B. Dun als volontair met toelage ter gemeente-Secretarie te werkgesteld. WETHOUDER MILTENBURG HERSTELD. Naar wij vernemen is Wethouder Milten burg die sedert Januari van dit jaar met ziekteverlof was, thans in zooverre hersteld dat hij de volgende week weder in functie zal kunnen treden. WASCHGOED GESTOLEN Ten nadeele van mej. H. O. aan de Bree- laan zijn verschillende stuks waschgoed uit haar tuin ontvreemd. Waar den laatsten tijd. reeds meer van dergelijke diefstallen plaats vonden zij men gewaarschuwd. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN Gevonden: Een bos denneboompjes; Prot. kerkboekje; twee kostelooze belastingmer- ken; losse beenpijp; portemonnaie met poe derdoosje en potlood; belastingplaatjes; wit- bruin zijden haldoek; enkele honden aangc- loopen; streng bruine koralen; autoped; da- mesportemonnaie met geld; zilveren kruisje peau de Suède ceintuur met gesp. Verloren: Belastingplaatjcs; Nappa hee renhandschoen; lederen motorhandschoen; lederen ceintuur; portemonnaie met geld; pompkrukje van petroleumvergasser; lang werpig gouden broche; bruine heerenhand schoen; kleine gouden broche; Dobberman weggeloopen; zilveren vulpotlood. LANGENDIJK Centraal Genootschap van Kin der Herstellings- en Vacantieko- lonifis. Woensdagmiddag hield de afdeeling Lan- gendijk van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstellings- en Vacantie-kolOnies de algemeene jaarvergadering in hotel Concor- dia. De opkomst der leden was niet groot. De secretaresse, mevr. Paarlberg-Hartland bracht het jaarverslag uit. Het ledental is een weinig teruggeloopen, hoewel toch nog eenige nieuwe leden konden worden inge schreven. Het ledental was 270, tegen verle den jaar 296. Uitgezonden waren 20 kinde ren, met totaal 1011 verpleegdagen. De ge wichtstoename varieerde van minimum 2 pond en 2 ons tot maximum 13 pond en 4 ons. Gememoreerd werd het bedanken van de presidente Mevr. EecenSlot wegens haar vertrek naar elders. Het jaarverslag werd vastgesteld, waarna mevr. Paarlberg-Hartland het financieel ver slag uitbracht. Het jaar 1936 was begonnen met een nadeelig saldo van f22.92. Totaal was ontvangen f877.36. Uitgegeven in totaal f 1068.21, waarvan aan verpleegkosten f950.77 Het nadeelig saldo was alzoo f213.75. De speldjesdag had ruim f96 opgebracht, ter wijl van iemand buiten de Langendijker ge meenten nog een bijdrage van f15 was ont vangen, zoodat het nadeelig saldo toch nog ruim honderd gulden blijft. In verband met den toestand der finan ciën' werden hierna uitvoerige besprekin gen gevoerd over de uitzending van kin deren en de eventueele bijdrage der ouders. Men besloot, dat met de uitzending zal worden gewacht, tot er vijf kinderen tege lijk kunnen worden weggebracht, hetgeen voor de reiskosten een niet onbelangrijke besparing met zich brengt. De geleidster heeft dan n.1. vrij reizen. De uitzending van 21 Mei a.s. zal dan ook vrij zeker niet kunnen doorgaan. Bij het punt bestuursverkiezing werd be sloten, mevr. Donner te Broek op Langen- dijk en Mevr. De Wit te Oudkarspel te ver zoeken, zitting te willen nemen in het be stuur. Nadat nog een kwestie was besproken over een uitzending naar een tehuis dat niet van het Centr. Genootschap was, waar bij besloten werd. dat men daaraan niet kon beginnen, volgde sluiting. We vernemen dat de Langendijker ge meenten en ook de andere, die indertijd zijn aangewezen om zich bij den destructor van den Vleeschkeuringsdienst Barsingerhórn aan te sluiten, ter vernietiging van afge keurd vleesch, weer een verzoek tot aan sluiting hebben ontvangen, maar nu op aan merkelijk aannemelijker voorwaarden. Bij de Langendijker gemeenten doet zich nu het eigenaardige geval voor, dat aan één ge meente ontheffing tot aansluiting bij een destructor is geweigerd, terwijl de andere, die geen ontheffing vroegen, niets is bericht. Men deelde ons mee, dat eerlang een voorschotuitkeering kan worden tegemoetge- zien op den steun, die op de eerste drie maanden over de veiling verkochte produc ten zal worden verleend, voor zoover die producten daarvoor in aanmerking komen. Gezien de prijzen, welke voor de kool is be steed, kan wel worden aangenomen, dat die voor steun in aanmerking zal komen. De ideale combinatie, om ten volle te genieten van de komende feest dagen! Koopt daarom goede schoenen! Een uitgebreide, met zorg samenge stelde zomercollectie, de nieuwste nouveauté's staan ter Uwer beschik king. Eerste klas iabrikaten, zooals „BAL- LY", „SALAMANDER", „TIMTUR" e.a. waarborgen U een volmaakten pasvorm. Het adres voor gevoelige voetenl Hygiënisch ingerichte pedicure-in richting! Vakkundige Reparatie-inrichting Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt ovèral en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel lot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Voor de 50-slagenwedstrijden, ter voor bereiding van de jaarlijksche Kolfwedstrij- den van de Noordhollandsche Kolfvereeni- ging, hebben zich reeds een beduidend aan tal kolvers opgegeven. Ook voor de eigenlijke wedstrijden vai> de Noordhollandsche wor den zeer veel deelnemers verwacht. Ze wor den op 30 en 31 Mei in de kolfbaap van Rij per te Zuidscharwoude gehouden. Met de vroege producten van den Lan gendijker tuinbouw staat het er nog bedroe vend voor: alles is op achter. Bijna altijd worden nog in de maand Mei vroege aard appels aangevoerd, doch we gelooven niet, dat het dit jaar het geval zal zijn. De werkzaamheden voor de automatisee ring van de telefoon vinden geregeld voort gang. Toch is men niet zoo opgeschoten, als men wel had mogen verwachten, daar ver schillende machines, die daarvoor noodig zijn, niet tijdig gereed waren. Niettemin vin den de werkzaamheden nu geregeld voort gang, ofschoon het nog vrij geruimen tijd zal duren, eer alles voor indienststelling gereed zal zijn. 474ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 5 Mei 1937 Hooge Prijzen 25.000.— 17412 100.— 20979 Prijzen van 65.— 220 346 364 835 923 1027 1153 1160 1196 1328 1360 1578 1742 2166 2274 2621 2984 3090 3164 3251 3864 38W 3944 4227 4595 4749 4859 4940 5007 5049 5393 5649 5879 6686 7073 7229 7500 7571 7724 8554 8555 8810 9628 10281 10384 10703 11118 11201 11714 11769 12082 12528 12582 12640 13222 13466 13511 13741 13892 14313 14737 14788 15215 15549 15642 15643 15747 15905 16475 16477 16543 16801 16809 16924 16967 17008 17067 17167 17572 17602 18003 18033 18116 18130 18480 18686 18718 18980 19165 19215 19355 19495 19803 19874 19948 20617 20636 20928 Verbetering 4e klas, 2e lijst: 17358 m. z. 17368. door Michael Corvin ld) De instructies, die de portier van hotel Kaiserhof ontvangen had, waren duidelijk en niet voor meer dan één uitlegging vatbaar. Mr. Werler, eigenaar van meer dan zestig groote steenkolenmijnen in de Vereenigde Sta ten, wilde te Berlijn onder geen voorwaarde gestoord worden. Hij was slechts vergezeld van een secretaris en een chauffeur met een auto, gearriveerd en in hotel Kaiserhof afge stegen, om daar een reeks besprekingen te houden, welker doei onbekend was. Daar men wist welke rol Werner in het Amerikaansche openbare leven speelde, en ook hoeveel er tevens van zijn beslissingen voor Duitschland kon afhangen, lag de geheele pers op de loer, om iets anders over zijn plannen en over de redenen van zijn aanwezigheid in Berlijn te weten te komen. Tot de bladen, die hierin het levendigst be lang stelden en daarom ook het ongeduldigst waren, behoorde de „Welt", het groote liberale orgaan van de hoofdstad, een der in het ge heele land den toon aangevende couranten. Dr. Mersheim, de hoofdredacteur, had reeds drie dagen lang bij de eiken middag gehouden conferenties van den staf der redactie, ge ïnformeerd, of het nog maar steeds niet ge lukt was, iets over Werler's bedoelingen te weten te komen. Doch steeds kreeg hij ten antwoord, dat elke poging om een onderhoud te verkrijgen, slechts tijdverspilling was ge weest. De reportagedienst der pers, die on danks zijn schijnbare ordeloosheid streng ge organiseerd was, faalde in dit geval volkomen. De hotelportier had in opdracht om zonder eerst belet te vragen, elk verzoek om een onderhoud met Mr. Werler af te wjjzen en ook de pogingen van sommige reporters om den millionair voor zijn hotel op te wachten en hem dan aan te klampen, mislukten. Wer ler verliet het gebouw haast niet en als hij het deed, wachtte zijn wagen reeds voor de deur. Er bestond geen mogelijkheid hem te spreken te krijgen. Daarbij was het een publiek geheim, dat dit bezoek, evenals de bezoeken van andere Amerikaansche industrieele leiders, voor de toekomst van het lang van het allergrootste belang kon zijn. De „Welt" moest hoe dan ook te weten komen, waar het om ging. Het net der observatie werd nog nauwer om Werler toegehaald en nog strakker gespannen. Zon der rechtstreeksch opdracht daartoe want Dr. Mersheim zorgde er nauwkeurig voor dergelijke opdrachten niet te geven werden de chausseurs van het hotel, de telefoonjuf frouw en wie verder maar op eenigerlei wijze in de nabijheid van Werler mocht kunnen ko men, omgekocht om mededeelingen te doen over elke schrede van den geobserveerde. Men ervoer op deze wel hoe laat Mr. Werler op stond, dat hij zich zelf placht te scheren, dat h\j een zeer eenvoudig ontbijt gebruikte, dat hij betrekkelijk goedkoope sigaren rookte, en een menigte andere bijzonderheden, die stellig voor het leven van Mr. Werler even belang wekkend, als voor de courant oninteressant waren. Mersheim werd voortduren^ nerveuser. Wat zou die Amerikaan toch wel in den zin heb ben? Het afschrift -*an het telegram, dat hij op dezen laatsten dag der observatie van een van zijn meest geslepen verslaggevers ontving, was zoo onbegrijpelijk, dat hij het aanvanke lijk voor een vervalsching hield. Mr. Werler zou namelijk aan de afdeeling P van de Wes- Indische Rubber Company den volgenden text geseind hebben; „Toestand als verwacht. Zendt honderd per cent Londen. Broeders onderweg. Opgepast voor ratten. Werler." Mersheim las het afschrift van dit telegram, dat zijn verslaggever van een chasseur van het hotel ontvangen had, meerdere malen hoofdschuddend over. Wat had die mijneige naar met een rubbermaatschappij te maken? Niemand wist er iets van, dat Werler in deze soort zaken betrokken zou zijn. Wat betee- kende dat naar Londen sturen van honderd percent? Welke broeders waren er onderweg en wat ter wereld beteekende wel die zinne- looze waarschuwing voor ratten? Geërgerd wierp Mersheim het stukje papier op tafel, toen er gekiopt werd en de mede werkers voor de middagconferentie binnen traden. Het waren met een enkele uitzjnde- ring uitsluitend heeren en die uitzondering, een jong en opvallend mooi meisje, was de eerst sedert een paar weken bij de redactie werkzame Esther Raleigh. Bijna gelijk met haar trad Siegfried Burg, de personeelchef en leider van den reportagedienst van de „Welt", de kamer binnen. De keuze van het personeel, een kwestie, die voor een dagblad steeds van groot gewicht is, berustte bij hem en hg was een man van haast geniale menschenkennis. Hij bekleedde deze positie reeds oijna twintig jaren en voor hem was het voldoende om met een sollicitant een kwartiertje te praten, om ongeacht de goede of minder goede getuig schriften en referenties, die hem werden aan geboden volkomen zekerheid te neoben verkregen, om een overeenkomst af te wgzen of aan te gaan. Ongeveer vier weken geleden had er zich een jongedame bij hem aange meld. die zich als Esther Raleigh, studente in de philosophie, voorstelde. Zij stelde veel be lang in de politiek en de vraagstukken van staathuishoudkundigen aard, zonder echter op een dezer beide gebieden groote kennis te bezitten. Maar het korte onderhoud werd be sloten met de mededeeling van Burg, dat zij den volgenden morgen kon beginnen. Haar kamer was het jui6t vacante nummer 7, haar taak voorloopig het bedrijf te leeren kennen, buiten rond te wandelen, zoo mogelijk alle couranten te lezen en voorstellen te doen voor door haarzelf te verrichten recherchewerk. Juffrouw Raleigh ging hier stralend mee accoord en toen eerst nam de oude Burg haar algemeen uiterlijke verschijning eens wat na der op. Zij was slank, rijzig van gestalte, en vertoonde een paar heldere, bruine oogen on der een weelde van bijna zwart haar. Haar leeftijd, een en twintig jaar, liet verwachten, dat zij na weinige jaren een zeldzaam schoone vrouw zou zgn. Toen zij hem verliet had Burg geglimlacht om haar poging een waardige houding te bewaren, terwijl al haar ledematen trilden van levensvreugde en jeugd. Hij was zeker van zijn zaak. Esther Raleigh stortte zich met alle heftig heid van een groot kind, dat een nieuw en ver rukkelijk stuk speelgoed gekregen heeft, in den stroom der gebeurtenissen. Alles was on bekend, kleurrijk en geheimzinnig. Zij leerde het veel omvattende bedrijf der uitgeverij van een dagblad kennen, naar zij meende, en met leergierige oogen en zinnen trachtte zg alles in zich op te nemen. De redactie, de zecterij, de gieterij en de rammelende monsters der rotatiepersen. Zij leerde begrijpen, wat auto typieën zijn, offset-druk, zetspiegel, pastei en duizend dingen meer, waarvan zij eerst geen vermoeden had gehad. Haar mannelijke en vrouwelijke collega's waren vriendelijk, hoe wel verbaasd over de vreugde, die al die dood gewone dingen en gebeurtenissen hier haar verschaften. Zg verklaarden haar dit en dat en lachten om sommige harer vragen, maar beschouwden haar bg dit alles toch min of meer als een soort indringster. Dit was vooral het geval op de politieke redactie, waarvan zg. hoewel voorloopig slechts in los verband, deel uitmaakte. De an dere in het gebouw werkzame dames behoor den tot de afdeelingen feuilleton, bijlagen voor vrouwen, kindercouranten en meer dergelijke, niet politieke onderdeelen der onderneming. Maar zij zou als eenige dame bewijzen van bekwaamheid op een ander terrein leveren. Aanvankelijktrachtten haar collega's, met wie zg door het werk meer in aanraking kwam dan met de overigen, haar duidelijk te maken, hoe hopeloos het voor een vrouw is om de politiek zelfs maar te begrijpen, maar toen zg na enkele dagen reeds te kennen gaf, dat zij volstrekt geen moeilijkheden had on dervonden, meenden zg, dat dit wat de theorie betreft misschien wel mogelijk kon zijn, maar de practijk? En nu brandde zij van verlangen om te bewijzen, dat zij ook tegen de practische eischen van den berichtendienst wel opgewas sen was, maar tot nu toe had zij nog geen geheim- gevonden, welks onthulling haar het gehoopte, zoo vurig gehoopte bewijs zou kun nen laten leveren. Zg nam plaats naast de schrijftafel van Mersheim, die onrustig heen en weer liep en niet in staat was zijn slechte stemming ver borgen te houden. Na enkele opmerkingen van weinig beteekenis, wendde hg zich heftig tot Burg. „Je zult me moeten toegeven, Burg, dat we zoo geen stap verder komen. Die Werler zit nu al een heele week lang hier. Een heele week lang, waarin hg voortdurend gewerkt heeft en wij hebben er zelfs geen vermoeden van, wat hij in het schild voert. Zijn bezoekers zijn ingenieurs en scheikundigen en ook van hen is geen woord los te krijgen. We kunnen hem evenmin naderen als ieder ander, dien hij niet bepaald ontbood. Vandaag kreeg ik een telegram van Werler in handen je zult het wel reeds weten dat op deze heele his torie de kroon zet." Mersheim nam het telegram van zijn bureau op en gaf het aan dengeen, die het dicht naast hem stond. Deze las het zonder het te begrij pen ei gaf het door. Esther ontving het be richt het laatst en bekeek de onbegrijpelijke woorden met dezelfde spanning en verwach ting, waarmede men een prijsraadsel bekfjkt. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 5