Binnenland Het Rijkswegenplan becritiseerd Gemeentebestuurders, weest niet optimistisch! Koninklijke belangstelling voor Boskoop Een moederdagtaart voor de Koningin Ontploffing aan boord van Letlandsch schip Dc studeerkamer van Dr. Colijn Aati-lawaai campagne De noodlanding van de Kievit Vechtpartij te Eindhoven Als West-Europa tegen Centraal-Europa voetbalt Buitenland Wehib Pasja helpt Franco Hitier en de humaniseering van den oorlog Frankrijk kan geen autarkie aanvaarden Luchtrace New York-Parijs gaat door Wordt het kapitaal voor den we genbouw wel goed besteed? vraagt de K.N.A.C. zich af. Dóór of óm de stad? In een uitvoerig artikel in haar officieel orgaan „De Auto" merkt de K.N.A.C. o.a. op. dat h.i. niet voldoende beseft wordt, dat de ontwikkeling van het motorweg- verkeer in Nederland door een onbillijken en eenzijdigen belastingdruk. henevens door velerlei andere belemmeringen, ern stig is geremd en dat te eeniger tijd toch, evenals in omringende landen reeds is ge schied, op een snel adres van het aantal motorische vervoermiddelen dient te wor den gerekend. Het beleggen van het nationale kapitaal in kostbare verbeteringen van de doorgangswegen door ste den en dorpen, z.g.n. traverse-ver beteringen. die slechts een tijdelijke verlichting zullen geven voor het verkeer, al zullen deze momenteel goedkooper zijn dan een omlegging, wordt als een kortzichtige politiek beschouwd. Nu door den Minister van Waterstaat met goedkeuring van de Staten-Generaal op den kapitaaldienst van de verkeersfondsbegroo- ting een extrabedrag van tien millioen gul den voor den aanleg van nieuwe wegen ter beschikking is gesteld een bedrag dat t.z.t. echter tot den laatsten cent en met een betrekkelijk hooge rente van 4 pet. door de automobilisten zal moeten worden terugbe taald zullen inderdaad cenige omleggin gen buiten bebouwde kommen* tot stand worden gebracht in de wegen van het Rijks wegenplan. Daar al deze omleggingen met een ruim profiel worden aangelegd en daarnaast het nieuwe wetsontwerp tot het tegengaan van lintbebouwing een goede kans maakt ook in de Eerste Kamer der Staten-Generaal te wor den aangenomen, waardoor in de toekomst, kan worden vermeden, dat deze nieuwe we- geen spoedig tot 'n nieuwe „dorpsstraat" de- gradeeren, kan de automobilist, die middels de motorrijtuigenbelasting de financieole middelen voor deze werken verschaft, wat de genoemde omleggingen betreft, tevreden zijn. Van de vele plannen echter, die er ander zijds worden vernomen om tot traversever beteringen over te gaan, noemt de K.N.A.C. er enkele bij name, o.a. bij Breda, Eindho ven en Assen. De cijfers van de verkeerstellingen, die aantoonen, dat tusschen 1932 en 1935 (cri sistijd) het doorgaand verkeer inct 60 pet. toenam, mogen als duidelijke waarschuwing dienen. De traverse met haar vele zijwegen en haakschc bochten zal ten eenenmale voor een vlotte en veilige verkeersafwikkeling ongeschikt blijven. De plannen voor wegenverbetering mogen niet gebaseerd worden op de huidige ver- keersfrequentie, doch oischen een vooruit- zienden blik op de toekomst, wil de heden- daagsche verantwoordelijke generatie niet door een volgende van een ernstige (en kost bare) kortzichtigheid beticht worden. Wegenaanleg is bouwen voor de toekomst. De bemanning van de „Janu" op weg naar Nederland Op 6 Mei met s.s. Dempo vertrokken. De Regeeringspersdient meldt, dat op het departement van Buiten- landsche Zaken van H.Ms. gezant te Tanger telefonisch bericht is in gekomen, dat de Nederlandsche ge zagvoerder en bemanning van het onder Panatneesche vlag varende stoomschip „Janu", welk schip, zoo als bekend, indertijd door de mari ne van generaal Franco naar Ceu- ta werd opgebracht, op 6 Mei j.1. met het stoomschip „Dempo" naar Nederland is teruggekeerd. Het Rijk zal steeds zwaarder lasten op Uw schouders neerleg gen. Sombere voorspelling in de vergadering van liberale ge meenteraadsleden. In een dezer dagen te Hilversum gehou den vergadering van de Vereen, van Libe rale leden van Gemeentebesturen, merkte de voorzitter, burgemeester Boos (uit Lekkcr- kerk) o.m. het volgende op: Juist in dezen tijd moeten de liberale raadsleden op hun qui vive zijn, dat de gemeenten niet weer beginnen maar geld uit te geven, omdat zoo gemakkelijk kan worden geleend en de inkomsten wel zullen stijgen. De verbetering van de Staatsfinanciën Im mers zal men niet spoedig zien in de ge- meentefinanciën. In de opcenten van de personeele belastiïïg en de grondbelasting bemerken de gemeenten nog niets van de opleving, in de gemeentefondsbelasting zal men er pas over eenige jaren iets van be merken. De vermindering van de werkloos heid gaat niet zoo snel. een belangrijk deel van de bevolking zal blijven aangewezen op wat het van de overheid krijgt. Doordat het Rijk zich vermoedelijk meer en meer gaat terugtrekken, zullen de gemeenten in de toekomst zwaar belast blijven. Het volk inte resseert er zich voor, wat straks zal gebeuren met de oude werkloozen, er zit iets in de lucht van een verzor ging van de ouden van dagen door de overheid, en dat zal dan slechts kunnen geschieden door een rijks regeling, waarbij de gemeenten zeker zullen worden ingeschakeld. De gemeentebestuurders moeten zich dus niet te veel laten meevoeren door optimisme, want straks bij de nieuwe taakverdeeling tusschen Rijk en Gemeente zullen de ge meenten het zwaar te verantwoorden krij gen. Juist in het financieel welzijn van de gemeenten moet men dus thans remmend optreden. Wie de gemeentelijke autonomie weer wil versterken, kan dit slechts doen door de gemeentelijke financiën te verster ken, anders is die autonomie niet mogelijk. De mogelijkheden in het kweekers- bedrijf hebben H. M.'s aandacht. M. M. de Koningin heeft gisterenochtend een bezoek gebracht aan de bloemententoon stelling te Boskoop. Enkele minuten na elven arriveerde H. M. in een open auto voor het tentoonstellings gebouw, waar de burgemeester van Boskoop, Mr. E. P. Verkerk, Haar begroette en de be stuursleden van de tentoonslellingsvereen. „Boskoop" aan Haar voorstelde. De bloemen en plantenverzameling bood een stralenden, frisschen aanblik. Men had er nauwkeurig voor gezorgd, dat van de spo ren dor naar schatting 15000 bezoekers, die er op Hemelvaartsdag geweest waren, niets meer te bekennen viel. Het was een genot, deze uitgezochte col lectie van rododendrons. Azalea's en andere voortbrengselen van de Boskoopsche kwee kers in een kleurig aspect van groote ver scheidenheid, afgewisseld door frisch denne- groen, te aanschouwen. Ongeveer drie kwartier wandelde Hare Majesteit tusschen Flora's kinderen en af en toe onderhield Zij zich met de kweekers-in zenders, voor zoover aanwezig. Vol belangstelling informeerde de Konin gin naar den gang van zaken in hun bedrij ven en naar de mogelijkheden van verkoop in binnen- en buitenland. Herhaaldelijk ge tuigde Hare Majesteit van haar bewondering voor dc plantenschat, zoowel tegenover den heer Oosthoek, voorzitter der organiseerende vereeniging, als tegenover den burgemeester. Ook het gebouw zelf werd door H. M. zeer geprezen. Tegen 12 uur verlrok de Koningin en haar gevolg, luide toegejuicht door de honderden belangstellenden, die buiten verzameld wa ren. Attentie van de Nederlandsche banketbakkers. Ter gelegenheid van de viering van" den moederdag, zal namens de Nederlandsche Banketbakkers Vereeniging aan H. M. de Koningin een „Moederdagtaart" worden aangeboden. Bij het verzoek aan H. M. dc Koningin om dit gebak te willen aanvaarden heeft do gedachte voorgezeten om, in H. M. de Koningin als 's lands moeder alle Neder landsche moeders te eeren. Door eenige afgevaardigden van het hoofd bestuur dor vereeniging zal de aanbieding plaats vinden. Bi] ontgassingswerkzaamheden. Twee mannen gewond. Gistermorgen heeft zich aan boord van het uit Riga afkomstige Let- landsche stoomschip „Everonica", dat gemeerd ligt aan paal 60 in de Waalhaven te Rotterdam, een ont ploffing voorgedaan, waarbij twee leden van de ontgassingsploeg min of meer ernstig werden gewond. Het schip, dat aanvankelijk in de Maas haven had gelegen, was naar de Waalha ven verhaald, om ontgast te worden. Daartoe had de bemanning des morgens vi-oeg liet schip reeds verlaten. De ontgas- sing, die met blauwzuur geschiedde, be paalde zich vooral tot het logies van de bemanning en het ruim in het voorschip. Het werk ondervond geen stagnatie en men was dan ook allerminst op een ontploffing verdacht. Toen tle ploeg het voorschip had verlaten, had plotseling een ontploffing in het voorschip plaats en direct daarop brak er brand uit. De opzichter Rees kreeg ernstige brandwonden aan gezicht en han den en het lid van de ontgassingsploeg Rijke werd tegen het dek geslingerd en met een schedelfractuur opgenomen. Op den wal had men de ontploffing ge hoord en spoedig waren de havendiensten 4, 3 en 6, de politie 3 en een bootje van de steenkolcnhandclsvereeniging langszij. Aan boord van het laatste scheepje bevond zich Dr. J. G. Veenenbos, die dc beide gewonden voorloopig verhond. Daarna zijn zij naar het bureau van de rivierpolitic vervoerd, vanwaar de slachtoffers naar het havenzie kenhuis zijn overgebracht. De derde man van de ontgassingsploeg is met den schrik vrijgekomen. Betreffende dc oorzaak van de ontploffing kon men ons nog geen inlichtingen ver schaffen. Dc havendienst 4 is onmiddellijk begon nen om met drie stralen het vuur te be strijden. Men kon niet goed bij den brand komen, maar door veel water in het ruim te brengen, heeft men weten te voorkomen, dat deze zich uitbreidde, De kajuit van een vliegtuig inspireert den minister tot zijn geestdriftige speeches. Zooals men weet, is Minister- President Colijn een geestdriftig luchtvaarder. Onlangs verklaarde Z.Exc. nog het rustigst te kunnen werken hoog in de lucht, in de ka juit van het vliegtuig. Van deze rustige werkuren kon de Minister deze week weer volop ge nieten, want hij reisde Woensdag ochtend met de K.L.M.vogel de Fla mingo van Waalhaven naar Vlis- singen en keerde, na eenige verkie zingsbijeenkomsten in Zeeland te hebben geleid. Donderdag per vlieg tuig naar de Residentie terug. Aanbesteding werk in onze omgeving De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Haarlem heeft heden aan besteed: le De verbetering van den toegang tot de veedoksluis te Den Helder, met bijkomende werken. Hoogste inschrijver: J. C. Koov- man, te Harlingen, voor 18.300 gulden. Laagste inschrijver J. de Vries, te Den Hel der, voor 14.772 gulden. 2e Het versterken en uitbreiden van de oeververdediging om den kop van den Stuif dijk op de Hors op Texel. Hoogste inschrij ver .T. van der Vlies, te Sliedrecht, voor 169.999 gulden. Laagste: O. J. Bosker, Wie lingen, voor 149.800 gulden. De politie met een geluidsmcter op stap! Strenge controle op de knalpotten! De A.N.W.B. meldt: reeds sedert 1 No vember j.1. den datum waarop het nieuwe motor- en rijwielreglement van kracht werd zijn er bepaalde grenzen vastgesteld voor het, lawaai, hetwelk een auto of motorfiets ten hoogste mag produeecron. Zoo mag een motorrijtuig volgens de hij het reglement behoorende beschikking geen grooter lawaai maken dan overeenkomt met een geluids sterkte van 85 decibel. Dc geluidssterkte van den hoorn, welke binnen bebouwde kommen wordt gebruikt, tnag 'niet grooter zijn dan 95 decibel. Tot nu toe waren deze voorschriften nog min of meer een doode letter, want om de hijbehoorende controle uit te oefenen moet men de geluidssterkte Ynetcn. Tot heden beschikten de amhtenaren, belast met het verkeerstoezicht niet over een toestel daar voor, doch naar dc A.N.W.B. verneemt, heeft prof. Zwikker hoogleeraar aan de technische hoogcschool te Delft, tezamen met zijn assistent den heer van Gelder, een transportabele, geluidsmeter ontwikkeld, welke ook in de handen van personeel, hetwelk geen speciale laboratoriumpraktijk heeft, behoorlijk bruikbaar is. Een aantal dezer toestellen zal waar schijnlijk binnen korten tijd zijn weg naar de verschillende diensten vinden, zoodat een controle op den weg in de nabije toekomst tegemoctgczien moet worden. Men zij hierop voorbereid. Demontage en verscheping naar Nederland. Bemanning en passagiers in ons land terug. Het toestel van de K.L.M. de Kievit, dat tengevolge van een noodlanding bij Athene ernstig beschadigd werd, zal. naar wij ver nemen, ter plaatse gedemonteerd worden en niet een van de booten van de K.N.S.M. naar ons land vervoerd worden. De bemanning en passagiers van de Kie vit zijn gistermiddag om half vier op Schip hol met de Sperwer teruggekomen. Bloedige ontmoeting tusschen schuldeischer en schuldenaar. Arbeider ernstig gewond. Gisterenmiddag kwam bij den arbeider F. van Moorsel in de Van Hogendorpstraat een schilder P. R. zijn beklag doen, dat de be taling van een ruit, die de schilder aan Van Moorsel had geleverd, wat lang op zich liet wachten. De schilder wilde zich Schadeloos stellen door een andere ruit uit de woning van zijn schuldenaar te snijden. Dat liet Van Moor sel echter niet over zijn kant gaan en er ontstond een woordenwisseling, die er op uit liep, dat na eenige oogenhlikken Van Moorsel. nageloopen door den schilder, de straat kwam opgeloopen en op eenigen af stand van zijn woning bloedend ineen zakte. Dit tooneel veroorzaakte groote consterna tie en spoedig was dan ook de politie ter plaatse, dip den schilder in arrest stelde De man beweerde, dat Van Moorsel bij de woor denwisseling een schop zou hebben genomen om hem een slag toe te brengen, doch zich daarbij per ongeluk aan den hals had ver wond. De politie acht het echter niet uitge sloten, dat de schilder zijn tegenstander met een mes heeft gestoken. Zij heeft een mes, dat in de woning van Van Moorsel gevonden werd, in beslag ge nomen. De toestand van het slachtoffer, dat naar een ziekenhuis is vervoerd, is ernstig. doen Caldenhove, Smit en Bak huys waarschijnlijk mee. Naar wij vernemen, heeft de keuzecom- missie van den Kon. Ned. Voetbalbond aan de selectiecommissie voor het West-Euro- peesch elftal geadviseerd de spelers Calden hove, Smit en Bakhuys in de West-Europee- sche ploeg, welke in het kader van den Olympischen dag op Zondag 20 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Centraal Europa uitkomt, op te nemen. Bij Bakhuys heeft men de reserve gemaakt, dat deze geruimen tijd voor den wedstrijd me disch onderzocht zal moeten worden, opdat deze speler volkomen fit kan worden ver klaard. Naar men weet berust de samenstelling van het West-Europeesche elftal bij een commissie, bestaande uit de heeren K. J. J. Lotsy (Nederland), als voorzitter, Seel- drayers (België), Bauwens (Duitschiand), en Caudron (Frankrijk). Wat Nederland be treft, de heer Lotsy houdt zich daarbij ge heel aan het advies, daaromtrent door de keuzecommissie van den K.N.V.B. uitge bracht, welk advies thans reeds is afge komen. Boerderij te Zeddam afgebrand Het vee kon niet meer gered worden. Gistermiddag te vijf uur is door onbeken de oorzaak te Zeddam brand ontstaan in dc woning van de weduwe H. Hunting. De vrouw, die ernstig ziek te bed lag, kon op het laatste nippertje worden gered. Het vee, bestaande uit varkens en geiten, kwam in de vlammen om. De brandweer stond mach teloos tegenover de vuurzee, zoodat de wo ning en de daarachter gelegen boerderij tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Het luchtverkeer en de booze geesten De aanleg van het nieuwe vlieg veld te Semarang plechtig be gonnen. 'Gisteren vond te Semarang een eigen aardige samensmelting plaats van Wester- sche zakelijkheid en Oostersche mystiek. Bij het aanleggen van een nieuw vlieg veld n.1., symbool van den vooruitgang der menschelijke beschaving, vond een cere monie plaats, die het bijgeloof der inlan ders op duidelijke wijze demonstreerde. Toen men een begin had gemaakt met het opspuiten van grond voor hot nieuwe vliegveld, werd dc gebruikelijke feestmaal tijd voor inheemschen, de z.g.n. Slametan gehouden, waarbij men met groote plech tigheid een karbouwenkop in den grond be groef, teneinde de booze geesten af te we ren 1 Een impuls, die, overigens evenveel grond vindt in de nuchtere werkelijkheid (men denke aan de slagen, waarmee het noodlot het luchtverkeer soms bedreigt), als in de fantastische geestesvoorstellingcn der Oos terlingen. Ex-veldheer van den Negus strijdt nu aan de zijde der Ita lianen! Generaal Wehib Pasja, die de Turken in den strijd tegen de Britsche troepen in Gallipoli aanvoerde, en tijdens den Abes- sijnschen oorlog optrad als adviseur van Bas Nasihoe, den bevelhebber aan het front van Ogaden, is van Cyprus vertrokken om generaal Franco zijn diensten aan te bie den. Hij is voornemens naar Frankrijk te reizen cn vandaar de grens naar Spanje te overschrijden. Wehib Pasja vestigde zich na den neder laag der Abessijnen op Cyprus, om daar zijn memoires te schrijven. Deze zouden aan oen Amerikaansche uitgeversmaat schappij verkocht zijn. Wehib Pasja is een groot voorstander van loopgraven en kleine fortificaties en tijdens den oorlog in Abcssinië heeft hij na bij Daggaboer een soort „Hindenburg-linie" doen aanleggen voor de bescherming van Harrar. Duitschiand heeft gebrek aan landarbeiders Tienduizend Poolsche arbeiders gevraagd voor oogstwerkzaam- heden. Een Duitsche delegatie onderhandelt te Warschau over de aanwerving van 10.000 Poolsche arbeiders voor oogstwerkzaamhe- den in Duitschiand. De Duitsche industrie trekt thans talloo- ze boeren aan tengevolge waarvan de ver- wezelijking van het vierjarenplan in de landbouwstreken wordt bemoeilijkt. Voorts doen zich wegens de Duitsche be wapening vertragingen voor bij de levering van zekere machinerieën, welke Duitschiand aan Polen zou leveren op grond van de spnorwegovereenkomst. Binnenkort zullen nieuwe onderhandelin gen dienaangaande worden begonnen, Duitsche persstem over de rede van Eden. De „Deutsche diplomatisch-politische kor- respondenz" schrijft naar aanleiding van de besprekingen in het Lagerhuis over Guerni- ca, dat men het eventueel onderzoek in die kwestie het best aan kleine, neutrale staten zou kunnen opdragen, zooals Eden ook ge zegd heeft. Ook op een ander punt stemt de meening van den Britschen minister met die van Duitschiand overeen, namelijk wan neer hij zegt, dat de ontzettende gevolgen van een luchtbombardement in de toe komst moeten worden voorkomen. Het is Hitier geweest, aldus het blad, die reeds twee jaar geleden waarschuwend en ver manend de aandacht heeft gevestigd op de verschrikkingen van den modernen oorlog voor de burgerbevolking en humaniseering van den oorlog en een algemeen verbod van het wernen van bommen heeft geëischt. Toen heeft men aan-dien eisch geen aan dacht geschonken, blijkbaar omdat een aan tal Staten de militaire meerderheid, die zij door hun sterke luchtmacht bezaten, niet wenschten prijs te geven. Het is, zoo besluit het Duitsche blad, zeker niet Duitschland's schuld, als men zich thans pas Hitler's ini tiatief herinnert. Dc Vlaamsche amnestiebeweging De verboden betooging van de V.O.S. zal te Antwerpen worden gehouden. De betooging der Vlaamsche oudstrijders (V.O.S.) ten gunste van amnestie voor de Vlaamsche nationalisten welke burgemees ter van Brussel, Adolphe Max, in zijn stad heeft verboden, zal op 23 Mei te Antwerpen mogen worden gehouden. 'De burgemeester van Antwerpen, de Pre sident der Kamer, Kamiel Huysmans, heeft reeds toestemming verleend. De beslissing van burgemeester Max wordt in de bladen heftig gecritiseerd. De ministerraad heeft gisteren de voor waarden van een amnestie bestudeerd. Het kabinet zal amendementen toelaten. Verder zijn drie interpellaties bij de Kamer ingediend over de opneming in de regeering van de La Valeye, den leider der libera len. In parlementaire kringen is men van meening, dat de politieke toestand de vol gende week moeilijk zal worden. Bedevoering van Spinasse. Tijdens een banket, aangeboden door het jaarmarktcomité der tentoostelling te St. Nazaire heeft de minister voor economi sche zaken, Spinasse, een redevoering uit gesproken, waarin hij uiteenzette, dat Frankrijk geen autarkie kan aanvaarden. Het koont jaarlijks voor ruim 25 milliard grondstoffen en moet tot dekking daarvan, aan het buitenland verkoopen. Tot hand having of herstel der handelsbetrekkingen, met de wereld moesten nieuwe pariteiten opgesteld worden met de Angel-Saksische valuta's. Het thans bestaande evenwicht tusschen de Fransche en de wereldprijzen moet gehandhaafd blijven. Het centrale probleem der Fransche huishouding blijft dus het prijzen vraagstuk. Geen andere op lossingen zijn hierbij mogelijk dan een vergrooting der productie. Spr. deed dan ook een beroep op de ar beiders niet hun ware belangen uit het oog te verliezen, terwijl hij don werkgevers aan beval zich niet te verzetten tegen de wetten die Fransche wetten geworden zijn. De plicht der werkgevers is te trachten de nieuwe lasten te dragen door middel van verlaging van kostprijzen en daardoor bij te dragen tot het in stand brengen van de werkelijke economische herstelvoorwaarden. De regeering zal daarbij met al haar krach ten steun verlcenen Het succes hangt echter af van werkgevers en werknemers, wier plichten en belangen in dit opzicht samen vallen. De Aeroclub France deelt meder „De National Aeronautic Association" heeft kort geleden de Aeroclub France er van in kennis gesteld, dat de meteorologische be scherming op het Noorden van den Aalan- tischcn Oceaan nog niet voldoende was en dat de ontworpen race van Augustus a.s. moest worden uitgesteld. Dc Aeroclub Fran ce heeft deze mcdedeeling onmiddellijk ter kennis gebracht van het Ministerie van Luchtvaart en er daarbij op gewezen, dat niets in het reglement der race toestaat den datum te wijzigen. De Minister van Lucht vaart erkende, dat het onmogelijk was te voldoen aan de door de N.A.A. uitgesproken wenschcn en verzocht biieevolg den voorzit ter van de Aeroclub de N.A.A. mede te dee- len, dat de race volgens het gepubliceerde reglement geschieden zou, tenzij de Ameri kaansche autoriteiten hun standpunt zou den handhaven, in welk geval een wijziging van het traject noodzakelijk zou worden. DE DUITSCHE DEFENSIE WAAKT! Geen 'Riinbruqqen meer op prentbriefkaarten* Op last van het Duitsche ministerie van Luchtvaart zullen, nadat de voorraden zijn uitgeput, geen prentbriefkaarten meer mo gen worden uitgegeven, waarop de Rijn bruggen in Keulen zijn afgebeeld. Op de nieuwe kaarten, die reeds te koop zijn, zijn de bruggen „verdwenen.*''

Schager Courant | 1937 | | pagina 16