Bij de brokstukken van de luchtreus Blum vraagt arbeidsvrede DE VRIES DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voor f 31.000 aan diamanten opgelicht Nog slechts een dunne rook stijgt op Buitenlands ch Overzicht ONS Program t Centrale Verwarming SPOOR's MOSTERD Spoor s gestamptó Muisjes ZATERDAG 8 MEI 1937. IM90V* d«f N.V. v.h. Tropmon Co. Schagen. Duitsche commissie van on derzoek naar Amerika ver trokken. Nog slechts een rookende puinhoop is overgebleven van het eens zoo trotsche luchtschip, dat Duitschlands industrieele kunnen op luchtvaartgebied op zoo vreedzame wijze demon streerde. Slechts een dunne rook stijgt nog op uit de overblijfse- selen van de „Hindenburg", Er is iets vreemd aan deze ont ploffing. De directeur van het vliegveld Lakehurst, Gil Robb Wilson, heeft verklaard: „er is iets vreemds in deze ontploffing in gaska mer twee aan de achterzijde. Het lucht schip stond op het punt te landen, toen vlammen uit de'achtersteven omhoog sloe gen. De personen, die zich in de motorgondels bevonden, zijn gered. Ik heb een en twintig jaar ervaring, ik heb ontploffingen gezien en vliegtuigen brandend omlaag zien storten, maar zooiets als de ontploffing van de Hin denburg heb ik nog nooit gezien. Ik kan de matrozen, die zich in de vlam men waagden om de passagiers te redden, Uiet genoeg geluk wenschen. Het Federaal Luchtvaart Bureau van den staat New Jersey zal een' onderzoek instel len, doch ik herhaal dat er iets vreemds is in deze ontploffing". Een afgrijselijk filmdocument. Toen in een bioscoop op de Times Square een film vertoond werd die van de ramp op genomen was, werden door enkele vrouwen kreten van ontzetting geslaakt, sommigen verloren het bewustzijn. Uit de film blijkt, dat het eerste teeken van brand was een kleine bolle rookwolk onder het luchtschip, ongeveer op de plaats waar de ailerons bij het omhulsel komen. De film zou een zoo volledig beeld geven van de ramp, dat zij waarschijnlijk gebruikt zal worden bij het officieele onderzoek. Uit Washington wordt gemeld, dat de le- gercommissie van den Senaat goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp, waarin machtiging verleend Wordt tot uitvoer van hoeveelheden heliumgas, die niet van mili tair belang zijn. Het is niet duidelijk of dit in staat zal stellen tot verkoop van voldoen de groote hoeveelheden gas' voor het vullen yan luchtschepen van het formaat van de „Hindenburg", Het Amerikaansche kantoor der Zeppelinreederij heeft de volgende gegevens verstrekt aangaande de Hindenburg: Aan boord bevonden zich 36 passagiers en een uit 61 koppen bestaande bemanning. Voor zoover bekend, hebben 25 passagiers en 41 leden der bemanning de ramp overleefd. Dood of vermist worden elf pas sagiers en twintig leden der beman ning, Ook een lid van de landings- ploeg is overleden. Tot nu toe zijn slechts twee lijken van pas sagiers en 14 lijken van leden der beman ning geindentificeerd. Kapitein Ernst Lehmann, die bij de ramp van de „Hindenburg" zwaar gewond werd, en eerst als overleden werd opgegeven, is gisteren te 18.05 plaatselijken tijd toch overleden. De aan zijn wonden bezweken kapitein Ernst Lehmann, werd op 12 Maart 1886 te Ludwigshafen geboren. Bij het begin van den oorlog was hij luchtschipbestuurder. Hij maakte vele succesrijke tochten en was tij dens den oorlog eenmaal 105 uur in de lucht. Na den oorlog bekleedde Lehmqnn hooge functies bij de Zeppelinreederij. Van 1928 af heeft hij bijna alle tochten van de Graf Zeppelin als verantwoordelijk commandant geleid. Van zijn hand zijn verschillende stu dies verschenen. Deelneming van alle zijden. Bijna onmiddellijk na het ongeluk heeft President Roosevelt aan Rijkskanselier Adolf Hitier zijn medeleven betuigd met de ramp van de „Hindenburg". Staatssecretaris Huil heeft minister van Neurath een con- doleancelelegram gezonden. Ook de Nederlandsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Graeff heeft, gistermiddag een bezoek gebracht aan den Dr. ECKENER. Duitschen Gezant om hem de deelneming der Nederlandsche regeering met het ver gaan der zeppelin „Hindenburg" te betuigen Uit alle deelen der wereld en van vrij wel alle regceringen stroomen te Berlijn be tuigingen van deelneming binnen. SABOTAGE IN HET SPEL? Zoowel Dr. Eckener als Graaf Zeppelin veronderstellen moed wil. Dr. Eckener heeft den vertegen woordiger van Reuter verklaard, dat de ramp van de „Hindenburg" ver moedelijk te wijten is aan sabotage. „Ik heb herhaalde malen anonieme dreig brieven ontvangen", zoo zeide hij, „waarin ik werd gewaarschuwd de „Hindenburg" vooral niet op Lakehurst te doen landen. Het is onmogelijk, dat de ontploffing door bliksem is veroorzaakt, want het luchtschip was van de meest moderne preventie-appa raten voorzien." Dr,. Eckener, die een reis door Oostenrijk zou maken, om voordrachten te houden, heeft deze reis afgebroken en is gisteroch tend naar Berlijn teruggekeerd. Graaf Zeppelin, een neef van den uitvin der, die zich op het oogenblik op een za kenreis te Chicago ophoudt, verklaarde dat de ramp zeer wel door sabotage kan zijn ontstaan. Hij voegde hieraan toe, dat deze veronderstelling slechts gegrondvest is op de eerste berichten. Hij wees erop, dat de ontploffing in het achterschip is ontstaan, waar zich geen brandbare stoffen bevinden. De gaskamers bevonden zich in het midden van het schip. Radiorede van Dr. Eckener. Dr. Eckener heeft gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij onder meer zei, dat men pas in een uitvoerig onderzoek zal leunen vaststelen, welke oorzaken tot den ondergang van het luchtschip „Hinden burg" hebben geleid. Het spreekt vanzelf, dat ook de kwestie van een mogelijke sa botage, waaraan hij in de eerste oogen- blikken zelfs niet gedacht had. ernstig moet worden onderzocht. Met het oog op de uitstekende organisatiemaatregelen der Amerikaansche regeerinq is sabotage ech ter weinig waarschijnlijk. Meer grond is er voor het vermoeden, dat electrische ver schijnselen, wellicht een rol hebben ge speeld. I-Icden zal een Duitsche technische commissie zich aan boord van de .Europa" naar de Vereen. Staten begeven. Eckener zeide er van overtuigd te zijn, dat deze commissie den grootst mogelijken steun der Amerikaansche autoriteiten zal genieten. Duitschland houdt vast aan den bouw van luchtschepen en aan de gedachte van het luchtscheepvaart verkeer. De Duitsche commissie van on derzoek. De Duitsche commissie welke ter plaatse van de ramp een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de ramp van de „Hindenburg" is hedenochtend per vliegtuig naar Cherbourg vertroken. Vandaar zal de commissie verder reizen met het mail schip „Europa" dat gisterenochtend van Hamburg is vertrokken. Dr. Eckener is gisterenochtend per vlieg tuig uit Weenen naar Berlijn gekomen. Hij is 's avonds direct naar de Vereenigde Sta ten vertrokken, als lid van de Duitsche commissie van onderzoek. Regeering zal luchtschepenbouw blijven steunen. De plaatsvervangende bedrijfsleider van de Zeppelin fabriek, Dr. Duerr, verklaarde gisterenmiddag voor het personeel, dat on der den boeg van het in aanbouw zijnde luchtschip „L.Z. 130" was verzameld: „Het groote werk van graaf Zeppelin, dat door de luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" reeds verbazingwekkende re sultaten heeft opgeleverd, zal voortgezet worden, Ofschoon op het oogenblik door den ramp van de „Hindenburg" de vooruitzich ten verduisterd zijn, is het toch zeker, dat de rijksregeering de Zeppelin-maatschappij haar steun zal geven voor het verder bou wen van luchtschepen". De regeering wijst de eisch der vakvereeniging tot grootere open bare werken af. Geen nieu we leeningen. De Fransche Kamer is gistermiddag bijeengekomen voor debatten over de algemeene politiek der regeering. Nadat de afgevaardigden Bergery Scapini en Fernand Laurent het woord hadden gevoerd, waarbij eerstgenoemde betreurde, dat de strijd tegen de geldmachten niet was aangebonden en zeide, dat de „pau ze" een fundamenteele dwaling is, terwijl Scapini wees op de gevaren van de communistische propaganda en het land tot eenheid opriep, waar na Fernand Laurent de regeering uitnoodigde van haar politiek af te zien door aan de leiders der onder nemingen hun normale gezag te her geven en zich te verzetten tegen een monopolie van werkliedenaanstel ling, zooals de C.G.T. dit wil, werd gepauseerd. Na de pauze betuigde Blum de deelne ming der Fransche regeering met de tragi sche ongelukken van don „Hindenburg" en de kruitfabriek te Ankara, die in de lucht is gevlogen. De Radicaal Socialist Margaine wees er vervolgens op, dat Engeland naar zijn mee ning bereid is tusschenheide te komen om den vrede in West Europa te bandhaven, maar dat opgetreden moet worden om den vrede ook in Oost Europa te behouden. Do- mange, van de republikeinsche en nationale Unie, verweet daarop de rogeering uitgele verd te zijn aan de illegaliteit en de dicta tuur van de Moskousche internationale en niets te doen om de belemmeringen, die de vrijheid van arbeid in den weg gelegd wor den, te verhelpen. De Minister-president moet de vrijheid, alle vrijheden, verzekeren, evenals de eerbiediging van de wet, van al le wetten. Minister President Blum betrad na deze sprekers het spreekgestoelte. Allereerst wees hij op de valsche geruch ten omtrent de openingsdatum der tentoon stelling. De geruchten óver algemeene sta kingen en een bankroet zijn ai evenmin ge grond. Het valuta-egalisatiefonds doet zijn werk en de politieke toestand is weer kalm geworden. Thans treden de politieke onge rustheden aan den dag. Spr. zette de rede nen' uiteen, die de pauze en de politiek van financieel evenwicht rechtvaardigen. De re geering wordt verweten haar gezag niet te gebruiken en van andere zijde wordt haar verweten misbruik te maken van haar ge zag. De sinds een jaar voorgevallen gebeur tenissen hebben lacunes aan het licht ge bracht in het program van het volksfront, maar dit pi'ogram is het eenige, dat de meerderheid en de regeering bindt. Buiten dit gemeenschappelijk program zal geen enkele maatregel onder oogen gezien wor den. Met program is voor alle onderteckc- nende partijen een waarborg. Het wordt nog slechts een jaar toegepast en het is opge steld voor een wetgevende periode van vier jaar. De regeering ziet omzichtig iedere maatregel die nieuwe lasten met zich mee kan brengen, aan. De re- gcering wil geen nieuwe leeningen aangaan voor de uitvoering van groote werken, waarvoor de C.G. T. 10 milliard beschikbaar gesteld zou willen zien. In 1037 heeft de regeering reeds 8 milliard voor dit doel uitgetrokken. Het zou onmoge lijk zijn nog meer te doen. De re- gcering heeft zich verbonden geen nieuwe leeningen te lanceeren. Tn het Parijsche gebied zal voor e milliard gebouwd worden. gebouwen, scholen en wegen. Maar ook de particu liere bouw moet op gang gebracht w den en het particuliere initiatief moet w„. den aangemoedigd. Het systeem van pen- De „vrijwilligers" in het Spaansche leger Zullen Duitschland en Italië hun vrijwilligers terugtrekken? De wensch van Engeland, nog altijd de meest machthebbende mogendheid in Euro pa, was dat de z.g. „vrijwilligers" uit Spanje zouden worden teruggetrokken, zoo dat de beide oorlogvoerende partijen, slechts met eigen dat is Spaansche, krachten den strijd zouden beslissen. Engeland hoop te daardoor niet alleen den burgeroorlog tot het eigen land te beperken, maar dan tevens de gelegenheid te hebben in hot conflict te bemiddelen en het zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Een lofwaar dig streven. Italië, Duitschland en Rusland, om slechts de grooten te noemen, hadden echter teveel belang bij een overwinning van een der par tijen, om gelaten den strijd aan te zien en zij hebben, wij zullen niet in herhaling treden, hun troepen gezonden, z.g. „vrij willigers" om de door hen gcwcnschte over winning te bevechten. Er is nu een kente ring waar te nemen en wel door Duitschen invloed. Duitschland, dat door de Spaansche historie, zich niet graag de wrevel, van de Middon-Europeesche mogendheden op den hals wil halen. Uit het artikel, dat Virginio Gayda, in de Giornale d'Italia, wijdt aan het resultaat van de besprekingen tusschen Graaf Ciano en baron von Neurath, zegt het Hbl., krijgt men den indruk, dat Berlijn er Rome de finitief van heeft overtuigd, dat de actieve interesse van Italië, voor den Spaanschen burgeroorlog, voor de politieke as Rome- Berlijn, veeleer een gevaar vormt, dan een .voordeel. Te Berlijn en te Rome waren de opvat tingen omtrent de diensten van deze as niet bepaald identiek: de Duitsche belangen liggen in Centraal Europa en op den Bal kan, de Italiaansche in hoofdzaak in de Middellandsche Zee. Duitschland wil ver zoening met West-Europa: het is niet in zijn belang om door onberaden handelin gen West-Europa en Oost-Europa verder in eikaars armen te drijven dan reeds het geval is via bet sedcrtlang reeds problema tische Russisch-Fransche-FransohTsjechisehe cn Russisch-Tjechische verdrag van bondge nootschap, en aldus bet verworvene in Midden-Eurdpa weder op het spel tc zet ten. De Duce moet hier klaarblijkelijk wij ken voor den Fuhrer: hij moet, door Lon den en Parijs gedwonpen, door de gebeurte nissen in Spanje zelf gedrongen, en door zijn Duitschen bondgenoot tenslotte over reed Spanje opofferen aan 't verlangen en de behoefte van Duitschland om zijn pogin gen tot toenadering tot Engeland en Frankrijk tot succes te doen leiden. Het schijnt, dat Berlijn en Rome bereid zijn de consequentie van hun nieuwe stand punt tot uitdrukking te doen komen in de terugtrekking van de Duitsche en Itali aansche „vrijwilligers", die zich nog op Spaansch grondgebied bevinden. Gebeurt dit dus dan hebben we het punt bereikt, waarop Engeland meent, met de groote mogendheden te kunnen bemiddelen en het conflict eventueel te beëindigen voor dat het volk zichzelf heeft uitgemoord. Maar voordat de groote mogendheden tot die bemiddeling overgaan, als het zoover komt. zijn we weer eenige maanden verder. De diplomatike weg is niet de snelste. Twee Amsterdamsche handela ren gedupeerd. De oplichters gingen op geraffi neerde wijze te werk. Twee diamanthandelaren te Am sterdam hebben bij de politie van het bureau Daniël Meyerplein aangifte gedaan, dat zij door drie buitenlan ders zijn opgelicht voor een partij di amanten ter waarde van ruim f 31.000.—. De drie buitenlanders, van wie nog niet vaststaat tot welke nationaliteit zij. behoo- ren, doch waarvan een vermoedelijk een Belg is, terwijl de beide anderen resp. Engelsch en Duitsch spraken. Zij vervoegden zich Dinsdag op het kan toor van de beide diamanthandelaren, dat gelegen is in het centrum van de oude stad, Na korten tijd hadden zij hun belangstelling gevestigd op een partij kostbare diamanten, sioenen voor oude arbeiders moet in over eenstemming worden gebracht met dat dei- sociale verzekeringen. Deze hervorming zou ongeveer 5 milliard kosten, voor een pensioen van 2-400 franks voor twee mil- lioen ouden van dagen. Men moet de le den der regeering niet beschouwen als avonturiers der macht, maar als lastheb bers der groote partijen. „Wij regeeren voor het geheele volk". De Fransche Staat kan niet voort gaan te leven, gelijk dit sedert eenige jaren het geval was. Het is abnormaal voor een Staat bijna ieder jaar bedragen op te nemen die bijna gelijk zijn aan de begrootings- opbrengsten. Er moet absoluut een poging gedaan worden geleide lijk de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De regeering zal te dien einde voorstellen indienen. Alle partijen moeten tot overeenstemming komen om overdreven eischen te vermijden Na vervolgens er op gewezen te hebben, dat nooit een land bezield was door vuriger wensch naar wettige orde en burgerlijke eendracht en dat nooit een land grooter afkeer had voor alle vormen van geweld, kwam Blum terug tot het onderwerp, ten toonstelling. Het succes daarvan mag niet door politieke en sociale.conflicten vermin derd worden. Aanstellen en ontslaan van arbeiders kan tot geen enkel monopolie, voor wie ook, aanleiding geven. De Premier eindigde met een oproep tot de arbeiders en een tot de werkgevers. Tot de arbeiders zei hij o.m.: de arbeidende klassen hebben belangen, die verbonden zijn met de algemeene belangen der natie. De Fransche democratie moet ten voorbeeld strekken aan alle anderen. Tot de werkge vers zeide hij o.m: het werkgeversgezag ligt in don aard der dingen in de maat regelen en vooral in de contracten. Het wordt beperkt door de wet. Met klem ver zocht spr. den werkgevers zich te gedragen in overeenstemming met de eerbiediging van de vrijheid, wanneer het gaat om toe passing der wetten, zooals de wet op de ar bitrage. De Fransche democratie wil haar wil tot socialen vooruitgang combineeren met haar zorg voor de orde. haar geest van tucht cn haar aanhankelijkheid jegens' re publikeinsche instellingen, met haar vuri ge liefde voor de republikeinsche vrijheden. Na de redp van Blum werden de debat ten verdaagd tot hedenmorgen. waarover langen tijd, werd onderhandeld. Woensdag kwamen zij terug en na lang heen en weer gepraat waren de a.s. koopers het tenslotte vrijwel eens. Zooals de gewoonte is, waren de diamanten verpakt in een enve loppe. Na de geslaagde onderhandelingen, zei den zij Vrijdag terug te zullen komen om de koopsom tc deponecren. Zij zouden tegelijker tijd de kostbare steenen in ontvangst nemen. Wie er echter kwam opdagen, de drie buitenlandsche diamantkooplie den niet. Ten slotte kregen de beide Amsterdamsche handelaren arg waan. Zij bekeken nog eens nauw keurig de enveloppe en kwamen toen tot de ontstellende ontdekking, dat deze tijdens dc laatste onderhande lingen verruild was voor een andere enveloppe, met een volkomen waar- dcloozen inhoud. De recherche van het bureau Daniël Meyerplein werd onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld en direct werd een onderzoek ingesteld in de hotels, waar de vreemdelingen gezegd hadden, verblijf te houden. Begrijpelijker wijze hadden zij ze ker het bezoek van de politic niet afge wacht. De vogels waren met de diamanten gevlogen. Per radio is het signalement van het drietal verspreid. Zij hadden als namen opgegeven L. Craade-Chatel. Moritz Levy, en Braun. Levy sprak Duitsch terwijl Braun zich van de Engelsche taal bediende bij de onderhandelingen, die voor hen zoo'n suc cesvol verloop hebben gehad. De politie stelt een uitvoerig onderzoek in en heeft o.a. alle grensstations gewaarschuwd. MEER WARMTE MEER GEMAK MINDER KOSTEN MINDER STOF NEEM TTTECHN. BUREAU ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 2197—3807 Tel. 44504 Honderden referenties. CpnnP,s SPECERIJEN WWIX IN STROOIBUSJES SpOOf'Szv^YrschVkaas Artistieke Bruidsfoto's FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER ARPAD MOLDOVAN - NIEUWE NISDORP-

Schager Courant | 1937 | | pagina 1