-ABDUm"' Benauwd? Terlep's Drogisterij Alkmaarsche Kaasmarkt wertf "de grondwet veranderd; aan de kerk werd haar oude macht teruggegeven. De elkaar opvolgende revoluties hadden echter haar uitwerking op de volksmassa's gehad- Zij werden ontvankelijk voor de ideeën van socialisme en anarchisme. De be kende Bakoenine, de ziel van de „eerste Internationale" kreeg duizenden aanhangers. En wij verwonderen er ons niet over, dat, waar altijd het Spaansche absolutisme met geweld iedere volksbeweging onderdrukt had, ook het geloof in het geweld als strijd middel diep moest doordringen in de ziel der massa. Wij zien dan ook dat tijdens de re geering van Alfons XII verschillende opstan den uitbreken tegen de regeering. Dat deze opstanden wreed worden neergeslagen, dat het recht van vereenigen werd verboden, is daarbij begrijpelijk. En steeds meer ver scherpt zich de, tegenstelling: aan de ééne zijde de regeering, de adel en grootgrondbe zitters, de hooge militaire kaste, aan de an dere zijde: de uitgemergelde boeren en ar beiders en de idealistische intollectueelen. Alfons XII sterft 26 Nov. 1885 op jeugdigen leeftijd (28 jaar oud). Zijn vrouw Maria Christina wordt, als koningin-moeder regen tes eerst voor haar dochter Mercedes, later voor haar 17 Mei 1886 geboren zoon Alfons, die in 1902 als Alfons XIII den troon bestijgt. Onder het regentesseschap van Maria Christina krijgt het volk een deel van zijn rechten terug. Spoedig evenwel trad een reactionaire mi nister-president n.1. Canovas de Castillo op. In dezen tijd, dien wij ons allen herinne ren, verliest Spanje zijn laatste koloniën. Voor 20 millioen dollar staat het 10 Decem ber 1898 Cuba, Porto Rico en de Filippijnen aan de Vereenigde Staten van Amerika af. In 1902 werd Alfons, zooals ik zeide, ko ning. In dit jaar n.1. wordt hij meerderjarig verklaard. De Spaansche regeering kon 't maar moei lijk verkroppen geen koloniën te bezitten en lag Marokko niet vlak tegenover het zui delijk deel des lands? Dus stort Spanje zich in 't gewaagde avontuur. Het komt met Frankrijk in 190t tot een schikking omtrent de verdeeling van Marokko. En in 1909 be gint het. den oorlog met de krijgshaftige Rifkabylen, een machtige Marokkaansche stam. Deze oorlog kostte Spanje millioenen aan geld en tallooze menschonlevens. En het succes was uiterst gering. In 1921 breekt een tweede oorlog tegen Marokko uit, waar bij op 23 Juli 1921 de Spanjaarden werden verslagen. Hoe reageerde de massa op dit. alles? De ontevredenheid groeide op onrustbaren de wijze. De haat tegen de regecring en te gen do kerk, die naast haar en de groot grondbezitters en het meerendeel der hooge militairen stond, nam met den dag toe. De verarming nam geweldige afmetingen aan. We behoeven er ons niet over te verwonde ren dat dientengevolge vooral de arbeiders en boeren toegankelijk werden voor vrije en revolutionaire ideeën. Dit was vooral het geval in Katalonië met zijn belangrijke hoofdstad Barcelona. In deze provincie was n.1. in de negentiende eeuw een zeer ont wikkelde industrie' ontstaan. Dit was ook zoo in Asturië met zijn rijke mijnen. Er breken groote stakingen uit, die op onmen- schclijke, rriiddeleeuwsche manieren worden neergeslagen. In dit verband moet ik den naam noe men van Francisco Ferrer. Met onge looflijke energie en taaie volharing heeft hij gepoogd de massa te ontwikkelen door het stichten van vrije scholen. Zee goed begreep hij, dat vóór alles noodig was, dat de arbei ders en boeren van hun onwetendheid wer den verlost; de kerkelijke scholen achtte hij daartoe ten eenenmale ongeschikt. Hij is martelaar geworden voor de idéé, waarvoor hij leefde. Den 13den October 1909 werd hij ondanks het protest van duizen den in de beschaafde wereld na een schijnproces dood geschoten. Vele lezers zullen, zich. evenals ik. nog herinneren welk een schok toen door Europa ging en hoe allerwegen, ook in ons land, in tallooze vergaderingen uiting werd gegeven aan den afschuw, dien deze gerechtelijke moord opriep in de harten van tienduizen den. Maar Ferrer mocht men kunnen dooden. aan zijn ideeën vermocht men niet. te raken. Deze bleven doorleven en doorwerken in de Spaansche volksmassa. Daarom was reeds spoedig daarna een li beraal minister-president, n.1. Canalejas op getreden. die zich in 't bijzonder interesseer de voor de volksschool en die staatstoezicht wenschte over de geestelijke orde. Veel heeft hij niet tot stand kunnen brengen, omdat hij in 1912 werd doodgeschoten. Het zal ieder, die zich dc moeite geeft om zich in te denken in alles wat wij vluchtig hebben vermeld, duidelijk zijn. dat er een geweldige gisting moest komen in het Spaan sche volk, niet alleen hij arbeiders en hoe ren, maar ook bij allen, die vrij durfden den ken en idealistisch gezind waren. Alfons XIII zat op spelden. Wat. moest hij doen? Hij grijpt naar dat middel wat hem op den duur ten val moest brengen. Hij stelt Primo de Rivcra 13 September 1923 aan tot dictator. Met. andere generaals vormt deze een fas cistisch bewind. Het parlement wordt afge schaft, de politieke partijen opgeheven, dc arbeidersorganisaties verboden. Een scher pe censuur wordt ingevoerd. Een optreden dus zooals wij hebben gezien van Mussolini en Ilitler. Het Spaansche volk evenwel zal zich daar anders tegenover gedragen als het Italiaansehe en Duitsche. Daarover in het volgende artikel, waar mede ik de geschiedenis van Spanje hoop te besluiten. ASTOR. Houdt zich goed ondanks zijn 70 jaar. Eens hulpeloos door rheuma- tische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed ,van rheumatische pijnen: „Mijn vader ge bruikt Kruschen Saits reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij be slist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwe man van hom gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U" Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrij ding van rheumatische aandoeningen. Een enkele flacon Kruschen Salts zal U over tuigen, dat rheumatische pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine dagelijksche dosis" krijgt. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a f0.40, f0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het éti- ket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Uit onze omgeving HARENKARSPEL DIRKSHORN SCHAKEN. De schaakclub „Dirkshorn" heeft een wedstrijd gespeeld tegen „Tuitjcnhorn". De uitslag was 8X—2H ten gunste van „Dirks horn." Jn. BakkumT. Hof 10 Jb. BakkumH. Bommer W. BakkumC. Duyves 10 P. TijsenW. Duyves 10 G. Ruiter—W. Wester 10 P. HoeveC. Veldman 10 A. van Dijk—J. de Wit 1—0 Ch. BaptistC. Broersen 01 C. Schuit—D. T.ol 0-1 L. MeinemaT. Gieling 10 G. de Leeuw—Jb. Hof 1—0 Mej. C. Warner onderwijzeres alhier Is thans tijdelijk benoemd te Enkhuizen. Instituut voor Arbeidersont wikkeling. Dinsdagavond had de afscheidsles plaats van een ^jarigen cursus van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, ajd. Haren- karspcl-St. Maarten, in de openbare school alhier. De heer B. v. d. Laan, hoofd van het In stituut hield een lezing over: „Luister der Kathedralen", toegelicht met lantaarnplaat jes. Hij behandelde zijn onderwerp in drie deelen, d.w.z. Ie. omstreeks 800 de Romaan- sche; 2e. 1500 de Gotische; 3e. de Nieuwe tijd. Het Romeinsche volk heeft de cultuur ge bracht, doch werden later verdreven door de Noormannen. Later kwamen de Franki sche vorsten, gesteund door hun ridders, met als gevolg dat de bevolking in kommer volle omstandigheden leefde. Do bodem werd slecht bewerkt, met als gevolg hon gersnood, enz. Toen kwam het Christendom, waarop alle hoop was gevestigd. Mon kreeg toen dorpen, steden, markten, enz. en men bouwde kathedralen. Vooral in Frankrijk heeft men vele van die schoone bouwwer ken gesticht. Aan de hand van de plaatjes hebben wij verschillende kathedralen ge zien, zoowel uit als inwendig. Dc heer v. d. Laan wees ons op de stijl enz. en gaf een zeer duidelijke verklaring van een en an der. In de pauze werden wij vergast op een heerlijk kopje thee. Na de pauze hield de heer Wiese, ook als onderwijzer van het Instituut, een lezing over het „Vlicgwezen". Al dadelijk bleek dat hij in deze materie goed „thuis was". Ook mede aan de hand van plaatjes gaf hij ons te zien vanaf het. beginstadium tot op 't oogenhlik. hoe enorm dc techniek van het „vlicgwezen" is vooruitgegaan. Ook deze lezing werd met groote aan dacht gevolgd. Aan het einde van dezen avond bracht de heer C. dc Vries als voorzitter van het In- stituüt een woord van dank aan beide onder wijzers, die dit werk zoo goed als belangloos hebben gedaan. Nooit is er een enkele klacht binnengekomen, al hebben niet alle leerlin gen de 3-jarige cursus kunnen volgen. De heer Wicso een woord van lof als leider der 2c klasse en u meester v. d. Laan, u heeft uw werk als leider thans geëindigd. De ma nier waarop u de lessen heeft gegeven, was buitengewoon sympathiek en u hoeft van de Arbeidersschool gemaakt wat er van te maken was. Hierna werd den heer v. d. Laan een mooi boekwerk aangeboden. Tenslotte richtte de heer De Vries zich tot de leerlingen, en hoopte, dat het Instituut op aller steun en medewerking kon rekenen. De heeren v. d. Laan en Wiese dankten den heer De Vries voor de hun toegesproken woorden, en beiden verklaarden het werk met groote liefde te hebben gedaan. ALKMAAR Een spraakleerares. Hoeveel menschen. zoowel kinderen als volwassenen zijn er niet, die aan een min of meer ernstig spraakgebrek lijden. Dat vrijwel alle spraak- en stemgebreken, zoo als stotteren, gespleten gehemelte, lispelen, hecschc stem, neusspraak, en allo andere afwijkingen in de spraak, door middel van spraaklessen geheel te verhelpen zijn, is slechts weinigen bekend. Wat is het niet vreeselijk. wanneer iemand zich zijn heele leven moet behelpen met een .ongelukkige, moeilijks spraak, of zoo als vaak voorkomt zelfs heelcmnal niet uit. de woorden kan komen. En de spraak is zeer zeker één van de meest belangrijke factoren in ons leven. Is het niet gelukkig, dat de wetenschap zóó vooruitgaat, dat tegenwoordig spraak- en stemgebreken langui logopacdisehe weg met groot succes worden genezen? Tot dusver bestond er te Alkmaar en om geving geen enkele gelegenheid om les te nemen in spraak- en stemverbctering. Mejuffrouw Tine Snijders, gediplomeerd spraakleerares van de Ver. voor Logopacdie en Phoniatric, die o.a. eenige jaren aan de polikliniek voor spraak- -en stemgebreken to Utrecht werkzaam was. houdt sedert eenigen tijd haar spreekuur te Alkmaar. Sta tionsweg 90 A, Dinsdag en Donderdag van 2 tot 5 uur, en volgens afspraak (ook 's avonds). Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. Burgerlijke stand over de maand April 1937. Geboren: Wessel, zoon van Sjoerd Mulder en van Akke Jansma; Frits, zoon van Ja- cob Berkhout en van Aloisa Brunovsky; Si- mon, zoon van Johanncs Theodorus Bergen en van Maria Bruin. Overleden: Levenloos kind van Johannes Bergen en van Elisabeth Maria Leering; Ondertrouwd: Petrus de Nijs en Cornclïa Anna Sneekes. Als Gij nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten leoel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en no korten tijd zult Gij geen spoor meer von die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Hoest-Griep-Bnachitis-Asthma "[Vërhoög3ëwSyn<3 TScenU Vferlaeqdepryzen^^as WIERINUEH Harmonie op concours. Hemelvaartsdag heeft onze muziekvere niging „Harmonie" dir. de heer P. Krcijger, deelgenomen aau het bondsconcours te Twisk. Harmonie kwam uit don strijd met een lsten prijs met I62V2 pl- Als verplicht num mer werd gespeeld: Sigurd Jorsalfar, Edv. H. Grieg, air. P. Dupont, als nummer naar keuze werd gespeeld Domino Noir (Auber) arr. J. Bouchcl. CINEMA DE HAAN. Vrouw of Secretaresse? Myrna Lov is in- deze film de toegewijde vrouw van Clark Gable. de succesvolle uit gever. maar zij meent een ernstige con currente te hebben in zijn secretaresse, die ook inderdaad betooverend knap is. (Jcan Harlow). Clark blijft, echter een mo del-echtgenoot, al is dc schijn ook dikwijls tegen hem. Hij eri zijn secretaresse worden dikwijls samen ergens gezien en dit geeft soms aanleiding tot een paar rumoerige hui selijke scènes, die echter ook weer promp- tcli.ik worden bijgelegd. Tenslotte zegeviert dan ook de toegewijde echtgcnoote en komt alles weer op zijn pootjes terecht. Dit is het gegeven voor een van die charmante en luchthartige comedles. die Amerika den Inntsten tijd zooveel dc we reld instuurt. Mot een haast verbijsterende technische virtuositeit wordt zoo'n ver haal in sneltreinvaart aan Uw oog voorbij- gevoerd en men krijgt haast geen tijd om tusschen twee lachbuien door adem te ha len. Dat de hoofdrolspelers, van wie wij de namen reeds vermeldden, borg staan voor een uitstekende vertolking, behoeft geen be- too?. Als altijd is ook nu weer het voorpro gramma uitnemend verzorgd. Tweede hoofdfilm is een spannend Wild- Westdrama. „De vlucht over de Grens", waarin dc hoeven er natuurlijk behoorlijk van langs krijgen en de held niet alleen dadrvoor zorgt, maar aan het einde ook nog eon aardig meisje in zijn armen sluit. WARMRNHUIZEN Burg. Stand over April 1937. Geboren: Anne, zoon van J. Grin en L. Bakker; Martiena. dochter van G. Bier steker en A. Paarlher'g; Adelbertus Pe trus, zoon van W. P. Gieling en D. Bakker. Overleden: Nicolaas Cornelis Nannes, oud 3 jaar. zoon van P. Nannes en L. Ligf- hart; Anne Grin, oud 3 weken, zoon van J. Grin en L. Bakker. Ondertrouwd: Daniël Petrus Scholten, 24 jaar, landarbeider, wonende te Bergen en Maria Zoon. 23 jaar. zonder beroep, woncn- dp alhier; Picter Klaas de Geus, 22 jaar, tuinbouwer, wonende alhier en Johanna Schenk. 17 iaar, zonder beroep, wonende te Zijpe. Jan I.. J. van Oevcrerf, 27 jaar, ambtenaar ter secretarie, wonende te Nieu wer Amstel en Marijfje Gntker, 27 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Getrouwd: Simori Albertus Wokko, 29 jaar, trainer, wonende te Amsterdam en Gccrlruida Zoon, 21 jaar, zonder beroep, wonendo alhier. Johannes Hendrikus Boe kei, 30 jaar, broodbakker, wonende te Ou de Nicdorp en Margaretha Latenstein. 26 jaar,, zonder beroep, wonende alhier. Nico laas Broersen, 23 jaar, landarbeider, wo nende te Ilarenkarspel en Ililgorida Maria Berkhout, zonder beroep, wonende alhier. Daniël Petrus Scholten, 24 jaar, landarbei der, wonende te Bergen en Maria Zoon, 23 jaar, zonder beroep, wonende alhier. WIERINGERWAARI De oude en bekende Rederijkerskamer Helmcrs uit Amsterdam komt 24 Mei in Wieringcnvaard. Helmcrs is in Noord Holland een graag gezien gezelschap, dat den roem heeft van tot in alle details goed verzorgde tooneel- voorstellingen te geven. En dit keer zal men iets bijzonders te ge nieten krijgen, n.1. een stuk leven uit de Fransche Revolutie: „Het lied van alle tij den." Helmors heeft reeds zóóveel successen met dit stuk gevierd, dat het nauwelijks noodig is er nog over uit te wijden. Het is een romantisch tooneelspel in de rijke en ele gante kleederdraclit van dien tijd een stuk dat hij ons weer vreeselijkc herinnerin gen zal wakker roepen uit den tijd ccner revolutie die hoewel 150 jaar geleden toch ook doet denken aan hetgeen thans om ons heen geschiedt. Voor hen, die van werkelijk goed tooneel spel houden en van een stuk. waar men nog lang aan zal denken, kon de keuze niet be ter zijn en wij mogen den heer Breed dank baar zijn dit initiatief genomen te hebben en ons een avond van waar kunstgenot aan te bieden in liet Wapen van Wieriuger- waard. Zie verder adv. in dit blad. WINKEL Loop der bevolking en burger lijke stand over April. Geboren: Mariëtha Margaretha, dochter van Arie Jan Porte en Hiltje Catharina Duijne; Jannie, dochter van Johannes Snip- pe en Tintgi Wieringa. Overleden: Gerhard Kamphuis, oud 47 van beroep opperman;; Pieter Wiedijk, oud 58 jaar, van beroep landarbeider. Huwelijken: Eelke Bouwhuis, oud 35 ja ren en Antjc de Boer, oud 31 jaren, Corne lis Singer, oud 27 jaren en Derkje Zweep, oud 22 jaar. Vertrokken: Pieter Hendrik Bakker en gezin van D 75 naar Middcnmeer, Ulkeweg: Gijsbert Kuiper, van E 22 naar Wognum A66 Ncllie Heeman, van B 85 naar Koedijk, Ka naaldijk 253; Adriaan Butter, van B 87 naar Alkmaar, Heldersche weg 25; Johan Fran ken, van A 59 nuar Schiebroek, Beukenlaan A 59; Evcrt Willem Diepenveen, van A 59 naar Rotterdam, v. d. Hoonaardstraat 12a. Apolina Prevatina Maria Proost, van Weere naar Dirkshorn; Jasper Blom en gezin van A 86a naar Heiloo, Rijksstraatweg A473; Aukjc van der Meer, van B 80a, naar Wie ringcnvaard A 168; Anton Slikker en gezin van B 95 naar N. Niedorp, Laagzijde D 91; Greta Cornelia de Bakker van A 68 naar Socrabaja; Peter van der Wal, van C 14 naar N. Niedorp; Hendrik van der Wal van C li naar N. Niedorp; Maartje Vader van E li naar Don Helder, Middenstraat 88; Pieter Nieman en gezin van E 22 naar Sehoorl, Slotlaan. Ingekomen: Klaas Cupido, van Frankrijk naar C 1 a; Jochem Bijlstra en gezin, van N Niedorp naar A 149: Bernard van Straa- len, en gezin van Schagen naar E 14; Jo hannes Snippe, van Wieringen naar D62. Z1JPE BURGERLIJKE STAND 30 April-5 Mei 1937. Geboren: Gecne. Ondertrouwd: Aarjaan van Eekeren, 52 jaar, timmerman en Cornelisje Galis, 49 jaar, beiden te Zijpe. Bcrnardus Johannes Ooijevaar, 25 jaar, landbouwer en Maria Geertruida Zwarts, 22 jaar, heiden te Zijpe. Getrouwd: Gerbrandus Nicolaas Mulder, 23 jaar, landarbeider te St. Maarten en Margaretha Cornelia Ligthart, 18 jaar, te Zijpe. Pieter Dekker, 30 jaar, metselaar en Anna Cornelia Witlok, 26 jaar, heiden te Zijpe. Cornelis Kuit, 27 jaar, veehouder, te Zijpe en Ncllie Schram. 21 jaar beiden te Zijpe; Piet Plakman, 22 jaar, schippers knecht en Stijntje Snip, 25 jaar beiden te Züoe. CALLANTSODC, Cokes op het strand. De werk- loozen van het graven van een vijver, naar het zwarte gond. Vrijdagmorgen werd op het strand onder deze gemeente bij K.M.-paal 15 een groote hoeveelheid cokes gesignaleci'd. Deze gict- cokes is waarschijnlijk een deel van een over boord gespoelde deklast, 's Middags zijn de in de werkverschaffing geplaatste werk- looze arbeiders naar het strand gercquircerd 0111 het zwarte goud in zakken te scheppen en te transportecrcn. LET OP DIT VERTROUWDE MERK B'J HET KOOPEN VAN UW ELASTIEKEN KOUSEN PIT MERK WAARBORGT EEN BL'JVENDEN VOLMAAKTEN PASVORM. DEZE KOUSEN VERLICHTEN U HET L00PEN. DE BIJZONDERE RUBBERDRADEN IN HET WEEFSEL BEHOUDEN HUN VEERKRACHT. WASCHBAAR. In prijzen vanaf f2.50, in HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHAGEN. Veel verandering was er niet. De kaas ging even traag weg als de vorige week, de hoogste markt ver scheen even laat aan het bord en werd om de overeenkomst te ver- volmaken gelijk Vrijdag J.L ver anderd van f 17.In 117.50. De gang leek ons bij dit alles toch een tikje lager. Stelden we deze de vorige week op olrca 116^-, thans lag ze er iets onder. Verschillende markters wisten ongeveer de prijs van Vrijdag j.1. te handhaven, an deren moesten zich met een half oentje minder tevreden stellen, zoo dat de doorsneemarkt ongeveer 15% bedroeg. Onder deze omstandigheden valt er weinig bijzonders te vermelden. Men hoopt op grond van allerlei omstandigheden, dat er wat verbe tering zal komen, maar i® vervul ling gaan deed die hoop niet. De oonsumptie blijft nit, zoowel als de speculatie, ieder koopt mondjesmaat Maar per slot van rekening gaat op deze prijzen toch alles weg. De aanvoer was weer goed, doch neemt langzamerhand minder toe. AMSTERDAMSCH CONSERVATORIUM. Voor den nieuwen cursus van het Am. sterdamsch Conservatorium (Bachstraat 5, telefoon 22466), gesticht door de afd. An>i sterdam van de Maatschappij tot Revorde.: ring der Toonkunst, welke cursus in Sop-' temher begint, moeten candidaten zich nog; deze maand aanmelden om opgeroepen to kunnen worden voor het toelatingsexamen dat midden Juni gehouden wordt. Als opvolger van den heer Scm Dresdcn,! die als directeur is benoemd aan liet. Ko-j ninklijk Conservatorium in Den Haag, is, zooals men weet, aangesteld de heer Wil lem Andricsscn, die zich als pianist in binnen- en buitenland een grooten naam Verworven heeft. DEN HELDER CALLANTSOOG. Serie wedstrijden der voetbalver- eeniging Callantsoog. Op Hemelvaartsdag zijn hier door de voet balvereen. Callantsoog haar jaarlijksche se- riewedstrijden gehouden, waaraan deelna men behalve Callantsoog: Watervogels 3, Petten 2 cn Dirkshorn 1. De uitslag der loting was: Watervogels 3Callantsoog 1 en Petten 2—Dirkshorn 1. Watervogels 3Callantsoog 1 24. Na wat verkenning wist de C.-voorhoede het overwicht uit te drukken in vier doel punten en ging de rust in met 4^-0 voor Callantsoog. Na het draaien kwamen de Wa tervogels meer in den aanval en zij wisten den achterstand tot 42 te verkleinen. Dirkshorn 1Petten 2, 55. Een vruchtbaren strijd. 10 doelpunten in een uur tijd. Reeds spoedig na den aanvang nam Dirkshorn door een penalty de leiding (1—0). Dadelijk daarop de gelijkmaker van Petten (11). Om de beurt werd de score verhoogd en ging de rust in met 3—3. Na de rust neemt Petten de leiding 4—3, waarna Dirkshorn uit een strafschop onhoudbaar gelijk maakt. Van beide zijden wordt nog maals gescoord en was de eindstand 55v Pelten won 11a het nemen van strafschoppen Na dc middagpauze werd dc verliezers- wedstrijd gespeeld. Watervogels 3—Dirkshorn 1, 1—5. Dirkshorn rehabiliteerde zich schitterend door een flinke overwinning op Watervo gels. Deze laatste speelden zeer zeker geen slechte partij vocthal. doch combineerden te veel. Ruststand 40 voor Dirkshorn. Dit gaf de mannen van Sloof weer moed cn ze vonden het welletjes. Nadat beide partijen nog eenmaal gescoord hadden, kwam het einde Petten 2Callantsoog 1, 12. Callantsoog heeft eerst het windvoordeef en ziet kans door haar rechtsbuiten, KI. Baken, tweemaal den Petten-doelman te doen visschen. Na het draaien redt de linksbinnen van Petten de eer door eeiï mooi onhoudbaar schot. Het was' een prettige wedstrijd met een sportief verloop Callantsoog hield de mooie beker, uitge loofd door haar hospes, den heer P. de Haan, thuis en Petten kreeg den 2en prijs, een lamvertakje, mee naar huis. Na afloop reikte de heer Schut., voorzitter van Callantsoog met een toepasselijk woord de prijzen uit in Hotel de liaan, waar reeds enkele uren danslustigen "bijeen waren om een dansje te maken. NIEUWE NIEDORP De Blauwe Weekactie, die, zooals hekend, duurt van Hemelvaartsdag tot Pinkster twee, is door de Jongelieden Geheelonthou ders Bond Afd. Nieuwe Nicdorp. op een waardige wijze ingezet. Dc traditie getrouw was ook dit jaar weer de Hemelvaartsdag uitverkoren om uiting te geven aan het streven dat in deze Bond leeft en geschiedde dit door dc groote jaarlijksche collecte met blauwe bloempjes. Honderden blauwe week kranten werden verspreid, terwijl eveneens honderden blau we bloempjes werden omgezet in de voor de propaganda zoo noodigc contanten. De Jongelieden Geheelonthouders Bond kan dan ook op een welbesteden dag te rugzien. SCHOORL SCHOORLDAM. Vrijdagmiddag om half een, kwamen twee luxe auto's te Schoorldam op het kruispunt richting Sehoorl, met. elkaar in hotsing. De auto van den heer Van der Mcijde beliep daarbij lichte schade, de andere auto, uit do richting Alkmaar, belangrijke schade op. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BERGEN DE KERMIS GAAT DOOR! Naar wij vernemen is aan het gemeentebe stuur officieus medegedeeld, dat het Raads besluit tot het instellen van een kermis op den eersten Zondag, Maandag'cn Dinsdag van de maand Juli door Gedeputeerde Sta ten is goedgekeurd. De door de V.V.V. tegen het Raadsbesluit gevoerde actie heeft dus niet tot eenig resul taat geleid. Het aantal vermakelijkhcidsinrichtingcn zal in verhand met de beschikbare ruimte door Burgemeester en Wethouders nader worden bepaald. In ieder geval zal slechts ten hoogste één van elke soort vcnnakelijk- heidsinrichting worden toegelaten. Dit geldt niet ten opzichte van de kramen. De kermis zal worden gehouden op het Gemeentelijk Parkeerterrein aan de Karei de Groote Laan. Benoemd. Aan de R.K. Landboüw-liuishoudschool al hier is tot tijdelijk leerares benoemd mej. C. M. Schuur,

Schager Courant | 1937 | | pagina 6