Hr* Ms* „Hertog Hendrik" vaart naar Spanje Ontmoeting met de Johan v. Oldenharnevelt Vergadering van de Kamer van Koop* handel en Fabrieken Zaterdag 8 Mei 1937. Derde blad De eerste Zondag aan boord De Straat wordt „gedaan" (Van een specialen medewerker a/b. van Hr. Ms. „Hertog Hendrik"). Het vertrek. Maandag 26 April is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" vertrokken en zooals men weet. later dan het plan was. vanwege de ongelukkige weersgesteldheid. Slechts weinigen waren hiervan op de hoogte, zoodat, toen wij om 12 uur uit de sluis voeren, alleen de adelbor sten en o.a. de Commandant van het Kon. Inst. vergezeld van mevrouw v. Asbeck aan wezig waren. Op de Reede ging het ten anker om de mitrailleurs te beproeven, doch daarna gingen wij toch heel gauw het zeegat uit. Nog geen zomer. Het was voor dezen tijd van het jaar guur en het woei vrij hard. Er is een nieuwe opleiding matrozen aan boord, uit Vlissingen. Zij maken allen hun eerste groote zeereis. Men kan niet indenken, dat de meesten van hen dezen eersten dag tol aan Neptunus heb ben moeten betalen Van aanpakken geblazen! Niettegenstaande het eenigszins ongun stige weer, moest er flink worden aange pakt. Allereerst alle barang gestouwd én opgeborgen. Er is veel ingeladen de laat- stë dagen. Daarnaast moest ook veel ge oefend worden. Dit laatste was vooral noodig met het oog op het doel van de reis, n.L het verdedigen van Nederland- sche belangen in den vreemde. Het is te betreuren, dat daartoe de „Hertog Hendrik" wordt gebruikt. Een schip, dat niet voldoet aan één van de moderne eischen, die wy aan een oorlogsschip kunnen stellen. En dan te bedenken, dat Nederland een groote scheepvaart heeft, waarmede zij alle Oceanen bevaart. Het Nederlandsche volk zou zonder deze scheepvaart niet kunnen bestaan. Doch de maatregelen tot verdediging van deze belangen zyn niet in overeenstemming met bovengenoemd belang. Fransch gezelschap. In het' Kanaal ontmoetten wij dén volgen den dag een Fransch eskader, bestaande uit 2 kruisers en eenige jagers. Zij hielden daar oefeningen met vliegtuigen en' autogiro's. Zij bleven een groot gedeelte van den 'dag in onze omgeving spelevaren. Dat konden ze gemak kelijk doen met hun groote vaart-overschot. Hoe zuidelijker men kwam, hoe meer het weer opklaarde, zelfs in de Golf van Biscaye. kregen wij heel goed weer. Geen wolkje aan den hemel, en de wind en zee achterin. Wij konden veel oefenen. Vooral in de verschillen de batterijen. Zoo rondden wij eenige dagen later Kaap Finisterre op ruim 30 mijl afstand, met het oog op mijngevaar. Van de Spaansche kust n.1. komen de losgeslagen mijnen rustig rond drijven en kunnen gevaar voor de scheep vaart opleveren. In de warmte. Vandaarg loopen wij de Portugeesche kust aan. Een tropische hitte, een wolklooze hemel. Het is te merken, dat wij Straat Gibraltar na deren. De scheepvaart wordt zeer druk. Drukte b(j de Straat. Niet alleen veel koopvaarders, maar ook veel oorlogsschepen van verschillende natio naliteit. Vanochtend vroeg ontmoetten wij de „Johan van Oldenharnevelt". Wij passee- ren elkaar op geen 500 meter. Dat is al tijd een aardig moment. Dan voel je pas goed wat het beteekent, marineman te zyn, Dat je er bent om de vlag, de Ne derlandsche driekleur, te verdedigen. Dat gevoel kent alleen hy, die ver van huis in den vreemde, de heldere vlag ziet waaien op de wijde zee op een stuk Ne- derlandschen bodem. Vreemdelingen. Van de vreemde oorlogsschepen, die wij hier ontmoeten, noemen wij de volgende: „Admi raal Graf. Spee" en een Engelsch vliegtuig moederschip. De laatste was zoo ver van ons verwijderd, dat wij den juisten naam niet kon den verkennen. Vermoedelijk is het de „Glo- rious", die hoort in Gibraltar thuis. Ook passeerden wij een Griek met een ad miraal aan boord. Veimoedelijk op weg naar de Eng. vlootrevue. Wij wisselden 15 saluut schoten. Aardig is dat, om zoo elkaar te be groeten. Stel je voor, dat dat aan den wal dagelijks tusschen gewone menschen plaats vindt, bijvoorbeeld met het klapperpistooltje van je oudste zoon. Het is al een zeer oud gebruik. Morgen komen wij in Gibraltar aan, om Maandag kolen te laden. Volle kracht de Straat in. Zondag aan boord, klare heldere hemel. Er waait een frissche wind. Hr. Ms. Hertog Hendrik stoomt volle kracht de Straat in. Vanochtend heel vroeg liep zij de Afrikaan- sche kust aan, nadat 12 uur geleden een prachtige zonsondergang werd aanschouwd bij Kaap St. Vincent. Al zijn de machines oud, toch voldoen zij nog goed, dank zij de kun dige leiding. Gisterenavond kregen wij contact met de „Java". Zij zal vandaag een schip convooi- eeren, van West naar Oost. De eerste Zondag. Al heel vroeg houden wy kerk aan boord. De geheele bemanning, voor zoover niet dooi dienst verhinderd, is aanwezig. De pater houdt een heel aardige toespraak. En even na de kerk is iedereen, met een even zonnig gemoed als de natuur om ons heen, bezig uit te kijken naar de „Java", die voor ons uit stoomt met zijn convooi. De onderzeebooten liggen nu in Gibraltar. Wij vormen hier een kleine scheepsmacht, de Nederlandsche scheepsmacht in de Spaan sche wateren. Wanneer zouden wij contact maken. Er is post aan boord voor de „Java" en voor Neder land. Daarna gaat het naar Gibraltar. Hier laden wij kolen. Maandag nemen wy den dienst van de „Java" over. Iedereen aan boord prijst zich gelukkig bjjj de Marine te zijn, te toonen, dat wij veel over hebben om ons prestige te handhaven in den vreemde. Of het nu Zondag is of niet, er wordt toch nog druk gewerkt. Het eenige verschil met de andere dagen is, dat zij allen nu in blauw loopen. en de officieren in lange jas. De schipper en zijn volk hebben kans ge zien het dek weer keurig wit te maken. Wij zien er uit als een echt oorlogsschip. Straks op den A.M. gaat de Radio aan, dan kunnen wij genieten van de echte vaderlandsche sport onder leiding van Han Hollander. Wat zal er gejoeld worden als Bakhuys, samen met Vente een doelpunt verzorgen. En als Halle een onhoudbaar lykend schot stopt. De Straat wordt „gedaan". Dan is het net of wij thuis zijn. De spanning is er nog niet: wij worden op het oogenblik in beslag genomen door de vaart in de Straat. Kale hooge rotsen in het Zuiden, van hetzelfde in het Noorden. Wij passeeren Tanger, omgeven door heu vels, hier en daar wat begroeid. Zij die Indië kennen, kunnen met wat fan tasie zich in de tropische wateren denken. De adelborsten hebben een rustigen dag. Ook 25 „doen" nu Straat Gibraltar: sight Seeing. Zij doen wonderlijke verhalen en zien wonderlijke dingen. De middenstand en de steun- verleening B. Snellere trein verbinding Den HelderAlk maar v.v. De hijschkraan aan de Alkmaarsche haven. De slechte toestand van de Heldersche visscherij. Woensdagmiddag heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier een openbare ledenverga dering gehouden in het Raadhuis te Den Helder. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester, die de Kamer verwel komde en toestemming verzocht en ver kreeg om, daar waar hij dat wenschte, aan de besprekingen deel te nemen. Daarop heeft de heer S. W. Arntz den burgemees ter dank gebracht voor de verleende gast vrijheid. De extra hulp aan werkloozen (steunverleening B.) Een interessante discussie ontwikkelde zich naar aanleiding van het adres, dat de K. v. K. te TicI gericht heeft aan den Minister van Soc. Zaken betreffende extra hulp aan werkloozen (steunverlee ning B). welk adres hier op neerkomt, dat de Middenstand ingeschakeld dient te wor den bij de distributie van de goederen on der de werkloozen en dat de Gemeentebe sturen de vrijheid wordt gelaten den B- steun al dan niet in natura te mogen ont vangen. Door den heer Schmalz werd er op gewezen, dat de K. v. K. in deze een be langrijke taak te vervullen heeft, terwijl de lieer Grunwald als zijn meening deed kennen, dat de steunverleening in den vorm van distributie van levensmiddelen, schoeisel, kleeding moest worden vervan gen door een hoogere uitkccring'in geld. Want van de steunverleening zooals deze thans door de regeering wordt voorgesteld, wordt de middenstand de dupe. De heer Coltof stelde de steunverleening in Den Helder als voorbeeld: de werk loozen zijn daar tevreden, want zij kun nen bij het halen van steun'bonnen opge ven, bij wien zij willen koopen. Bovendien heeft de Middenstand daar besloten om Maatschappelijk Hulpbetoon 10 procent korting te verleenen. De burgemeester van Den Helder deelde mede, dat het bestuur van zijn gemeente geprotesteerd heeft, bij de regeering om van de f 3.30. welke per persoon aan steun verleend wordt, een gedeelte in goederen uit te keeren. Besloten werd om de gemeentebesturen om medewerking te verzoeken, via de Mid- denstandsvereenigingen. Algemeen was men het er over eens, dat de Middenstand in de distributie van de levensmiddelen en kleeding ingeschakeld dient te worden. Snellere treinverbinding Den HelderAlkmaar, De heer Kolster deelde mede, dat er een verbetering zal komen in de treinverbinding tusschen Den Helder en Alkmaar v.v. Waarschijn lijk reeds in October a.s. zullen nieuwe motorwagens op dit traject gebracht worden, terwijl de dien sten sneller zullen worden. ÜA. ïïli. „üeAtaq, Uendtik' ZONDAG 9 MEI 1987. Hilversum I. 8.80 NCRV. 9.30 KRO. 5.05 NCRV. 745— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. •11.45 Gramofoonmuziek. 12.20 KRO-Wereldprogramma voor Azië. 12.40 R.K. Harmoniekapel „St. Cecilia". 1.00 Er zijn groote dingen op til, causerie. 1.15 Vervolg concert. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 Amsterdamsch a capella koor „Bel Canto" en Gramofoonmuziek. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Causerie „Over reisprograma's" 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Ned. Hervormde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (Gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Hofstad's Koorknapen. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 Causerie „De week van gebed en offer voor de koloniale missies". 8.30 Vervolg koorconcert. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Kamer-orkest en solist, 10.10 Causerie „Het Huwelyk (V)". 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum H. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Van Staat en Maatschappij, lezing. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Doopsgez. Kerkdienst. 12.00 Orgelspel. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Het Omroeporkest. 1.15 Uitzending vanwege de Oxford-groep. I.35 Orgel en viool. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solist. 3.30 Declamatie. 4.00 Koninkl. Vereeniging „Zutphen'.- Mannen koor". 4.20 AVRO-Dansorkest. 4.45 Sportreportage en -uitslagen ANP. Evt. AVRO-Dansorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Li terair-muzikaal programma. 7.05 „Tusschen zeven en acht". 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Aan alle moeders. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Het Omroeporkest en solisten. 10.45 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. Het voorontwerp ordeningswet 1937. Landbouw- De heer Grondsma had ernstige critiek op de voorstellen tot instelling van de ver schillende „Raden", waarin slechts 1 ver tegenwoordiger v. d. handel en 1 v. d. in dustrie zitting zouden hebben (tegen 13 van landbouw). In het verdere verloop van de besprekingen, kwam zeer duidelijk naar voren, dat men algemeen afwijzend staat tegenover pet voorontwerp van genoemde wet. De Handelscommissie zal nadat zij kon nis genomen zal hebben van het adres van de 4 groote Kamers v. K. in den lande, haar concept-adres samenstellen, dat af wijzend ten aanzien van het voorontwerp zal luiden. Evenzoo staat de Kamer afwijzend tegen over het wetsontwerp tot beperking van de vestiging van industriebedrijven. De hijschkraan te Alkmaar. De particuliere hijschkraan. welke de Alkmaarsche haven steeds rijk is en wier onderhoudskosten vrij hoog waren, is thans verdwenen. De lieer Arntz betoogde thans, dat het een kwestie van behoud van de haven te Alkmaar was, dat er weer een kraan komt Op zijn voorstel werd daarop besloten, de gemeente Alkmaar te verzoeken, om in de behoefte van een hijschkraan te voorzien. Benoemd werden in de commissie bedoeld in de Vestigingswet kleinbedrijf, de heeren Mr. Moens, Schmalz, Endel, Coltof en Lind De kwestie van de levering van bedrijfswater door de P.W.N. De heer Arntz deelde mede dat een bijeen komst van rle bij bovengenoemde kwestie betrokken Kamers heeft plaatsgevonden, waarbij besloten werd om een actie te onder nemen. Een commissie werd benoemd, waarvan de heer Kluitman voorzitter is. wel ke zich in verbinding zal stellen met den Directeur van liet P.W.N. Een onderhoud is bereids aangevraagd. De toestand in de koolstreek slecht. Bij de rondvraag heeft de heer Bonnet er op gewezen, dal de toestand in de koolstreek positief slecht, te noemen is. Z. i. ligt liet op den weg van de Kamer om een uitge breid rapport te doen samenstellen van de maatregelen, welke door de regeering geno men zijn en welke in de toekomst geno men dienen fe worden. Dit punt zal in het Bureau in bespreking worden gebracht. De niet-deskundige curators in faillissementen. De heer Grondsma viel er over, dat in fail lissementen door den curator zoo snel tot MAANDAG 10 MEI 1937. NCRV-Uftzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.40 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Stichtsch Salonorkest en gramofoonmu ziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur (Vervolg). 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. S.O.S.-Berichten. 8.15 Enkrateia-uur. 9.15 NCRV-orkest en solist. (Om 10.05 Be richten ANP). 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. Hilversum n. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 De Flierefluiters, en solist. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.301.45 „Melody Circle", en gramofoon platen. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Ramblers (Gr.pl.). 3.00 Declamatie. 3.20 Gramofoonplaten. 4.00 Orgelspel. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „Les Ménétriers", en gramofoonplaten. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Muzikale causerie, m.m.v. het VARA-s Grjot-orkest. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 „De Roodborstjes", en gramofoonmuziek 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonplaten. 9.35 Declamatie, met piano-illustraties 10.00 Berichten ANP. 19.05 De Ramblers, en orgelspel. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. verkoop overgegaan wordt. De curatoren zijn meestal jonge advocaten, die dikwijls niet deskundig zijn, waardoor in vele geval len te goedkoop verkocht wordt. De heer Arntz heeft hierop geantwoord, dat. de crediteuren dikwijls te slap zijn. Spr. heeft goede ervaringen met het benoe men van commissie uit de crediteuren, wel ke den curator technisch ter zijde staat. Evenwel het punt zal op de agenda van de volgende vergadering geplaatst worden. De slechte toestand van de Hel dersche visschers. De heer Kolster vestigde de aandacht van de Kamer nog eens op den sterken achter uitgang van de visscherij in Den Helder. Het visscherijwezen te IJmuiden wordt sterk door de regeering gesteund, terwijl er in Den Helder niets gedaan wordt. Hierop heeft de heer Ritmeester uitvoerig van repliek gediend. De haringvisscherij verdwijnt steeds meer, hetgeen te wijten is aan de afsluiting van de Zuiderse. Den Helder en Texel zijn tegenwoordig wel bij de Zuiderzeesteunwet inbegrepen, maar de haten welke daaruit moeten voort vloeien, zijn nog niet gezien. Er is in Den Haag n.1. nu nog een kwestie door wien de steun moet worden verleend: door den mi nister van Waterstaat of door zijn collega van Landbouw en Visscherij! Een viertal schepen heeft reeds aan de ketting gelegen, maar het is te verwachten, dat er nog ettelijke zullen volgen. Nu wil Den Helder geen kotters aan de regeering vragen, want daaraan zou de verplichting verbonden kunnen worden, om voortaan in IJmuiden te gaan markten. Volgens spr. dient de regeering het geld, dat beschikbaar is, te bestemmen voor de restauratie van de visschersschepen. De economische commissie te Den Helder heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld naar den précairen toestand van de visschers aldaar, zoodat deze thans precies bekend is. Afgewacht dient nu te worden, tot dat de eindconclusie zal zijn ge formeerd en daarmee zal men mar den betrokken minister gaan. In dit verband riep de burgemeester de me- werking van de Kamer in, om t.z.t. deze actie te steunen. Daartoe zal de Kamer t.z.t. een adres van het Heldersche gemeentebestuur berei ken. Hiermee was men aan het einde van de vergadering gekomen. De heer Ritmeester drukte er zijn verheugenis'over uit deze vergadering te hebben kunnen bijwonen, waarna sluiting volgde.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9