DE DRIE MUSKETIERS Malle gevallen in het kippenhok Neutrale en gekleurde zwembassins De ordeningsmaatregelen onder de loupe. Waarschuwing voor andere bedrijfstakken. Zooals wij reeds eerder hebben be toogd, aldus het Hsbl., verdienen de ordeningspogingen, welke men de laatste jaren in de pluimveehouderij van toepassing heeft trachten te brengen, ook in groote mate de aan dacht der andere, bij de landbouw crisismaatregelen betrokken bedrijfs groepen. In bijzondere mate is dit het geval, nu het voorontwerp-Land- bouwordeningswet door de verschil lende daarbij betrokken organisaties in studie is genomen, waarbij men dan de huidige „Teeltregeling voor de pluimveehouderij" als voorbeeld kan nemen. Immers, de bepalingen van deze „Teelt- regeling" zijn van dien aard, dat deze zon der meer in de gedachte Landbouw-orde- ningswet kan worden ondergebracht. Slechts moet dan het uit 22 leden bestaande bestuur (aanvankelijk bedroeg dit aantal negen) dan tot maximaal vijftien leden worden te ruggebracht (waarbij vooral het handels- element in dat bestuur een veer zal moeten Jaten). Nu het broedseizoen-1937 is afgesloten, is 'de tijd weer gekomen, om de verkregen „ordeningsresultaten" aan een beschouwing te onderwerpen. Reeds verscheidene malen hebben wij, zegt het blad, op de mislukking dezer ordenings pogingen moeten wijzen, dit aan de hand ,van de daarmede opgedane ervaringen. De oorzaak schuilt in de wijze, waarop het ge volgde systeem tot stand is gekomen, waar bij men nl. de theorie boven de practijk heeft geplaatst. Men heeft van achter de groene tafel een systeem ontworpen, dat op papier er niet kwaad uit zag en waarbij men den bijval verwierf van een categorie pluim veehouders, die door de gedachte „ordening" een grooten voorsprong op de èndere groe pen van pluimveehouders zou krijgen. Bovendien is een flink aantal crisis ambtenaren in touw, om deze zoowel over bodige en kostbare, als oncontroleerbare „or dening" voor de ongesteunde kippenhouders uit, te voeren. Verklaarbaar wordt dan het feit, dat bij het destijds aan den dag geko men verschil van meening tusschen de amb tenaren en den minister over de vraag, of de regeling al dan niet op korten termijn geliquideerd diende te worden, het ambtelijk element, de overwinning behaalde, waarvan het blijkbaar bij voorbaat overtuigd was! Wij herinneren er aan, dat bij de totstandkoming der Teeltregeling als voorwaarde werd gesteld, dat de or ganisatie een zóódanige moest zijn, dat er een afdoende controle moest bestaan op de naleving der voor schriften door alle fokkers, houders van vermeerderingsbedrijven en kui kenbroeders. Alleen reeds de meer malen aan de hand der leiten be toogde onmogelijkheid eener eenige- zins bevredigende controle op die naleving, had dus de aanleiding moe ten zijn, om deze teeltregeling zoo snel mogelijk te liquideeren. De niet-naleving heeft men bovendien nog bevorderd door bepalingen te maken, die door de betrokkenen als onjuist en in hooge mate onbillijk worden gevoeld. Om een voorbeeld te noemen: Wanneer een wit Leghorn-hen (de meest voorkomende bedrijfskip) 175 eieren, met een gewicht van 58 gram heeft geproduceerd, mag zij door den fokker worden aangehou den. Heeft zij echter de „stoutigheid" begaan, daarbij ook maar één keer aan haar moe derdrift uiting te geven, door broedschheid te vertoonen, dan moet zij van het bedrijf worden verwijderd. Heeft ze ook maar één ei minder gelegd dan het voorgeschreven mini mum, ook al is haar eigewicht 5 gram zwaar der dan het bepaalde minimum, door welk grooter gewicht zij een veel hoogere waarde voor het bedrijf heeft, ook dan moet zij van het bedrijf worden verwijderd! Ook al plaatst men in ieder kip penhok een soldaat, dan nóg zal de fokker wien dat lot treft, slechts 'n onnoozel extra streepje op haar leg- staat behoeven te plaatsen en daar mede de bepalingen overtreden, om een dergelijke hen gehandhaafd te De vermeerderaar, die dure kuikens heeft moeten koopen, om als vermeerderaar offi cieel erkend te worden, zal rustig „wilde" eieren van zijn erkenningstempel voorzien, wanneer hem blijkt, dat de eieren van het aangekochte materiaal zich minder goed voor broeddoeleinden leenen en hij niette genstaande gaarne zijn toeslag wil ontvan gen! Een kuikenbroeder, die zich genoodzaakt ziet, erkend materiaal in de broedmachine te leggen, opdat zijn bestaan niet onmogelijk worde gemaakt, zal door eenvoudig door lichten der eiéreiT, om te controleeren of zich een levende kiem in het broedsel be vindt, aanzienlijk meer eieren kunnen broe den, dan hem werd toegestaan. Er bestaat natuurlijk controle op een en ander. Er zijn controleurs,, die op hun beurt weer worden gecontroleerd door een districfshoofdcontroleur en dan is men er nog niet. Want de hoofdcontroleur ziet zijn werk weer nagegaan door een ambtenaar van den crisisopsporingsdienst enmen gaat rustig door met de zoo juist geschetste ontduikingen, omdat het nu eenmaal niet te controleeren is. Wel blijft controle-succes niet altijd uit, doch dan wordt in de kringen der betrokke nen gezegd, dat men bij die overtredingen al te nonchalant te werk is gegaan... Nu er in dit seizoen een groote kuiken- vraag bestond, waaraan niet op regelma tige wijze kon worden voldaan, doordat men de broedvergunningen te kort had gehou den, werd op zeer ruime schaal op fraudu leuze wijze gebroed. Zelfs is dit een aan leiding geweest, een nieuwe benaming voor een bepaald type broedmachine in 't leven te roepen, welke machines een capaciteit van 6000 eieren hebben en veelzeggend als „slaapkamer-machines" worden aangeduid. Ons werd voorts medegedeeld, dat het op treden van die ambtenaren de betrokkenen in sterke mate prikkelde en dat ook dit tot overtredingen uitlokte. Zoo werd aan een volkomen te goeder trouw zijnden kuikenbroeder bevolen, om 8 eieren uit zijn broed machine te verwijderen, aange zien hij zijn toegestane inleg van VRIJDAG 14 MEI 1937. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.35 Modern Klein-orkest m.m.v, solisten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Vervolg concert. I.45 Gramofoonmuziek. 2.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 De KRO-Melodisten m.m.v. solist en gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 Orgelspel. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Orgelspel. 8.00 Berichten ANP. 8.15 „Dokter und Apotheker", opera. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys m.m.v. solist en gramo foonmuziek. II.3012.00 Gramofoonmuziek. 4300 eieren met één kwart procent had overschreden. Toen deze kuiken broeder dit pertinent weigerde en verzocht dan maar proces-verbaal op te maken, trok de crisisambte naar zijn eisch in. Een week later toen deze kuikenbroeder 9300 eie ren in zijn machines had liggen en dezelfde controleur na een slechts gedeeltelijke telling meende te kunnen constateeren, dat er 3S eieren of 0.4% te veel in waren, maakte hij van de afwezigheid van den eigenaar gebruik, om diens knecht te gelasten deze 38 eieren uit de machines te verwijderen, waaraan werd voldaan. Achteraf bleek... dat er slechts 18 eieren te veel in hadden gelegen, op een totaal van ruim 9000 of 0.2% Men zal zich ge makkelijk de gevoelens van die kuikenbroe der kunnen voorstellen, toen hem dit bij zijn thuiskomst werd medegedeeld! Een kuikenbroeder, die een broodvergunning voor pl.m. 60.000 eieren had, kreeg een proces ver baal, omdat hij die vergunning met 33 eieren of 0.05% had overschreden! Het zal dan ook ongetwijfeld wel zonder meer verklaarbaar zijn, hoe deze „Teeltrege ling" tot wrevel en verzet leidt, temeer waar men reeds van het begin af en steeds door op het foutieve dezer regeling heeft gewezen. Zelfs is het thans reeds zoo ver gekomen, dat men zijn onderscheidingsver mogen gaat verliezen en alles wat maar ambtenaar is over één kam gaat scheren... 151. WIE BENT U? Toen Athos boven was, zag hij door de half open .deur Mylady, die juist haar hoed opzette. Hij trad binnen en sloot de deur achter zich Mylady hoorde, hoe hij den grendel verschoof en keerde zich als door een wesp gestoken om. Athos stond vlak voor de deur diep in zijn mantel gehuld en den hoed in de oogen gedrukt. Toen zij die gestalte daar zoo stom en onbeweeglijk als 'n standbeeld zag staan, werd Mylady bang. „Wie bent U en wat wilt U hier?" riep ze. „Warempel, ze Is het Inderdaad!" mom pelde Athos. Terwijl hij zijn mantel liet vallen en zijn hoed afnam ging hij langzaam op de vrouw toe. „Herkent U mij werkelijk niet mevrouw?" vroeg hij. Mylady deed een pas voorwaarts en ver bleekte. Het was, als zag ze een spook. „Zoo', zei Athos. „Ik zei dat U mij kent.!1* „Graaf De la Fère!" mompelde Mylady en deed eenige schreden achterwaarts tot de wand haar belette zich verder te ver wijderen. 152. EEN GEESTVERSCHIJNING. „Ja, Mylady, zeer juist: Graaf De la Fère in eigen persoon, zoo juist uit de andere wereld teruggekomen om het genoegen te hebben U weer te zien. Laten we gaan zit ten en wat praten, zooals de kardinaal een uurtje geleden ook zei". Mylady, door een onuitsprekelijken angst bevangen, ging inderdaad zitten, doch geen woord kwam over haar lippen. „U hebt dus toch mijn weg nog eens ge kruist, mevrouw. Ik verkeerde in de mee ning, dat ik U gedood had, maar ik zie nu, dat de hel U heeft doen verrijzen. U is rijk geworden, een anderen naam hebt U gekregen, zelfs Uw gezicht is anders. Maar de zonde in Uw ziel en het brandmerk op Uw schouder is beslist nog niet verdwenen." Woedend sprong de vrouw op en haar oogen fonkelden. Athos echter bleef rustig zitten. Hilversum II. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Vervolg Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuz. 2.00 Modepraatje. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Melody Circle" en gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Flierefluiters m.m.v. solisten. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 „Hoofdmenten uit de geschiedenis der Nederlandsche arbeidersbeweging", causerie. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Nederlandsch Strijkkwartet. 8.30 „De vensters open", causerie. 9.00 Rotterdamsch Tramkoor en solisten. 10.00 De Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofonmuziek. Hollandsche Loyd koopt Noorsch schip De Nansen Ville" onder Neder landsche vlag Naar wij vernemen heeft de Maatschappij tot voortzetting van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd het 5900 bruto register ton metend motorschip „Nansen Ville" gekocht, dat in Malmö is gebouwd. Het schip, dat behoort aan de Universal Shipping Com- pany (Klaveness) te Oslo, zal te zijner'tijd in zijn nieuwe bestemming gebruikt wor den voor den dienst op Zuid-Amerika. Technisch personeel van de maatschappij en van de scheepvaartinspectie zal zich naar Oslo begeven om het schip onder Nederland sche vlag te brengen. Motor geslipt Vrouw van motorrijder ernstig gewond. Gisterenavond omstreeks half acht Is op den Heereweg te Groningen de 46-jarige motorrijder II. B. wonende te Groningen, met zijn motor met zijspan tengevolge van de gladheid van den weg, geslipt. De motor kwam tegen een mast van het electrisch net terecht waarbij de vrouw en het twee jarig zoontje van B. tegen den grond wer den geslingerd. Mevrouw B. bekwam vrij ernstige verwondingen. Zij is in het R.K. Ziekenhuis te Groningen opgenomen. De heer B. en het kind bleven ongedeerd. Het motorrijwiel is totaal vernield. DE EERSTE NIEUWE HARING GEVANGEN. Volgens radiografische berichten uit zee zijn de motorloggers, die Maandag j.1. ter haringvangst uit Scheveningen vertrokken, Dinsdagavond aan schot gegaan. De vangsten varieerden gisterenochtend van 15 tot 45 kantjes nieuwe haring. De kwaliteit van de gevangen haring is mooi. Curasao bloeit De gouverneur geeft een uiterst gunstig verslag van den maat- schappelijken en economischen toestand. De gouverneur opende gisteren te Willem stad met eenige plechtigheid het laatste zit tingsjaar van den Kolonialen Raad, zulks in verband niet de nieuwe staatsregeling. De gouverneur herdacht in zijn openings rede in de eerste plaats de grootsche wijze, waarop Curagao heeft blijk gegeven van zijn aanhankelijkheid en liefde voor het. vorsten huis bij het huwelijk van het Prinselijk echtpaar. De verhouding van Curagao tot de naburige republieken, zoo vervolgde de gouverneur, is zeer goed te noe men. De economische toestand is zeer bevredigend, het goederenver voer is stijgende, het vliegverkeer van de K.L.M. breidt zich uit. Ver der kan de tot standkoming van de reorganisatie van de Kamer van Koophandel worden verwacht, welk instituut zich ook bezig zal houdqn met de bevordering van het vreem delingenverkeer. Verder staat bevordering van land bouw, tuinbouw, veeteelt en vissche- rij op het program. De financien staan er zeer gunstig voor. De voorloopige uitkomsten over 1936 zullen vermoedelijk een batig saldo opleveren van 1.300.000 gulden. De rekening met Nederland sluit met een tegoed van 1.200.000 gulden. Het loslaten van den gouden standaard bracht geen wijziging in den normalen gang van zaken, doch veroorzaakte wel een prijs stijging. De uitvoering van belangrijke wer ken en gebouwen wordt voortgezet. Werk loosheid is in de kolonie onbekend. Verder hebben de Roomsch Katholieke Missie en het Leger des Hcils werkkampen voor jon gens opgericht, ter opleiding van flinke ar beiders. Het gouvernement verleent voorschotten tegen lage rente voor den bouw van volks woningen. Verder valt ook een sterke toe name te constateeren in den bouw van par ticuliere woningen in de buitendistricten, welke bouw nog bevorderd wordt door den aanleg van goede wegen. Een speciaal hiervoor aangewezen in genieur bestudeert de drinkwatervoorziening, teneinde verstrekking van goedkooper drinkwater mogelijk te maken. Verder is de uitvoering van de verorde ning betreffende ongevallen en ziekteverze kering van den arbeider, alsmede werk loosheids-voorverzekering en arbeidsbemid deling in studie bij den directeur van den rijksdienst, Telefoondraad gestolen Drie jongemannen die militaire lijn hadden verwoest, staan te recht. De Amsterdamsche officier van Justitie Mr. de Muinck Keizer vorderde gisteren te gen 3 jongemannen twee schilders en een chauffeur, gevangenisstraffen van zes maanden. Zij worden er van verdacht in den avond van den 28sten Dec. eenige kilometers telefoondraad te hebben gestolen van de verbinding tusschen Centrale post artillerie inrichting Hembrug en de Militaire Centra le Post te Amsterdam De verdachten stonden eenige maanden geleden terecht, zij ontkenden hoewel zij vrijwel op heeterdaad werden betrapt. De behandeling is toen geschorst ont reclasseeringsrapport over dit drietal In te winnen. De rapporten, die thans zijn uitge bracht, luidden gunstig. De verdediger mr. I..S. de Vries pleitte clementie in den vorm van een voorwaarde lijke straf. VREEMDE DINGEN UIT VERRE STREKEN. Gouden eieren in Huizer kippenhokken De zomer heeft zoo zijn eigen problemen. Problemen, die, van hoe huiselijken aard soms, lang niet, altijd in de huiskamer blij ven., Daar is bijv. het vraagstuk, „al of niet gemengd zwemmen?" dat met groote ge trouwheid elk jaar bij den aanvang van de warme dagen terugkeert. De kwestie is nu weer „gesignaleerd" in de Zaanstreek. De N.R.Ct. weet er het volgende van te vertellen: Tot den vorigen zomer is alles daar in de Zwette of het Zwet, de zwemgelegenheid van de gemeente Wormer, in eer en deugd goed gegaan en werd druk gemengd ge zwommen, ook heel veel door inwoners uit de naburige plaatsen Wormerveer, Jisp, Knollendam en Krommenie, zoodat het er nogal tierig toeging, zonder dat er echter ooit iets bijzonders gebeurde. In den raad van Wormer was er van r.k. zijde al eens de aandacht op gevestigd, dat er bij het zwemmen mannen en vrouwen en meisjes en jongens samen in het groote wa ter waren. En ofschoon er ook gelegenheid en tijden zijn voor afzonderlijk zwemmen, wcnschte men van bovengenoemde zijde het samenzwemmen te verbieden. Om allerlei redenen van bestaansmogelijkheid overal in de Zaanstreek wordt gemengd gezwom men, zelfs in kanalen en slooten kon het Zwet in deze voorstellen niet treden en of schoon de r.k. zwemmers ver in de minder heid zijn te Wormer, is men blijven aan houden, doch zonder succes. En zie, thans zal er 15 Mei in de kleine gemeente een tweede (katholiek) zwembad, „De Wormer". worden geopend, met twee bassins, één voor mannen en één voor vrouwen, natuurlijk ten nadeele van het reeds eenige jaren be staande badhuis, dat in voldoende mate in de behoeften voorzag. Ook op ander terrein ontstonden moeilijk heden ten aanzien van onze zomervreugden* Het visschersdorp Huizen in het Gooi schijnt een trekpleister te zijn voor vacantiegan- gers; zelfs lijkt het er niet bij dagjesmen- schen te blijven en wenschen de vreemde lingen langeren tijd tusschen de Huizer boerinnen en boeren te vertoeven. Dezen pro- fiteeren natuurlijk van het verblijf der gas ten en de buitenwijken van het dorp vertoo nen dan ook sinds geruimen tijd een rits zomerhuisjes. Vele dezer vacantie-optrekjes waren vroe ger kippenhokken, en, hoewel zij wel be stand zijn tegen een bewoning van eenige weken, laat het zich aanzien, dat ze het uiter lijk van -het nette Gooische dorp niet be paald verbeteren. In deze voormalige kippenhokken mochten de verhuurders nu wel gouden eieren rapen, de bouwpolitie wcnschte aan dit genoegen een einde te maken. Zij zette een actie in tegen de eigenaars en dezer dagen vormde deze aangelegenheid een punt van uitvoe rige bespreking in den Huizer gemeente raad. Ecnerzijds werd 't optreden van de bouw politie afgekeurd en opgemerkt dat deze zich beter kon bemoeien met talrijke woningen in 't dorp, die rijp waren voor onbewoonbaarver klaring. Het schijnt echter, dat de zomer huisjes niet aan de voorschriften der bouw politie beantwoorden, want de burgemees ter,'de heer Egberts, sprak zich, op wettige gronden, tegen de instandhouding der gam mele hotelletjes uit. Besloten werd de „hotelhouders" voorloo- pig niet te hard aan te pakken: óf en wan neer met den afbraak van de Huizer huize- kes een begin zal worden gemaakt, staat nog niet vast. Met bovenstaande werden nog maar en kele zomer-peri kelen geschetst. De rest volgt, mits de barometer op mooi weer staat, later. LIE.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7