IBIS SHAG Het kleinste wereldrijk EIMELIJKE STRIJD Vrijdag 14 Mei 1937 Tweede blad OVERZICHT VAN DE LANDBOUWPROEF- VELDEN (1937) IN NOORD-HOLLAND. Dobbel man n lekker... man! AKKERTJES DE' A. PROEVEN OP GRASLAND. Bemestin gsproeven. Naam en woonplaats proefveldhouder OBJECTEN a. fosforzuur Jb. Eriks, Schagerbrug geen, 50 kg, 100 kg en 150 kg fosforzuur per ha sinds 1931 (3, 6 en 9 baal van 16 Alb. Schilder, Stolpen Sinds 1931 geen fosforzuur; sinds 1931 100 kg f.f.z.; van 1931—1935 geen, daarna 100 kg f.f.z. b. stikstof D. J. 3e Graaf, Koegras geen stikstof, zwavelz. ammoniak, kalksal- peter, ammonsalpeter, kalkammonsalpeter en chilisalpeter, naar 80 kg stikstof per ha, d.i. pl.m. 6 baal kalksaLpeter. Andere proeven (waterstand in de ZIjpe). Naam en woonplaats proefveldhouder R. de Vries, Bosweg, Stolpen OBJECTEN. Dit proefveld zal demonstreren, hoe gras land zich zonder inmalen gedraagt bij ver schillende hoeveelheid en verschillende tij den van bemesting. Het ligt hoog, kan niet in ge ma len en is te zien vlak bii de coupure tussen Stolpen en Callantsoog. Stalmest in Febr.; slak en kainiet in Dec.; slak en kainiet in Dec. kalkammonsalpe- ter in Febr. en April; alles evenzo 4- kleine gift kalkammonsalpeter in Nov. '36; slak en kainiet jn Dec. en kalkammonsalpeter in April; geen bemesting. B. PROEVEN OP BOUWLAND. Rassen proeven. Naam en woonplaats proefveldhouder N. Geertsema, Haarlemmermeer R. II. Waiboer, Anna P&ulowna P. Kistemaker. Kolhorn R. L. Waiboer, Anna Paulowna P. Kistemaker, Kolhorn R. E. Waïboer, Anna Paulowna D. Schenk, X. Pauïowna 7. Knook, Houtrakpolder 7, Knook, Houtrakpolder 7, Knook, Houtrakpolder R. E. Waiboer, Anna Paulowna R. H Waiboer. Anna Paulowna P. Blaauboer, Kolhorn Gerwas wintertarwe zomertarwe zomergerst haver rode klaver aardappelen karwij OBJECTEN. Juliana, Vilmorin 27. Invicta, Carstens V, Mendel, Joncquois, Benoist, Imperiaal Ila, Vilmorin 29. Providence. Van Hoek, Mansholts witte, Blanka, Car stens, Benoist 40. Benoist 40 (gejarowi- seerd), Joncquois, Joncquois (gejarow.), Vilmorin 29 4- de I.v.P. rassen: Chante- clais, Heine's Germania, Dahrenberger, Ho- henheimer, Lichtis, Svalöfs Fylgia, Flo rence x Aurore, Altes, Strube's witarige, Peragis, Saint Pierre, N.O.S. Blanka. Carstens, Mansholts witte. Van Hoek, Benoist 40. Joncquois, Joncquois (ge jarow.) -4- de I.v.P.-rassen: Heine's Ger mania, Dahrenberger, Rumkes vroeg dik kop, Hohenheimer Franken, Lichtis, N.O.S., Fylgia, Florence x Aurore, Peragis. Kenia, Maja, Saxonia, Mansholts 2-rijige, Abed Archer, Heine's Olympia, Opal B, Primus II, Svalöfs Zege x Binder. Silesia, Georgine de I.v.P.-rassen: Spratt Archer, Goudgerst, Thuringer, Bigo, Contesse. Tevens zaaitijdenproef met Kenia. Saxonia, Kenia Svalöfs Zege x Binder, Maja Primus II, Georgine, Abed Archer, Mans holts 2-rijige, Heine's Olympia, Opal B, Isa- ria, Silesia de I.v.P.-rass<en: Spratt Ar cher, Goudgerst, Thuringer, Bigo, Contesse. Tevens windstrekenproef met haver. Zege, Adelaar, Binder, Early Miller. Fla- mingss gold -f de I.v.P.-rassen: Endress Franken, Peragis witte, Dippes vroege witte, Lembkes Baldur, Flaminps treue, B. B., Gembloux, Strube's Duitse, Gouden regen II. Sdhlandstedter gele. S. L., Heine's Silber, Wadracks gele, Mansholts 448/25. Ster x Adelaar. Rosendaalse klaver, Tv9tofte, Mansholts kla ver, Limburgse klaver. Maasklaver, Otofte, Poolse, Bohemia Urstamm. Broadleaf. Zeeuwse boute, Eigenheimer, Blauwe Ei genheimer, Bonte Eigenheimer, West Bra bander, Nationaal, Gruno, Record, Flava, Mulder K 101. W. P. 27. Eersteling, Bintje, Iris, Dunbar Yeoman, Alberta. Rode Eersteling, Booth A 385, Llmosa, Frühmölle, Dorst H 123a. Rode Eersteling, Booth A 385, Limosa, Frühmölle, Dorst H 123a 7 Booth ras sen. Eersteling, Bintje, Iris, Dunbar Yeoman, Al berta. Mansholts, Landras, Volhouden, Stam Blaau boer. Andere proeven. Naam en woonplaats proefveldhouder Gewas OBJECTEN. C. Wonder, Schermer wintertarwe Joncquois met en zonder stikstof bemesting en diverse zaaizaadhoeveelheden. N. Geertsema, Haarlemmermeer M Joncquois met en zonder stikstof. R. Waiboer, A. Paulowna M Joncquois gezaaid op diverse zaaitijden met Juliana als standaard. C. Wonder, Schermer suikerbieten Hilleshög (gejarowiseerd). Komen, Oudesluis adelaar-haver Tegengaan van em el ten-beschadiging door toediening van kalkstikstof en stoffijne kainiet. Schagen, Mei 1937. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. G. LIENESCH. DE 993 „GELUKKIGEN VAN HET VATICAANS. DE FISCUS IS ER EEN ONBE KEND IEMAND. Slechts 993 personen bezitten als burger van Vaticaanstad het recht, dezelve te be treden. Zij hebben bijzondere passen, een eigen valuta, speciale postzegels en bo vendien eigen wetten. Als staatshoofd er kennen zij denzelfden persoon, die de gees telijke leider van meer dan 500 millioen menschen is: de paus. Vaticaanstad is van alle staten ter wereld de kleinste en oudste en voor vreemdelingen de minst toegan kelijke. Het is geen gemakkelijke taak, Vaticaan stad van het noodige voedsel te voorzien. Meer dan een halve ton vleesch, eenzelfde hoeveelheid visch, een ton groenten, eenige honderden eieren, een honderdtal kippen, vele kisten macaroni en heele bergen bo ter zijn noodig, opi niet 6lechts de burgers van de stad, maar ook hare gasten te voeden. De „Annona" (Latijn voor „winkel"), het eroote warenhuis, waarin honderden menschen dagelijks hun inkoopen doen, is reeds in de vroege morgenuren stampvol. Er zal i® de wereld wel geen zaak zijn, die rijkelijker van levensmiddelen is voorzien dan deze „Annona". En daarbij koopt men in deze winkel waren van de allerbeste kwaliteit tegen de laagste prijzen. Vaticaanstad heft geen invoerrechten en daardoor is alles hier veel en veel goed- kooper dan in Rome zelf, waar op artike len als wijn, koffie, suiker, tabak, enz. enorme belastingen worden geheven. Goede kansen voor smokkelaars. De Romeinsche huisvrouwen benijden natuurlijk hun zusters aan de andere zijde van de grens zeer en er zou zeker een VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept ran Apotheker Dumont Metalen zak-efut met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 een». omvangrijke smokkelhandel ontstaan. In dien daartegen niet zulke zware straffen dreigden. Een eigen model-bakkerij bakt al het voor Vaticaanstad benoodigde brood en iederen morgen verlaat een monnik de particuliere woning van den paus, om melk en boter voor het ontbijt van Zijne Heiligheid te koopen. In Vaticaanstad leven vele vrouwen, echtgenooten van bedienden en arbeiders en bijna alle doen 's morgens hun inkoopen in de .„Annona". Om den smokkelhandel tegen te gaan, wordt er streng op gelet, dat de inkoopen zich tot de behoeften van de familie beperken; de inkoopen van iede ren klant worden genoteerd^ Bijna alle in woners van Vaticaanstad zijn in dienst van den staat, zoodat het gemakkelijk is, aan het einde van de maand, het bedrag van de gedane inkoopen van het salaris af te houden. De Annona heeft dan ook geen enkele „slechte betaler" onder haar klanten. Do „kinderen van het Vaticaan". Om 8 uur 's morgens begeven de manne lijke inwoners van Vaticaanstad zich naar hun werk en de kinderen naar school. Daar in de stad geen scholen voor kinderen be staan, moeten zij een Italiaansche school bezoeken, die zich in Borgo op eenige hon derden meters afstand bevindt. Zij genieten daar hetzelfde kostclooze onderwijs als de Italiaansche kinderen, met dit onderscheid, dat zij niet aan de voor de Italiaansche kinderen verplichte lichaamsoefeningen behoeven deel te nemen en dat het hun is toegestaan, zekere religieuse feestdagen te vieren, die niet in den kalender der Ita liaansche scholen opgeteekend staan. „De kinderen van het Vaticaan", zooals men hen gewoonlijk noemt, vormen een kleine, op zichzelf staande groep. De an dere kinderen benijden hen, omdat zij weten, dat de vaders van de kleine burger tjes van Vaticaanstad goed geld verdie nen. in moderne woningen leven en hun families veel voorrechten genieten, die de anderen missen. Maar er zijn opk nadee- len. Een burger van Vaticaanstad kan bij voorbeeld zonder vergunning geen reis on dernemen; ja, in bepaalde gevallen mag hij zelfs niet zonder toestemming een theater bezoeken. Over het algemeen achten deze kinderen zich gelukkig, met hun families deel van den Vaticaanschen staat uit te maken, vooral ook, omdat zij weten, na het einde van hun schooltijd onmiddellijk een goede betrekking in dienst van het Vati caan te kunnen krijgen, terwijl de Italianen eerst met veel moeite een baantje kunnen vinden. Inderdaad zijn er tientallen beroepen, die deze kinderen kunnen gaan uitoefenen, zonder dat het daarbij noodig is, Vaticaan stad te verlaten. De paus is de meest con servatieve heerscher van de wereld en nim mer ontslaat hij een van zijn bedienden of arbeiders, tenzij dan dat deze zeer ern stige vergrijpen hebben begaan. In Vati caanstad leven families, die reeds honder den jaren in dit gebied wonen en die van vader op zoon steeds bij de pausen in be trekking zijn geweest. Is het onder deze omstandigheden te ver winderen, dat de 993 mannen, vrouwen en kinderen, die de bevolking van dit wel unieke plekje aarde vormen, door de 900.000 imvoners van het Rome van Mireso- lini de „Gelukkigen van het Vaticaan" worden genoemd? SCHAGEN KOPJE ONDER. Op het vreedzame Noord Ging een man „over boord". Nummer twee volgde ras In de drabbige plas. Op de brug voor Klaas Smit Discusseerden vol pit. Twee markthii tesaam, (Zie hieronder hun naam). Gemoedelijk, den rug Tegen *t hek van de brug, Oreerden die twee Over handel en vee. In het heetst van den kout Begaf plots zich het hout Van de brug en de twee Gaven jammerend mee Daar lagen ze in 't nat! Doch het onverwachts' bad In het zwartgroen bassin Was hun niets naar den zin. Van den wal kwam een hand, Trok hen vlug op den kant. En zoo stil als een muis, „Droop" ons tweetal naar huil Het waren de heeren P. Huiberts en Ba ken uit Anna Paulowna, wiens bovenom schreven ongeval gisterochtend overkwam. AANRIJDING. Door onbesuisd rijden en te rakelings van achteren willende passeeren, botste gister morgen op het Noord een zandauto van de firma Bras tegen een met paarden bespan nen kermiswoonwagen. De wagen bekwam eenige schade, die onderling geregeld werd. Door koelbloedig optreden van den woonwa genbewoner, sloegen de hevig verschrikte paarden niet op hol en werd erger voorko men. BEROEPEN. De heer Ds. J. Eikema, predikant bij da Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft beroep ont vangen van de Ned. Herv. Gemeente te As sen. Het is ons bekend, dat de heer en mevrouw Eikema niet gaarne onze gemeente verlaten al meerdere malen heeft dominé daarvan blijk gegeven maar ongetwijfeld zal het onzen plaatselijken predikant thans moeilijk vallen geen gehoor te geven aan den roep stem van Assen. Want zijn we wélingelicht, dan is Ds. Eikema nog door oude banden aan Assen gebonden; hij volgde er het lyceum. door Michael Corvin (7) Z(j dacht aan de redactie en haar ouden vriend Burg, die nu zeker te keer in zijn „hol" en aan juffrouw Cohen, die bij al te luide uitbarstingen van den oude slechts even open- opstond en de half openstaande deur sloot, waarop Burg dan dadelijk stil werd en zich een beetje schaamde. Zij ging heel dicht voor den spiegel staan en keek zichzelf onderzoe kend in de oogen en naar haar smalle, blanke voorhoofd wat was daar wel allemaal achter verborgen? Weder overmoedig gewor den, stak zij haar tong uit, draafde haar slaapkamer in en sprong met een grooten sprong op het Engelsche ledikant, dat het spiraalmatras ervan begon te zingen. Knap, zij draaide het licht uit en lag in donker met wijd opengesperde oogen. De gordijnen voor de beide vensters lieten een matte scheme ring van de lantaarns buiten door; heel zacht hoorde zij de auto's zoemen en licht en vlug sliep zjj in. Den volgenden morgen werd zij door het zachte kloppen van een kamermeisje gewekt. Het was reeds negen uur en de hoogste tijd om zich gereed te maken. Toen zij gekleed was en de gordijnen openschoof, lag de straat voor haar onder een wit sneeuwdek. Na mid dernacht was het weer veranderd en nu was de wereld In een dik sneeuwkleed gehuld en werd z(j beschenen door een koude, maar heldere zon, het heerlijkste weder om te reizen! Zacht voor zich heen neuriënd vol tooide Esther haar laatste voorbereidselen, sloot haar koffers, pakte teeder de schitte rende reisnecessaire weer in en beid om den huisknecht. De rekening werd vereffend en de kleine taxi schoot met een getoeter, dat klonk als het kwetteren van een vogel, door de straten en bereikte het vrije veld en het vliegterrein. Daar was alles reeds vol leven en beweging. De startbaan werd geveegd en ook een smalle weg voor de passagiers, die over het voor terrein naar de vliegtuigen voerde. Juist ging een van de groote hangars open en een reu zenvogel rolde langzaam naar zijn plaats. Er kwam echter no0 een oponthoud, want men liet eerst de motoren nog even proefdraaien. Er ontstond een scherp huilend geluid, dat steeds gillender werd; toen zette de piloot de motoren af en snel daalde de toon, tot men iets als een wentelend rad en even later de draaiende vleugels der schroeven duidelijk kon onderschelden. Nu mochten de passagiers instappen en greep er een Loffelijke controle plaats. Esther liet zich in den nu reeds vertrouwden zetel neder, alsof er voor haar al geen ander ver voermiddel meer bestond. Het startsignaal werd gegeven en de propellers begonnen weder te zingen. Enkele minuten later vlogen zij met meer dan de dubbele snelheid van een sneltrein naar de Britsche hoofdstad. Aan Esther's oogen ontvouwde zich een merkwaardig beeld, toen zij het Kanaal be reikten. Het Continent lag onder de diepe sneeuw als in watten ingepakt, zoodat alle contouren hun scherpte hadden verloren en d« aarde er vanuit de hoogte oninteressant en geheel gelijkvormig uitzag. Maar toen kwam de zee, gedeeltelijk donker, maar op andere plaatsen spiegelend en glinsterend. Heel in de verte begon de Engelsche kust te naderen en daar scheen geen sneeuw te liggen, hoewel een fijne nevel belette dit met zekerheid te onderscheiden. Toen zij boven het land zweef den. trokken de nevelsluiers zich nog dichter samen en geleek het landschap Esther, voor zij het kon ontwaren, niet veel van het Hol- landsche en Duitsche te verschillen. Het kwam haar voor, dat de machine nu sneller vloog en inderdaad probeerde de piloot dan ook zoo gauw mogelijk de landingsplaats te bereiken, daar de nevel voortdurend dichter werd. Toen zij daalden waren de groote zoeklichten reeds ontstoken, hoewel het nog voor den middag was en bij het uitstappen sloeg Esther een koude, vochtige lucht tegemoet. Dit was dus Engeland. Nu, het deed zich bij de eerste kennismaking niet bepaald ver lokkend voor, maar dat lag ten slotte aan hoogere machten. Zjj nam het besluit zich in het geboorteland van haar vader geheel van vooroordeelen vrij te houden en stapte in de auto, die haar naar de stad zou brengen. Ook hier waren de douaneformaliteiten kort van duur en gemakkelijk te vervullen. De rij weg gleed haar onwezenijk in den nog steeds dichter wordenden nevel voorbij en toen Esther, uit het gebouw van de Imperial Airways, waar zjj voorloopig haar koffers had achter gelaten, alleen de straat op stapte, had zij het gevoel, dat er een droom begon De por tier had haar vergeefs voor de realiteit van dien droom gewaarschuwd, die in een echten Londenschen ondoordringbaren mist dreigde te ontaarden. Maar zij was vast besloten dadelijk de groote stad in te duiken en zij vertrouwde op haar zwemkunst. Het was een fantastische scenerie die zich aan haar blikken voordeed. De nevel om sluierde de straten nu reeds zoodanig, dat al het stoffelijke zich op een afstand van twee, drie meter tot voortvloeiende schaduwen oploste en een spookachtig aanzien verkreeg. Onophoudelijk toeterden en snerpten de signalen der auto's, aan alle straathoeken brandden groote kandelabers, pek- en mag nesiumfakkels wierpen trillende roode en witte lichtcirkels in den geelachtigen nevel. Alles was klam van een vieze en kleverige vochtigheid, die aan ontbinding deed denken. De menschen, die op straat moesten z(jn en andere zag men er nu stellig niet zochten zich tastend hun weg. Dt paarden bewogen zich voorzichtig voort over den glib- berigen bodem en de snelheid des levens in üe Zevenmlllioenenstad was met één slag tot 4 kilometer per uur gedaald. Esther liep voort met een gevoel, alsof zij aan iederen nevelachtigen hoek den Een hoorn verwachtte te zien opduiken, maar hoewel hfl zich niet aan haar vertoonde, be merkte zjj toch spoedig genoeg, dat het zy'n bijzondere gevaren met zich medebracht om in den mist in Londen op goed geluk af uit wandelen te gaan. Plotseling bemerkte zfl door een hevigen stoot tegen haar maag, dat zq tegen een leuning aangeland was, die haar ervoor behoed had recht de Theems in te stappen. Naar omlaag kijkend ontwaarde zjj niets dan een grauwgrijzen muur, die In de diepte in de nevel verdween, waar zjj het sombere, troebele water vermoedde. Zjj erkende, dat zjj moest trachten zoo snel mogelijk te weten te komen, waar zjj zich eigenljjk bevond en daarom koerste zij voor zichtig terug. Na een kwartiertje vond zjj gelukkig een bobby, een reusachtigen ver keersagent, die over de excentrieke jonge dame verbaasd was, maar haar bereidwillig inlichtte hoe zij het beste het Savoy Hotel kon bereiken. Hjj ried haar een taxi te nemen die haar wel is waar langzaam, maar stellig veel veiliger dan haar eigen voeten aan haar bestemming zou brengen. Hjj floot een chauf feur en zij had het geluk, dat er juist een ledige huurauto dichtbij was. Zjj bedankte den agent en noemde den chauffeur den naam van haar hotel. De auto reed oneindig lang zaam; zij kroop letterlijk voort, voortdurend toeterend en omringd door het gehuil en gegil der andere wagens. Na een half uur waren de wein' e honderden meters gelukkig afge legd en zl id Esther in de hal van het elegant, c enigszins opdringerig weelderige hotel. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 5