Landbouwers, THEE DETF hoedt II voor de aardvloo I DOUWE EGBERTS Ofi3 juutbeft wiek! El M ELIJKE STRIJD Zoo'n Migraine? Dinsdag 18 Mei 1937 Tweede blad Het geel gestreept insect ls tuk op de jonge koolblaadjes. Nu het weer iets beter wordt, de zon zich wat meer laat zien, ko men met een hernieuwde planten groei ook een massa insecten tot nieuw leven. Dit is ook 't. geval met de aardvlooien, die bijzonder veel van droogte en zonneschijn houden, zoodat zij dan het meest actief zijn en de planten 't ergst beschadigen. Zonnig en droog weer in het voorjaar is fechter ook heel vaak „schraal" weer met Noordoostenwind, dat niet zeer bevorder lijk is voor den groei der planten. Deze zijn dus vaak niet in staat door een krach- tigen groei de beschadiging te boven te komen. Aardvlooien kunnen de oorzaak zijn van het mislukken der vroege gewassen. .Uit den aard der zaak zijn het vooral de jonge kiemplantjes, die nog weinig weer stand kunnen bieden, welke het meest te lijden hebben, 't Komt wel voor., dat een pas uitgekomen zaaisel plotseling geheel .verdwijnt. D« bladeren worden geheel door. zeefd. Niet alleen vreten de aardvlooien echter 'de bladeren van de zeer jonge plantjes af, vaak ook ziet men ze gaten vreten in de bladeren van grootere planten. De gaatjes hebben een doorsnede van 1V/2 mm. Het blad lijkt dan wel doorzeefd. Verder komt het voor, dat bij de vreterij één opperhuid gespaard wordt, zoodat het gat nog bedekt blijft door een doorschijnend vliesje. De grootste schade komt echter steeds bij de zeer jonge gewassen voor, want de aardvlooien laten de oudere planten met rust, als zij de gelegenheid hebben zich op de jongere te vestigen. Bovendien doen de aardvlooien aan de oudere gewassen be trekkelijk weinig schade, daar zij door hun vreterij de bladmassa van deze niet merk baar verminderen. Bij jonge planten is dit heel anders. Na een diepen winterslaap komen de diertjes hongerig uit hun schuil plaatsen te voorschijn. De levenswijze is voor de meeste soor- len als volgt: De overwintering der kever tjes heeft plaats onder aardkluiten, plan tenresten. in vaststaande planton en op andere verborgen plaatsen. Zoodra de grond wat warmer wordt komen zij uit hun schuilplaatsen en hongerig vallen zij' ,de kiemiplantjes aan. Het wijfje legt, daarna haar eieren aan Üe onderzijde der bladeren, terwijl de lar ven, die daaruit komen, in het blad leven jen daarin kronkelende gangen graven. De geheele ontwikkeling van ei tot kever Üuurt ongeveer 30 a 40 dagen, al naar het jveer. De lievelingskostjes van de aardvloo. Hoewel de aardvlooien niet veel planten Inet rust laten, geven zij toch de voorkeur aan de familie der kruisbloemige gewassen. Hiertoe behooren o.a. kool- en raapsoorten, radijs, enz. Ook onkruiden uit deze familie, o.a. herik, wilde mosterd enz. worden aan getast. Ook erwten, die tot de familie der vlinder bloemigen behooren, kunnen belangrijke gchade ondervinden. Voorzorgsmaatregelen. Wat kunnen we nu tegen aardvlooien Öoen? Laten we eerst enkele voorbehoedmidde len bespreken. Daar de aardvlooien, ook bij sterke vreterij, de kiemplanten alleen dan geheel doen mislukken, wanneer deze slecht groeien, moet men zorgen den groei zoo veel mogelijk te bevorderen. Alles wat kan dienen om de plantjes in hun eerste jeugd snel te laten groeien, wekt derhalve de aardvloo-schade tegen. Men zaaie daarom op goed bewerkten grond en bevordere den groei nog, door een overbemesting te geven met' wat chili- of kalksalpeter, indien daartoe aanleiding be staat. Reeds het gieten met schoon water helpt al om de aardvlooienschade te beteu gelen. Aangezien de kevers het meest houden van zonneschijn en droogte, moet men, om ze te bestrijden, ze deze factoren zooveel mogelijk onthouden. Vandaar, dat. het zaaien op eenigszins bedekte plaatsen, b.v. onder boomen of wel bedekken van het zaaibed met rijshout (dat tevens het best de vogels van het zaad afhoudt) aanbeve ling verdient. Dicht zaaien is geboden. Verder is het aan te bevelen, dicht te zaaien; de plantjes schieten sneller op en bedekken den grond spoedig geheel en over schaduwen elkaar min of meer. Materialen voor de vlooiennesten bijtijds opruimen. Vóór men in het voorjaar gaat zaaien, ruime men in de buurt alle op den grond liggende bladeren en ruigte op, omdat zich daaronder de aardvlooien gedurende den winter verschuilen. De directe bestrijding. Voor de directe bestrijding kunnen ver schillende middelen gebruikt worden. 1. Bespuiten met 1/10 pet. zuivere nicoti ne, d.i. voor 100 liter sproei vloeistof 100 cM.3. nicotine. Hieraan moet een goede uit vloeien toegevoegd worden. 2. Bespuiten met een maaggif, o.a. 1/10 pet. Parijsch groen en 1 pet. kalk, wat voor 100 L. sproeivloeistof komt op 1 ons Parijsch groen en 1 Kg. kalk. Hieraan wordt weer een uitvloeien toegevoegd of 3A Kg. zeep. 3. Bestuiven met Derrispoeder. Ook dit in secticide, dat den laatsten tijd tegen tal van insecten met succes wordt gebruikt, is tegen aardvlooien zeer werkzaam. („De Tuinderij.") Uit onze omgeving ZIJPE Ouderavond. De O.L.S. te Schagerbrug hield Vrijdag avond een ouderavond. Het h. d. s. heette de aanwezigen welkom en stelde het be lang van een goede samenwerking tusschen school en huis in het licht, waartoe hij al ler medewerking vroeg. Daar de heer J. Hoogerduijn, die een lezing zou houden over .«Melk verst rek king", bericht van verhindering had gezon den, kon deze inleiding niet doorgaan. Hier voor in de plaats vertelde Dr. W. van Sloo- ten het een en ander over het nut van melkdrinken. v- discussie werd besloten contact, te zoeken met. de oudercommissies der andere Openbare Scholen in de gemeente, teneinde den heer Hoogerduijn alsnog te doen optre- clén voor een Vergadering van 'Onde'ropm- missies, schoolartsen en personeelen van scholen. De voorzitter dankte Dr. Van Sloo- ten voor zijn woorden. Aan den heer B. Baaijens, lid der ouder commissie, werd een schrijven gezonden, waarin hem een spoedig herstelwordt, ge- wenscht; aan den heer J. A. Brinks een gelukwensch met zijn benoeming tot onder wijzer te Breezand. Vervolgens werd goedgekeurd de reke ning en verantwoording over het. St. Nico- laasfeest 1936. Nadat één lid van de rondvraag gebruik had gemaakt om nadere inlichtingen te vra gen inzake schoolverzuim en de voorzitter voor de eerstvolgende ouderavond een spreekbeurt aankondigde over handenar beid. werd de vergadering, die een zeer prettig verloop had, gesloten. In de pauze serveerden enkele dames thee en sigaren. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer S. Kuiper alhier een ledenverga dering gehouden van de afd. Zijpe e. o. van de Holl. Mij. van Landbouw. Aanwezig waren slechts 8 leden. De voorzitter, de heer H. Rezelman, open de de vergadering met een woord van wel kom en drukte zijn spijt uit over de gerin ge opkomst. Dus weer een ellendige dag in het voor» uitzicht. Heusch niet noodigl Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer C. van der Sluijs, werden onver anderd vastgesteld. Collectief arbeidscontract losse arbeiders. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de totstandkoming van een collectief arbeidscontract voor losse arbeiders. De voorzitter deelde mede, dat een twee tal afgevaardigden van de afdceling een vergadering heeft bezocht, waar eveneens tegenwoordig waren afgevaardigden van den R.K. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) en van de arbeidersorganisaties. Op deze vergadering zat de bedoeling voor tot het opmaken van een collectief arbeidscontract te komen, doch de vertegenwoordigers van de Holl. Mij. van Landbouw konden hieraan niet direct medewerken en wilden hierover eerst de gedachte van de leden vernemen. Door het bestuur van den L.T.B. is voor gesteld de navolgende weekloonen in het contract op te nemen: voor volwassen, volwaardige landarbei ders f 16; voor jeugdige arbeiders van: 1 i jaar f 4; 15 jaar f 6; 16 jaar f 8; 17 jaar f 10; 18 jaar f 12: 19 jaar f li; 20 jaar f 15. Overwerkuren f 0.35 per uur. Voor jongens van 17 tot en met 20 jaar, die voor korter dan 6 maanden worden aangenomen, gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus f 1 per week meer. Na uitvoerige besprekingen werd besloten van wege de afdeeling niet aan het totstand komen van een collectief contract mede te werken. Bij de rondvraag deelde de heer Vries mede, dat de heer Karbaat hem heeft be richt, dat de melkcursus op spreker's boerderij de volgende week zal beginnen. Hierna sluiting. ALKMAAR VERGADERING RING VAN BOEREN LEENBANKEN., In Café Central te Alkmaar vergaderde Zaterdagmiddag do Ring van Boerenleen banken „Alkmaar"". Niet minder dan 18 Banken waren vertegenwoordigd door on geveer 40 afgevaardigden. Wegens het overlijden van den Voorzitter, den heer G. Barten van Noordscharwoude, werd de vergadering gepresideerd door den heer A. Kooy te Hugowaard, die in zijn openings woord de groote verdiensten schetste van wijlen dcn_ heer Barten. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd door den Penningmeester rekening -en verant woording gedaan van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen ruim 67, de uitgaven ƒ63, zoo dat er een voordcelig saldo was van ruim ƒ4. Een en ander werd in de beste orde be vonden. De heer S. Wagenaar te Broek op Lan- gendijk bracht daarna verslag uit van het verhandelde op de Centrale Ringvergade- ring, waar o.m. herdacht werd het overlij den van den heer Commandeur, lid van den Raad van toezicht van De Centrale Bank. Tevens werd het Jaarverslag uitgebracht, dat gewaagde van de bemoeiingen, welke het Bestuur zich had getroost in zake het verkrijgen van billijker notaristarieven bij het passeeren van akten. Uitvoerig lichtte de heer Hendrikse, in specteur van De Centrale Bank, de cijfers van de Balans en Winst en Verliesrekening toe. Hieruit bleek, dat de toestand van deze Cent raio er buitengewoon goed voor staat. De deposito's van de Banken beliepen onge veer 72000.000. Het kapitaal voor bijzon dere doeleinden bedroeg ongeveer 1.590.000 de reserves 4.217.000 het Onderling Waar borgfonds 257.190. De liquiditeit liet niets te wenschen over. De winst had in het af- geloopen jaar 205.587 bedragen, nadat 200,000 was uitgetrokken voor extrareser- veering in verband met den economischen toestand. Vrij uitvoerig werd stilgestaan bij de voorstellen tot wijziging van enkele artike len van het Reglement op het Kapitaal voor Bijzondere Doeleinden. Deze hadden ten doel de uitkeeringen uit dat Kapitaal eerst te doen plaats hebben in 1940 in plaats, zooals in de oorspronkelijke bedoeling lag, in 1938, omdat er vele posten waren, wel ke nog moeilijk konden worden afgewik keld, of waarvan de afwikkeling beter kon worden opgeschort in de verwachting van een verbetering van den economischen toe stand, en tevens om geen uitkeering uit dat Kapitaal te doen aan die Banken, welker verlies, geschat op 75% van het totaal-be drag, iiiet grooter zou blijken dan 30% van het bedrag harer reserves. De vergadering kon zich tenslotte vereenigen met deze voor stellen, nadat er op gewezen was, dat. het Bestuur der Centrale Bank het vergoedings- percentagc op vrij willekeuriger wijze tot een lager bedrag reduceerde dan in het Reglement was vastgesteld. Als bestuurslid in de vacature-Bar ten werd gekozen de heer P. Wijn te Oudkars pel, van wien werd meegedeeld, dat hij de benoeming zou aannemen. De heer W. de Geus te Koedijk werd als zoodanig herko zen. De afgevaardigde van de Boerenleenbank te Zuidscharwoude, de heer Du Burck, bracht den noodtoestand ter sprake, waar in de tuinbouw aan Langendij'k en om streken verkeert. Uit het Landbouwcrisisfonds wordt een bedrag beschikbaar gesteld, doch het is steeds te gering gebleken, om den tuinder tegen den ondergang te behoeden. De Boe renleenbanken hebben den plicht, om den minister op dien ontoelaatbaren toestand te wijzen en spreker tracht aan te toonen, dat het niet andei's dan nuttig kan zijn. als ook van den kant der Boerenleenbanken eens bij den minister wordt aangedrongen op meer afdoenden steun. De heer Spaan van Sint Pancras sloot zich bij het betoog van den vorigen spreker aan, waarna bij acclamatie het voorstel van den lieer Du Burck werd aangenomen. De ze werd aan het bestuur toegevoegd, tenein de een adres samen te stellen, waarin ge documenteerd de noodzakelijkheid van in williging van het verzoek zal worden aan getoond. LANGENDIJK De inhouding van belastinggel den van door de tuinders te ont vangen steun. Eenigen tijd geleden werden aan den Lan- gendijk verscheidene klachten vernomen over de beslaglegging op veiling- en steun gelden door de belastingadministratie, waar bij dan soms de volle te ontvangen som werd ingehouden, wegens belastingschuld. Men achtte dit in tuinderskringen een zeer onge- wenschte toestand, aangezien de geringe in komsten bij de lage prijzen der producten zeer noodig waren in het bedrijf en de huis houding der tuinders. Het bestuur van het district N.-Holland van den Ned. Tuindersbond heeft zich toen met een verzoek gericht tot den Directeur der directe belastingen om maatregelen te treffen dat niet. het lieele bedrag ineens werd afgehouden, maar dat het geschiedde in termijnen. Hierop heeft het bestuur tot antwoord ge kregen, dat geen termen aanwezig worden geacht, om algemeen te bepalen dat inge val van derden beslag in afwijking met de bestaande wettelijke voorschriften, de belas tinggelden in gedeelten van steungelden kunnen worden ingehouden. In bepaalde ge vallen wordt echter door den ontvanger geen bezwaar gemaakt tegen een inhouding over langeren tijd; mits vast komt te staan dat voor meerdere bedragen wordt geveild, bin nen redelijken tijd. De belastingschuldigen zullen zich terzake tot den ontvanger kun nen wenden. In zooverre is dus thans verkregen dat van hen, die meerdere malen zullen veilen, in termijnen zal worden afgehouden. GEEN MISOOGSTSTEUN OP TUIN EN BLOEMZADEN Op het adres van den Ned. Tuindersbond den L.T.B. en den CBTR aan de Regeering om een aanvullend bedrag te krijgen op genoemde zaden, is een afwijzende beschik king gekomen. In het voor de betrokkenen teleni-stellend antwoord wordt er op gewe zen, dat tuin- on bloemzaden niet behooren tot de voortbrengselen van den tuinbouw, waarvoor door de Regeering een toeslag wordt verleend. ZUIDSCHARWOUDE. Men deelt ons mede. dat in plaats van den heer Groen als raadslid zal moeten worden benoemd de heer P. Berkhout, die reeds eerder benoemd is geweest, doch toen be dankte. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. Ie klas. Wit: Zwart: D. KoornG. Zwier 1—0 J. KroonN. Kaan 01 D. KoornH. Stins 01 J. KroonH. Stins 01 K. Bierman—J. Klinkert 1—0 2e klas. H. BouwensDr. .T. de. Wit 01 M. KuilmanDr. H. Wilmink 10 Th. BruinW. Kaan 10 3e klas. P. de Ruiter—J. TJff lo R. SchriekenJ. Kamper 10 P. de RuiterM. Rootjes 10 R. Schrieken—M. Rootjes 0—1 P. de RuiterJ. Kamper 01 G. KeppelJ. Kout 10 J. IJ ffJ. Bouwens 01 P. de RuiterJ. Kout 10 J. Kamper—G.' Keppel O—l M. Rootjes—J. IJff 1o BURGERLIJKE STAND APRIL 4937 Geboren: IJrsula Josephine d.v. Gerbrand Duijves en Ursula Bekker; Frans Karei d.v. Cornolis P. Blokker en Anna F. E. Malina; El ly d.v. Wieger Krikke en Jacoba E. Steltman. Gehuwd: Gerrit Vader. 24 jaar landarbei der en Trijntje Jonker, 22 jaar, zonder be roep, heiden te Noord-Scharwoude; Marie Cornelis Bogerd, 24 jaar landarbeider, te Medemblik en Maartje Jes, 24 jaar zonder beroep te Noordscharwoude; Pieter Blok ker. 21 jaar timmerman te Oudkarspel en Hendrika Wagenaar, 17 jaar zonder beroep te Noordscharwoude. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans '6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. V door Michael Corvin 9) Zij trachtte zichzelf een gevoel van zeker heid en overtuiging bg te brengen, terwijl zg een licht wankelen in haar knieën voelde. In ieder geval moest vandaag nog Burg een be richt van haar hebben. Zonder eenige dekking durfde zij de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. Zij ging naar haar kamer om een uitvoerig, doch voor oningewijden onschuldig telegram naar Berlijn op te maken. Die mijnheer Hardley moest wel reeds voor het eten naar haar geïnformeerd hebben, daar hij van den kellner, die haar immers niet kende, geen inlichtingen kon hebben ver wacht. Zij herinnerde zich, dat zg hem reeds aan zijn tafel had zien zitten, toen zij de eet zaal binnentrad, dus kon hij ook niet onmid dellijk voor het betreden der zaal den portier uitgevraagd hebben. Zij dacht een oogenblik na. Uit de hotellijst, waarop zij zich ingeschre- had, waren haar naam en beroep niet moei lijk te weten te komen geweest en ook het nummer van haar kamer had hij gemakkelijk kunnen nagaan. Maar dan bleef nog haar uiterlijk over. Daarvan hadden evenwel de portier en het personeel der étage, waar zij woonde, een beschrijving kunnen geven. Toen zij zoover met haar afleidingen ge vorderd was, meende zij de conclusie te kun nen trekken, dat de oplettendheid van den heer Hardley beslist minder haar persoon dan haar beroep golden. Esther sloot eenige se conden haar oogen om haar gedachtengang des te helderder te kunnen controleeren. Het kwam haar voor, dat met dit oogenblik de geschiedenis van haar verblijf in Engeland een bepaalden vorm begon aan te nemen. Het lag niet in haar voornemen om onbekend en eenzaam te blijven. Zij moest integendeel met beslistheid optreden om zich een weg te banen en naast haar officieele taak, die haar naar Londen gevoerd had, haar geheime zending tot een welgeslaagd einde te brengen. Dien middag zou zij nog een onderhoud met Mr. Hardley hebben, om zijn wenschen nader te vernemen. Was hij een vijand al scheen het haar overklaarbaar, hoe hij er dan toe ge komen mocht zijn, dat te willen wezen dan was het eerst recht van waarde voor haar hem van aangezicht tot aangezicht te kennen, zelfs al beschikte zij dan ook niet over Burg's menschenkennis. Het visitekaartje, dat zij tel kens opnieuw onderzocht, bood geen aan- knoopingspunten aan. Het was een dun laagje ivoorcarton met steendrukletetrs en zonder eenig spoor van persoonlijkn smaak. Op den achterkant had Mr. Hardley nog ge schreven, of zij hem om vijf uur zou willen ontmoeten, dan zou hij in den theesalon een tafeltje laten reserveeren. Esther borg het kaartje in haar taschje en begon haar koffers uit te pakken. Zij bracht eenigen tijd door met het geven van ge schikte plaatsje aan alle voorwerpen, die zij bij zich had en toen zij na gedanen arbeid zich voor het diner begon te kleeden, zag zij op haar horloge, dat het reeds bgna half vier was. Klokslag vier uur bromde haar telefoon. De portier was zoo vrfc' te informeeren of het be zoek van Dr. Linden haar aangenaam zou zijn. Zij verzocht den bezoeker bij haar te doen brengen en twee minuten later klopte de Londensche vertegenwoordiger van de „Welt" aan haar deur. Dr. Linden was een groote, slanke man, die misschien vijf en dertig of veertig jaar kon zijn. Het glad achterover gekamde haar liet het hooge, maar toch niet zeer indrukwekkende voorhoofd ge heel vrij, terwijl de oogen achter spiegelende brilleglazen verborgen bleven. Toen hij buigend de kamer binnentrad, be merkte zij zijn vriendelijken, maar eenigsziris weeken mond en kreeg daarna, toen zij hem uitnoodigde een paar minuten te gaan zitten, gelegenheid zijn handen eens op te nemen. Het waren merkwaardige handen, in zooverre, dat zij volstrekt niet bij dezen schralen man met het intellectueelen-gezicht schenen te pas- sel. Hij geleek haar een boerenzoon, die in lange, maar dikke vingers, die op ieder lid een klein eilandje bruine haren vertoonden De toppen dier vingers waren stomp, wat door de recht afgesneden nagels nog des te sterker opviel. Ester Raleigh vond deze han den afschuwelijk en den man, die daar nu tegenover haar zat, een onharmonisch meng- setl. Hg geleek haar een boeorenzoon, die in de hoogere wetenschappen niet meegekund had. Linden scheen den gemengden indruk, dien hij maakte, niet te gevoelen. Hij was leven dig en had Esther met eerlijk verbaasde en bewonderdende oogen opgenomen. Nu deed hij zijn best om haar met vijf woorden een indruk van Engeland te geven. Zij glimlachte hem toe. Hoe lang was hij al hier? Toen hij vertelde, dat men hem twee jaar geleden hier heen gezonden had, vroeg zij hem of hij dan nu het land reeds zoo nauwkeurig kende, maar hg nam haar kleine plagerij niet kwaad op en lachend gingen zij samen naar beneden, hoewel Esther verklaarde, dat het haar na haar lunch pas een paar uur geleden eenigs zins moeilgk zou vallen om nu reeds weder te eten. Toen zg aan haar tafeltje plaats genomen had. zag Esther, die met haar rug naar de zaal zat, Mr. Hardley in een spiegel, die tegen over haar hing. Hij had haar nog niet opge merkt. Naast hem zat een man op een stoel, die haar bij den eersten oogopslag aan Burg deed denken. Zg ontwaarde zijn haast vorm- looze massa en vond het jammer, dat zij in den slecht geslepen spiegel zijn gelaatstrekken niet kon onderscheiden. Zonder dat Dr. Linden het bemerkte, keek zg onder het eten herhaaldelijk naar het tafeltje van Mr. Hardley. Het gesprek, dat daar werd gevoerd, was blijkbaar levendiger dan het hare met Dr. Linden. De dikke man had zich een paar maal in zgn heele massieve grootte opgericht en scheen Hardley over het een of ander te willen overreden. Hardley van zijn kant scheen af te weren en keek her haaldelijk om, alsof hij luisteraars vreesde. Toen hij bij een van die gelegenheden Esther ontwaarde en herkende, werd zijn onderhoud met den omvangrijken vreemdeling gematig der wat Esther aardig wantrouwig maakte. Dr. Linden had haar intusschen voorgesteld om den volgenden morgen, als de mist althans opgetrokken zou zijn, eens op zijn bureau te komen, dat, zooals wel vanzelf sprak, steeds geheel tot haar beschikking stond. Vooral wanneer zg met Berlijn wilde telefoneeren. was het aangenamer en goedkooper, daar hij een persaansluiting had. Morgen konden zij dan ook eens over de aanstaande gebeurte nissen in de groote wereld spreken, omdat juf frouw Raleigh zich daar immers zou moeten bewegen. Zelf was hij goed ingevoerd, al waren zijn relaties in den grond dan ook niet anders dan van politieken en van journa- listieken aard. Esther keek op haar horloge, wat Dr. Linden opvatte als een signaal om op te breken. Hg nam afscheid, terwijl zij nog bleef zitten, om later op den afgesproken tijd, waaraan echter nog een kwartier ontbrak, naar^le theezaal te gaan. Zij keek Dr. Linden na, toen hij, eenigszins links en verlegen, door de zaal naar de hal liep. Toen verwisselde zg van plaats, zoodat zij nu recht voor zich uit en zonder de aandacht te trekken, de tafel van Hardley kon overzien. Men scheen daar aan het einde van het onderhoud gekomen te zgn. De dikke man leunde achterin zijn stoel en had een sigaar opgestoken en hij keek aan dachtig naar de kringen, die hij blies, iets waardoor hij Esther ook alweer aan den ouden Burg deed denken. Hardley, wiens aangezicht zij nu en profiel zag, rookte een sigaret, die h\j te dikwijls aan het aschbakje afstreek. Hij stiet den rook haastig uit en liet in de pauzen zijn tong door zijn mond spelen, als iemand, die een ergernis zou willen fgn- kauwen en inslikken. De ander keek slechts onverschillig voor zich uit, hoewel Esther af en toe een snellen, scherpen blik uit zgn kleine oogen meende te ontdekken, als zij zij waarts loenschten en Hardley monsterden. Plotseling keek de dikke man haar aan, zoo scherp en vorschend, dat zij nauwelijks haar schrik kon verbergen, hoewei zij hem zoo onbevangen mogeljjk bleef aanzien. Dat waren heel andere oogen dan die van Sieg- fried Burg! De oude Burg mocht zoo veel over zijn gebrek aan sentimentaliteit spotten als hij maar wilde, zijn oogen waren te men- schelijk om hem zoo maar gelijk te gcvca. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 5