Het paradijs van een millionnair VROUWENHOEKJE Engeland, t' wel moet! Hoe het niet de nachtmerrie van Mussolini y kn x Doe het rhytmisch B'J PLANNEN VAN EEN MODERNEN ROBISON. Over eenigen tijd zal een Interes sante expeditie Amerika verlaten. Een zekere millionair Allard heeft het plan opgevat, om een eilandje in de Stille Zuidzee in een modern para dijs te veranderen. Thans zullen de eerste bewoners er heen vertrekken, om als ware Robinsons hun leven op het paradijs-eilandje voort te zetten. Had U al wel eens van het eiland Wana- Wana gehoord? Wanneer dit niet het ge val is, dan behoeft U zich over dit hiaat in uw geografische kennis niet te schamen! Zelfs de meeste Amerikanen, die aan de kust van den Grooten Oceaan wonen, hadden tot voor kort nog nooit gehoord van het eiland Wana-Wana. Maurice Allard, een millionair van Franschen afkomst, heeft dit kleine ei landje midden in de Stille Zuidzee uit zijn langdurigen slaap gewekt. I-Iij wil er een modern ingericht, paradijsje van maken, waar op de heerlijke, lachende stranden een geslacht van gelukkige menschen zal leven. Het eiland was eigendom van vorstin Tohoeva. In onzen tegenwoordigen, zeer duren tijd, kan men een paradijs niet voor niets krijgen. Toen de heer Allard gedurende een bootreis over de Stille Zuidzee dc prachtige en een zame kusten van Wana-Wana ontdekt, was zijn besluit, opeens genomen. Nauwelijks was zijn jacht in de haven van Honoloeloe voor anker gegaan, of hij ging rechtstreeks naar het regeeringsgebouw, om daar inlichtingen in te winnen, op welke manier hij in het be zit van het eiland zou kunnen komen. Men deelde hem daar mee, dat het eiland in het bezit was van een vorstin, die den zeer exo- tischen naam Tohoeva had. Voor 50.000 Dollar kocht Allard het mooie eiland. Een paar honderd jaar eerder zou Maurice Allard waarschijnlijk het eiland voor een handje vol glasparels en een zakspiegeltje hebben kunnen krijgen. Intusschen hebben de prinses sen van de Stille Zuidzee goed leeren reke nen. De millionair moest geducht in zijn portemonnaie tasten, om in het bezit van Wana-Wana te komen. Men werd het eens voor een koopsom van 50.000 dollar. Luilekkerland. En toen begon Maurice Allard bewoners voorjzijn nieuw paradijs te zoeken. Zijn uit- noodiging klonk in de ooren van zijn tijd- genooten, die moede waren van de moderne cultuur, als hemelsche muziek. „Op Wana- Wana bestaat geen hongersnood en men be hoeft er niet te werken", zei de heer Allard. „De natuur heeft op de meest overvloedige wijze voor de behoeften van de inwoners gezorgd. De hoornen hangen vol heerlijke, sappige vruchten, die in alle tijden van het jaar groeien. De bodem is van een onuit puttelijke vrachtbaarheirl. Wilde dieren ko men er niet voor. Men kan in luchtige ten ten of in hutten van palmbladen slapen, zon der het minste gevaar te loopen. Ook over zijn kleeding behoeft men zich niet bezorgd te maken. De weinige klceren, die men noo- dig heeft, om zich te bedekken, kunnen ge makkelijk op het weefgestoelte vervaardigd worden." Duizenden liefhebbers gaven zich op. Het spreekt, van zelf, dat er duizenden en nog eens duizenden voor dit heerlijke plan te vinden waren, die deze gelegenheid, om verder zonder zprgen te kunnen leven, niei voorbij wilden laten gaan. De lieer Allard had zelfs een apart inschrijfbureau geopend en van den morgen tot don avond stond het geloop niet stil. liet waren niet steeds men schen, die veel vertrouwen inboezemden. Toch meldden zij zich aan als toekomstige bewoners van het paradijs-eilandje. Een stortbad. Plotseling scheen de heer Maurice Allard echter van meening veranderd te zijn, want op een goeden dag kondigde hij aan, dat ie dere toekomstige bewoner eerst een bedrag van 500 dollar zou moeten storten. Na deze mededeeling verminderde het aantal solli citanten zoo snel, dat er niet meer dan een paar honderd overbleven. Een strenge selectie werd op de toekomstige bewoners toegepast. Maar ook zij worden nog op zeer strenge wijze uitgezocht. De toekomstige onderdanen van Maurice Allard moeten gezonde men schen zijn, met een onbesproken zedelijk ge drag. Hij geeft de voorkeur aan jonge echt paren, die gaarne een groot huisgezin wen- schen te stichten. Bovendien mogen zich jonge mannen en meisjes de laatsten slechts met goedkeuring van dc ouders op Wana-Wana vestigen. Bovendien krijgen ook oudere personen van beiderlei kunne het recht om op het eiland te gaan wonen, in dien zij tenminste gezond zijn, zoowel geeste lijk als lichamelijk. Iedere burger van het nieuwe paradijs moet zich voor zijn vertrek aan een geneeskundig onderzoek onderwer pen. Het slijk der aarde zal men op Wana-Wana tevergeefs zoeken. De heer Allard hoopt, dat hij in zijn mo derne Hof van Eden slechts een minimum aantal wetten en geon politie-toezicht noodig heeft. „Waarom zouden de menschen met elkaar twisten?", vraagt hij zich met zijn heerlijk optimisme af. „Zij zullen geen zor gen voor voedsel en kleeding hebben. Het geld, de grootc vloek van de moderne be schaving, zal van mijn eiland verbannen zijn. Waarom zouden de menschen dieven of moordenaars worden? Eventueele kleine mecningsverschillen hoop ik zonder moeite zelf te kunnen beslechten." We zijn er nog niet Zal de heer Maurice Allard met zijn el- landbewoners van de Vcrccnigde Staten ten slotte geen teleurstelling beleven? Wij hopen, dat zijn verwachtingen in vervulling gaan. Voorloopig moet hij eerst nog een proces over zijn eiland voeren. Vorstin Tohoeva heeft de zaak namelijk nog eens bij zich zelf overlegd en tenslotte ontdekt, dat 50.000 dol lar voor een modern paradijs eigenlijk toch wel een belachelijk kleine som is. Zij ver langt thans het dubbele bedrag en tracht door middel van een proces de overige 50.000 dollar te krijgen. Ook de vlucht uit de be schaving wordt een moderne Robinson niet gemakkelijk gemaakt. MUSSOLINI SPEELT MET ARABISCH VUUR. De successen, die de duce op liet. terrein der buitenlandschc politiek heeft behaald, worden ook door zijn tegenstanders niet ont kend, Rome is sinds ecnigc jaren een van de meest belangrijke politieke centra der we reld. Iedere nationale actie heeft slechts kans op succes, indien ook dc duce daaraan zijn goedkeuring hecht. Zelfs de beruchte „stalen spil RomeBerlijn schijnt in Rome gegoten .te zijn. Geen wonder, dat deze situatie niet overal met vreugde begroet wordt en dat, er zich tegen-combinaties vormen, die de i i nz en over trappen, ga op Uw harde bureau- kruk zitten als een waternimf op een lelie blad en laat men vanaf vandaag mo lton zeggen, dat niet alle boekensch rij vers fantasten zijn LEONTINE. meer schijnbare dan werkelijke supdematic van Italië wcnschen te bestrijden. De te- genspil LondenParijsMoskou is intus- schen niet zoo ondernemend, als het „totali taire eenheidsfront. „Zij beschikt echter over onvergelijkelijk grootere potentiëele krachten en zal haar overmacht op het juiste oogen- blik ongetwijfeld kunnen bewijzen. De rivali teit tusschen Engeland en Italië moet, on danks liet, kort geleden gesloten gentlemen- agreement, tenslotte tot een openlijk conflict leiden, indien aan Italiaansche zijde niet tijdig een ietwat bescheidener houding wordt aangenomen. Denkt Mussolini er werkelijk over, aan Engeland's macht een einde te ma ken? Of is deze rivaliteit een ongcwenscht resultaat van zijn tnt nog toe gevoerde, zeer succesvolle politiek? Men kan deze vraag ook anders formuleeren; bestaat er een plan- Mussolini, dat ten doel heeft Engeland's macht in de Middellandsche Zee te vernieti gen? Of is de ontstemming tusschen Lon den en Rome men moet eigenlijk zeggen de ontstemming in Rome een episode in het buitcnlandsclie politiek spel van den Ita- liaanschen „Führer"? Zou men deze vraag kunnen beantwoorden, dan zou men ook veel kunnen raden van hetgeen zich in de komende jaren zal afspe len. Een ding staat vast: De rust, die Enge land weet te bewaren, imponeert meer, dan de dreigementen van dc Italiaansche pers, die zooals bekend niets anders is, dan een van de vele „instrumenta vocali", waarover de Roineinschc dictator de vrije beschikking heeft. Mussolini lokt een pan-Arabi- sche crisis uit. Bijna zou men kunnen geloóvcn, dat Mus solini slechts onwillig uit zuivere prestige overwegingen een anti-Engelschc buit.cn- landsche politiek voert. Het nieuwe koloniale bezit van Italië wil Engeland nog steeds niet erkennen. Derhalve blijft Italië bij de kro- ningsplechtighedcn weg, roept alle Italiaan sche journalisten uit Londen terug, laat schreeuwende artikelen in de pers publicee- ren en doet, alsof het ernstig gekrenkt is. En de gematigde rede. die graaf Ciano dezer •lagen hield vermag dit alles niet af te zwak ken. Wat speelt zich nu achter dc scher men af? Klaarblijkelijk wordt er een nieuwe poging ondernomen, om En geland's macht te ondermijnen. Reeds op zijn laatste verblijf in Tri polis trachtte dc duce, met de lei ders van de pan-Arabische bewe ging in contact te komen. Ilem werd plechtig het „Zwaard van den Pro feet" overhandigd en de Arabische bevolking herkende in hem den wa ren opvolger van Mohammed, die de Arabieren van Engeland (en waar schijnlijk ook van Mohammed zelf) bevrijden zal. De theatrale lijn in de Italiaansche kolo niale politiek werd in Engeland weliswaar met een luid gelach, maar toch ook met ecnige bezorgdheid waargenomen. Want de Engclsclio staatslieden kennen alle moeilijk heden. die aan de koloniale heerschappij en de koloniale politiek verhonden zijn, veel heter, dan de nieuweling Mussolini. De ori- gineelo houding van den duce en de hoop, die hij onvoorzicht,igerwijs zou kunnen op wekken, zijn gevaarlijke voorteekenen van een toekomstige, kunstmatig in het leven geroepen pan-Arabische.crisis, welke niet slechts voor Engeland, maar voor alle kolo niale mogendheden noodlottig zou kunnen worden. Italië zou daarbij als de zwakste koloniale staat het. spoedigst zijn koloniaal bezit verliezen. Het is dan ook moeilijk te begrijpen, hoe de anders zoo scherpzinnige Mussolini tot een dergelijke fantastische ge dachte kon komen. In ieder geval schijnt de Italiaansch-Arabische flirt zich verder te ver diepen. De Arabische jeugd wordt naar de Italiaansche universiteiten gelokt. En ook in Egypte, Fransch-Tunis en zelfs in Palestina valt do Italiaansche activiteit waar te ne men. Men beeft bier klaarblijkelijk te doen met een welbewust offensief, waarvan bet doel gemakkelijk te raden is. Welke gevaren daaruit voor Italië zelf voortvloeien, schijnt uien iu Eugelaiid eu Frankrijk zeer wel te begrijpen. Maar de duce schijnt plezier in zijn nieuwe beroep te hebben Het zwaard v. den profeet bevindt zich in goede handen! Rivaliteit op den Balkan. Na het sluiten van de Italiaansch-Zuid- slavische overeenkomst is de politieke situ atie op den Balkan volkomen veranderd. De nieuwe vriendschappelijke betrekkingen met Belgrado veroorloven het den duce, den Ita- liaanschen druk op Griekenland en Turkije te versterken. Niet dat Mussolini hier op ver overingen uit is: Italië wensebt op den Bal kan slechts als de eenige leidende groote mo gendheid erkend te worden. Daartoe moet Engeland teruggedrongen worden. Maar de Engelsche. invloed op Turkije en vooral ook op Griekenland is zeer groot en het, blijft dan ook dc vraag of Mussolini hier zijn droomen zal kunnen verwezenlijken. Een Pinksterslaap Ben Haarlemsch gezin, door ko lendamp vergiftigd, bracht de Pinksterdagen in bewusteloozen toestand door. Kolendamp schijnt aan de orde van den dag te zijn. Thans heeft zich weer een geval voorgedaan in een Haarlemsch gezin. In een woning in de Busken Huetstraat te Haarlem woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen van resp, 6 en IV? jaar. Zaterdagavond laat had de man dc kachel in de woonkamer aange maakt en vol kolen gegooid, hoewel de schoorsteen niet wilde trekken. Het gezin begaf zich daarna ter ruste. Een buurman was het opgevallen, dat hij het gezin gedurende de Pink sterdagen niet had gezien en toen hij Dinsdag bemerkte, dat de gordij non gesloten bleven, trachtte hij door bellen en kloppen de aandacht, van zijn buren te trekken. Eindelijk werd de voordeur geopend door het zesjarig zoontje, dat. totaal versuft bleek te zijn. In de slaapkamer vond de buurman daarop het echt paar en het jongste kind, die na genoeg bewusteloos waren. Nadat da ramen waren geopend, kwamen allen spoedig bij. Het echtpaar was zeer verwonderd, toen het vernam, dat de Pinksterdagen al voorbij waren. Bij onderzoek bleek de kachelpijp geheel door root, verstopt te zijn. Als gevolg hier van heeft zich eenigen tijd kolendamp door het huis verspreid, maar tevens is' de kachel uitgegaan. Was dit niet het geval geweest dan zouden, volgens verklaring van den huisdokter, de vier personen zeker den dood hebben gevonden. UIT ONZE OOST. NEDERLANDSCH VLIEGER REDT ZICH MET PARACHUTE. Zijn toestel raakte in een mist bank en werd vernield. Een patrouille van drie vliegtuigen ont moette uit de richting van Tjiandjoer (Ja va) komende, en naar het. vliegveld Andir terugkeerende, een mistbank. Landen bleek uitgesloten. Bij het rondcirkelen kreeg het. toestel, bestuurd door den cavaleric-officier H. A. J. Oostindien. gedetacheerd hij de luchtvaart afdeeling. motordefect. Een noodlanding was niet mogelijk. Luitenant Oostindien voerde toen een daling met de parachute uit. welke uitstekend slaagde. Zijn toestel, dat wegens ouderdom bijna was afgeschreven, werd vernield. RAMPOK-LEIDER VEROORDEELD. Tot acht jaren celstraf. De landraad te Tjileungsir veroordeelde den leider van de rampokbende, welke maandenlang in de buurt van Buitenzorg schrik verspreidde, Pa-i, tot acht jaar ge vangenisstraf. Er was voor de rechtzitting zeer veel belangstelling van de zijde der bevolking. Hondorden menschen waren ver zameld op het erf van de woning van den nssistent-Wedana, waar de zitting van deu landraad werd gehouden ZWEEF VOORTAAN ALS EEN ELF DOOR HET HUIS! In boeken lezen wij van vrouwen en meisjes, die door het huis zweven als el ven, uit diepe crapauds opveeren als de duvel-in-het-doosje. een theekopje met de vingerspitsen naar den charmanten bezoe ker vervoeren, zonder het te laten vallen, 'of op nog andere wijze de wet der zwaarte kracht totaal negeeren. Een ander uiterste in de wijze, waarop 'de mensch met romp en ledematen kan manoeuvreeren, aanschouwen wij in de wer kelijkheid. welke immers altijd de hoeken- waarheid logenstraft? We zien soms juf frouwen zichzelf in de tram naar binnen Ihiis'chen, zoodat dit vervoermiddel wel een minuut oponthoud heeft voor de „lading" Doch we zullen nu niet de grofste ver grijpen tegen de gratie Lenigheid memoree- ren, want daartegen is toch niets te begin nen en ook dit causerietje heeft een nut tige „strekking". Er zijn zooveel noodeloos krampachtige bewegingen, die de vrouw tijdens haar huishoudelijke en kantoorbezigheden meent niet te kunnen vermijden en waaraan we ons allemaal min of meer schuldig ma ken. We gaan eens 'duchtig afrekenen met sommige onhebbelijkheden te genover onze spieren èn tegenover onze huis- en bureaugenooten, wel ke laatsten door onze onaesthotische houdingen, die zij aan onhandigheid nota benei toeschrijven ge prikkeld worden. Daar !s om te beginnen een methode van stofafnemen. (zie bovenste plaatje) waarbij we ons de moeite, even bij het meubel neer te knielen, willen besparen en in plaats daarvan een nog veel vermoeiender houding aannemen, welke ons niet eens toestaat Alle plekjes van het-stoffige voet stuk der tafel te bereiken. Dus in het vervolg een elegante révérence gemaakt voor de salontafel! Het tweede schetsje toont ons, hoe dc meesten onzer een emmer naar beneden zouden torsen. De rechterarm kramachtig gekromd, waardoor de schouder naar boven gaat. don angstigen blik naar boven ge richt, alsof zich een gapende afgrond aan onze voeten vertoont, waardoor wij aan stonds met emmer-en-al zullen worden opgeslokt. Neen, dan (ïc fiere zekerheid, van "de juiste methode: de armen losjes langs het lijf, zonder vrees gaat het trapafwaarts! Dat kan toch óók! Tenslotte een wenk voor dc kantoor Juf fertjes onder onze lezeressen. Rrrr de te lefoon schelt U ijlt naar het toestel, en luistert met een knak in de lendenen naar wat de cliënt te vertellen heeft. Waarom U niet rustig op den stoel neergezet en In een elegante houding de orders geboekt? Het bevordert bovendien de juistheid van Uw notities'. Al deze verbeteringen zijn eigenlijk een Kwestie van rhvthme!. Automatisch zullen we bü de nieuwe ik zou haast zeggen melodieuse bewegingen een opgewekter gezicht zetten en een harmonische sfeer om ons scheppen. Lenigheid on veerkracht treden in de plaats van stijfheid eu de pressie! Doe Uw huishouding, verricht Uw kantoorarheid rhvthmisch! Zweef voortaan als een elf langs meubels

Schager Courant | 1937 | | pagina 10