BESTRIJDING VAN HET EXTREMISME IS DE STRIJD TEGEN DE ARMOEDE. DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vooruit naar betere tijden! Brand in Amsterdamsche Gasfabriek Albarda J. W. Tempel J. v. d. Kupers E. Thijssen Th. J. Vos H. Jong Mej. A. de Bommer J. Franke Bern. C. Suurhoff J. G. Lammers C. Mok S. Dok W. van Lopes Dias. D. Mijksenaar P. J. Bouma L. Drilsma H. O. Sikma K. Roosenschoon C. F. BAANDAG 24 MEI 1937. 80e Jaargang. No. 10289 Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Het Regeerbeleid der laatste jaren heeft een hechte grondslag gelegd voor nieuwe welvaart. Reeds telt Nederland ruim 60.000 werk lozen minder dan een jaar geleden; in- en uitvoer nemen sterk toe, ae opbrengst der Rijksmiddelen stijgt. Het belang van het Nederlandse volk en in het bijzonder van die grote groepen, die nog in ernstige moeilijkheden verkeren, eist dat deze economische opleving met alle kracht wordt bevorderd en niet wordt ver stoord door gevaarlijke proefnemingen, waar van men elders de verderfelijke gevolgen heeft kunnen zien. Steunt de Vrijzinnig Democraten in hun ar beid gericht op: Economisch herstel, Bestrijding van de werkloosheid en Ver- betering van hit levenspeil van die groepen dtr hei olking, wier letenspeil bij dat van andere groepen ten achter is gebleven. Stemt daarom op Mr. P.J.OUD No. 1 van Lijst MINISTER VAN FINANCIËN a*n vrijzinnig democratische bond Wilhelminiitraat 49. Haarlem Zend» mij kosteloos brochures over de vrijzinnig democratische bond Dit formulier in open envelop gefrankeerd m. l'/jct. postzegel verzenden. Gisterenochtend vijf minuten over vier is de bekende Amerikaansche financier, en petroleumkoning John Davison Rockefeller overleden in zijn winterverblijf Daytona Beach in Florida, tengevolge van een hartver lamming. De dood kwam geheel onverwacht, aangezien hij Vrijdag nog een goede gezondheid genoot, Van de familie was niemand aanwezig. De overledene heeft den geheelen winter doorgebracht te Daytona Beach en genoot een betere gezondheid dan tevoren. Om streeks middernacht in den nacht van Zater dag op Zondag trad de doodstrijd in en even na vier uur overleed hij kalm. Zijn zoon vertoefde op Tarrytowny Estate en was niet voornemens naar Florida te ko men. aangezien de ongesteldheid van zijn va der niet ernstig werd geacht. De behandelende geneesheer, Dr. H. C. Merryman, deelde mede, dat de dood is inge treden tengevolge van een hartzwakte. Het stoffelijk overschot zal vermoedelijk naar het Noorden worden vervoerd om ter aarde te worden besteld. Korte levensbeschrijving van J. D. Rockefeller. John Davison Rockefeller werd 8 Juli 1839 te Richmond, in den staat New York gebo ren. Toen hij veertien jaar oud was, verhuis de zijn gezin naar Cleveland, waar hij na de lagere school te hebben bezocht, een be trekking kreeg als assistent-boekhouder te gen een salaris van 50 dollar in drie maan den, Later werd. dit verhoogd tot 250 dollar per maand en in 1858 had hij voldoende over gespaard om deelgenoot te. worden in een commissiehandel. In 1862 investeerden Roc kefeller en zijn compagnon 4000 dollar in een oude onderneming van Samuel An drews, die een methode tot het zuiveren van ruwe petroleum had uitgevonden. In 1S70 beheerschte deze firma een vijfde van de pretroleumraffinaderijen van Cleve land. In hetzelfde jaar richtte John D. te zamen met zijn broer "VVilliam, Stephan V. Harkness en anderen de Standard Oil Com- panv op, waarvan hij president werd. Het kapitaal van deze maatschappij bedroeg een millioen dollar, verdeeld in 10.000 aandeelen, waarvan John D. zelf 2667 hield. Toen Rockefeller in de petroleumindustrie kwam, heerschte hier een chaotischen toe stand. Kleine maatschappijen bestreden ei kaar met alle mogelijke middelen, terwijl de productie op geen enkele wijze was gecon troleerd. De levensdroom van Rockfeller was de geheele petroleum-industrie onder één lei ding te brengen en zoo de productie te con troleeren en de prijzen te regelen. Hij had succes bij zijn pogingen en in 1878 controleer de hij 90 pet. van de raffinaderijen in de Vereenigde Staten. In 188S bleek bij een onderzoek, ingesteld door het congres, dat 39 maatschappijen 't recht van controle op hun kapitaal hadden overgedragen aan een lichaam, dat geen wettelijke bestaansrechten had, de Standard Oil Trust, welke was opgericht in 1885. Het beginkapitaal van deze trust wordt ge raamd op zeventig millioen dollar. Het opperste Gerechtshof van Ohio ver klaarde in 1892 de trust onwettig, doch eerst in 1889 werd de trust ontbonden en gereor ganiseerd tot de Standard Oil Company of New Jersey. In 1911 verklaarde de Opperste Rechtbank van de Vereenigde Staten, dut ook deze maatschappij een overtreding was van de Sherman Anti-trust-wet en gelastte de ontbinding. Tot 4 December 1911 was John Davisqn Rockefeller president van de Standard Oil Company of New Jersey. Hierna trok hij zich terug ten gunste van zijn zoon. Men raamde het vermogen van Joh. D. na zijn terugtrekken uit het zakenleven op duizend millioen dollar. In 1890 was John D. begonnen met een uitgebreide organisatie van weldadigheid. Evenals in het zakenleven werd Rockefeller een pionier in de liefdadigheid. Men schat het bedrag, .dat hij tot 1927 had uitgege ven aan liefdadige doeleinden op vijfhon derd millioen dollar. De voornaamste stich tingen op wcldadigheidsgebied zijn de Rockefeller Foundation, een stichting tot bevordering van de medische wetenschap ten dienste der menschheid. de General Education Board, tot bevordering van het onderwijs in de Ver. Staten, de Laura Spel man-Rockefeller Memorial. een stichting tot algemeene liefdadigheid, opgericht ter her denking van zijn overleden echtgenoote, de Rockefeller Institute for medical research en de Spelman-fund of New York. DE BILT SEINTt Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Oostelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behou dens kans op onweer. Verdere vooruitzichten: onzeker. Barometerstand hedenmorgen 8 non 712 Groote gashouder lag vlak bij de vuurhaard. Uitbreiding kon bijtijds worden voorkomen. Zaterdagmorgen te ruim tien uur is brand uitgebroken in een der ge bouwen van de Westergasfabriek aan den Haarlemmerweg te Amster dam. Het personeel en de brandweer waren het vuur spoedig meester en de schade bleef beperkt tot eenig houtwerk, en betimmering. In de machinekamer van de gasfabriek, een gebouw, dat vlak bij de groote gashou der met zijn 100.000 M3. staat, had een olie pompje gestaan tegen den vaarmuur. Dit pompje, dat niet meer gebruikt werd, moest worden gedemonteerd, Ook de consoles, waarop de pomp had gerust, moesten worden opgeruimd. Daartoe werden de ankerbouten in den muur met een snij-apparaat doorge brand, daar dit werk op andere wijze moei lijk uitvoerbaar was. Onder de pompjes lag een open kruisroos- ter en door dit rooster spatte een vonk van het snij-apparaat in een kelder, waarin zich uitgelekte gasolie bevond. Dit sterk brandbare petroleum-derivaat vatte onmiddellijk vlam en weldra laaide het vuur hoog op. Onmiddellijk werden de noodige maatre gelen genomen en werd alles veilig gesteld, inmiddels begon 't personeel van de fabriek de vlammen met zand te bestrijden. De brandweer was spoedig met veel materiaal ter plaatse en met twee stralen was men het vuur, dat reeds 't houtwerk en de deur had aangetast, weldra meester. De schade is slechts gering. Een half uur na het uitbre ken van den brand kon de brandweer inruk ken. De Volksstrijd van 1937 Colijn dat is de sterke man van onze ANTI'S, Ond is belastingspecialist, gigantisch! Hear Calvinisten en Vrijzinnig-Democraten Kannen over STAATSPENSIOEN niet praten, Want Colijn die zegt vol ergernis, Dat Staatspensioen BEDEELING is. Dat kunt U in den Bijbel lezen, Haarje moet er Schrlitgeleerde voor wezen. Ook over bet ONDERWIJS dient gezwegen, Je maakt er de V.-D.'ers maar mee verlegen. De Katholieke Staatspartij Is één van zin, gelooft dat vrij, Hun eenheid wortelt in de kerk. Want die is machtig, groot en sterk Heer Wendelaar, van zessen klaar, Strijdt dapper voor den Vrijheidsbond, De man die blijve maar gezond. De N.S.B. is uitgelaten, De MUSSERT-WIND giert door de straten. Die wind nit ROME en BERLIJN Moog' spoedig uitgeblazen zijn. En Davido Wijnkopsika Aapt Moscou heel verdienstelijk na. Het zijn toch Reuze-Acrobaten Die DICTATORIALE DEMOCRATEN. „Veel heb ik al overhoop gehaald, Hebt gij Uw kenze reeds bepaald?" „Welnee, dat 's niets voor U en mij, Daar moet er nog maar ééntje bij, Dat is onze trouwe S.D A.P. Dte uitkomt met het lijstnummer 2. Voor VREDE, VRIJHEID, ARBEID, BROOD, Wij stemmen Rood!"

Schager Courant | 1937 | | pagina 1