Raad Zijpe r a NATUURL'JK, M 1. LUST 6. DAIM HIER. Dinsdag 25 Mei 1937 Vierde blad Vóór en na de openbare zitting geheime bijeenkomst. Raads leden slechts figuranten. On vergelijkbare grootheden. Een stelletje ambtenaren, die hier mee aankomen. De bouw van de ambtswoning voor den secre taris gegund. Gebrek aan wo ningruimte te Oudesluis? Het publiek is er niet voor de amb tenaren. De resultaten van het Middenstandswaarborgfonds. Niet voor ieders oor of oog be stemd! De openbare vergadering van den raad van Zijpe, dié op Maandag 24 Mei, te half 3 begon, werd ditmaal voorafgegaan door een comité-zitting, waarin mededeelingen werden gedaan inzake de gehouden aanbe steding van den bouw van een ambtswo ning voor den gemeentesecretaris. Blijkens de agenda zou een bespreking worden gehouden met den gemeente-opzich ter, omtrent de gunning van den bouw dier ambtswoning. Bovendien zou, na de openbare vergade ring opnieuw een comité-vergadering wor den gehouden, ter bespreking van de voor- loopige plannen inzake het aanleggen van een weg Op den Zijperzeedijk van den Spreeuwendijk tot den St Maartensweg. Bij de opening van den openbare verga dering bleek afwezig te. zijn de heer J. C. Bruin. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemeester; secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening deelt de Voorzitter mede, dat de notulen nog niet van den drukker zijn ontvangen; de vaststelling zal dus in de .volgende vergadering plaats hebben. Mededeelingen en ingekomen stukken, Ged. Staten berichtten de ontvangst van de verordening op het beschilderen van wegen en muren. Hetzelfde college zond goedkeuring op het besluit tot verbouw van het raadhuis en den bouw van een secretariswoning. Over de huur zal na den bouw nader met Ged. Staten overleg gepleegd dienen te wor den. Dankbetuigingen waren ingekomen; van de Federatie van V.V.V.'s voor de toegeken de subsidie en van den heer P. J. Renooij, agent der Arbeidsbemiddeling, voor de toe gekende vergoeding, voor het stempelen van werkloozenkaarten. Dooi* den Minister van Onderwijs is aan de gemeente Zijpe toegestaan een vrije op roeping te doen voor de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Burger- brug. Van Ged. Staten is ee'n beschikking in gekomen. waarbij het presentiegeld voor de raadsleden opnieuw is vastgesteld. In afwijking van het oordeel van den raad is het presentiegeld niet op f 4, doch op f 3 bepaald. De heer Dignum vraagt of de raad dat heeft te slikken. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten hebben Je beslissen. De heer Dignum zegt dat wij hier dus Zitten als figurant, wij zijn een nul. De Voorzitter: Ze schatten U op f 3. De heer Dignum zou met die verlaging van 25 pet. accoord gaan als heeren Gedepu teerden dan op zich zelf en op de hoogere ambtenaren een dergelijke verlaging toepas ten. Maar de heeren behouden zelf hun S a 9 duizend gulden. De Voorzitter: Neen, neen, de helft, f 4500. De heer Dignum: Ja en wat er aan vast zit. Spr. vindt het onjuist om een vergelij king te maken met andere gemeenten. De Voorzitter is het er mee eens dat de vergoeding te laag is, maar de vergelijking, die de heer Dignum maakt, is niet juist, het raadslidmaatschap is niet te vergelijken met iets dat een volle dagtaak vraagt. Dat zijn onvergelijkbare grootheden. De heer Dignum vindt het heel klein van Ged. Staten. De. heer Blom is het met den heer Dig num eens en vraagt of de raad niet kan protesteeren, of in beroep gaan bij de Kroon. De Voorzitter denkt niet dat tegen deze beslissing beroep openstaat. De heer Van der Sluijs zegt dat ook B. en W. zich niet kunnen vercenigen met de gang van zaken. Hij herinnert er aan hoe getracht, is de begrooting sluitend te maken, hoe die poging is gelukt en daarbij door den raad met algemcene stemmen besloten was Ged. Staten te adviseeren het presentie geld op f 4 te bepalen. En dat een besluit van 11 leden nu niet wordt aanvaard, spr. betreurt dit zeer. Het betreft hier slechts een bedrag van f 80 a f 90. De heer Doorn kan niet gelooven dat groote heeren, als Kooiman, Bomans en Michels aan deze zaak hun aan dacht hebben geschonken. Het komt niet anders dan bij een stelletje amb tenaren vandaan. Hoogbegaafde heeren zullen er niet mee komen aandragen, doch we grijpen wel uit welken hoek het vandaan komt. De heer Nannis: Maar evengoed leggen ze 't besluit toch maar vast. De Voorzitter weet niet hoe de gang van zaken bij Ged. Staten is. De heer Doorn: Neen, neen, dat begrijp ik. De heer Jansen merkt op, dat de raads leden als kwaai-jongens behandeld worden. Dan moeten Ged. Staten het ons niet vra- Als de gemeente armlastig was( zou het wat anders zijn. De Voorzitter wijst er op, dat In de wet staat, dat Ged. Staten den raad moeten hooren. Zij hebben dus aan die vormquaes- tie voldaan. De heer Dignum: Zij weten wel dat zij een koppeltje kleine kinderen voor zich hebben. De heer Veltman vraagt, of 't niet te vin den is door een vergoeding voor de com missievergaderingen te geven. De Voorzitter merkt op, dat er slechts één raadscommissie van 3 leden is, nl. die voor het onderzoek der gemeenterekening. Na deze bespreking wordt .van dit onder werp afgestapt. De heer J. D. Wiering, nieuw benoemd hoofd der O.L. school te Schagerbrug is bereids in functie getreden. Gunning ambtswoning gemeente secretaris. Aan de orde wordt gesteld, de gunning van den bouw der ambtswoning voor den secretaris. De Voorzitter herinnert er aan, dat de be grooting in totaal aangaf f8500, waarvan voor bouw en afscheiding f5600. De laagste inschrijver, de heer Van der Gulik te Soha- gerwaard, schreef in voor f5744 en de be grooting is nu dermate gewijzigd dat het totaal bedrag evengoed f8500 is. De inlichtingen naar den laagsten inschrij ver ingewonnen, waren van dien aard, dat in overleg met de bouwcommissie uit den raad wordt voorgesteld het werk aan Van der Gulik voor f5744 te gunnen. Het bouwontwerp is na?# de Adviescom missie geweest en 't is jammer dat de heer Bruin niet aanwezig is, zegt de Voor zitter, de Adviescommissie* heeft tegen het uiterlijk aanzien van het gebouw geen enkel bezwaar. Spr. wenscht den tijdelijken gemeenteop zichter, den heer De Leeuw, hiermee geluk en zegt dat B. en W, en raad uitstekend zijn voorgelicht. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Behandeld worden verzoeken om onthef fing hondenbelasting. Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor de benoeming van leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Schagerbrug luiden de aanbevelingen: 1. .T. D. Wiering, 2. T. Kingma: 1. N. T. Hopman, 2. L. Anneveldt; 1. P. Vries (aftr.), 2. J. Nieuwland. De als no. 1 geplaatste personen worden zonder stemming als zoodanig benoemd. Vastgesteld worden 2 suppletoire gemeen- tebegrootingen voor den dienst 1936. De pensioengrondslag voor den heer Wie ring wordt bepaald op f 2439. Woninggebrek te Oudesluis. Bij de rondvraag stelt de heer Veltman de vraag aan B. en W. of het hun college bekend is, dat 3 arbeidersgezinnen te Oude sluis deze plaats noodgedwongen moesten verlaten, wegens gebrek aan woningruimte. Als dit aan B. en W. bekend is, vraagt spr. wat denken B. en W. dan te doen. De Voorzitter zegt dat B. en W. volgend maal deze vraag zullen beantwoorden, want zij kunnen zich thans niet over déze vraag beraden. De tweede vraag van den heer Veltman betreft de vermakelijkheidsbelasting. Spr. wijst er op dat thans de caféhouders ook belasting moeten betalen over het verschul digde belastingbedrag. Spr. meent, dat dit niet de bedoeling van den raad kan zijn geweest. Bovendien is de inning dier belas ting zeer omslachtig. Spr. vraagt of B. en W. genegen zijn hier verandering in te brengen. De Voorzitter wijst er den heer Veltman op dat de heffing en invordering den Raad bekend is. De verordening spreekt duidelijk over de heffing der belasting over het bruto bedrag. Wat de invordering betreft, dit is een quaestie van uitvoering ter secretarie en deze is gewoon en behoorlijk. De heer Veltman wijst er op dat tijdens het debat door spr. reeds was gezegd dat de zaalhouders de belasting moesten beta len en toen de Voorzitter antwoordde, dat het publiek dit deed. Het kan niet de bedoe ling van den raad zijn geweest dat het belas tingbedrag nog werd belast. Spr. heeft hier rechtskundig advies over gevraagd, en er bleek wel dat andere mrs. er anders over denken dan den Voorzitter. T.a.v. de betaling der belasting wijst spr. op het omslachtige, dat men voor de berekening eerst ter secre tarie moet wezen, daarna bij den ontvanger en dan de kans loopt den ontvanger niet thuis te treffen. Kunnen de beide ambtena ren, die zaak niet verder onderling regelen? De Voorzitter oordeelt van niet, de zaal houder moet een quitantie van den ont vanger hebben. Het is trouwens een quaestie van uitvoering, die bij B„ en W. thuis be hoort. De heer Veltman: Maar wij zitten hier voor 't belang van het publiek en het pu bliek is er niet voor de ambtenaren. De Voorzitter zegt dat het zbo ook niet wordt opgevat. Dc heer Doorn is het met den heer Velt man eens dat de heffing geschiedt, zooals het niet door den raad is bedoeld, maar het is eenmaal zoo aangenomen. De heer Doedens informeert naar de ver betering van den weg te 't Zand; de weg is in zeer slechten toestand. Dc Voorzitter deelt mede, dat volgende week nog eens een conferentie met het pol derbestuur zal plaats vinden cn dan ook deze zaak weer ter tafel zal worden ge bracht. De heer Doedens merkt voorts op, dat reeds jaren lang met Pinkster in de zaak waar nu de heer Kreijgcr woont, een bal wordt gehouden. In deze zaak was nu wei nig te doen, doordat in een andere plaats een bal met vrij entrée werd gehouden. Spr. acht dat niet opvoedend, het was er schan dalig overloopend druk en spr. zou den Voorzitter in overweging geven zoo weinig mogelijk verlof tot bal met vrij entrée te willen geven. De gemeente is er ook mee gedupeerd met dergelijke wangedragen. De Voorzitter zegt, dat hij zich alleen af vraagt, of de vergunning politioneel ver antwoord is, in de bedrijfsvoering van die menschen wil spr. niet ingrijpen en hij wil zich ook niet afvragen of uit concurrentie oogpunt de vergunning al of niet verleend dient te worden. Dat is de taak der organi satie, niet die van de overheid. De heer Veltman vraagt, of we t.a.v. de belastingheffing zuiver staan tegenover de belastingbetalers. De Voorzitter zegt, dat de verordening er volkomen in voorziet, maar de raad heeft het in handen om voor het houden van bal met vrij entrée een hooger belastingbe drag te vorderen. Als een voorstel daartoe dan maar schriftelijk wordt ingediend. De heer Doom informeert naar dc resul taten van het Middenstandswaarborgfonds. De Voorzitter antwoordt, dat voorzoover hij 't mag zeggen, de resultaten inderdaad gunstig zijn, al zijn niet alle aanvragen in gewilligd. Spr. spreekt dan over het district in 't algemeen. De heer Doorn bedoelt echter onze ge meente. De heer Nannis wijst op de opgelegde geheimhouding. Onze bevindingen zijn van dien aard, zegt spr., dat de commissie in 't algemeen nog niet met groote voldoening op haar werk kan te rugzien. Maar volgens het Hoofd bestuur zijn de afwijzingen gemoti veerd en daar hebben wij, als com missie ons bij neer te leggen. De openbare vergadering wordt vervol gens gesloten en overgegaan tot een comité zitting ter bespreking van de voorloopige plannen inzake het aanleggen van een weg op den Zijperzeedijk van den Spreeuwen- dijk tot den St. Maartensweg. 'ALKMAAR VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. Bovenstaande vereeniging hield gisteren haar provinciale vergadering in het vereeni- gingsgebouw aan de Heul te Alkmaar. Ds. Bahr opende de bijeenkomst, doch moest na den middag de leiding overgeven aan ds. v. d. Poel, aangezien hij zich minder wel gevoelde. Ongeveer 100 personen hadden aan den op roep gevolg gegeven, zoodat van een goede opkomst mocht worden gesproken. De notulen leverden niets bijzonders, de behandeling der volgende agendapunten, die alle betrekking hadden op de rekeningen, daarentegen des te meer. Er bleek daarbij namelijk, dat de kas werd opgesoupeerd. Op een vraag van ds. Bloemhof, hoe lang dit nog kon duren, kwam aan het licht, dat na één jaar alles op zou zijn. In verband daar mee besloot de vergadering de propagandist, die indertijd voor den tijd van 2 jaar was aangesteld, nog te handhaven tot November, tenzij f500.uit anderen hoofde (door col lecten cn bijdragen) zou kunnen worden ge vonden. Dc kans, dat men hierin zal sla gen, schijnt intusschen te bestaan. Als bestuurslid werden vervolgens herko zen de heeren H. .T. Sindram uit Hoorn en G. Leeuw uit Blokker. De heer C. P. v. d. Sluijs leverde een goed verslag van de algemeene vergadering te Naarden, waarin veel aandacht was besteed aan de oprichting van vrouwenvereenigin- gen. Het verslag van den propagandist was eveneens welverzorgd en gaf aanleiding tot eenige discussie. Bij punt 10, de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering op 8 en J Juni a.s. vond ds. Aris, dat dit, als hoofdschotel het eerst op de agenda had moeten worden be handeld. Ds. Poldervaart wilde bindend mandaat voor de afgevaardigden, die zich tegen leer- tucht zouden moeten uitspreken. Het meeren- deel achtte vrij mandaat beter. Tot dit laatste werd besloten. Als afgevaardigden werden tenslotte be noemd ds. Poldervaart, ds. Bloemhof, ds. Aris, ds. Mol van Charante, ds. Dorgelo, ds. v. d. Poel, ds. Roelofsen en de heer Sindram. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. ZIJPE OUDESLUIS. ERNSTIG ONGEVAL. Een viertal motorrijders uit Beverwijk passeerde gisternacht omstreeks 12 uur ons dorp. De laatste motorrijder, de heer J. Valk, reed bii deze nachtelijke tocht bij Bicmond door een hek en kwam te vallen, waarbij hij zijn rechterbovenbeen brak en een gapende wond aan het hoofd bekwam. De getroffene werd in café Buisman bin nengedragen, waar door Dr. Boerma van 't Zand geneeskundige hulp werd verleend. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de heer V. met de ziekenauto van Raven en Lingeman naar het ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Wat de oorzaak van het on geluk is, valt moeilijk te zeggen; onbekend heid met den weg zal vermoedelijk wel een factor van belang zijn geweest bii dit onge val. HOOGWOUD Het Reclasseeringscomité heeft Zaterdag middag j.1. een vergadering gehouden ten huize van den Burgemeester. Mevr. Hoo- genboomDiederichs werd tot presidente benoemd, terwijl tot secretaris en penning- imeesteresse werden gekozen resp. de heer G. Wegdam en mevr. v. DiepenBuis. Het is de bedoeling binnenkort speldjesverkoop te houden. Hiertoe wordt de gemeente ver deeld in wijken en uit elke wijk worden er dames aangezocht om zich met den ver koop van deze speldjes te belasten. Van Ged. Staten is' bericht ontvangen, dat zij bereid zijn ten behoeve van het in werkverschaffing verbeteren van de Zuiderpade een subsidie van f 1700 te ver- leenen. AARTSWOUD. Aartswoud I—M.F.C. HL 4—3. Op het nippertje heeft Aartswoud de puntjes thuis kunnen halen en heeft zich dus in het midden van de ranglijst kun nen handhaven. WINKEL Uitslag trainingsrace wielerclub „Tempo" gehouden over 10 ronden van 4280 M. voor A klasse over 5 ronden van 4280 M. voor B klasse A Klasse 1 M. J. Schagen, tijd 85 min. 35 1/5 sec.; 2. A. v. d. Werf, op 1 lengte; 3. J. Dekker, tijd 85 min. 40 sec.; B klasse 1 C. v. d. Kommer, tijd 44 min. 59 1/5 sec.; 2. R. Band, op 1 lengte: 3. Adspi- rant P. v. d. Bel, td 45 min. 55 sec, WIERINGEN Politie. Verloren: een gouden damesketting met hanger, Inl. bii den .Gem.-bode, WAAD.? gv- WAMNEEP? HOE?

Schager Courant | 1937 | | pagina 11