De herverkaveling van het Geestmerambacht Raad Barsingerhorn Langendijker Groentenveiiingen TffBE DOUWE EGBERTS op 3 punten wteïi! Jé Dinsdag 25 Mei 1937 Tweede blad Hè die vervelende kies.... 1753 D. H. ROODHUYZEN Co. kv. MAKELAARS Polderbesturen bezoeken de ruil verkavelingen in Overijssel. Een interessante en leerzame excursie. Bezoek aan Stap horst, duspuntervaart! Donderdag is een excursie gehouden door leden van diverse polderbesturen uit het Geestmerambacht naar de ruilverkavelingen in Overijssel. Deze excursie was georgani seerd op initiatief van het bannebestuur te Koedijk, welks secretaris, de heer P. Stam de eigenlijke initiatiefnemer was. Het doel van deze excursie was, met eigen oogcn te aanschouwen, wat ruilverkaveling, waar over den laatsten tijd zooveel wordt ge sproken in verband met de groote plannen .voor het Geestmerambacht, eigenlijk, is. Zoo gingen dan Donderdagmorgen even na zessen een twintigtal polderbestuurders deel uitmakende van de polders Vrooner- meer, Daalmeer, Kleimeer, Dieps- en Moors- meer en de bannes Koedijk en Noordschar- woude, per HABO reiswagen op pad, onder leiding van den heer P. Stam uit Koedijk, die, dit zij hier reeds gezegd, alles uitste kend voor elkander had gezet. Over de reis, welke de heeren maakten zullen wij hier niet uitwijden. Wij volstaan met de mededeeling, dat de heenreis ging via de afsluitdijk over Sneek en men te plm. half elf aankwam bij hotel Prinsen te Giethoorn, waar het gezelschap werd opgewacht door een viertal ingenieurs van den Cultuurtechnischen Dienst, die waren aangewezen, om het gezelschap rond te lei den en voor te lichten. Nadat namens de zen dienst een kop koffie was gepresenteerd ging de reis per bus verder naar het kan toorgebouw van de N.V. Ontginningsmaat schappij Vollenhove, dat werd bezichtigd. Ontginning en bij Vollenhove. herverkaveling Het volgende punt van het programma was de bezichtiging van de ontginning van de N.V. Land van Vollenhove, alles onder de deskundige leiding van de ingenieurs, die voor een duidelijke toelichting zorgden. Ten aanzien van de kosten van de ontginning en ruilverkaveling werd medegedeeld, dat wanneer de ruilverkavelingen in werkverschaf fing werden uitgevoerd met een hoog overheidssubsidie in de arbeidsloo- nen, de „overige kosten" altijd nog f 50.- a f 100.- per H.A. bedragen. De verdere toelichting over de ontgin ningen laten wij hier gedeeltelijk achter wege, omdat dit voor deze streek van geen belang is, al laten wij hierachter toch nog een paar cijfers volgen over den omvang van de werkzaamheden dezer ontginnings- maatschappijen. In de laatste tien jaren zijn n.1. in de vier Noordelijkste provinciën meer dan 12000 H.A. ontgonnen of verbe terd. Dit beteekent een blijvende werkver ruiming voor ongeveer 1500 arbeiders. In het centrum van het waterschap Vol lenhove ligt een gebied van pl.m. 15000 H. A. oppervlakte, dat in den loop der eeuwen is verveend. Door deze verveningen zijn lallooze groote en kleine plassen ontstaan, terwijl smalle strook en land bij de verve ning zijn gespaard of door het deponecren van bovengrond zijn gemaakt. Eerst na de totstandkoming van de boezembemaling van het waterschap kon met de verdere droog legging door secundaire bemaling en ont ginning van genoemde gronden worden aangevangen. (Dus ongeveer op dezelfde wijze als hier in het Geestmerambacht de bedoeling is. Daar wil men immers ook een polder in den polder maken. Red.) De bedoeling is een oppervlakte van 5 tot 6000 H.A. in te polderen, droog te ma len en te ontginnen. Begonnen werd met een proefpoldcr van pl.m. 1440 H.A. (Het is dus niet precies zooals in het Geestmeram bacht, omdat hier niets behoeft te worden „ontgonnen). Deze proefpolder werd bezich tigd en men kreeg een gunstigen indruk van de daar toegepaste werkwijze De nieuwe ver kaveling is zoodanig, dat de perceelen ge middeld een breedte hebben van 36 meter bij een lengte van pl.m. 400 M. De kwaliteit is uitstekend, hetgeen blijkt uit de reeds verkregen oogsten, hoewel de grond nog niet de normale structuur heeft verkregen. Naar Staphorst. Nadat een korte rondvaart was gehouden door het idyllische dorp Giethoorn met de trnditionecle „punter" ging het over Mep- pel per autobus naar Staphorst, waar de Staphorster Maten werden bezichtigd. Deze Staphorster Maten zijn een uitgestrek- te vlakte hooiland ter grootte van pl.m. 1860 H.A. tusschen Staphorst en Zwartsluis. De opbrengst van deze landerijen is ge ring en de verkaveling laat veel te wenschen over. Ruilverkaveling kon hier geen oplos sing brengen, omdat het bezit te veel ver snipperd en de afstand naar de bestaande bedrijfsgebouwen te groot is; De ontgin ningsmij. Overijssel bracht hier uitkomst. De oplossing was aankoop of ont eigening van gronden gevolgd door den aanleg van wegen en waterlei dingen en herverkaveling in zelfstan dige boerderijen of grootere kavels. Begonnen werd met een blok van pl.m. 260 H.A. verdeeld in 795 perceelen. Het werk bestond uit het graven van enkele slooten en het aanleggen van een verharden weg van 2800 m. Het blok werd daarna verdeeld in 26 kavels, varieerende van pl.m. 5 tot 17 H.A. Daar de vroegere eigenaren nog geen vertrouwen hadden in den nieuwen toestand werd door hen slechts yooc enke le kavels van het recht van voorkoop ge bruik gemaakt; de overige werden verkocht aan koopers uit alle deelen van het land. De financieele resultaten van dit eerste complex waren zoo gunstig, dat aan de vroe gere eigenaren voor zoover zij vrijwillig hunne gronden aan de N.V. hadden afge staan na afloop nog 12V£% boven de koop som kon worden uitgekeerd. In verband met de crisis kon op deze wijze niet worden voortgegaan en volgt men thans een andere methode, want de werkzaamheden zijn op aandrang van de eigenaren in 1931 voort gezet. Het geschiedt thans door ruiling van onontgonnen perceelen tegen ontgonnen ka vels. De tusschen den Stadsweg en Meppeler- weg gelegen blokken ter gezamenlijke groote van pl.m. 1600 H.A. waren verdeeld in on geveer 6400 perceelen toebehoorende aan pl.m. 2000 eigenaren. De twee noordelijkste blokken ter grootte van pl.m. 400 H.A. wer den bezichtigd. Be ruilverkaveling te Staphorst. Wat de ruilverkaveling te Stap horst betreft, welke hierna werd be zocht, werd gewezen op den zeer gunstigen invloed, welke ruilver kaveling uitoefent op de producti viteit van den bodem, de verlaging van de productiekosten en van blij vende werkverruiming, uit welk oog punt de Regeering de uitvoering de laatste jaren mogelijk heeft ge maakt door de verkavelingen te doen uitvoeren in werkverschaffing met een subsidie in de arbeidsloo- nen. De ruilverkaveling te Staphorst is niet gemakkelijk tot stand gekomen. De eerste poging in Januari 1930 voor een complex van pl.m. 6200 H.A. is mislukt. Reeds in Maart 1931 werd opnieuw een aanvrage in gediend alleen voor den z.g. Staphorster Esch groot pl.m. 1820 H.A. en verdeeld in ongeveer 13000 kadastrale perceelen Dit zijn zeer lange, smalle slagen, van niet meer dan een paar meter breed. Deze slagen zijn weer in verscheidene perceelen verdeeld, terwijl langs het geheele slag een weg van pl.m. 2 meter aanwezig is. Tus schen de perceelen ligt in den regel een greppeltje, dat als ontwaterings- en schei dingsgreppel dienst doet. De meeste eigena ren hebben bovendien hun perceelen overal verspreid liggen. Hierdoor gaat natuurlijk een groot gedeelte van den gond voor do cultuur verloren, n.1. door al die weggetjes en greppels. Een oordeelkundige exploitatie is dan ook niet mogelijk. Met groote meerderheid werd in 1933 tot ruilverkaveling besloten, mede tengevolge van de omstandigheid, dat het Rijk de kos ten der ruilverkaveling voor haar rekening nam, in dezen vorm, dat het een vergoeding werd voor den voor den rijksweg van de Lichtmis naar den Hoek van Staphorst be- noodigden grond. Den vorigen herfst zijn deze nieuwe ka vels door de eigenaren in bezit genomen. Tevens werd toen op groote schaal met den aanleg van wegen en waterloopen begonnen. Dat dit een omvangrijk werk is, blijkt wel uit de mededeeling, dat ongeveer 70 K.M. weg moest worden aangelegd en ongeveer Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar 30 K.M. slooten moesten worden gegraven. Hieraan waren pl.m. 400 a 500 werkloozen tewerkgesteld. Een en ander werd door de excursisten met de grootste belangstelling gevolgd en bc zichtigd. Men verzekerde ons, dat men hier door een duidelijk inzicht heeft gekregen van wat nu eigenlijk de ruilverkaveling is. Een bezoek door meerdere belanghebbenden zou onze zegsman ten zeerste aanbevelen. In deze richting wordt, meenen wij, reeds gewerkt door den Ned. Tuindersbond, al hoort men daarover den laatsten tijd niet meer zooveel. In verband met de t.a.v. de in het Geest merambacht liggende kleine bedrijfjes meer dan eens naar voren gekomen bezwaren, heeft men aan de ingenieurs gevraagd of het aleen groot-bedrijf werd in de ruilver kaveling. Het antwoord hierop luidde, dat ook kleinere bedrijfjes werden gemaakt. Niet alleen van de begeleiders hebben de excursisten inlichtingen ingewonnen, maar ook werden hier en daar gesprekken aan geknoopt met Staphorster boeren, wier land in de ruilverkaveling was opgenomen. Uit deze gesprekken kon men niet anders op maken, dan dat deze belanghebbenden over de ruilverkaveling zeer tevreden waren. Na bezichtiging van de Staphorster ruil verkaveling was de excursie, wat betreft het zakelijke gedeelte, geëindigd en ging het weer op huis aan, nu over land. Onderweg werden nog verschillende bezienswaardig heden bezocht, o.m. het gedenkteeken van de Belgische vluchtelingen te Amersfoort. Te p.l.m middernacht arriveerde het ge zelschap, zeer voldaan over het leerzame uitstapje, weer in de Langendijker kool streek. Hoe lang zal het nog duren eer men uit andere streken naar deze streek trekt om te zien, hoe hier de herverkaveling is uitge voerd Wat blijft er van het vrije be drijf over? Conversie, waar niet veel aan te winnen is. Weg met de rouleeringl Of het lukken zal? Heeft U werk voor ons? Gelukkig nietl Het werk bij de Kogge wordt niet stopgezet. Vergadering van den Raad op Maandag 24 Mei 1936, des namiddags om 2 uur. Voorzitter de heer G. G. Loggers, burge meester-secretaris. Allen zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen. De notulen van 3 Februari )1. zullen op verzoek van den heer Kater worden gerecti ficeerd, t.a.v. het besluit ten opzichte van 't lid worden van de Ver. van Nederlandsche lijders te Gheel. Ingekomen stukken, Ingekomen is o.rru een beschikking van den Minister van Sociale Zaken, houdende goedkeuring van het ontginningsplan ten be hoeve van particulieren met 2/3 pet. over heidssubsidie. Het werk zal onder toezicht staan van de Ned. Heidemaatschappij. Deze regeling geldt alleen voor extra-werk, Het zal voorname lijk lierfstwerk worden. De heer D. Burger vraagt, w at er eigenlijk van het vrije bedrijf overblijft. Alles wordt werkverschaffing. De Voorzitter merkt op, dat het toch ge beurt n.a.v. een Raadsbesluit. De heer D. Burger zegt, toch niet te we ten, waar je op een eind belandt. Spr. wijst er op, dat er scheeve verhoudingen ontstaan, straks wanneer de particuliere werkver schaffing begint, dan zijn onze arbeiders weer goed genoeg. Spr. betoogt dat er met de loonbijslagregeling van verleden jaar meer werkkrachten uit de gemeente wer den gehaald. Voorts maakt spr. de opmer king, dat er arbeiders in den polder zijn, die niet in aanmerking komen voor werk verschaffing en steunverleening terwijl men straks weer werkloozen neemt De Voorzitter moet dit tegenspreken, het is niet de bedoeling om de arbeiders te ontslaan, en werkloozen daarvoor aan te ne men en het toezicht van den controleur is er borg voor, dat zulks niet gebeurt. Spr. geeft toe, dat wanneer de regeling verkeerd werkt, er verkeerde toestanden zullen ont staan. Ook de heer K. Burger zegt, dat tegen verkeerde handelingen ter dege zal worden opgetreden. Een jaarverslag van den Agent van de Ar beidsbemiddeling over 1936. Mededeeling wordt gedaan van de goed keuring van diverse raadsbesluiten. Tevens komen nog ter tafel de controle rapporten van het accountantsbureau J. J. de Vries te Schagen. Een schrijven van Ged. Staten, houdende o.a. verzoek de ingezonden verordening op de heffing van schoolgeld in dien zin te wij zigen, dat de betaling zulks met het oog op de vacanties in 1/44 en niet in 1/52 ge deelten kan geschieden en in bepaalde ge vallen ontheffing ambtshalve kan worden verleend. B. en W. stellen voor, aan het verzoek te voldoen. Goedgevonden. Nog is ingekomen een schrijven van den VI. keuringsdienst, kring Barsingerhorn, waarbij den Raad ter vaststelling wordt aan geboden een gemeenschappelijke regeling met Alkmaar, voor het verwerken van vee en vleesch, voor den tijd van 25 jaar. Wordt in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. Behandeld worden hierna eenige verzoe ken ex art. 13 L. O. wet 1920, waarbij con form de voorstellen van B. en W. wordt be sloten. Conversie geldleening ten be hoeve van den Vleeschkeu- ringsdienst. Op verzoek van de Commissie van Uit voering stellen B. en W. voor: a. over te gaan tot herbenoeming voor den tijd van 2 jaren van het personeel; b. te besluiten tot conversie der leeningen, groot f 111691, Allen voor. Het betreft een conversie van 41/4 op 37/8 %-, veel is er dus niet aan te winnen. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting voor het dienstjaar 1936. Naar aanleiding hiervan wordt aange drongen op verscherpt toezicht op het be rijden van Keern en Streek te Kolhorn. De veldwachter zal er op attent worden ge maakt. Vastgesteld wordt een kohier hondenbelas ting. Besloten wordt tot verhooging van de geldleening (met f 400), ten behoeve van HONIG'S dOUILlONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Be stille tijd nief de echte stille tijd wel aanvoer, doch gering het weer heeft voor de stapelproducten nog meegewerkt weinig kool meer weinig verandering in de prijzen zeer weinig aanvoer van aard appels roode kool, ongeveer zelfde prijzen zeer weinig aangevoerd idem., idem ge le kool de grootste aanvoer gold Beensche witte kool prijs behoorlijk betere prijs voor uien echter zeer veel afval. slecht voor peen kleine drmnt door lage prijzen voor bieten rabarber matige prijzen sla stationnair redelijke prijs voor bloemkool iets beter voor prei aanvoer spi- nazie dalende prijzen voor to maten. Er Is een tijd geweest, dat gedurende eenige weken geen producten aan de veilin gen werden aangevoerd. Dat was de stille tijd. Ofschoon het ook deze week stil aan de veilingen was, toch is de stille tijd, zoo als men dien vroeger verstond, nog niet in getreden. En we verwachten, dat dit ook wel niet zal gebeuren, althans niet voor de veiling te Broek op Langendijk. Voor de vei ling van den Noordermarkthond te Noord- Scharwoude zal het hoogstwaarschijnlijk nog wel een echte stille tijd worden. Met den aanvoer van stapelproducten zal het deze week wel gedaan zijn, doch de pro ducten van het nieuwe seizoen zullen daar nog wel niet verschijnen. Met den aanvoer van vroege aardappels duurt het nog wel een week of drie, eer die er komen. Aan do Rroeker veiling is dit anders. Verschillende nieuwe producten zijn er al en het is te venvachten, dat de niet^ve aardappels de volgende week het aantal zullen vermeerde ren. Het weer heeft de laatste dagen nog mee gewerkt voor de stapel producten. De hoe veelheden, welke ter veiling kwamen, waren echter zeer gering. Aan de Broeker veiling, kwam, wat de koolsoorten betreft, alleen Deensche witte kool. Te Noordscharwoude kwamen nog alle drie soorten, gele en roode echter in zeer geringe hoeveelheid. De laat ste 2 soorten zijn waarschijnlijk nu wel geheel geruimd, zoodat nu in de a.s. week éllecn nog Deensche witte kool wordt ver wacht. Veel verandering in de prijzen is er niet gekomen, zoodat van zeer hooge prijzen die om dezen tijd wel eens worden besteed, geen sprake was, en ook niet van zeer lage, wat ook wel eens weet te gebeu ren. Ofschoon er hier en daar nog al wat late aardappels aanwezig zijn, was de aanvoer van dit product al zeer gering. De meesten wachten den eagadigden koopman maar af in plaats van de aardappels naar de veiling te brengen. Robijnen werden aangevoerd, die f 1.90 per 100 kg. opbrachten. Voor roode kool werd f 7.70—f 10 betaald ongeveer dezelfde prijs dus als de vorige week. De hoogste prijs werd besteed voor kool met een gewicht van 2 a 3 pond. De prijs van gele kool varieerde van f 2.50—f 5.30, dat was dus lager dan de vorige week. De aanvoer was echter zoo gering, dat het hier slechts een paar tuin ders gold De aanvoer van Deensche witte kool was het grootst. Er werd nog een behoorlijke prijs voor betaald, ofschoon niet mag wor den vergeten, dat het gewichtsverlies al groot is en die kool aan arbeidsloon al heel wat heeft gekost. De hoogst bestede prijs was f 5.50 voor het mooiste goed van onge veer 2)4 pond Later werd voor dezelfde kwa liteit en van hetzelfde gewicht f 4.604.90. betaald. Tets zwaardere bracht f 4 a f 4.50 op, terwijl ook eenigszins afwijkend goed die prijzen opbracht. i Uien kwamen er ook nog wat, In het bij zonder aan de veiling te Noordscharwoude De prijzen waren aanmerkelijk beter dan de vorige week. Aanvankelijk werd voor grove tot over de f 3 betaald, en gewone brachten tot f 3.20 op. Later kon echter niet meer dan f2.60 bedongen worden. Verschil lende partijen werden echter voor f 1.70 f 2.10 verkocht. Gewone uien golden toen f 1.50f 2.40, terwijl afwijkende kwaliteit voor f 1.20 werd verkocht. Al zijn deze prij zen beter dan den laatsten tijd het geval was, toch zijn ze veel te laag. Wie thans uien uitzoekt, kan er wel op rekenen, dat slechts een derde deel gaaf is. De opbrengst loont dan ook nauwelijks den arbeid voor uitzoeken en veilen. Met de wortelen ging het ook weer slecht. Partijen kleine draaiden soms door. Overi gens brachten ze 50 cent op. Groote brachten het tot f 70 a 90 cent. Met de bieten liep het ook maar niet. Er werd 80 cent tot f 1 voor besteed. Rabarber werd er heel wat aangevoerd. Men is begonnen met ze per 100 kg. te ver- koopen in plaats van per 100 bos. De prijs was niet best. Aanvankelijk werd ze ver kocht voor f 1.80f 2, doch later zakten deze prijzen in tot f 1.20 a f 1.50. Op het eind der week werd f 2f 2.20 besteed. Voor sla werden ongeveer dezelfde prij zen besteed als verleden week, soms nog ieis meer. Eerst werd n.1. f 2f 2.90 betaald, later f 1.90—f 2.20. Ook deze week werd er weer bloemkool gepresenteerd. De prijzen kunnen redelijk worden genoemd Eerste kwaliteit bracht in den aanvang f 12-a f 14 op. later f 10.60 f 12.- Tweede soort werd voor f 7.30 a f 7.60 verhandeld en derde soort voor f 5.20 a f 6.- De prijs van de prei gaat er niet op achteruit Ze werd n.1. verkocht voor f '2.50 f 3.- Een paar marktdagen werd weer spinazie aangevoerd. Eerst bracht ze f 3.20 op, later f 6.20 Tomaten kwamen ook weer aan de Broe ker veiling. De prijzen liepen vrij sterk ach teruit. Aanvankelijk werd voor A f 52 be taald en voor C f 41. I.ater lienen deze prij zen terug tot resp. f 40 en f 34.- ANNO de bruggen (tengevolge van de devaluatie). Voorts wordt besloten tot het aangaan van een leening, groot f 1800 ten behoeve van de kosten van de werkverschaffing Onder huurt en Keern. De leening moet worden afgelost in 10 jaar en komt ten laste van don kapitaaldienst. Medegedeeld wordt nog, dat de kosten voor woonwagenkamp en lijkenhuisje resp, f 50 en f 100 beneden de raming zijn geble ven. De rondvraag. De heer Kater wijst op den verschrikke- lijken toestand van de rioleering achter de Nieuwe Streek. Plaatsing van een schut op de hoogte van de postorie is noodzakelijk. Spr. dringt op spoed aan. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Wat de oprit van de Oosterbrug betreft, deelt Voorzitter mede, dat deze inderdaad niet deugt. Wanneer dit veranderd moet worden, brengt dat eenige kosten met zich. Gewacht wordt op de goedkeuring van de begrooting 1937. De opheffing van de rouleering gewenscht. De heer D. Burger bespreekt den werk loosheidstoestand en vindt het gewenscht, dat B. en W. bij den minister aandringen op afschaffing van de rouleering, Spr. venvacht den heelen zomer werkloozen, die niet meer dan f 10 per week gemiddeld zullen verdie nen. Hoe komen ze er daar van? Spr. wil het N.V.V. steunen, dat hamert op verbetering en verstrekking van een duurtetoeslag. De Voorzitter zegt, dat er aan dit onder werp verschillende kanten zitten. B. en VV. hebben de rouleering niet met enthousiasme begroet, maar de vraag is nu: Zijn de om standigheden nog dezelfde? En verder: kan men resultaat verwachten van het verzoek? T.a.v. dit laatste is spr. niet optimistisch, er is z.i. geen kans van slagen, vooral omdat we voor den zomer staan. De heer Smit denkt er ook zoo over; er zijn nu pl.m. 30 werkloozen en spr. gelooft niet, dat er veel zullen overblijven. suiker rubber koffie cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas NV, DAM 2* TeWowi No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Bovn Ni» 2. Toto». 30012 - CARtOS-AMSTERDAM De heer D. Burger anfwoordt, dat er mis schien voor een paar weken geen werkloo zen zullen zijn, maar dan weer wèl, en wijst op het euvel, dat tegenwoordig alles in werkverschaffing wordt uitgevoerd, zelfs de waterleidingaanleg in de Meer! De heer K. Burger vertelt, dat 20 man naar een grooten werkgever in de Wierinr germeer gingen, om bieten te dunnen; na een hal ven dag werken werden ze wegge stuurd en werden jongens aangenomen. Een andere werkgever antwoordde op een vraag: Heeft. U werk?: gelukkig niet! De ze mentaliteit wijt spr. aan de aanpassings politiek onzer Begccring. Bij de Schager Kogge werken slechts enkele menschen, naar men zegt, wordt het werk daar stop gezet! De heer Smit zegt. dat daar geen sprake van Is. Alleen kan men geen menschen krijgen. De heeren K. en D. Burger betoogen. dat dit laatste een gevolg is van het roulee- rincssvsteem! De heer Kater heeft er niets op tegen een poging te wagen de rouleering weg te krijgen. Na nog enkele besprekingen wordt be sloten den minister te wijzen op het wenschte van den thans heerschendon toe stand ep on verbetering aan te dringen, waarbij ook de duurte-factor in het ge ding zal worden gebracht. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5