Het terugtrekken der vrijwilligers Na de Vlaamsche betooging Zeeliedenstaking in Frankrijk Het Noord-Chineesche probleem Hevige strijd bij Dima Windsor naar Amerika? De Duifsche eenheidskerk De Edelvalk had pech Oneenigheid in de SJD.A-P- Het verzet tegen de miltpunctie De nieuwe Pachtwet in behandeling SPANJE Duitsche houding plotseling veranderd De gunstige ontvangst, welke Duit- sche politieke kringen Zaterdag het Britsche voorstel tot terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers en het sluiten van een wapenstilstand in den Spaanschen burgeroorlog ten deel hebben doen vallen, is, naar het schijnt, van korten duur ge weest. Gister verklaarden officieuse krin gen in Wilhelmstrasse dat het hier een misverstand betreft. Deze plot selinge wijziging in de houding valt samen met den terugkeer van Hit- Ier te Berlijn. In diplomatieke krin gen gaat het gerucht, dat Mussolini persoonlijk bij Hitier een stap zou hebben ondernomen. Daar het ontwijfelbaar is, aldus Havas, dat Duitschland op het oogenblik zijn be trekkingen met Engeland wenscht te ver beteren, is het waarschijnlijk dat de luid ruchtige bedenkingen, die Berlijn vandaag tegen de afwikkeling van het Spaansche avontuur, die men Zaterdag nog bereid was te aanvaarden, heeft laten hooren, voort vloeien uit den wensch zoo lang mogelijk den spil Berlijn Rome te handhaven, doch ongetwijfeld ook uit prestige overwegingen. Italië en het Britsche voorstel. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stofani schrijft: Wij vernemen, dat *t Engclsche initiatief betreffende de mogelijk heid van een wapenstilstand in Spanje en een terugtrekken van vrijwilligers ook ter kennis is gebracht van de Italiaansche re geering tijdens de afwezigheid van Graaf Ciano, die zich in Hongarije bevond. Na den terugkeer van den minister van buitenland sche zaken is de kwestie onmiddellijk in studie genomen. Portugal afwijzend. Men meent In Londen te weten, dat het Portugeesche antwoord tegen hef Britsche ontwerp betreffende een wapenstilstand ter vergemakkelijking van het terugtrekken der buitenlandsche combattanten zeer duidelij ke bezwaren ontwerpt. Het zou dit ontwerp moeilijk uitvoerbaar achten en zich over tuigd verklaren van de onmogelijkheid de goedkeuring te krijgen van dc beide Spaan sche tegenstanders. Spanje in het Lagerhuis. Gevechtsvliegtuigen naar Span je. Lord Cranborne ontwijkt de kwestie. Tijdens de gistermiddag gehouden verga dering zijn in het Lagerhuis tal van vragen gesteld met betrekking tot de Spaansche Moeilijkheden te Havre en Port Vendres. Te Port Vendres (Fr. dept. Pyrenees Oricn- tales) zijn gisterochtend de zeelieden in sta king gegaan, omdat hun cischen inzake dc toepassing van de veertig-uren week en de herziening van de pensioenen niet zijn inge willigd. Om tien uur gisterochtend moest „Elman- sour" naar Algiers vertokken. Tengevolge van de staking zullen de passagiers cn een lading goederen vertraging ondervinden, ter wijl voorts het aan bederf onderhevige ge deelte der lading zorg baart. Tc Havre zijn gisterochtend met de zeelieden moeilijkheden gerezen over dezelfde kwesties Ook hier zijn zij in staking gegaan. Het betreft op het oogenblik nog 2200 personen, doch verschillende schepen, o.m. de Normandië worden in de haven venvacht. De sleepbootcn zullen tot nader order de Fransche schepen binnen brengen. Doch niet de schepen, wel ke onder vreemde vlag varen. Ook staking te Marseille. Na een vergadering In de arbeidsbeurs van de vertegenwoordigers der zeelieden te Marseille is besloten tot een algemeene sla king, zoodat geen enkel Fransch schip zal kunnen uitvaren. De bemanning van de schepen, die verwacht worden, moet het werk neerleggen onmiddellijk na aankomst. Incident te Swatau Verzoe- nender houding tegenover Ja pan. De correspondent van het Japansche blad „Asalii Sjimbocn" te Peiping deelt mede, dat drie vooraanstaande Chincesche staats lieden in Sjantoeng bijeen zullen komen om de problemen van Noord-China te bespreken. Het zijn de generaals Soeng Tsje Yuan. voorzitter van den politicken raad van IIo- pei en Tsjahar, generaal Han Foe Tjsoe, gouverneur van de provincie Sjantoeng en de Christen generaal Feng Yoe Sjang, vice- kwestie. De onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, lord Cranborne, ant woordde met een algemeene verklaring, waarin hij mededeeling deed van het voor stel der Britsche regcering inzake een wa penstilstand in Spanje. De regcering, aldus Cranborne, is van meening, dat het terug trekken der vrijwilligers uit Spanje tijdens dc vijandelijkheden niet dan met groote moeite zou kunnen geschieden. Cranborne voegde er aan toe, dat het door do non-interventie-commis- sie ingestelde controlesysteem voor zoover hij wist nog steeds op be vredigende wijze werkte. Ten aanzien van het verzoek der B&ski- sche regeering. een onderzoek in te stellen inzake de verwoesting van Gucrnica, deel de Cranborne mede, dat de Britsche regee ring aan de regceringon van Frankrijk, Duitschland. Italië. Rusland en Portugal verzocht heeft, haar mcening omtrent dit verzoek uit te spreken cn er daarbij op ge wezen heeft, dat, indien deze regeeringen voor ecu zoodanig onderzoek waren, dit uitgebreid zou kunnen worden tot nieuwe gevallen van soortgelijken aard, en dat zij van baar kant bereid was, aan dit. on derzoek mede to werken, hoe uitgebreid dit ook zou mogen zijn. Op de talrijke vragen betreffende bet zenden van vliegtuigen naar Spanje door verschillende buitenlandsche regeeringen, gaf de onderstaatssecretaris ontwijkende antwoorden, waarbij hij wees op de ernst van deze kwestie die de volle aandacht van de nict-inmcngingscommissie hebben. Actie der regeeringstroepen aan het Guadalajarafront. Tc Scstao, dat gisteren gebombardeerd Is, is men nog steeds bezig met bet. opruimings- werk. Tot dusver heeft men 22 dooden en 80 gewonden gevonden. In den sector van Dima wordt bij zonder fel gestreden. Franco's troe pen vallen krachtig aan. Dima is echter nog steeds in handen der re geeringstroepen. Mungnia, dat nog steeds in brand staat, zal naar men vreest volkomen verwoest worden. In de provincie Guadalajara hebben de regeeringstroepen de stellingen versterkt, die zij gisteren ten westen van Cifuentes hebben veroverd. De operatic van gisteren heeft de troepen, die zich ten westen van den groot en weg bevinden, in staat gesteld een verbin ding lot stand te brengen met die welke ten noorden van Brihuega liggen. Zeven dorpen veroverd. De regeeringstroepen hebben zeven dorpen ten Oosten van Cifuentes bezet en zijn een tiental kilometers opgerukt. Deze operatie, die vier uur duurde, werd voorbereid door het geschut, tanks en vele gemotoriseerde afdeelingen. De verraste vijand bood weinig tegenstand en liet veel oorlogstuig achter. Volgens de laatste inlichtingen bestonden de afdeelingen van den vijand uit Mooren en Italianen, die van Guadalajara of uit Sigu- enza kwamen. president van den nationalen militairen raad. In de eerste plaats zullen zij spreken over de economische samenwerking tusschen China en Japan in Noord-China, in de twee de plaats zal dc houding van Japan ten aan zien van de autonome regcering van Öost- Hopei en den politieken raad van Hopci en Tsjahar besproken worden. Verder zal de reorganisatie van do troepen van maar schalk Tsjang Soo Liang worden behandeld en tenslotte zal worden gesproken over de kwestie van de „zout-wacht" bij Tsjingtao, waarvan Japan beweert, dat het vermomde geregelde troepen zijn. Incident te Swatau. Gemeld wordt dat to Swatau, waar Chi- neesche soldaten Japansche politieagenten zouden hebben mishandeld, drie Japansche torpedojagers zijn aangekomen. Hoogaarsche landarbeiders naar Duitschland Vrees voor versterking der natio naal-socialislische invloed in Hongarije. Volgens een door do liberale pers gepu bliceerd bericht zou Duitschland binnenkort 10 a 15 duizend Hongaarsche landarbeiders aannemen, die aldaar bij den teelt van sui kerbieten gebruikt zouden worden. De werk zaamheden zouden tot 15 December duren. Ambtenaren van ieder departement zouden strlct vertrouwelijke opdrachten ontvangen met betrekking tot de aanwerving van deze arbeiders. In liberale kringen vreest men, dat liet aanwenden van Hongaarsche land arbeiderskrachten in Duitschland dc natio naal socialistische propaganda zal verster ken. Dc kwestie zou binnenkort in een bij eenkomst van het parlement ter sprake ko men. Einde van de autobusstaking in Londen? Advies om het voorstel der di rectie te aanvaarden. De gebeurtenissen tijdens het weck-eindo doen voorzien, «lat binnenkort een regeling van het conflict in het transportbedrijf te Londen zal tot stand komen. Het bestuur der vakvereonlging heeft zich gistermiddag in verbinding gesteld met de gedelegeerden van het personeel, liet. bestuur heeft er, naar men meent op aangedrongen dat dc chauffeurs en conducteurs der auto bussen het voorstel van de directie aan vaarden. Doret en Micbeletti al in de buurt van Sjanghai Dc Fransche vliegers Doret en Micbeletti, die een vlucht naar Tokio maken, zijn gis terenmiddag oni vijf minuten over drie, Greenwichtijd te Hanoi geland. Om 10 mi nuten over 5 zijn zij weer opgestegen met bestemming Sjanghai. Kruistocht in de Middellandsche Zee. De hertog van Windsor zou volgens Havas voornemens zijn na zijn huwelijk een kruis tocht door dc Middellandsche Zee te maken. Volgens de „Daily Express" zouden daarbij bezoeken worden gebracht aan Corsica, Tu nis, de Grickschc eilanden en de kust van Dalmatië. De „Sunday Express" verneemt uit New- York, dat de gemeenteraad van Ipswich in Massachussets in onderhandeling is met den hertog van Windsor over den verkoop van Castle Hill, het landhuis van den pa pierfabrikant. en millionnair Richard Crane, dat 100.000 moet hebben gekost en in bouwstijl cn omvang overeenkomt met Fort Belvedcre. Het onderhoud van dat landgoed moet jaarlijks 40.000 kosten, maar de ge meenteraad wil den hertog in staat stellen ar to wonen voor een jaarlijksch bedrag van 12.000. De hertog van Windsor heeft als prins van Wales ecnige jaren geleden het landgoed be zocht en moet het toen zeer hebben bewon derd. Vliegtuig in Duitschland neergestort Twee dooden. Bij Wustrow is gistermiddag een militair vliegtuig tijdens een oefcnvlucht neerge stort. De beide inzittenden, adjudanten van den Ftihrer. zijn om het leven gekomen. Los van Rome. In de Pinksterweek heeft de „Beweging tot vorming van een Nationale Katholieke Kerk" te Mannheim haar eerste rijkscongres gehouden. Het congres stond in het toeken van den strijd om een Duitsche Volkskerk, los van Rome. De centrale leider van de beweging, Huet- wohl, uit Essen, zette het doel van de bewe ging uiteen. Hij zeide o.a., dat in den strijd om de eenheid van volk cn land, naast ie nationaal-politiekc eenheid, ook dc eenheid op godsdienstig gebied moet worden gevon den. De gedachte aan een katholieke volkskerk veronderstelt een losma ken van het Duitsche Katholicisme van den Paus van Rome, aangezien het inlijven van de Katholieke Kerk in de volksgemeenschap in strijd is met de wereldlijke heerschappij van de kerk. De Nationale Katholieke Kerk verzet zich tegen ieder politiseeren van de geestelijkheid en tegen elke inmenging van de kerk in het staatsbestel. NOG MEER RUSSISCHE POOLVLUCHTEN. Drie vliegtuigen der Noordelijke expedi tie, onder leiding van de Poolvliegers Molo- kof, Aleksejef en Mazoeroek zijn gereed naar de Pool te starten. Nevel heeft hun vertrek tot dusver tegengehouden. NOG NIETS BEKEND OVER DE ABES- SIJNSCHE DELEGATIE. De dag van gisteren is te Genève in diplo matiek opzicht geëindigd zonder dat iets ver nomen is over dc vraag of de Negus al dan niet besloten heeft een delegatie te zenden naar do Assemblee, die morgen bijeen zal komen. De meening van verschillen de bladen. Positie van kabi net van Zeeland onzeker. De betooging voor amnestie, Zon dag op initiatief van het verbond van Vlaamsche oud-strijders in de straten van Brussel gehouden, is Maandag op fel uileenloopcnde wij ze in Vlaamsche en niet-Vlaamsche kringen en kranten beoordeeld. Ook omtrent het aantal deelnemers, aan deze betooging zijn de Vlaamsche en de Brusselsche Fransche bladen het op verre na niet eens. Terwijl het organiseerend co mité het cijfer van pl.m. 50.000 als een mini mum beschouwt, hebben de Nation Beige en de Indépendance Beige slechts 20.000 deelnemers waarvan 10.000 Vlaamsche oud strijders geteld. De rexistische krant Le pays réel zag er 30.000, de Standaard en de Dag vele tienduizenden, het Vlaamsch nationale blad Volk en Staat 100.000, de ka tholieke Vingtième Siècle 120 a 200.000. Deze laatste twee getallen zullen vermoedelijk wel aan een zetfout te wijten zijn. Nagenoeg alle bladen geven nochtans tos, dat de Vlaamsche optocht indruk maakte en zeer ordelijk was, schrijft de N. R. Ct. In gouvernementeele en parlementaire kringen verheelde men op Maandag niet meer, dat de politieke toestand vrij verward is en de positie van het kabinet-Van Zeeland zeer onzeker blijft. Van de verschillende zij den kwam ons ter oore, dat in den schoot van de regeering ten aanzien van het am nestie-vraagstuk, dat een kabinets-crisis dreigt uit te lokken, twee stroomingen be staan. Minister-president Van Zeeland als- me«le dc katholieke ministers zouden de Ka nier deze weck nog uitspraak willen zien doen over het geamendeerde regeeringsvoor- stel inzake de politieke amnestie. Het door de katholiek-Vlamingen en door de Vlaa<msch-nationalistcn onaanvaardbaar geachte amendement, waarbij van de ge- amnestieerden voor de teruggave van hun recht van verkiesbaarheid een loyaliteits verklaring wordt geëischt, zou behouden blijven. De hiertioven bedoelde ministers willen de vertrouwensvraag stellen. Andere ministers blijken een ne derlaag in het parlement te vree zen en zouden een formule willen voorstellen, waarbij de verdere be handeling van het amnestie vraag stuk tot na het zomerreces in Oc- tober of November a.s. wordt ver daagd. Hiermede willen de katholiek-VlaamscHe leiders en ook de Vlaamsch-nationalisten, na de betooging van 23 Mei. geen genoegen nemen. Verdeeldheid onder de liberalen. De liberale kiesvereeniging voor het ar rondissement Brussel wordt tegen Donder dag in buitengewone vergadering bijeen geroepen: evenals deze fractie heeft ook de liberale kiesvereeniging voor het arrondis sement Verviers een motie aangenomen! waarbij van dc liberale ministers wordt ge- eischt dat zij bij eventueele goedkeuring door de kamer van de amnestiewet onmid dellijk de regeering zullen verlaten. In liberale Vlaamsche kringen, waar men wel amnestie wil zien verleend, is men zeer slecht te spreken over de houding van de liberale kiesvereeniging voor het arron dissement Brussel. Moeilijkheden bij de rexisten. Ook in de rexistische partij geeft het am- nestievraagstuk aanleiding tot moeilijkhe den. Het rexistische kamerlid voor Ouden- aerde Behaghel de Bueren, die het voorne men had te kennen gegeven tegen het am nestie-ontwerp te stemmen, heeft, naar het katholieke blad Le Libre Belgique ver neemt, telegrafisch van den leider van Rex, Degrelle, bericht ontvangen dat hij be schouwd wordt als niet meer behoorend tot de rexistische partij, Aan de andere rexis tische afgevaardigden zou opdracht zijn ge geven blanco te. stemmen. Het toestel landde 5 Vt uur te laat op Schiphol. Het Indië-vliegtuig Edelval'k, gezagvoer der te Holler, dat gistermiddag op dc thuis reis te ongeveer 4 uur op Schiphol had be- hooren tc arriveeren, is eerst gisteravond met 5/4 uur vertraging aldaar geland. De oorzaak van deze vertraging was, dat toen te Saloniki geland werd om benzine in te nemen, men een ernstig defect aan de carburatie van het toestel ontdekte. De repa ratie kon door den boordwerktuigkundige geschieden. Bovendien had het zeer slechte weer van Athene tot Boedapest de vlucht opgehouden. Het gaat in Friesland om 'Al- barda of Kies. Geruimen tijd geleden gingen er in de S. D.A.P. in Friesland stemmen op om den heer Paul Kies, propagandist der partij, bij de Kamerverkiezingen een kansbiedende plaats op de candidatenlijst te geven, meldt men van S.D.-zijde aan de N.R.Crt. De heer Kies, oud-actief officier, is namelijk in so cialistische kringen in Fresland een zeer populaire figuur en bezit een felle anti-mili taristische overtuiging. De partijraad van de S.D.A.P. gevoelde er echter, gezien de uitgesproken radicale op vattingen van den heer Kies, uit technische overwegingen weinig voor hem een kans- biedende plaats op de candidatenlijst te geven. Na zeer veel geharrewar binnenska mers is de heer Kies tenslotte op nummer 10 geplaatst van de gemeenschappelijke lijst voor Groningen, Friesland en Drenthe. Dit blijkt thans echter allerminst naar den zin te zijn van vele partijgenooten in Friesland, die in de laatste weken in de pers een vrij grootsche actie opzetten om den heer Kies alsnog door voorkeurstemmen in de Kamer te brengen. In tal van Fricsche couranten verschijnen thans naast de adver tenties van de officieele gewestelijke lei ding der S.D.A.P., waarin met nadruk ver zocht wordt „op den lijstaanvoerder, ir. Al- barda, te stemmen, even zoovele annonces van vele leden uit alle afdeelingen", waarin zij den lezer met klem verzoeken zijn stem op den heer Kies uit te brengen. Deze orga nisatorische oneenigheid gaat zelfs zoover, dat de leiding der S.D.A.P. in Friesland dezer dagen in één van de Friesche bladen met de stellers van de anonieme opwekkin gen in een allerminst zachtzinnige gedach tewisseling is geraakt. ONZE O O S Tl De inlanders beschouwen de be stuursambtenaren als kwade geesten. 12 Nieuwe arrestaties Van Soemedang zijn wederom te Bandoeng 12 arrestanten aangebracht uit het Tjiboulg- sche. Onder de reeds eerder aangehouden per sonen, die preventief zijn gesteld, bevindt zich ook de dessa-schrijver, die een broeder is van de Loerah van Tjiboegel en een voor aanstaand landbouwer. Deze man, die een forsche gestalte heeft was de 1ste die den „tjamat" van Dermaradja aanvloog om de zen te knevelen. Tot de tweede groep van aangehoudenen belmoren dessa-hoofden van Tjiboul waar onder een propagandist tegen de miltpunctie en ook van Antara, die een register aan legde van degenen, die zich tegen de milt punctie verklaarden. Wij vernemen nog, dat een kamponghoofd, dat den Wedana assisteerde gemolesteerd werd en bewusteloos is geslagen. Een re gentschap-arts moest de eerste hulp verloe- nen. De bestuursambtenaren werden door de raddraaiers gekwalficeerd als kwade gees ten. Nieuwe lezingen worden nu gehouden om de bevolking voor te lichten. De affaire leidde tot overplaatsing van negen Inheemsche b.b.-ambtenaren. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere Eerste Kamer Den Haag, 24 Mei 1037. Het Binnenhof werd overkoepeld door een zonnigen, zomersclien hemel, toen heden middag tc half twee ure in het Senaatsge bouw de belletjes rinkelden, om allen naar de oude Statenzaal te voeren, waar onze Hoogerhuizers een begin gingen maken aan de behandeling van de nieuwe Pachtwet, welke op 10 November des vorigen jaars in de Tweede Kamer met 76—12 stemmen werd aangenomen, met een zeer groote meerder heid dus! Nu beteekent zoo'n overwinning in het Lagerhuis zeker niet altijd, dat ook de Senaat royaal meegaat, men herinnere zich b.v. maar eens hef. wetjeDe Wilde nopens den zomertijd, dat aan „de overzij de" mot vlag en wimpel was binnengehaald, doch in laatste instantie nog duikelde. Trou wens, de „eerste" Pachtwet, die van het Kabinet-Ruys, mocht in de Tweede Kamer een aardige meerderheid halen, en toch werd zij in den Senaat verworpen (in Februari 1032). Toen waren het een zestal Katholie ken, dat de groote meerderheid der Tweede Kamer-fractie afviel. Thans schijnt hef, dat de Senaatsfractie der Christelij-IIistorischen in overgroot© meerderheid een te genover- gestelde houding ten aanzien van de huidi ge Pachtwet zal aannemen dan van de col lega's der „volkskamer", die, met jhr. De Geer voorop, zoowaf unaniem het werk van minister Van Scliaik steunden. Maar men weet, dc C. H. Eerste Kamer fractie gaf meermalen blijk, „andei's geaard" tc zijn dan de groepDe Geer. Het begin der heden gevoerde debatten over de Pachtwet—Van Schaik was voor het ontwerp bemoedigend; twen zeer waar schijnlijk onverzoenlijke tegenstanders voer den al dadelijk het woord, namelijk de hee- ren Van Rappard (V.B.) en Kolff (C.H.) De Inatste verklaarde „namens de over- groote meerderheid" der zijnen te spreken, (Misschien is die eenige voorstander wel... president De Vos, wie weet?) Mr. Kolff protesteerde tegen de aantas ting van het eigendomsrecht; men is z.i. doende don verpachter geheel onder de con trole van den rechter te plaatsen. Mej/den heer Van Rappard vreesde hij bovendien toenemende paperasserij en verhoogde kos ten voor uitbreiding van de rechterlijke colleges en de ambtenaren. Met bijzondere belangstelling werd uitge zien naar sprekers uit het Katholieke kamp. en toen Mr. Van Sasse van Ysselt het woord verkreeg, klonken al dadelijk eveneens zeer critische woorden. Maar Pr is aanleiding voor de veronderstelling, dat hij meer een persoonlijke meening dan die van zijn par tijgenooten uitte. Ook deze Senator gewaagde van een „on gemotiveerd wantrouwen" tegen den ver pachter, machtsmisbruik vreezende. Zou de middag heengaan met niets dan vertogen tégen de Pachtwet? De laatste spreker van vanmiddag, prof Diepenhorst (A.R.) zorgde reeds voor krachtige argu mentenpro, zoodat minister Van Schaik eens rustig kon gaan zitten luisteren zon der het maken van aanteekeningen, hoewel de spreker zeker niet zonder zwarigheden was. Hij betreurde het namelijk, dat er met de nachtkwesties zoo lang getalmd werd. Prof. Diepenhorst had bemerkt, dat veel werd bedorven door het oorspronkelijk door den minister ingediende ontwerp, dat het recht wezenlijk aantastte, doch de bewinds man is ontvankelijk geweest voor diepgaand overleg en aldus kon jhr. De Geer in de Tweede Kamer verzekeren, dat een „natio nale wet" van was gegroeid. Maar de tegen standers van thans doen vaak nog precies, alsof men te maken heeft met het aanvan kelijke ontwerp, getuige, hun felle eritiek. Deze Senator betwistte, dat het eigendoms recht sterk zou worden aangetast en in deze wees hij er op, dat bij elke beperking van dat recht jammerklachten over toenemend communisme of bolsjewisme werden ge hoord, ook reeds in de vorige eeuw, toen het ging om onteigening voor het plaatsen van- telefoonpalen! De rede-Diepenhorst, zal zeer vermoedelijk door een groot deel der rechterzijde worden gedeeld, en in elk geval staat vast, dat de algemeene verwachting gaat in de richting van aanneming der wet. De debatten worden a.s. Donderdag voortgezet.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6