6 Mr. P. J. OUD - No. 1 van lijst MIDDENSTANDERS! Polder Valkkoog. Dinsdag 8 Juni 1937 Onze verkiezingsdienst is snel KIJKEN ii KOOPEN i GLOECK TE KOOP: Mr. OUD Minister van Financiën Weet gij wel, dat het middenstandsbedrijf voor den sociaal-democraat een sta-in-de-weg is voor de verwezenlijking van zijn socialistische doeleinden Weet gij wel, dat de middenstand van de N.S.B. niets te verwachten heeft? De nationaal-socialisten zeggen wel, dat zij voor Uw belangen opkomen, maar het doel, dat zij nastreven, is met ieder mid- denstandsbelang in lijnrechte strijd. De nationaal-socialisten wensen immers op ieder terrein de almacht van de Staat te proclameren. De Staat moet dus ook het gehele bedrijfsleven beheersen en het is duidelijk, dat dan van het vrije middenstandsbedrijf weinig of niets zal overblijven. Weet gij wel, dat de Vrijzinnig Democraten steeds met daden hebben getoond de belangen van de middenstand te willen dienen? Minister Oud heeft het mogelijk gemaakt, dat aan gezonde middenstandsbedrijven, die door de tijdsomstandigheden in moeilijkheden waren geraakt, extra crediet-hulp werd, verleend. Zeer vele middenstanders, die anders zeker ten onder zouden zijn gegaan, zijn door deze maatregel in staat geweest het hoofd boven water te houden. Van zijn grote belangstelling voor de middenstand deed Mr. Oud ook blijken in zijn redevoering op de algemene vergadering van de Koninklijke Nederl. Middenstands bond te Apeldoorn. Wat de Minister daar zeide over de betekenis van de Midden stand, vond in die vergadering warme instemming. Middenstanders! Steunt daarom de Vrijz. Dem. Partij, waarbij ook in de toekomst Uw belangen veilig zijn, en brengt Uw stem uit op Heden overleed na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, Kornelis Harthoorn weduwnaar van Leuntje Walraven, in den ouderdom van 74 jaar en 8 maanden Hij ruste in vrede. Uit aller naam, Fam. HARTHOORN. Breezand, 24 Mei 1937. Zandvaart 48. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 26 Mei. Ver trek vanaf sterfhuis nam. 2 uur. Voor de vele blijken van gc- langstclling, voor en tijdens ons Huwelijk ondervonden, betui gen wij, ook namens wedcr- zijdsche Familie, onzen harte- lijken dank. A. VAN EEKEREN. C. VAN EEKEREN—Galis Oudesluis, 25 Mei 1937. Te koop gevraagd: 200 W.L. HENNEN, 68 weken oud, ook bij gedeel ten. W. DE JONG, Kerkweg, Anna Paulowna. 4 rol Perstlraad. 1200 Pannen, 50 Palen, 3 tot 6 M. Spoorbiels, korte en lange. 100 M2. Dak hout. Tuidraad, 10 ct. per M. 20 lange Masten, 8 tot 11 M. 1 Cirkelzaag, bankhout, 2 bij 1 M. 1 Aanhangwagen met Hekken, 1 ton. 2 IJzeren Balken, 2 Hou ten, 12 M. lang. 12 Eiken Palen 3'/s M. lang. 2 Landvarkens- hokken, 220 X 170. Voorts zwa re Brugliggers, i tot 6 M. Voor slagers: 2 Takels, ijzeren blok ken. 1 Snijmachine, 1 Blok, 1 Snelweger. 2 Electra Motoren, 2 en 14/10 p.k., nieuw. 1 Berrie en Koperen rek. Dekzeilen, nieuwe, en gebruikte in huur. H. SCHRIEKEN, Schagen. Aangeboden: 1 beste HANDNAAIMACHINE, merk Vcritas, voor f25, bij P, SI.UIS, Barsingerhom. Te koop: VOERAARDAPPELEN, v. d. HEUVEL, Anna Paulo\v> na. Tel. 87. Te koop: 40000 ROODE KOOL- PLANTEN, best soort en te huur 2Vo ton$ Vlet je, bij J. PANCRAS, Hecr- hugowaard, Noord, Tel. 12, Oude Niedorp. 1 H.A. KOOLLAND, te huur bij P. K. FRANCIS, Burgerbrug. EEN PAARD beschikbaar voor den hooi bouw. P. SCHOEN, Schager- waard. Te koop: Puike BLAUWE AARDAPPELEN bij G. VAN ESSEN, Langereis, Nieuwe Niedorp. Te koop: JONGE FOXTERRIERS, afkomstig van goede rattenvan- gcr, bij P. Blaauboer, Waard" polder, Kolhorn. Volledig vol spanning Morgen is de groote dag daar. Dan zal het Nederlandsche volk bepalen hoe het in de komende vier Jaar zal worden geregeerd. Wel nimmer in de laatste kwart eenw zit er zooveel spanning in de zen strijd als ditmaal. Thans gaat het immers tusscheu de ideologieën democratie of dicta tuur en het is dan ook niet te ver wonderen, dat ons volk meer en in tenser medeleeft met de uitslagen, dan sinds menschenheugenis het geval is geweest. De Directie der Schager Courant heeft daarom extra maatregelen ge troffen, teneinde de nieuwsgierigen uit Noord-Holland Noord snel en be trouwbaar met de binnenkomende cijfers in kennis te stellen. Daartoe zullen voor ons pand Laan 199 groote borden worden op gesteld, waarop van minuut tot mi nuut de uitslagen zullen worden be kend gemaakt, terwijl een grafische verkiezings-thermometer unr na uur een vergelijking met de uitslagen van 1933 zal veroorloven. Pittige muziek zal worden afge wisseld door mondelinge mededee- llngen over den stand op bepaalde uren van den avond en den nacht. Extra telefoonlijnen, de telex en de radio stellen ons in staat een be- richtenservice te geven, welke ner gens sneller en uitgebreider wordt gevonden. Het zal gezellig en spannend zijn voor onze redactiebureaux en we ho pen velen van onze vrienden en vriendinnen dien avond te zien om hun oen staaltje te demonstreeren van dat wat onze moderne bericht geving vermag. Directie Schager Courant. Z1JPE DE NIEUWE VERBINDINGSWEG PETTEN ST. MAARTENSWEG De inzet van den a.s. concurren tiestrijd ZijpeCallantsoog? Blijkens het verslag van den Raad der ge meente Zijpe zijn de plannen inzake den aanleg van een weg op den Zijperzeedijk van den Spreeuwendijk tot den St. Maar- tensweg reeds zoodanig gevorderd, dat zij het dan in geheime zitting reeds een bespreking tusschen B. en W. en den raad dier gemeente over deze plannen kon plaats vinden. Het ligt in de bedoeling om op bo venvermeld gedeelte van den Zijperzeedijk een beharde weg te doen leggen, welke een uitstekende en zeer korte verbinding zal vormen tusschen St. Maartensweg met Pet ten. De kruinbreedte zal 10 meter bedra gen, waarop een rijweg ter breedte van 2.50 meter van klinkerbestrating met hier en daar een verbreeding, als vluchtplaats be doeld. Het werk zou dan worden uitgevoerd door bet Hoogheemraadschap Noord-IIol- lands Noorderkwartier, een lichaam dat de beschikking heeft over een. staf van bekwa me technici, en dat zijn sporen op het ge bied van wegenbouw reeds heeft verdiend. De kosten van dezen nieuwen verbindings weg zullen geheel ten laste der gemeente Zijpe komen het Hoogheemraadschap zal slechts het werk uitvoeren doch het spreekt vanzelf dat de gemeente Zijpe reeds krachtige pogingen heeft aangewend tot het verkrijgen van een. belangrijke bijdrage van de Provincie voor dit werk. Ongetwijfeld zal de totstandkoming van dezen weg van beteekenis zijn voor de be vordering van het vreemdelingenvei'keer, met name, voor het strandleven te Sint Maartenszee—Petten. Maar ook als werkobject. als object voor de bestrijding van de werkloosheid, zal de uitvoering van dit plan van groote beteeke nis zijn. immers de hierboven genoemde kruinbreedte van 10 meter, wijst erop dat het bier een. werk betreft, waarin veel ar beidsloon zit en de kans schijnt dan ook groot te zijn, dat om deze reden de Provin ciale bijdrage do volle 100 pet van het uit te betalen arbeidsloon zal omvatten. Ten aanzien van de plannen van „De fensie" om daar ter plaatse schietbanen te doen aanleggen, wijzen wij er nog op dat hoewel het maken van deze schietbanen reeds weken geleden is aanbesteed. nog steeds geen begin met dit werk is gemankt Mag uit dit feit worden opgemaakt, dat deze zaak nog niet heelemaal in kannen en kruiken is? OUDESLUIS. Op de dezer dagen gehouden vergadering van de commissie voor het houden van een rijtoer voor de Ouden van Dagen, werd be sloten, indien de finantiën bet toelaten, een tocht te maken naar Den Haag en Scheve- ningen. Laten we hopen, dat alle gevers zich weer van bun beste zijde laten zien. OUDE NIEDORP W.O.L. POLDER Het bestuur kwam in voltallige vergade ring bijeen. Voorzitter de heer C. G. M. van Baar, Secretaris de heer F. Jong Czn. Na opening worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna komt in behandeling een verzoek van de eigenaren K. Wit te Schagen en C. Lakeman te Blokhuizen om een onderbe maling te mogen plaatsen ten gunste van 5 h.a. land. De vergadering wordt tijdelijk geschorst voor onderzoek ter plaatse. De beslissing wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Hierna wordt gelezen een rapport van het Ingenieursbureau W. C. en K. de Wit te Amsterdam, betreffende een ingesteld on derzoek naar de toestand van de machines van het electrisch gemaal, waaruit blijkt dat het geheel nog volkomen gelijkwaardig is met den toestand van 10 jaren geleden. Na behandeling van ecnige ingekomen stukken van ondergeschikt belang wordt de rekening over 1936 onderzocht en overeen komstig bare aanbieding vastgesteld. Uit de begrooting voor bet jaar 1937 blijkt dat de lasten voor de Wcstcrkampen zullen bedragen f 12, voor de Oosterkampen f 16, en voor de Lew'en f 17. De duiker welke is aangelegd om het wa ter uit den Slikvenpolder voor tijdelijke be maling te leveren, in de W.O.L.-polder vol doet niet aan de gestelde eischen, aangezien de afsluiting van dien aard is, dat een ieder die schuif kan openen. De Slikvenpolder zal worden aangemaand hierin verbetering aan te brengen. De rietschouw wordt bepaald op 7 Juni. Bij eersten schouw zal aan nalatigen ter stond boete worden opgelegd. De dijkcnschouw wordt bepaald op 16 Juni Besloten wordt een kasgeldlecning op dc agenda te plaatsen groot f 1500, Hierna sluiting. LANGENDIJK In een kort onderhoud, dat wc heden met een Ingenieur van den Provincialen Water staat hadden werd ons meegedeeld, dat de mogelijkheid nog altijd aanwezig is, om over het nieuw aan te leggen kanaal langs den Waarddijk bij de tegenwoordige Lange- Balk een rij brug in plaats van een voetbrug te leggen, De kans, zoo deelde genoemde ambtenaar ons mee, om een rij brug te krij gen is grooter geworden, nu hoogstwaar schijnlijk een Proefpolder aan de Oostzijde zal worden aangelegd. Als we goed zijn ingelicht, zou het in de bedoeling liggen, met de werkzaamheden voor de Proefpolder te beginnen (aangeno men, dat de gelden er voor worden gevo teerd) in den aanvang van het volgend jaar. BROEK OP LANGENDIJK BENOEMING De heer G. J. Witteveen, alhier, is dooi den Minister van Landbouw en Visscherij voor het tijdvak aanvangende met den da tum van het inwerkingtreden van deze be schikking en eindigende 31 December 1937, benoemd tot lid van de commissie voor de Crisis-tuchtrechtspraak te Alkmaar. Vrijaf voor den Landstormdag. Volgens binnengekomen schrijven van den Min. van Soc. Zaken, via dc Inspectie Mid- den-Beemster der Rijkswerkverschaffing in Noord Holland, kan aan bij de werkverschaf fing geplaatste arbeiders, indien zij daartoe den wcnsch te kennen geven, op Woensdag 9 Juni 1937 vrijaf worden gegeven voor bet bijwonen van den landstormdag, uitgeschre ven door de gewestelijke landstormconimis- sie, verband Alkmaar, en welke te Mcdenv blik zal worden gehouden. Na afloop echter, van genoemden landdag, dienen de betrokkenen een bewijs in te le veren, geteekend door den leider der land dag, dat zij aanwezig zijn geweest. Zij, die aan deze verplichting voldoen, mag de be kende fcestdagenvergoeding worden uitbe taald. Onder dezelfde, voorwaarden kan aan on dersteunde werkloozen ingevolge dc gesub sidieerde steunregeling, vrijstelling van stem pelen worden verleend met behoud van dc stcun-uitkccring. Inhouding loon f 0.50 per week voor zelfstandigen. In verband met het niet overal op gelijke wijze toepassen der inhouding f 0.50 op het loon der niet. tegen werkloosheid verzeker de arbeiders, betreffende z.g.n. zelfstandigen, is volgens ministerieel besluit bepaald, dat waar deze geen premie betalen van het wcrkverschaffingsloon en in dat loon een vergoeding voor een dergelijke premie is begrepen, het bedrag van f 0.50 eveneens op het loon der zelfstandigen moet worden in gehouden. ZU1D-SCHARWOUDE Tot raadslid is benoemd verklaard in de vacatureGroen de heer P. Berkhout (R. K.) Deze is reeds eerder benoemd verklaard geweest, maar heeft toen bedankt. In over eenstemming met dc desbetreffende bepalin gen van de Kieswet moet hij thans weer benoemd worden verklaard. HEER-HUGOWAARD Zondagmorgen vond in de door de leden van den V.CJ.B. met bloemen en groen stemmig versierde kerk der N.H. gemeente de inwijding plaats van het door de firma Spiering te Dordrecht geleverde pijporgel. Nadat door den plaatselijken predikant Ds. v. d. Kam de inleiding tot den dienst was gehouden en door het koor onder leiding van den heer Pluister een aanroeping was gezongen, droeg de heer Dekkers als voor zitter van het Orgelfonds met eenige korte woorden het instrument voor de gemeente aan de Kerkvoogdij over. De heer Geusebroek, namens de kerkvoog dij het orgel aanvaardende, wees er op dat voor het eerst met Kerstmis 1933 onder con sulentschap van Dr. Bloemhoff, toen een door dc toenmalige V.C.J.B. en het strijkje „Onder Ons" gehouden avond een batig sal do van f 18.60 opleverde, de idee geopperd werd dit als grondslag voor een te stichten orgelfonds te gebruiken. Gaarne aanvaardde hij namens dc kerk voogdij het instrument, dat als tastbaar be wijs daar stond, van een nieuw leven, dat door de gemeente gegaan was. De predikant wees hierna van den kansel nog op de beteekenis van een goed orgel voor den dienst. Hii hoopte, dat Gods rijke zegen zou rus ten op den gezamenlijken arbeid van de ve len, die hadden medegewerkt ieder op zijn manier en wijze het goede doel dienende. Het thans geplaatste orgel, in dezen dienst bespeeld door den heer van Ham Junior, maakt een "prettigen indruk en is stem mingsvol aangepast aan het interieur van het kerkgebouw. De windvoorzicning ge- scheidt langs electrischen weg, door middel van een in het instrument opgestelde ge- ruischlooze windmachine. Rest nog te vermelden, dat bij het natel len der collecten een gift „voor het orgel" werd gevonden, die wel getuigde van innig medeleven met de gemeente in dit deel van Noordholland, dat steeds als het „zwarte schaap" vermeld wordt. In dankbaarheid werd door den penning meester van het orgelfonds ook dit bedrag van honderd gulden aanvaard. SCHAGEN BEGIN VAN BRAND. Vannacht pl.m. 3 uur, geraakte een olie tank van de teer-bereiding van de N.V. Ge- ruischlooze Weg aan de haven in brand. Met inzet van alle krachten is het ge lukt dezen brand in den kiem te smoren. Zonder dat de bi-andweer er aan te pas heeft behoeven te komen, is men de vlam men meester geworden. Hierdoor is groot onheil voorkomen, want het lijdt geen twijfel of alles, maar dan ook alles, wat er zich op of om het terrein be vindt, zou bij een brand, een prooi zijn ge worden van de vlammen, welke in het bui tengewoon brandbaar materiaal gretig voed sel vonden. Men kan zich alzoo gelukkig prijzen, het vuur zoo spoedig te hebben bedwongen! 'KTBERICHTENlfcS ROTTERDAM, 24 eMi. Vlasmarkt. Aanvoer: 3400 Kg. blauw, schoon 75—83 ct. 3500 Kg. wit Zeeuwsch 78 —82 ct.. 3000 Kg. Groningsch 7274 ct.. 17650 Kg. Hollandseüi geel 7282 ct., 1080 Kg. dauwroot 46€»G ct. per Kg. Voorname lijk van nieuw geroot warmwatervlas iets ruimer aanvoer. Slechts een gedeelte van het aangevoerde vlas kan worden venkocht tegen iets lagere prijzen. ROTTERDAM. 21 Mei. Fijne zaden. Lijnzaad (voer) 8—9, mos terdzaad (geel) 1214, karwijzaad- 20 21.50, blauwmaanzaad 2022.50. Mandsjoe- rijsche in balen 9.20. ROTTERDAM, 24 Mei. Veemarkt. Totaal-aanvoer 1616 stuks, t.vv.: 526 vette runderen, 253 vette kalve ren, 8 nuchtere kalveren. 67 schapen en lammeren. 766 varkens, 26 zuiglammercn. Prijzen per Kg.: vette koeien: le kw. 76 ct., 2e kw. 67 ct., 3e kw. 5361 ct.. vette ossen 73—67—53-63 ct.. vette kalveren 85—'70— 50-55 ct., varkens (levend gewicht) 4948— 17 ct.. schapen 511838 ct., lammeren 5717-^36 ct. Prijzen per stuk: schapen f 3730—25. lammeren f 30—2518, zuig- lammeren f 15118. Overzicht: Velfe koei en en ossen, aanvoer korter, handel flauw, prijzen van vorige week gehandhaafd, pri ma koe 82. os 77. Vette kalveren, aanvoer flink, handel slecht, prijzen lager, prima kalf 95. Schapen en lammeren, aanvoer klein, handel lui. prijzen vorige week met moeite te handhaven/Varkens, aanvoer rui mer. handel kalm. prijzen vooral niet hoo- gcr dan vorige week. Zuiglammercn, aan voer gering, handel matig, onveranderde prijzen. EEN NET MEISJE gevraagd voor dag of d. en th (door ziekte van familie van het meisje). In dienst te treden 7j Juni 1937, bij Mej. HEER SCHAP— Evertse, Poststation* Kolhorn. Puike EETAARDAPPELEN te koop en een Photo-toestel, z, g. a. n. J. BIJHOUWER, Win- kei. Te huur gevraagd: Eén H.A. KOOLLAND, teeltvergunning aanwezig. Adres K. KROON. Oudkarspel 274. Te huur: 1 H.A. KLAVERLAND, voor koolteelt, begin Juni vrïf (geen teeltbewijzen), bij Fa. N* DE WIT, Middenweg 2, Anna Paulowna. AMSTERDAM. 24 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 411 vette koeien, waarvan de prijzen wa* ren: le kw. 72—S0 ct.. enkele hooger, 2d kw. 62—70 ct., 3e kw. 52—60 ct. per Kg, slachtgewicht, 69 melk- en kalfkoeien f 180 —240 per stuk, 105 vette kalveren, le kw, geen noteering. 2e kw. 4656 ct., 3e kw, 3614 ct. per Kg. levend gewicht. 155 nuch tere kalveren f 6—9.50 per stuk, 59 schaperï f 2534 en hooger per stuk, 127 weide- lammeren f 1214 per stuk, 520 varkensj vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg, 5759 ct., zware varkens 5657 ct., vette varkens 55—56 ct, per Kg. slachtgewicht; 4 paarden f 106—140 per stuk. Overzicht! Slachtrundcren matigen aanvoer, handel traag, prijzen voor betere soorten hooger. Melkkoeien korten aanvoer en handel, vette kalveren gewonen aanvoer, handel sle pend, prijzen iets hooger. Nuchtere kalve ren behoorlijken aanvoer, vluggen handel, vaste prijzen. Schapen behoorlijken aann voer, handel slug, hooge prijzen. Weidclain- meren gewonen aanvoer, stuggen handel. Varkens behoorlijken aanvoer, handel ge drukt. prijzen voor vleeschvarkens iets hooger. ALKMAAR. 21 Mei. Aardbeien 10—22 ct. por doos', anrlijvld f 6.50. asperges 0.10—0.25. bloemkool I 7— 10. idem II 3—6. kropsla 0.66—3.50, kom kommers 513, prei 2.204.20, pcterseliö 2.40, postelein 0.16—0.2S. peulen f 35. rabar ber f 2.604.30. raapstelen f 0.40—1.40, ra dijs f 1.70—3. selderie 1.20—1.80, spinazie 0.16—0.31. snijhoonen 20—23. tomatenj 1822, uien 1.502.20, waschwortelen 4r-- 6.50. boswortelen 7.50—10. AMSTERDAM. 24 Mei. Binnenlandsche Granen. (BoerennoteeringT Rogge f 8.50S.75. Chev. gerst f 8.258.50, haver f 7.257.50. duivcboonen f 9—10 alles pér 100 Kg. karwijzaad f 10.7511.25, blauw maanzaad f 1111.50, alles per 50 Kg. PURMEREND, 25 Mei. Koeien totaal 700 stuks: 290 vette koelen' f 0.62—0.68 per Kg., gelde koeien f 1.60225, melkkoeien f 1.50280, per stuk, stieren 55 60 ct. per Kg.. 18 paarden f 100—180, 48 vette kalveren f 0.306.60. per Kg., 560 nuch tere kalveren v. d. slacht f 115 per stuk', 259 vette varkens 4518 ct. por Kg.. 55 magere varkens f 1830. 480 biggen f 12— 16. 100 schapen f 15—30. 7S bokken f 4 —15. 800 lammeren f 12—16. alles p. stuk, BROEK OP LANGENDIJK. 25 Mof. 1300 Kg. aardappelen blauwe 1.30, ScK- muizen 10.90. 950 Kg. peen 50 cf. 13200 Kg. rabarber f 2.20—2.60, 6800 Kg. D. witte kool f 3.701.20. 480 Kg. tomaten A f 30.90, B f 30.60, C f 27.70, CC f 25.50. NOORDSCHARWOUDE. 25 Mei. 3500 Kg. uien 1.2O—1.10. drielingen 1.10 1.20. grove 1.501.80. 3000 Kg. peen f 0.50, 20.000 Kg. D. wittel kool f 3.40—4.20,

Schager Courant | 1937 | | pagina 8