Welke combinatie zal ons straks regeeren? Fransch vliegtuig door rechtsch neergeschoten De ramp van den Hindenburg Doret en Micheletti Egypte lid van den Volkerenbond KIJKEN i, KOOPEN uj GLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een Rechtsche coalitie? Rood-Roomsch Of op breede basis? Londeosche autobussen gaan weer rijden bij het eindpunt gestrand Duitsch paviljoen op Parijsche tentoonstelling geopend Strijd tegen Ford begonnen Vijfduizend Russische officieren verbannen De positie van de Britsche marine DONDERDAG 27 MEI 1937. 80 Jaargang. No. 10272. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De strijd is gestreden! Ze ging' niet, zooals voorheen tusschen ÏInks en rechts, tusschen Roomsch en Pro testant, maar in hoofdzaak voor of tegen de dictatuur. En als wij den uitslag, zooals ze thans yoor ons ligt, uit die gezichtshoek bezien, dan is het duidelijk, dat de democratie een .verpletterende overwinning heeft behaald en de autocratie voor langen tijd uit ons va derland heeft verbannen. Maar het eenheidsfront, dat bewust en onbewust is gevormd tegenover de uitersten van links en de fascisten heeft gemaakt, dat de anti-revolutianairen met belangrijke zetel winst zijn gaan strijken. Natuurlijk heeft de figuur van Dr. Colijn ook zijn bekoring uit geoefend op vele vrijzinnige kiezers, die van meening waren, dat de Bestuursperiode van onzen Minister President diende te worden verlengd. Hierdoor is de Anti-revolutionnaire partij echter zóó sterk geworden, dat de mogelijk heid van een overwegende rechtsche coali tie grijpbaar is. Of Dr. Colijn, die zeker voorstander is van een regeering op zoo breed mogelijke basis, in eigen partij krachtig genoeg zal zijn, om deze neiging, die ongetwijfeld zal opkomen, te keeren, dient te worden afgewacht. Een dergelijke oplossing zou zeker in strijd zijn met de inzet van de verkiezingsactie die immers voor alles bedoelde, slag te leveren tegen fascisme en communisme. Wij nemen dan ook aan dat Dr.Colijn zal trachten den weg, door hem met zooveel energie in de afgeloopen vier jaar bewan deld, te blijven volgen en dat hij opnieuw een kabinet zal vormen, dat is samengesteld uit een zoo groot mogelijk aantal partijen. Ja, zelfs achten wij het niet onmogelijk, dat de sociaal-democraten zullen worden uitgenoodigd van dit kabinet deel uit te maken. Een krachtige, zelfbewuste democratische regeering kan uit het stembusresultaat wor den opgebouwd en wij twijfelen er niet aan of de kabinetsformateur zal dezen weg vol gen, liever dan thans door een coalitieregee- ring een wig te drijven in het democratische afweerfront tegen uiterst links en de N.S t» 'ors. N K X Natuurlijk blijft de mogelijkheid opeif dat Rood en Roomsch elkaar vinden. Beide partijen zijn versterkt uit den strijd te voorschijn gekomen en beider verlangens gaan naar sterkere ordening van het eco nomische leven. De sociaal-democraten hebben reeds her haaldelijk blijk gegeven een dergelijk sa mengaan te wenschen, doch tot dusver heeft Rome de herhaalde aanzoeken steeds van de hand gewezen. Zal zij dat blijven doen óf zullen wij door een Rood-Roomsche combinatie tot ordening van het bedrijfsleven komen? Deze mogelijkheid is zeker niet uitgeslo ten, maar toch hellen wij er meer toe over te gelooven aan een nieuw Kabinet Colijn op breede basis. Verklaringen van leden der be manning. De commissie van onderzoek naar het ver gaan van de Hindenburg heeft gisteren voor het eerst leden der bemanning, die ge wond in het Asburypark-ziekenhuis liggen, gehoord. De eerste electrotechnicus verklaar de, dat het schakelbord geen kortsluiting aan wees. De assistent van den radio-officier ver klaarde, dat hij bij de landingsmanoeuvre geen ongewone radioseinen had opgevangen. Men tast, en zoekt. Professor Whiteliead heeft in de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Ilindenbug" als zijn meening uitgesproken, dat de theorie, dat een St. El- mus-vuur, een bolbliksem of korte golven het ongeluk zouden hebben veroorzaakt, niet Steekhoudend is. Dr. Taylor, radio-ingenieur van het mari nelaboratorium te I.akehurst, heeft ver klaard, dat men heeft vastgesteld, dat zich in de in de gashouder aangebrachte electri- sche gasmeters een kleine vonkvorming voordoet. Of deze evenwel voldoende is om waterstof tot ontbranding te brengen, kon spreker niet mededcelen. Het wrak vrijgegeven. We woordvoerders van het departement [van handel deelt mede, dat het wrak van de „Hindenburg" door de marine-autoriteiten zal worden vrijgegeven en ter beschikking zal worden gesteld van do verzekerings maatschappijen. Eckener over de helinmbehoefte. Voor de militaire commissie van den Se naat heeft Dr. Eckener gisteren een uitvoe rige verklaring afgelegd, waarin hij een pleidooi leverde voor het verschaffen van heliumgas aan de Duitschc luchtscheep vaart, opdat het volgende voorjaar weer met het luchtverkeer kan worden aange vangen. Dr. Eckener zeide niet in staat te zijn de verantwoording verder te dragen voor het gebruik van waterstofgas. Engelsche parlementsleden krijgen meer salaris Men meent te weten, dat het Engclsche kabinet goedkeuring heeft gehecht aan een voorstel tot verhooging van de schadeloos stelling der parlementsleden van -100 op 600 pond sterling per jaar. STAKING GEËINDIGD. MOR GEN WORDT HET WERK HET- VAT. Na wekenlang confereeren zijn de beide partijen van de Londensche autobusstaking dan gisteren einde lijk tot een vergelijk gekomen. Mor genochtend zal het autobuspersoneel het werk hervatten. Het besluit, dat het Londensche autobus- personeel Vrijdag a.s. het werk moet hervat ten, werd genomen na een bespreking, die gisteravond met den minister van Arbeid was gehouden. Medegedeeld werd, dat de stakers Vrijdag hun oude werk weer moe ten opnemen, en dat de stakingsperiode niet beschouwd moet worden als een on derbreking van hun dienst. Zoodra het autobuspersoneel het werk zal hebben hervat, zullen de partijen overgaan tot het opstellen van een nieuw accoord op de grondslagen van 't opgestelde memoran dum, d.w.z. de beide partijen aanvaarden het voorloopig rapport van het onderzoe- kingsrccht. Beide vliegers gewond. De Fransche vliegers Doret en Mi cheletti, die een vlucht naar Tokio maken, zijn in het gezicht van de haven gestrand. Zij hebben een nood landing moeten maken op het Japan- sche eiland Sjikokoe. Beiden zijn ge wond. Doret, die zwaar gewond is, en Mi cheletti, die lichtere kwetsuren heeft opgeloopen, zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Kotsji. Over de laatste uren van den vliegtocht van Doret en Micheletti zijn nog eenige bij zonderheden bekend geworden. Het radiosta tion van Koema Moto (eiland Kyoesjoe) heeft meegedeeld dat het tot kwart over in verbinding was gebleven met Doret. Deze had op twintig meter hoogte in den dikken mist boven het eiland Foetagosjima gevlo gen. Hij volgde daarbij zijn kaart. Het radiostation van Kagosjima had even eens om half vier een bericht opgevangen, waarbij de vliegers verzochten de richting op tc geven. Dit station bezit evenwel nog geen zender en het moest er zich derhalve toe bepalen schepen te verzoeken den vlie gers den weg aan te geven. Om kwart over zes deelde Doret mede, dat hij den koers was kwijt geraakt en dat hij in een dikken mist vloog. Verschillende andere stations hebben ook medegedeeld, dat hij de eilanden Sjichina en Tsoenima, ten zuidoosten van Korea, was gepasseerd. De beide vliegers hebben niet laten we ten, dat zij de door de schepen uitgezonden radiografische mededelingen hebben op gevangen. Doret werd in het gezicht en aan een arm en een been gewond. Micheletti heeft schaaf- en snijwonden opgeloopen. Om acht uur gisteravond (pi. tijd) zijn zij uit Hobara naar Okotsji overgebracht. De daling geschiedde op een bij de kust gelegen duin. Het vliegtuig is ernstig be schadigd. Volgens de geneesheeren zullen de beide vliegers over een tiental dagen hersteld zijn. Dr. Schacht bespreekt de Duitsch- Fransche verhouding. Gisterenochtend heeft dr. Schacht het Duit sche paviljoen op de wereldtentoonstelling geopend. Hij begon zijn rede met namens den Fuehrer en het Duitsche volk de groe ten over te brengen aan de Fransche regee ring en het Fransche volk. Hij schetste ver volgens de plaats van Parijs in de geschie denis van de internationale tentoonstellin gen. Hierna behandelde hij de politiek, wel ke leidde tot den wereldoorlog, waarop twaalf jaar herstelpsychose en zes jaar cri sis volgden. Dit ongeluk kan niet meer on gedaan gemaakt worden, doch de gevolgen kunnen uit den weg geruimd worden. De Duitsche regeering is het met de Fransche eens, dat de clearingbcpalingen minder zwaar moeten worden. Verder zeide Dr. Schacht, dat behalve Zwit serland, Duitschl. 't eenige land ter wereld is dat niet beschikt over voldoende inhccm- sche of koloniale voedingsbodem voor zijn bevolking. Ieder die meehelpt hieraan een einde te maken helpt mede den vrede in Europa te verzekeren. Duitschland wil deelnemen aan den opbouw van 'n gezonden wereldhandel en spreker achtte het een goed voorteeken, dat juist deze tentoonstelling wordt gehouden in de hoofdstad van een land, dat een der voornaamste tegenstan ders was v£tn Duitschland. Duitschland wil hier toonen, dat het Duitsche volk een volk van arbeid en dus een volk des vredes is. Hongarije's - buitenlandsche politiek Gelijkheid van rechten móet werkelijkheid worden, zegt Ka- nya. Minister de Kanva heeft in de Hongaar- sclie Kamer een rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek, waarvan het groot ste deel gewijd was aan de Kleine Entente en haar betrekkingen tot Hongarije, waar over hij o.m. zeide, dat Hongarije slechts wenscht, dat de Kleine Entente de door haar in de verdragen aanvaarde verplichtingen in acht neemt. De gelijkheid van rechten moet niet alleen beginsel blijven, maar wer kelijkheid worden. Het probleem der Hongaarsche minderhe den moet geregeld worden. De eventueele toenadering tot de Kleine Entente moet overeenkomen met de proto collen van Rome. Hoe ook verder dc ont wikkeling moge zijn, Hongarije zal voort gaan zijn vreedzame doeleinden met vreed zame middelen na te streven. Staking in een zijner fabrieken uitgebroken. Ten gevolge van een staking, waarbij 1S00 arbeiders zijn betrok ken, is een lasch fabriek van Ford te Ridmond (Californïë) gesloten. „De staking is het eerste kanon schot in den oorlog tegen Ford", zou de plaatselijke leider der U.A.W. volgens Reuter gezegd hebben. Uit Canton (Ohio) wordt gemeld, dat ten gevolge van stakingen zeven fabrieken van de „Republic Steel Corp", zijn gesloten. De „Republic Steel" is zooals men weet een der onafhankelijke staalmaatschappij- en, die geweigerd hebben het A. W. O. C., dat bij Lewis' C. I. O. is aangesloten te er kennen. Overplaatsing naar Siberië. De „Morning Post" verneemt van een correspondent, dat maarschalk Toechats- jevski getracht zou hebben zelfmoord te ple gen terwijl hij zich in een sanatorium be vond. Hij zou tot deze poging zijn gebracht door de vernedering, die hem is aangedaan toen hij van zijn post als plaatsvervangend commissaris van defensie werd ontheven en tot garnizoenscommandant in het onbelang rijke militaire district Koesbvsjet (Samara, aan de Wolga) word benoemd. Naar wordt beweerd wordt de maarschalk door zijn ge zondheidstoestand voorloopig verhinderd zijn nieuwe functie uit te oefenen. Het schijnt nu wel vast te staan, dat Toe- chatjevski niet zal verschijnen voor een rechtbank en dat hij niet zal worden be trokken hij de actie tesren Jagoda en andere „Trotskisten." Stalin zou gezwicht zijn voor den aandrang van de zijde van de maar schalken Worosjillov en Jegarov en beslo ten hebben Toechatsjevski met het oog op zijn vroegere verdiensten te pensioneeren. Volgens een anderen correspondent van het zelfde blad zullen ongeveer vijfduizend officieren, die niet geheel betrouwbaar wor den geacht, gepensioneerd en naar verschil lende plaatsen in Siberië worden gezonden. Zij worden vervangen door jongeren. SPANJE Piloot ernstig gewond. Nieuw offensief in Baskenland Een Fransch vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Pyreneeën, dat den dienst onderhoudt tusschen Bayonne en Bilbao werd gisteroch tend om eli uur ter hoogte van So- pelana door jachtvliegtuigen der op standelingen op het oogenblik, dat deze toestellen boven Bilbao en om streken opereerden, omlaag gescho ten. De bestuurder van het Fransche vliegtuig werd ernstig, een passagier licht gewond. Het toestel is gedeel telijk vernield. Tegenover een bijzondcren correspondent van Havas heeft dc' bestüui-dér van het'neer geschoten Fransche verkeersvliegtuig ver klaard; dat hij eerst werd aangevallen door drie jachtvliegtuigen en vervolgens door vijf of zeven andore, welke naar hij denkt, van het merk Fiat waren. In ieder geval heeft hij gezien, jdnt de toestellen de fascistische tcekens droegen. „Denkende dat het om een dwaling hunnerzijds ging, zoo verklaarde de "piloot verder, liet ik mijn toestel draaien om hen zich duidelijk reken schap te laten geven van het feit, dat het hier een Fransch toestel betrof. Deze manoeuvre diende tot niets, de toestellen schoten zes maal op ons. Weldra gehoorzaamde het toestel niet meer aan de stuurinrichting en besloot ik te landen, waar ook!" Voorts verklaarde hij, dat kogels uit de mitrailleurs der aanvallende vliegtuigen zijn rechtermotor hadden doen stoppen en den vleugel hadden doorboord. Hij had vijf vliegtuigen geteld, hoewel het er ook meer geweest zouden kunnen zijn. De correspondent van Reuter voegt hier aan toe, dat hem bij onderzoek is gebleken dat de vliegtuigen der opstandelingen het Fransche toestel na de noodlanding met hun mitrailleurs bleven beschieten en eveneens de dorpelingen van Sopelana, die toeliepen om hulp te verleenen, beschoten. Volgens ooggetuigen werd de aanval door Heinkel- vliegtuigen uitgevoerd. De opstandelingen hebben aan het Baski- sche front tusschen Baramhio en Orduna, ten zuiden van Bilbao. een nieuw offen sief ontketend. Na tot driemaal toe tc heb ben aangevallen, slaagden de infanterie der rechtschen er in. de Basken uit de stellin gen in de bergen te verdrijven, zoodat deze zich op hun tweede verdedigingslinie terug moesten trekken. Dc eerste twee aanvallen der infanterie werden na verscheidene uren van verwoeden strijd afgeslagen, ondanks de krachtige voorbereiding door de artillerie en de luchtbombardementen. De strijd bij Madrid. Gisterochtend vroeg trachtten de troepen van Franco hun kameraden in de Univcrsi- teitswijk van nieuwe voorraden te voor zien. Zij hgdden. hiertoe klciqe vlotten gemaakt. Door een weglgericht vuur op de brug der Franschen trachtten zij de aan dacht vari de 'regeêringstroeóeri af te lei den: zij slaagden hierin niet en zij moesten de- vlotten ih den steek laterr. Ten Zuiden van de Taag trachtten de rechtschen bij Toledo aan tc vallen. De ar tillerie van de regeering nam Toledo en •de bruggen oven de -Taag onder vuur en richtte aanzienlijke schade aan. De. luchtmacht, van. de regeering voerde verkenningsvluchten uit boven de provincie Gyadalajara en bombardeerde de stellingen van dc rechtschen bij Las Navas. EXECUTIE DUITSCHE VLIEGERS UITGESTELD. De Baskische regeering heeft besloten de terechtstelling der drie ter dood veroordeel de Duitsche vliegers uit te stellen. EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: matige tot zwakke westelijke tot zuidwestelijke wind, aanv. zwaar bewolkt met groote kans op onweer, later opklarend, aanv. veel koeler. Verdere vooruitzichten: iets war mer, met weinig of geen re gen. Barometerstand bedeomorgea 8 onr 77.4 Toespeling op de Abessinië. positie van De Turksche minister van buiten landsche zaken, Rustu Aras, is met 46 van de 49 stemmen tot voorzitter der volkenbondsvergadering gekozen Men meldt ons nader uit Genèye. dat het beroep van de Spaansche regeering op den Volkenbond, morgenmiddag om 5 uur door den Volkenbondsraad in openbare behande ling zal wordeh genomen. Het protest van Franco tegen de aanwe zigheid van den vertegenwoodiger van Va- lencia te Genève, is nog niet door het secre tariaat ontvangen. Verder verklaart men in Volkenbondskringcn, dat een dergelijk pro test niet ontvankelijk is, aangezien geen do cumenten, welke afkomstig zijn van niet-er- kendc rcgccringen gepubliceerd worden. Egypte lid. De Volkensbondsvcrgadering heeft een stemmig Egypte opgenomen in den bond* Dit besluit werd met luid applaus begroet* De Volkerenbond telt daardoor weer 58 le den, evenveel als in het begin van het jaar. Door het uittreden van Paraguay was dit gedaald tot 57. Nadat voorlezing was gedaan van het rapport der commissie inzake de verificatie der volmachten, heeft de Poolsche gedele geerde een verklaring afgelegd, waarin hij, blijkbaar met en toespeling op Abessinië, zeide, dat hoewel zijn regeering direct noch indirect cenig belang heeft in dat deel der wereld en zij zich uitsluitend bezig houdt met de toekomst der internationale samen werking binnen het kader va den Volken bond, die zijn bestaan moet baseeren op realiteiten, zij deze kwestie als afgehandeld beschouwt. De vertegenwoordiger van Mexico, Fabel- las, verklaart, dat Polen geen concrete voor stellen heeft gedaan, doch dat. hij er op wenscht te wijzen, dat zijn delegatie tegen ieder voornemen is dc uitsluiting van een lid uit den Volkenbond voor te bereiden. Quevedo wenscht vervolgens Rustu Aras geluk met zijn benoeming. Hoare geeft een overzicht op de Rijks conferentie. In de bijeenkomst van de rijksconferentie heeft Sir Samuel Hoare een overzicht gege ven van de maatregelen, welke genomen zijn om de sterkte en de doeltreffendheid der marine te vergrooten, zoomede van de rol, welke de marine in de rijksverdediging speelt. Men deelt mede, dat zeer goede voortgang is gemaakt en dat, naar men meent te we ten, de samenwerking op het gebied der ver dediging tusschen de verschillende deelen van het rijk is geregeld. Er is een commissie in het leven geroe pen ter bestudeering van de kwesties van wederzijdsch belang op het gebied van de levering en vervaardiging van wapens en oorlogsmateriaal en levensmiddelen. Deze commissie zou de duurzame band kunnen worden tusschen het Vereenigd Ko ninkrijk en de dominions, maar zij zal geen politieke kwesties behandelen. Fakir van Ipi spoorloos verdwenen Naar de bladen uit Britsch Indië melden, is de fakir van Ipi, die maandenlang aan het hoofd der opstandelingen van Waziris- tan den Engelschcn troepen tegenstand ge boden heeft, spoorloos verdwenen en weet men niet waarheen hij zich begeven heeft.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1