Raad Oudkarspel Arrondissements rechtbank te Alkmaar INGEZONDEN De roofoverval Woensdag 2 Juni 1937 Een vrij onbelangrijke agenda. Winst gemaakt op het onder houd van de Spoorstraat. Ver ordening besmettelijke ziektegel- den. Wijziging der begrooting 1936. De rondvraag leverde nog wat opl Steun van het B. A. of van de gemeente. De tuinder moet eten om het bedrijf in stand te kunnen hou den. Melkverstrekking op school. De gevaarlijke oprit ln den Laanweg. Dringend voor ziening vereischt. Het G.E.B. kan niet concurreeren ondanks de winst van flO.OOO.per jaar. De Raad dezer gemeente vergaderde Dins dagavond te acht uur (n.t.) in het gemeente huis. Alle raadsleden waren aanwezig. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burge meester, tevens secretaris. Voorzitter opende de vergadering met koorden van welkom; de notulen van de vo rige vergadering werden zonder opmerkin gen goedgekeurd en vastgesteild. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beeft goedgevonden dat tot 1 Augustus a.s. jan de openbare lagere school als tijdelijk onderwijzeres werkzaam zal zijn een niet- tvachtgeldster; mej. T. Heuvel te St. Pancras; 3e Minister van Sociale Zaken heeft de werk verschaffingen (bagger- en slootwerk; uit breiding van de algemeene begraafplaats en Staatsboschbeheer te Schoorl), verlengd voor loopig tot en met 28 Augustus a.s.; dezelfde Minister heeft het totaal i der uitgaven wegens werkloozenzorg over 1936 vastgesteld op f 19.900.68. De rijksbijdrage daarin heeft bedragen 84.8 of f 16.875,78, zoodat voor reke ning der gemeente blijft een uitgave van f3024,90; de Commissaris der Koningin heeft aan den burgemeester, op diens verzoek, verlof verleend van 7 tot en met 28 Juni 1937; Bur gemeester en Wethouders van Noordschar- woude berichten, dat de bijdrage in de kosten van onderhoud van de Spoorstraat over 1936 bedraagt, f38.51, terwijl aan die ge jneente uit het wegenfonds voor het onder houd van die straat is uitgekeerd f 100. {waarvan de helft of f 50.ten goede komt jvan deze gemeente. De heer Rijper vroeg of men over het onderhoud van de straten in de- y ze gemeente iets heeft te zeggen. Spr. vond deze bezuiniging niet ?zoo juist. De Spoorstraat ligt er niet zoo mooi bij. Voorz. antwoordde, dat Noordscharwoude Eigenaresse is en het onderhoud moet ver borgen. Men kan daar niets aan doen. Aanwezig was het proces verbaal van jbpneming van Kas en boeken bij den ge meente-ontvanger. Besmettelijke ziéktegelden. B. en W. stelden voor, over te ga*n tot vaststelling van een verordening op de hef fing van besmettelijke ziektegelden. Voorz. gaf een toelichting over dit voor stel, waarna deze verordening z. h. st. al dus werd vastgesteld. Aan de orde was hierna de aanvulling Van de wijziging van de gemeenschappelijke regeling van de Lichtbedrijven, inzake de belegging van gelden dier instelling. Bij het in bewaring geven van gelden bij derden taioet een onderpand worden verlangd, wan neer het bedrag hooger is dan f 2500.- Aldus vastgesteld. Het kohier van de hondenbelasting voor het jaar 1937 werd vastgesteld op een totaal bedrag van f 281.- zijnde de aahslagen van 107 honden. Ie Klasse a f 2.50 en 14 in de 2e klasse a f 1.- Voorgesteld werd de derde wijziging van de gemeentebegrooting 1936. Hierin is inbegrepen het bedrag voor de betaling van de 30% der rente van de tuin- derscredieten. Het totaal bedrag der wijziging is f 255.64 Aldus besloten. Rondvraag. De heer Borst had in de kranten gele izen, dat de tuinders, wanneer zij in moei lijkheden verkeerden, zich tot de gemeente konden wenden om steun. Moeten zij dan niet, naar het Burg. Armbestuur? Voorzitter antwoordde, dat dit juist was. De menschen kunnen dan bij het B.A. te- recht. De heer Borst vroeg of zij niet aan het Verkeerde adres waren, omdat al meer malen is gezegddat het. Burg. Armbestuur is voor oude en andere behoeftige menschen. Voorzitter merkte op, dat het al meermalen is gebeurd, dat tuinders zijn geholpen. De Minister heeft dan ook heelemaal geen nieuwtje ver teld, toen hij mededeelde, dat de tuinders bij het gemeentebestuur terecht konden. Hier is het al drie, vier jaar achtereen gebeurd. De heer Borst zeide, dat de menschen worden tegengehouden wanneer zij naar het B.A. zullen moeten gaan. Dan maken zij schulden en gaan niet heen. Spr. zou liever j hebben, dat de menschen op een andere j wijze werden geholpen, bijvoorbeeld op de Wijze als te Koedijk. Daar is ook een bedrag op de begrooting geplaatst voor steun aan tuinders. Die gemeente staat er toch nog veel slechter voor dan wij. De Voorzitter antwoordde, dat het B. A. wel is voor de oude, arme menschen, doch 1 degenen, die steun behoeven, mag het B. A. piet afwijzen, De steun, welke de tuinders van het Rijk ontvangen moet worden gebruikt voor de in standhouding van het bedrijf. Daarnaast kan het gezin worden gesteund door het B.A. Om de menschen te gaan opzoeken, valt ook niet mee. De heer Kostelijk heeft uit de mededee- ling van den Minister begrepen, dat de be windsman weet, dat h'ier nood heerscht. Dat het geld voor de instandhouding van het be drijf moet worden gebruikt en niet in de huishouding mag worden gebruikt kan spr. niet begrijpen. Wanneer een ploeger zijn paarden niet voert gaan ze dood. Als de tuin der niet eet, kan hij zijn werk ook niet meer doen en,gaat het bedrijf er aan. Er moet meer steun komen. De menschen, gaan te gronde. De steun moet vervroegd en vergroot worden Vroeg is Februari, Maart, maar niet nu. Dat is veel te laat. Wethouder Bakker merkte op, dat in Koe dijk de zaak iets anders stond dan de heer Borst mededeelde. Daar is gewoon het be drag voor het B. A. in tweeën gesplitst. Hier is het niet gesplitst. Spr. is het met de andere heeren eens, dat er gebrek heerscht en dat er meer steun noodig is. Colijn moet weer een kabinet vormen. Als ze nu met ons rekening houdenVoorzitter hamert. De heer Borst merkte op, dat een der grootste electriciteitsgebruikers zelf elec- trisch gaat opwekken. Kan daaraan niets worden gedaan? Voorzitter antwoordde, dat dit niet kon. Wij kunnen niet concurreeren, als het P.E.N. de maximale belasting niet verlaagt. Er is nog een verzoek om verlaging van de Win- keliersvereeniging ook in portefeuille. Daar over zal bij de begrooting wel worden ge sproken, verwacht spr. (Voorzitter vergeet zeker, dat er elk jaar een bedrag van f 10.000 uit de winst van het electriciteitsbedrijf wordt getrokken door de vijf gemeenten. Verslage.) Mevr. PaarlbergHartland vroeg naai de melkverstrekking op de O. L. school. Voorzitter antwoordde, dat nog geen ge gevens zijn ontvangen. Hij had echter ge lezen, dat in Gouda ook melk wordt ver strekt. Een gedeelte der kinderen (zij die het kunnen betalen) zullen wel moeten bij dragen, dat is "n vereischte. Er is geen post voor op de begrooting. maar misschien kan men later deze zaak nog eens onder de oogen zien. Mevr. PaarlbergHartland zeide deze vraag te hebben gesteld omdat er kinderen in de vacantiekolonie moesten blijven wegens ondervoe ding. Die kwamen uit deze gemeen- tè. Het is dus wel noodig dat iets wordt gedaan. De heer Rijper wees op de bijzonder ge vaarlijke plaats aan het einde van den Laanweg. Spr. zou willen, dat. voor het kalf verdronken is, de put werd gedempt en het Prov. bestuur werd verzocht een hek te wil len plaatsen, opdat men kan zien, dat de weg ophoudt. Als men te water rijdt is men verloren. Na eenige bespreking werd besloten, een dergelijk verzoek tot de Provincie te rich ten. Daarna sluiting. Uit onze omgeving CALLAS'TSOVG Ouden van dagen-tocht. In een Maandagavond gehouden verga dering van het Comité is besloten dat de tocht voor de ouden van dagen uit onze gemeente gehouden zal worden op 29 Juni a.s.. dit in verband met de tocht van de oud-redders van Callantsoog met die van Den Helder, welke tocht eenige dagen te voren zal worden gehouden. Het doel van de reis zal zijn Haarlem en omgeving, BIoc- mcndaal en Zand voort. Het beschikbaar stellen van de auto's verloopt vlot. In den loop van deze week zullen de inteekenlijs- VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandagmiddag 31 Mei. Wieringer waard. HET KIND VAN 1937. Op de laatsten Meiedag was het aantal te berechten zaken, door de Officier bepaald op een dozijn en de eerste van die 12 pro cessen dor kleine misdaad werd aangebracht uit Wieringcrwaard, in welke gemeente een tweetal jongelieden, waarvan de eerste den lS-jarigcn leeftijd nog niet had bereikt, zich aan het thans weer sterk op den voorgrond tredende euvel van oud ijzer en lood-dief- stal. ook thans weer ten nadeele van het. Hoogheemraadschap, Hollands Noorderkwar tier en ook van den heer Uijterclijk, hadden schuldig gemaakt. Alléén Piet K.. een 17- jarige moderne boerensnaak, die nog tot de „kinderen" werd gerekend, en dus in het genot van een gratis verdediger gesteld was. was aanwezig. Zijn mede-vennoot in de boos heid. Gerrit B., was buiten de vuurlinie gebleven. Het bleek, dat het „kind" had ge gapt om aan geld te komen voor biljart- partijtjes. Deze kwajongen genoot echter r.og een zeer ruim. wel 4 pop, zakgeld! Dat zijn de boerekinderen van 1937! Gevorderd en opgelegd werd f 15 boete (4 weken zakgeld!) of 10 dagen tuchtschool aan Piet en f 25 boete of 5 dagen aan col lega Gertje. Moge deze straf hen tot een les en tot een waarschuwing zijn! Bergen. DE OUDE HEER WW AM ER GEZEGEND AF. Een bejaarde, 65-jiarige steuntrekker te Bergen. Hendrik S., had zijn ouderdoms rente verzwegen, vermoedelijk, omdat hij DEN HELDER ten worden aangeboden. We zullen hopen, dat goed ge teek-end zal worden. Ook de uit- noodigingen zullen worden verzonden aan hen. die er voor in aanmerking komen de tocht mede te maken. Arbeidsbemiddeling over Mei 1937. Op 1 Mei stonden ingeschreven 29 werk- looze arbeiders: ingeschreven werden in Mei 4 werklooze arbeiders; geplaatst wer den daarvan 12 arbeiders en uit andere hoofde afgevoerd 15 arbeiders; zoodat thans nog 6 arbeiders als werkloos staan inge schreven. Hiervan zijn er 4 bij een van rijks wege gesubsidieerde werkverschaffing ge plaatst. Politie. Gevonden voorwerpen: een daim es arm band-horloge. Inl. ter gem.-seretarie. Burgerlijke Stand over Mei '37. Ondertrouwd: A. J. C. H. Weissenbrüch, oud 24 jaar, stoker, en M. de Haan, oud 20 jaar. zonder beroep. Gehuwd: W, Vogel, oud 25 jaar, landarbei der en M. Bakker, oud 22 jaar, z. b.; G. Kruit, oud 25 jaar. landarbeider en J. Ba ken, oud 19 jaar, z. b.; J-b. Veul, oud 30 jaar. landbouwer en J. M. Kooijman, oud 29 jaar, z. b.; J. Kruit, oud 33 jaar, land- arb. en Tr. Kater, oud 23 jaar. z. b. Loop der bevolking. Ingekomen: Tr. Kater. A 31, van Den Helder: J. W. de Leeuw en gezin. C 64, van Zijpe; I. Bouwens en gezin. C 31, van Den Helder; M. Gaul. A 105. van Zijpe. Vertrokken: C. van Zoonen en cchtgen. van C 64 naar Zijpe ('t Zand): C. Lont naar Den Helder; KI. Tensen van B 91 naar Andijk; D. van Scheijen van B 39 naar Den Helder (Marinekazerne); A. C. de Wit naar Anna Paulowna: M. M. de Wit naar Anna Paulowna: A. C. Bakker naar Den Helder; M. Bakker naar Baflo (Gr.); G. Kos naar Winkel; M. E. J. C. Mijnlieff en gezin naar Katwijk aan Zee: Tr. Vries naar Zijpe: G. Dekker van C 10 naar Bergen (N.-H.) LANGENDIJK OUDKARSPEL. Burgerlijke stand over Mei 1937. Geboren: Maria Gertrudis, dochter- van Hendrik Cornelissen en van Geriruda Anna Bruin; Freerkje, dochter van Simon Dekker en van Aaltje Talsma. Ondertrouwd: Hendrik Engel te Oudkars pel en Aafje de heer te Schagcn. Getrouwd: Cornolis Simon Barsingerhorn te Hoogwoud en Grietje de Boer te Oudkars pel; Jan Gerrit Voltcn te Schagen en Jantje Jansen te Oudkarspel; Klaas van Eetcn te Broek op Langendijk en Neeltje de Vries te Oudkarspel; Jan Bakker en Janke Fenncma, beiden te Oudkarspel. Overleden: Arie krobn,'- oud 61 jaar; Antje Kuiper, oud 68 jpar, echtgenoote van Wil lem Zweed. Ingekomen personen: Geertruida Lourina Schouten van Harenkarspel. Gijsbertus van de Voorde en gezin van Amsterdam; Jo- hannes Jacobus de Jager van Amsterdam; Klaas van Enten van Broek op Langendijk; Nicolaas Theodorus Moov van Harenkars pel; Johanna Ootjers van Noordscharwoude Arie Rustenburg van Heerhugowaard. Vertrokken personen: Jantje Jansen naar Schagen; Grietje de Boer naar Koedijk; Maartje Ootjers naar Zijpe: Geertje Groot huizen (wed. W. Kos) naar Noordscharwou de; Jacob Hollander naar Anna Paulowna; Cornelia Bouw naar Koedijk; Pietcr Blokker naar Noordscharwoude. SINT MAAP.TEN Voor rekening van den heer P. Schrijver Sr. zal alhier worden gebouwd: een burger woonhuis. Uitvoerders zijn de heeren K. Nu man en K. Wit. WINKEL Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school te Lutjewinkel hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. dacht, dat dit pensioen der armoede niet behoefde te worden aangegeven. Maar de ouwe Hein was leelijk abuis en de Officier wilde hem 14 dagen de petoet in drukken. Evenwel, de politierechter kon het niet over zijn hart verkrijgen, zijn medestrijder om het bestaan uit de lichting 1871 van zijn schamele vrijheid te berooven en legde 1 maand gev. op voorwaardelijk met 2 proef jaren. Den Helder. WEER EEN LANGE-VINGERS-ZAAK. DIE OP NUL KOMMA NUL UITDRAAIDE. Een oude-rommel-koopman, de heer M&- rinus de J. uit Den Helder, zou volgens me neer de Officier op 28 December niet min der dan 1000 kilogram oud ijzer wederrech telijk hebben ingepikt. Dit ijzer behoorde, altijd volgens meneer de Officier in zijn dag vnarding. aan den smid Wilms. die het had gekocht van den uitvoerder H. Vink uit Rotterdam. Het scheen echter wel. dat de ijskoude Manus zich in 't minst niet onge rust maakte en den Politierechter trachtte te overtuigen, dat hij bedoeld ijzerafval heel net en langs ordelijken weg van den heer Vink had gekocht en dus de geheele ten lastelegging op een gruwelijk misverstand berustte. Hij wist het dan ook maar aardig voor elkaar te boksen en werd Tnet alge meene stemmen vrijgesproken. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Buitengewone zitting van Maandag 31 Mei. Uitspraken; Johannes Jacgues Arnoud G.. chauffeur, 38 jaar. Amsterdam (in voorarrest) diefstal met braak, gepleegd te Heiloo, in vereeniglng met een onbekend gebleven persoon, vol gons verdachte genaamd Schülte. van Duit- sche nationaliteit. Eisch 1 jaar en 6 maan den geven. Vonnis ter zake medeplichtigheid 1 jaar gev. Deze week geen nieuwe zaken. ZIJPE Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan C. Dekker te Keinsmerbrug tot het veranderen van een woonhuis; aan N.V. Dekkers Veevoeder en Kunst mesthandel te St. Maartenbrug tot het ver bouwen van een woonhuis tot pakhuis; aati C. Brugman te 't Buurtje tot het ver anderen van een woonhuis, gelegen te 't Zand; aan W. Blaauw te St. Maartensbrug, tot het bouwen van een woonhuis. In de afgeloopen week is het aantal wcrkloozen, dat „in zorg" is, niet onbelang rijk verminderd. Het aantal bedroeg 95, (voorafgaande week 112), waarvan 76 in de werkverschaffing waren geplaatst en 19 in gevolge de Rijkssteunregeling werden gehol pen. Naar wij vernemen hebben de hou ders van een machtiging voor radiodistribu tie in deze gemeente uit den Haag bericht ontvangen, dat hunne machtiging voor ra diodistributie na 1 Juni 1937 voorloopig tot wederopzeggens op de thans geldende voor waarden wordt verlengd. BURGERBRUG. Propaganda-avond N.T.B. Zaterdag j.1. organiseerde de Nederland- sche Trekkers-Bond, afd. Schagen, alhier, in de zaal van den heer Langendijk. 'n open bare propaganda-bijeenlcomst. Ruim 50 meis jes- en jongens waren opgekomen. De voorzitster, mej. Gré Blaauboer, open de en zeide te hopen, dat dezen avond in ware trekkersgeest zou worden doorgebracht waarvoor zij aller medewerking inriep. Daarna werd met het programma begon nen; volksdansen, zang, declamatie .enz., wisselden elkander af. Het was een lust te zien hoe de aanwezigen zich inspanden om, het voor hen zoo vreemde volksdansen onder de knie te krijgen. Ook de zanglcidster, mej. Dien Beers, oogstte veel succes met haar liedjes en liet de heele zaal meezingen. Hierna hield mej. Gré Blaauboer een pro- paganda-rede, waarin zij besprak wat de N.T.B. is en wat zij wil, zij zette uiteen, hoe veel een mensch kan genieten door de na tuur in te trekken. Ook haalde zij nog eeni ge herinneringen van N.T.B.-tochten op en wees vooral op de heerlijkheden van het kampvuur. Bij het kampvuur wordt zelfs de meest drukke en bewegelijke stil, door de innerlijke macht, welke uitgaat van dc vlammen. Nadat nog gezamenlijk de „Zevensprong" gedanst was, sloot de voorzitster de bijeen komst. SINT PANCRAS Geboren: Aaltje, dochter van Jacob Wage naar en Guurtje Pilkes; Gerrit Kamt, zoon van Theodorus Hendrik van Andel en Mar- garetha Johanna de Bel. Gehuwd: Willem Hart en Anna Engel. Willem Tijmes en Lena. Hooglaaid. Overleden: Geene. INGEKOMEN PERSONEN Meindert Beekhuis, opzichter, van Borcu- lo naar No. 258; Dieuwertje Glas, db. van Zeist, naar No. 26; Johannes Petrus Meere- bocr a.a., van Oudorp naar No. 16; Jan Goe- sinnc, arbeider, van Z. en N.-Schcrmer n. No. 275a.; Joha. Catha. Man, z. b. van Alk maar naar No. 220e.; Cornelia Pielkenrood, db., van Broekopl. naiar No. 280. VERTROKKEN PERSONEN Lena Hoogland, z. b. van 115 naar Zijpe; Neeltje Elisabeth Vis, d.b. van No. 178 naar Alkma%r; Fokeltje Bast, huish., van No. 321 naar Zuidscharwoude; Geert de Jong en ge zin, teekenaar, van No. 220c., naar Rotter dam; Aafje Hans ter, z. b. van No. 131, naar Alkmaar; Jan Goesinne, arbeider, van No. 275a., naar Alkmaar. NATUURSCHENNIS IN DEN POLDER. Reeds lang is het mij opgevallen, dat er in de Wicringermeer bewoners zijn, die dc waarde van de beplanting absoluut niet schijnen in te zien. Langs dezen weg wil ik er toch even de aandacht op vestigen, dat het tegenwoordig wel bijzonder vèr gaat met de vernieling rondom Middenmeer. Boom stammen worden gekorven en takken afge knapt. Ook klein plantsoen wordt op som mige plaatsen hij den grond afgebroken, teneinde zich een gemakkelijk zitje te kun nen verschaffen. De lupinen, die thans zoo mooi bloeien, rukt mien af en vindt men bij bosjes achte loos weggeworpen. Waar momenteel de pol der vier politiemannen telt, is het te hopen, dat ook zij zullen meehelpen aan die ver nieling een einde te maken, door wat stren ger op te treden togen dc vandalen; vooral de ouders der vernielzuchtige kinderen die nen gewaarschuwd en niet minder de jon gelui, die speciaal 's Zondags hun verniel zucht botvieren. Ik hoop, dat dit stukje er toe moge bijdra gen liet kwaad te verhelpen en de bevol king eens zal leeren begrijpen dat dit zóó niet langer kan. Leert, de natuur, i.c. de beplanting in den nog jongen polder liefhebben! U, mijnheer de Redacteur, dankend voor dc opname, Een voorwerker bij de beplanting. M. de Redacteur. Beleefd verzoekt het Bestuur van de Zwem club „De Rijd" U onderstaand ingezon den stukje tc willen opnemen in de Scha- ger Courant. Bij voorbaat onzen beleefden dank. Burgers van Nieuwe Niedorp. "Met deze doen wij een beroep op uw medewerking. Wij verzoeken u vriendelijk, het water van de voorsloot niet. té verontreinigen door al lerlei ongewenschte voorwerpen in het wa ter te deponecren. Daardoor werkt u allen mede hot zwemwater van de Rijd zoo zui ver mogelijk te houden. Rij voorbaat hartelijk dank van het be stuur van de zwemclub en van uw zwem mende medeburgers. E. DEKKER—v. Vugt, Secretaresse. Tweede blad Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik nogmaals eenige plaats ruimte in Uw veel gelezen blad, waaowoor bij voorbaat mijn dank. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan allen die hebben meegewerkt, tot het verzamelen van postzegels voor het zieke West-Friesche meisje. Zij heeft er reeds ge noeg ontvangen en kan spoedig in Zwitser land verpleegd worden. Wanneer U nog eens postzegels heeft, zou ik ze weer graag in ontvangst nemen. Er zijn nog twee Drentsche meisjes, die, ook na e'en millioen postzegels te hebben gekregen,..gratis ver pleegd kunnen worden in Zwitserland. Ik roep. weer Uw a'ller medewerking in opdat we weer zoo goed mogen slagen, als met dit West-Friesche meisje. U kan de zegels, weer zenden aan Tr. Stuurman, Ruigeweg II 111 Oudesluis. U mijnheer de Redacteur nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. KORT VERHAAL Door D. LANBY. „Hands up!" Het was een barsche stem, die mij dit bevel toeriep. Ik schrok hevig, liet mijn penseel vallen en keek regelrecht in den loop van een revolver! Tegelijkertijd werd ik van mijn schilderskrukje afgegooid. Na dat de eerste schrik voorbij was, zag ik, dat ik met twee schurken te doen had, wier \ervaarlijk-uitziende gezichten echter toch een zekere goedmoedige uitdrukking ver toonden. „Vooruit, kerel!" zei de een, „Geef je centjes hier, anders heb je voor de laatste maal een stukje linnen zitten bekladden!" En de ander gaf me een flinken por tus- schen de ribben. Ondanks mijn verbazing eri schrik barstte ik. tot verwondering der roovers. in lachen uit. Heilige Patrick! Die mannen wilden geld hebben, en terwille van dit loffelijke voornemen hadden zij een landschapsschilder uitgekozen! Ik had sinds weken geen dollar meer gezien, en alleen dank zij de goedhartigheid van mijn oude hospita, die mii met melk en groentensoep in het leven hield, was ik nog op dit on- dcrmaanscihe! Dc man met de revolver keek mij verbluft aan, alsof hij mijn houding niet begreep, en liet zijn wapen zinken. „Wel, zeker gek geworden!" mompelde hij, „Daar hebben we geen tijd voor! Vlug, Johny, leeg zijn zakken!" De ander liet mij los en doorzocht, mijn zakken. „Geen geld, geen horloge, niets!" zei hij teleurgesteld, „Maar wacht die ring!" Nu verdween mijn vroolijkheid. De schurk had mijn antieken zegelring in het oog gekregen. „Die krijg je niet!" sohreeuwde ik, „jullie zien toch, dat ik een arme dui vel bon, en dat er bij mij niets te halen is! Moeten jullie me nu ook mijn ring nog afnemen? Je krijgt er toch niets voor, het ding is niet veel'waard!" Wederom zag de man met de revolver mij aan. alsof hij aan mijn verstand twij felde, en toen gaf hij mij een kaakstoot, die mij tegen den grond deed slaan. Een se conde lang scheen alles in nevel te ver dwijnen. Toen had ik mijn positieven weer bij elkaar, en met een zoo snel mogelijke beweging trapte in hem met al mijn kracht in zijn maagstreek. De man kromp teza men van de pijn, sloeg toen vinnig met de kolf van het wapen naar mijn hoofd. Hij raakte echter mijn schouder, hetgeen een stekende pijn gaf. Ook de ander had zich intusschcn op mij geworpen, maar ik sloeg in het wilde weg op alles wat ik raken kón, en het was een verwoede vechtpartij. Na enkele minuten echter voelde ik. dat mijn krachten mij in den steek lieten: mijn kleercn waren gescheurd, mijn neus bloed de en mijn tanden schenen los te zijn! Ik sloeg als een wilde, het schemerde mii voor de oogen. On dit moment klonk van de overkant der rotsen heen een gebiedende stem: „Ge noeg!' Verblind door de zon en door het afdrup- nclcnde bloed zag ik in het eerste moment niets. Toen waren er plotseling een massa menschen om mij heen, iemand roikte mij een cognacflesch, een ander waschte voor zichtig mijn gezicht af, en o>ndertusschen stond een dikke man almaardoor tegen mii te praten, hoewel er geen woord van het gesprokene tot mii doordrong. Langzamerhand kwam ik tot bezinning, en keek vol verwondering om mij heen. Rondom zaten chic gekleede dames, heeren in smoking, politie-ngenten en een massa andere menschen. Zij praatten, dat hooren en zien mii verging, aten sandwiches en dronken koffie. En midden tusschen deze menschen ontdekte ik de beide schurken! Een schoonheid van een meisje was bezig hen met. broodjes vol te stoppen! Een plotselinge, felle woede laaide in mij op. Ik sprong op, duwde den dikken man, die nog steeds tegen mij sprak, opzij, en stortte mij op de deugnieten, die, toen zij mij aanzagen komen, de vlucht namen; de een schreeuwde: „Mr. Myron! Mr Myron! Die. man is gek!" De, dikke man kwam zoo hard hij kon aangehold, pakte mij bij mijn arm. en zei opgewonden: „Bent IJ niet wijs? De scène hoeft niet. overgedraaid te worden, het was perfect! Het was buitengewoon realistisch! Tk zei toch al. dat U een contract voor twee jaar en verhoogd honorarium zou krijgen!" Later verzekerde Mr. Myron mij, dat mijn gezicht niet erg intelligent was, toen ik dat hoorde! En toen de zaak was opgehelderd, lae alles krom van het lachen! Wat was er gehourd? De Universal Pic ture C.ornoration had in een film een opna me noodig van een schilder, die door ja- loersche vrienden wordt aangevallen en bc- roofd. Een kleine, onbekende tooneelspelor had opdracht gekropen, voor het vervullen van de onbelangrijke rol van den schilder zich op een afgesproken uur met zijn ezel en schildergerei op die rotsachtige plek Ie installeeren. De man had een taxi genomen en hiermede had een botsing plaats gehad; terwijl de arme man in het ziekenhuis was gebracht, had het zonderlinge toeval plaats dat ik op precies dezelfde p]pk zat te schil derenEnfin, ik heb de blauwe plekken en losse tanden wel over gehad voor de be trekking, welke ik thans hij de Universal Picture Corporation heb...!

Schager Courant | 1937 | | pagina 5