Het huwelijk op -kasteel Cande Generaal Mola slachtoffer van een vliegramp activiteit KIJKEN is KOOPEN i- C10ECK Texel gereed voor de ontvangst der zomergasten DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Bekwaam aanvoerder heengegaan UJeerbericht Communisten betoogen in het Lagerhuis VRIJDAG 4 JUNI 1937. p ■*'-"] 80e Jaargang. No. 10279. l/#90ve <j«f N.V. v.S. Trapman Co. Schagerv. Het radiostation van Salamanca heeft gisteravond om half acht me degedeeld, dat de generaal Emilio Hola, de bevelhebber van het Noorde lijke leger van Franco, aan t front van Biskaje tijdens een verkennings vlucht in een dichten mist terecht gekomen en neergestort is. De generaal is om het leven geko men evenals zijn adjudant, twee of ficieren van den generalen staf en de beide vliegtuigbestuurders. Het geheele gebied, waar Franco de macht uitoefent, rouwt om den generaal; overal hangen de vlaggen halfstok. De speciale vertegenwoordiger van Havas meldt, dat het vliegtuig, waar in generaal Mola zich bevond, op weg naar Valladolid was. Het stort te bij Briviesca neer. Het lijk van den generaal werd op 25 meter van het vliegtuig gevonden. Het was geheel onherkenbaar. Men kon den generaal door zijn mantel identificeeren. Generaal Mola heeft 't grootste deel van zijn carrière in Marokko gemaakt, waar hij den rang van kolonel verkreeg. Na den val der dictatuur van Primo de Rivèra, keerde hij naar Spanje terug, waar hij tot directeur- generaal der politie werd benoemd, welke functie hij tot den val der monarchie be- j kleedde. Bij het uitroepen der republiek gaf hij zijn post op en werd gedurende twee ja ren niet met een commando belast. In dien j tijd publiceerde hij zijn boek met hèrinne- ringen en meeningen aangaande de ge- beurtenissen, welke den val van de monar- j chie voorafgingen, hetwelk ecnig opzien ver- wekte. Gedurende de twee jaren, dat Lerroux én Gil Robles aan de macht waren, was hij weder in actieven dienst. Den lOen Juli 1936 was hij gouverneur van Pampeluna en als zoodanig nam hij de leiding op zich van den militairen opstand van Navarra, waar hij Requetes wapende. Daarna nam hij deel aan de operaties van Irun, vervolgens aan I het front van Madrid, om tenslotte opperbe velhebber van het noordelijk leger te worden. Hij schaarde zich aan de zijde van generaal Franco toen deze tot hoofd der nationalisti sche regeering werd aangewezen en stond bekend, om zijn Carlistische gezindheid. Wijziging in het opperbevel. Generaal Franco heeft na den dood van i genei-aal Mola onmiddellijk een nieuwe re geling getroffen inzake het militaire opper- bevel. Het. noordelijke leger, dat tot nu toe onder leiding stond van generaal Mola, wordt gesplitst in een noordelijk en een centraal leger. Het nieuwe noordelijke leger omvat de Baskische en Cantabrische pro vinciën en staat onder leiding van generaal Davilla. Het nieuwe centrale leger, Castillie en Aragon omvattend, wordt gebracht onder commando van generaal Saliquet. Generaal Queipo de Llano blijft leider van het zui- 1 delijke leger. Queipo de Llano over den dood van generaal Mola. De geest van den gestorvene. j Queipo de Llano heeft gisteravond medc- deeling gedaan van den dood van generaal Mola. „Mola was een der voornaamste lei- 1 ders onzer beweging, zoo verklaarde hij, en hij is gestorven bij het vervullen van zijn - plicht". De mist was zeer dicht en belette i elke operatie. Toch wilde de generaal over de linies vliegen, daar hij boven den mist een volkomen helderen hemel dacht aan te treffen. Plotseling werd de mist echter I dichter en om onbekende redenen moest het vliegtuig landen. Hierbij botste het toestel tegen een berg en de inzittenden werden eerst tegen de wanden van het toestel ge- worpen en vervolgens op den grond. Allen werden gedood. Generaal Mola is gestor- Hitier over zedelijke waarden De kracht dar wapenen alleen is niet genoeg. De „National-sozialistische Parteicorres- pondenz" meldt: De vergadering van het. Fuehrer-corps der partij te Berlijn vond Woensdagmiddag haar hoogtepunt en slot in een groote rede van den Fuclirer, welke meer dan twee uur duurde en waarin deze den toestand op het gebied der buitenland- sche politiek, de economische problemen be nevens de geestelijke en culturecle grond slagen van het partij werk in het heden en voor de toekomst schetste. Zijn diepgaande uiteenzettingen werden gedragen door de gedachte, dat niet alleen de kracht der wapenen, maar ook de zede lijke kracht, welke het leiderscorps van een volk beheerscht, de voorwaarde is van de wederopbeuring op het gebied van verstand èn gemoed en daardoor ook het aanzien van de Buitsehe natie in de wereld is* Generaal MOLA. ven, doch zijn geest blijft. Zijn dood kan niets veranderen, integendeel, het enthou siasme zal nog grooter zijn om het werk, waaraan hij zijn geheele energie gaf, te vol tooien. Ik verzoek u voor hem een gebed te storien en voor zijn nagedachtenis een minuut stilte in acht te nemen". De indruk in Italië. Het bericht van den dood van generaal Mola heeft in Italiaansche kringen diepen indruk gemaakt, waar men dit als een zwaar verlies beschouwt voor het leger van generaal Franco. Posthume onderscheiding voor generaal Mola. Generaal Franco heeft een decreet onder teekend, waarbij generaal Mola het groot kruis van San Fernando wordt verleend, wegens zijn verdiensten tijdens deze cam pagne. Naar hervatting der controle De vertegenwoordigers van Groot- Brittannië te Parijs, Berlijn en Ro me hebben stappen gedaan bij de respectieve regeeringen, om te infor- meeren naar de inzichten van deze regeeringen inzake de maatregelen tot bescherming van de vloten, wel ke de controle in de Spaansche wa teren uitoefenen. De Britsche regeering is van oor deel, dat dit dient te geschieden door uitbreiding van de veiligheidszones en door samenwerking van de con- troleerende vloten. Men heeit den indruk, dat de be sprekingen over deze kwestie vlot verloopen en dat men binnenkort een nauwkeurig omlijnd ontwerp zal kannen indienen. Mededeelingen in het Lagerhuis. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken. Cranborne, heeft in het Lager huis ontkennend geantwoord op de vraag of hij, gezien het feit, dat het bombardement van Almeria een schending van het Kellogg- pact beteekent, stappen wil doen bij de on derteekenaars van het pact, om gezamenlijk een beroep op Duitschland te doen, tenein de een herhaling te voorkomen. Onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden, zoo voegde hij eraan toe, is het doel der re geering, met alle haar ten dienste staande middelen een breuk in.de niet-inmengings- politiek te vermijden en den hoogst ernsti- gen toestand te voorkomen, die ontstaan zou, indien een dergelijke breuk tot een nieuwen toevloed van buitenlanders in Spanje zou leiden. De regeering is derhalve van meening, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar internationale samenwerking bij den arbeid der niet-inmengingscommissie, en dat het plan van controle ter zee binnen den kortst mogelijken tijd weer moet wor den ingesteld. HET HIJSCHEN VAN DEN WINDZAK OP HET VLIEGVELD TE TEXEL. Op den voorgrond: Burgemeester Kamp. Inzet: Het maaien van het vliegveld. Te dien einde heeft de Britsche regecring gisteren aan de betrok ken regeeringen voorstellen gedaan, welk, naar men hoopt, voldoende waarborgen zullen verschaffen tegen een herhaling van het incident, dat tot den bestaanden toestand geleid heeft. Het is onze hoop. aldus Cranborne. dat deze voorstellen de algeheele hervatting van de niet-inmengingspolitiek door alle betrokken regecringcn mogelijk zullen ma ken De regecring achtte deze hervatting van te meer belang, daar zij niets liever wil dan zoo snel mogelijk te vorderen met betrekking tot bet terugtrokken der buitenlandsche strijders uit Spanje. De Britsche regeering ls van oordeel, dat deze kwestie dringend is en zij hoopt, dat het in een atmosfeer van internationale samenwer king mogelijk zal zijn, te werken aan de tot itandkoming van een overeenkomst te dien aanzien. Von Ribbentrop en Grandi op het Foreign Office. Von Ribbentrop en Grandi zijn gistermid dag na elkaar op het Foreign Office ont vangen waar zij op de hoogte werden ge steld van den stap, dien de Britsche regee ring te Rome en Berlijn heeft gedaan met betrekking tot de aan de controle vloten te verstrekken veiligheidswaarborgen. Of schoon de Duitsche en de Italiaansche re geering haar meening omtrent de Britsche voorstellen nog niet kenbaar hebben ge maakt, toont men zich in diplomatieke krin gen te Londen na deze bezoeken vrij op timistisch ten aanzien van het resultaat. De afzijdigheidscommissie bijeen. In de vergadering van de non-interventie commissie zijn gisteren onderscheiden voor stellen besproken, waaronder als voor naamste om directe besprekingen te houden tusschen de regeeringen van Engeland, Frankrijk. Duitschland en Italië tot herstel van de samenwerking. Tevens zal de commissie trachten onver wijld een organisatie in het leven te roepen, die gezamenlijk maatregelen zal beramen om incidenten als te Palma en Ibezia hebben plaats gehad, onmogelijk te maken. Voor deze organisatie zal de medewerking van alle vier genoemde regeeringen worden ver zocht. DE BILT SEINTt Verwachting: meest matige zuid- westel. tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Aanv. warmer. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. Barometerstand hedenmorgen 8 nar - 76.9 Bemiddelt Italië tusschen Duitschland en het Vaficaan? Nog geen beslissing genomen. Op de conferentie der buitenlandsche Jour nalisten werd op de vraag, of Italië van plan is, bemiddelend op te treden tusschen de Duitsche regeering en 't Vaticaan, verklaard dat men zich hieromtrent op het oogenblik niet kan uitlaten. Voorts werd op de vraag, of de Italiaan sche schepen, die voor de Spaansche kust kruisen, doorgaan met het uitoefenen van controle, geantwoord, dat men hierover voorshands niets kan zeggen. Driehonderd jeugdige communisten zijn er onder het voorwendsel, dat zij hun Lager huisafgevaardigden wilden spreken, in ge slaagd door te dringen tot den wandelgan gen van het Lagerhuis, waar zij talrijke malen den kreet „maakt een einde aan den oorlog tegen kinderen in Spanje" aanhie ven. De betoogers werden door een vijftigtal politieagenten met zachten drang uit het ge bouw verdreven. Kerkelijke inzegening. Even na acht uur gisterochtend brak een stralende zon uit, nadat de hemel tot dan toe bedekt was geweest. Het weer is heer lijk zacht. Om half zeven waren dc journalisten reeds op hun post. In afwachting van dc eerste gasten stonden zij voor den ingang van kasteel Candé. Dc commissaris van po litie van Tours had speciale blauwe kaar ten afgegeven, voorzien van het wapen van het kasteel, welke de mogelijkheid gaven het slot te bereiken. Het rij verkeer op den weg welke naar het kasteed leidt, is ver boden. De ordedienst wordt verzorgd door meer dan 200 manschappen van de mobiele garde. Een groote menigte nieuwsgierigen tracht van verre iets te zien van hetgeen op het slot geschiedt. Om 11 uur 35 nam. de plechtigheid van de voltrekking van het burgerlijk huwelijk een aanvang. De burgemeester van Monts leest de na men voor van bruid en bruidegom, met een opsomming van diens titels en onderschei dingsteekenen, en van die van de getuigen: majoor Metcalfe als getuige voor den Her tog en den heer Rogcrs als getuige voor mevrouw Warfield. Dr. Mercier leest de artikelen 212, 213 en 214 van het burgerlijk wetboek voor en stelt met eenigszins trillende stem de ge bruikelijke vragen: „Wenscht gij mevrouw Wallis Warfield als echtgcnoote te aan vaarden?" en zich vervolgens tot mevrouw Warfield wendende: „Wenscht gij Z.K.H. den Hertog van Windsor als echtgenoot te aanvaarden?" De Hertog antwoordt met krachtigcn stem „ja". Mevrouw Warfield geeft hetzelfde antwoord, doch met een stem, welke groote aandoening verraadt. De burgemeester van Monts houdt een korte toespraak, waarin hij het jonge Paar zijn gelukwenschen aanbiedt. De Hertog kijkt glimlachend naar „Her Grace, the Duchess of Windsor". "De kerkelijke inzeqeninq Om twaalf uur verlaten dc Her tog en de Hertnqin de groote zaal van het kasteel. Zij begaven zich via de boekerij naar de muzieksa lon, welke als kapel is ingericht. Een oogenblik later ligt het ion- ge paar geknield voor Bev. Jardine op twee wit satijnen kusens, wel ke voor het altaar zijn neergelegd. De pers over het huwelijk van den Hertog van Windsor. In een^ hoofdartikel scbiljft de „Evening Standard" dat de Hertog van Windsor in de laatste weken een aantalvernederingen heeft moeten ondergaan, zooals het besluit waardoor zijn familieleden en vrienden ver hinderd werden het huwelijk bij te wonen en hot besluit van de Anglikaansche kerk. In Engeland bestaat geen antipathie tegen den Hertog en indien het doel van boven genoemde actie was om deze te verwekken, dan is de actie mislukt. Het volk denkt niet liefdeloos over het huwelijk van den Hertog en herinnert zich de onmetelijke verdiensten, welke hij het land heeft be wezen. Ook de „News Chronicle" zendt zijn bes te wenschen over het kanaal. 'Een bloemstuk van minister president Blum. Minister president Blum heeft na afloop van de huwelijksvoltrekking op het kasteel een prachtig bloemstuk laten bezorgen als persoonlijke hulde aan den hertog en de hertogin van Windsor. Discretie s.v.p. Gisteravond te kwart, over zes verlieten de Hertog en de Hertogin van Windsor kas teel Candé om zich naar kasteel Wasser* leonburg tc begeven. Tot Amboise werd de auto van den jong gehuwden door een sterke politiemacht begeleid. Buiten het hek van het kasteel werd het jonge paar door velen toegejuicht. In den middag heeft Rogers aan de pers twee mededeelingen van den Hertog ver strekt. De eerste luidde als volgt: De Hertog en de Hertogin van Windsor nemen de gelegenheid te baat om de jour nalisten hun dankbaarheid te betuigen voor de hoffelijkheid, welke zij hebben bewezen in de moeilijke omstandigheden. In de af- geloopen maanden heeft de pers onvermij delijke onjuiste berichten gepubliceerd, doch telkens wanneer dit mogelijk was, wer den onjuiste berichten hersteld. Ten aan zien van de toekomst kan de Hertog nog niets zeggen. Hij zal evenwel steeds bereid blijven belangrijke mededeelingen betref fende hemzelf of de hertogin te verstrek ken. Tevens maken dc Hertog en de Her togin van de gelegenheid gebruik om een beroep te doen op de wereldpers, waarvan zij de moeilijke opdracht ten volle begrij pen, om zooveel mogelijk de discretie te bewaren kaarop het Hertogelijk paar recht meent te hebben. In de tweede verklaring danken de Her tog en de Hertogin allen die ter gelerren- heid van hun huwelijk hun beste wenschen hebben gezonden of geschenken hebben doen toekomen. De jonggehuwden zullen dit nooit vergeten Zij hopen dat na de moeilijke uren, welke zij hebben doorgemaakt, zij thans zullen kunnen genieten van een rus tig, nuttig en kalm leven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1