Eenheid in Braddock geschorst Nieuw Japansch kabinet Brand op Duitsch stoomschip Complot in Oostenrijk China's verdediging Ernstige onlusten in China SPANJE Meer dan 100 vliegtuigen opgestegen 4000 man van de internationale brigade bi] Gnadarrama gesneu veld. Het schijnt, dat de regeeringstroe pen willen trachten bij Avila de li nies van de rechtschen overal te doorbreken, en hiertoe versterking van de luchtmacht hebben aange voerd. Bij Siërra stegen gisteroch tend aan weerszijden meer dan 100 vliegtuigen op. De rechtschen scho ten vijftien toestellen van de regee ring omlaag, waarna de bombarde mentsvliegtuigen van de rechtschen nog enkele aanvallen ondernamen op het achterland van de regeering, o.a. vernielden zij een convooi van ongeveer zestig vrachtwagens. De regeeringstroepen hebben ook gisteren de stellingen van Franco bij Siërra aange vallen, doch evenals de vorige dagen werden zij teruggeslagen met aanzienlijke verlie zen. De hoofdaanval was gericht tuschcn la Granja en Alto de Leon. In een strijd van drie uur werden hier twee brigades van de regeering vernietigd, terwijl de rechtschen geen duimbreed grond prijsgaven. Ook hun verliezen zijn gering, aldus een bericht, van rechtsche zijde. De verliezen, welke de internationale bri gades bij de jongste aanvallen in den Gua- darrama sector hebben geleden, worden op vierduizend man geschat, waarbij duizend gesneuvelden Van de zeventien vechtwagens welk aan den aanval deelnamen, zijn vijf vernield en drie buiten gevecht gesteld. Succes der Baskische troepen in het Noorden. De regeeringstroepen hebben den zesden tegenaanval sedert Zaterdag ondernomen en zij zijn er in geslaagd, de opstandelingen van den kam van het Lemonagebergte te verdrijven. De geheelc berg is bezet, terwijl de voorhoede der regeeringstroepen de op standelingen achtervolgt in de richting van Amorcbieta. De regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van den Pic Le- mona, 'n belangrijk strategisch punt vanwaar geheel Lemona en den weg van Galdacano wordt behcerscht. De regeeringstroepen leden slechts geringe verliezen. Radio-Union heeft gisteravond officieel het volgende medegedeeld: Aan het front van Navaeerrada hebben de regeeringstroepen de in de laatste dagen veroverde stellingen versterkt. Aan het front van Biscayc hebben wijd en Pic Y.e- mona heroverd. Laat in den middag van "Woensdag woedde in den oentralen sector een groote strijd. Zes vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten. Wij verloren een toestel. Het bombardement van Madrid door de artillerie is gisteravond tien uur met nog grootere hevigheid hervat. Del Vayo bij Delbos. De vroegrer minister van buitenlandsche zaken van Spanje, del Vayo, heeft gister ochtend een kort onderhoud gehad met den Franschen minister van buitenland sche zaken, Del bos. Protest van de Pransche com munisten. Het persbureau van de communistische partij heeft verontwaardigd geprotesteerd tegen het bombardement van Almeria. Het bureau voegt hieraan toe: „Het Fransche volk zal niet toestaan, dat Schacht in Frankrijk financicele hulp vindt, welke hem mogelijk zal maken de Duitsche bewape ning te versterken, waarvan het doel blijkt uit het bombardement van Almeria Het bestuur van de communistische partij heeft besloten de actie ten gunste van de solidariteit met de Spaansche republiek te vergrooten en nieuwe vergaderingen te be leggen om de aandacht van het volk te ves tigen op de ernstige internationale gebeur tenissen en op de noodzakelijkheid den vrede te redden door de clausules van het verdrag van Genève toe te passen op hen, die de Spaansche republiek aanvallen en door e»cn einde te maken aan de blokkade welke een voordeel is voor de aanvallers. Duitsche zeestrijdkraohten naar Spanje. Gisteren zijn de torpedobooten Tiger en IIlis naar de Spaansche wateren uitgeloopen De eenheden van het derde torpedoboot- flotielje zijn uit Wilhelmshaven naar de Spaansche wateren vertrokken. De kruiser Köln zal binnenkort volgen. Daarmede zltn de Duitsche zeestrijdkrach ten in de Spaansche wateren voorloopig voldoende versterkt. De „Deutschland" op weg naar Cadix. De Duitsche kruiser „Deutschland" is gis termiddag met twee torpedojagers van de Duitsche vloot Europa punt gepasseerd. Het flotille zette blijkbaar koers naar Cadix Het Mexicaansche pefroleum- conflict EINDE DER STAKING VERWACHT. CARDENAS STELT EEN ULTIMATUM. De staking in de Mexicaansche petroleumindustrie schijnt thans spoedig te zullen worden beëindigd. De vertegenwoordigers der maat schappijen hebben een langdurige conferentie gehad met president Cardenas. Naar verluidt, zou de pre sident nog 24 uur uitstel hebben ge geven om een definitieve oplossing voor het conflict te vinden. Het autoverkeer is met 90 teruggeloopen, daar nergens meer benzine te verkrijgen is. De geringe voorraden worden tegen fan tastisch iiooge prijzen verkocht. De verzor ging van de hoofdstad met levensmiddelen baart groote zorg, daar liet vrachtverkeer per auto onmogelijk is geworden. Nader wordt gemeld, dat de vakorganisa tie van chauffeurs te Mcxico-City twee ver gaderingen heeft gehouden, waar is voorge steld de gebouwen van eenige groote dag bladen in brand te steken, die ervan worden beschuldigd reactionnair tc zijn. In de provincie Nuevo Leon hebben sta kers een trein van benzinetankwagens tot stilstand gebracht en alle tanks geleegd. Qp deze wijze willen zij probccren het benzine- vervoer naar de Vereenigde Staten te ver hinderen. Celluloid-lading ontploft. Vuur reeds tot staan gebracht. Het Duitsche stoomschip „Oliva" heeft draadloos geseind: Zendt ijlings een torpedoboot of een vliegtuig. Vijf opvarenden hebben ernstige brand wonden opgeloopcn. Toen het schip zich op 100 mijl van Manilla bevond, is brand aan boord uitgebroken. Het stoomschip „Fride- run" werd»om acht uur Green wich- tijd bij de „Oliva" verwacht. De brand op de „Oliva" is ontstaan door een ernstige ontploffing in de lading, die uit celluloid bestaat. Dc bemanning tracht het vuur te blus- schen. Uit Iloilo is een vliegtuig vertrokken om de gewonden aan boord van de Oliva te bergen. Het brandende schip tracht op eigen kracht naar Manilla terug te keeren. De bemanning is er in geslaagd het vuur zoo danig tc beperken, dat er geen vrees bestaat voor uitbreiding van den brand. Niet verschenen voor den titel- wedstrijd tegen Schmeling. Zoals bekend zou gisteren in de Mndison Square Garden tc New York de bokswed strijd plaats vinden om het wereldkampi oenschap zwaargewicht, usschen den titel houder James Braddock en den uitdager Max Schmeling, volgens een contract, dat door beide boksers geruimen tijd geleden was onderteekend. Braddock heeft evenwel geweigerd tegen Schmeling in den ring te komen, daar hij een overeenkomst heeft aangegaan om op 22 Juni a.s. te Chicago tegen Joe Louis te boksen, eveneens voor den titel. De wereldkampioen heeft dan ook eenige dagen geleden op een desbetreffende uitnoo- diging van de New Yorksche Bokscommis- sie geantwoord, dat hij niet zou verschij nen om zich voor het gevecht tegen Schme ling te laten wegen. Braddock heeft op dat punt woord gehouden. Terwijl Schme ling precies op het bepaalde uur aanwe zig was om te laten zien. dat hij 1% Ame- rikaansche ponden (ongeveer 89 kg.) woog, was de Amerikaan eenigen tijd na het. vastgestelde uur nog niet ter plaatse. Toen de New Yorksche Bokscom- missie constateerde, dat Braddock zijn weigering gestand bleef, werd door dit lichaam onmiddellijk een vergadering belegd, welke niet- veel tijd in beslag nam. Het volgende besluit werd daarop genomen:' „Braddock en zijnmanager Joc BRADDOCK Gould werden, wegens niet. verschij nen tot een boete van 1000 dollar ieder veroordeeld en voor onbe- paalden tijd geschorst De voorzitter van de Bokscommissie, Mac Phelan, deelde verder nog mede, dat alle Bokscommissies van de Vereenigde Staten en in het hijzonder de commissie van den staat Illinois, welke het. gevecht tusschen Braddock en Louis op 22 Juni a.s. organi seert, van dit besluit in kennis gesteld zul len worden. Verder verklaarde Mac Phelan, dat. voor het geval Joc Louis op 22 Juni tc Chicago tegen Braddock zal boksen, deze bokser, evenals Braddock, van ieder gevecht in den staat New York zal worden uitgesloten. Hirota minister van buitenland sche zaken. Prins Konoje, de nieuwe Japan- sche kabinetsformateur, ls er in ge slaagd een kabinet samen te stellen. Sugyama behoudt de portefeuille van oorlog, terwijl Hirota minister van Buitenlandsche Zaken zal worden. Hirota was indertijd minister-presi dent. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Baba. staat bekend om zijn militai- ristische neigingen. Financicele kringen ver wijten hem bovendien een versterking der economische bank-controle gunstig gezind tc zijn. De minister van financiën, Knya, trad tot nu toe slechts weinig op den voorgrond. Hij was onderminister van financiën toen Baba deze portefeuille beheerde. Men vreest dat de financicele politiek' van het ministe rie geheel aan de beginselen van Baba on derworpen zal worden. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Hirota, die toestemming verleende tot het Japansch-Duitsche verdrag, wordt door Gaimusho gesteund. Ilij is bij het leger zeer gezien, daar hij de politiek ten opzichte van China steunt. Nu de vroegere minister-president Koki Hirota de portefeuille van buitenlandsche zaken formeel heeft aanvaard, is de minis- lerlijst volledig, met uitzondering van het departement van handel en industrie. Deze portefeuille is aangeboden aan Shinji Yoshino, den vrocgercn vice-minister van handel en industrie. Vrijdag vindt de in siallatie van het nieuwe kabinet plaats. Partij der sociale massa boekt enorme zetelwinst bij gemeente raadsverkiezingen, Bij de verkiezingen voor den gemeente raad van de .Tapansche stad Osaka heeft dc partij der sociale massa driemaal zooveel stemmen behaald als de vorige maal, waar door zij de Scyoekai-partij van de tweede plaats verdrongen heeft. Zij won vijftien ze tels en is thans in den raad met 21 afge vaardigden vertegenwoordigd. De Minseito- partij telt in den raad 34 zetels, de Seyoe- kai 20 en de onafhankelijkcn 28 zetels. De Nazi-actie in Dantzig Wichmann verdwenen. Met betrekking tot de in buitenlandsche bladen verspreide berichten, dat de sociaal democratische afgevaardigde in den Volks dag van Dantzig, Wjchmann, gearresteerd zou zijn en naar Duitschland zou zijn over gebracht, verneemt het Duitsche nieuws bureau van welingelichte zijde, dat deze be weringen een kwaadaardig verzinsel zijn. Wichmann, aldus verklaart men, is in het geheel niet gearresteerd, doch hij moest om gehoord te wor den, slechts tijdelijk in hechtenis worden genomen. Waar hij zich thans bevindt, is te Dantzig niet be kend. Men veronderstelt, dat hij gevlucht is en zijn tegenwoordige verblijfplaats geheim houdt om, ongetwijfeld in overleg met ze kere politieke kringen in liet buitenland, stof te geven voor het gerucht, dat hij naar Duitschland zou zijn overgebracht. Men zou Schuschnigg hebben willen ontvoeren. Een speciale correspondent van de „Daily Herald" seint, uit Praag aan zijn blad, dat de Oostenrijksche autoriteiten een onder zoek instellen naar aanleiding van het ont dekken van een complot om bondskanselier Schuschnigg en zijn 11-jarig zoontje per vliegtuig naar Duitschland tc ontvoeren. Bij deze samenzwering zouden dertig nationaal- socialisten betrokken zijn geweest en binnen enkele dagen zouden allen terechtstaan. Voor de poging tot ontvoering, die reeds in October 1.1. had moeten plaats hebben, werd een vliegtuig ingereeclhoid gehouden. De sa menzweerders hadden zich te Weenen van Schuschnigg meester willen maken en van zijn zoontje Kurt te Kalkburg, hij Weenen, waar hij schoolgaat. Vervolgens zouden 1500 S.A.mannen zijn opgeroepen, die het bewind voor de nazi's in handen hadden moeten nemen. Dat het plan mislukte was een gevolg van het feit, dat de Duitsche nazi-leiders, wier medewer king voor het slagen onmisbaar was, op ge noemd tijdstip juist bezig waren te trach ten Oostenrijk door vreedzame middelen voor zich te winnen. Zij verklaarden zich tegen het plan en toen zij zagen, dat zij hun volgelingen in Oostenrijk niet jn toom konden houden, de den zij van het complot eenvoudig aangifte bij de Oostenrijksche politie. De leiders wer den gearresteerd en zitten sindsdien in voor loopige hechtenis. Wel zouden de Duitschers er herhaaldelijk op hebben aangedrongen luen met clementie te behandelen. Het. vlieg tuig werd te Sicbenhirten bij Weenen ont dekt en gcconfiskeord. De zaak zou volkomen geheim zijn ge houden. Geen concessies aan nazi's. Bondskanselier Schuschnigg heeft gisteren in den Staatsraad een uitvoerige rede ge houden over de binnenlandsche politiek. Eén officieele mededeeling bepaalt zicli tot het constateenen van dit feit. Van goed in gelichte zijde wordt vernomen, dat de bondskanselier beeft verklaard, dat Oosten rijk onvoorwaardelijk vasthoudt aan de overeenkomst van 11 Juli met Duitsch land. Van concessies aan dc Oostenrijksche nationaal-socialisten is geen sprake. Belangrijk succes van T*]ang Kai-sjek Met echt Oostersch geduld heeft de Cliineesche dictator Tsjang-Kai-Sjek zich ontdaan van den man, die hem in December van het vorige jaar ge vangen nam. Niet plotseling, niet bruusk, niet ten koste van een hevige, bloedige strijd heeft de generalissimus Tsjang-Sjoe-liang laten boe ten voor zijn verraad. Maar na hem eerst weer in zijn waardigheden te hebben her steld, heeft Tsjang-Kai-Sjek als een mol de bodem onder dc voeten van zijn tegenstan der weggegravcn, zoodat. Sjoe thans geen invloed meer heeft en uit zijn ambt is ont zet. Tsjang Kai Sjek. Wij hebben, zegt de N.R.Crt., over dit suc ces. den laatsten tijd reeds eenige keeren melding gemaakt van berichten volgens wel ke in Noord Cliineesche steden besprekin gen plaats vonden 1 usschen de leiders der troepen in Noord China, de gouverneurs van de Noord Cliineesche provincies en ook tusschen deze Noord Chineesche autoritei ten en vertegenwoordigers van de Ceratrali regeering te Nanking. Uit deze bcriöhter kreeg men den indruk, dat de Centrale r< geering te Nanking krach<ige. pogingen ii het werk stelde om de Noordelijke legers ti reorganiseeren en daardoor meer eenheid ti brengen in China's verdediging. De opstamt van Sianfoe, op 12 December van het vorigd jaar, bij welke gelegenheid, zooads mer' zich zal herinneren maarschalk Tsjai Kai-sjek gevangen werd genomen door ontevreden troepen onder leiding van gent raai Tsjang Sjoe liang, heeft zonder twijfel den stoot gegeven tot deze poging om groen tere eenheid te brengen in de Noord Chi ncesche legers. Het laatste bericht, omtrent deze confe rentie tusschen de militaire autoriteiten be reikte ons gisteren. Het bevatte de mededeeling dat vertegenwoordigers van den gene- ralen staf van het leger der centra le regeering en de bevelhebbers van de Noordelijke legers te Kaifeng in de provincie Honan een bespre king hebben gehouden, waarin be sloten is maarschadk Tsjang Sjoe liang uit zijn ambt te ontzetten. Zooals men weet was Tsjang Sjoe Hang zij het na een berouwvolle bekentenis van zijn schuld en na een „gevangenschap" van eenige dagen te Nanking, in zijn ambt hersteld. Een verder besluit van de confe rentie te Kai feng is, dat de Noor delijke legers gemoderniseerd zullen worden en gereorganiseerd in nati onale divisies, waarvan de eenhe den in garnizoen gelegd zullen worden in het Noorden van Kiang- soe de provincies Anhwei en Honan en langs de Gele rivier. Tenslotte besloot de conferentie, da£ de bevelhebber van het vijfde leger, generaal Joe Hiou-koeng, die gouverneur van Han« soe was tijdens de gebeurtenissen te Sian foe, zich zal onderwerpen aan den militaU ren raad van Nanking. Het Noord Oostelij- ke leger zal komen te staan onder gene raal Li Iïoe-Sjin, pacificatie-cammisari« voor de provincies Honan en Anhwei. De ze reorganisatie van de Noordelijke legers) en de terzijdestelling van Tsjang Sjoe li ang vormen een duidelijk en groot succes voor maarschalk Tsjiang Kai sjek. Dit re- sultaat van de besprekingen is van groot* beteekenis voor China's militaire positie, vooropgesteld, dat het inderdaad zal geluk ken de tot dusver onafhankelijk optreden» de troepen van het Noorden te centralw seeren en onder één gezag te plaatsen. Gevecht met Mandsjoerijsche troepen. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in Noord-Tsjahar ernstige onlusien uit gebroken. Ongex-egelde troepen zijn in gevecht ge komen met Mandsjoerijsche troepen. Te Nanhaotsjan en te Tsjarigpei zijn Mon- goolschMandsjoerijsche afdeelingen door de burgerbevolking ontwapend: verscheide ne officieren werden ter dood gebracht. De chef der speciale Japansche missie heeft het Kwantoengleger orders en versterkin gen gevraagd. Ook in de provincie Sinkiang in Chineesch Turkestan is een opstand uitgebroken, waar door de geregelde autobusverbinding tus schen Sinliiang en S.oeiyuan is gestaakt. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn Mohammcdaansche benden slaags ge raakt met provinciale troepen onder com mando van den commissaris van landsver dediging Sjeng Sji Tsia, die algemeen werd beschouwd als een beschermeling van Sov jet Rusland. In Chineesche kringen is men van oor deel, dat nu agenten van de Sovjets de Mo hammedanen hebben aangespoord tegen Sjeng in opstand te komen. Uit Tsingtao wordt gemeld, dat een Chi neesch politie-agent ernstig gewond is door Jnpanneezcn die smokkelwaren vervoer den. De brand op de „Olivia" Nederlandsch schip snelt tc hulp. Het. Duitsche s.s. „Friedrun", dat het bran dende s.s. „Oliva" te hulp gesneld is, heeft zeven gewonde leden der bemanning aan boord "genomen, die te Manilla verwacht worden. Intusschen zijn ook het Engelsehe s.s. „Agamemnon" en het Nederlandsche s.s. „Tjikarang" ter plaatse aangekomen. De op varenden helpen de bemanning van de „Oli va" het vuur te bestrijden. Volgens de laatste berichten, wleke dooi de reederij van het brandende schip „Oliva" zijn ontvangen, tracht het schip de haven van Manilla 1c bereiken. Drie vliegtuigen zijn opgestegen om de gewonden van het brandende schip af te halen. Balkon te Parijs ingestort 5-jarig meisje gedood. Gistermiddag is een balkon van de vijfde lage van een huis aan de boulevard des Capucines tc Parijs omlaag gestort en op het terras van een café terecht gekomen. Ver scheidene bezoekers werden ernstig gewond. Een meisje van vijf jaar is in hopeloozen toestand naar bet ziekenhuis vervoerd. Later is het meisje, dat door het neer vallend balkon werd gewond, overleden. Vier andere personen werden licht gewond. CHOLERA AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Aan boord van hef Britsche stoomschip „Ellcnga" dat 2900 koelies naar Penang brengt, is cholera uitgebroken. Elf personen zijn aan de zi.ckte bezweken. Het schip is in Guarantaine. Hongersnood in China Thans ook de provincie Kweitsjod geteisterd. Naar de provincie Kweitsjou In het Zuid» Westen van China worden door de Chineo» sche regeering in allerijl groote hoeveelheden levensmiddelen gezonden. De drie millioen Chineezen, die In deza provincie wonen, zijn den hongerdood nabij. Maanden lang reeds hebben zij bijna uitslui tend geleefd van boomschors en bladeren. Amerika's strijd tegen natuurrampen Roooovolt treft maatregelen, In een boodschap aan het congres beveel! president. Roosevelt de vorming aan van) zeven regionale openbare lichaimtcn, welke* taak het zal zijn voorzorgsmaal regelen td nemen tegen overstroomingen, droogte,; stofstormen en voor het behoud triin den grond. Deze regionale lichamen zouden ook toe zicht moeten houden op plannen inzakai waterkraehtinstallaties, die zijn of kunnen; worden aangenomen als onderdeel van het groote plan tot ontwikkeling van de water» verdeelingsleidingen. In een uiteenzetting van de "draagwijdte van het werk dezer zeven kleine openbare lichamen in de Tennessee-vallei heeft Roo» sevelt een waarschuwing doen hooren, dat de waterkrachtbronnen des lands beschermd I moeten worden tegen een particulier mw nopolie en voor het welzijn des volks ge bruikt. Amelia Earhart te Paramaribo De aviatrice Amelia Earhart ls gisteren ofl haar wereldvlucht te Paramaribo aangeko men. Wedvlucht Parijs—Damascus Ter vervanging van den wed> strijd New YorkParijs. Volgens het Parijsche blad „Excelsior" heeft de sportcommissie van de Fransche Aeroclub zich uitgesproken voor het houden van een wedvlucht IstresDamascus en te rug, ter vervanging van het ontwerp voofl een vlucht New York—Parijs. De afstand i 5800 kilometer, komt ongeveer overeen met! de lengte van het Transatlantische traject* Alleen vliegers, die hadden ingeschreven voor de vhicht New York—Parijs zouden aart den wedstrijd kunnen deelnemen. Een d?» j tum is nog niet vastgesteld. RECORDOOGST WINTERTARWE IN AMERIKA. Vijf deskundigen inzake den graanoogst hebben als hun meening te kennen gegeven, i dat de Amerika&nsche boer een record van j zes jaren zal vestigen niet zijn oogst van 1 wintertarwe in 1937, welke naar schatting in totaal 649 millioen bushels meer zal be- dragen dan sinds 1931 geoogst is.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2