IBIS SHAG Nogmaals de Premiekeuring type tuigpaard te Schagen Het Proefbedrijf „Achter-Geest" te Sint-Pancras* 1937 Oosterdijk en Molengeerzen lekker... man? Geen lijn of richting in ons Noorderkwartier Fokkers sluif U aaneen Vrijdag 4 Juni 1937 Tweede blad RUIME GRASGROEI EN GOEDE MELKGIFT. IL De belangstelling voor het bedrijf van den heer Jb. Blom blijft nog steeds groot. Bezoekers vanuit alle delen des lands hebben zioh zelf ter plaatse overtuigd van de mogelijkheden in het zuivere grasland- bedrijf.- Wie zich de moeite gunt om een kijkje ïe nemen is welkom indien hij echter vooraf bericht doet. opdat de heer Blom zich vrij kan maken voor begeleiding. Zoals elders zijn ook hier diverse werk zaamheden vertraagd, maar toch weer niet zo of al vrii spoedig kon het vee naar bui ten. Volop weide-gras en volop kuilgras zijn dit jaar ten dele de resultaten van de vele ■regens en grotendeels het resultaat van het. rationele gebruik van het land. Tot nu toe is dan ook minder stikstof yerbruikt. dan in vorige jaren. Aangezien verscheidene practici kennis hebben genomen van vroegere mededelin gen. volgt hier nog het ontbrekende cijfer materiaal inzake de melkproductie gedu rende de 2e helft van de stalperiode. Ook de cijfers over dezelfde periode in Ï9351936 gaan hierbij Melkproductie proefbedrijf „Achter-Geest". 1935-36 1936-'37 Nov.. Dec. en Januari 13.724 L. 18.003 L. Februari 3.070 L. 5.375 L. Maart 4.283 L. 7.483 L. April 7.236 L. 9.57S L. Totale melkproductie gedurende de stalperiode 28.313 E. 40.529 L. Er is reeds een vorig maal op gewezen dat ïn de juist, gepasseerde staltijd de veebezet ting zwaarder was. In 1935'36 bedroeg het aantal dieren dat gemolken werd gemiddeld 22 stuks en in 1936'37 was dit 27 stuks. In totaal is gedurende deze winter een groter bedrag in geld nodig geweest voor de kracht voed er-aankoop dan in 1935'36. Dit is niet alleen een gevolg geweest van een iets ruimere toediening van krachtvoe der, maar ook van de grotere veestapel en de devaluatie van de gulden. Rekening houdende met een en ander, zijn de volgende cijfers wel interessant te noemen. Van Meï tot Mei In '1935-*36 1936--37 Aantal melkkoeien winters 22 27 M hokkelingen 6 6 M kalveren 6 6 stier 1 1 M schapen 25 40 lammeren 20 10 m paarden 2 2 Arbeidsloon per H.X. f 45 50.— Benevens „extra" door de nieuwere bedrijfsvoering f 10.— f 5.— Totale melkproductie 81.288 II 101.281 L. Kracht voeder aankoop voor 2228 melkkoeien f200.f500. yoor 6 kalveren f 110.f140. ,voor 1 stier f 50.— f 60.— .voor mestvee (2 in '35-'36) (4 in '36-'37) f 40.— 1100.— f400.— f800.— In nu nog normale omstandigheden zou 5e productie over 1936'37 ook wel wat groter geweest zijn maar toch zeker niet in die mate als hier het geval was. De hogere uitgave voor krachtvoeder be tekent niet zo'n stijging dat alleen daaruit Een nieuw Hoofdingeland. Rente verlaging. De lasten blijven ge lijk. De lekkende sluis te Schoorl- dam die niet lekt. De proefpol- ders besproken. Men weet van niets. Vergadering van het college van dagelijksch bestuur van den polder Geestmerambacht (O. en M.) met de Hoofdingelanden en de commis sie uit den Ringpolder, op Woens dagmiddag 3 uur. Voorzitter de heer Jb. Kroon Jbz., opende 5e vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot den nieuwen afgevaar digde van Koedijk. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris, den heer K. G. Reinders, werden hierna vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat dit jaar ook voor 5ezen Polder het nieuwe reglement in wer king zal treden. Verder deed Voorz. eenige mededeelingen over de vergadering van den Bond v. N.-II. Waterschappen. Het is wel goed. dat wij 'daar lid van zijn. merkte Voorz. op Spreker hoopt in samenwerking met de andere wa terschappen iets te kunnen doen, bijv. de ge zamenlijke aankoop van stookolie. Ingekomen was van Ged. Staten een schrijven betreffende de lijst van insignes en onderscheidingsteekenen, verboden voor de ambtenaren. Idem een schrijven betreffende ontheffin gen ingevolge het wegenreglement Noord- De heer Ir. G. J. Llenesch, Rijks- landbouw consulent voor Noord-Hol land geeft in bijgaand artikel de cijfers van het proefbedrijf Ach ter-Geestover de 2e helft van de stalperiode. Ongetwijfeld zullen vele veehou ders met belangstelling kennis ne men van de cijfers, welke als uit komst in dit artikel worden ge noemd. de vergrote melkopbrengst valt te bereke nen. Dit wordt ook bevestigd door de cijfers over de melkopbrengst in winter- en zo mermaanden. Daaruit kan men lezen dat zowel in de weide- als in de stalperiode even veel meeropbrengst werd verkregen. Nu nog iets over de werkzaamheden wel ke in 1937 hebben plaats gehad. Perceel 11, (3.66 ha) was voor het meest rationele gebruik eigenlijk te groot. Het is deze winter dan ook doorgegraven, zodat nu de beschikking verkregen is over 2 percelen van goede grootte (ieder pljm. 1,8 ha). Het eerste deel van de slakkenmeelJbe- mesting. naar 400 kg/ha. werd gegeven in Januari en wel op pl.m. 11.33 ha (hooiland) terwijl omstreeks half Maart nog 13.13 ha zijn bemest. Stalmest kon dit voorjaar niet. over het land gebracht worden, wel nog wat gier. Op 1 April werd een begin gemaakt met het strooien van stikstof, zowel op de te kuilen percelen als op de percelen welke het eerst beweid moesten worden. 's Winters zijn geen schapen doorgehou den. Het eerste vee (6 pinken en één drachtige koe) gingen 30 Maart de weide in. op 5 April gevolgd door 7 drachtige koeien. Op 13 April liep het melkvee buiten: deze dieren zijn de eerste 10 dagen 's nachts op- gestald (tot 23 April). Op 10 Mei zijn 50 weideschapen en 7 lammeren ingeschaard. Op dezelfde dag werd het inkuilen aan gepakt en op 19 Mei waren 2 ha gras ge- ensileerd. De lange duur van de eerste ensilage was zuiver een gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden waardoor het niet mogelijk was de grond nog voor de Pink sterdagen op de kuilmassa te brengen. Aan gezien de grasmassa vrij sterk was ge slonken is toen na de Pinkster nog wat gras extra op dezelfde silo gebracht, waar door nas op 19 Mei alles werd afgedekt. Het gras is ingekuild onder toevoeging van 1,5 gedenatureerde suiker, opgelost in wei. Direqt daarop werd begonnen met het vullen van de 2e silo, eveneens met toevoeging van suiker. Momenteel bestaat dé veestapel uit 32 stuks grootvee, het jongvee, de 50 schapen en 3 paarden. Op 31 Mei is een begin gemaakt met het maaien van een perceeltje gras voor hooi. Successievelijk zullen de andere hooi-per- celen volgen. Door vóórweiden Is het hooien van meer dere stukken land met opzet verlaat. Tot half Mei waren op de 26 ha niet meer dan 30 balen kalkaïmimonsalpeter verzaaid. Na half Mei is nog wat uitgestrooid op voorgeweide hooi-percelen. De grasgroei blijft ruim en de melkgift is eveneens goed te noemen. De Riikslandbouwconsnlent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. Holland. In verband met woningbouw aan provinciale wegen. Ged. Staten zonden verder een schrijven over de wij-ziging van de Ambtenarenwet, waardoor het mogelijk is, beslag te leggen op de pensioenen van gepensionneerden. Ged. Staten berichtten het besluit van hoofdingelanden tot het aangaan van een kasgeldleening ad f 15.000, goed te keuren. Toelating nienw Hoofdingeland. Van de Banne Koedijk zijn ingekomen de geloofsbrieven van den heer D. van der Woude, die is benoemd tot Hoofdingeland voor die Banne. De vergadering wordt tijdens het onder zoek van deze geloofsbrieven geschorst. De heer De Groot deelde mede. dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en ad viseerde mede namens zijn medelid, den heer Kroon, tot toelating. Hiertoe werd besloten. Felicitatie volgde. Verhooging pensioen. Het bestuur stelde voor, over te gaan tot verleening van een pensioen van f 10i aan den oud-molenaar. A. van der Velde. Voorzitter deelde mede. dat de heer Van der Velde tot nu toe f 52.pensioen had met vrij wonen in de molen. Het echtpaar moest wegens ziekte de molen verlaten en vraagt mi verhooging van zijn pensioen tot f" 104-evenals de andere oud-molenaars genieten. Nadat door eenige heeren inlichtingen zijn gevraagd over den financieclen toestand van den heer v. d. Velde, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Het bestuur stelde voor over te gaan tot het converteeren van de geldleeningen bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam. De thans te betalen rente bedraagt pet. De nieuwen rente zal 3% pet. bedragen. Omdat deze leenin gen voor 1941 cn 1942 worden gecon verteerd moet 1 pet. vergoeding worden betaald voor eerdere aflos sing. Ook is het mogelijk de rente te verlagen tot 4 pet. zonder de ver goeding. Goedgevonden, werd, deze leeningen op de beste conditie te pogen te converteeren. De rekeningen 1936. Hierna is aan de orde de behandeling van de rekeningen 1936. Deze zijn onder zocht door de heeren T. Kostelijk cn Jb. Kroon Az. en voor den Ringpolder door den heer D. Swart De heer Jb. Kroon bracht rapport uit. Een en ander was in volkomen orde be vonden. Spr. adviseerde tot goedkeuring, waartoe onder dankzegging aan den pen ningmeester werd besloten. De rekening sloot voor het motorgemaal in ontvangsten op f 17499.27, uitgaven f 16.928.64, een voordeelig saldo van f 570.63 opleverende. Voor den Oosterdijk waren de ontvang sten f 9264.19, uitgaven f 95S9.SS, het nadee- lig saldo f 325.69. Voor de Molengeerzen ontvangsten f 9793.28. uitgaven f 6544.87, voordeelig saldo f 3248,41. Het totaal der ontvangsten was dus f 36.556.74, de uitgaven f 33.063.39, met een batig saldo van f 3493.35. Begrooting 1937. De begrootingen 1937 zijn door dezelfde commissie onderzocht. De heer Kroon advi seerde de begrootingen vast te stellen op de volgende bedragen: Voor het motorgemaal in ontvangsten en uitgaven op f 13.876.39, met een omslag van f 2.20 per H.A.; voor den Oosterdijk in ont vangsten op f 7536.69, in uitgaven op f 7136.89, met een vermoedelijk batig saldo van f 399.80 en een omslag van f 1.25 per HA. Voor de Molengeerzen in ontvangsten op f 8534.88, uitgaven f 8076.09 met een ver moedelijk batig saldo van f 458.79 en een Behoorlijk goed weer en een keurig ver zorgde monsterbaan werkten er toe mede, dat deze keuring vlot verliep. Rubriek Veulens. 't Gehalte van deze rubriek, 'n vijf-tal veu lens, was belangrijk minder dan 't vorig jaar Tot dc beste werden gerekend: 1. Butilla, geb. 17-4-'37, eig. A. Zwart, Heiloo, een Waldherr dochter uit de beken de Utilla. In gang cn stap zeer gewoon. 2. Een Ritmeester-dochter uit. Udonna, geb. 8-5-'37, eig. J. Muijs, Ileiloo. Opstand iets hokkig, draf goed vierkant. Over de premie-waardigheid zal beslist worden na de Iloofddorpsche keuring. Rubriek 1-jarige Merriën. Zeven stuks, waarvan een 4-tal premie waardig. in volgorde: 1. Nubertine, geb. 11-4-36 door Nubert uit Jirma, eig. C. Oly, Heiloo. Een goedsoortig type met goeden gang. Links vóór iets af wijkend en bemerking in achterkogels. 2. Kei ia. geh. 2L4-'36 door Sultan uit Bles. eig. K. Reijne, Barsingcrhorn. Wat fijn. ietsje toontreder, in draf wat bodem- wijd. Overigens een vlotte gang. 3. Aldora. geb. 30-5-'36 door Reinhard uit Uranie. eigenaar K. Reijne, Barsingerhorn. Wat schraal en wat week in den rug. Ietsje Fransche stand. Haalt wat binnenwaarts op. 4. Aletta, geb. 24-2-'36 door Ritmeester uit Fuldora, eig. M. v. Wieringen, Anna Paulownapolder. Wat kromhakkig en in stap vóór afwijkend. Draf behoorlijk. Rubriek 2-jarige Merriën. Vijf van dc zeven ingeschrevenen kwamen op en hiervan werden er twêe premiewaar dig geacht. 1. Zonnekindje. geh. 17-4-'35 door Rhein- sohn uit Scnorita, van H. C. Kooij, Haren karspel. Een merrie met 'n mooie romp, kon in voorstand beter, terwijl de kwaliteit der voeten eveneens beter kon. Gang ge woon. omslag van f 0.45 per H.A. Het geheel geeft aan een totale ontvangst van f 29947.96 en een uitgaaf van f 29089.37, met een vermoedelijk batig saldo van f S58.59. Dc heer Swart zeide, dat hij zich wat be treft de begrooting van de machine met de begrooting kan verecnigen en hoopt, dat het bes-tuur er in slagen mag zonder verhooging der lasten rond tc komen. Na nog eenige mededeelingen over de bij drage van f 1200 voor het onderhoud van den Oosterdijk, werden cje begrootingen vastgesteld. De sluis te Schoorldam. De heer Lammerschaag klaagde er over, dat de sluis te Schoorldam zoo erg lekt, dat het lijkt of er een raket openstaat. Voorzitter zegde toe, Warmenhuizen te zullen aanschrijven. De heeren Swart en Vlam zeiden, dat het laatst goed was. Het lekte zoo goed als niets. De heer Van Wonderen vroeg of de Pro vincie nog polderlasten betaalt voor de ver schillende prov. wegen. Voorz. antwoordde, dat de Provincie wel lasten betaalt aan de Banne Oudakrspel. De beer Kostelijk gaf eenige aanwijzin gen over het zomerpeil. Spr. zou het voor- aln iet hoogcr willen doen als het regent; alleen bij droogte. Voorz. zegde toe, hier zooveel mogelijk re kening mee te zullen houden. De heer Jb. Kroon Az. bracht hierna de aanleg van de nieuwe proefpolders ter sprake. Wij weten er maar niets van. Hoe gaat dat toch eigenlijk?, vroeg spr. De Voorzitter antwoordde, dat de Polder er tot nu toe geen bericht over heeft gehad. Het gaat van Ged. Staten uit, ter verbetering van den toestand voor de ingelanden. De pol der staat hier geheel buiten. De heer Borst vroeg of iemand er Iets goeds in zag. De heer Kostelijk zag er wel iets goed in; de heer Borst dacht dat het niet verbeterde; meer land, minder werk en meer werkloos heid. De heer Kostelijk kan zich niet indenken dat ze zelf meenen, dat het verbetering geeft en doet eenige mededeelingen over de vergadering in Alkmaar. De grootere per- ceelen land zullen een duurdere bewerking tengevolge hebben. De heer Kroon wees op de meerdere last van nachtvorsten, welke hij verwachtte, wanneer er grootere stukken land komen te liggen. De heer Borst dacht, dat het nog veel duurder zou worden, als het land in de Wieringermeer. Na nog eenige discussie sloot de Voorzit ter de vergadering. ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: E. G. BlomKiers van Zijpe, Th. van Bunder en echtg. van Hulst; J. D. de Waele van Barsingerhorn: J. v. d. Ho- waard en gezin van Den Helder; A. F. dc Rijcke en echtg. van Medemblik; F. H. dc Jong van Medemblik; J. A. Koortens van Warmenhuizen; G. P. Groot van Koedijk; Wij geven hierbij nog ©en meer in details tredende critische beschou wing van het op de eergisteren ter premiekeuring te Schagen aange voerde materiaal en vereenigen ons ten slotte met de conclusie waartoe de deskundige schrijver komt: Warmbloedfokkers sluit U aaneen. Sleohts dan zijn prima resultaten mogelijk. 2. Zonna, geb. S-5-'35 door Nubert uit Non- na 1, eig C. Bierens, West-Graftdijk. Matig voorbeen. In draf en stap wel goed. Rubriek 3-jarige Merriën. Zeven 3-jarigcn werden getoond, waarvan er twee premiewaardig geacht werden. Wu- balda door Nonodus njt Rubalda werd even wel door de Staml>oek-conYmissie afgekeurd voor het Stamboek, zoodat er tenslotte over bleef: 1. Wuska, geb. ll-5'2i door Nodonus' uit Ruska, eig. P. N. Spaans. Barsingerhorn. Dit is een tvpe fokpaard. Wat weinig schoft en ©en ietsje lang. Stap goed. Draf goed, iets bodem wijd. Rubriek 47-jarige Merriën met Veulen. Tien merriën werden voorgeleid, waarvan er na schifting zeven premiewaardig bleken. Tevens werd hierbij nog aangegeven of de merrie tot de lichte, dan wel tot de zware klaso^ behoorde. 1. Uranie, geb. l-5-'32 door Derenus uit 01- dova, eig. K. Reijne Kz.. Barsingerhorn. Wat weeke rug. en ©en wat hellende korte crou- pe. Voorbeen kon iets beter Liet zich in stap en gang zeer goed zien. Een lieve merrie, waarvan het veulen helaas gestorven is. Lichte klasse. 2. Udonnaa, geb. 17-5-'32 door Griedel uit Crabeida, eig. J. Muijs. Heiloo. Een knappe merrie met goede draf, ietsje toontreder. Gaf Uranie niet veel toe. Lichte klasse. 3. Utilla, geb. l-7-'32, door Domburg uit Kitilla, eig. A. Zwart, Heiloo. Een aardige vos, wat hellend in kruis'. Leek wat zwaar Th. Pepping en gez. van Bergen (N.H.) F, Zuidijk en gez. van Kortgene. Vertrokken: C W. Zuilhof en gez. naar Sassenheim; A. v. d. Berg en gez. naar Haarlemmerliede en Spaarnwoude; A. Veth- man naar Winkel; mej. P. Vergouwe naar Dordrecht; mej. A. Oudshoorn naar Den Helder; mej. G. Tesselaar naar Zijpe; J. D. Stapel naar Den Helder; L. Alkemade en echtg. naar Schagen; M. van Gelder- Kaan naar Voorburg; mej. M. C. Jongejan naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dieuwertje Aafje, dochter van .T. F. Romar en G. Tiel; Cornelis Ember- tus Marinus, zoon van A. J. Bos en A. C. Spreeuw; Ilelena Johanna, dochter van F. Deelstra en N. Molenaar: Dieuwertje Jan- nie, dochter van K. Waiboer en A. Tiel; Hendricus Petrus, zoon van M. P. Brouwer en A. M. Steenvoorden; Cornelia Johanna, dochter van W. M. Schouwenaar en J. Lob- bezoo; Arie, zoon van A. Raven en N. Blaau- boer. Onder frouwd: C. Jonker en A. M. Vla ar; Th. C. Weyers en A. J. Pijnacker; M. Munt» jewerf en A. G. Hellenberg. Getrouwd; H. A. van Kuijeren en H. M. Kienreich; J. de Smit en A. v. Weelden; L. Vos en P. A. Vergouwe; Th. C. Smakman en P. M. Vcrwer; J. C. van Gelder en M. Kaan. Overleden: K. Harthoorn, oud 74 Jaar; IJ. H. Brouwer, oud 2 jaar. POLITIE Gevonden: Belastingplaatje, groene cein tuur; 8 onderdeelen van een wiedmachk ne. Verloren: ceintuur van regenjas. RARSINGERHORN KOLHORN In de plaats van mevr. Heerschap Evertse, die overgeplaatst is naar Midden- meer wordt ais stationhoudster aangesteld met ingang van 1 Juli mevr. C. K. van StipriaanBlom te Barsingehorn. Haar echtgenoot wordt als besteller werkzaam, gesteld. gegemherd en ging daardoor waarschijnlijk niet zooals ze kon. Lichte klasse. 4. Trien, geb. 25-3-'31 door Derenius uit Yladina, eig. M. v. Wieringen, Anna Pau lownapolder. Een mooi gelijnd type met matig voorbeen en niet teveel voeten. Gang behoorlijk. Lichte klasse. 5. Verenie, geb. 21-4-'33 door Derenus.' uit Mooyans I, eig. D. Kaan, Wieringerwaard. Ben soliede merrie met weinig adel. Draf wat kort Zware klasse. 6. Vazclle, geb. 30-3:'33 door Derenus uit Gazelle, eig. II. C. Kooij, Harenkarspel. Een donkerbruine merrie met mooie romp, matig voorbeen, weinig verzenen. Ging bo ter als het vorige jaar. Zware klasse. 7. Tcllusa, geb. 10-4-'31, odor Griedel uit Melchiora, eig. F. A. Melchior, Winkel. Aan den grooten kant. Gang goed. Bemerkingen in de becnen. Zware klasse. Rubriek 47-jarige merriën (z. veulen). De eene aangebodene merrie werd pre miewaardig verklaard. 1. Vibusta, geb. 26-4-'33 door Derenus uit Ibusta, eig. P. Waal, Beemster. Een zwart© merrie met haar en teekens en met goede gang,. Toontreder. Zooals men kan zien zijn er op deze pre- miekeuring merriën getoond van meer dan tien verschillende vaderdieren. We kunnen dan ook nog lang niet van een bepaalde lijn of richting spreken in Hollandsch Noor derkwartier. De algemeene indruk was niet zoo goed als vorig jaar. En als het zoo door blijft gaan, dat er ieder jaar andere hengsten op de diverse dekstations gehuurd worden, komen wij er nooit! Waarom nu eindelijk de handen niet eens in elkaar geslagen en een hengstenassociatie opgericht? Of beter nog. zoowel voor den bouwboer als den grasboer, een tweetal associaties met zwaar der cn lichter type Oldenburger hengst! En dan een hengst koopen, die bewezen heeft goed te fokken of één waarvan dit krachtens de afstamming verwacht mag worden. Dat moet mogelijk zijn, evengoed als dit bij de koudbloedvoorstanders moge lijk bleek. Dan eerst, hebben wij kans. dat er op den duur lijn in onze fokkerij komt. Fokkers en enthousiaste liefhebbers van ons mooie warmbloedpaard, denk er eens over na. Spreek er over en laat dan één of meer deren uwer het initiatief nemen tot het bijeen roepen van een vergadering, om tot daadzaken te komen. Waarom zouden wij hier in 't. Noorden van N.-Holland geen goed paard kunnen fokken! Bodem en klimaat zijn uitstekend en de fokkerij is loonend. U kunt veel goedkooper een veulen groot- brongen als 'n kalf en 'n veulen brengt, veel meer op als 'n kalf. En een goed veulen zeer zeker. Tenslotte nog 'n opmerking over het tol let. Dit wordt steeds beter, zoodat het op valt als er een merrie voorgebracht wordt, die bv. niet opgeschoren is. Dat de enkeling die zich daaraan bezondigde volgende keer beter voor moge komen. Laat. hij dan zijn licht eens opsteken bij een collega paarden liefhebber, die de kunst van toiletteeren wel verstaat.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5