Bet herstel der Non-interventie De Russische poolexpeditie Stakers worden ontwapend KIJKEN is KOOPEN tj CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gewapende trawlers met internationale bemanning Rome en Berlijn weer spoedig terug in de Londensche commissie Frankrijks volkslied De Spaansche territoriale onaantastbaarheid Japan het land van Hitte en Cyclonen Mutaties in het Russische leger WOENSDAG 9 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10283. IMflove d«r N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Engelsche diplomatieke kringen voorzien, dat binnenkort een overeen stemming zal kunnen worden tot stand gebracht tusschen de vier mo gendheden die belast zijn met de con trole ter zee aan de Spaansche kas ten, gezien het algemeen gunstige ka rakter der opmerkingen van Parijs, Rome en Berlijn. Deze kringen zijn van meening, dat het nu mogelijk zal zijn te Lon den over te gaan tot de redactie van den tekst van een overeenkomst welke zoo spoedig mogelijk door de zorgen van de Britsche kanselarij naar de beide partijen in het Spaan sche conilict zal worden gezonden. De formule welke de diplomaten der vier mogendheden te Londen zullen moeten uit werken zal op de drie punten waarop de overeenkomst nu reeds in principe is bereikt, betrekking hebben en wel: 1) Uitbreiding van het stelsel der veilig heidszones in de Spaansche havens. 2) De verzekering, dat de autoriteiten van Valencia en Salamanca al het mogelijke zul len doen om een herhaling te voorkomen van incidenten zooals die met de Hardy of de Deutschland. 3) Ingeval de voor de Spanjaarden aange nomen maatregelen geen herhaling van der gelijke incidenten zouden voorkomen, zou een stelsel van overleg tusschen de vertegen woordigers der vier mogendheden in het le ven moeten worden geroepen om te beraden over hetgeen zal moeten geschieden in ant woord op iedere vijandige daad. De niet-inmengingscommissie zal van de genomen besluiten op de hoogte worden gesteld zoodra de ant woorden van Valencia en Salamanca zullen zijn ontvangen, aangezien er, aldus is men te Londen van meening, geen reden is om er aan te twijfelen, dat deze antwoorden niet gunstig zouden zijn. De commissie zou voorts verschillende voorstellen kunnen bestudeeren, die reeds zijn ingediend met het doel aan de con trole een meer internationaal karakter te geven, met name door de vervanging van een zeker aantal met deze controle belaste oorlogsschepen door gewapende visschers- schepen, aan boord waarvan internationale waarnemers zouden kunnen plaats nemen. Dit voorstel schijnt vooral te Londen een gunstig onthaal te vinden. Ook Delbos verwacht herstel der controle. volledig Gistermorgen is de ministerraad van Frankrijk bijeengekomen, onder voorzitter schap van Lebrun. De minister van buiten- landsche zaken, Delbos, gaf een uiteenzet ting van den internationalen toestand. Hij «telde zijn collega's in kennis van den ar beid van den Volkenbond en van de kiesche en langdurige onderhandelingen, die na het bombardement van de „Deutschland'' zijn gevoerd. Het schijnt dat deze onderhandelin gen binnenkort tot een resultaat zullen lel den. waarbij Duitschland en Italië hun plaats in de Londensche non-interventie commissie weer zouden ihnemen. Delbos bracht verder verslag uit van zijn reis naar Brussel en van de gedachtenwisseling over de plannen voor een westelijk veiligheids- yerdrag. Het antwoord van de Fransche regeering op de vraag van de Britsche regeering in zake de garanties aan de oorlogsbodems die deelnemen aan de controle .voor de Spaan- Slechts de „Marseillaise" wordt erkend. In den Franschen Senaat heeft Reibel (Re- publikeinsche Unie) een interpellatie inge diend over den eerbied voor de vlag en het .Volkslied. Hij zeide o.a. dat op 7 April jl. een galavoorstelling werd gegeven, die werd bijgewoond door den minister-president en twee ministers. Het orkest speelde achter elkaar de „Marseillaise" en de „Internatio nale", dit laatste lied werd toegejuicht. Rei bel noemde het onverdragelijk, dat bij of- ficieele gelegenheden de „Internat ioeale" weerklinkt, en de roode vlag wordt gehe- schen. Blum antwoordde, dat genoemde voorstel ling werd gegeven door een volksvereeni- ging. Hij zelf kwam na het begin en ver trok voor het einde, hij was niet tegen woordig toen het orkest de „Internationale" speelde. De minister-president verklaarde verder, dat in Frankrijk slechte één vlag bestaat, en wel de driekleur, en slechts één volkslied, de „Marseillaise". Politieke par tijen zingen echter op het oogenblik zoowel de „MarseiilaUe" als de „Internationale". sche kust, is gisterochtend op het Foreign Office overhandigd. Men verwacht dat de Duitsche ambas sadeur von Ribbentrop heden naar Londen een gunstig antwoord op de gewijzigde Brit sche voorstellen zal medebrengen, aldus ver neemt Reuter. Men hoopt, dat na^ een be spreking tusschen Eden en von Ribbentrop het Foreign Office den uiteindelijken tekst zal kunnen opstellen van een accoord, be helzende het beginsel van overlegpleging, teneinde bij een eventueelen aanval op een oorlogsschip, dat aan de controle deelneemt op te treden. Von Ribbentrop heeft te Berlijn een on derhoud gehad met Hitier, die, ofschoon ge kant tegen overlegpleging zonder meer, gun stig gestemd bleek voor de gewijzigde for mule. Zoodra het door Frankrijk, Duitsch land, Italië en Engeland aanvaard is, zal het ontwerp-accoord worden voorgelegd aan Valencia en Salamanca, op wier goedkeu ring men rekent. Wat Duitschland onder het recht van zelfverdediging verstaat. Volgens Havas zou tusschen Berlijn en Londen spoedig overeenstemming bereikt worden over de kwestie van het door de Duitschers opgeëischte „wettige recht van verdediging", op de volgende grondslagen: 1) alle mogendheden zullen zich op het standpunt stellen, dat een aanval, gericht op één van de controleschepen, tegen henzelf gericht is en onverwijld over de te nemen maatregelen overleg plegen; 2) dit overleg sluit niet in het afzien van het wettige recht van verdediging. Engeland als garant. Op de vraag, in het Lagerhuis, of, wan neer de nietinmengingscommissie haar werkzaamheden mocht staken, de minister van buitenlandsche zaken duidelijk wilde verklaren, dat de Britsche regeering geen inval in of verovering van Spanje zou toe staan door eenige vreemde mogendheid, heeft lord Cranborne verklaard, dat het hem genoegen deed van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken om nadrukkelijk te verklaren, gelijk de regeering bij ver schillende gelegenheden en in het bijzonder toen de Spaansche kwestie de vorige maand voor den volkenbondsraad behandeld werd, duidelijk gemaakt heeft, dat het behoud van de territoriale onaantastbaarheid van Spanje een zaak van groot belang is voor de Engelsche regeering. Belangrijk wetenschappelijk werk. De wetenschappelijke Sovjet-Russische Poolexpeditie, onder leiding van Professor Otto Schmidt, heeft veler belangstelling. Men is vanuit Moskou met vliegtuigen naar de Noordpool gevlogen (zie de route op het kaartje) om aldaar een vast poolstation te stichten. Voor de wetenschap is dit van zeer grootc waarde; de bedoeling hiervan zou zijn, in de eerste plaats de waarnemingen van het weer, deze worden 4 maal in een etmaal gecontroleerd en direct draadloos naar het vaste land geseind om tc benutten voor het opstellen van vaste weerberichten; verders bepaalt het wetenschappelijk onder zoek zich tot: de hydrologische gesteldheid van het middenpunt van de pool. In een la boratorium ondergebracht in diverse tenten, zal onderzocht worden: de temperatuur en het zoutgehalte van het water; om de 15 da gen worden controleeringen gedaan van eb en vloed, diepwatermetingen, enz. Een twee de groep belast zich met waarnemingen over de drift van het ijs, dat zich voortdurend in de richting van de Beringstraat naar Groen land beweegt. Een derde groep verricht on derzoekingen over den toestand van het Noorderlicht en de atmosferische electrici- teit. Het filmen van het Noordpoolgebied be hoort eveneens tot het programma. Momenteel heeft de expeditie zich ge splitst, een gedeelte heeft zich teruggetrok ken op het Rudolfeiland, behoorendc tot de Frans Jozef archipel, om aldaar een con trole- en poolstation te stichten, de achterge blevenen aan de Noordpool blijven draad loos verbonden met de expeditie. Het zend station „Krenkel" (naam van den bekenden marconist Ernst Krenkel) staat geregeld in verbinding met het vaste radio-poolstation „Dikson" dat doorverbonden is met Moskou en Leningrad. Geregeld worden berichten doorgegeven over de wetenschappelijke re sultaten voor de pers. De bewegingen der vliegers. De leider der Russische poolexpeditie, Oneenigheid over de dafa der Olympische spelen Zweefvliegen ook bij de Olympi sche sporten? Ieder mag groe ten, zooals hij wil. Gisteren kwam het congres van het inter nationaal Olympisch Comité in eerste zit ting bijeen. Aanwezig waren de gedelegeer den van Oostenrijk, België, Bulgarije, Egyp te, Duitschland, Ver. Staten, Finland, Frank rijk, Engeland, Griekenland, Hongarije, Italië Letland, Monaco, Noorwegen, Polen, Zwe den, Tsjccho Slowakije en Joegoslavië, ter wijl Nederland was vertegenwoordigd door Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye en luitenant kolonel P, W. Soharroo. Duitschland stelde voor het zweef vliegen in het Olympisch program op te nemen. Besloten werd deze aan gelegenheid voor te leggen aan de Federation Internationale Acronau- tique. Een voorstel de film op te nemen in het programma der kunst-Olym piade, werd verworpen. Wel zal de technisch beste film, welke de sport in het algemeen propageert, met een medaille bekroond worden. Belangrijk was het besluit, dat In de toe komst alleen nog die takken van sport als uitbreiding van het Olympisch programma zullen worden opgenomen, welke in mins tens tien landen worden beoefend. Zwitserland had voorgesteld een unifor men Olympische groet in te voeren, doch de gedelegeerden bleken hier niets voor tc ge voelen. In de toekomst zal elk land op zijn eigen wijze den groet mogen brengen. De Japansche gedelegeerde Soveshima gaf in een uitgebreid rapport een overzicht van de voorbereidingen, welke Japan reeds getroffen heeft en in de toekomst nog tref fen zal met betrekking tot de Olympische Spelen in 1940. De Duitscher Klinkenberg, die een speci ale opdracht heeft van het I.O.C in het Ja pansche organisatiecomité, besprak ver volgens de technische eischen, welke mo gen worden gesteld, willen de Olympische Spelen tot in alle bijzonderheden met suc ces bekroond worden. In het middelpunt van de beraad slagingen stond het probleem van de data der zomerspelen te Tokio. En kele gedelegeerden van het LO.C. spraken zich uit voor de maand Au gustus, doch anderen wezen dit af, omdat men meende, dat deze maand te warm was voor de Europeesche athleten. De maand September komt in verband met het gevaar voor cyclonen, niet in aanmerking. Weer anderen waren van meening, dat de spelen het best in de eerste twee weken van October zouden kunnen plaats vinden, doch hier wa ren de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten en Engeland te gen, omdat in die landen de stu denten dan niet in de gelegenheid waren een dergelijke verre reis te ondernemen. In de komende dagen zal deze kwestie nog nader besproken wor den, in ieder geval echter zal op dit congres een beslissing moeten vallen. Besloten werd dezelfde takken van sport op het programma der Spelen te Tokio tc plaatsen als die te Berlijn zijn georgani seerd. Men heeft echter een uitzondering gemaakt, n.1. met het polo tc paard, welke tak van spart geschrapt is. Handbal en kanosport zullen slechts dan op het pro gramma blijven, indien binnen zes maan den minstens vijf landen den wensch daar toe te kenmen hebben gegeven. Schmidt, deelt mede. dat Kroesc om 20 uur 40 geland is op Rudolfeiland. Golowin is om 2 uur 44 geland op een ijs schots. Alexejef had benzine gebracht. Al les thans in orde. Gemeld wordt, dat de weersomstandighe den niet in staat stellen naar den piloot Alexejef te vliegen en dat deze Rudolf eiland niet kan bereiken. De radio-verbin ding met den vlieger Kroese is hersteld. Ernstige toestand in Cleveland De autoriteiten van Cleveland heb ben volgens Un. Press, gister last gegeven, de stakingsposten voor de fabrieken der Youngstown Mij. al daar te ontwapenen, om ernstige botsingen te voorkomen. Indien de stakers weigeren, zich te laten ontwapenen, zullen zij worden gearresteerd. De toestand is buitengewoon gespan nen, terwijl de staalmaatschappijen, welker arbeiders aan de staking deelnemen, hebben besloten, ondanks de sterke keten van stakingsposten, haar fabrieken weder te openen. Het stakingscomité heeft inmiddels reeds aangekondigd, dat het iedere poging der staalmaatschappijen, om de fabrieken we der te openen, met alle beschikbare midde len zal verhinderen. De politie autoriteiten bereiden er zich op voor, dat de toestand weldra uiterst, kritiek zal worden. In verband hiermede hebben zij aangekondigd, dat zij zoo noodig tienduizend hulpagenten in dienst zullen nemen, om de orde en rust in Cleveland te handhaven. „Wij zijn niet voornemens, aldus wordt van de zijde der politie verklaard, als sta kingsbrekers op te treden, doch anderzijds kunnen wij niet toelaten, dat het comité voor industrieele organisaties zich het recht aanmatigt voor de uitvoering van de wet in Cleveland zorg te dragen." Twee fabrieken van de Bndd Wheel te Detroit, waar 18.000 arbeiders werkzaam zijn, zijn gisteren geslo ten tengevolge van het uitbreken van een staking, die de United Au tomobiles Workers Union heeft ge last als een protest tegen collectief loon en wegens de weigering der directie bedrijfsvakvereeniging op te heffen. De Amerikaansche Fede ration of Labour heeft voor al haar leden, werkzaam in de bouwnijver heid te Lansing een staking gepro clameerd. Daardoor is op alle bouw werken in deze stad het werk stil gelegd. Bij de gisteren te Lansing uitgeroepen staking van 24 uur uit protest tegen de ar restatie van 7 leden der United Automo biles Workers Union, die deel uitmaakten van de vakvereeniging Lewis, hebben de stakende arbeiders ook posten voor de po- litiebureaux opgesteld. De Automobile Wor kers Union heeft voorts voor haar leden in de automobielfabrieken te Flint een sta king geproclameerd. Ook heeft nnen daar posten voor de kan toren van de handelaren geplaatst. Deze moeten trachten ook de monteurs in de staking te betrekken en het publiek te be letten aankoonen te verrichten. De fabrie ken van de Republic Steel te Niles en Warn (Oliio) trachten ondanks de sta kingsposten bet bedrijf te hervatten. De Re public Steel treft verder voorbereidingen voor de heropening van haar fabrieken tc Monroe (Michigan). Aldaar heeft 63 pet. van de arbeiders zich voor een hervatting van het werk uitgesproken. In Wallstrcet verluidt, dat bij de besprekingen die bin nenkort tusschen Lewis c.s. en de General Motors zullen wordeng ehouden ook van de zijde van eerstgenoemde zal worden ge- eischt dat de maatschappij niet het recht heeft haar fabrieken naar een ajidere plaats over te brengen. i EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen, ged. bewolkt, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 oor 77.1 Het verzoek van de Pennsylvania, de Bal- timore and Ohio en de Brie spoorwegen om een gerechtelijke beschikking te verkrijgen, waarbij den stakenden arbeiders in Niles en Warn wordt verboden de werkzaamhe den der spoorwegen te verstoren, zal eerst Vrijdag door de rechtbank in behandeling worden genomen. De geheele staalindustrie tegen Lewis. De K'.public Steel Corp. wordt door de ge heele staalindustrie gesteund in haar strijd tegen het comité voor industrieele organi satie, dat een staking heeft afgekondigd, waarbij ruim 70.000 arbeiders zijn betrok ken. De maatschappijen achten haar over winning zeker, aangezien de bevolking een steeds vijandiger houding aanneemt jegens de stakers. Sommigen overwegen zelfs de vorming van particuliere gewapende comi tés voor de handhaving van de openbare orde. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de United States Corp. en andere groote metaalmaatschappijen, die overeenkomsten reeds hebben geteekend met het comité voor industrieele organisatie, financieel de Repu blic Steel steunen en de aan deze maat schappij gegeven opdrachten uitvoeren, waarbij de winsten voor haar gereserveerd worden. Groote zijdefabriek gesloten. De Royal Weaving Comp. te Pawtuckett (Rhode Island) een van de grootste zijde- fabrieken in Nieuw Engeland, heeft besloten met ingang van Vrijdag haar fabrieken voor onbepaalden tijd te sluiten, omdat op het oogenblik geen afzet voor haar produc ten bestaat. Het personeel van de maat schappij staakt reeds drie weken lang. De functionarissen van het C.I.O. onderhan delen met de bedrijfsleiding omtrent nieu we loonen en arbeidsvoorwaarden waarbij zij den eisch tot loonsverhooging handha ven. De maatschappij verklaarde echter, dat van een loonsverhooging onder de hui dige verhoudingen op de markt geensprake kon zijn. Stilzwijgen over het geval-Toe- chatsjewski. Officieel wordt medegedeeld dat bij be schikking van den volkscommissaris van Oorlog, Werosjilof.de bevelhebber van het militaire district Moskou, legercommandant Bcrlow benoemd is tot opperbevelhebber in het militaire district Wit-Rusland. Omtrent het. lot van legercommandant Lborewitsj, die tot nu toe bevelhebber is geweest van het militaire district Wit-Ru»- land wordt, aldus vervolgt het bericht van het Duitsche Nieuws Bureau iets medege deeld. Uborewsj gold als een der bekwaam ste leiders van het Roode Leger. Hij heeft den afgezetten maarschalk Toechatsjewski zeer na gestaan. Ten aanzien van het geval- Tocchatsjewski, aldus besluit het Duitsche Nieuws Bureau, bewaren de officieele in stanties ook verder het stilzwijgen. De of ficieele persorganen hebben evenwel niet nogmaals de berichten over zijn arrestatie gedementeerd. Geen incidenten te Alexandrette Toestand verbeterd. Van gezaghebbende zijde worden dë be richten, volgens welke de staat van beleg in het Sandjak Alexandrette zou zijn afge kondigd en troepenbewegingen aan de grens zouden zijn waargenomen, tegengesproken. Afgezien van de reeds gemelde twisten tus schen Arabieren en Turken hebben zich geen incidenten voorgedaan. Hoewel de stemming nog bewogen is. is er oen ver betering ingetreden na de besprekingen die vooraanstaanden uit de verschillende ge meenschappen bij den gedelegeerde van den Hoogcn Commissaris hebben gevoerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1