Accoord te Londen bereikt Indië op een keerpunt Val van Franstha ministerie beteeient revolutie Eerst moet Bilbao vallen KIJKEN is KOOPEN n CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De beruchte rede van Goebbels Schacht weer naar Parijs K.LM.-toestel door onweer uit de koers Henri van Wermeskerken ten grave gedragen Rechters keuren match Braddock-Louis goed Een gevaar voor de film 1 lliMlll VRIJDAG 11 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10285. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. ScHogen. Heden vastlegging der overeenkomst GEEN VERKORTING DER BE VOEGDHEDEN VAN DE NON- INTERVENTIE-COMMISSIE. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat tusschen de vier mo- - gendheden, die met de controle rond Spanje zijn belast, thans algeheele overeenstemming is bereikt, zoodat de terugkeer van Duitschland en Ita lië in de Londensche commissie ver zekerd is. Het accoord Is volgens Un Press gebaseerd op de door Londen gedane voorstellen, welke, zooals men weet, inhouden de instelling van een vei ligheidszone, non-agressie-waarbor gen van de beide oorlogvoerenden in Spanje, en ten derde indien een pa trouilleerend oorlogsschip andermaal mocht worden aangevallen, overleg tusschen de vier controleerende mo gendheden op de plek zelf van den aanval. Heden zullen (le vertegenwoordigers der vier mogendheden samenkomen op het Fo- reign Office en men verwacht, dat alsdan de overeenkomst definitief zal worden. Gisteren reeds heeft Eden, naar Reuter öog meldt, de ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië afzonderlijk ontvangen. Men verwacht, dat de voorstellen ook 8oor de strijdende Spaansche partijen zul len worden aanvaard. Van de zijde van Sa- lamanca verwacht men geenerlei moeilijk heden. Wellicht echter zal Valencia waar borgen eischen tegen een herhaling van bombardementen, als dat van Almeria. De Londensche niet-inmengingscommissie »1 natuurlijk ook van de getroffen overeen komst in kennis worden gesteld, waarna zoo zich intusschon geen moeilijkheden voor doen, Duitschland en Italië hun plaatsen weer in genoemde commissie zullen inne men. Neutrale waarnemers aan boord der oorlogsschepen? De conferentie van de vertegenwoordigers Öer vier bij Spanje controleerende mogendhe den zal morgenmiddag om drie uur op het Foreign Office plaats .vinden. Daar zullen de bepalingen, waar mede men de veiligheid der controle- yloten hoopt te verzekeren, in defini tieve formuleering worden opgesteld, waarna ze door de Britsche regeering aan de beide Spaansche partijen zullen worden voorgelegd. Een FranscK voorstel, om neutrale waar nemers te plaatsen op de oorlogsschepen, welke met de controle zijn belast, is door ide Britsche regeering gunstig ontvangen. Dat ook Italië en Duitschland ermede ac coord zouden gaan, wordt niet gemeld. Antwoord aan Rusland. De nota, welke de sovjet-ambassadeur Maisky tot den president van de niet-in mengingscommissie heeft gericht, is over eenkomstig het verzoek van Maisky ter kennis gebracht, van alle leden van de commissie, tegelijk met het antwoord dat Evan Wallace, den voorzitter ad interim, aan Maisky heeft gezonden. Wallace herinnert hierin aan de omstan digheden, waaronder besloten werd tot de besprekingen tusschen de vier mogendhe den inzake de controle aan de Spaansche kust. Maisky ontving de verzekering, dat de besprekingen van de vier mogendheden zuiver beperkt bleven tot de studie van de Vraagstukken, welke de commissie aan de Een bisschoppelijke verklaring In verband met de lasterlijke aantijgingen van minister Goebbels in zijn beruchte rede voering van 28 Mei j.1. publiceert het bis schoppelijk ordinariaat van Passau de vol gende mededeelingen over de zedelijkheids- delicten van de katholieke geestelijkheid in bedoeld diocees. In het bisdom Passaiï, dat in totaal 808 priesters telt, werden van af 1932 tot op heden in totaal 3 priesters wegens zedelijk heidsdelicten voor de rechtbank gedaagd. Van deze 3 beklaagden werd één veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Eén werd vrijgesproken, terwijl een derde pro ces nog aanhangig is, daar de beklaagde reeds meerdere jaren bij gerechtelijk von nis voor ontoerekenbaar is verklaard, en de rechtbank thans een nieuw geneeskun dig onderzoek naar het geestesvermogen van den beklaagde heeft gelast. Dat wil dus zeggen, dat in zes jaar tijd van de ge- heele geestelijkheid van het bisdom Pas sau 0.12 procent werd veroordeeld, terwijl geen enkele priester wegens homosexualiteit bij gerechtelijk vonnis werd gestraft, vier mogendheden had toevertrouwd. Men beschouwde te Londen deze werkwijze het meest geëigend, om de medewerking van Italië en Duitschland te verzekeren. De Britsche regeering is geenszins voornemens om aan de commissie de bespreking van vraagstukken, welke rechtens onder haar ressorteeren, te onthouden. De veiligheid der controlevloten. Het ontwerp, waarover tusschen de contro- lemogendheden overeenstemming zou zijn bereikt, zou inhouden: le. een algemeene verwijzing naar de noodzakelijkheid van voorkoming van incidenten als die der laat ste weken. 2e. een beroep op Valencia en Salamanca betreffende uitbreiding van het beginsel der veilige zones tot een grooter oppervlak. 3e. bevestiging, dat een aanval op een der controleschepen door alle con- trolemogendheden beschouwd zal worden als op haar gericht en dat in geval van in cidenten onmiddellijk raadplegingen zullen worden aangevangen tusschen haar regee ringen om besluiten te nemen ten aanzien van de maatregelen, die genomen moeten worden. Deze raadplegingen sluiten voor iedere mogendheid niet het recht uit van wettige verdediging. Be belangen onzer koloniën tij dens de crisis in de knel ge raakt. Hoe de magere jaren"' te boven te komen? Voor de afdceling Nederland van de Vaderlandsche Club sprak gisterenavond in Pulchri Studio de heer J. Verboom, ge delegeerd lid van den Volksraad van Ned.- Indië over het onderwerp „Brandende Vraagstukken." Hij betoogde in het begin van zijn voor dracht dat de zwakke economische- en sociale constructie van Ned. Indië in de cri sisjaren wel heel duidelijk tot uiting is gekomen. Voor de crisis werd met geld ge smeten, men dacht niet aan magere jaren, die vroeg of laat konden aan breken en het was in hoofdzaak door deze zorgeloosheid, dat Indië de crisis straatarm inging. In dit verband wees de heer Verboom op de noodzakelijkheid van een gezonde fi- nancieele politiek, m.a.w. het vormen van reserves voor magere jaren, die in de toe komst nog zullen komen. In het vervolg van zijn rede stond spr. stil bij de maatregelen, die in Indië in de crisisjaren genomen moesten worden, zette daarbij uiteen, dat met de bezuinigingen te ver is gegaan en illustreerde met cijfers in welke mate Ned. Indië de laatste 5 jaren financieel is uitgeput. Nu de toekomst er beter uitziet en het keerpunt bereikt blijkt te zijn, warschuw de spr. tegen de fouten, die voor de crisis werden gemaakt. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat Indië de harde lessen, in de cri- sis geleerd, ter harte zal nemen. Spr. meende, dat thans overgegaan moet worden tot een verlaging der lasten, die in zoo hooge male op de Indische maatschap pij drukken, in het bijzonder wel de vaste lasten, die in de allereerste plaats verlaagd moeten worden. Verwijdering tusschen ons en onze koloniën. Sprekende over den band tusschen Ned. Indië en het moederland betoogde de heer Verboom, dat beide deelen van het rijk in de crisisjaren zich van elkaar hebben ver wijderd. Er hebben vele voorvallen plaats gehad, waarbij bleek, dat met de belangen van Indië werd gespeeld. Uitsluitend werd gelet op de belangen van Nederland. Spr. lichtte zijn betoog met voorbeelden nader toe en herinnerde o.m. ook nog aan de ge schiedenis met den tinbaggermolen de Kantoengwelke constructie z.i. niet in Nederland geheel klaar gemaakt had moe ten worden, maar in Soerabaja, waar men er uitstekend op is ingericht. Met vreugde constateerde spr. dat het saamhoorigheidsgevoel in Ned. ïndic in de crisisjaren tot groote ontwikkeling is geko men. Met voldoening gewaagde hij voorts van de openlegging der buitengewesten. Aan het slot van de voordracht behandel de spr. in korte trekken het defensievraag- stuk. Hij wees er op dat Nederland in Indië op zijn hoede moet zijn en dat het hoogst nood zakelijk is, dat Ned.-Indië ter afweer de be schikking heeft over een behoorlijk verdedi gingsapparaat. Ook in dit opzicht meende spr. dat we thans weer op den goeden weg zijn. Resultaat der devaluatie: nihil. Schatkist voor ernstige moeilijk heden. De Fransche Kamer heeft gisteren de be sprekingen over de douane-volmachten en de maatregelen tegen dumping voortgezet. De rechtsche afgevaardigde Paul Raynaud verweet de regeering rond Frankrijk zulke hooge tariefmuren op te richten, dat geen buitenlandsche producten binnen kunnen komen om met de Fransche te concurreeren. Verder wees hij er op, dat acht maanden na de devaluatie de regeering toe moet ge ven, dat het resultaat hiervan voor het ega- liseeren van de Fransche prijzen aan de wereldprijzen reeds is uitgeput. Spr. geeft hiervoor twee redenen op, de nieuwe belas tingen en de inflatie. Ten slotte besprak Raynaud de uitlating van Jouhaux te Clermont-Ferrand Zondag j.1. en trekt hieruit de conclusie, dat in ieder geval de val van het ministerie het signaal voor een revolutie zou zijn. Spr. herinnert de regeering er aan, dat hij enkele maanden geleden haar gewaarschuwd heeft, dat zij op den tweesprong stond voor democratie of dictatuur. Senaat keurt begrooting goed. De Senaat heeft met 270 stemmen tegen vier het collectieve ontwerp voor de cre- dieten van de begrooting 1936-'37 goedge keurd. Voor de stemming had de minister van financiën, Vincent Auriol. den toestand van de schatkist uiteengezet. Hij erkende, dat de schatkist het hoofd moet bieden aan ernstige moeilijkheden, een voorschot van twee milliard moest worden ver strekt aan Parijs en aan het depar tement van de Seine. De minister keerde zich vervolgens tegen de campagne, welke wordt gevoerd te gen de credietwaardigheid van den staat. Daladier over de landsverde diging. Daladier heeft in de leger-commissie van den Senaat gesproken over het gebruik van de gelden der leening voor de lands verdediging, alsmede over het matericek van het leger, de voorraden brandstof en den toestand der wegen, alsook over de kwestie van de organisatie van het op percommando. Namens de commissie verklaarde de voor zitter dat de commissie de uiteenzetting van den minister met belangstelling had gevolgd en betuigde hij 't vertrouwen van de commissie in de leiding van Daladier. Om een BuitschFransch han delsverdrag te teekenen. Be Echo de Paris meldt dat dr. Schacht legen het einde van de maand weer te Parijs zal komen om met Bastid een nieuw Buitsch Fransch handelsverdrag te teekenen. Z.H. de Paus wordt langzaam zwakker De Heilige Vader heeft ernstig te lijden van de groote warmte van de laatste dagen. Hij is zeer vermoeid, vooral ook, omdat hij 's nachts bijna niet kan slapen. Toch vil de Paus niet van zijn gewoonte afwijken en minder audiënties verleenen. Tijdens de audiënties spreekt hij de pelgrims toe, dik wijls in verschillende talen, hetgeen voor den grijsaard zeer verrpoeiend is. De behandelende geneesheer heeft den Paus aangeraden meer rust te nemen. Zelfs wilde hij, dat Zijne Heiligheid in het geheel geen audiënties meer zou verleenen. Toen de Paus dit weigerde, heeft hij de kardinalen verzocht zoo voorzichtig mogelijk te zijn bij het rapport, dat zij den Paus eiken ochtend moeten uitbrengen. Hoewel de ziekte van den Paus niet ern stiger is geworden, nemen zijn krachten toch langzaam af. Vlotte landing op R.A.F. vlieg veld in Suffolk. De P.H.A.L.U., de Uil, Douglas D.C.3, die gisterenavond om half negen van Schip hol voor Croydon was opgestegen met elf passagiers aan boord, heeft door een zware onweersbui Croydon niet kunnen bereiken. De bestuurder Tepas, verrichtte een vlotte landing op het vliegveld Mildenhall van de Royal Air Force in Suffolk, vanwaar de pas sagiers per auo ntaar Londen vervoerd wer den. SPANJE Franco wil geen bemiddeling Een van beide partijen moet ver nietigd worden. Generaal Franco antwoordde met 'n beslist „neen" op de suggestie van een mogelijke diplomatieke bemidde ling tusschen de elkaar in Spanje bestrijdende partijen. Op verdere vragen van den on-of- ficieelen Franschen gedelegeerde, die den nationalisten-leider over de ze mogelijkheden polste, antwoordde Franco: „Vóór alles moet Bilbao door ons veroverd zijn." Naar de „ïnlransigeant" nog meldt, ver klaarde een officier van Franco's generalen staf, „dat de oorlog in Spanje thans geen burgeroorlog meer is, maar een internatio nale oorlog tusschen het Spaansche natio nalisme en het bolschewistische internatio nalisme. De oorlog moet voortduren, tot een dier beide in Spanje vernietigd is. Van de Fransch-Spaansehe grens wordt gemeld, dat de luchtmacht der nationalisten gister van de gunstige weersomstandighe den heeft geprofiteerd, om een bezoek te brengen aan eenige vliegvelden der rooden. Alleen bij Lemona laait de strijd- Radio Bilbao heeft een officieel communi qué uitgezonden, waarin verklaard wordt, dat van alle fronten niets bijzonders te melden valt, behalve uit den sector Lemona aan het Noordelijk front. De stellingen der opstandelingen werden aldaar intensief ge bombardeerd door de artillerie der regee- ringstroepen. Uit Puiscerda wordt gemeld, dat Guardias de Asalto te Sciera een aantal anarchisten wilden arresteeren, die daarheen waren ge vlucht. De anarchisten openden het vuur en er ontstond een kort gevecht, waarbij zes anarchisten werden gedood. Jacht aangekocht voor evacu atie van Bilbao. Een Britsche onderdaan heeft het Jacht Goizecoizarra aaingekocht. Hij wil het schip gebruiken voor de evacuatie van Bilbao. De verwoesting van Guernica en Durango. Het blad Euzkadi bericht, dat de Bas- kische priesters, die ooggetuigen geweest zijn van de verwoesting van Guernica en Durango, den Paus een brief hebben doen toekomen, waarin zij bevestigen, dat beide steden door de rechtschcn zijn ver nield. Een bijzondere commissie heeft den brief te Rome overhan digd. Het blad verklaart verder, dat vandaag de brief zal worden gepubliceerd en voegt hieraan toe, dat het opzien zal baren in de ge- hcele wereld. Bij den brand van Guernica is ook de rijke bibliotheek, welke is gesticht door den Carmeliet Echegara, door het vuur ver teerd. Deze bibliotheek bevatte de meest complete documentatie van het Baskenland Generaal Miaja heeft de ontvangen. pers Hij deelde o.a. mede, dat de regeerings troepen in de provincie Guadalajara een overwinning hebben behaald, waarbij zij o.a. vier mitrailleurs op dien vijand ver overden. De burgemeester van Madrid, heeft ver klaard, dat door het bombardement slechts weinig materieele schade wordt aange richt. terwijl ook het aantal slachtoffers gering is. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede, dat de ministers Woensdag avond een ontwerp-decreet tot coördinatie van den arbeid in de industrie hebben besproken, dat ten doel heeft een zoo groot mogelijke productie voor de oorlogsbehoef ten te verkrijgen. De minister van oorlog werd gemachtigd tot het oproepen van drie nieuwe lich tingen. welker recrutcn bestemd zijn voor den hulpdienst en de vervanging van ge mobiliseerden van vroegere lichtingen. Slachtoffers van de „Deutsch- land" opgegraven. De kisten met het stoffelijk overschot van 26 leden der bemanning van de „Deutschland" die bij het bombardement door Spaansche regeeringsvlieetuigen om het leven zijn gekomen, zijn gisteren opge graven. Zij worden heden aan boord van de „Deutschland" gebracht. vJ^EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Zuidoos telijke wind, ged. bewolkt, droog warm weer, behou dens toenemende kans op onweer. Verdere vooruitzichten: waarsch. onweer. Barometerstand hedenmorgen 8 oor i 76.8 Een groot aantal belangstellenden volgde dc baar met het stoffelijk overschot van den schrijver, IIcnri van Wermeskerken, toen deze gisteren in een stralende lentezon naar zijn laatste rustplaats op Westerveld werd gedragen. Vele leidende figuren uit tooneel- en let terkundige kringen woonden de plechtig heid bij. De heer Heyting sprak eenige waardee- rende woorden namens den bond van Ne- derlandsche Tooneelschrijvers, namens den Vlaamschcn Bond, waarvan de overledene cerclid was, namens het N.I.V.A. en Arti et Industria. Namens vele vrienden sprak Mr. J. H. E. Nord Thomson, namens den Nedcrlandschen Kunstkring de heer Haver Droeze. Ds. F. W. Drijver, emeritus-predikant, her innerde er aan, dat de moeder van den over ledene, Johanna van Woude, spreker had verzocht, haar zoon godsdienstonderwijs te geven, waaraan hij gaarne gevolg had ge geven, Hieruit was een warme vriendschap gebleven. Nadat Mr. Nord Thomson de aanwezigen voor hun belangstelling had bedankt, strooi den allen bloemen in de groeve. Madison Square Garden bot. ving Zooals bekend, had de Madison Square Garden een verzoek ingediend bij het ge recht, om een verbod uit te vaardigen tegen het houden van een bokswedstrijd om het wereldkampioenschap in het zwaargewicht tusschen den titelhouder James Braddock en Joe Louis. Dit verzoek was afgewezen, maar de Madison Square Garden was het met dit afwijzen van 't Federaal Gerechtshof te Philadelphia niet eens en gisteren diende de zaak in hooger beroep. Het verzoek werd ook thans afgewezen, met twee stemmen tegen en een voor. Het laatste woord in deze zaak zou ten slotte nog het Hoog Federaal Gerechts hof in Washington kunnen spre ken, maar de leden hiervan zijn reeds op zomerreces. Het is evenwel zeer onwarschijnlijk, dat ook maar een der rechters van deze hoog ste instantie bereid zou zijn om, met de huidige situatie in deze zaak als basis, een gerechtelijk verbod van den wedstrijd uit te vaardigen. Zoodat thans niets meer het houden van het gevecht op 22 Juni a.s. te Chicago in den weg staat Telekinema. .Tesse B. Laskv voorspelt in Paris Soir, dat de film op het punt is een ingrijpen der wijziging te ondergaan, dan de over gang van de zwijgende tot de sprekende film was. Haar eerste groote concurrent is de hierop toegepaste televisie, telekine ma geheeten. vooral daar de groote Amc- rikaansche filmmaatschappijen tienduizen den zalen bezitten. De tijd is niet ver, waarop men legen een geringe mensuali- teit zijn eigen bioscoop zal zijn zijn bij wijze van een radiotoestel. Mag men Laskv gelooven, dan zijn de ontvang- en uit zendtoestellen van geluid en beeld al in orde. De reeksgewijze fabrikage moet het mogelijk maken de prijzen voor het groote publiek bereikbaar te maken. De producers van Hollywood zouden hun inspanning met die der leiders van de televisieindustrie moeten vereenigen, willen ze niet door de nieuwe uitvinding over vleugeld en verbrijzeld worden. De radio is er in de Ver. Staten al in geslaagd ten koste van de film de beste acteurs tot sich te trekken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1