Kritieke finantieele toestand in Frankrijk Bilbao nog niet gevallen KIJKEN is KOOPEN bj CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Blum moet de belasiingschroef aandraaien Disconto-verhooging iei verdediging van de franc Monsterprocessen in Aziatisch Rusland Nieuwe Britsche bombardementsvliegtuigen Rupsenparade DINSDAG 15 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10288. Uitgave der N.V. v.h. Tropmon Co. Schagen. De gevolgen der uitvoering van het Volksfrontprogram in Frank rijk gaan zich thans ernstig doen gevoelen. De geldmiddelen van de schatkist zijn uitgeput. Er rest nog slechts een mogelijkheid tot het opnemen van 22 millioen ongedekte voorschotten bij de Staatsbank en dan is de koek op. Frankrijk is aan het eind van zijn sociale experiment, Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat Blum en de zijnen thans de moeilijke weg ferug zullen gaan, die van versobering en aanpassing. Maar vast staat, dat het pro gram gestrand is op de logica der feiten. Men kan het program van het Volksfront voortzetten. Ongetwijfeld! Want men heeft de macht in handen. De reserves zijn echter uitgeput en dus zullen de lasten in den vorm van belastingen en kapitaal heffingen stijgen, naarmate de ar beidersmassa's meer bevredigd worden in hun streven naar korteren arbeidstijd en hoogere loonen. Deze gang van zaken is volkomen in strijd met vroegere verzekeringen van het Kabinet. Herhaaldelijk is gezegd, dat in geen ge val zou worden overgegaan tot belasting- verhooging. Ja men zegde zelfs verlaging van lasten toe. De regeering Blum maakt dan ook een ernstige crisis door, want het is lang niet zeker, dat de radicalen en communisten belastingverhoo- gingen zullen accepteeren. Tot overmaat van ramp verloonen zich {eekenen van ongerustheid op de beurs. De staatsfondsen zijn tot afbraakprijzen ge daald en de franc staat aan ernstige aan vallen bloot, zoodat de regeering zich giste ren genoodzaakt zag de discontrokocrs tot 6 te verhoogen. Ook alweer geen maatregel, die bevorde- lijk is aan een prijsverlaging. Men zoekt thans in regceringskringen naar de schuldigen en het is geen wonodsr dat de bankiers en grootindustrieelen het ontgelden moeten. Hoewel deze groepen ongetwijfeld hun me dewerking aan de volksfrontregeering ont houden, is die houding aan den anderen kant toch weer zoo onbegrijpelijk niet, om dat Blum en de zijnen zich zeer slecht heb ben gehouden aan hun beloften bij het af sluiten der groote leening. Van een „pauze" is bitter weinig terecht gekomen. Darenboven mag men zich afvragen of de bedoelde groepen, werkelijk in staat zouden zijn de fondsen te verschaffen, welke de re geering in staat zouden stellen aan 'de eischen der vakvereenigingen te voldoen. Hier is twijfel gerechtvaardigd. Zitting van het kabinet. De Kabinetsraad was gisteren uitsluitend gewijd aan het financicele probleem en was van bijzonder politiek belang. Vincent Au- riol gaf een uiteenzetting van den finan- cieelen toestand, de crisis van de schatkist en de monetaire malaise. Hij deed de mid delen aande hand, welke hij. toepassen wil om daarin te voorzien. Om de directe noodige middelen voor de betalingen op den vervalda tum van het tweede kwartaal bijeen te brengen, is de minister voorne mens over te gaan tot een hcraan- passing der tarieven, der directe en indirecte belastingen, teneinde een meerdere opbrengst van ongeveer 5 mililard te verkrijgen. Deze maatregelen zouden slechts neerko men op een aanpassing der heffingen aan devaluatie van 1 October jl. Voorts werd aan dacht gewijd aan maatregelen betreffende de munt en aan de wisselmarkt. Auriol zou de Kamer machtiging willen vragen om bij decreet en binnen een streng beperkt kader alle maatregelen te nemen voor de verdedi ging van den frank en het openbare crcdiot. Controle op de wisselmarkt wil de regee ring niet invoeren. Wel zal gezocht worden naar middelen om den uitvoer van Fransch kapitaal naar het buitenland te stuiten door een passende controle op de bankoperaties, die beperkt moeten blijven tot normale be hoeften van den economischen ruil. Ter ver dediging van den frank zou de regeering verder gemachtigd moeten zijn de Bank van Frankrijk een verhooging te vragen van de voorschotten aan den Staat. De radicale mi nisters aanvaardden dit gedeelte van het program niet zonder debatten, terwijl zij er ook eenige wijziging in aanbrengen. Heden middag zal Blum bij de Kamer zijn finan cieel ontwerp kunnen indienen en daar dringende behandeling van kunnen vragen. Het parlement zou verzocht worden voor het einde van de week zich over de voorstellen uit te spreken. SPANJE Regeering blijft in de stad RECHTSCHEN REEDS IN DE BUITENWIJKEN? Ook gisteren bleven de troepen van Franco krachtig opdringen in de richting van Bilbao. De rechtsche vliegtuigen vlogen bijna zonder op houden over de stad en lieten bom men vallen, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt en slacht offers vielen, aldus Havas. De Baskische regeering is perma nent in vergadering bijeen. Onjuist zijn de geruchten, dat zij haar zetel naar Santander heeft verplaatst en zij zal dit ook niet doen. Gisteravond toch heeft het persbureau van de Baskische regeering een communi qué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de regeering unaniem heeft besloten in de Baskische hoofdstad te blijven. Gisteravond deden ook onbevestig de geruchten de ronde, dat de regee ring te Bilbao reeds onderhajndelin- ffer had geopend over de overgave van de stad. De diplomatieke redac teur van de Londensche Evening Standard wist te vertellen, dat een vertegenwoordiger van Aguirre, den president der Baskische regeering, in Franco's hoofdkwartier was aan gekomen, en voorwaarden had over handigd onder welke de regeering bereid was de stad over te geven. Geheime onderhandelingen waren hierop gevolgd, waarbij kerkelijke autoriteiten uit beide kampen hun hulp hadden verleend Franco zou een onvoorwaardelijke overgave ge- eischt hebben, waarbij genade zou worden geschonken aan alle com battanten, terwijl de politieke en mi litaire leiders zich voor een krijgs raad te verantwoorden zouden heb ben. Deze laatste eisch kon door de andere partij echter niet worden in gewilligd. De vertegenwoordiger der Baski sche regeering te Londen heeft dit gerucht later tegengesproken. Radio Nacional heeft gisteravond om tien unr twintig gemeld, dat vol gens de laatste berichten uit Bis- kaye de opmarsch snel wordt voort gezet. De rechtsche vlag wappert op verscheidene huizen van Bilbao. Radio Durango meldt, dat de opstan delingentroepen een heele colonne „separatisten" gevangen genomen hebben. De strijd wordt op het oogen- blik gevoerd in de buitenwijk van Bilbao, die op het punt schijnt te staan in handen der aanvallers te geraken. Een telegram van Reuter meldt: Gisteravond duurden de gevechten, welke den geheelen dag zijn gele verd in de heuvels die ten Oosten van Bilbao deze stad in de onmid dellijke nabijheid beheerschen, nog onverminderd voort. De heuvelkam, waarom het hier gaat, bestaat uit 3 bergen: de Santo Domingo, de San ta Marina en de Cucusburur. Zon dag hebben de rechtschen zich reeds meester gemaakt van de beide laat ste, waarna zij hon offensief verder totdat de Basken na een verbitter den tegenstand ook van de Santo Domingo zijn verdreven. Maar dit was slechts van korten duur, want aanstonds wisten de Basken na een tegen-aanval den berg te heroveren en de gevechten ter plaatse zijn nog niet tot een einde gekomen. Te Bil bao was gisteren het gedonder der kanonnen en de ontploffing der gra naten niet van de lucht. Bevolking verlaat de stad. Te Bayonne is een Spaansche trciler aan gekomen met vier passagiers, die belast zijn met een missie bij de officiecle delegatie der Baskische regeering, die daar sedert het vo rige jaar zetelt. Volgens deze passagiers zouden de rechtschen nog verscheidene kilome ters van Bilbao verwijderd zijn. Geen hunner geloofde, dat de Baskische hoofdstad zou worden overgegeven, en nog minder, dat de stad spoedig zou worden bezet. Veeleer zou de bezetting huis voor huis moeten ge schieden, en de strijd gaan gelijken op dien te Oviedo en Madrid. Twintigduizend vrouwen en kinderen en mannen boven den dienstplichtigen leeftijd zijn gisteravond uit Bilbao ge ëvacueerd naar Santander met vracht auto's en verscheidene schepen. Aan de schepen is Britsche vlootbeschenmiing verleend. Het Britsche schip „Warrior" is gister avond eveneens de haven van Bayonne binnengeloopen en heeft tweehonderd Spaansche vluchtelingen uit Bilbao, meest kinderen en zieken, aan land gezet. De reis was zonder incidenten verloopen. De Baskische rogeering treft voorberei dingen om Bilbao onder dwang te doen ontruimen, meldt Un. Press. De wegen naar Santander zijn reeds vol menschon. vooral vrouwen en kinderen, die met bedden, huisraad en vee de omgeving van de stad verlaten. Aguirre doet beroep op de mo gendheden. Naar het persbureau v»n de Baskische regeering meldt, heeft Aguirre, de president dor Baskische regeering, een boodschap gericht tot de hoofden van de regceringen van Frankrijk, Engeland, Nederland, Bel gië. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Rus land, de Vereenigde Staten, Mexico, Tsje- choslowakije, Polen, Hongarije. Roemenië, Egypte, Ierland, Argentinië, Chili, Peru, Bolivië, Paraguay, Ecuador, Venezuela en Zwitserland, waarin hij o.a. zegt: „Sedert 75 dagen zijn meer dan honderd Duitsche vliegtuigen met Marokkaansche huurlingen en vrijwilligers van het staande leger dezer landien bezig onze steden en dor pen te verwoesten en de bewoners te ver moorden. Wij hadden gemeend, dat door het afschuwelijke bombardement van Du rango en Guernica een rem zou zijn gezet op den alvornielenden haat tegen ons volk, die in de hand gewerkt wordt door de on verklaarbare moeizaamheid der internatio nale besprekingen, waarbij de landen, die men democratisch noemt en die doorgaan voor de beschermers van de edelste men- schelijke gevoelens zich bovendien aan de zijde van hen, die tegelijkertijd vredes- wenschen uiten en tegen ons volk het moorddadigste materiaal en talrijke legi oenen strijders in het veld sturen. Het Baskische volk, dat zich sedert on heugelijke tijden door zijn vredelievendheid en arbeidzaam heeft onderscheiden en de bakermat was van de oudste democratie der wereld, slaat met verwondering het overleg gade van de zoogenaamde beschaaf de volken. Madrid moet ontruimd worden. Generaal Miaja heeft gisteren een order bekend gemaakt, waarbij de onmiddellijke ontruiming van Ma drid door de burgerbevolking wordt voorgeschreven. De ontruiming zal dienen te geschieden in deze volg orde: 1. Lieden afkomstig uit de provin cies, die door Franco bezet zijn; 2. lieden afkomstig uit de provin cie Madrid; 3. lieden afkomstig uit de onmid dellijke omstreken van Madrid. In deze order wordt de medewer king der politieke en vakorganisa ties gevraagd om den maatregel te doen uitvoeren. Rcchtscho vliegers hebben aan het front van Guadarrama een lange proclamatie neer geworpen, waarin zij een spoedigen aanval op Madrid aankondigen met „tienduizenden manschappen en geschut van alle kalibers". Regeeringstroepen vorderen in Guadalajara. In den sector van de brug der Franschen en Carabanchel is gistermorgen hevig ge weervuur gegeven. Na eenige verkenningen wisten de regeeringstroepen hun stellingen eenigszins vooruit te schuiven. Op enkele punten trokken de troepen terug, nadat mij nen tot ontploffing waren gekomen, die bij na geheel het Casa de Labor vernielden. In het Noorden van de provincie Guadala jara bezetten de regeeringstroepen eenige stellingen in dc sectoren Almadrones en Los Inviernas. Ministers bij H.M. de Koningin Gistermorgen heeft H.M. de Koningin de ministers Jhr. Ir. O. L. A. van Lidth de Jeude, Air. P. J. Oud en Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff in het Paleis op den Dam te Am sterdam ontvangen. Dr. Col ij n ontving nog in conferentie den heer Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister van Koloniën en Mr. M. P. L. Steenberghe, oud minister van Economische Zaken. 95 doodvonnissen in enkele we ken. Volgens het tc Chabarowsk ver schijnend dagblad „Tichookeanskaja Swjesda" heeft kort geleden te Swo- bodnoje in het sovjet-Russische Ver re Oosten, voor een speciale recht bank van hot opperste militaire ge rechtshof der sovjet-unie een vierde monster-proces plaats gehad, waarbij wederom spoorwegpersoneel, ditmaal van den Amur-spoorweg, van „Trotz- kiïsme", sabotage en spionnage ten gunste van Japan werd beschuldigd. Alle één-cn-t.wintig beklaagden wer den ter dood veroordeeld. Het von nis is inmiddels reeds voltrokken, In drie weken tijds zijn in 't gebied van Chabarowsk volgens de medcdcelingen van genoemd blad, in totaal 95 doodvonnissen voltrokken. Ook dit vierde proces in bet verre Oosten wordt door de pers te Moskou doodgezwe gen. Geruchten. Het gerucht, dat Agranov, de adjunct commissaris van binnenlandsche zaken en Prokofiev, de adjunct-commissaris van ver keerswezen, gearresteerd zouden zijn. wordt van officieele zijde niet bevestigd. Het is echter waarschijnlijk, dat deze arrestaties verricht zijn. Agranov was bovendien vei- lighcidscommissaris van den eersten rang, evenals Gamarik. Iwan Tevossian is tot adjunct-commissaris van de verdedigings-industrieën benoemd, 't Gerucht van deze benoeming heeft 'n an der gerucht doen ontstaan, n.1. dat van de arrestatie van Muklevitch of van Michel Kaganovitch, broeder van Lazare Kagano- vitch, den commissaris van verkeerswezen Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze gearresteerd zou zijn. Verder deed het gerucht de ronde, zonder dat het mogelijk was dit te controleeren, dat de leider van de Oostzee-vloot en generaal Lewandowski de commandant van het militaire district van Trans-kaukasië, even eens gearresteerd zouden'zijn. Geruchten omtrent de arrestatie van 20 Duitsche communisten en 80 Hongaarsche communisten zijn eveneens oncontroleer baar. Ondanks het gerucht dat mevrouw Lit- winoff gearresteerd zou zijn, schijnt het dat deze zich nog steeds te Sverdlowks in den Oeral bevindt. Rosengolz ontheven uit functie van Volkscommissaris van Bui- tenlandschen handel. Er is een verordening gepubliceerd van 't presidium van bet Centraal executief comi té der USSR, waarbij Rosengolz ontheven wordt van zijn functie van volkscommissa ris voor den buitenlandschen handel wegens overplaatsing en het aanvaarden van ande re werkzaamheden. Snelheden tol 449 k.m. Het D.N.P. verneemt uit Londen: De luchtmcdewerkcr van de Morning Post heeft met toestemming van het Engclschc •ministerie van luchtvaart een aantal bijzon dorheden openbaar gemaakt over de nieuw ste typen van de Engelsche Luchtmacht. Ilct nieuwe type Bristol-Blcnheim, een tweemotorige z.g. medium-bombcr, zou het snels!e van de nieuwe bombardccrvllegtui- gen zijn. De maximum-snelheid bedraagt ongeveer 449 k.m. per uur. Op een hoogte van 4500 m. Het volgende type is éveneons een medium-bombcr, n.1. de Feirey Battle ccn vliegtuig met één motor, welks maxi mum snelheid op 5000 AL hoogte 417 k.m. per uur bedraagt. Dc Vickcrs Weelesley is een één-motoiig bömbardecrvliegtuig, dat speciaal voor lange afstandsvluchten is ge bouwd. Dit vliegtuig heeft, ccn maximum snelheid van 326 k.m. per uur op een hoogte van 2G00 m. en 311 k.m. per uur op een hoogte van 6500 m. De beide nieuwe ty pen zware bombardeervliegtuigcn, n.1. de Handley Page Harrow en de Armstrong Whitworth Whitlcy bereiken onder gun stige omstandigheden een uursnelheid van 320 k.m. Rij volledige belasting weegt een dergelijk vliegtuig meer dan tien ton. De sterkste bewapening heeft de Handley Page Harrow met vier machinegeweren, twee in één toren. De medium-bombe^ heb ben elk twee machinegeweren. De belasting van deze vliegtuigen wordt streng geheim gehouden. Van beteekonis is de toevoeging aan liet bericht, dat deze typen vliegtuigen in geval van nood op groote schaal kunnen geproduceerd, op de zelfde wijze als dc productie van auto's aan den loopenden band. DE BILT SEINT: Verwachting: zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwes telijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: koel weer, met weinig of geen regen. Barometerstand hedenmorgen 8 oor i 77.2 STERKER KUIKENS. IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfokvoeder c.o. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend: BERTELS' „kunstkorrel" Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels" Opfokvoeder CO. f. 1.05 1.80 7.45 Bertels' Kunsikorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Rolio Superstandoard Kunstkorrel (losloopende kippen)f. 5.20 R RPPTFI V OUEFABRIEKEN AA U Y. DtKl LLJ AFO KUNSTKORREL De splitsing van Palestina zeker Geef hun vijf jaren den tijd! Teneinde aan de geschillen tusschen Jo den en Arabieren in Palestina voorgoed een einde te maken, bestaan er, zooals wij onlangs mededeelden sinds eenigen tijd plannen Palestina in tweeën te splitsen, n.1. in een Joodsohen en een Arahischen Staat. Thans vermeldt de „Daily Herald" dat er meer leekening in deze plannen begint te komen. Zelfs wordt met stelligheid be weerd, dat de splitsing van het rijk zeker is. Het voorstel van de staatscommissie tot verdeeling van het. Rijk vond bij de Joden cn bij een klein deel der Arabieren geen gunstig onthaal. De Engelsche regeering zal, naar wij ver nemen hiermee rekening houden e_n niet aanstonds den knoop doorhakken. Vijf ja ren krijgen beide volken den tijd om een anderen weg te vinden, die tot orde en rust in Palestina leiden kan. Overigens is deze termijn bedoeld voor de voorbereiding op de volkerenverhuizing, indien de partijen onverzoenlijk mochten blijken. Dc rupsen zetten ondanks alle acties, die. het oo hun leven hebben gemunt, hun massa-maaltijd in de kruinen der hoogc Amstcrdamsche boomen onverdroten voort. Zij deinzen daarbij voor geen moei lijkheden terug. Zoo bijv. in de beroemde bocht van de Heenengracht. Daar wordt do opmarsch der diertjes, die boom na boom kaal vreten op wreede wijze gestuit, doordat de boormenrij tijdelijk is onderbro ken. Doch de kruipende, wriemelende schare laat, zich niet uit het veld slaan en zoo kan men thans boven op den rand van de schutting, welke langs den wal is ge- p'aatst, ware rupsenstoeten aanschouwen, die zich traag voortbewegen naar het lok kende groen aan de andere zijde der gracht. Rupsen pa rade Esperanto-menu's De verbreiding der in Nederland. wereldtaal In navolging van het voorbeeld te Amster dam, zijn nu ook in de stationsrestauraties te Den Ilnag in Esperanto vertaalde spijs- Iijsten voor de reizigers beschikbaar. De di rectie der Nederlandsche Spoorwegen heeft haar goedkeuring gegeven aan alle stations- restaurateurs, die eventueel deze lijsten ook willen invoeren.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1