Hitlcr of Habsburg Wordt Oilo v Keizer van an Habsburg Oostenrijk? Cycloon in Deli Engeland en Japan Zuster van Lenin ter aarde besteld Bisschop van Oxford neemt ontslag Hongersnood in het Zuiden van Marokko Geen blokvormidg in Midden-Europa Legitimisten beperken hun activiteit Herstel der Habsburgers zou de binnenlands che verdeeldheid doen toenemen. De laatste maanden is in de legi- timistische bewegingdie het herstel van de oude Donau-monarchle wenscht, in Oostenrijk een merk bare stilstand ingetreden, die ecnigs- zins als een terugslag wordt, ge voeld. Het is juist, dat klaarblijke lijk op aandringen van den bonds kanselier, aan wiens eerlijk legili- mistisch standpunt niet te twijfelen valt, de. legitimisten de geforceerde openlijke activiteit, welke zij een tijd lang ontvouwd hebben, sterk hebben beperkt. De redenen zijn be kend: overwegingen van buitenland- sche politiek die door den bondskan selier den doorslag blijven geven en hem. genoopt hebben in den ge noemden zin ook invloed te oefe nen op de legitimisten, te meer daar deze immers steeds verklaren door hun optreden de regeering nimmer ongelegenheden te willen bereiden en met name geen interna tionale verwikkelingen te willen producecren. Eenerzijds verzet het Derde Rijk zich met hand en tand tegen de restauratie en het heeft ook Italië weten te bewegen, zijn steun aan de legitimistische beweging te onttrekken; anderzijds zien de Donausta- ten in een herstel der Habsburgsche mo narchie, waarbij Hongarije zich op den duur waarschijnlijk zou aansluiten, een be dreiging hunner zelfstandigheid, hoewel het geenszins zeker is, dat de nieuwe mo narchie het oude rijk zou willen herstellen. De motieven van Duitschland zijn duide lijk, het werd te dezer plaatse reeds weer betoogd; het Derde Rijk heeft op historische gronden reden om aan te nemen, dat een herstel der Habsburgsche monarchie een gevaar beteekent voor de Duitsche eenheid, waarnaar Duitschland, ondanks alle ont kenning, toch streeft. In West-Europa tenslotte beziet men het probleem met gemengde gevoelens. Een deels meent men. dat de restauratie een dam tegen den Duitschen drang naar ex pansie zou kunnen opwerpen, maar ander deels dient men daar rekening te houden met de wenschen van de Kleine Entente. Dit alles behoort tot den internationalen kant van het probleem. OTTO VAN HABSBURG, die aanspraak maakt op den Ooslenrijkschen troon. Hitier of Habsburg. Natuurlijk oefent de ontwikkeling van het legitimisme sterken invloed op de hou ding van de nationaal-socialisten, die zich, altijd met beroep op do overeenkomst van 11 Juli, ook tegenover de Oosten rij ksche re geering laat gelden. In legitimistische krin gen blijft men echter optimistisch. Men ontveinst zich niet, dat de verwezenlijking van de legitimis tische denkbeelden geen kwestie van vandaag of morgen is, maar dat de tijd voor de legitimisten werkt. An derzijds vreezen de legitimisten, dat de voortzetting van hun verdraag zaamheid tegenover de nazi's tot verwikkelingen van onafzienbare draagwijdte zou kunnen leiden, daar men ook van nationaal-socialistische zijde slechts do bewering hoort, dat in Oostenrijk de tijd alleen voor de nationaal-socialisten werkt. Bij alle overeenstemming met Schusch- nigg zijn de legitimisten niet van meening, dat zijn standpunt, dat er behalve het alter natief HitierHabsburg nog een derde mo gelijkheid is, de handhaving van het huidige autoritaire Oostenrijk, juist is. Veeleer honden zij eraan vast, dat, het erop aankomt, alleen te kiezen valt tusschen Hitier en Habsburg. - Acht dooden en vier gewonden. Op de tabaksonderneming Namoe Trassi van de Deli maatschappij, nabij Bindjei ge legen, heeft op 11 Juni een hevige cycloon gewoed. Het dak van de fermenteerschuur werd afgerukt, waardoor de tabak, daar op geslagen, door de invallende slagregens be langrijk werd beschadigd. Deze schade is echter door verzekering gedekt. Aoht personen zijn door deze cycloon gedood. Dé kedeh (Ghince- sche winkel) en een garage met postauto's weiden vernield. Twee Maleiers, twee Maleische vrouwen en een Klingalees, die onder de boom en schuilden, zijn zwaar ge wond. De laatste is later overleden. De cycloon nam verder zijn weg over Soengci Mentjirim, een tabaksonderneming van de Arendsburg, waar een droogschuur werd platgeslagen. Daarna verdween de cycloon in de richting van Medan. Bank van Frankrijk verhoogt disconto Koers van Franc in gevaar. De bank van Frankrijk heeft het disconto van vier tot zes procent verhoogd. In een artikel over de betrekkingen tus schen Engeland en Japan geeft het blad Asahi Sjimboen. den minister van buiten- landsche zaken, Hirota, den raad de En- gelsch-Japansche besprekingen voort te zetten, welke waren aangevangen onder zijn voorganger Sato. Volgens dit blad moet de minister probeeren te komen tot een bil lijk en rechtvaardig vergelijk met Engeland en China. Dit zou verscheidene moeilijkhe den in de Chineesch-Japansche betrekkin gen kunnen doen verdwijnen. Volgens het blad zou, indien Japan er maar in slaagt zijn werkelijke bedoelingen ten opzichte van China duidelijk te maken aan Enge land, den weg geëffend zijn voor een vriend schappelijke regeling inzake de politiek ten opzichte van China. Aan het slot van het artikel betoogt de Asahi Sjimboen, dat, in dien Engeland den toestand in het Verre Oosten goed leert beseffen, het probeeren zal te komen tot een verbetering van de betrekkingen in het Verre Oosten, van wel ke betrekkingen China bet centrale punt uitmaakt. Dan zou men ook kunnen komen tot een algemecne overeenstemming over de vraagstukken van den Stillen Oceaan. Turkije keurt het Sand- jakverdrag goed Naar het Turksch Telegraafagcntschap meldt, heeft de Turksche nationale vergade ring, na een rede van den minister van bui- tenlandsche zaken de wetsontwerpen goed gekeurd tot ratificatie van het Fransch- Turksch verdrag inzake do integriteit van het grondgebied van het Sandjak Alexan- drettc en het verdrag tot garantie der Turksch-Syrische grenzen. De voorzitter van den ministerraad hield een groote rede over de binnen- en buiten landsche politiek der regeering en verzocht de vergadering het vertrouwen in haar te willen bevestigen. Dit geschiedde met alge- meenc stemmen, waarna de vergadering met vacantie uiteenging. Israet Inonu en Rustu Aras vertrokken gisteravond naar Istanboel. Stalin en Worosjilof wonen plechtigheid bij. Gisteren is op het Roode Plein te Moskou de teraardebestellingsplechtighcid gehou den voor de zuster van Lenin. Op de tri bune van het mausoleum van Lenin be vonden zich Stalin. Mololof, Kagano- witsj, Worosjilof, Kalinin, Tsjoebar, Mi- koyan. Ejof. AnU-pof, Kroepskaja en andere partijleiders en regeeringspersomen. Huiszoeking bij Kardinaal Schulte Geen arrestaties. Naar Un. Press verneemt, heeft de geheime staatspolitie jl. Donderdag het bureau van den aartsbisschop van Keulen, Z.II. Em. Kard. Schulte, bezocht en er den ganschen dag vertoefd voor onderzoek. Er werden echter geen arrestaties verricht. Ook is niet bekend, of er documenten in beslag zijn ge nomen. POOLVLIEGER TE MOSKOU TERUG. Het Russische agentschap Tass meldt: De vlieger Farik is gister te Moskou terugge keerd, na een pool vlucht over 24000 K.M., welke hij op 9 Februari aangevangen bad met hel doel in den winter verbindingen op te stellen met de poolstations en den win terlucht weg te bestudeeren langs de noord kust van Azië. De ijsbreker „Sadko" die de poolexpeditie tegemoet vaart, is op Kolgoejew aangeko men. De verdere reisroute der Sadko zal volgens instructies van professor Otto Schmidt worden vastgesteld. POOLSCH DORP AFGEBRAND. Het dorp Nowvdwor, nabij Rialystok, in Polen, is vrijwel geheel afgebrand. Honderd woonhuizén én 300 boerderijen zijn ver woest, De bisschop van Oxford, Thomas Strong, wiens preeken en redevoeringen, waarin hij wees op de noodzakelijkheid voor Engeland zich te bewapenen, tot zooveel controversen aanleiding hebben gegeven, heeft in verband met zijn leeftijd en gezondheid ontslag ge nomen. lersche kamer ontbonden Nieuwe verkiezingen op 1 Juli. De lersche Kamer is gisteravond ontbon den. De algemeene verkiezingen zijn vastge steld op 1 Juli en de nieuwe Kamer zal op 21 Juli bijeen komen. In de slotzitting heeft de Kamer met 62 tegen 48 stemmen een wetsontwerp aange nomen, strekkende tot invoering van de nieuwe grondwet, die thans op 1 Juli aan een volksstemming zal worden onderwor pen. De Baltische conferentie De oorspronkelijk op eind April bepaalde, doch uitgestelde conferentie der Baltische ministers van buitenlandsche zaken zal, naar thans verluidt, op 28 Juni te Kaunas bijeenkomen en waarschijnlijk tot 3 Juli duren. De gedachtenwisselingen zullen in de eerste plaats betrekking hebben op de re sultaten van de bezoeken, die de Britsche onderstaatssecretaris Plymouth, en de Zweedsche minister van buitenlandsche za ken Sandler, aan de Oostzcclanden hebben gebracht. Ook zou de gisteren aangevangen reis van den Letlandschen minister van buitenlandsche zaken naar Moskou bespro ken worden. Italië betaalt niet Nota over de oorlogsschulden in Amerika overhandigd. Het Staatsdepartement deelt mede, dat de Italiaansche ambassadeur te Washington een nota heeft overhandigd, waarin de Ita liaansche regeering het, betreurt, niet in staat te zijn de Amerikaansche regeering 'n voorstel te doen toekomen betreffende een regeling harcr oorlogsschulden. WEER STAKINGEN IN MEXICO IN AANTOCHT. De gouverneur van den Mexicaanschen staat Sonora heeft te Obregon achttien lei ders van den vakvereenigfoigsbond in hech tenis doen nemen, hetgeen ernstige ontstem ming onder de arbeiders heeft gewekt. Het is mogelijk, dat proteststakingen zullen- wor den afgekondigd. HET ONGELUK MET DE DUITSCHE WALVISCHVAARDER. Zes personen worden nog ver mist. Nadat Zaterdag reeds twee lijken van op varenden van den bij de Noordersluis te Bremerhaven verganen walvischvaarder Rau 3 in de buurt, waar het ongeluk was geschied, waren opgehaald, heeft men Zon dag nog twee lijken kunnen bergen. Zes personen worden nog vermist. FRANSCHE VLIEGBOOT DAALT OP WOELIGE ZEE. Hulp van Italiaansch watervlieg tuig. Het Italiaansche watervliegtuig „Pola" van de Ala Liltoria heeft, op weg zijnde van Ostia naar Marseille, noodseinen opge vangen van een Fransch watervliegtuig van de lijn MarseilleAlgiers, dat door motor storing gedwongen was op een woelige zee te dalen. Het Italiaansche toestel daalde in de. nabijheid van het Fransche en steeg weer op, nadat het de verzekering had ge kregen, dat de passagiers aan boord van een torpeboot waren genomen. BRAND IN ITALIAANSCHE OPSLAG PLAATS. Te Biella in Italië is een opslagplaats voor katoen door brand vernield. De schade wordt op acht millioen lire geschat. DERTIG GEWONDEN BIJ VERKEERS ONGELUK. Te Allixco in den staat Pueblo (Mexico) is een autobus in botsing gekomen met een tankwagen. Een en dertig personen werden gewond: van 29 hunner is de toestand ern stig. IETS VOOR EXAMEN-CANDIDATEN! Wiskundige vergelijkingen ma chinaal opgelost. Na drie jaar van experimenteeren heeft de Amerikaansche ingenieur en wiskundige Dr. John B. Wilbur van het Staatsinstituut voor Technologie in den staat Massachu- setts een rekenmachine geconstrueerd, die uit niet minder dan 13000 onderdeden be slaat, 100 Kg. weegt en door oen enkele om draaiing van een wiel feilloos wiskundige vergelijkingen met negen onbekenden oplost. De uitvinder stelt zich voor, zijn machine speciaal voor het oplossen van natuurkunde- problemcn te gebruiken. MODDERSTROOM TEISTERT ZWIT- SERSCH DORP. Fen modderstroom ontstaan door lawines heeft in liet, kanton Wallis in Zwitserland vreschillende huizen van het dorpje Lour- tier vernield. De bevolking moest vluchten. 1 Concours-hippique te Düsseldorf Nederlanders nemen deel. Van 30 Juni tot 4 Juli wordt te Düsseldorf een internationaal concours liippique gehou den, waaraan ook enkele Nederlandsche rui ters zullen deelnemen. Behalve luitenant Groter, die in Duitschland vertofet, zijn in geschreven luitenant baron van Heeckeren van Brandsenburg, reserve luitenant Vlielan- der en luitenant Gruppclaar. Op drie avonden worden de wedstrijden met kunstlicht gehouden. Er zijn 14 spring concoursen en 9 dressuurprocven. Zeilweek te Kiel Nederlandsche inschrijvingen, De.jaarlijksche zeilweek te Kiel is ditmaal bepaald op de data van 20 tot 27 Juni a.s. Meer dan 200 inschrijvingen zijn binnenge komen, van zes verschillende landen, n.1. uit Italië, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Duitschland en Nedciland. Naar wij vernemen zal mej. C. de Visser (Bloemendaal) met haar „M. C." starten in de internationale starklasse. Niet minder dan zeventien Duitsche boo ten zijn voor deze klasse ingeschreven en verder de Italiaansche starboot „Fergio Laghi" en de Zweedsche „Bridge". In de sharpieklasse nemen twee Neder landsche zeilers deel, n.1. J. F. Stap met „All Weathcr" en B. E. Ott met „Geusje". Beide zeilers zijn lid van de watersport-ver- ecniging „Amsterdam". Onze beide langenoo- ten hebben hier te strijden tegen zestien Duitsche booten. Tsjechisch bezoek aan Roemenië Economische besprekingen Naar aanleiding van de officieele reis van den minister-president van Tsjeclio Slowa kije, Hodza, naar Boedapest, verneemt het Tsjechische Telegraaf agentschap, dat dit bezoek zal geschieden op grond van de uit- noodiging, welke de Tsjechoslowaaksche premier van koning Carol II heeft ontvan gen tijdens diens verblijf te Praag. Met zijn reis naar Roemenië beantwoordt Hodza tevens het bezoek van den Roemeen- schen minister-president Tatarescu. Bii bet bezoek van Dodza aan Roemenië zullen o.m. de oeconomische onderhande lingen worden voortgezet. Brug te Sjanghai ingestort Sombere noot op het draken- bootfeest. Zondag is tijdens wedstrijden met dra- kenbooten, welke in geheel China, werden gehouden ter gelegenheid van het draken* bootfeest, te Sjanghai een brug ingestort, waarop zich een groot aantal toeschou wers bevond. Honderden personen kwamen in het water terecht. Het aantal slachtof fers is onbekend. Tot nu toe zijn reeds zes lijken geborgen. Vele Igphusgevallen, In weerwil van de energieke maatrege len van de Fransche regeering is de toe stand voor de inboorlingen in Zuid-Marok- kö^niet veel verbeterd. Bezoekers, die hier den laatsten tijd hebben gereisd, verklaren, dat de positie van zeer vele inboorlingen deerniswekkend is. De ernst van den toe stand en de groote nood maken spoedige fi- nancieele en materieele hulp noodzakelijk. Behalve de .10 millioen francs, welke de re geering in April beschikbaar heeft gesteld, zijn 400.000 francs binnengekomen uit een openbare inschrijving, welke in Mei is ge opend. Zooals wel altijd bij hongersnood het geval is, zijn er zeer vele gevallen van ziekte. Typhus is zeer verspreid en tot bij Casablanca zijn typhusgevallen in behande ling. Een speciale afdeeling van de politie, geholpen door doctoren, stellen pogingen in het. werk de ziekte te bestrijden en zij zijn intensief bezig om de dichtbevolkte inboor lingendistricten te ontsmetten. In verband met wat men officieel heeft aangeduid als de slechte gezondheidstoestand, die er over al in Marokko valt waar te nemen, is het bezoek van de Fransche Middellandsche Zee-vloot, dat deze maand zou plaatsvinden afgezegd. AMELIA EARHART NADERT KARACHI. De Amerikaansche aviatrice Amelia Ear- hart, is op haar vlucht om de wereld van Massaua naar Assab gestart. Zij hoopt van daaruit bij gunstig weer zonder tusschen- landing naar Karachi te vliegen. CHINA EN JAPAN STRIJDEN TEGEN DE OPIUM. 270 personen gearresteerd. Dc Japansche autoriteiten, die ter bestrij ding van den handel in verdoovendc midde len met de Chineesche autoriteiten samen werken, hebben dc laatste dagen ongeveer 270 onder hun jurisdictie vallende personen gearresteerd. De in beslag genomen hoeveel heden narcotica vertegenwoordigen een waarde van 150.000 dollar. RUSLAND HOUDT JAPANSCH SCHIP AAN. De „Oshojp Maru", het schoolschip van het Hakodate-visscherij-instituut te Hokkajdo, is 10 dezer door de sovjet-Russische autoritei ten in beslag genomen, terwijl het schip aan het visschen was op negen mijl ten Noord- Westen van Okhut aan de Westkust van Kamtsjatka. De schipper en de bemanning, welke uit leerlingen van het instituut bestond, zijn gearresteerd onder beschuldiging te zijn doorgedrongen in dc sovjet-Russische terri« 1 torialc wateren. Indien het legitimisme zich er al dus in geschikt heeft naar buiten toe de grootst mogelijke terughou ding te betrachten, dan werkt het des te intensiever aan zijn inner lijke ontplooiing. Otto versterkt zijn invloed in Oostenrijk. Het legitimisme werkt intern in drie richtingen: politiek, propagandistisch en Dm zoo te zeggen militair of militant (op welk gebied de hooge militairen van bet oude leger doende zijn, die tot de legitimis- iische leiding behooren.) Otto von Habsburg is op het oogenblik eereburger van 1532 Oostenrijksche gemeen ten (ongeveer 30 pet. van alle Oostenrijk sche gemeenten bij elkaar) en bescherm heer van 443 vereenigingen. Een zeer krachtig verbindingsmiddel tus schen Otto en de bevolking blijkt de over handiging ter gelegenheid van de benoemin gen tot eereburger van keizerlijke brieven, die door leden van het keizerlijke huis wor den meegebracht, meestal door den voort durend in Oostenrijk wonenden veldmaar schalk aartshertog Eugenius en door de zuster van Otto anrtshertogin Adelheid, le zen wij nog in dc N.R.C. Uit de brieven van den laatsten tijd zijn eenigc passages karak teristiek, zooals de volgende: „Als het volk van Oostenrijk steeds luider en dringender den roep naar mij, zijn geboren landsheer, weer klinken laat, zal deze roep worden verhoord, omdat hij rechtvaardig is. Daarom zal men ook overeenkom stig moeten handelen. Omdat ik weet, dat mijn heerschappij de souvereiniteit en zelfstandigheid van Oostenrijk zal verzekeren, ver lang ik ernaar de legitieme staats macht hersteld te zien. De pacifi catie van Europa veronderstelt con stante aan het recht beantwoorden de betrekkingen in Oostenrijk. Daar om verlangt het volk van Oostenrijk naar mij." Hoewel er nog een klein verschil in de opvatting der orthoxe legitimisten en dc monarchisten is, hierin bestaande, dat de legitimisten de oude feodale Habsburg-rc- geering in zijn oorspronkelijken vorm terug wilen hebben, terwijl dc monarchisten ijve ren voor den constitutioncclc monarchie naar Belgisch voorbeeld, is deze innerlijke verdeeldheid van weinig belang, in verhou ding tot. de handhaving der eenheid in Midden-Europa, die met deze kwestie op het spel staat. De groote vraag is nu: wie zou er in het geval van een restauratie regeeren legi timisten of monarchisten? De monarchis ten zijn er vast van overtuigd, dat Otto van Habsburg den socialen koers zou volgen. Wij willen hier geen oordeel over vellen. "Vast staat in ieder geval, dat de tegenstan ders van de restauratie er niet aan geloo- ven. Volgens hun overtuiging zou Otto van Habsburg, zelfs indien hij persoonlijk soci aal gezind zou zijn, noodzakelijk in de fco- dalistischo strooming moeten .geraken. Moeilijkheden met Japansche begrooting Leger en vloot zullen hun eischcn moeien matigen. De gehccle Japansche pers wijdt aandacht aan de aanzienlijke moeilijkheden, die de minister van financien zal hebben op te lossen bij het ontwerpen der nieuwe be groot ing. Men gelooft, dat deze moeilijkhe den hem zullen dwingen lot het toepassen van een strenge controle op de financiën en bet economische leven. De bevolking zal zich moeten voorbereiden op het brengen van nieuwe offers voor de landsverde diging, terwijl leger en vloot zich in hun eischen zullen-moeten mati gen om binnen de grenzen van de economische draagkracht van het land te blijven. Men verwacht, dat op een totale begroo ting van 3.200.000.000 jen voor het leger 900 millioen en voor de vloot 800 millioen zullen worden uitgetrokken. De posten voor de landsverdediging zullen dan bijna 300 millioen hoogcr zijn dan op dc vorige be grooting. In vlootkringen voert men aan, dat het oorspronkelijke bouwprogramma niet gewijzigd is, omdat men van meening is, dat dc vlootbouwwedloop tusschen de andere mogendheden nog niet begonnen is. Von Neurath's besprekingen te Boedapest. Rijksminister van buitenlandsche zaken baron von Neurath, is gisterochtend vroeg met zijn gevolg na een bezoek aan Boeda pest, dat twee dagen heeft geduurd, per extra vliegtuig vertrokken. Omtrent de te Boedapest, gevoerde onder handelingen is een officieel communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt verklaard: tijdens deze door wederzijdsch vertrouwen gedragen besprekingen bobben de rijksmi nister van buitenlandsche zaken en de Hongaarsche staatslieden alle kwesties der Europeesohe politiek en in het bijzonder die, waarbij bet Duitsche rijk en Hongarije rechtstreeks belang hebben, bestudeerd. Er is voorts met voldoening tot uitdrukking gebracht, dat beide re geeringen alle pogingen, welke be oogen een blok te vormen van de band wijzen. Dc beraadslagingen hebben bovendien ge legenheid geboden vast tc stellen, dat de opvattingen der beide regeeringen ook in de andere ter sprake gebrachte kwesties volkomen met elkander overeen slemden en dat de beide regeeringen vastbesloten zijn de tusschen Duitschland en Hongarije onveranderd bestaande vriendschappelijke betrekkingen ook verder te ontwikkelen ter bereiking van hun vreedzame bedoelingen,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2