De strijd tusschen mensch en zeemonster Het bedrijfsleven in een keurslijf Felle brand te Rotterdam Echtpaar door bedstede gezakt Werkloosheid beneden het peil 1934 Laatste foto van de verwoesting, die een enorme brand vorige week te Halle op het stationsempla cement aanrichtte. DOOR HET VOORONTWERP LANDBOUWORDENINGSWET. De bedrijven hebben de Regee ring voor ordening niet noodig! De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft dezer dagen een adres gericht aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin zij baar bezwaren uitte tegen het voorontwerp Landbouwordenings- wet 1937. Dat de Regeering ingreep toen de crisis ook hier te lande zich scherp deed gevoe len. diende men te aanvaarden; nu de toestand op de wereldmarkt echter weer perspectieven begint te openen en in de ver schillende landen, ook im ons land, een opleving valt waar te nemen, dienen de crisismaatregelen, die hun dienst gedaan hebben en waaromtrent ook in landbouw- kringen de overtuiging baan breekt, dat. zij niet verder zijn te bestendigen, te verdwij nen. Evenwel, in de thans verschenen vooron t we rp Lan d bou word on i ngswet kan de genoemde kamer niet anders zien dan een streven de landbouw- crisisiaistiluten een permanent ka rakter te geven. Zelfs de redactie van belangrijke bepalingen is woor delijk gelijkluidend aan die van de La ndbouwcrisiswct. De kamer is van oordeel, dat het schema, neergelegd in het vooront werp, dat de zeggenschap geeft aan een centraal orgaan voor het ge- heele land. tengevolge zal hebben, dat het bedrijfsleven permanent in een keurslijf van bindende voor schriften zal worden geperst, waar door weinig particulier initiatief zal overblijven. Ten slotte werd in het adres nog aandacht besteed aan een argument tot verdediging, van het in dit voorontwerp gegeven orde ningsapparaat. Een meer geordende be drijfsvorm zou noodgedwongen moeten worden opgelegd, omdat de internationale toestanden gewijzigd zijn. Voor de crisis zijn er echter ook regelingen geweest tegen over het buitenland, die werden gehand haafd en uitgevoerd door organen, welke door het bedrijfsleven zelf in het leven waren geroepen. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat zulks thans ook weer zal ge schieden, Dc kamor kan zich derhalve geenszins vereenigen met de in het voorontwerp neergelegde gedachten en verzoekt den mi nister met den moesten nadruk niet over te gaan tot. indiening van een wetsontwerp, waarin de in dit voorontwerp ontwikkelde gedachten zouden zijn belichaamd. De redder van onze Koningin Anton Kabelaar overleden. De 75-jarige Anton Kabelaar te Den Haag die onlangs het feit mocht herinneren, dat hij een halve eeuw geleden de beide op hol geslagen paarden van hot Koninklijk rijtuig tot staan wist te brengen en zoodoende het leven redde van onze Koningin, die zich als zesjarige prinses in dat rijtuig bevond, is Zondag overleden. Zijn gezondheidstoestand was den laat- sten tijd reeds zeer verzwakt. Arbeidsconflict te Rotterdam Er is een conflict uitgebroken tussohen per soneel en directie van de N.V. J. Hoevels chemische wasscherij en ververij te Rotter dam over de invoering van het arbeids-con- tract. Vrijdag is er een conferentie geweest met den rijksbemiddolaar prof. Dr. Josephus Jitta, welke conferentie echter geen resul taat opleverde. Do drie samenwer kende organisaties van fabrieksarbeiders hobben toen tegen den datum van gisteren de staking afgekondigd. Ongeveer veertig man van het personeel heeft aan het sta kingsparool gevolg gegeven. Van do zijde der directie is medegedeeld, dat deze sta king geen storing van beteekenis in het be drijf veroorzaakt. Doodval in kelder. Tragisch ongeluk te Ter A-pel. De ongeveer 70-jarige turfhandelaar Mey- er en zijn echtgenoote, wonende te Ter Apel-West, zijn op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de beide oude menschen gisteren ochtend te ruim negen uur nog niet in de huiskamer waren verschenen, liet hun schoonzoon, met wien zij samenwonen, een knechtje naar de in het achterste gedeelte van de woning gelegen slaapkamer gaan om te kijken waar de turfhandelaar en zijn vrouw bleven. Dc jongen begaf zich naar de bed stede en deed daar een ontstellende ontdekking. Hij zag dat de plan ken van dc bedstede aan het hoofd: einde waren losgeraakt, waardoor dc oude menschen met het hoofd naar beneden in den onder de slaap gelegenheid zijnden kelder waren gevallen Zij waren met het hoofd op den steencn vloer terechtgekomen en bij beiden moet de dood vrijwel direct na den val zijn ingetreden. De overige bewoners van het huis had den van het ongeval niets bemerkt. Heetgebakerde fietsenbaas Gaf zijn knecht een klap met Ijzeren staaf op het hoofd. Zondagavond kreeg een exploitant van 'n rijwielstalling in de van Baerlestraat te Am sterdam ruzie met zijn knecht. De woorden wisseling liep zoo hoog, dat de baas een ijzeren staaf greep en daarmee zijn tegen partij een fiksche klap op het hoofd toe diende. Dc gewonde moest naar het Wilhel- minagasthuis worden vervoerd, doch kon na verbonden te zijn, naar huis tcrugkecren. Tegen den staller is proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. DOOVE WIELRIJDER TE AMSTERDAM ONDER DE TRAM. Gistermorgen tegen tien uur is een 51-jarige wielrijder, die de Meeuwenlaan te Amster dam overstak, gegrepen door een wagen van de N.Z.H.-tram. Hij werd tamelijk ern stig gewond en met een gebroken been naar een der ziekenhuizen vervoerd. Dc gewonde was doof en stak zonder op het verkeer te letten over. BLIKSEM SCHITTERT BOVEN WOLKEN KRABBERS. Opname tijdens het nood- weer der laatste dagen te New-York. Groofe rookontwikkeling belemmert blusschingswerk Opzichter bewusteloos geraakt. Gistermiddag brak een felle brand uit in de N.V. voorheen van Riet schoten en Co. electrische koffie en pindabranderij annex handel in zuidvruohten handel in bakkersar- tiekelen, vischconserven en koloni ale waren. Het hooge pand, dat gelegen is aan de Maaskade hoek Olivier van Noortstraat, beslaat vier verdiepingen. De brandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse en tastte den brand, die zeer veel rook ontwikkelde met drie stralen aan, waarvan een over de Magirusladder. Het werk werd aanvankelijk eenig9zins ver traagd, omdat een der slangen afknapte. De brand is omstreeks half een ontdekt door den 23-jarigen bran der J. Muller, die vermoedde dat er iets niet in orde was, daar op di verse plaatsen in het gebouw rook stond. De brander van Leeuwen ontdekte het eerst den vuurhaard. Hij is direct met eigen materiaal van de fabriek aan het werk ge gaan, maar kon tegen de vuurzee, die in verband met de brandbare pinda's waarvan ongeveer 30 ton op vierde etage opgeslagen lag, niets uitrichten. De directeur, de heer de Baas, heeft daarop de brandweer gealarmeerd, die di rect met veel materiaal ter plaatse ver scheen. Opzichter de Keider heeft direct met personeel 1 van de afd. brandblusch- middelen een onderzoek ingesteld maar hoe wel hij in verband met de vele rook van een gasmasker voorzien was, heeft hij toch cenigc oogenblikken het bewustzijn verlo ren. Personeel van den geneeskundigen dienst, dat met twee ziekenauto's ter plaatse aanwezig was, heeft hem geassisteerd en voorts nog enkele kleine ongevallen, die bij de blussching voorkwamen, behandeld. Dc oorzaak van den brand moet hoogstwaar schijnlijk gezocht worden in liet warmloo- pen van een pijp. Men heeft nog getracht ecnige machines in veiligheid te brengen heigeen evenwel niet gelukt is. Dc voorra den koffie, die op de derde verdieping la gen opgeslagen, hoeft men met zeildoek af gedekt in de hoop deze te kunnen behouden. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen op de watcrleidinf aan de zijde van de Olivier van Noortstraat, waarvan twee aangesloten op de motorspuit 2. Omstreeks half drie is ook de motorspuit 11 gerequireerd, die aan dc Manskade op open water werkt. Aan deze zijde heeft de brandweer drie stralen van de motorspuit en twee stralen van een slangenwagen bin nendoor geleid. De waterschade is groot. Ook de huizen in de omgeving hebben veel van het water te lijden gehad. Omstreeks drie uur kon men zeggen dat de brandweer het vuur aan alle zijden had ingesloten zoodat men voor uitbreiding niet meer behoefde te vreezen. HITTE IN DE GROOTE STAD. En hoe de jeugd er zich tegen beschermt Verheugende cijfers. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 24 t.m. 29 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met. werkloozcnltas waren aangesloten 461.600 personen (de landarbeidersbonden met 75.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 461.600 personen was, in genoem de week 23.8 pet. geheel werkloos (in de vo rige verslag week 3 t.m. 8 Mei 1937 was dit percentage 24.6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de gehcelc week werkloos waren, was in de tweede vcrslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934 23.4 pet.. 1935 27.8 pet., 1936 29.2 pet., 1937 23.8 pet. Het percentage bedroeg eind Januari 1937 33.In vergelijking tot dit hoogste punt in 1937 is het dus met 9.2 pt. gedaald. Hieruit blijkt, dat de werkloosheid niet alleen kleiner is dan in de over eenkomstige week van 1935 en 1936, doch thans ook (voor het eerst) is gedaald beneden het niveau van '34. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 Mei 1937 in totaal 345.832 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 328.014 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van 1936 zijn er thans ongeveer 64.000 personen minder bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven. Naast de bovenbedoelde is een aantal arbeiders een gedeelte der week werkloos. Rekent men deze voor een derde (dus voor gemiddeld twee dagen werkloosheid per week) mede, dan zijn de totale werkloos heidsperccntages: eind Mei 1934 25.1, 1935 30.—, 1936 31.— en eind Mei 1937 24.7. Twee ijzerdieven aangehouden Politie te Oosterbeek slaat goe den slag. De politie te Oosterbeek is een massalS ijzerdiefstal op het spoor gekomen. Door een ploegbaas van de Nedorlandsche Spooi* wegen werd ten derde male aangifte gedaan dat een groote partij ijzerwerk was ont vreemd, langs 't traject ArnhemEde. De Oostcrbeeksche politic heeft bij een opkoo- per te Arnhem ecnige duizenden kilo's ijzer in beslag-genomen. In verhand hiermede zijn twee personen, zekere B. en S. uit Arnhem, aangehouden* Zij zijn naar het politiebureau te Oosterbcck overgebracht waar zij een volledige beken-* lenis hebben afgelegd. Het ijzer werd des nachts in zakken op de fiets vervoerd. Er is tevens licht gebracht in andere! spoonvegdiefstallen te Arnhem en Ede, Bokswedstrijd Van Klaveren- Gusfav Eder De match thans definitief. Na langdurige onderhandelingen staat het thans vast, dat een bokswedstrijd zal wor« den gehouden tusschen onzen landgenoot Bep van Klaveren cn den Duitschen kampi oen Gustav Eder. Gistermiddag is het con tract tusschen de managers van beide bok sers geteekend. Het gevecht zal plaats hebben -in de Ne- nytohal te Rotterdam op Zondag 11 Juli a.s. des middags 2 uur. KIND IN SLOOT VERDRONKEN, Te Teul bij Zaltbommel is Zondagavond het tweejarig zoontje van H. van Gameren in een onbewaakt oogenblik in een sloot voor de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Nieuw Zeeland's nationale sport: haaien vangen CHINEEZEN SMULLEN AAN DE VINNEN DER ZEEMONSTERS. De regeering van Nieuw Zeeland heeft dezer dagen verschillende nieuwe wetten afgekondigd, die een bevordering der inhoemsche cn de laatste jaren sterk-ontwikkcldc haaicn-industrie ten doel hebben. Over die haaienvangst op Nieuw Zeeland volgen hier enkele inte ressante bijzonderheden. In de zeeën rondom Nieuw-Zee- land is dc groote visscherij van oudsher bij alle kringen van de be volking bijzonder populair. Men kan zonder meer van een nationale sport spreken, die nog daarom met te groo- ter geestdrift wordt beoefend, omdat het hier niet gaat om haring of sar dines, maar om de gevaarlijke haaien en dc niet minder gevreesde zwaard- visch. ïn het bijzonder is het wel de haaien vangst, die het enthousiasme van de Nieuw- Zcelanders opwekt! Dat is een liefhebberij, die van de deelnemers heel wat moed, uit houdingsvermogen cn tegenwoordigheid van geest vergt. En bovendien is er heel wat spierkracht noodig bij dezen strijd tusschen mensch en zeemonster. Waarmede verschalkt men lieve dieren? de De meest verschillende werktuigen worden bij de haaienvangst gebruikt, vanaf de vischhaak tot dc harpoen. Ook stalen netten komen er bij te pas. Maar ondanks alle technische hulpmiddelen blijft deze jacht 'n gevaarlijke onderneming en menig Nieuw- Zeelandcr heeft zijn liefhebberij met een afschuwelijke dood moeten bekoopen. De haai verkoopt zijn leven duur. De jacht op haaien en zwaardvisschcn is daarom zoo gevaarlijk, omdat deze zec-iie- woners over een ongelooflijke kracht be schikken. Op hun lichaam zijn voorts maar enkele plekken aan te wijzen waar zij doo- delijk getroffen kunnen worden. Onbegrijpe lijk is ook het weerstandsvermogen dat deze dieren af en toe vertoonen. Immers een haai die met succes geharpoeneerd is, kan nog geenszins als een zekere buit worden be schouwd. Het is al voorgekomen dat een haai met den harpoen in het lichaam het schip met zijn achtervolgers op sleeptouw nam aan het harpoentouw en het uren lang door de zee trok, zoodat de bemanning alles in het werk moest stellen om kapsei zen t.o voorkomen. Zelfs wanneer een gevangen haai eindelijk aan boord is geheschen, be staan er nog gevaren, want dan be gint de doodsstrijd. De haai slaat daarbij wild en vertwijfeld om zich heen en wie zich uit nieuwsgierig heid of onvoorzichtigheid te dicht bij den stervenden zeereus waagt, kan heel gemakkelijk een aanden ken voor zijn heele leven krijgen! Een der beroemdste Nieuw-Zeelandschc haaien vangers .was omstreeks 1900 een zeke re John Burns. Overal op zijn armen, han den on schouders had Burns lidteekens, die herinnerden aan zijn lallooze gevechten met gevangen haaien. Een beroemd haaienvanger ver telt: En welk een kracht en energie er in deze reuzen van de zee steken kan, dat bewijst een zijner vele beschrijvingen: „Wij kregen eens onze buit in de buurt van dc Stewart-eilandcn in zicht", vertelde Burns, „liet moest een bijzonder groot beest zijn, zoodat ik twee harpoenen tegelijk liet klaarmaken. Toen wij eindelijk wat naderbij waren gekomen, ontdekten wij tevens wat de haai daar in de buurt te zoeken had. De reus had zich op een dooden walvisch geworpen, die daar rond dreef en geweldige stukken vleesch rukte 't zeemonster het cadaver uit het lijf. Overigens liet de haai zich geenszins door onze komst storen. Dat was stellig 'n onvoorzichtigheid maar de hebzucht van het beest bleek nu eenmaal grooter dan zijn oplettendheid. Mijn meest ervaren menschen wierpen de harpoenen en de gevaarlijke projectielen troffen doel. Als waanzinnigen wierpen wij ons op de lier, om de touwen weer in te halen. Wij kregen het nauwe lijks voor elkaar, want de gehar poeneerde reus weerde zich met alle kracht. Maar ten slotte lag het beest toch langszij het schip en nu sloegen cn beukten wij het dier met alles wat ons in handen kwam* Het werd een vreeselijke strijd maar dd haai zag toch kans zich van de harpoenen te bevrijden en de vlucht te nemen. Hij keer de rustig naar dc doode valvisch terug als of er niets gebeurd was en zette zijn maal tijd voort. Langzamerhand deed het bloed verlies uit zijn vele wonden zich echter gel den, het dier verzwakte ziendcroogen en spoedig lag het uitgeput boven op het wal- visch-lichaam. Toen eerst konden wij es ons meester van maken," Een typische Nieuw-ZeelandschQ industrie. De haaienjacht wordt in Nieuw-Zeeiand echter niet alleen uit sport bedreven, maac in het bijzonder den laatsten tijd als be drijf uitgeoefend. Een uitgebreide industrie dankt er zijn bestaan aan, want de haai biedt talrijke mogelijkheden voor industri- eele bewerking. Daar zijn in de eerste plaats de vinnen, waaruit lijm wordt gekookt, terwijl zij bo vendien in China als lekkernij gelden. Ook de haaienhuid is den laatsten tijd zeer ge zocht voor de fabricatie van tasschcn en por- temonnaies. Haaicn-lccr is zelfs groote mo de, Ten slotte is het vleesch van de haai speciaal voor China cn Japan, een delica tesse, wat dc Nieuw-Zeelanders op het denk beeld heeft gebracht van haaivleesch-conser* ven. Een delicatesse. Voorts is de olie die uit de haaicnlevcr wordt gewonnen, een veelgevraagd artikel, dat geroemd wordt om de fijne smaak. Wan neer men nu nagaat., dat een enkel, modern uitgerust schip voor de haaienvangst, hij eenig geluk met een buit van een" 20-tal haaien en zwaardvisschen thuiskomt, dan is het begrijpelijk, dat deze jacht in Nicuw- Zeeland meer en meer een bedrijf is gewor den, dat vooral den laatsten tijd in allo op zichten bevorderd wordt. Daarom ook heeft de regecring besloten om alles te doen om door speciale wetten deze typisch Nieuw- Zeelandschc industrie zoo krachtig mogelijk' te bevorderon,

Schager Courant | 1937 | | pagina 4