Zuivering in Wit-Rusland Een nieuwe godsdienst in KIJKEN is 1 (QOPE De kleine Entente beraadslaagt Franco sproeit vuur over Bilbao DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onregelmatigheden in Wladiwostok 1 Het Duitsch Brifsche contact De kabinetsformatie bi CLQECK Blum boekt succes DONDERDAG 17 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10290. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Geen post meer over de Russische grens Naar uit Minsk wordt gemeld, zijn op een daar gehouden partij conferentie mede- deelingen gedaan over een drastische zuive ring, die in Wit-Rusland ten uitvoer is ge legd en waarbij hooge persoonlijkheden zijn betrokken. De oud-premier Goloded, de vroegere volkscommissarissen van landbouw en opvoeding, en verscheidene leden van het centraal comité der communistische partij, zijn gearresteerd. Naar men beweer de, bestond er een geheime Trotzkistische organisatie, voor het bedrijven van spion- nage, en sabotage, die minstens 45 „volks vijanden" omvatte, en o.a. voorbereidingen had getroffen voor de vernietiging van het vee en de oogsten. Postverkeer gestaakt. De Poolsche bladen berichten, dat sedert gisteren geen brieven of kranten uit de Sovjet Unie de Poolsch-Russische grens zijn gepasseerd. De „Kurjer Warszawski" ont kent, dat de spoorwegverbindingen tusschen Polen en de Sovjet Unie zijn verbroken. „Hetgeen wel waar is", zoo schrijft het blad verder, „is dat de Russische kranten i niet zijn aangekomen en dat het aantal Russische grenswachten is vermeerderd". De afzettingen. De raad van volkscommissarissen te Mos kou heeft Stanislas Stroemilien, adjunct- directeur van het centrale bureau voor de economische en sociale statistiek, van zijn functie ontheven en vervangen door Michcl Tsagoeria. De directeur van het bureau was onlangs afgezet. ONGEREGELDHEDEN TE WLADIWOSTOK? Kapitein luitenant ter Zee Iwan Kiroyef, de assistént-marine-attaché van de Sovjet- Russische ambassade, die uit Wladiwostok naar Tokio is vertrokken, deelde aan de pers mede, dat hem niets bekend was om trent ongeregeldheden te Wladiwostok, noch wist hij iets over de geruchten over een arrestatie van Joernef en Karakhan. De correspondent van de Nichi Nichi Sjimboen te Hsinking heeft aan zijn blad bericht, dat niets met zekerheid bekend is omtrent den toestand te Wladiwostok. De stad is geheel geisoleerd. De correspondent heeft evenwel den in druk dat in de stad iets buitengewoons voor valt. Reeds eenigen tijd waren de betrek kingen tusschen het Roode leger en de Gpoe gespannen. De hand aan zichzelf geslagen De Voorzitter van het Centraal executief- comité van de Wit-Russische Sovjet-repu bliek, Tsjerwiakof, heeft, gisteren op grond van persoonlijke familieaangelegenheden de j hand aan zichzelve geslagen, Amerikaansch bezoek aan Wla diwostok. De Amerikaansche admiraliteit heeft me degedeeld, dat de kruiser „Augusta", het ad miraalschip van de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten, vermoedelijk binnenkort 'n officieel bezoek zal brengen aan Wladiwo stok. Men beschouwt dit als een vriend schappelijk gebaar ten aanzien van de Sov jet-Unie, Verdrag in het nabije Oosten Rusland en Engeland ervan in kennis gesteld. De Turksche minister-president Ismet Ino- nu heeft in de volksvertegenwoordiging het ontwerp van het Oostelijk verdrag tusschen Iran, Irak, Afghanistan en Turkije inge diend. Op het oogcbblik is dit verdrag door drie staten geparafeerd, terwijl de naaste buren van deze statengrocp, Engeland en de Sovjet Unie, ermede in kennis zijn ge steld. De reis van Röstü Aras naar Bagdad en Teheran staat evenwel in geen verband met dit verdrag. Droogte teistert Polen Te vroeg rijpe oogsten en branden. De droogte, die in een groot gedeelte van Polen thans reeds twee maanden duurt, be rokkent den landbouw aanzienlijke schade. Het graan, liet fruit en de groenten zijn te vroeg rijp, in verband waarmede men slech te oogsten vreest. De droogte werkt bovendien het uitbreken van branden in de hand. Dinsdag hebben alleen reeds in de provincie Posen negen branden gewoed, die in de dorpen groote schade hemmen aangericht. WAAROVER VON NEURATH TE LONDEN KOMT SPREKEN. De twee voornaamste punten van bespre king van het onderhoud, dat de ministers Eden en von Neurath zullen hebben, zijn het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje en de veiligheid van de controleerende oorlogsbodems. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de overige vraagstukken, zooals het Westelijk verdrag of de toestand van de Donau-landen niet zullen worden besproken. Voor de Engel- schen is echter de oplossing van het Spaan- sche conflict het voornaamste punt. Zonder twijfel venvacht men, dat de Britsch-Duitsche besprekingen kunnen hij- dragen om Italië er toe te brengen zijn vrijwilligers terug te roepen. In Britsche diplomatieke kringen wijst men er op, dat hier geenszins sprake is van het betreden van het terrein van de niet-inmengingscommissie, doch alleen van een poging de werkzaamheden van dit or gaan te bespoedigen. Verder verklaart men, dat Frankrijk op de hoogte zal worden gehouden van alles wat tussohen de beide ministers van buitenlandsche zaken zal worden besproken. Ten aanzien van het Westelijk ver drag bereidt de Britsche regeering een nota voor, waarin zij de tot nu toe gewisselde documenten samen vat. Vermoedelijk wil Eden dit document eerst aan von Neurath laten zien, alvorens het te verzen den. Men beschouwt dit document in Britscihe kringen als een goeden grondslag voor verdere besprekingen. Men hoopt in Britsche kringen, dat door deze besprekingen zoowel de Locarno- kwestie als de Spaansche kwestie in de goede richting zullen worden gestuwd. Baron Von Neurath. Von Neurath op 23 Juni te Lon den. Van Britsche officieele zijde wordt mede gedeeld, dat de rijksminister van buitenland sche zaken, baron von Neurath, die op 23 Juni te Londen wordt verwacht, de gast der Britsche regeering zal zijn. Er is nog geen definitief program van ontvangst opgesteld. Italiaansch oordeel over de reis van Von Neurath. Te Rome beschouwt men het bezoek van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Neurath aan Londen als de be kroning van zijn bezoeken aan Rome, Bel grado, Sofia en Boedapest. Ook acht men het een stap voorwaarts naar de samenwer king van de vier westelijke mogendheden, welke reeds een feit is geworden bij de over eenkomst van 12 Juni inzake de controle in Spanje en de terugkeer van Italië en Duitschland tot de niet-inmengings-commis- sie. Men is in Italiaansche kringen dan ook niet bevreesd, dat de reis van Von Neurath de as Rome-Berlijn zal breken. Deze is ster ker dan ooit en ieder initiatief en iedere vooruitgang van de Duitsche diplomatie, is een initiatief en een vooruitgang van Italië. CHRISTELIJK DOGMA ALS JOOD- SCHE UITVINDING BESCHOUWD. De Deutsche Nationalkirche zal In den vervolge opgenomen zijn in de reeks oflicieele door den Dnitschen Staat erkende godsdiensten. Deze nieuwe kerk is gesticht door Arthur Dinter, een der oudste le den der N.S.DA.P., die machtiging gekregen heeft uit de partij te treden om zich geheel te kennen wijden aan zijn theologische studiën en zijn apostolaat. De Deutsche Nationalkirche heeft zeer vage betrekkingen tot het christendom: zij stelt als religieuse waarden het bloed, de genade en de openbaring van den panthe- istischen God aan iedere menschenziel. Zij verwerpt de begrippen der verlossing en ie der christelijke dogma, dat zij als een jood- sche uitvinding beschouwt. Zij erkent echter de onvergelijkelij ke waarde van den persoon Christi, doch beweert, dat deze Germaansch arisch is. Volgens de Deutsche Nationalkirche is de leer van Jezus vervalscht door de Joodsche opstellers der evangeliën, zooals den Rab bijn Paulus, die den titel van apostel zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Dinter heeft de evangeliën opnieuw ge schreven, waarbij hij onder den traditionee- len tekst gezocht heeft, wat volgens hem van zuiver arischen oorsprong is. De Deutsche Nationalkirche staat dus tusschen de groep van nationaal-socialis- tische Duitsche Christenen en de religieuze Duitsche grocpeeringen als die van Luden- dorff, de Duitsche geloofsbcwcging e.a., die zelfs zoo ver gaan, in de wouden de riten van den ouden Wodangodsdienst tot nieuw leven te roepen. Duitsche priesters door den Paus ontvangen. Z.H. de Paus heeft gister 34 pasgewijdc priesters van het Duitsch-Hongaarsch colle ge te Rome in audiëntie ontvangen. Hij sprak hen in het Duitsch toe: „Wij zijn zeer verheugd", zoo zeide de Heilige vader o.a., ,dat gij uw apostolisch werk in uw land gaat volbrengen in een tijd, waarin de Duitsche landen een bijzonder apostoliaat noodig hebben. Hier woedt een blinde strijd tegen God en de kerk van Christus". Vervolgens gaf de paus hun zijn zegen. Minister van Lidt de Jeude bij de Koningin, de heer Goseling en mr. Steenberghe bij dr. Co- lijn. H.M. de Koningin heeft gisteren in audiën tie ontvangen Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude. Dr. Colijn ontving den heer Goseling, voor zitter der R.K. Tweede Kamerfractie, terwijl mr. Steenberghe een tweede bezoek bracht aan den kabinetsformateur. Gistermorgen heeft de katholieke Tweede- Kamerfractie een vergadering gehouden. Persstemmen. Mr. Joekes, leider van de vrij-zinnig-de- mocratische Tweede Kamerfractie, heeft in het partij-orgaan der V.D. gezegd, dat het wenschclijk ware geweest in de eerste plaats na te gaan of een zoodanig program voor de komende jaren kon worden ontworpen dat daarvoor medewerking ware verkregen van alle grootere partijen, die zich op demo- cratischen grondslag stellen, derhalve ook van de S.D.A.P. De verschillen op staatkun dig gebied tusschen die partijen zijn niet van dien aard. dat bij voorbaat zoodanige samenwerking onmogelijk moet worden ge acht. De Maasbode vat op deze uitlating vlam: In abstracto kan men alles verdedigen, maar een ieder weet, aldus het blad dat de rechtsche fracties er in de huidige omstandigheden niet aan denken, 'n kabi net te vormen met medewerking van de S.D.A.P. De heer Joekes kan met name dan aan de katholieken niet euvel duiden, dat zij nu niet doen, wat de vrijzinnig-democra ten in de moeilijkst denkbare omstandighe den, nl. in 1935, aan prof. Aalberse wei gerden. Er is een rechtsche meerderheid: deze be hoort de regeeringsverantwoordelijkheid te dragen. Het wil ons voorkomen, dat de on derhandelingen voor de tegenwoordige om standigheden rijkelijk lang geduurd hebben en dat noodcloos rekken vermeden moet worden, aldus het blad. Koningin onderscheidt Duitschen Rijkssportleider Benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het heeft H.M. Koningin Wilhelmina be haagd den Duitschen Rijkssportleidcr Hans von Tschammer und Osten, in zijn kwali teit van voorzitter van het Duitsch-Olvm- pisch Comité, te benoemen tot Grootofficier in de orde van Oranje Nassau. De Nederlandsche gezant, Mr. C. Ridder van Rappard, overhandigde den rijkssport leider de versierselen dezer onderscheiding. Waarover men op het internationaal landbouw- congres spreekt In de sectie van de landbouw- coöperatiën van het Internationaal Landbouwcongres, dat heden te Scheveningen geopend is, zullen de volgende onderwerpen worden be handeld: 1. De landbouwcoöperaties in een geordend economisch stelsel, waar over gerapporteerd wordt door den Tsjechischen afgevaardigde Weden. 2. De internationale samenwerking der coöperaties op het gebied van propaganda en voorlichting; rappor teur de heer Hynninen ("Finland) 3. De aanpassing van het land- bouwcrediet aan de bijzondere be hoeften van den landbouw en van de landbouwcoöperatie; rapporten Louis Tardy (Frankrijk). Houding tegenover Rusland wordt herzien. De Tsjechoslowaaksche minister-president Hodza, die een bezoek bracht aan Roemenië, heeft met den minister-president van dat land Tatarescu te middernacht Boekarest verlaten om zich voor een ontmoeting met Stojadinowitsj, den Joegoslavischcn minis ter-president naar Turun-Severin te bege ven. In welingelichte kringen te Belgrado beschouwt men een der belangrijk ste punten van bespreking de ont wikkeling in Sovjet-Rusland, die 't naar de meening van officieele krin gen te Belgrado noodig schijnt te maken, dat de drie staten der Klei ne Entente tegenover Sovjet-Rus land een gelijke houding aannemen resp. hun politiek herzien. Na de besprekingen van Hodza in Boeka rest, is een communiqué uitgegeven, waar in gezegd wordt: De regeeringsleiders der beide Staten (Tsjechoslowakije en Roemenië) geven uiting aan hun tevredenheid over de ge lukkige resultaten der politieke samenwer king tusschen Tsjechoslowakije en Roeme nië, die iederen dag vollediger wordt en die wordt voortgezet in het kader van de Kleine Entente. De beide staatslieden bevestigden de noodzakelijkheid den omvang van den goederenhandel tusschen de drie staten der Kleine Entente tot ontwikkeling te brengen en de economische banden nauwer aan te halen. Geconstateerd werd, dat de leve ringen van oorlogsmateriaal van Tsjechoslowakije aan Roemenië in versneld tempo geschieden en dat de finanieele regeling dezer trans acties volledig naar wensch ver loopt. Voorts werden de gedachtenwisselingen van Praag hervat over de verwerkelijking van de zoo noodige samenwerking tusschen de Donaustaten en de vreedzame middelen, die daartoe moeten leiden. Bevestigd werd de gehechtheid aan het Volkcnbondshand- vcst, welks beginselen den grondslag vor men van de samenwerking tusschen beide landen en van hun betrekkingen met andere staten. Geen enkele wijziging van het handvest zal worden aanvaard, die tot strekking heeft verzwakking van het pact Alleen die wijzigingen zullen aanvaard worden, die het versterken. De communisten stemden tenslotte vóór. Wij konden in ons blad van gisteren nog juist opnemen, dat de Fransche regeering het pleit gewonnen had en de gevraagde machtigingen om op finantieel terrein te ma- nipuleeren, van de^Kamer had verkregen. De communisten zijn op het laatste oogen- blik voor het dringend beroep van Blum op hun medewerking bezweken en hebben voor gestemd. Men verwacht echter dat de regeering in do Senaat op een zeer sterke tegenkanting aal stuiten. EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: zwakke tot matige westelijke tot noordelijke wind, ged. bewolkt, weinig of geen regen, warmer. Verdere vooruitzichten: weinig of geen regen, geleidelijk warmer. Barometerstand hedenmorgea 8 onr - 77.2 SPANJE TERUGTOCHT DER BASKEN DREIGT AFGESNEDEN TE WORDEN. De laatste linie van tegenstand voor Bilbao is in handen van de troepen van Franco gevallen. De troepen vie len aan na een krachtige voorberei ding van artillerievuur en een bom bardement van de luchtmacht. Alvorens uit Galdacano terug te trekken, hebben de Basken de spring stoffenfabriek opgeblazen. De rechtsche troepen beheerschen thans den voornaamsten toegangs weg naar Bilbao, de geheele stad is thans blootgeseld aan het vuur van de artillerie niet alleen, doch ook van de mitrailleurs. De terugtrekkende Basken hebben te Gal dacano aanzienlijke schade aangericht. Naar schatting bedragen de verliezen van de Bas ken in dezen sector ongeveer tweeduizend man. De brigade „Zwarte Pijlen" heeft Plencia bezet. Op verscheidene plaatsen zijn zij de Rio de Plencia overgestoken en zij zijn de monding van de Rio Nervion genaderd. Gesteund door gemotoriseerde eenheden konden zij snel oprukken. De Basken trokken zich over de ge heele linie spoedig terug, aangezien de terugtocht op Bilbao dreigde afge sneden te worden. Om de Rio Ner vion over te steken hebben de Bas ken nog slechts de beschikking over een enkele pont, welke slechts vijf tien ton kan dragen. De overgang ligt onder het vuur van de artillerie der rechtschen. Een door een rechtsch vliegtuig geworpen bom heeft de pont van Las Arenas onbruik baar gemaakt. De Basken hebben thans nog slechts de beschikking over de spoorwegbrug van Desertio om terug te trekken. Het ge rucht doet de ronde, dat zij deze brug zelf in de lucht hebben laten vliegen. Hevige weerstand in het Noord oosten. De laatste berichten uit Bilbao bevestigen, dat de Baskische troepen weerstand bieden ten Noordoosten der stad. Zelfs verzekert men, dat de Basken er in geslaagd zijn een tegenaanval te ondernemen in het Noord oosten langs de kust. Voor Santa Marina en San Roque konden de hevige aanvallen der opstandelingen de verdedigingslinie niet doorbreken. Men rekent uit, dat Bilbao be schikt over 50.000 man voor zijn verdediging en men heeft den indruk, dat zij vastbe sloten zijn te strijden tot het laatste. Radio Requetes deelt mede, dat de Astu- rische mijnwerkers alle wegen in de richting van Bilbao onbruikbaar hebben gemaakt. In dezen sector zijn de opstandelingen gis teren 12 k.m. opgerukt. In den sector van Galdacano hebben zij San Miguel de Ba- sain bezet. Miaja gelooft niet aan een ver overing van Madrid. De „Independant Pyrenees Orientales" be richt, dat generaal Miaja aan den corres pondent van het blad, Antonio Ramon heeft verklaard, niet te gelooven, dat do recht schen Madrid zullen innemen. Niettegen staande het bombardement door de zware artillerie acht hij de stad onneembaar. Alle cabarets, dancings en music-halls te Valencia zijn op bevel van den directeur der veiligheidspolitie voor goed gesloten. Hoogtezon in Duitsche mijnen Als tegemoetkoming voor het werken on der den grond zullen op voorste} van het Duitsche arbeidsfront in de Duitsche mijnen hoogtezonbesfralingsgangen worden inge richt. De mijnwerkers zullen op weg van de wascbgelegenhcid naar de kleedkamers door deze gangen, die een lengte van dertig me ter hebben, met hoogtezonnen bestraald worden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1