JUBILEUM Bilbao in doodsstrijd Regeerinpbemiddeling in liet Staalconflict Banketbakkerij Roggeveen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER KIJKENKOO PEN ti CLOECK Italiaansch schip gebombardeerd Dr. Schacht te Wecnen Fabriek van Bethlehem Steel bestormd Ds. Niemoeller over den kerkstrijd Franco eischt erkenning als oorlogvoerende mogendheid Zullen de tweede en derde internationale elkaar vinden 1 VRIJDAG 18 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10291. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. ScHagen. Regeering verlaat de stad VERDEDIGERS LATEN ZICH OP HUN POST NEERSCHIETEN. In overeenstemming met de regee ring te Valencia is de Basische regee ring uit Bilbao vertrokken naar een dorp achter het gebied der krijgs verrichtingen. Een delegaties der re geering is in de stad achter geble ven. De president en overige leden der regeering zijn bijeengekomen om den toestand te bespreken in het dorp, waar zij den nacht hebben doorge bracht. De regeeringsledn vertrok ken vervolgens naar verschillende Baskische plaatsjes. Ook de president heeft het dorp verlaten. De troepen van Franco, die ten Noorden .van de stad opereeren, hebben hun taak zoo goed als volbracht. Vermoedelijk is gis- i teravond de insluiting voltooid van het Zui den bij Desierto tot den noordelijken toe gang van Bilbao langs den weg van Las Are- nas, Misschien bestaan dan nog enkele ver spreide nesten van tegenstand der Basken in de hoogten van oud Bilbao, waar de verdedi gers zich blijkbaar op hun post willen laten dooden. Ten Zuiden van de stad zijn bijna alle Hoogten in handen van de rechtschen, die paar het Westen voortdringen, methodisch alle punten van tegenstand innemend. Uit de stad zelf weet men weinig,, behalve, dat sommigen hebben gezien, dat barricaden zijn opgeworpen in de voornaamste straten. Een speciale correspondent van Havas meldt: De rechtschen bevinden zich op zevenhon derd meter van de eerste huizen der stad. Na de Nervion overgetrokken te zijn, heb ben zij hun linie opgesteld achter een bosch teneinde zich te kunnen dekken achter den spoorwegdijk van de lijn naar San Sebas- tian. Van hier loopt de linie naar de hoog ten, waarop een groep huizen staat, die bo ven Bilbao liggen. De rechtschen zijn Las Arenas binnenge rukt gistermiddag om half vijf. De Baskische mitrailleurs van Potugalette op den anderen oever van de Nervion vuur den zonder ophouden. De opstandelingen hebben de oevers van de Nervion geheel bezet. De Baskische artillerie vuurde zonder onderbreking op de aanvallende troepen. Korten tijd later echter werd het geweer- en geschutvuur minder, doordat de artillerie der opstandelingen de wccrstandsncstcn in Portugalette had vernield. Men kon toen vrij door de stad gaan. Den geheelen middag heeft het geschut der opstandelingen een vernielingsvuur ge richt op de hoogten ten Zuiden van Archan- da; vervolgens legde de luchtmacht een De „Madda" krijgt groote scha de. Niemand getroffen. De agent van Lloyds te Gibraltar bericht, dat het ïtaliaansche schip „Madda" op weg van Port Soedan naar de Clyde, ter hoogte van Oran door een vliegtuig van de Spaansche regeering is gebombardeerd. Geen enkel lid van de bemanning werd getroffen, doch het schip Is bescha digd en 't voorruim staat onder wa ter. De pompen van het schip zijn evenwel voldoende om het drijven de te houden. De „Madda" !s'. naar nader wordt gemeld gebombardeerd door twee van Kaap Palos komende regeeringsviiegtuigen, die toen het schip zich ter hoogte van Oran bevond, een dertigtal bommen lieten vallen. Weliswaar is geen enkel lid der bemanning gewond, doch de materieele schade, die de bommen hebben aangericht, is aanzienlijk. De „Madda", die gisteren de haven van Gibraltar is binnengeloopen, zal waarschijn lijk voor reparatie in het droogdok moeten worden opgenomen* bombardement ten uitvoer om de militie troepen, die wanhopig standhielden op de hellingen van den berggroep, te verdrijven. Laat in den middag konden zeer zware ontploffingen in Bilbao worden gehoord. Door de laatste operaties hebben de troe pen der opstandelingen rondom Bilbao een hal ven cirkel gevormd van den rechter Nervion-oever in het Noord-Westen tot aan de Zuid-Oostelijke heuvels, waar zij de uit- gangs-stellingen voor het binnenrukken der stad betrokken hebben. De tegenstan der handhaaft zich ten Zuiden en ten Wes ten van de stad. Aan den linker-oever van de monding der Nervion trachten de Basken met alle middelen een oprukken der opstandelingen naar den straatweg naar Santander te verhinderen. In militaire kringen is men van meening, dat de inneming van Bilbao nog wel eeni- ge dagen op zich zal laten wachten. De operaties in het moeilijke bergterrein stellen hooge eischen aan de rechtsche troe pen. Stad zelf in handen der extre misten. Talrijke vluchtelingen Uit alle lagen der bevolking van Bilbao komen bij de linies van de troepen van Franco aan. Het schijnt dat de stad thans in handen is van extre misten, die, daar zij zien, dat Bilbao niet lang meer stand zal kunnen houden, alles wat waarde heeft op vrachtauto's laden en naar Santander vervoeren. Sedert 48 uur kunnen geen schepen meer de haven binnenloopen, zoodat een nijpend gebrek aan levensmiddelen is ontstaan, te meer, daar de weg naar Santander gere serveerd blijft voor troepenvervoer. In de stad zelf wordt het gevaarlijk, doordat verdwaalde kogels van het front tot in de straten der stad doordringen. Rijksbankpresident dr. Schacht is gister te Weenen aangekomen om het bezoek, dat de president der Oostenrijksche nationale bank onlangs aan Berlijn heeft gebracht, te beantwoorden. Hij heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat zijn bezoek aan Weenen een zuiver beleefdheidsbezoek is en dat geen actueele problemen besproken worden, hetgeen niet uitsluit, dat de beide leiders der circulatiebanken van gedachten wisselen over problemen der valutapolitiek, die de geheele wereld bezig houden. Voorts getuigt zijn bezoek er van hoezeer men aan Duitsche zijde belang hecht aan vriendschappelijke betrekkingen van goede nabuurschap. WOESTE TAFREELEN TE JOHNSTOWN. De minister van arbeid, Miss Per- klns, heeft medegedeeld, dat het mi nisterie van arbeid een uit drie le den bestaanden Federalen Raad heeft benoemd, die zal trachten, in alle tegenwoordige geschillen in de staalindustrie te bemiddelen. De le den van den Raad zijn Charles Taft, den zoon van den oud-president, Lloyd Garrison, oud-president van den National Labour Relations Bo ard, en Edward Mcgrady. den plaats- vervangenden minister van arbeid. Naar Miss Perkins verklaarde, heeft president Roosevelt haar be sluit goedgekeurd. De nieuwe Raad die zich onverwijld naar Cleveland zal begeven, is o.a. bevoegd als vrij willig arbiter op te treden, indien partijen daartoe het verzoek doen. DE TAAK DER COMMISSIE. ARBITRAGE- De arbitragecommissie is gemachtigd en- quetes in te stellen, verhooren af te nemen, feiten op te sporen en als vrijwillige be- slechtster op te treden. De arbitragecommis sie zal te Cleveland zetelen en onmiddellijk met den arbeid aanvangen. De eerste voor bereidende vergadering zal nog vandaag worden gehouden, ondanks het feit, dat Mc- Grady nog buitenlands vertoeft en pas Woensdag per Bercngaria zal terugkeeren. ■Miss Pprkins wees er verder op, dat de arbitragecommissie een onafhankelijk li chaam is en geen orders van de federale re geering behoeft te accépteeren. Men heeft wel aan de commissie gevraagd wekelijks rapporten aan het ministerie van arbeid in te zenden. Voorts is de commissie gemach tigd de benoeming van verdere leden van de commissie aan te bevelen. De commissie zal niet gemachtigd zijn straffen op te leg gen. Ik geloof nog dat dergelijke volmachten niet noodig zullen zijn, zeide miss Perkins. Zij voegde hieraan toe, dat er symptomen aanwezig zijn, die erop wijzen, dat het mi nisterie van arbeid niet-formeele verzekerin gen van de zijde van werkgevers en werk nemers inzake een samenwerking met de qieuwe commissie ontvangen zou hebben. Voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corporation te Johnstown is het volgens Un. Press tot hevige botsingen gekomen Op het bericht, dat de directie der maat schappij weigerde, een door het nationale bureau voor arbeid georganiseerde stem ming onder het 05.000 man tellend perso neel der mijnen doorgang te doen vinden, stelden de stakende arbeiders pogingen in het werk, om de fabriek te bestormen. Hierbij kwam het tot hevige botsingen tusschen stakers en politie, waarbij een tweetal personen zwaar en een groot aantal andere licht werden gewond. Met het oog op het gevaar, dat de sta king in de staalindustrie aanleiding wordt tot verdere bloedige botsingen, heeft de burgemeester van Johnstown Shields, een telegram aan president Roosevelt gericht, waarin hij dezen verzoekt, zoo spoedig mo gelijk in de staking te intervenieeren. Een film over stakingsrelletjes. Ruw optreden der politie. Na driemaal een film voor zich te heb ben laten projecteeren, die opgenomen was van een gevecht op 30 Mei j.1. tusschen agenten van politie en stakingsposten voor de fabriek van de Republic Steel Corpora tion in Zuid-Chicago. heeft senator Tho mas o.a. verklaard: „Wanneer de film de geheele geschiedenis weergeeft, hebben de stakers veel koelbloedigheid aan den dag gelegd en is de politie met buitengewone ruwheid, na te zijn geprovoceerd, opge treden. Thomas voegde hieraan toe. dat de film toont hoe de mannen getroffen wor den door schoten en hoe een vrouw met een gummistok wordt geranseld tot het bloed haar langs het gezicht loopt. Staking op de scheepswerven. De vijf grootste scheepswerven van New- York zijn door een staking gesloten. Negen duizend man zijn in staking gegaan om te verkrijgen, dat alleen leden van een vak- vereeniging te werk zullen worden gesteld Het conflict, dat is' ontstaan tusschen den bond van zeelieden onder leiding van John Lewis en den bond van zeelieden, aange sloten bii de Amerikaansche Arbeidersfe deratie, dreigt zich uit te breiden tot tien opslagplaatsen langs de kade van de Eastern Steamship Company. De toestand zeer gespannen. Tijdens een preek gisterenavond in de kerk aan het Hohenzollern-plein gehouden, zeide ds. Niemoller, dat de toestand de laatste weken, in feite gedurende de laatste uren meer gespannen is geworden. Hij deel- Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan onzer zaak, geven wij Zaterdag 19 Juni a.s., bij aankoop van tenminste f 1.— aan koekjes of ander gebak, EEN JUBILEUM-GEBAK CADEAU Daar bij een vorig jubileum is gebleken, dat voor een dergelijk cadeau zooveel animo bestaat, dat het voor ons onmogelijk is het benoodigde aantal te schatten, behouden wij ons het recht voor, de aflevering ervan eventueel den volgenden morgen voort te zetten. U/EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: meest matige Nrd.- Westelijke tot Westel. wind, ged. bewolkt, nog kans op regenbuien, zelfde temperat. Verdere vooruitzichten: afnem. buiig, aanv. nog koel. Barometerstand hedeamorgea 8 anr 76.8 de mede, dat verscheidene leden van den broederraad gisteren waren gearresteerd, evenals de beide nog overgebleven assisten ten van dien raad. De gebouwen van den Pruissischen broederraad zijn gesloten. Doe lend op de arrestaties zeide ds. Niemoeller: „Wij vragen ons af, wiens beurt het thans zal zijn. Ons was een vrije verkiezing beloofd, docK wij weten, dat deze tot het tegenovergestel de zal worden. Slechts de vijanden der kerk hébben vrije hand. Heden moeten wij zeggen, wij zijn aan het einde. Maar als het verstand zegt, dat de kerk aan het einde is, dan zegt God: „Neen". De kerken zijn nog nooit zoo vol geweest als thans. ONDERHANDELT DE BASKISCHE REGEERING OVER DE OVERGAVE DER STAD? De autoriteiten van Salamanca hebben den te Hendaye vertoevenden Britschen ambassadeur een nota overhandigd, waarin, naar het schijnt, generaal Franco het recht en de privileges van oorlogvoerende mo gendheid opeischt en in dit verband wijst op het bestaan van een gecon stitueerde regeering, die normaal over een uitgebreid grondgebied haar gezag uitoefent. In diplomatieke kringen te Londen, waar de nota nog niet is ontvangen, verzekert men, dat de houding der Britsche regeering op dit punt niet veranderd is en dat men voor het oogenblik geen redenen ziet om aan de beide partijen in Spanje de rechten van belligerenten toe te kennen. De nationalistische zender te Salamanca heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regee ring te Bilbao Franco heeft verzocht, haar mede te deelen, welke zijn voorwaarden zijn voor de overgave van Bilbao. Franco heeft hierop geantwoord, dat Bil bao zich onvoorwaardelijk aan hem moet overgeven. Eensgezinde houding ten aan zien van Spanje. Na de vergadering van de vertegenwoordi gers van het internationaal vakverbond en van de socialistische arbeiders internatio nale is een communiqué gepubliceerd, waar in wordt medegedeeld, dat de vertegen woordigers van de beide internationalen 16 en 17 Juni te Genève hebben vergaderd en geconstateerd hebben, dat het mislukken van de controle thans een feit is. De inter- nationales hebben thans de plicht te verlan gen, dat de resolutie van Londen van 19 Maart jl. door alle volken wordt toegepast, opdat 'n einde wort gemaakt aan de inter ventie van Duitschland en Italië onder de dekmantel van de nietinmenging bedreven. Verder wordt geconstateerd, dat het vertra gen van het terugroepen van de niet-Spaan sche strijders gunstig is voor de doeleinden, welke door Italië en Duitschland worden nagestreefd. Men acht het dus noodzakelijk, dat de verantwoordelijke organen van de f.S.F. en van de S.A.I. met spoed bijeenko men, om de resolutie van Londen tot uit» voer te brengen. De Brouckere heeft verklaard, dat deze vergadering vermoedelijk Woensdag, Don derdag of Vrijdag de volgende week te Pa- rijs zal worden gehouden. Men weet nog niet, of de vergadering van dc tweede en derde internationale zal doorgaan.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1