Kabinet op breede basis mislukt? KERMIS- fa. SCHMALZ - Schap AANBIEDING VERKOOP Lindbergh over vliegen zonder vleugels De JDeutschland" dreigde Slagers juichen, grossiers weenen Mr. Oud geofferd? Aafje Peereboom. DAMES- Zomer-Mantels Mantel-Costumes en Complets. DAMES! VERONICADE VOS-Roep De beperking van het scheepsgeschut kaliber Bium in een moeilijke positie ERlCHTEN^^ Driehoeksconferentie had niet plaats. De driehoeksconferentie tusschen minister Colijn, minister van Lidth de Jende en mr. Goseling, die gis teren zou worden gehouden, heeft niet plaats gehad. Dit was reeds een veeg teeken, omdat het er op wees, dat het resultaat van een vooraf gegaan onderhoud tusschen minister Colijn cn Mr. Goseling, wat betreft het nut van 'n bijeenkomst, waarbij ook de heer van Lidth de Jeude aanwezig zou zijn, negatief was, oordeelt de N.R.Ct. Naar het blad namelijk ter oore komt, moet men het thans waar schijnlijk achten, dat dr. Colijn's po ging tot vorming van een kabinet op breede basis mislukt is. Tenge volge van tegenstand van roomsch- katholieke zijde zou de formateur er niet in geslaagd zijn, zijn vqornemen te verwezenlijken om in een nieuw te vormen kabinet drie van de vrij zinnige ministers van het huidige kabinet te weten de heeren van Lidth de Jeude, Oud en de Graeff opgenomen te krijgen, Er zijn gegronde reden om aan fe ne men, dat minister van Lidth de Jeude gis teren kenbaar heeft, gemaakt niet bereid te zijn een portefeuille te aanvaarden in een ministerie, waarin niet tevens nog twee andere bewindsleden van vrijzinnige opvat ting een plaats zouden innemen en dat zij nerzijds minister de Graeff op een vraag van den formateur of hij (jhr. mr. de Graeff) bij zijn reeds eerder kenbaar gemaakte standpunt bleef, aan dr. Colijn medegedeeld heeft een portefeuille te weigeren, indien minister van Lidth de Jeude geen deel van <ecn nieuw ministerie zou uitmaken. Het schijnt, dat het onderhoud, hetwelk de formateur gisteren (Donderdagmiddag), nadat hij zich nog eens vergewist had van ■de zienswijze van de heeren van Lidth de Jeude en de Graeff, met mr. Goseling heeft uitgewezen, dat van die zijde (R.K. Staats partij) een dusdanig verzet tepen^ het denkbeeld van drie vrijzinnige ministers in de nieuwe combinatie aanwezig was, dat verwezenlijking van deze gedachte momen teel uitgesloten te achten valt. jEen en ander geeft dan ook grond om aan te nemen, dat 'het. resultaat van het onderling overleg op dit oogenblik zou zijn dat men niet kan (wil) komen tot de samenstelling van een kabinet op breede basis. Op deze situatie geeft de N.R.Ct. het ivolgende commenitiaar: Hoewel nog niet alles In het verloop van ide kabinetsformatie duidelijk is, zijn er verschillende aanwijzingen, dat dr. Colijn te weinig ruggegraat heeft getoond tegen over de roomsoh-katholieken. ook al moest men tot het laatst toe aannemen, dat hij althans was de personen aangaat trachtte een. kabinet op breede basis te ivormen. Een kardinale 'fout van 'den formateur •was het reeds om eerst met de leiders der ■drie kerkelijke fracties te gaan spreken en pas daarna zijn program te ontwerpen. Dit was in strijd met wat de heer Colijn zelf in zijn interview met de Prov. Noord- brabantsche en 's Hertogenbossche Crt. als eisch aan een kabinetsformateur had ge steld. Bovendien was het een groote fout om over dat program toon niet eerst het oordeel in te winnen van de vrijzinnige ministers' Oud, van Lidth de Jeude en de Graeff, die hij in zijn nieuwe kabinet zei- de te willen overnemen, maar dat program ook dadelijk ter kennis te brengen van de Voorzitters der kerkelijke fracties. Het werd daardoor veel moeilijker voor Wijziging vatbaar en opnieuw werden de partijen in strijd al weer met dr. Colijn's eigen kenbaar gemaakte opvattingen in sterke mate bij de kabinetsformatie be trokken. Uit de rede van minister Oud te Leeuwar den, waarin wat de gedachte aan een ka binet op breede basis betreft het stormsein werd geheschen, moest worden afgeleid, dat er van vrijzinnige zijde ernstige bezwa ren bestonden tegen het ontwerp-program dat door zijn formuleering het nieuwe mi nisterie tot een Coalitiebewind zou hebben gestempeld. Maar vermoedelijk heeft de heer Oud ook gevoeld, dat men hemzelf liever niet wilde. In de roomsch- katholieke pers trad een onverholen tegenzin aan den dag speciaal te gen het overgaan in het nieuwe ka binet van dezen minister, die in De Tijd nog als vrijmetselaar aan een persoonlijke denigratie bloot stond Minister van Lidth de Jeude meende men blijkbaar voor den radicalen r.k. vleugel meer annemelijk te kunnen maken, omdat zijn departement Waterstaat een minder politiek departement was dan dat van minister Oud, die door het beheer van de financiën een centrale cn meer politieke positie innam en die als zoodanig voor de roomsch-katholieken gevaarlijker kon wor den, gevaarlijker ook dan de partijlooze mi nister de Graeff aan buitcnlandsche zaken. Er zijn nog andere teekenen, die er op wij zen, dat men van r.-k. zijde aan den heer Co lijn te verstaan heeft gegeven, dat in zijn ka binet buiten vertegenwoordigers van de ker kelijke partijen, slechts nieuwe mannen wer den gewenscht, liefst politiek kleurloozen, maar de heer van Lidth de Jeude zou des noods wel kunnen worden aanvaard, omdat deze dan een „vak-minister" zou kunnen heeten en men hem op die wijze dan een onpolitiek jasje zou aantrekken. Ook van dit streven vindt men aanwijzin gen in de beschouwingen van de r.k. pers, die met de leiding van de R.-K. Staatspartij pieuw contact hield. De heer .van Lidth de Jeude heeft zich daarvoor echter niet laten vinden. Intusschen is de poging dan ten slotte niet gestrand op het program, waaromtrent dr. Colijn en de R.K. Staatspartij niet ongenegen waren de van liberalen kant verlangde con cessies in te willigen, maar op het aantal van drie vrijzinnige ministers, dat van libe rale zijde als absolute eisch was gesteld. Van het demissionnaire kabinet maken thans vier vrijzinnige ministers deel uit. De poging tot vorming van een kabinet op breede basis door dr. Colijn onder het maken van eenige ernstige fouten en met halfslachtige middelen ondernomen wordt nu in politieke kringen dus algemeen als mislukt beschouwd. De kabinetsformateur moet nog doende zijn twee niet-kerkelijke, tevens partijlooze mi nisters te vinden, die in de plaats willen tre den van de heeren van Lidth de Jeude en de Graeff, Wordt Mr. Oud geofferd? Ook hef Vsbï. meent, dat thans wel als vaststaand mag worden aangenomen, dat Dr. Colijn zijn trouwen bondgenoot, Mr. Oud ten offer zal brengen aan het verlangen der Katholieken naar een rechtsch ministerie. Mr. Goseling voor de tweede keer bij Dr. Colijn. Prof Romme bij den kabinets formateur. Gisteren heeft dr. Colijn mr. Goseling, den voorzitter van de R.K. Tweede Kamerfractie voor de tweede maal in conferentie ont vangen. Vervolgens bracht prof. mr. C P. M. Romme, lid van de Eerste Kamer, den kabinetsformateur een bezoek RAKETVLUCHTEN ALS TOEKOMST BEELD. In een schrijven aan Mr. Wallace W. 'At- wood, president der Clark-universiteit, dat werd voorgelezen bij gelegenheid van de sluitingsplechtigheid van het universiteits jaar, heeft kolonel Charles Lindbergh, de be roemde Oceaan-vlieger, het vervoer per raket met snelheden van „een paar honderd mijlen per uur" voorspeld. In bedoeld schrijven maakt kolonel Lind bergh melding van experimenten met raket ten, welke worden ondernomen door prof. Rober H. Goddard van de Clark-universi teit. In 1929 heeft prof. Goddard verlof gekre gen, zich volledig te wijden aan de studie der raketten. Hiertoe kreeg hij de beschik king over een onbewoonde vlakte in de na bijheid van Roswell in den staat Nieuw- Mexico. Van wetenschappelijk standpunt gezien, al dus het schrijven van Lindbergh, bieden ra ketten de eenige bekende mogelijkheid om instrumenten te doen opstijgen tot hoog ten boven die welke dooi ballons zijn bereikt. Waarnemingen, gedaan buiten de aard atmosfeer of zelfs in de hoogere lagen der atmosfeer, zouden van onschatbare waarde zijn voor de studie op gebieden als astrono mie, meteorologie en aardmagnetisme. Tevens wijst Lindbergh in dit verband op de waarde, welke raketten op militair^ ge bied kunnen hebben, daar zij explosieve stoffen sneller dan een vliegtuig en verder dan een projectiel kunnen verplaatsen. „Of instrument, post of explosieve stoffen, aldus vervolgt Lindbergh dan in zijn schrij ven, met succes kunnen worden vervoerd met behulp van raketten dient in de toe komst door onderzoekingen te worden opge helderd. Somtijds schijnen de moeilijkhe den, welke het draagvermogen en de controle van raketten opleveren, on overkomelijk. Het is evenwel nog slechts 41 jaren geleden, dat Lang- ley's model voor het eerst bewees, dat mechanische vlucht practisch te ver wezenlijken was. Indien iemand, die getuige is geweest van Langley's proeven, thans naar Nieuw-Mexico zou gaan, en getuige zijn van de ra- kettenopstijgingen, welke daar plaats vinden, zou zulks hem zich doen afvragen, of over nogmaals 41 jaar eenzelfden vooruitgang op het gebied van het vliegen zonder vleu gels te constateeren zal zijn*. Een rakettenenthousiast, aldus vervolgt Lindbergh, zal wellicht in een onbewaakt oogenblik voorspellen, dat we eventueel zul len reizen met snelheden, welke slechts be perkt worden door het weerstandsvermogen van het menschelijk lichaam en dat we bij raketvluchten tusschen Amerika en Europa de helft van den weg zullen stijgen en de andere helft dalen. Hij zal misschien zelfs zijn raket naar een andere planeet laten vliegen en, zonder rekening te houden met brandstof, landingsmogelijkhcid of professor Goddards verdwalen in het onmetelijke heelal. Proffessor Goddard heeft onlangs ver klaard, dat hij het probleem van het con- strueeren van een parachute, om de raket en de instrumenten, welke zij bevat, veilig te doen dalen, heeft opgelost. Een gyros coop heeft, naar de professor verder ver klaart, de stabilisatiekwestie opgelost. Een eerste vereischte is thans de raket ten te stroomlijnen en het projectiel lichter te maken, om haar brandstofcapaciteit grooter te maken en haar meer instrumen ten beneveneen radiozender over groote afstanden te doen vervoeren, Heden overleed, zacht en kalm, ten mijnen huize, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mej. Weduwe v. den heer Aart Goed, in den ouderdom van 78 jaar en 3 maanden. Uit aller naam, S. GOED. Heerbugowaard (Zuid)*. A. 89,17 Juni 1937. Geboren: Cornelis, Zoon van C. DE LEEUW en A. DE LEEUW—Moleman. 't Zand, 16 Juni 1937. Met vreugde geven wij ken nis van de geboorte van onze Dochter, Johanna Augustc N. CHRISTOPH v. Heiningen. 'A. W. CHRISTOPH, Winkel, 17 Juni 1937. Volstrekt eenige kennis geving. Ondertrouwd: GERARD RUTTER en NELLY A. BRUIN, De Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op Vrijdag 2 Juli a.s., n.m. 3 uur (n.t.) te Dirks- horn. Bovenkarspel, 17 Juni 1937. Dirkshorn, Receptie Zondag 20 Juni, 3—6 uur (n.t) in de zaal Pijpef te Dirkshorn. Te huur; 1 y* H.A. KOOLLAND, met ged. teeltverg., bij A. v. RIJSWIJK, St Maartensvlot- brug. Hartelijk dank aan allen die hun deelneming betuigden bij de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, HENDRIK OVER, en wel in het bijzonder aan Dr. Boerma en Dr. Korteweg, de Wijkzusters, de Zusters van het Centraal Ziekenhuis, voor de goede behandeling, aan Ds. Witkop voor de woorden van troost, tot mij gesproken en ten slotte aan de Begrafenisver- eeniging voor de laatste eer den overledene bewezen. Namens de Familie, Wed. W. OVER— Blankman. 't Zand, Juni 1937. Dankbetuiging. Getroffen door de waarlijk grootsclie en over-hartelijke blijken van medeleven bij ons Zilveren Huwelijks- en Zaken- jubileum, Zaterdag en Zondag jl. ondervonden, voelen wij ons verplicht aan onzen welge- meenden dank voor deze on vergetelijke dagen de verzeke ring toe te voegen, dat ook in de toekomst niet zal worden afgeweken van de vaste lijn, volgens welke „Veerburg" steeds werd beheerd, opdat het de rol, die men het eens in de Poldersche samenleving heeft toegedacht, blijve vervullen. Fam. H. JONKER, Hotel „Veerburg", Anna Paulowna, Juni 1937. Voorradig: BRUINE en WITTE AARD APPELMANDEN en BOLLEN- MANDEN, bij Fa. Gebrs. ENGEL, Broek op Langendijk 91. Te koop: Niet van nieuw te onderscheiden 3 k 3% p.k, MOTORRIJWIEL, uitgerust met K.M.-teller en duo, voor behoorlijk aanneme lijk bod. Heeft slechts enkele duizenden K.M.'s gcloopen. Ge legenheidskoopje door aan schaffing van zware machine. JAC. BREGMAN, Burgerbrug, Zuid-Zijpe. Vanaf 18 JUNI begint onze lage kennle Wtj geven >e bijna weg. In onze drie salons. Kenze alt honderden HOEDEN in ALLE PRIJZEN. HOOGZUDE 102. SCHAGEN. Te koop gevraagd: Een goed onderhouden, gebruikte en zonder gebreken zijnde Vierpersoons AUTO, Brieven met omschrijving fa brikaat, carrosserie, olie- en benzine- of petroleumgebruik, en prijs, aan het Bur. van dit blad onder no. 178. Direct gevraagd: Gevorderd BAKKERSLEERLING, leeftijd beneden 18 jaar. N. G. HOMAN, St. Maarten. EEN PAARD gevraagd, voor den hooibouw, tegen redelijke vergoeding, bij P. KLOK, Burgerbrug. Gevraagd: EEN KNECHT om terstond in dienst te tre den. Jc. KOOIJ Cz., Nieuwe Niedorp, Pleidooi voor meer vrijheid in de fokkerij De schaarschle in het jonge vee baart zorg Op voorstel van de afdeeling Groningen van den Ned. Slagershond zal, aldus het Hsb., het bondsbestuur er bij de regeering op aandringen de fokkerij meer vrijheid te geven. Er zijn thans 50,000 oudere melk koeien meer dan in 1933 en de melkstroom is niet verminderd. Daarentegen is het jon ge vee schaarsch, en wordt de vleeschvoor- ziening bedreigd. Ook zal men zich met de landbouworganisaties verstaan om te komen tot opheffing der teeltbeperking. door een beperking van het kaliber van het geschut, zonder een beperking van het ton nage, Ook andere mogendheden gepolst. Het 'Amerikaansche Ministerie van Buiten- Iandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten de voornaamste vloot- inogendheden de vraag gesteld hebben, „of zij zouden toestemmen in beperking van het kaliber van de kanonnen der pantserschepen tot 14 duim. Vóór de kruiser vuren kon vie len de bommen. Bij de gisteren gehouden officieele rouw- plechtigheden voor de gesneuvelden van de „Deutschland", die ook door den Fuehrer j werden bijgewoond, heeft de opperbevel hebber der oorlogsmarine, admiraal Raeder, 'n rede gehouden waarin hij het verloop van den aanval door de roode Spaansche vliegers op de „Deutschland" ondernomen, schetste. Uit zijn verklaringen blijkt, dat toen van de „Deutschland" het initiatief was uitge gaan om de vliegers te beschieten de vlie gers bommen wierpen, voordat de Duit- schers hadden kunnen vuren. De betreffende passage van Raeder's re de luidt: „Overeenkomstig de door den Duitschen admiraal aan den rooden militairen bevel hebber te Valencia naar aanleiding van het Palma incident gegeven waarschuwing, was het bevel gegeven, op elk op verdachte wijze naderend roode vliegtuig het vuur te openen. De vliegtuigen werden door den uitkijk, ondanks de ongunstige omstandigheden, waargenomen, vóór de bommen vielen en ook onmiddellijk gerapporteerd, ofschoon er nog twijfel bestond, of men niet met wit te vliegtuigen te doen had, daar aan den voorzijde geen rood kentecken viel waar te nemen. De commandant beval, na het ontvangen van het rapport, onmiddellijk vliegeralarm te maken en het vuur te openen. Onmiddellijk daarop vielen de bommen, zonder dat er tevoren gevuurd kon worden. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew heeft in opdracht van zijn regeering de Japansche regeering informeel voorge steld besprekingen te houden over de be perking van het kaliber van scheepsgeschut tot veertien duim. In verband hiermede merkt men in Ja pansche kringen op, dat de Japansche re geering in Maart j.1. heeft medegedeeld, dat zij zich niet zou aansluiten bij het nieuwe verdrag van Londen, dat de beperking van het kaliher van het scheepsgeschut tot veer tien duim voorstelt. Japan is van oordeel, dat een werkelijke beperking van de bewa pening ter zee niet verkregen kan worden Vandaag behandeling van de volmachtenwet in den Senaat. De Fransche Senaat zal hedenmiddag het door de Kamer goedgekeurde wetsont werp tot het verleenen aan het kabinet van verstrekkende volmachten, op finantiecl ter rein, in behandeling nemen. Het ziet er naar uit dat Blum hier een harde noot zal hebben te kraken en scherpe verwijten zal te hooren krijgen. En als hij er in slaagt op het wetsontwerp do goedkeuring van den Senaat te krijgen, dan zal dat beslist niet gelukken zonder zeer ingrijpende wijzigingen, welke van het oorspronkelijke ontwerp nog minder zullen overlaten, dan de Kamer reeds deed. Blum komt dan ook zeker zeer gehavend uit den strijd met het parlement te voor schijn en de geheele procedure teekent een groeiend wantrouwen, zoowel van links als rechts tegen het slappe socialistische lands bestuur. Of de regeering nog veel zal kunnen uit voeren met de beperkte volmachten welke haar misschien zullen worden toevertrouwd, mag sterk worden betwijfeld. Het is duide lijk, dat de radicalen en communisten de eenheid van het volksfront niet hebben wil len prijsgeven, maar aan den anderen kant hun socialistischen medestrijder toch ook weer niet teveel macht wilden verleenen. De Deensche vleeschlnvoer. Hoe staat de Nederlandsche Slagershond tegenover de hernieuwing van den invoer van Deensch vleesch? De Utrechtsche correspondent van De Te legraaf heeft deze vraag voorgelegd aan den secretaris van den Nederl. Slagershond, den heer Th. Kuyper. „Wij zien in dezen import een nieuw be wijs voor onze stelling" zegt de heer Kuyper, „dat wij door de afslachting van vee en de strenge teeltbeperking aanzienlijke tekorten aan vleesch voor gebruik in Nederland krij gen. De stijgende tendenz van de veeprijzen gedurende het afgeloopen jaar heeft dat ook reeds gedemonstreerd. Overigens zijn de Nederlandsche slagers verheugd over dezen nieuwen import. Ver moedelijk zal nu het vleesch goedkooper worden, hetgeen tot vergrooting van den verkoop kan leiden. Wij gunnen den boeren graag een rede lijke winst, aldus de heer Kuyper. maar thans is de toestand zoo, dat het vleesch ten gevolge van de hooge lasten veel te duur is. Voor de slagers beteekent de nieuwe overeenkomst tussdhen het Deensche land- bouw-exportbureau en de Vereeniging van Nederlandsche Importeurs dus een welkome aanvulling van het vleeschaanbod, daar het eigen land thans te weinig levert. Tegenover de verdeeling van de consen ten staat de Slagershond onverschillig. Deze verdeeling staat daarentegen in hefi centrum der belangstelling van den Ne- derlandschen groothandel in Hollandscti vleesch. Deze juicht den Deensdhen vleesch- invoer geenszins toe. Van grossierszijde schrijft men aan de „Msb.": Ind en groothandel is de toestand ten gevolge van de steeds stijgende vleesch- prijzen zeer slecht geworden, vooral ook omdat de afnemers-detaillisten er eveneens! zeer ongunstig voor staan. De import van DeenscK vleescK komt steeds, wanneer de invoer daarvan toegelaten is (deze invoer is gecontingenteerd). slechts in handen van consenthouders, die vereenigd zijn in een importeurs- bedrijf. Uiteraard is het aantal im porteurs niet zoo groot. In gros sierskringen ziet men den aangekon digden invoer van buitenlandsch vleesch mei vrees tegemoet Men verwacht daarvan groote schade voor den handel in Hollandsch vleesch, omdat men met de hooge vleeschprijzen niet op zal kunnen tegen de lagere prijzen welke voor het Deensche vleesch zullen worden genoteerd. Een spoedvergadering van den Nederl. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, deze week te Rotterdam gehouden, zond naar de bevoegde Deensche instantie een telegram, waarin gevraagd werd den geheelen import van Deensch vleesch in handen van den Ned. Grossiersbond te geven. De Nederlandsche groothandelaren achten het nl.1 billijk dat ook zij iets aan den in voer van huitenlandsch vleesch zullen ver dienen. AMELIA EARHART NAAR BANGKOK. Amelia Earhart is gistermorgen vroeg van Calcutta naar Bangkok vertrokken. DIRKSHORN. De inbraak bij Ds. de Lenew. De schrijfcassette terecht. In aansluiting op het bericht elders ln dit nr., kunnen wij mededeelen, dat de schrijf cassette met lnhond achter ln den tuin van de pastorie is gevonden. NOORDSCHARWOUDE, 18 Juni. Aanvoer: 26S00 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 6—6.70, drielingen 3—3.90, kleine 1—1.40. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni. Schotsche muizen 66.50. drielingen 3.40 —4.60. kleine 1—2, peen 6.30—7.50. 6 Kg. snijboonen f 34. 1200 Kg. rabarber f 2.40—3, 600 kr. sla f 1.50—1.60, 56 st. bloem kool f 11, 2e soort f 6.40. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 0.75 per Kg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3