Oe vliegtocht Moscou-Vancoiiver Besprekingen over ten internationaal volksfront Vier Russische volksvijanden aangewezen Schaaktournooi te Kemeri Na den val van Bilbao Ontploffing op de Jaime I De roode actie in Spanje Deuren der Amerikaansche staalfabrieken weer open Amelia Earhart te Bandoeng 4 DE MOODLOTTI&E TOCHT V. WlLLEY POST. 1935 I DE MIER' 2 OE TOCHT VAU THOR SOLBERG 1935 I US5R.25 3 DE TOCHT VAU FARIK MET DE ..U-I2n' -1937 I MOSKOU ,Q,7 ■4. DE GESLAAGDE VLUCHT OVER DE WOORDPOOL VAW COUVER. De prestatie der Russische vliegers in beeld DE VLIEGERS ZEER VERMOEID. Op het kaartje zijn weergegeven de 4 voornaamste vluchten, waarvan de laatste stoutmoedige vlucht (4) van liet Russisch vliegtuig U.U.S.R.-25 .,0e Mier" momenteel in de belangstelling staat. Het einddoel Snn-Francisco, werd niet be reikt, niettemin is deze tocht op zichzelf ver metel en gedurfd en werd te Van-Couver voor geëindigd beschouwd, 900 K.M. was men van San-Fruncisco verwijderd. De non- stop vlucht bedroeg 8700 K.M. liet initiatief om de pool over te vliegen werd indertijd ondernomen door den Aine- rikaanschen legervliegcr wijlen Wily Post, vanuit San Diego vloog hij langs de Ooste- lijke Anierikaanschc kust over Alaska en probeerde vanuit het uiterste luchtsteun- punt Point Barrow de Noord plooi over te vliegen, bij een ongelukkige landing ver loor hij liet leven (zie 1). Tegelijkertijd ondernam de Noor Thor Sol- berg een tegenovergestelde vlucht langs de westelijke Anierikaanschc kust, vloog over Labrador, Davisstraat naar Groenland en maakte gebruik van de Grocnlandsche en IJslandsche vliegvelden, destijds door Kolo nel Lindberg uitgekozen voor zijn vlucht om de wereld; de Noor kwam 17 Augustus '33 te Bergen (Noorwegen) aan, één dag la ter na het droevig ongeval van Wily Post (zie 2). De Russen, echte poolpioniers, ontsloten in 1935 dc noordelijke Pool IJszee, met be hulp van vliegtuigen en ijsbrekers werd nieuw land ontdekt, hierop werden nieuwe nederzettingen gesticht, vuurtorens en ra diostations werden gebouwd, bakens voor het toekomstig scheepverkeer gelegd. Het gchccle Noorden van Siberië kwam in de belangstelling en werd het land van do toekomst genoemd. Nieuwe Miegtuigstcunpunten voor de Rus- sicli-Amerikaansche brug in dc Bcringstraat werden gelegd (zie op de kaart Wrangel, Wellen). Onlangs kwam de Russische poolvliegor Farik te Moskou retour van zijn langc af- stnndvlucht over het Poolgebied (No. 3). Vanuit Moskou via Siberië controleerde deze de pooleontrolostations, gelogen langs de Noordelijke ijsroute, voorzag tic aldaar gestationeerde bemanning van post, instru menten, enz. Het geheele traject bedroeg 20.000 K.M., or werd soms gevlogen over kou de poolgolven van CA a 70 gr. C. De jongste expeditie nan de pool, de laat ste vlucht van de „Do Mier" houden nauw verband mot een toekomstige luchtvcrbin- ding van Rusland naar Canada en Ver- eenigdo Staten. De geheele kaart is ons vreemd geworden wanneer wij vanuit het N'oordpoolgcbiod de ligging dor landen bezien, want van hieruit is de kortste weg denkbaar die 3 wereld- dcelen aan elkander verbindt. Gelukwenschen stroomen toe. Slalin, Molotof, Worosjilof, Ivaganowitsj, Kalinin, Sjdanof, Josiif, Mikojan, en Andre- jef hebben Tsjkalof, Paidoekof en Beljakof een telegram gezonden, waarin zij den vlie gers gelukwenschen met het behaalde suc ces. „Wij zijn trotsch op de koene, moedige Sovjet-vliegers, die om het beoogde doel te bereiken, geen hindernissen kennen", aldus het telegram. Groot enthousiasme. In de geheele Sovjet'Unie hcerscht buiten gewoon enthousiasme over den vliegtocht der Russische aviateurs. De bladen wijdon groote aandacht aan hun prestatie, terwijl de bevolking op vele plaatsen reeds hulde- betoogingen heeft gehouden. De vliegers zeer vermoeid. De speciale verslaggever van de „Daily Minor te Yancouvcr seint, dat de Russische vliegers zeer vermoeid waren, toen zij met hun toestel landden. Beljakof verklaarde, dat Tsjkalof tijdens de geheele vlucht het bevel heeft, gevoerd. Het toestel was (43 uur en 19 minuten in de lucht. De vlieger verklaarde, dat men een aanzienlijken afstand ten zuiden van Van couver had bereikt en boven Kugcne (Ore- gon) had gekruist, doch dat de dikke mist (laar alle zicht onmogelijk had gemaakt en de aviateurs had gedwongen terug te koeren. Het toestel was de Pool op 30 K.M. ge passeerd. Daar heerschtc een zeer lage tem peratuur. Tsjkalof bevestigde, dat er voldoende ben zine aan boord was om Oakland te bereiken, doch dat hij na den koudestorm te hebben overwonnen, voor den mist moest wijken. Daar de controle-instrumenten naar Was hington zijn gezonden, zullen de vliegers pas, wanneer deze onderzocht zijn door de na tionale luchtvaart-associatie, weten, of zij bet wereldrecord hebben verbeterd. Gelukwenschen van president Roosevelt en HulL President Roosevelt en staatssecretaris Cordcll Huil hebben hun persoonlijke geluk wenschen doen toekomen aan de drie Rus sische vliegers, die Zondag te Vancouver zijn gedaald. Sovjet ambassadeur naar Van couver. Alexander Troyanofskv, de ambassadeur van Sovjet-Rusland te Washington, is per speciaal vliegtuig van San Francisco naar Vancouver vertrokken om persoonlijk geluk te wenschcn aan de Russische vliegers, die behouden op het Amcrikaanschc contingent zijn aangekomen. Apschenek heeft de leiding. Fine verliest tweemaal. De vijfde dag van het internationaal schaaktournooi te Kemeri heeft enkele groo te verrassingen gebracht. Dr. Tartakower sloeg, met wit spelend, Fine, terwijl Landau van Aljechin verloor. De afgebroken partij uit dc vierde ronde tussclien Fine en Reshcvski werd door den Amerikaanschen kampioen van zijn landge noot gewonnen. Ook de afgebroken partij tussclien Aljechin en Mikcnas werd voort gezet. en door den vrocgeren wereldkam pioen verloren. Apschenek heeft thans dc leiding met 4 punten uit 5 partijen. De resultaten waren: Vijfde ronde: MikenasRcllstab afgebro ken; LandauAljechin O—l; Feigin Apschenek 0—1; Flohr—Steiner lA— 'A\ ReshcvskiBerg 'AA\ TartakowerFine 1—0; OsolsHasenfuss 10; Stahlbcrg— Kercs afgebroken; BoeoekPctrov 0—1. Derde ronde: MikenasApschenek 0—1; Feigin— Berg 10; Vierde ronde: FineReshevski 01; Alje chinMikenas 01. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Apschenek 4 punten; 2. Reshevski 3% pt. plus een afgebroken partij; 3. en 4. Tar- takower en Flohr VA pt.; 5. Petrov 3 pt.; 0. en 7. Steiner en Aljechin VA pt. plus een af gebroken partij; 8. en 9. Osols en Berg VA pt.; 10. Kercs 2 punt, plus een afgebroken partij; 11. Fine 2 pt.; 12. Rellstab VA pt., plus twee afgebroken partijen; 13 en 14. Feigin en Boeoek VA pt. plus een afgebro ken partij; 15 en 10. Mikenas en Hasen fuss 1 pt., plus een afgebroken partij; 17. stalilbeig XA pt., plus twee afgebroken par tijen; 18. Landau lA pt. Bandieten overvallen goudmijn Door Japansche troepen verdreven. Het Japansche persagentschap Domei méldt, dat 80 goedgewapende bandieten op 18 Juni een overval hebben gepleegd op een goudmijn in de provincie Krin (Mands- joekwo) De Japansche bewakers werden gedood, elf arbeiders, van wie vier Japanneezen, werden gevangen genomen. De bandieten bezetten de mijn. Zij konden pas worden verdreven nadat Japansche troepenversterkingen waren gearriveerd; SPANJE „In het Westen eruit, in het Oosten er weer in." Valencia geeft niet op- Het offensief van de reclitschen in het Baskenland, dat. beeft geleid tot het bezetten van Bilbao, heeft den troepen van Franco een terrein van ongeveer 225 vierkante kilometer doen innemen. Van oost. naar west zijn de troepen opgerukt van Ver- gara naar Bilbao, een afstand van ongev. 45 K-.M., en van het zuiden naar het noorden zijn zij vijftig k.m, voortgerukt, n.1. van Villa Real naar kaap Machichaco. Tijdens dit offen sief maakten de rechtschen ongev. achttienduizend krijgsgevangenen. Verder behaalden zij een aanzienlij ke buit en brachten den tegenstan der bloedige verliezen .toe. De verliezen van de troepen van Franco zouden gering zijn, volgens de laatste cij fers bedroegen deze niet meer dan vijf pet. In zijn dagelijksche radiorede heeft ge neraal Gueipo de Llano het volgende mede gedeeld: „De tegenstanders aan het front van Biskaye verklaren, dat zij zich in nieu we stellingen terugtrekken overeenkomstig de bevelen van den staf. Inderdaad worden zij met kracht, terug gedreven door de rechtsche troepen. Verder zeide de generaal nog, dat het leven te Bilbao zijn gewonen gang herneemt en dat met ingang van morgen het nieuwe ra diostation de berichten der aanhangers van generaal Franco zullen uitzenden. In Baskische kringen te Madrid heeft het bericht van den val van Bilbao hevige ontroering gewekt. Men legt er den nadruk op den wil van alle Basken zich aaneen te sluiten tegenover de binnendringers. O.m. verklaart men; „Men jaagt ons naar het Westen uit ons land, wij zullen er uit het Oosten weer binnengaan. Laat men ons toe staan Jaca en Nnvarre te gaan aanvallen." Na een vergadering van den ministerraad te Valencia is een manifest gepubliceerd, gericht tot het Spaansche volk, waarin wordt medegedeeld, dat Bilbao is ontruimd betgeen evenwel niet inhoudt, dat het Bas kenland is verloren. Het manifest sluit met den uitroep: „Le ve de onafhankelijkheid van Spanje. Leve de vrijheid van ons volk. Voor het. dui- zendmaalglorierijke Eukadië, voorwaarts tot de eindoverwinning." Bespreekt Van Zeeland de oorlogsschulden met Roosevelt? Reis zou in geen verband staan met economische zending. Volgens een niet bevestigd bericht, zou van Zeeland met president Roosevelt de kwestie der oorlogsschulden bespreken. Het Belgische gezantschap verklaart, dat de reis van van Zeeland in geen enkel ver band staat met de economische zending, waarmede de regccringcn van Londen en Parijs den Belgischen staatsman hebben belast ten aanzien van een herstel der han delsbetrekkingen. Volens de, bladen heeft president Roose velt schikkingen getroffen voor besprekin gen met van Zeeland aan boord van de Potomac tijdens een kruistocht in de golf van Chesepeak. 176 slachtoffers. Schip niet meer te repareeren. Onvoor zichtigheid de oorzaak? Naar de Evening News uit Gibral tar meldt, zijn bij de ontploffing, die onlangs aan boord van het tot de strijdkrachten der Spaansche regee ring behoorende slagschip „Jaime 1" heeft plaatsgehad, niet, zooals Va lencia heeft medegedeeld, achttien, doch in totaal 176 personen om het leven zijn gekomen. De ontploffing is door onvoorzichtigheid van een arbeider in de munitiebergplaats veroorzaakt. Er zou geen hoop meer bestaan, het schip ooit weder in dienst te kunnen stellen. Ook Reuter verneemt, blijkens een bericht uit Gibraltar, dat de ontploffing aan boord van de „Jaime 1" veel ernstiger is gewoest, dan Valencia het heeft doen voorkomen. Behalve 176 dooden, zouden er ruim 200 gewonden zijn, waarvan de meesten er erg aan toe zijn. Omtrent de oorzaak verneemt Reuter, dat arbeiders in de nabijheid van een geladen granaat soldeerwerk verrichtten. Duilschland geeft een roodboek uit. De „Anti-komintern" publiceert in den vorm van een roodboek een verzameling do cumenten betreffende de sovjet-Russische inmenging in Spanje. Aan de hand van een omvangrijke verza meling materiaal toont het roodboek aan, dat Spanje sedert bijna twintig jaar als het „voor de revolutie rijpste land" door dc agenten van Moskou is bewerkt O. a. wordt het origineel van liet gehoeime plan der Ko mintern voor den opstand gepubliceerd. Voor de waarheid van dei n het roodboek vervatte berichten getuigen 233 foto's en do cumenten. Aan de hand van zorgvuldig uit gezocht materiaal wordt verder dc sovjet- llussische inmenging onomstootelijk bewe zen. De voornaamste agenten van Moskou worden met name genoemd. Aan liet slot van het roodboek wordt een overzicht gegeven van de rol, welke dc roo de diplomatie in de I.ondensche nict-inmen- gingscommissie speelt Hot roodboek doet volgens D.N.B., het hccle leugen gebouw, dat is opgericht door duistere elementen, om de inmenging dei- sovjets in Spanje te verheimelijken, den communistisohen horden een .democratisch' tintje te geven en tenslotte zooals bij „het geval-Gucrnica" Duitschland, Italië Portugal en zelfs Engeland op de meest on zinnige wijze verdacht te maken, ineenstor ten. Gelijke politiek ten aanzien van Spanje. De voorzitter van de socialistische arbei- dcrsinternationale, de Brouckère (die inmid dels zijn ontslag heeft ingediend) en Adler, dc secretaris dezer internationale, hebben gisteravond te Annemasse een bespreking gehad met de afgevaardigden der dorde in ternationale, den Franschman Marcel Ca- rhin. den Italiaan Galio, den Duitschcr Dah- len, den Spanjaard Checa en den 1 ranscli- man Bonté. Tbordcz, die den dag tevoren te Anne masse was aangekomen, is gistermiddag weer naar Parijs teruggekeerd. De afgevaar digden werden na afloop der bijeenkomst, welke VA uur duurde, door de menigte, die zich voor hel. vergaderlokaal verzameld' had, met de internationale begroet en den kreet „eenheid van actie". Cachin en dc Brouckère schudden elkaar hartelijk de hand en beloofden elkander binnenkort we derom te zullen ontmoeten. Laatstgenoem de keerde vervolgens naar Gcnève terug, waar hij de Belgische arbeiders op dc ar beid scon ferentio vor l egenwoordigt. Na afloop der conferentie werd een com muniqué uitgegeven, waarin verklaard wordt: De afgevaardigden, hebben, zooals was overeengekomen, van gedachten gewisseld over dc beste wijze van voortzetten der actie ten gunste van Spanje in gemeenschappe lijk overleg. Overal waar dit mogelijk is en op alle manieren, zonder nutteloozc wrij vingen. Te dien einde is een poging meer dan ooit noodzakelijk na den oproep der Spaansche wcrklledenorganisaties, die met zoo schitterenden moed hun strijd tegen de verbonden fascistische wereld strijden en met hun vrijheden, tegelijktijd dc vrijheid en vrede van Europa en de wereld verdedi gen. Deze uitwisseling van gedachten heeft aangetoond, dat de beide intemationales ten opzichte van Spanje gelijke politiek volgden, en dat, de een zoowel als de ander, dc opheffing der blokkade, herstel van het geschonden internationale recht en toepas sing van het handvest van den Volkenbond cischen. Beide wensohlen zij dat binnen zeer kor ten tijd opnieuw in contact zal worden ge treden met het doel eener meer gedetailleer de bestudeering van de concrete middelen tot materieelcn en moreelen steun aan Spanje, die onder dc oogen waren gezien. De Brouckère treedt af als voor zitter van de S.A.I. De Brouckère, de voorzitter van de Socia listische Arbeiders-Internationale, op bet oogenblik afgevaardigd naar de internati onale arbeids-conferenlie. heeft bij het cen traal uitvoerend comité zijn ontslag inge diend. Toen de correspondent van Havas hem naar de reden van zijn aftreden vroeg, ant woordde hij, dat de beleefdheid hem ver plichtte eerst zijn uiteenzetting te geven aan het uitvoerend comité van de Tweede. Inter nationale, dat Vrijdag a.s. zal bijeen komen. Vereeniging van Noord en Zuid-lerland „Verstandige betrekking en" met. Engeland. In een in zijn kieskring (Ennis) gehou den verkiezingsredevoering heeft de ïersche premier De Valera verklaard, dat de re geering na de verkiezingen zal streven naar de vereeniging van Noord- en Zuid-lerland, het herstel der souvereiniteit over de ha vens en de tot stand brenging van verstan dige betrekkingen met Groot Brittannic. OPROEP AAN DE WERKWILLIGEN. Werkplaatsen ontruimd. De „Republic Steel" en „Young- stown Sheet and Tube" hebben gis teren in de plaatselijke bladen van Youngstown en Ohio advertenties ge plaatst, waarin aan de werkwillige arbeiders wordt medegedeeld, dat de fabrieken hedenochtend weder zullen worden geopend. Verklaard wordt, dat alle employé's, die wer ken willen, hedenochtend om 7 uur in de fabriek moeten zijn. Deze mcdedeeling geschiedde ondanks *t treffen, dat Zondagnacht tusschen stakers en werkwilligen te Youngstown plaats had, waarbij- twee personen werden gedood en 25 gewond. De vakvercenigingsleiders hebben, naar hot Ilsbl. verneemt, telegrafisch een beroep op Roosevelt gedaan dc heropening van fa brieken te beletten, daar dit zeker tot bloed- vergieten aanleiding zou geven. I)e president van de „Republic Steel" ver klaarde lieden, dat. zijn maatschappij geen mondeling of schriftelijk contract met een onverantwoordelijke partij wilde aangaan of zou kunnen aangaan. In dit verband achtte hij het C.T.O. momenteel nog geheel onverantwoordelijk. Derhalve was elke dis cussie over dit probleem vruchteloos. Ilij verklaarde, dat het meerendcel van de arbeiders niets met het C.I.O. te doen wil hebben. Op bevel vand en gouverneur van den Staat Pennsytvanie hebben 1300 niet-aan- gcsloten arbeiders de werkplaatsen der Betblebem Steel Cv. te Johnstown ontruimd 11.000 arbeiders hebben de werkplaatsen té Cambria ontruimd. Twee personen, die bij het posten in moei- lijkheden waren geraakt en wonden had- den opgeloopen, zijn aan de gevolgen over leden. 1 i Volkscommissarissen van Wit. Rusland beschuldigd. De „Pravda" bericht, dat Kasi- mir Bcnek, volkscommissaris van landbouw van Wit-Rusland in het partijcongres van deze republiek een volksvijand is genoemd. Het blad „Rabotchi" dat te Minsk verschijnt, voegth ieraan toee, dat ook de volkscommissaris van on derwijs Anami Diakof werd aange klaagd. Dit blad bericht verder, dat Tsjérviakof, oud-president van het. -centraal'uitvoerend comité, die haar verluidde,'óm familicrëdénën zelf moord heeft gepleegd, voor het congres eveneens werd aange klaagd; hij zou hébben samenge werkt met. generaal Uborewitsj, die tezamen met Toeschatjefski w erd terechtgesteld. Voor het congres wérd bovendien een groot aantal ambtenaren beschuldigd van separatistische actie, Trotskiisme en sabo tage, welke ten doel had het industrieele plan voor Wit-Rusland in 1937 te doen mislukken. Zoo zou Wladimïrski, ouddirec teur van de spoorwegen verscheidene ongc lukken hebben georganiseerd, vooral tegen troepentransporten. De directeur van de houtrust Rosin zou fabrieken hebben ver brand en de' directeur van het vervoer op de -rivieren, Golovanif zou dit vervoer heb bend doen verlammen. In totaal werden 14 directeuren en 16 onderdirecteuren ontmas kerd als contra-rcvolutionnairen. Verder wordt uit Moskou vernomen, dat mevrouw Ziumbilova, commissaris van de sociale verzekeringen in de Krim, en ccnige anderen zijn gearresteerd, omdat zij 413 dtiizend roebel van de staatsgelden hebben verduisterd. Geen wedstrijd met dc „Ibis." De aviatrice Amelia Earhart land de op haar vlucht rond dc wereld, gisterenmorgen ie 13M6 uur te Ron do eng. Zij bleef een kwartier boven het vliegveld, cirkelen, vermoedelijk omdat de verschillen de aanwijzingen op den grond door de laag hangende wolken onzichtbaar waren. Toen stegen oonigo toestellen van de luchtvaart afdeeling op, die een landing uitvoerden, ten einde Amelia aan te toonen, hoe geland moest worden. Op het vliegveld was zeer groote belangstelling. De vereeniging „Ban doeng Vooruit" bood bloemen aan. Miss Ear hart zal hier drie dagen verblijven, omdat dc K.L.M. te Bandoeng dc eenigc outillage heeft waar zij het instrumentarium van haar moderne machine aan een grondige revisie kan laten onderwerpen. len aanzien van de berichten omtrent een zoogenaamden vriendschappelijkon wed strijd tusschen Amelia Earhart en de „Ibis" van de K.L.M. doelde de gezagvoerder mede, dat met K.L.M.-toestellen nimmer wedstrij den worden gehouden, terwijl bovendien tu- !,raj'ect ï*ftnP°0'ïSingapore voor de „Ibis" geheel anders was dan voor de Ame rikaansche aviatrice De „Ibis" toch maakte tusschen landingen te Bangkok. Penang. en Medan, op welke plaatsen men oponthoud ueeft voor het innemen van post, het laden van benzine, etc. terwijl Amelia Earhart behoudens een tusschenlanding te Bangkok rechtstreeks naar Singapore vlon-- Te vens valt op to merken, dat de „Ibis" een snelheid beeft van 270 k.m. en Amelia Ear hart met haar Wasp. Junior-motoren van 237 k.m. Het geheele weddenscliap-verhaal moet daarom ook beschouwd worden als onjuist*

Schager Courant | 1937 | | pagina 2