Het ruischen van het ranke riet Ondermelk, waardevol voedsel voor vee Cangendijker Groentenveilingen Tweede blad 'n Barstende Hoofdpijn Het karakter van den Wieringermeerpolder D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. Dinsdag 22 Juni 1937 Natuurschoon in het Broeker land VELDBOUQUET EN VOGELSOCIÖTEIT TUSSCHEN DE HOOGE STENGELS. Hoog op, méér dan manshoogte is 't riet uitgegroeid en staat er 't phragmites, communis met een donkerbruinen gloed als een wui vend pluimenveld dat afsteekt te gen het groen der spitse stengel bladeren. Kris en kras loopen er de smalle paadjes door heen, als een stegenwarnet uit een achterbuurt eener groote stad. Slechts schaars worden ze van zonlicht voorzien, terwijl er tusschen deze rietmuren een zwoele temperatuur heerscht, omdat de atmospheer er in vastge houden wordt. Alleen wanneer een windvlaag deze mu ren indeukt, flitst er een zonnestraal bin nen en komt er even een verkwikkende koelte in zoo'n kloof, Hoewel uitgedroogd, is toch het mos-plaveisel zacht, waar de laars diep in wegzakt en toch vormen er zich soms nog water-vijvertjes hoven het neergetrapte sphagnum, rondom den schoen, Daar steekt een sterrenmuurplantje haar liefelijk wit kopje tusschen de rietpijpen om hoog, met een fragiele afteekening der helmknopjes tegen de diep ingesneden witte kelkblaadjes. Een late pinksterbloem doet nog haar best er jeugdig uit te zien, terwijl latyrus-soorten zich rond de sten gels winden en dezen tot eenen verbinden als nog levende schooven. De verraderlijke waterflora. Pas "echter op voor greppels en slooten. Hoe verraderlijk groeit er de bodemflora over :<t water heen, dit bedekkend met een dun vlies, waar men zonder pardon door zakt. En vergeet niet de zoogenaamde „stinkgaten", die als stille pleinen, geheel verscholen tusschen de halmen liggen. Niets-geen glooiing, geen zachter worden van den grond, duidt U aan, dat ge bij zoo'n vijver komt, plotseling, gelijk afgestoken wallen eindigt daar de aarde, om over te gaan in een diepen put, waarvan de bodem lager ligt dan 'n man lang is. Geen enkel plantje groeit er, er liggen geen algensluiers over 't water, men vindt er geen slierten van waterranonkel of wortelstok van lisch en lelie: alleen de kale stengel pij pen begrenzen het wateropper vlak. En toch-wat geeft zoo'n waterpartij een mooi contrast, wanneer men het riet opzij duwt en zijn blik laat gaan over dit intiem stukje natuur. Blijft even roerloos staan, hebt wat ge duld en rookt een uurtje niet en ge zult bemerken, dat gij U binnenskamers be vindt van het vogelhuishouden. „Karrekiet-kiet-kiet, j' hoort me, maar je ziet me niet." „Karre—karrekietkietkief Ja, daar zit hij, schuin óp een' rtets'tolc, vroolijk en vol levensvreugd en toch waaks op gevaar. Gor zen, baardmannetje en rietzanger; allemaal kleingoed, dat zich thuis voelt tusschen deze groengele masten en er zich in een heer lijke schommeling op laat wiegen. Of te wel eenden en waterhoentjes, die er welis waar niet altijd zoo diep in doordringen, laten den voorzichtigen bezoeker hun woon- steê kijken, zooals daar een broedenden zwaan reeds dagenlang het aanpikken der eieren zit af te wachten. Poëtische gevangenschap. Een genot Ts het, zoo te schuTven 'door 't 'riet, er heelemaal door omringd te zijn. Voorzichtig met handen en voeten zich een gang te banen, die zich bij goed toepassen weer achter het lichaam sluit. Opgesloten te eijn in een rietcel, waar slechts het ge- izoem der insecten, 't getjilp en gesnater van 't gevogelte als eenig" geluid doordringt: verre van motorgeraas' en stadsgewoel. Rond om riet, riet. riet, zelfs de hemel schijnt een mozaïek door de pijlblaren boven 't ihoofd. Orchideeën tusschen het riet. En zïef, daar staan zoo waar orchideeën. In pracht en praal, met zacht gevlekte bla deren en met zwak gestippelde en sierlijk genuanceerd lijnenspel op de rose-roode bloemen. Ja, er staan er velen, diep ver scholen tusschen riet, bies en carex-soorten. afgewisseld met umbellifeer en composiet, als valeriaan en kale jonker. Want zoo midden ïn hef veld Ts daar een stuk van ander maaksel, is de bodem hooger en heeft meer vastigheid. Maakt, dat het riet wat minder welig tiert en geeft gelegen heid tot ontwikkeling van planten van allerlei slag. Zoo zijn er meer van deze plekken en zullen er, wan neer er niet te veel geloopen wordt, want het is hier aantrekkelijk voor jeugd en liefde wel els en wilg aanslaan, die dan in later tijd het geheel nog mooier rullen maken. Gele kelkenpracht. Zoo zien we er nu de overblijfsels van dotters, die hier eenige weken geleden dit veld overgoten met hun gele kelkenpracht en nu hun kokervruchtjes laten zien. waarin de zaadjes reeds gerijpt zijn. En tusschen de verschillende grassoorten als daar zijn: kamgras, reukgras, vossestaart en't pijpestrootje vinden we enkele exem plaren van het wollegras; welk grasveld versierd wordt met koekoeksbloemen, vlas leeuwenbek, duizendknoop of boterbloem. Een wonder van vormenrijkdom, waaruit men te kust en te keur kan kiezen om een veldbouquet te maken, dat tot sieraad kan dienen in Moeder's huiskamer en mag wed ijveren met menig J)loe met je" uit den win kel. Slapen temidden der ruischende halmen. Mijn tijd is om en Ik moet naar huis, maar 'k zou hier willen blijven ^gelijk de- zwerver, die hier zijn slaapstee gemaakt heeft van wat krantenpapier en een paar afgedankte kussens, door het „natuurmin- nend" publiek uit motorbootjes achteloos weggeworpen, om te genieten van de rustige stemming, die een mooie zomernacht hier moet geven. Wie weet, misschien ga ik er nog eens 's-avonds laat op uit en maak kennis met dezen man, die zich te slapen legt te mid den van God's vrije natuur, waar de rui schende halmen hem in Morpheus' armen wiegen. W. J. KOSSEN. Pas op voor „goorzure" onder- melk. Ir. II de Vriesl Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar, zendt ons een circulaire van Dr. J. Grashuis, Dir. C.L.O. mengvoeder- controle te Arnhem, waaraan wij het vol gende ontlèenen; Ondermelk is een buitengewoon waar devol voedermiddel, doch een massa vee houders weten dit product niet op de meest doelmatige wijze te gebruiken. In de warme maanden, ongeveer van April tot November, komt in ondermelk veel rotting voor. Zelfs in de koemelk kun nen rottingsbacteriën aanwezig zijn, vooral als ze van Zaterdag tot Maandag op de boerderij is blijven staan. Aan de fabriek wordt de ondermelk gepasteuriseerd. Alle bacteriën stenen af, behalve de echte rottingsbacteriën. Aan de boerderij gaat het rottingsproces verder en ze wordt z.g. „goorzuur", dus niet zuur en niet zoet, vaak met een luchtje er aan. Deze goorzure ondermelk is buiten gewoon gevaarlijk voor jonge dieren. Big gen en loopvarkens worden na het gebruik er van spoedig zie. vertoonen een opge trokken buik, waggelende gang, vaak diarriiee, soms' braken, de ooren worden blauw, later ook het geheele lichaam en in één dag kan de helft van de kopppel ge storven zijn. Het ziektebeeld lijkt dan veel op pest. Wanneer men "direct ingrijpt, de over blijvende dieren direct alle voedsel ont houdt, gedurende 2 dagen en alleen gekookt water met een ontsmettingsmiddel (van den dierenarts) verstrekt, dan blijft de rest meestal in leven. Ook wanneer diarrhee het gevolg is van andere oorzaken (te veel eijvit, rotte aard appelen, rotte knollen, rot bietenblad. enz), moet het. eiwit en nog liever alle voedsel gedurende de eerste paar dagen onthouden worden. Kalveren zijn niet zoo gevoelig voor goorzure ondermelk als biggen, d.w.z. ze gaan niet zoo schielijk dood. Meestal gaan ze lijden aan slepende diarrhee; meerma len is de buik opgezet, ze gaan kwijnen en worden later vaak wegens slechte groei opgeruimd. Ook bij kalveren kan men door onthouding van alle voedsel, eveneens ge durende 2 dagen en het verstrekken van gekookt water (4- bepaalde ontsmettings middelen van den dierenarts) genezing verkrijgen. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Deze bezwaren van ondermelk bij biggen en kalveren zijn heelemaal te voorkomen, door de ondermelk heelemaal zuur te maken óf met melkzuur-bacteriën (aan de fabriek óf door bij iedere bus ondermelk een liter karnemelk te doen en een dag te laten staan. Bij een be paalde zuurgraad kunnen de rot tingsbacteriën zich niet ontwikkelen en geeft de melk geen bezwaren meer. Om een voorspoedige groei te he reiken en om het risico van ziek te en sterfte zooveel mogelijk te ont- loopen, is het zuur maken van de ondermelk in den zomer als nood zakelijk te beschouwen. Overigens moet men bij het verstrekken van ondermelk ook de voorgeschreven hoe veelheden niet overschrijden, want ook een te veel aan eiwit kan hij de dieren ern stige bezwaren geven. Ook zou het gehalte aan vocht in het voedsel te groot kunnen worden. Wanneer men varkens naast graanmeel on dermelk verstrekt, gaat men niet boven 3 1. ondermelk per Kg. graan, doch in geen ge val boven 4 liter. Grootere hoeveelheden maken zich slecht betaald en geven vaak aanleiding tot bezwaren. Hierbij zij er nog op gewezen, dat een mengsel van graan meel 4- ondermelk niet voldoende kalk bevat en evenmin voldoende vitaminen. Men doet daarom verstandig om het graan meel aan te vullen met geslibd krijt 1 en voor de vitaminevoorziening kan men 's zomers een weinig groenvoer en 's winters een kleine hoeveelheid lever traan of dohyfralolie verstrekken. Maakt men naast ondermelk gebruik van speciale meelmcngsels, z.g.n. ondermelk mengsels, dan dient met de voorschriften die op de label zijn aangegeven stipt op te volgen. De benoodigde hoeveelheden onder melk zijn afhankelijk van het eiwitgehalte van het meelrantsoen. Naast. volledige mengvoeders, dat reeds een voldoende hoe veelheid eiwit bevat, mag men alleen dan ondermelk voeren, wanneer men per 4 liter ondermelk ook 1 Kg. graanmeel (b.v. gerst) toevoegt. Om het kalkgehalte op peil te houden, zal men van te voren aan het graanmeel weer 1 geslibd krijt moeten toevoegen. Bij kalveren kan men op een leeftijd van 2 a 3 weken met zure ondermelk begin nen. Nemen we aan, dat men op 3 weken begint. In de derde week hebben de dieren b.v. 4V2 liter zoete melk per dag ontvan gen. verdeeld over 3 maaltijden. In de vier de week laat men ze deze zoete melk be houden, verdeeld over 2 maaltijden en men geeft ze daarnaast 2 liter zure onder melk als derde maaltijd per dag. In de vijfde week geeft men in één maaltijd 2 a 2Yp liter 7.oete molk en in 2 maaltijden 4 a i1/?. liter zure ondermelk. In de 6e en 7e week kan men nog zoo doorgaan, doch ook de zoete melk heelemaal weglaten en alleen zure ondermelk. verdeeld over 2 maaltijden, voederen. Geleidelijk worden de hoeveelheden zure ondermelk verhoogd tot men op een leeftijd van 8 a 9 weken on geveer 10 liter per dag geeft. Het is moge lijk om nog meer te geven, doch als regel is dit voor de praktijk niet noodig. Naast ondermelk ontvangen de dieren hooi, een passend meelmengsel en bij goed weer natuurlijk weidegang. Reeds op een leeftijd van 2 weken be ginnen de dieren hooi te eten. Men ver- zuime vooral niet om dit hooi onder het bereik van de dieren te brengen, b.v. door het als een bosje in het hok te hangen. Als meelmengsel kan men verschillende samenstellingen gebruiken. Als voorbeeld kan dienen: 20 haver, 30 mais, 27^ gerst, 20 lijnmecl, 21/mineralen. Als de dieren eraan gewend zijn, mag men dit. meelvoeder tot verzadiging (als droogvoer in een hakje) geven. De opgenomen hoeveelheden bedra gen voor middelmatig groote kalveren op een leeftijd van .>—9 weken ongeveer Yz Kg. per dag, van 10—15 weken ongeveer 1 Kg. per dag. Geeft men meer smakelijk meelvoeders door er b.v. suiker, suikerpulp, melasse e.d. in op te nemen, dan zullen de dieren meer opnemen en zal men de hoeveelheden beter kunnen beperken tot. V2 a 1 Kg. per dag (zie boven). Hetzelfde geldt, als men kal- verkoekjes of brokjes aan de dieren voert. Ook in deze artikelen is een kleine hoe veelheid melasse verwerkt. Tenslotte willen we nog opmerken, dat groote hoeveelheden zeer koude ondermelk bij jonge dieren, vooral kalveren, aan leiding kunnen geven tot het optreden van diarrhee en zelfs bloedwateren. Het verdient dus wel aanbeveling om op koude dagen de ondermelk iets te venvar- men door er een kleine hoeveelheid ko kend water aan toe te voegen. Op deze wijze gevoederd, zal men over de resultaten met ondermelk buitengewoon te vreden zijn. Uit stedebouwkundig oogpunt bezien. Onder voorzitterschap van den Heer Jhr. M. J. S. de Jonge van Ellemeet werd Za terdag te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedeboiuv. Op deze vergadering hield de heer prof. ir. M. Grampré Molière een lezing over de ervaringen, opgedaan bij de uitvoering van het stedebouwkundige plan voor de !Wie- ringermeer. De drooglegging van de Zuiderzee aldus spr. is een vredeswerk; het draagt er toe bij, om het volk van Nederland dat gene te geven, wat het tot zijn zelfstandig bestaan en duurzame welvaart noodig heeft. Het gaat er dus niet zoozeer om, het „geweld en vergif' der zee te over winnen, zooals dat bij oudere plannen het geval was ,maar allereerst om te voldoen aan de behoefte aan cultuurland voor de binnenlandsche kolonisatie, en van land- bouwnroducten voor binnenlandsch ge bruik. Het zaï er Toe bijdragen, om de verzwakking van de volkskracht door de toenemende „versteed- sching" en industrialiseering, met als gevolg het uiteenvallen tot „massa" te beperken, en hopelijk te neutraliseeren: terwijl er talrijke bij komstige voordeden aan verbonden zijn. waarbij de drinkwater-voorzie ning behoort te worden genoemd. De Wieringermeer, "die ongeveer '10 pet. van de geheele drooglegging beslaat, en ongeveer 1 pet. aan den Nederlandschen cultuurgrond toevoegt, is een proefpolder. en na zeven jaren van ingespannen sa menwerking is deze proefneming thans ongeveer voltooid. Het was redelijk, 'dat bij den grooten omvang, het veelzijdige belang en de wis selende conjuctuur, de staat zelf onder nemer werd. maar dat door een reeks op- eonvolgendg bestuursvormen, eindigend 1 Januari 1943, een zelfstandige gemeente „de Wieringermeer", zou geboren worden. Want op die wijze kunnen zooveel mo gelijk de voordeelen van een breede. ver ziende leiding met die van een vrije en zelfstandige bevolking worden samenge voegd. waaihij uiteraard eerst alleen de overheid en haar diensten en later vooral de bevolking zelf aan het woord komt. Als MAKELAARS suiker - rubber - koffie - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatietas N.V SUIKER. RUBBER. KOFFIE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZ1 VAN LONDEN. UVERPOOL. NEW YORK, CHICAGO. W1NNIPEG. ENZ DAM 2« Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beurs Nis 2. Tetet. 30012 Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM A laatste tusschenvorm wil men 1 Januari 1938 een openlbaar lichaam „de Wieringer meer" instellen op grond van het 'bekende art. 194 van de grondwet. Bij het in cultuur brengen van de polder moest behalve de zuiver landbouwkundige ervaringen, met alles wat daaraan vastzit, ten aanzien van verkavelingen, boerderij- bouw, vervoer enz., ook op alle overige ter reinen cenigszins getast en gezocht worden, zooals afstand, grootte en vorm van de kernen, de perceclen, de woningen met hun opbouw in een in klinkenden grond met de geheele ontwikkeling van het sociale en culturecle leven van een heterogene be volking, de beplanting van dorpen, wegen, erven en de bebossching van de armste gedeelten en dat alles volgens een schema aangepast aan de economische depressie van deze jaren en de snelle exploitatie van den polder. Op grond van ervaringen en wisselende omstandigheden moest bij een ander nog al eens van grond veranderd, worden, wat vooral in de figuren van de dorpen is terug te vinden. Bij den opbouw Is, wat den aan zien betreft, vooral gelet op eenige eenheid in de dakvormen, het we ren van onnoodige reclame, en van alle aanstellerij. Een sterk karakter mag men niet verwach- - ten moderne vormen zijn hier niet op hun plaats, en de traditioneele vervielen vanzelf, om de eenvoudige reden, dat er geen traditie was, In dat opzicht verkeert de beplanting In gunstiger omstandigheid, omdat hier inder daad op geheel natuurlijke wijze van het verschil in grondsgesteldheid is uitgegaan, om die landschapstypes te scheppen die met den aard van den bodem en met dat van het bedrijf harmonieeren, wanneer het go plante hosch eenmaal voldoende zal zijn opgegroeid, dan zal men kunnen waarne men, dat dit werk door den adviseur ir. Bijhouwer, in samenwerking met het staats- boschbeheer met groote zorg is verricht. De Noordoostpolder, Tlïans Is een aanvang met 'den Noorcl- oostpolder gemaakt. Het oppervlak is groo ter en gelijkmatiger, de grond is wat beter en de exploitatie goedkooper. En waar hier de phase van het zoeken voor een groot deel heeft plaats gemaakt voor het weten, zal ook het karakter waarschijnlijk ook strakker en krachtiger worden. En waar aanleg en ophouw aesthetisch in stij gende lijn is gegaan, mag mede gelet op de betere economische verhoudingen, gehoopt worden, dat in dit en andere opzichten met dezen polder iets bereikt zal worden, wat bij den Wieringermeer niet achterstaat. In zee verdronken Slachtoffer door grondstroom meegesleurd* Ter hoogte van het radio-station Nora te Noordwijk is de 20-jarige jongeman Meyer uit Amsterdam, die in de jeugdherberg „De Duinark" kampeerde, Zondagochtend bij het zwemmen in een mui geraakt en verdronken. Ondanks dreggen en afzoeken der zee was het lijk Zondagavond laat nog niet gebor gen. Vermoedelijk is het slachtoffer door de zware grondstroom, bij de heerschende Noordelijke wind steeds meer zee ingedre ven, waardoor alle bergingspogingen tot nu toe vruchteloos bleven. Groote aanvoer van vroege aardappelen tot heden gaat het, naar wensch er ivordt al heel ivat voor export gekocht verschillende regelingen nog geen volle vrijheid de prijzen iels lager dan vorige week 'n natuurlijk verschijnsel - mini mumprijzen van drielingen en kriel lager gesteld - vergelijking van prijzen met het vorige, jaar dit jaar veel beter slation- naire prijzen voor sla groo tere anvoer van tomaten - be vredigende prijzen zeer vari- eerende prijzen voor bloemkool grootere anvoer van wortelen redelijke prijzen veel beter dan verleden jaar aanvoer groene kool de eerste snij- boonen aardbeien „oude" bieten. Het begint, nu weer meenens te worden mst den aanvoer van vroege aardappelen. Kwamen er tot de vorige week alleen nog maar aan de veiling van de L.G.C., Schot- sche muizen, deze week kreeg ook die van den Noordermarktbond te Noordsrharwou- de haar deel, al was het dan nog in gerin ge mate. De veilingen staan in het tceken van de vroege aardappelen, al komen er te Broek op Langendijk al verschillende ande re producten. Van den gang van zaken met de aardappels hangt voor de meeste bou wers zeer veel af. En het kan gelukkig ge zegd worden, dat het tot. heden naar wensch gaat. De stand der aardappels is goed. het beschot valt niet tegen en over de prijzen valt niet te klagen. Het weer is meegeloo- pen en van zieke aardappels is elukkig nog geen sprake. Met de oude aardappels raakt het gedaan en nu de kwaliteit der nieuwe beter wordt, wordt ook de vraag uit het binnenland al grooter. In tegenstelling met vorige jaren wordt er al heel wat voor export gekocht, in bet bijzonder voor Duitschland, zoodat in het algemeen kan worden geconstateerd, dat dc gang van za ken op de veilingen beter is dan bet vorige jaar. Om een en ander een vlot verloop te doen hebben, zijn weer verschillende rege lingen getroffen. Voor de verschillende sor- feeringen. groote en groote afwijkend, hon ken en bonken afwijkend, idem drielingen en kriel zijn minimumprijzen vastgesteld, een ophoudnrijs, een vergoedingsnrijs voor veevoeder, idem voor inkuilen. Vastgesteld Is, dat, wanneer minder dan 1000(1 kg. door draaien, geen telefonische mededeeling meer behoeft te worden gedaan: verder zijn de maten voor de verschillende sorteerin gen aangegeven en is bepaald dat, honken en grote voor alle landen mogen worden gekocht, terwijl de maximum factuurprijs voor Duitschland voor heide sorteeringen f 7.30 per 100 kg. netto bedraagt. Zoo zijn er nog verschillende voorschriften, waar uit wel blijkt, dat men nog ver af is van volle vrijheid, waarover men in normale lijden had te beschikken. De aanvoer van vroege aardappelen was deze week al zeer groot: alleen aan de Broe ker veiling kwamen niet minder dan 110 spoorwagons van 10.000 kg.. Als die alle te gen een redeliiken prijs kunnen worden verkocht, kan daaruit wel worden geconsta teerd. dat de niarkttendens niet slecht is. De prijs viel inderdaad niet tegen. Voor groote werd wel iets minder betaald dan de vorige week, doch dit is, bij grooteren aanvoer en bij voortschrijding van het sei zoen, een gewoon verschijnsel. Voor drielingen en kriel liepen de prijzen sterk achteruit, iets wat ook bijna elk jaar te constateeren valt en wat per saldo op de einduitkomst net zoo'n groot verschil geeft, als voor de groote maar goede prij zen worden gemaakt. Deze brachten in het begin der week f 6.40—f 7.20 op. Die prij zen konden zich tot in het begin van de tweede helft der week handhaven. Dc laatste twee markldagon werd echter niet meer dan f (5f 6.70 besteed. Drielingen werden aanvankelijk nog met f 5.80—f 7.20 betaald, doch de noteeringen werden al gauw veel minder. Kriel gold in het begin der week nog f 2.60f 5.70 wat echter zeer spoedig tot f 1 a f 2 terugliep. Op sommige veilingen draaiden drielingen en kriel door, daar deze sorteeringen tegen de gestelde minimumprijzen van resp. f 4 en f 2 voor liet binnenland niet konden worden ge plaatst en de minimumprijs tot f 3 en f 1 moest worden teruggebracht. Meestal kon alles boven den minimumprijs worden af gezet, alleen als de kwaliteit iets te wen- schen overliet draaide wel eens een partij tje door Ter vergelijking met, het. vorige jaar herinneren we er aan, dat op Zaterdag 20 Juni '36 de noteeringon aan de Broeker veiling voor groote, drielingen en kleine resp. waren f 4.60—f 4.so, f 2.50—f 3 en Tf 1-70 en op Zaterdag 19 Juni '37 resp. f 6—f 6.70, f 3—f 4.60 en f 1.20—f 2.20. Dit is dus een mooi verschil ten voordooio van dit jaar, wat o.i. niet hot minst is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat in de afgeloopen week ongeveer 500 spoorwagons vroege aardappelen naar Duitschland zijn geëxporteerd. De aanvoer van rabarber was deze week niet groot, De prijzen waren redelijk: in 't begin dor week werd f 2.10—f 2.40 betaald, later f 2.40—f 3 Er werden deze week heel wat meer to maten aangevoerd, dan de vorige. Niette min hielden de prijzen vrijwel stand. Het gaat met dit product veel beter dan het vo rige jaar. Voor A werd van f 23.50—f 26.70 besteed, alzoo gemiddeld f 25 B kwaliteit lag tusschen de f 23 en de f 25.70; alleen Zaterdag was het iets lager n.1. f 20.80— f 23.80. C hield zich ook heel best en bracht prijzen op, varieerende van f 23.20 tot f 26.20 CC. bracht Maandag f 17.40 op en Zaterdag f 20.80 Ter staving van do bewering, dat het met dit product veel he ter gaat dan verleden jaar, zij meegedeeld, dat op Zaterdag 20 Juni 1936 aan de Broe ker veiling voor A, B ,C en CC resp f 8.50 f 9.30, f 8.S0f 9; f 8,50f 9 en f 5.50 werd besteed en dat dit jaar op Zaterdag 19 Juni werd betaald resp. f 24,70— f 25.20: f 20,80 f 23.80; f 25.30 en f 20.80! Voor sla, die aan de Broeker veiling werd aangevoerd, werd f 1.50—f 1.80 per 100 st. betaald. De aanvoer van bloemkool, die aan beide veilingen werd verhandeld was niet groot. De prijzen liepen sterk uiteen. Werd aan vankelijk voor eerste soort f 2.70—f 5.20 be taald, later werd nog f 9—f 11 besteed. Tweede soort was Dinsdag voor een deel onverkoopbaar en later bracht ze tot. f 6 op terwijl voor derde soort nog f 3.60—f 3.90 werd betaald. De aanvoer van boswortelen nam toe. Ge lukkig hieven de prijzen goed op peil. Aan vankelijk werd f 5.60—f 6 betaald Vrijdag zelfs f 6.30—f 7.50 Zaterdag echter f 4.50— f6. Dit zijn weer veel betere prijzen dan die verleden jaar voor dit product werden besteed. Voor croono kool word f 1.40—f 1.60 be taald. Aardbeien brachten f 4.60—f 5.30 per doos op. De aaneevoerde snijboonen werden voor f 34.- verkocht. Vermelden we ten slotte noc dat aan de veilinc te N'oordsohar- woudo noc hielen, „van den ouden oocst" werden gepresenteerd: opbrengst 60 cent!

Schager Courant | 1937 | | pagina 5