Plaatselijk Nieuws. Internationale belangstelling voor de Wieringerwaard Woensdag 23 Juni 1937 Tweet- Het Intern. Landboawk. Congres bezoekt het bedrijf van den heet Groneman Het was gisteren een belangrijke dag voor den polder Wieringer waard. Het Internationale Landbouw- congres, momenteel samenkomend in de Residentie had namelijk beslóten een excursie door een groot deel van ons land te houden en daarbij een bezoek te brengen aan het bedrijf van den bekenden veehouder F. A. F. Groneman in den Wieringerwaard. Gezien de groote mate van be langstelling door de ongeveer 130 congressisten aan den dag gelegd voor datgene, wat hun op de „Groen hoven" getoond werd, is het aan geen twijfel onderhevig, dat ook door dit bezoek de gunstige naam van onzen polder wederom aan be- bekendheid gewonnen heeft. Het zomert in den polder. De weergoden bleken dien dag mede te werken. Den heelen morgen lagen de wei den en akkers te glanzen en te blinken on der het dansende voorjaarslicht. Ook bij de Groenhoven, verscholen ach ter de ruischende iepen, en waar de fel- roode geraniums en blanke margrieten op de vensterbanken vroolijk doorheen lach ten. Reeds om 10 uur is het een drukte van belang op de plaats van den heer Grone man. Het gezelschap, bestaande uit een 25-tal nationaliteiten, is komende en de zaak moet er in de puntjes uitzien. Welnuom 11 uur zag deze er in de puntjes uit, en kon men de dames en heeren afwachten. Wat dezen betreft, des morgens was men liit Den Haag vertrokken, met het plan via Alkmaar en den Wieringerwaard naar Slootdorp en den afsluitdijk te gaan. Vandaar gaat 't naar Leeuwarden, waar vannacht gelogeerd is. Van Leeuwarden uit worden dan vandaag diverse plaatsen in Nederland bezocht: o.a. Steenwijk, met zijn Landbouw-Huishoudschool, Olst, met ont vangst ten gemeentehuize en Wageningen, alwaar de Landbouw Hoogeschool aan de beurt is. Het duurde lang eer de dames en heeren arriveerden. Eerst te 12 uur kwamen de 6 Saurer Diesels aange- daverd, over den Barsingenveg: een vroolijk gezelschap dat met ken nelijk interesse uit de raampjes hing te kijken. Sensatie op de Groenhoven. Nog staan de wagens niet stil of ze springen ©r uit en dan beleven de bewo ners van de Groenhoven een sensatie. Want daar kwamen door het hek Fran- schen, Duitschers, Engelschen, Japanners, Chineezen, Polen, Letten, Egyptenaren kortom, vertegenwoordigers van nagenoeg alle belangrijke staten, niet alleen in Eu ropa, doch ook daarbuiten. De ontvangst is al bijzonder hartelijk: handen worden gedrukt, foto-lenzen richten zich op den eigenaar en diens vermaard bedrijf, terwijl anderen reeds bezig zijn enkele typische details aan de hofstede te ontdekken. Met name de bloeiende gerani ums en het rieten dak, waar de zon nu monter op staat te dansen, blijken gewaar deerd te kunnen worden. Tempo-tempo! Deze congressisten houden echter niet van treuzelen. Tempo tempo en nog staan de inzittenden van de laatste bus niet op den weg of die der eerste staan in de weide tusschen het vee. De leiding wordt verzorgd door den con gres-voorzitter, den heer Ridder van Rap- pard, terwijl eveneens de heer Groneman poogt in kort bestek zooveel mogelijk we tenswaardigs over zijn bedrijf te vertellen. Het is alles de moeite waard! Daar staan, midden tusschen het prach tige zwartbonte vee van Groenhoven meer dan 100 landbouw-experts. Daar zijn professoren, chemici, dames en heeren, die reeds ver de 6 kruisjes gepasseerd zijn. maar ook jonge kerels en meisjes, waar van je voelt dat ze eerst kortelings de collegebanken verlaten hebben. Een bezoek met cachet: Frangaises, met bloedrood aangezette nagels en lippen, in- dolent-sohijnende Oosterlingen en reusach tige Germanzonen. Dat alles praat en lacht en draaft over Groenhoven, die wel zel den op dusdanige wijze in haar rust ge stoord zal zijn. De heer Groneman vertelt. Het bezoek heeft belangstelling niet alleen voor het 50-tal koeien, maar ook voor alle andere, specifiek Noordhollandsche, eigenschappen van dit bedrijf. Het vee- de prachtige zwart-bonte dieren worden beklopt en bewonderd. Links en rechts rikketikken de camera-sluiters. Met begrijpelijke trots vertelt de heer Groneman van zijn plaats, die zich in den loop der jaren een der bekendste uit den geheelen polder heeft weten op te werken. Aan de wijze waarop hij zijn pro ductie weet op te voeren, van de prijzen die voor 't vee hier gemaakt worden, van de voortreffelijke ei genschappen van dit stamboekvee, van de samenstelling der melk, kort- om, van al datgene, wat dit interna tionale gezelschap van landbouw deskundigen interesseert. Het is frappant te zien, hoe seri eus de meesten dit bezoek opvat ten: het gras wordt bevoeld, er wor den zelfs door enkelen monsters meegenomen. Anderen zitten met hun vinger in den grond bekij ken gespannen de zwarte, zoet geu rende aarde, al dan niet met een miniatuur-microscoop. Dames fotografeeren De dames fotografeeren: Het huis, die moderne stal, de koeien, de hijschinrichting je, wat fotografeerden zij gistermiddag eigenlijk nietdeze daines-congressisten? „Noch nie dagewesen" Ook over het interieur raakt men niet uitgepraat. Met name niet over die vroegere stal, waar 's winters de beesten stonden. Deze stal is er nog. maar komt, met de geelgrijze schelpen en de geurende bloemen, meer met een salon overeen. „Noch nie dagewe sen" fluistert een Duitscher, en een eindeloos-lange, clcan-shaven Brit zucht stomverbaasd mee. „Marvel- lous" yes marvellous 't is." Maar 't zijn niet alleen de Britten en on ze Oosterburen, die de Groenhoven iets bij zonders vinden. Ook bij de anderen con- statecrcn wij steeds meer een even luid ruchtige als oprechte belangstelling. Het is alles blijkbaar zoo gehéél anders dc wijze van werken, de verzorging van den veestapel, de huisvesting, de productie wijze. Verheugend bezoek. Zoo gaan deze 3 kwartier voorbij, 3 kwartier, waarin de internationale aandacht gevestigd is op een Wieringerwaardsch bedrijf, dat ongetwijfeld de toets van zelfs zware critiek kan doorstaan, doch dat aan den anderen kant toch ook weer geen uit zondering vormt. En daarom juist vinden wij het zulk een verheugend verschijnsel, dat de volle aandacht van deze congressisten op dit bedrijf in 't bij zonder, en op den polder in het al gemeen. gevallen is. Gezien het enthousiasme mag ver wacht worden, dat de bekendheid van de Wieringerwaard en de vee stapel van den heer Groneman in broeden kring uitgedragen zal wor den. Te kwart voor 1 vertrok het gezelschap weer van de Groenhoven. Haastig worden nog handteekeningen in het bezoek-boek gezet., handen worden ten afscheid gedrukt, en dan klauteren ze weer in de Diesels. Gonzend stuiven ze weg een vroo lijk gezelschap van landbouw-experts, op wier komst, in den polder men met voldoe ning kan terugzien. Uit onze omgeving WIERINGEN WERELDPROGRAMMA OP DE WIELERBAAN. Een omnium tusschen de Pijn, Wals, Slaats en Boeyen Een koppelwedstrijd met koppels van geweldig formaat! A.s. Zondag zullen op de Wieringer Wie lerbaan de grootsten der grooten op wieier- gebied bijeen komen. Zoo staat er o.a. een omnium op het programma tusschen Pij nenburg, Slaats, Cor Wals en Boeyen. Zijn de eerste drie renners wereldver maard, no. vier is in Noord-Holland minder bekend. Maar wie op de hoogte is van de wielersport weet, dat Boeyen geen gemak kelijke tegenstander is. Boeven is een Os- senaar en wint overal waar hij komt. Zijn sprint moet geweldig zijn. In den grooten koppel wedstrijd van tachtig k.m. zal hij rijden met den plaatselijken favoriet Klink waarvan een ieder de achtervolgingskwa liteiten kent. Hij heeft vóór dezen wedstrijd een uitdagingsrit te rijden met niemand minder dan van Schijndel (Achtervolging over 5 K.m.-persoonlijk) Van Schijndel-van der Broek, de favorie ten van Hollands Noordpunt zullen het „den Pijn" en Wals niet direct geven. Maar wat te zeggen van Pijnenburgs vroegeren kop- pelgenoot Frans Slaats. Thans zal deze tegen hem rijden met den niet minder be kenden Kees Pellcnaars. Met Pinksteren werden Pijnenburg-Slaats in den koppel wedstrijd te Alkmaar liefst met twee ronden achterstand verslagen door de combinatie Mcerschaert (Belgic)— Middelkamp. Deze twee renners maakten toen zoo'n geweldigen indruk op 't publiek, dat de Directie der Wieringer piste direct bc-Ioot hen voor een wedstrijd te contrac teeren. Verder zullen o.a. starten de bekende Fries Leyenaar en de Noordhollander Moerkerk. Wij behoeven niet veel meer aan deze namen toe te voegen. Slechts vestigen wij de aandacht erop. dat voor dezen wedstrijd de geheele weck een groote belangstelling van buiten is geweest. Men dient derhalve te zorgen op tijd aanwezig te zijn. Om 10 uur v.m. zijn de loketten reeds geopend om des middags een al te groote toeloop te vermijden. Voor nadere bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nr. HARENKARSPEL BEDANKT ALS VOORZITTER VAN DEN SMUIGELPOLDER. De heer G. Kossen te Verlaat, Haren karspel heeft wegens gezondheidsredenen bedankt als voorzitter van den Smuigelpol- der. De heer Kossen maakte gedurende -40 jaren deel uit van het bestuur van den polder te weten van 1S9S tot 10910 asl Pol dermeester en van 1910 tot heden als voorzitter. Hij heeft steeds de belangen van den polder op de meest accurate wijze ge diend. In verband met dit aftreden zal op Za terdag 26 Juni a.s. verkiezing van een Pol dermeester worden gehouden. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. Schoolfeestcommissie. Ten lokale van den heer P. Kramer hield de schoolfeestcommissie een vergadering, waartoe belangstellenden uit de gemeente, voorstanders van de openbare school, waren opgeroepen. Het getal opgekomenen was gering. De voorzitter, de heer H. J. Erkamp, uitte zijn spijt over de geringe belangstelling, en wees er op, dat weer eenige commissie leden moesten worden benoemd voor het houden van een schoolfeest. Hij hoopte weer op medewerking van dc burgerij. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, werd het. reglement voorgelezen, ten einde eventueel wijziging aan te bren gen. Het reglement werd onveranderd vast gesteld. In plaats van de, dames A. Schoenmaker Keppel-De Graaf, Koeman-Tuinman, Glas- Twisker en de heer J. Kostelijk Cz. werden als commissieleden gekozen, de dames Er- kamp, Schermerhom, Kuiper, van der Hoek en de heer Jn. Rutsen. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Jn. Schoenmaker Pz., bleek, dat het voordeelig saldo f 43.66 beliep. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de vergadering werd gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Gemeente. Ds. H. J. Groenewegen te Wateringen, die- door de Ned. Herv. Gemeente alhier beroe pen was, heeft voor dit beroep bedankt. BARSINGERHORN De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Kol- horn, luidt als volgt: 1. Mej. K. P. Klimp te Alkmaar; 2. Mej. E. W. van der Vliet te Zandvoort; 3. Mej. A. L. Wagemaker te Schagen. Door den Minister van Sociale Zaken is goedgevonden, dat de rouleerrcgeling in dien zin wordt verbeterd, dat tegenover 3 weken werk in werkverschaffing 1 week moet worden gestempeld. De oude regeling was 2 weken werkverschaffing tegenover 1 week steun. De steunregeling en werkverschaffing in deze gemeente zijn op last van den Minister van Sociale Zaken gedeeltelijk stopgezet tot 25 September a.s. Een 10-tal werkloözen mag echter in werkverschaffing te werk gesteld blijven. POLITIE. Gevonden: een geldstuk. Inl, ter secretarie. BERGEN Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de V.V.V., dit jaar geen bloe mencorso te ox-ganiseeren, doch bestaat het. plan om in Augustus in de Hoflaan een harddraverij te houden. Op de voordracht. Naar wij vernemen is de heer J. Leistra, onderwijzer aan de openbare U-L.O.-school alhier, als Nr. 2 op de voordracht geplaatst voor de functie van Hoofd der openbare U.L.O.-school te Neede. DE BOSCHSCHOOL TE BERGEN. Het aantal leerlingen der Meisjesschool te Bergen, dat buiten de gemeente woont, is zoodanig toegenomen, dal het schoolbe stuur besloten heeft met ingang van 1 Sept. a.s. een Schoolbus te laten rijden voor ver voer van leerlingen van en naar Alkmaar. De bus vertrekt 's morgens van de Regu lierslaan, neemt op verschillende nader vast te stellen punten o.a. aan het station leerlingen op en brengt ze na afloop van den schooldag weer terug. Dit vervoer ge schiedt onder toezicht en zal, naar wij ver nemen, kosteloos zijn. ANNA PAULOWNA DUIVENSPORT „Altijd Verder" had bij de wedvlucht van af Pont St.Maxence (afst. 427 km.) 30 vo gels in concours, die om 7 u. 25 gelost zijn. De eerste prijswinnende vogel werd om 1 u. 33m. 15 s. geconstateerd vloog met 'n snelheid van 1129 m. per minuut. De laat ste voor een prijs in aanmerking komende vogel is geconstateerd om 1,44 m. 45 sec. en had een snelheid van 10S6 m. per minuut Pi'ijzen en punten: A. Liefhebber 1 met 28,4 p.; W. Blaauboer 2, 4 en 6 met 52,4 p.; P. de Vries 3 en 5 met 37.6 p.; G. de Boe 7, 8, 9 en 10, met 27,6 p. DEN HELDER GEMEENTELIJK LYCEUM Gemeentelijke Hoogere Han delsschool (H.B.S.A.) met Gym nasiale afdeeling). Aan den Raad der gemeente Den Helder zijn voorstellen gedaan om met ingang van 1 September a.s. de Gemeentelijke Hooge re Handelsschool om te zetten in een H.B. S. A en om daaraan te verbinden een gymnasiale afdeeling, waardoor een ge meentelijk lyceum tot stand zal komen. In verband daarmede kan de aanmelding van leerlingen voor het met 1 September a.s. aan te vangen cursusjaar nog plaats hebben dagelijks tot 3 Juli a.s. bij den di- rocteur, aan het schoolgebouw, Hoofdgracht 14, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. ALKMAAR DE RONDE VAN ALKMAAR. Thans vastgesteld op Zaterdag Nadat de Ronde van Alkmaar eerst moest worden uitgesteld, omdat Ged. Staten van Noordholland bezwaar maakten tegen het verrijden van de Ronde op een Zondag, is thans besloten, deze Ronde op Zaterdag 10 Juli te laten verrijden. De toestemming daarvoor is bereids van Ged. Staten binnen gekomen, terwijl ook de gemeente Alkmaar haar volle medewerking hoeft toegezegd. Wat dc inschrijvingen betreft, de lijst der nieuwelingen is al lang vol geboekt, maar met de amateurs is zulks nog niet het geval. Doordat de Ronde uitgesteld moest, wor den, konden eenige amateurs niet starten op den nieuwend atum, zoodat een aantal plaatsen is open gevallen. Maar reeds zijn weer andere amateurs geboekt. alsmede eenige onafhankelijken. Trouwens, de beste amateurs hebben hun inschrijving gestand gedaan en zoo zullen Schulte, Demmenis, Vethaak, de Beer, Jan Groot en al dc an der sterkere amateurs in Alkmaar strijden om de vele fraaie prijzen. EEN HUIS VOL HERRIE. „Een huis vol lach en vroolijkheid" was 't Noordhollandsch Koffiehuis gisteravond, toen het gezelschap „De Komedianten" van het Centraal Theater te Amsterdam er het stuk „Een huis vol herrie" opvoerde. Iets van het stuk te vertellen? Het is haast niet onder woorden te brengen. Een klucht van de bovenste plank, dat was het, een stroom van zotternijen, de een nog gekker dan de andere. Hoofdmotief is, dat voortdurend drie geheel uiteenloopcndc dingen met elkaar worden verward: een piano, een baby en een feeks van een schoonmoeder. Kan het gekker? Een echt Amerikaansch stuk: flitsend van dialoog, bedrijvig, vol actie. Ster van den avond wes zeker wel Johan Kaart. Zijn creatie van den Manusje-van- alles Dr. Knott, die je de gekste dingen aan de hand kan doen, scheermesjes, revolvers, middeltje tegen kiespijn, tegen een lastige schoonmoeder enz. is eenig; pianostemmer is hij ook en deze man, die overal is, al les kan, op elk moment opduikt, brengt de herrie in het huis op het tooneel en de lach in de zaal. Uitstekend is ook Louis de Bree als de echtgenoot, die voortdurend den schijn tegen zich heeft. Goed werk za gen wij ook van Louis van Dommelen als Noah. dc pantoffelheld (hij had in zijn grime iets van Blum!). Dat wij de dames het laatst noemen is niet, omdat zij min der goed spel zouden hebben geleverd, maar omdat nu eenmaal aan Johan Kaart en Louis de Bree de langste en dankbaarste rollen waren toebedeeld. Van de dames hebben wij in de eerste plaats een woord van lof voor Guus Crispijn. die de rol van booze schoonmoeder met groote leven digheid speelde. Voorts noemen wij Ellv van Stekclenburg, Lizzv Valesco, Annie van Duin, Mies Versteeg en van de nog Pici-re Myin en Dirk Swidde, :j len de hoofdrollen uitstekend t^TT stonden. Zouden wij een beeldspraak voor de vx durend stijgende vroolijkheid van het bliek moeten vinden, dan zouden wij kiifjj nen zeggen, dat de lach begon als eed zacht lentewindje, spoedig overging in een stijve bries, in het tweede bedrijf aanzwol tot een storm, opliep tot een orkaan en ten slotte werd tot een ware schater-tor- nado! Een woord van warme waardeering voor de décors van M. Nauta. die het uitste kend „deden". Vermeld zij nog, dat het orkest van Mevr. Hoomers en de band de Jazz Mixers voor keurige entr'acte muziek zorgden. Wij weten niet wat de bedoeling is, maar deze uitbundige klucht moest eigenlijk deze week nog maar eens opgevoerd wor den; er zullen drie-, viermaal zooveel menschen komen, want een ieder, dié gis teravond geweest is. zegt tegen zijn vrien den en kennissen: „Wat hebben we ge lachen!" SERENADE VOOR DEN GOUDEN KOEKHAKBAAS. Piet Mul in de bloemetjes. In zijn versierde spul staat baas Mul, een bloem in het knoopsgat: vandaag is het zijn gouden feest! Vijftig jaren trouw standhouder op de Schagcr kermis, dat wil wat zeggen! Mul, die hu in Monnikendam woont, is oud-Schagcnaar. Hij kent Schagen nog uit den tijd, dat de Gedempte Gi'acht. nog niet gedempt was. Nu ligt zijn woonschuit aan de Laan en de jubilaris vat. in deze 50ste Schager kermisweek van zijn leven, weer post achter het „aambeeld", waarop de plak ken koek en de blinkende bijltjes liggen te wachten op de blinkende centen „En levert het nog al op?" vraagt de re dacteur van de „Schager", die ook van *dit zoet. festijn het zijne hebben moet. „Nou, de laatste jaren is het lang zoo druk niet meer", zegt de jubilaris en dan vertelt hij, dat hij van de koek alleen zijn boterham niet. krijgt! Hij exploiteert ook nog een zweefmolen en jaar in jaar uit trekt, het ge zin Mul met tent en molen van de ééne ker mis naar de andere. „In welke plaats komt u nu het liefst?", vragen wij. „Schagen trekt altijd", antwoordt Mul en dan weten we genoeg! Ja, als je daar ook tot je 33ste jaar gewoond hebt en bent er getrouwddan is die voorkeur te be grijpen. Als zeventienjarige jongen begon Piet Mul zijn koekhakloopbaan. Zijn ouders waren ook kermisgasten en stonden in een suiker en speelgoedkraam. Piet liet het wakend oog over de reepen koek gaan ènhee't daar nooit spijt van gehad! Lang zal hij leven! Gisteravond om kwart voor achten kwam Schagen's 'Harmoniekapel met volle muziek over de markt aangemarcheerd, recht op Mul's tentje af. In een ommezien is de „zoete inval" belcgei'd door een massa menschen. Juffrouw Mul heeft stralend naast haar glunderenden echtgenoot plaats genomen en staande neemt deze bijna verlegen door al die belangstelling, die nu niet zijn koek, maar hemzelf geldt een serenade in ont vangst, die klinkt als een klok. „Lang zal hij leven!" is het hoofdnummer, dat door alle omstandei*s vroolijk wordt meegezongen. Daarne wordt een groote h'oe menmand geschenk van alle kermisgas- ten aangedragen. Een kistje sigaren er bij. De heer Starrcveld (van de Sch. Harnio- nic) wenscht Mul met een paar hartelijke woorden geluk: nog een laatste instrumen tale hulde en dan. terwijl de muzikanten de aftocht blazen, wordt het een ware receptie op de Gracht. Groot en klein komt felicitee- ren; onderwijl wordt de hak-kunst weer be proefd en de eerste duiten van de tweede halve eeuw koek-cai-rière rollen binnen! Goed succes verder. Mul, en nog heel veel jaartjes Schager kermis er bij! KINDERHULPFONDS Het Kindei'hulpfonds zal morgen (Don derdag 24 Juni) weer 'n beroep doen op Uw financieelen steun. Er kan nog veel meer gedaan worden als er nog wat meer in kas is. Maar morgen zal iedereen tcch zeker weer mee doen om die arme klein tjes, die toch zeker ieders hulp dubbel waard zijn, te helpen. VOETBAL'. P.W.N.P.T.T 0-2 De gisteravond op het Spartaterrein ge speelde match tusschen bovengenoemde elftallen, werd onder het toezicht van vrien- den en huisgenooten tot een genoeglijk partijtje voetbal Meermalen gaven beide elftallen aardig samenspel te zien en be schikten over enkele uitblinkers, die er voor zorgden dat het spel niet al te tam werd en op „echt" voetbal leek. De verbluf fende staaltjes parterc-acróbatiek, en de keiharde schoten in de richting van de stratosfeer van sommige heeren dienden slechts om de feestvreugde langs het lijn tje te verhoogen! De postmenschen waren over het algemeen iets sterker en behou dens enkele momenten werd het spel dan ook op de helft van de P.W.N. menschen gespeeld. Daar was echter een voortreffelij ke achterhoede, die geen kans gaf. Einde lijk wist rechts buiten van der Kuijt voor P.T.T. de leiding te nemen, maar tot de rust- bleef de stand 01. Vlak na de rust ondernam de waterleiding eenige verwoede aanvallen op P.T.T.. maar Kip en de ziinen slaagden er niet in het. hegeerde tegenpunt- je te maken. Zeer sportief liet P.W.N. een kans om goal te maken uit een penaltv vlak voor doel ongebruikt. Het was de linksbuiten de Jong die, toen zijn naamge noot in het P.WN doel, viel. de bal handig voor den tweeden keer in het net deponeer de. (0—2) PWN kreeg nog eenige mooie kansen, maar dc voorhoede bleef voor het doel der postmenschen in gebreke, en toen scheidsrechter Anneveldt voor het la-^st floot was de stand dan ook niet meer ver anderd. GESLAAGD. De heer J. B. Schene alhier, slaagde voor t eindexamen van de R.H.B.S., afd. A te Alkmaar. GROENHOVENVAN DEN HEER F. AF, GRONEMAN TE WIERINGERWAARD

Schager Courant | 1937 | | pagina 5