Raad Nieuwe Niedorp IBIS SHAG AKKERTJES Bij Examens Dobbelmann lekker... man! 'n Treiterende Kiespijn... Theater Royal Vrijdag 25 Juni 1937 Tweede blad Woorden van waardeering voor Mej. v. d. Molen. Een gemeen schappelijke regeling met den Vleeschkeuringskring Alkmaar inzake de destructie van afge keurd materiaal. Jaarwedden wethouders verlaagd. De heer Olie heeft zijn zin. Protest van den heer Gayaard. Men behoeft niet bevreesd te zijn, wanneer er weer veel werkloo- zen komen: de moeilijkheid wordt dan behoorlijk opgelost. Vergadering van den Raad op Donderdag 24 Juni 1937, 's avonds om half negen. Voorzitter de heer P. PI uister, burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen. De Raad is voltallig. Na opening worden door den secretaris de notulen gelezen; ze worden onder dankzeg ging aan den samensteller onveranderd .vastgesteld. Ingekomen stukken. O.m. is goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging der begrooting 1936. Ontvangen is een afschrift van het K.B., waarbij tot weder- opzeggcns toe, ontheffing is verleend van de verplichting tot vaststelling eener capitulan- tenverordening. Voorts proces-verbaal van kasverificatie in het tweede kwartaal. Ontslag-aanvrage Mej. A. v. d. Molen. In behandeling komt nu de ontslag-aan vrage van Mej. A. v. d. Molen als Agente der Arbeidsbemiddeling en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand per 1 Augustus a.s. B. en W. stellen voor, dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dank betuiging voor de uitnemende diensten in die betrekkingen bewezen. De Voorzitter deelt mede, dat aan Mej. v. 'd. Molen reeds door B. en W. als ambtena- resse ter secretarie op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Haar taak als agentesse der arbeidsbemiddeling heeft zij uitnemend verricht, zeer ten genocge van de mensehen, die met haar in aanraking kwa men. Soms werden door haar huwelijken vol trokken, wat steeds is goedgcgaan. Er is wel eens een familie geweest, welke oordeelde: Als een juffrouw het deed, dan zou het wel niet goed zijn, maar zoo is het niet, aldus de Voorzitter. Zij is een ambtenaresso ter secretarie, die met groote accuratesse haar werk verricht. Reeds 19 jaar zit Mej. v. d. Molen nu al op de secretarie. Sm. gelooft wel dat een woord van groote erkentelijk heid hier op zijn plaats is; dat zal door al len worden ondersteund. Spr. hoopt van har te, dat 't huwelijk Mej. v. d. Molen datgene mag geven, wat zij er van verwacht en uit den wensch, dat zij een goede toekomst zal tegemoet gaan. ('Teekenen van instemming.) De heer Borst onderstreept de woorden yan den voorzitter. Medegedeeld wordt, dat is ingekomen het verslag der vergadering van de Comm. van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst. Overeenkomst inzake gebruik van destructor. Aan de orde komt de vaststelling eener gemeenschappelijke regeling inzake het gebruik van de destruc tor te Schagen tusschen de gemeen ten behoorende tot den Vlcesch- keuringsdienst Alkmaar eenerzijds en die, behoorende tot den kring Barsingerhorn anderzijds. De Voorziter licht nog toe, dat het afge keurde materiaal gedestrueerd zal worden tegen een vergoeding van 2.6 cent per in woner en 2.6 cent per H.A. Aan Alkmaar zal een vergoeding worden gegeven voor het centraliseeren aan het abattoir van liet af gekeurde materiaal uit de 13 gemeenten, welke den keuringskring Alkmaar vormien De overeenkomst wordt, aangegaan tot 31 December 1960. De heer Gayaard: En als het verlies nu eens omslaat in winst? Voorzitter antwoordt dat de vergoeding zoo lang zal moeten wordien betaald, totdat uit eventueele winsten het ten laste van den kring Barsingerhorn gebrachte aandeel jn de slachtingskosten ten bedrage van f 21.691.zal zijn afgelost. Wanneer dit laatste het geval is, wordt de vergoeding gesteld op het bedrag, dat noodig is om de exploitatie sluitend te maken. Nadat door spr. nog eenige inlichtingen zijn verstrekt wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. Gewijzigd wordt de rekening 1935. Eveneens de begrootingen 1936 en 1937. De wijziging van de rekening 1935 houdt in, dat aan werkloozenzorg een bedrag van 541.50 minder zal worden ontvangen. Bij de begroot ingswijziging 1936 wordt de post onvoorziene uitgaven versterkt met een be drag van f 695.40. Wat de wijziging van de begroo ting 1937 betreft, Ged. Staten deelden niet het gevoelen van den Raad t.a.v. de wethouderssalarissen. Deze werden door hen vastgesteld op f 100,wat dus een verlaging met f 50.beteekent. De heer Kooij, tot den heer Olie: Jij heb je zin! De heer Olie: Ik mag m'n zin ook wel eens hebben! Door deze en nog enkele andere wijzi gingen is de post onvoorzien teruggebracht tot op een bedrag van f 319.50. Ó.a. is de belastinehiidrage verlaagd met een bedrag van f 540.92. De heer Gaijaard wil aangeteekend zien, "dat hij heeft geprotesteerd tegen deze han delwijze van Ged. Staten. Iemand uit den werkenden stand, hoe geschikt hij ook zou zijn, is niet meer in de gelegenheid te hel pen aan het besturen eener gemeente. Hier tegen neemt spr. stelling. De heer Borst protesteert met den heer jGaijaard. zoo'n tergende pijn, die U bijna razend, maar ten slotte murw maakt die U doet grijpen naar alles, waarvan Ge maar hoopt, dat het U van die kwelling zal afhelpen. Zoo'n razende kiespijn... die bedaart onmiddellijk met 'n "AKKERTJE". Het lijkt een wonder, maar zooals olie ge stort op de golven, de ziedende zee doel bedaren, evenzoo verwonderlijk is de uit werking van één of twee "AKKERTJES". Zorg ze altijd in huis te hebben. Ze ko- mén elk oogenblik van pas, misschien vannacht nog, als Ge geplaagd wordt door: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Rheu- matische pijnen, Vrouwenpijn, nerveuse Slapeloosheid. Bovendien helpen ze U af van 'n gevatte kou, Griep, influenza. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-C ACH ETS Leening voor uitkeering aan R.K. Jongensschool. B. en W. stellen voor aan te gaan een an nuïteitsleening groot f 43.600 tegen een ren te van ten hoogte 4 pet. en met een looptijd van 30 jaren. Ilct lecningsbedrag is be stemd voor de uitkeering aan het school bestuur in 't Veld van S0 pet. van de in dertijd geschatte waarde van de R.K. Jon gensschool. Goedgevonden. Tevens wordt besloten de leening te plaat sen bij de Mij. Gemeente Crediet tegen een rente van 3 7/8 pet. We hebben nu f 200 minder te betalen, jaarlijks, aldus de Voor zitter en daarmede is dc school over 30 jaar betaald. Wel bestaat er een boete-bepaling bij ver sterkte aflossing binnen de eerste 5 jaar, doch dat is ook niet meer dan billijk. Voorts wordt besloten de leening ten be hoeve van de oven van de gasfabriek op de zelfde voorwaarden aan te gaan. Stopzetting werkverschaffing en steunverleening. Medegedeeld wordt, dat de werk verschaffing en steunregeling in de ze gemeente moeten worden stopge zet van 14 Juni tot. en met 25 Sept. 1937, met dien verstande, dat in dit tijdvak in „zorg" mogen blijven 5 arbeiders, die bij voorkeur geplaatst moeten worden bij een centraal werkobject. De beer Borst vraagt hoe het gaan zal als er meerdere werkloozen komen? Dc Voorzitter kan mededeelen, dat in zoo'n geval de moeilijkheid behoorlijk zal worden opgelost. Men wil het eigenlijk nu eens zoo probecren. Nog wordt vastgesteld een kohier honden belasting tot een bedrag van f 376.50. waar na, doordat de rondvraag niets oplevert, sluiting volgt. EEN HUWELIJKSPLECHTIGHEID IN ONZE OMGEVING. „En geef mekaar nou maar ereis de hand." Het tafereel speelde zich af in onze ver lichte twintigste eeuw in een der grootste en langste dorpen van Noord-ITolland boven het Y. Een jong paartje had den wensch te ken nen gegeven in den huwelijken staat ver bonden te worden en toog daartoe, verge zeld van de noodige familie-leden en vrien den, ten raadhuize. De bruid besteeg zenuwachtig, met een plechtigen bruidegom aan hare zijde, de smalle traptreden, welke naar de trouw zaal voerden, alwaar een verbintenis voor het leven zou worden gesloten. Helaas behoort een kerkelijke inzegening in bedoelde streek nog lot dc zeldzaamhe den, zoodat deze handeling het eenige of ficicele gedeelte van de plechtigheid vorm de, waarvan zij allicht grootsche verwach tingen hadden gekoesterd, die jammerlijk in het water vielen. Want boven aangekomen, bleek de trouw zaal in gebruik te zijn genomen door „den Vader aller Burgers", die daar een verga dering presideerde. Na een wijle wachtens werd het gezel schap de secretarie binnengeloodst in aller ijl stoelen en tafeltjes bijeengesleept en wie niet meer zitten kon mocht staan! De as- sisteerende hulp bij zulke plechtigheden was momenteel juist dienstweigeraar ge worden! Het andere aanwezige personeel vluchtte uit pieteit naar een hetere gelegenheid en de handeling kon beginnen. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand prevelde eenige onverstaanbare klanken welke werden opgelost in den ccnigcn ver- staanbaren volzin: „En geef mekaar nou maar ereis de hand", waarop de stoet weer vertrok, en het personeel weer uit alle windstreken tevoorschijn kwam, om het werk voort te zetten alsof er niets gebeurd was! Aldus geschiedde anno 1937 in een der grootste en langste dorpen van Noordhol land boven het IJ PUBLICATIE. LEEFTIJDSGRENS RUNDEREN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt nogmaals bekend dat met ingang van 1 Juli 1937 de leeftijdsgrens, beneden wel ke runderen van een identiteitsbewijs voor zien dienen te zijn-, instede van het tijd stip, waarop het dier in het bezit van 2 breedc tanden is, zal zijn het tijdstip, waar op het 4 breede tanden heeft. Dit houdt dus in, dat na, 30 Juni 1937 de runderen met een gewicht van 100 kg. of meer, welke nog niet in het bezit zijn van 4 breede tanden, in het algemeen slechts aangehouden kunnen worden met een iden titeitsbewijs. Uiteraard geldt deze bepaling als zooda- danig niet voor de reserve-kalveren, wel ke, naar bekend is, tot een gewicht van 250 kg. zonder identiteitsbewijs in voorraad mogen zijn, en evenmin voor zoetemelks- kalveren waarvan het voorhanden en in voorraad hebben is gedekt door een mest- vergunning,, alsmede voor ingevolge de ossentoewijzing aan te houden dieren, wel ke eerst hij een gewicht van 250 kg. van een identiteitsbewijs voorzien behoeven te zijn. (Adv.) 's Gravenhage, 24 Juni 1937. VERRUIMING OOGST GROEN TE PLUK KEN LANDBOUWERWTEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt hekend, dat wegens de mindere productie aan groen te plukken erwten eenerzijds en de grootere vraag voor de con- servenindustrie en den uitvoer anderzijds, de mogelijkheid tot verruiming van oogst voor deze erwten wordt geopend. Voor deze verruiming komen in aanmer king: 1. telers van landbouwerwten, die reeds als aangeslotene D zijn toegelaten bij dc Centrale en in het bezit zijn van een oogstvergunning. Deze moeten daartoe een verzoek om aanvullende oogstvergunning indienen hij dc Landbouw-Crisis-Organisatie in hun provincie, waarvoor f2.50 verschul digd is. 2. Telers van landbouwerwten, die nog niet als aangeslotene D zijn toegelaten. Deze moeten een verzoek indienen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie in hun provincie om te worden toegelaten tot de Centrale als aangeslotene D en te vens een oogstvergunning aanvragen, waarvoor eveneens f2.50 verschuldigd is. De op deze wijze uit te reiken oogstvcr- gunningen en aanvullende oogstvergunnin- gen zullen uitsluitend gelden voor oogst 1937. Het administratief veilen van deze erw ten is toegestaan. (Adv.) 's Gravenhage, 24 Juni 1937. Weere K 28 naar Bovenkarspel; Jacobu£ J. Schrama, boerenarbeider, van Aartswoud G 33 naar Winkel. Op den gevaarlijken bocht nabij café Bakker, gelegen aan den dijk te Aarts woud, heeft Woensdagmiddag een botsing plaats gehad tusschen een benzine-auto en een personen-auto. De luxe wagen werd hierbij beschadigd, welke schade vermoe delijk onderling geregeld zal kunnen wor den. BERGEN HOOGWOUD Burg. Sland. Geboren: Johann, zoon van Ernst Felusch en van Grietje Zweep; Nicolaas Petrus, zoon van Jacobtis Groot en van Grietje Schip per; Hendrik, zoon van Wijtze van der Zij pp en van Trijntje de Jong; Nicolaas Jo- hannes. zoon van Pieter Schouten en van Catharina Laan; Willem Jan, zoon van Jan Simon Pater en van Elizabeth Johanna van der Putte. Levenloos aangegeven een kind van het vrouwelijk geslacht van Tijmen de Haan en van Duifje Dekker. Ingekomen personen: Trijntje Bregman, echtgenootc van Jan Baron, zonder beroep van Schagen in Gouwe H 77; IJbeltje van Hoek. weduwe van W. Adema. zonder be roep. van Wijmbritseradeel naar Aarts woud F 6; Nicolaas Groot, boerenarbeider, en gezin, van Oude Niedorp naar Noord- einde D 86; Geertje K. Dell, onderwijzeres van Hoorn naar Aartswoud E 26; Cornelia van Kuvk, echtgenootc van Karei B. Gerre- se. en zoon, van 's-Gravenhage naar Noord einde D 76; Pieter J. Ursem. boerenarbei der, van Lisse naar Gouwe H 35; Divera Bos. echtgenoote van Floris Groot, zonder beroep, van Heerhugowaard naar Gouwe H 32. Vertrokken personen: Dirk Manshande, boerenarbeider, van Gouwe H 8 naar Sijbe- karspel; Wilhelmina Stoop, dienstbode, van Voor het eindexamen nuttige handwerken van de Rijkskweekschool te Alkmaar slaag de o.a. onze plaatsgenoote, mej. C. Brands. BERGER SPORTVEREENIGING. Zondag adspiranten-dag ln het Alkmaarsche Sportpark. Moei lijke opgaven voor de Berger jongens. Het jaarlijks tci'ugkccrcnd sportfestijn voor NÖord-Holland's voetbaljeugd zal a.s. Zondag weer in het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar worden gehouden. Dan komen weer de adspiranten-elftalten met hunne klcui'ige vlaggen uit alle declcn der provin cie elkander bestrijden, om in liet bezit te geraken van de zoozeer begeerde bondsspeld jes. Niet minder dan 108 wedstrijden wor den er op de acht speciaal voor deze gele genheid ingelichte terreinen gespeeld en van 's morgens 9 uur tot 's middags half zes kan de liefhebber genieten. De a-adspirantcn van de eBx-ger Sport Vereeniging zullen het heel wat moeilijker krijgen dan verleden jaar, daar zij, in ver hand met het door hen behaalde kampioen schap in afd. K in een heel .wat moeilijker groep zijn ingedeeld, nl. bij West-Frisia a; li.R.C. a en ü.S.V. a. Den eersten wedstrijd spelen de jongens om tien vóór elf op het hoofdterrein tegen dc Enkhuizcr adspirantcn. Voorwaar geen eenvoudige opgave. Aangezien er slechts tweemaal een kwartier wordt gespeeld, is het o.i. wel zaak alles zooveel mogelijk op den aanval te zetten. Indien de midden linie een beetje goed op dreef is, dan zal dc achterhoede naar onze meening in staat zijn, den aanval van West-Frisia in be dwang te houden. Het komt er dan op aan, of de Berger voorhoede exin kan slagen een doelpunt te maken. Afwachten maar! Mocht het den jongens gelukken te winnen, dan komen zij 's middags om 4.10 uur, eveneens op het hoofdterrein in den eindstrijd tegen den winnaar van H.R.C. a en O.S.V. a. De b-adspiranten zijn ingedeeld bij Oude- sluis a, Purmersteijn b en V.C.L. a. Zij moe ten reeds om 9 uur 'smoi'gens in het veld togen V.C.L. a uit Langereis. Wij kennen deze ploeg niet en het is dus niet mogelijk een voorspelling te doen. Mocht het jongste zusje van B.S.V. winnen, dan komen de jon gens om tien vóór vijf 's middags in de fi nale tegen de winnaar van Oudesluis a en Purmersteijn b. Onnoodig ie zeggen, dat onze beste wen- schen de adspiranten vergezéllen. Doet je best, speelt sportief en tracht te winnen! De Elftallen. De Elftal-Commissie stelde de volgende elftallen samen: Adspiranten A. doel: K. Colnot; achter: J. v. d. Plas en A. Urbanus; midden: D. Zwak- man, G. Kuipers en R. Maasen, voor: H. Bus- selmann, P. Wijers, J. Exiks, N. v. d. Berg en D. Mosk. Adspiranten B: doel: D. Bakker; achter: A. Wolf en G. Termöhlen; midden: H. Pol dervaart, F. Bus en J. Moerbeek; voor: J. Buijs, J. de Moor, W. Nap, D. Jansen en H. Stukje. blijft men kalm en helder, indien men voor af Mljnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 et. Bij Apothekers en Drogisten. WIERINGEN Onze vroegere plaatsgenoot de heer R. Schouwvlieger slaagde te Den Helder voor examen onderwijzer bij L. O. De heer S. Lont Az. behaalde zijn einddi ploma Hoogere Handelsschool te Den Hel der. VOOR DE PIJP WIERINGERMEER Geen animo voor de Wieringer- meer. Ommensche landarbei ders zijn hokvast. Elf landarbëiders uit Ommen (Geld.) was medegedeeld, dat er in de Wieringermeer gelegenheid bestond tot plaatsing van on gehuwde landarbeiders tegen een uurloon van 30 ct. Zij bleken echter niet van plan hun nieuwe betrekking te aanvaarden. Zij zijn nu voorloopig van werkverschaf fing en steunverleening uitgesloten. Als men bedenkt, dat reeds eerder een betrekking door hen werd geweigerd, komt men tot de conclusie, dat de Ommenaars toch wel heel slecht van huis kunnen! Z1JPE Burgerlijke stand van 18 t.m. 24 Juni 1937. Geboren: Theodorus Hendricus, z. v. Ja- cob de Groot en Gcertruida Houtman. Ondertrouwd, getrouwd of overleden: Gee- ne. Ingevolge beslissing van den Minister van Sociale Zaken zijn de werkverschaffing en steunverleening in deze gemeente ge deeltelijk stopgezet tot 25 Sept. a.s. Een be perkt aantal werkloozen mag in „zorg" (in werkverschaffing en steunverleening) blij ven. Wijziging rouleerregeling. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken de voor deze gemeente vast gestelde rouleerregeling op verzoek van B. en W. zoodanig gewijzigd, dat na Septem ber a.s. tegenover 3 weken in werkverschaf fing 1 steunweek staat. De thans geldende regeling is: 2 weken in werkverschaffing, 1 week steun, LANGEN DIJK De centrale werkverschaffing bij het Staatsboschbeheer te Schoorl zal van 5 Juli tot 25 Sept. worden stopgezet. OUDKARSPEL AANRIJDING Dondei'dagmiddag is op het Noordeinde van Oudkarspel een motorrijder, de heer De J. uit Alkmaar tegen de luxe auto ge botst van den heer J. D. te Noord-Schai*- woude. Het uitzicht werd belemmerd door een groote vrachtauto, waar de heer D. plotse ling achter vandaan kwam en de heer De J. geen gelegenheid meer had te stoppen. De heer De J. liep eenige schaafwonden op aan de beengn en scheurde zijn kleeren on een paar plaatsen. Van de auto van den heer D. was de schijnwerper beschadigd. De motorfiets moest per vrachtwagen naar Alkmaar worden vervoerd. Naar wij vernemen, zal de schade worden geregeld, aangezièn de heer D. verzekerd is. ZU1D-SCHARWOUDE De vroeger alhier werkzaam zijnde volon tair ter gemeente-secretarie, de heer A. Groen, thans ambtenaar ter secretarie te Monster, slaagde voor het examen gemeen- te-financiën. MARGUéRITE GAUTHIER. De nieuwste film met de groote Garbo in Theater RoyaL Na een doorslaand succes met „Pygma- lion" te hebben behaald, zal het Theater Royal de volgende week een ander zeer de aandacht trekkend filmwerk op het pro gramma nemen. n.1. „Marguérite Gauthier, de „Dame met de Camelia's", een verfilming van het wereldberoemde boek van Alexan- der Dumas. Bijzondere aantrekkelijkheid heeft deze film, doordat Greta Garbo en Robert Taylor. een nieuwe snel de hemel in schietende Amerikaansche ster, de hoofd rollen «--clcn. De glorie en ondergang van een meisje uit het frivole societvleven van Parijs in de vorige eeuw is hot onderwerp van deze dra matische film. Een diep tragisch wezen, soms schitterend van ware zielenadel, is de ze door velen verguisde „dame met. de ca melia's", zoo genoemd om haar voorkeur voor deze bloemen. In de lichtstad leidt zij een vroolijk leven, zonder zich te bekom me- ren om haar zwakke gezondheid, die haar snel ten grave zal sleepen. Het schijnt wel of zij uit de volheid van het leven wil grijpen wat dit haar aanvankelijk te kort heeft gedaan. Groote liefde koestert zij voor den betrekkelijk armen Armand Du val, maar moet uit geldgebrek dikwijls haar gunsten schenken aan Baron de Narville. Zij- besluit op een gegeven oogenblik defi nitief mot haar lichtzinnig verleden te bre ken, vertrekt uit Parijs en wordt door Ar mand in een behoorlijk huisje geïnstalleerd. Eer^ idyllische tijd breekt aan voor de twee gelieven. Alles schijnt nu toch voor goed in orde, maar plotseling komt geldgebrek aan de deur kloppen. Marguérite krijgt dan de i overtuiging, dat zij ArartSnd niet langer tot last mag zijn en wordt daarin gesterkt door een bezoek van Armand's vader, die dit liefdesavontuur van zijn zoon zoo snel mogelijk beëindigd wil zien. Zij vertrekt., om het laatste restje van haar verwoeste gezondheid te gaan offeren in het genot zuchtige Parijsche nachtleven. Slechts de liefde voor Armand blijft in haar; nog één keer zien zij elkaar terug en Marguérite belooft terug te zullen komen op het land. Voor zij echter een nieuw leven kan be ginnen. sterft zij in Armand's armen. Garbo blijkt ook in dit filmwerk weer Scène uit Marguérite Gauthier. een vrouw uit "duizenden, een actrice, van wie het nog steeds niet duidelijk is, of do regisseur haar leidt, of zij den regisseur. Ongetwijfeld is het knap werk, dat de spel leider Gcorge Cukor hier gepresteerd heeft. Voortreffelijk heeft hij Robert Taylor tegen Garbo weten af te wegen, zoodat er van een volkomen harmonisch spel in volledige over gave gesproken kan worden. Geen toeschouwer za! aan den diepen indruk, die deze film maakt, kunnen ontkomen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5