J kunt er zeker van zijn: Fa. HERM. DE RAAT De bloembollencultuur wil zich ontdoen van de overheidsbemoeiing ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM W Middeleeuwsch en modern heksenproces Economische beschouwing DOOR KLOOSTERBALSEM Raad Callantsoog Zaterdag 26 Juni 1937 Tweede blad EEN LEERZAAM EXPERIMENT. Iedere maatregel, welke ook, ls altijd te beschouwen als een experiment. De bedoe ling er van is steeds om iets bepaalds te be reiken. Of men daarin zal slagen staat nim- aier bij voorbaat vast en slechts de toekomst sal ons misschien kunnen loeren of het 'be oogde succes inderdaad is bereikt. Mis schien! Want in het gewirwar der elkaar vaak kruisende en tegenwerkende invloeden uit onze samenleving, is het resultaat nooit nauwkeurig vast te stellen. Wanneer bijvoor beeld een regeering er toe over gaat de pro ductie van een zeker artikel te beperken, dan zit daarin een tendenz tot prijsstijging. Gaan echter tegelijkertijd een aantal afzet gebieden over tot invoerverboden, zoodat de verkoopsmogelijkheden plotseling sterk da len, dan bestaat de kans, dat niettegenstaan de de rcgeeringsbemoeiïng de prijzen toch Dmlaag gaan. Onjuist zou het dan zijn te zeggen, dat de maatregelen van de overheid geen resultaten hebben afgeworpen, dat ze yerkeerd gezien of overbodig waren. Een andere, sterkere invloed heeft ze doorkruist, faat is alles. Een £erïe overheidsmaatregelen, die steeds Sn een bijzondere kwade reuk hebben ge- fctaan bij de belanghebbenden, zijn die, wel ke genomen werden ter saneering van de {veeteelt-, land- en tuinbouwbedrijven. Het is ïiiet onze bedoeling heden een discussie te Openen over de resultaten, welke ze hebben afgeworpen. Er zijn voor- en tegenstanders ivan saneering, hetgeen er op wijst, dat blijk baar toch ook wel iets ten gunste er van .valt te zeggen. Ook zijn onze Nederlandsche Iplattelandsindustrieën er nog en dat feit is een getuigenis op zichzelf. Het zou na- jnelijk ook anders hebben kunnen zijn. Ten slotte meenen we er op te kunnen wijzen, jdat door verschillende landbouworganisaties herhaaldelijk krachtig op overheidsbemoei ing is aangedrongen, ja. dat in deze dagen 'de welhaast belangrijkste taak dezer orga nisaties schijnt te zijn geworden een gere geld overleg plegen met de regeering om trent de door deze laatste te verleenen hulp jen steun. Toch zijn er aan regeeringsinmenging be swaren .verbonden, We hebben wel eens eerder aange toond, dat de overheid altijd tot op zekere hoogte moet generaliseeren. Wanneer ze een bes-luit neemt, wor- den de belanghebbenden over één kam geschoren, want het is onmoge lijk rekening te houden met ieder afzonderlijk. Het gevolg is dus steeds een bevoordeeling van den écn, een achteruitstelling van den ander. Daarnaast brengen regeeringsmaatrcgelen Steeds met zich mee een bureaucratische rompslomp. Er komen ambtenaren die moe ten controleeren, omdat er altijd belangheb benden zijn, die de voorschriften trachten te ontduiken. De lust hiertoe wordt grooter, naarmate de voordeelen er van toenemen en het gevolg is soms een hevig duel tus- schen vindingrijke producenten en geslepen controleurs. Hetzelfde spelletje, dat wc ook kunnen aanschouwen tusschen smokke laars en grenswachters en dat spannender wordt, naarmate het een of ander land zijn invoerrechten meer verhoogt. De voordeelen van het smokkelen worden dan grooter, de Controle moet worden verscherpt. Het is alles zuiver menschelijk. Maatre gelen brengen met zich mee de mogelijkheid van het ontduiken er van en dus bureaucra- Jie en controleurs. -• *4» Deze conïröle wordt altijd aangevoeld als Ben onvrijheid, als een last. En zoo bevat hierdoor alleen reeds iedere regeeringsmaat- regel reeds een kiem in zich, die wellicht eenmaal zoodanig kan uitgroeien, dat de op heffing van het overheidsvoorschrift er het gevolg van is. Bij de Nederlandsche bloembollencultuur \verd deze onvrijheid als een zoo sterke last Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben .Ik had den geheelen dag door regen- achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. Sch. te den H. ftlf|fEB'C origineel ren inzaob „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren ^chroofdoos 85 et Potten: ct. en 1.0» gevoeld, dat op een dezer dagen gehouden vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd besloten met een groote meerderheid van stemmen aan de regeering voor te stellen de bedrijfsmaat- regelen, die tot dusverre werden genomen, niet langer te handhaven. Zoo goed als een maatregel een experi ment is, is dat ook het geval met de op heffing van een maatregel. Het is onmogelijk met zekerheid te voorspellen, welke daar van de gevolgen zullen zijn. De anti-saneer ders uit de bloembollencultuur kunnen zich terdege vergissen. Zulke vergissingen zijn vaker voorgekomen, waarbij men zou kun nen wijzen op het streven, dat na den oor log algemeen in producentenkringen ont stond om zich te ontdoen van de dwingende regeeringsbepalingen. Toen die inderdaad werden opgeheven, bleek menigeen, dat zijn verwachtingen lang niet in ieder opzicht werden bevredigd en velen dachten later met eenig leedwezen terug aan den goeden tijd, die toen achter hen lag, maar die niet terugkwam. Dat men in bloembollenkringen een soort gelijk iets zou kunnen beleven lijkt ons te meer mogelijk, omdat, men zich bij de ar gumentatie voornamelijk baseert op het on aangename der onvrijheid en daarnaast op moed. Op zichzelf is dat een goede mensch e- lijke karaktertrek, echter, er zijn meer din gen, die den einduitslag bepalen. Toch mag men hopen, dat de regeering het experiment aanvaardt. Immers, er valt door te leeren. Tot dus verre zijn alle saneeringsmaatregelen be schouwd als crisismaatregelen, dat wil zeg gen: ze zijn tijdelijk. Kan men er inderdaad buiten, dan heeft het weinig zin ze langer te willen handhaven. Dooreen genomen is onze bloembollencul tuur vermoedelijk een der sterkeren in den lande. Waar de belanghebbenden nu zelf het experiment, waartoe eenmaal toch dient te worden overgegaan, aandurven, kan de regeering zonder groot risico harerzijds de proefneming wagen. De verantwoordelijk heid eener eventueele mislukking zou al leen drukken op de schouders der geïnteres seerden: ze hebben het zoo gewild. De resultaten kunnen van dien aard zijn, dat ook de bevrijding van andere bodem- industrieën straks aan de orde zal kunnen worden gesteld of ze kunnen het inzicht brengen, dat de tijd voor een herhaling nog niet rijp is. Leerzaam zal de proef zeker zijn. Hevige hoofdpijnen maakten haar hulpeloos. Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vrecselijke hoofdpij nen geheel opgehouden." Mevr. M. W. Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme ver ontreinigen en de algeheele gezondheid on dermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoodat de hoofdpijnen voorgoed verdwenen zullen zijn en tevens de oor zaak van verschillende andere aandoenin gen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw afvoerorga- nen niet behoorlijk werken, wordt wegge nomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij. A'dam voorkomt. wanneer U in onze étalage die beeldige schoentjes ziet, dat U niet hoeft te zeggen: Och, die passen mij toch niet! Onze schoenen zijn niet alleen juweeltjes van vakbewer king, maar ze mnnten juist uit door hun pasvorm. U hoeft niet altijd van die zware, lompe steunschoenen te dragen. Wij hebben voor U uitgebreide collecties, in ele gante modellen, speciaal voor moeilijke voeten, allen met stalen veer voorzien. U loopt er zoo op weg! "LANGESTRAAT 80 - ALKMAAR. - TELEFOON 3383. Gratis voetonderzoek. - Hygiënisch ingerichte Pedicure-inrichting. Stennzolen naar gipsafdruk. Vakkundige reparatie-inrichting. Alleenverkoop: „BALLY" en SALAMANDER SCHOENEN. Werkverschaffing wordt tijdelijk stopgezet. Callantsoog sluit zich aan bij de verwerkingsinrichting Barsingerhorn. Onder voorzitterschap van burgemeester G. D. Rehorst vergaderde gisteren de Raad dezer gemeente. Afwezig de heeren Weij en van Graas. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Ingekomen ïs ©en brief van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat een bedrag van f 14-30 als bijdrage in het laagspan ningsnet met ingang van 1 Januari 1938 verlaagd wordt met 10 pet. Door den Raad van Beroep is afgewezen het beroep van den heer W. H. Krimp te Schag>cn inzake ontheffing van het betalen van woonforenscnbelasting. Voorts is ingekomen het Kon. Besluit, houdende goedkeuring van het Raadsbe sluit tot afschaffing der Woonforensenbe- lasting. De minister van Sociale Zaken heeft zioh bereid verklaard de gemeente eventueel bij de steunregeling in te deelen in de 8ste klasse i.p.v. in de 9de. B. en W. hopen het echter zoo lang mo gelijk zonder steun te kunnen stellen. Wel raken de objecten voor werkverschaf fing langzamerhand op, zoodat B. en ,W. uitzien naar nieuwe. Van 14 Juni tot 25 September 1937 wordt de werkverschaffing opgeheven. Daar er momenteel geen arbeiders in werkverschaf fing zijn, brengt deze regeling geen bezwa ren mee. Het Witte Kruis heeft een adres ingezon den om subsidie voor den ontsmettings- dienst. B. en W. stellen voor deze post op de begrooting 1938 te plaatsen. Alle mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen en tot het voorgestelde wordt besloten. Wijziging legesverordening. Voorgesteld wordt instelling van tarieven voor inlichtingen uit het bevolkingsregis ter, zulks in verband met de voorschriften van het Besluit Bevolkingsregister 1936. B. en W. stellen voor in rekening te brengen het maximum, n.1. 5 ct. per inlich ting. Bij een grooter aantal kan reductie worden gegeven. Wijziging schoolgeldverordening. Daar naar de meening van B. en W. bij de nieuwe schoolgeldverordening nog per sonen buiten den aanslag voor schoolgeld vielen, doet het college thans een voorstel om de verordening in dien zin te wijzigen, dat naast den bestaanden grondslag, welke gebaseerd is op de gemeentefonds- en ver mogensbelasting, nog in aanmerking ge nomen wordt de hoofdsom der personecle belasting. Nog niet alle mens'clicn betalen een bij drage, die dat billijkerwijs wel zouden moeten doen. B. en W. stellen voor bij een hoofdsom pers. hel. van f 1f 5 3 gulden schoolgeld te heffen, van f 5—10 4 gulden -enz., op klimmend met f 1 per f 5 pers. bel. tot 40 gulden toe. De heer Vries vraagt of er niet onbillijk heden mogelijk zijn. Do Voorzitter verklaart, dat dan ont heffing verleend zal worden. De vergadering gaat accoord met het voorstel. Verzoek Esperanto-club, om een schoolokaal besohikbaar te stel len. Door de Esperanto-club „Ciam Antanen" alhier wordt verzocht voor de clubavonden de beschikking te mogen hebben over een der lokalen der O.L. school. Het wordt te bezwaarlijk voor de club om steeds zaal- huur te betalen. B. en W. vinden, dat het verzoek voor inwilliging vatbaar is en stellen voor het betreffende lokaal een avond per week be schikbaar te stellen .onder dc gebruikelijke voorwaarden van netheid en ordelijkheid. Destructie vee en vleesch. Behandeld wordt vervolgens de gemeen schappelijke regeling i.z. destructie van vee en vleesch tusschen de gemeenten van den kring Barsingerhorn en die van den kring Alkmaar. B. en W. stellen voor zich bij de gemaak te regeling aan te sluiten. Een Europeesche vermaardheid» de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bil hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn. bi) Apoth«k«o OroglitG!» Dutlm O«o< Voof N#dftand- De voorzitter gelooft, dat de gemeente voordeel bij de regeling zal hebben. Conform besloten. Aan de orde is dan een wijziging der be grootingen 1936 en 1937. Enkele kleine afwijkende posten moeten worden vastgesteld. Ged. Staten heeft medegedeeld, dat de commissie voor de gemeentebegrootingen oordeelde, dat het op de begrooting uitge trokken bedrag voor steunregeling en werk verschaffing verlaagd kan worden van f 4100 op f 3000 B. en W. stellen voor, gezien de gunstige resultaten der werkverschaffing, maar re kening houdend met ongunstige toekomst mogelijkheden, Ged. Staten te verzoeken dit bedrag netto vast te stellen i.p.v. bruto, d. w.z. met het in aanmerking nemen van de door de N.V. Zwanewater te restitueeren f 800.- Voorts stellen B. en W. voor aan den heer N. J. Schut, tijdelijk H. d. S. een gratifi catie toe te kennen van f 200.-, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Vergadering gaat hiermee accoord. Reclame schoolgeld. De heer A. de Graaf verzoekt ontheffing van schoolgeld voor het laatste kwartaal 1936, zulks in verband met zijn inkomen. B. en W. stellen voor afwijzend hierop te beschikken. Conform besloten. Commissies tot wering van schoolverzuim en plaatselijk schooltoezicht. Wegens periodieke aftreding van de le den Jn. Weij Pzn. en Jb. Mooij Mzn., in de commissie tot wering van schoolverzuim worden ter benoeming aanbevolen: Jn. Weij Pzn. en Jn. Zwaan, Jb. Mooij Mzn., en K. ten Boekei. Voor de vacature A. van Meerten ïn de commissie van plaatselijk schooltoezicht worden aanbevolen T. Koerts en mej. C. List. Voor eerstgenoemde commissie worden benoemd de heeren Weij en Mooij, voor laatsgenoemde commissie de heer Koerts. Benoemingen. Tot voorzitter der commissie van advies voor de arbeidsbemiddeling wordt benoemd burgemeester Rehorst, die tevens voor de gemeente zal optreden als vertegenwoordi ger in polderzaken. De voorzitter, dankt den heer Kooger, die deze functie tot nu vervulde, in warme ber woordingen voor het door hem verrichte werk. In de vacature A. van Meerten wordt als lid van het hoofdstembureau benoemd de heer T. Koerts. Het kohier brandassurantiebelasting 1937 ad. f 794,75 wordt vastgesteld. Ontheffing hondenbelasting 1937. Door Mr. Breebaart wordt ontheffing ge vraagd van hondenbelasting voor het 2e halfjaar, daar verzoeker zich thans te Zijpe gevestigd heeft. B. en W. zullen voorstellen de gevraagde ontheffing te verleenen. Aldus besloten Daar bij de rondvraag niets te berde wordt gebracht sluit de voorzitter deze ver gadering, die nauwelijks drie kwartier duurde. DEN HELDER DUIVELS CONTRACTEN. Zelden heeft een moordproces zoo veel beroering gewekt als dat te gen de „heks van Merkelbeek", waarvan zich Maandag weer een scène in de Brabantsche hoofdstad heeft afgespeeld. Dat een vrouw de hoofdrol vervulde in deze lugubere zaak, heeft er niet weinig toe bijgedragen, het monster achtige nog scherper op den voor grond te stellen. Moeilijker dan het verhoor van een stel letje „zware jongens" viel het den rechters deze wreede vrouw tot een bekentenis te brengen. Niets maakte indruk op de mis dadigster; toen zij met de lijken der slachtoffers geconfronteerd werd, vertrok zij geen spier; bij den aanblik van de schedels dér vermoorden, die op de groene tafel vóór de rechters waren opgesteld, bleef zij onbewogen De advocaat-generaal merkte 'dan ook op, dat deze* moord is gepleegd met een cynis me. een duivel waardig. „Duivelskind", zoo hoonden de bewoners van het Limburgsche plaatsje Merkelbeek de 64-jarige vrouw, die vroeger uit de ou derlijke macht ontzet werd en een zeer on gunstige reputatie had. Later werd de naam „Duivelskind" omge doopt in „heks", de vrecselijkste naam, dien men een vrouw geven kan. En toen zij eenmaal, na dien grmvelij- ken nacht van 22 op 23 November 1936 be schuldigd werd van den moord, gepleegd op den ouden landbouwer en diens schoon zuster, kreeg het woord „heks" de volle maat van zijn lugubere betcekenis. "Want „heks" ls de eeuwenoude betiteling voor de vrouwen, die, naar het volksgeloof, zich met. den duivel in eigen persoon ophielden! Deze heksen waren door "de lucht rijdende vrouwelijke monsters. Ze waren er op uit, om door het aanwenden van allerlei toovermiddelen haar medemenschen te be- nadeclen! De door "den Duivel bezeten vrouwen spookten 's nachts door de lucht en zij waren het. die in de gedaante van katten of wolven door het. luchtruim zwierven, zoo geloofde men, onweer maakten en de we reld .beheksten". Met bewonderenswaardige 'fantasie Heeft men het riuivelsfestijn geschilderd. Op be paalde tijden hield de duivel groote hof feesten. Als plaats van samenkomst waren bepaalde heksonbergen berucht, zooals de Blocksberg in den Harz. De Heksen verlieten 'dan Haar woningen op bezems, hooivorken, stokken, bokken of honden door dc schoorsteenen cn snelden in pijlsnel le vaart naar de bepaalde plaats, waar de duivel, in een gedaante van een bok of mensch, op zijn troon zat. de nieuwe heksen plechtig in wijdde en zich liet huldigen, terwijl de heksen na de inwijding een woesten dans om zijn troon hielden. Dan werd een weelderig feestmaal aan gericht en met het krieken van den ochtend werd dc. terugtocht aanvaard en gaf de duivel aan ieder een tooverpocdcr mee. tot uitoefening van alle soorten heksenstreken. Deze hijgeloovige gedachten die de volksgeest met angst vergiftigden, leefden reeds in de oudheid; men vindt ze zoowel bij de Grie ken cn Romeinen als bij dc Germanen. Meen nu niet, dat die heksen ongestraft konden blijven rondloopen! Heksenprocessen vonden sinds de vroege middeleeuwen herhaaldelijk plaats. Het ging cr wel een beetje minder mild toe dan bij een modern heksenproces uit 1937! Al werd dezer dagen tegen de Merkelbeeksche 15 jaar gevangenisstraf gcëischt, hetgeen bij een vrouw van haar leeftijd gelijk staat met levenslang, toch is ze werkelijk te pre- ferecren boven de gruwelijke straffen, die men is vroeger dagen voor de boosdoen sters bedacht! Pijnbank en brandstapel. Kerk en Staat, 'die ïn het bestaan "der duivelscontracten zoo goed als het volk ge loof hechtten, stelden de strengste vervol gingen in. En wees het volk eenmaal de een of andere vrouw als heks aan, dan kwam de Inquisitie er aan te pas ©n kon de misdadigster den brandstapel beklim men, nadat de pijnbank haar tot een be kentenis gedwongen had. Er verscheen in Duitschland ïn '1487 zelfs een special wetboek voor heksenaangele- genheden. Dit wetboek schreef o.m. voor, dat een rechter, als hem een gerucht over duivelsvrouwen ter oore was gekomen, een onderzoek moest instellen en getuigen hoo- ren. waarbij het was toegestaan, dat vaders tegen hun kinderen getuigden en ook echt- genooten elkaar den weg naar den brand stapel mochten openenDe verdediger mocht niet al te hard pleiten, daar hij dan kans liep zelf op de pijnbank terecht te komen Somtijds behielp men zich zonder beken tenis met een heksenproef. Vond men op het lichaam der heks er gens een moedervlek, dan was die zonder uitzondering het teeken, waarmede de dui vel haar gemerkt had. Dit heksenteeken werd met naalden doorstoken; voelde de gestokene geen pijn, dan was zij zonder twijfel schuldig. Ook paste men de verdrin- kingsprocf toe. Bleef het slachtoffer drijven, dan was er sprake van schuld. Zonk ze, dan kon aan haar onschuld worden ge loofd, maar moest ze de „proef" meestal met den dood bekoopen. Nog op het einde der 16e eeuw werden alleen in Lotharingen 800 heksen verbrand. Als een nachtmerrie lag het spook der heksenvrees op het volk. Overal hadden geestelijke en wereldlijke rechters hun spi onnen. Eerst aan het einde der 17e eeuw kwam er een verademing werd het heele duivels- en heksenstelsel fel bestreden, o.a. door den Amsterdamschen predikant Bal- thasar Bekkcr. Doch nog tegen het midden der vorige eeuw hadden hier en daar de vreeselijke processen plaats. En thans, nu de nachtmerrie geweken is en de mensch met wakkere oogen de we reld inkijkt, verschaft een modern heksen proces hem een bijna middeleeuwsche sen satie, wrijft hij zich de oogen uit en pro beert de onmenscheüjk harde gedragingen van de heks van Merkelbeek te rijmen mot de aanwezigheid van een menschelijke in borst, óók in deze moordenares. 5 Juli zal dit proces zijn beslag .krijgen. En zal in 't Limburgsche volksbrein de heks van Merkelheek als een duister fantoom blijven voortleven, wellicht nog aan huive ringwekkendheid winnen..

Schager Courant | 1937 | | pagina 5