Zuid-Amerika Onlusten aan het Aragonfront >iedt onzen handel een prachtkans Theo uit Breda Krachtig optreden tegen schijnactes SPANJE De nieuwe Japansche gezant bij minister Colijn Saterdag 26 Juni 1937 Derde blad iet Ie toekomst heeft er aar tenten opgeslagen Ruime plaats voor landverhui zers. In de rede, die jhr. mr. dr. H. A. van arnebeek, de leider van de onlangs in ns land teruggekeerde Nederlandsche han- elsmissie naar Zuid-Amerika, gisteren te iaarlcm voor de Nederl. Mij. voor Handel n Nijverheid hield, wees hij er o.m. op, dat 'ederland in Brazilië, Argentinië en Chili igenover een geweldige concurrentie staat, •eze concurrentie komt niet allen van de jde van Engeland, Amerika en Italië, maar ok van Japan, Duitschland, Belgie en Tsje- ho Slowakije. In Brazilië en Chili heeft •uitschland een voorsprong maar in Argen- nië heben wij daarentegen 'n voorsprong an 20 procent door de daar voor ons gel ende deviezen régeling, aldus spr. Een schaduwzijde is, vervolgde jhr. van Karnebeek, dat ons land in deze landen steunpunten mist., die andere landen er hebben. Wij heb ben er weinig kapitaal investeerin- gcn. Engeland, Amerika, Duitsch land, Italië en zelfs België hebben er steunpunten van allerlei aard, die de afzet naar deze landen bevorde ren en die wij missen. De Holland- sche Bankunie, die zich zeer gunstig ontwikkelt en een gewaardeerde positie inneemt, zou van dergelijke steunpunten groot voordeel hebben gehad. De machten in Zuid-Amerika zijn voor iet grootste deel prijsmachten en men zegt vel, dat onze producten niet bepaald goed- ;oop zijn. Voor dit algemeene beeld kwam de missie te staan en daaruit moest zij haar conclusies trekken. Zij is van meening dat er voor ons land geen' reden is om negatief tegenover deze landen te staan. Er zijn nog hiaten genoeg in de productie van verbruiksartikelen, afgescheiden van wat er nog aan halffabrikaten en kapitaalgoederen kan worden bereikt. Ook voor onze metaalindustrie en scheepsbouw zijn er nog mogelijkheden en het is de overtuiging van de missie, dat met het noodige persoonlijke contact voor onzen export hier veel bereikt kan worden. Spp* wijst, er verder op, dat als men in leze landen'iets 'wii bereiken, men ze zeer nten§ief moet bewerken en zich sterk zal noeten aanpassen zooals anderen hebben gedaan, Ook aan de daar te lande geleende .landclsusances zal men zich moeten aan passen Spr. citeert in dit verband het boek ran mr. van Balen over Argentinië. Om teslagen is verder van groote beteeke- nis de vertegenwoordiging van den import Iedere vertegenwoordiging moet zich aan passen aan de sfeer van het land. De ver tegenwoordiging van andere landen is in teer goede handen. De vraag is of in het algemeen gesproken hetzelfde van onze be langen gezegd kan worden. Er is geen reden meer voor twij fel aan de koopkracht van deze landen. Spr. heeft ook den indruk, dat de aarze ling ten aanzien van ZuidAincrika veroor- taakt wordt door twijfel aan de koopkracht van deze landen in vergelijking met andere werelddeelen. Deze landen maken echter een periode Üoor van sterke ontwikkeling er hecrscht op het oogenblik een periode van bloei en men werkt er met de dynamiek en het op timisme waarover men daar beschikt aan Op zoek naar een ontwerper. De N.V. Vernis- en Verfwarenfahriek v.h. J. Wagemakers Zonen, te Breda, zond ons het programma voor. een prijsvraag, welke zij uitschrijft voor een mascotte. Deze mascotte, die in kleur zoowel als in Twart-wit moet- worden ingezonden, is bestemd als symbool van het fabrikaat in zooveel mogelijk relame-uitingen der fabriek te worden verwerkt. Dus b.v. voor producten zooals Teolin lak- vervén. Teoflux autolakken, Teocote muur verven, teoloid meubellakken, teoferro roest werende verven, enz., enz. Het ligt dan ook voor de hand, dat deze nieuwe reclame-fi guur den naam Teo zal dragen. Als prijzen voor de beste ontwerpen wor den uitgeloofd: een eerste prijs van f250. een tweede prijs van f100.een derde prijs van f 75.en drie premies elk van f 25.—. De jury bestaat uit den heer Ph. van Al fen, directeur van het Adviesbureau Van Alfen: den hr. H. F. C T. Jacometti, direc teur van de N.V. Vernis- en Verfwarenfa hriek v.h. J. Wagemakers Zonen; mej, E. Schrijver, reclame-chef van de N.V. Ver nis- en Verfwarenfahriek v.h. J. Wagema kers Zn.; Jhr.; W. J. H. B. Sandberg, be stuurslid van het Genootschap voor Recla me en Ir. H. J. W. Thunissen, architect B.N.A. Hot programma, dat is samengesteld met inachtneming van de Algemeene Nederland sche Prijsvrnagregelen, is gratis op aan vrage verkrijgbaar bij de N.V. Vernis- en Verfwarenfabriek v.h. J. Wagemakers Zn. te Breda. De prijsvraag staat open voor ontwerpers, woonachtig in Nederland, en voor Neder landsche ontwerpers, wonende binnen Euro pa. De termijn voor inzendingen sluit op 31 Augustus a.s. de vernieuwing en den vooruitgang. Dit zal ook de koopkracht ten goede komen. In Argentinië is deze grooter dan in Brazilië al neemt ze ook daar toe. In Chili is de toestand door den val van de salpeter nog minder gunstig, maar de regeering streeft met kracht naar het vinden van andere economische hulpbronnen en niet zonder succes. Spr. vraagt zich af, of het oogenblik niet gekomen is om in ons. economisch bestel naast de Aziatische kaart waarop Indië is afgebeeld, ook de Amerikaansche kaart op te nemen. Anderen zijn .ons voorgegaan en als wij niet volgen, is onze plaats bezet. Vaststaat, dat de toekomst in die landen een deel van haar tenten heeft opgeslagen. De immigratie-conventie. f Spr. merkt voorts op, dat men in Zuid- Amerika door de beperkingen, die de al daar gevolg immigratiepolitiek medebrengt verlegen zit met betrekking tot de behoef te aan menschen. In dit verband wijst spr. op de conventie die de missie met Argentinië heeft ontwor pen en die een oplossing vormt voor het immigratieprobleem, die in heel Zuid-Ame rika de aandacht heeft getrokken. Spr. hoopte dat deze conventie tot stand zal ko men, waardoor ook ons land er steunpun ten zal krijgen. Spr. wijst verder op de mogelijkheden voor onzen landbouw, op den afzet van fok- vee en van ardappelen. De missie heeft besluit Jhr. v. Karne beek, waar het mogelijk is, haar plicht ge daan Op deze grondslagen zal zij voort bouwen. De beslissingen staan echter bij anderen en deze beslissing is voor ons land van groot belang. De rede van Jhr. van Karnebeek werd door luid applaus gevolgd. Tegen een zaakwaarnemer te Amsterdam een Jaar geëischt. Verleden jaar voerde een drukker te Am sterdam een civiel proces over een bedrag van f200.dat hij aan een collega moest betalen voor uitbesteed werk en welke be taling hij weigerde omdat z.i. het drukwerk niet goed was uitgevoerd. Tenslotte werd de man, die een eisch in reconventie had ingesteld, door den kanton rechter veroordeeld. Dit civiele proces echter had twee straf processen tengevolge. Een getuige werd ver volgd wegens meineed en door de rechtbank veroordeeld. Bovendien bleek tijdens de be handeling van de meineedzaak dat de druk ker, die gedagvaardwas om de f 200.- te betalen, zich van tevoren „veilig" had ge steld. In een schijnac^c had hij zijn hee- le hebben en hödflen z.g.n. verkocht aan zijn dochter voor een bedrag van f2000.Hij zou dan in dienstbetrek king bij haar komen. De Officier was van oordeel, dat tegen het eu vel van de schijnactes met kracht diende te worden opgetreden. Hij nam de acte en de bijbehoorende quitantie in beslag en stelde een ver volging in tegen den zaakwaarnemer Van B., leider van „Union Express, Rechtskundig Bureau voor stad en lande", wegens uitlokken van valsch- heid in geschrifte. De man stond gisteren terecht-voor de arrondissementsrechtbank te Amsterdam. De Officier van Justitie Mr. De Blpcourt zeide in ?ijn requisitoir, dat we nu eindelijk eens een kijkje achter de schermen krij gen en duidelijk zien hoe verschillende per sonen in Amsterdam „de rechtspractijk" be oefenen. Het verwonderde spr. dat deze man niet preventief zat, gezien het gevaar dat hij oplevert voor anderen, die door het op volgen van zijn adviezen kans loopen in de gevangenis terecht te komen. Er dient hier een sprekend voorbeeld te worden gesteld. De Officier vorderde tenslotte een gevan genisstraf van een jaar en verd.'s gevangen neming bij de uitspraak, die op 30 Juni werd vastgesteld. De totaal vernielde melkauto van Nuyens en de zwaar gehavende autobus van de firma Naastepad, die gisteren nabij vliegveld de Kooij op elkaar botsten- Keuring voor de T.T.-races Enkele landgenooten doen niet mee. Op den laatsten dag voor de T.T.-races vond oudergewoonte de keuring der machi nes plaats op het terrein te De Haar, Dege nen, die tijdens de voorgeschreven trainings ronden niét de vastgestelde gemiddelden ge maakt hadden, werden onherroepelijk dooi de wedstrijdcommissie van deelneming uit gesloten. In de 250 c.c.-klasse trof onzen landgenoot J. de Vreugde met D.K.W. dit lot. In de 350 c.c.-klasse start Stanley Woods definitief niet. Onze landgenoot Buys komt evenmin uit. Verder heeft onze landgenoot Jansen met Matchleses de gevraagde tijden niet kunnen halen, terwijl Dupont ("Nederland) in deze klasse evenmin zal starten. Gedurende de training, die zeer rustig is verloopen, zijn de gemiddelde snelheden in alle klassen drie a vier K.M. opgevoerd, zoo dat ook ditmaal een spannend verloop dei- races kan worden tegemoet gezien. Ernstig motorongeluk te Soesterberg Motorrijder zwaar gewond. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft zich tegenover „Huis ten Halve" te Soester berg én ernstig motorongeluk voorgedaan. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is hier de uit Tilburg afkomstige motorrijder H. O. in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting kotnende auto, bestuurd door den heer II. uit Amersfoort. Door de botsing sloeg de auto over den kop, doch de bestuurder kwam er wonder boven wonder ongedeerd af, terwijl de auto vrij wel niet werd beschadigd. Ernstiger was het met O. gesteld. Hij liep een schedelbreuk op en is, nadat hem gees telijke en geneeskundige hulp was verleend, in schier hopeloozen toestand naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Inwerkingtreding der voorrangswegen Toch op 4 Juli a.s. De A.N.W.B. meldt, dat de meening, als zou de in werking treding der aanwijzing van voorrangswegen op 4 Juli a.s., welke voor een groot gedeelte van het rijkswegen- net geldt, worden uitgesteld, daar met de aanduiding van die wogen niet gereed geko men zou kunnen worden, onjuist is. De voorrang op de bedoelde rijkswegen treedt inderdaad den 4den Juli a.s. in wer king. Felle brand te Blerick Vrouw bij het naar buiten sprin gen gewond. Gisternacht omstreeks een uur is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in een pand aan de Maasbreeschestraat. te Ble rick ("L.), bewoond door den heer P. Bouten. De bewoners, man, vrouw en eenige kinde ren, werden door een voorbijganger gewekt. Daar op dat oogenblik de brand reeds een grooten omvang had aangenomen, moesten zij uit het raam van de eerste verdieping springen. Hierbij brak mevrouw Bouten het hielbeen. Zij moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Het huis waar in een café en een stoffeerderij van den heer Bouten gevestigd waren, brandde ge heel uit. De bewoner is zoowel tegen brand als be drijfsschade verzekerd. Onze Oost. DE „TJERIMAI" WERKT WEER. De „Tjerimai", die gelegen is nabij Che- ribon (Java), stootte Donderdag rookkolom men uit, hetgeen gepaard ging met drie lichte stooten, welke te Lingga-djati werden gevoeld. Het bestuur waarschuwde den Vulkanologischen dienst. Aneta meldt voorts uit Bandoeng, dat op de onderneming Arga Lingga, gisteren te 7.25 uur gerommel werd waargenomen. Woensdag is daar een aschregen gevallen. Dr. Neumann van den Vulkanologischen dienst is met eenige mantris naar de „Tjeri mai" .vertrokken, Autobotsing te Den Haag Vier personen licht gewond. Gistermiddag, even over half drie, zijn op den Benoordenhoutscheweg te 's-Graven- hage ter hoogte van „filmstad" twee auto's een taxi en een particuliere wagen, op elkaar gebotst. Hoewel de beide wagens zwaar beschadigd werden, waren de verwondingen, welke de vier inzittenden, 2 dames en 2 heeren, niet van ernstigen aard. Alle slachtoffers konden, na in „Brono- vo" waarheen de geneeskundige dienst hen vervoerd had verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Het ongeluk moet te wijten zijn aan een fietser, die plotseling den weg overstak. Jongetje verongelukt In de Bussumschestraat te Den Haag is gistermiddag omstreeks kwart voor drie een 3-jarig knaapje, H. de B., wonende in ge noemde straat, door een vrachtauto overre den. Hoewel het ventje reeds herhaalde malen door den chauffeur gewaarschuwd was, was het toch achterop de auto geklommen, met het gevolg dat, toen de vrachtwagen zich in beweging zette, de jongen er af viel en onder het rechterachterwiel terecht kwam. Het jeugdige slachtoffer was vrijwel op slag gedood. De G.G. en G. D. heeft het lijkje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. WIJZIGING IN DE DEPARTEMENTALE STRUCTUUR. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen, dat de binnenscheepvaart, welke thans onder het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart ressorteert, zal overgaan naar het departement van Water- staaL Spionnage-complot te Valencia Opmarsch in het Noorden vor dert; groot offensief aan het Ja- rama-front verwacht. Uit Barcelona wordt gemeld, dat bij het bekend worden van den val van Bilbao aan het front van Ara- gon onlusten zijn uitgebroken, wel ke tot bloedige botsingen hebben ge leid. In Bujaraloz, het hoofdkwartier der anarcho-syndicalistische militie, heeft zich een generale staf gevormd, welke onafhankelijk van den roo- den bevelhebber aan het Aragon front, Pozes, wilde optreden. Van Valencia uit zouden troepen naar Bujaraloz zijn gezonden, om tegen de anarchisten op te treden. Dit bericht komt uit het recht- sche Salamanca. Aan het front van Almeria hebben den vorigen nacht schietpartijen tusschen ver schillende roode troepenafdeelingen plaats gevonden. Do veiligheidspolitie te Valencia heeft een uitgebreid spionnagc- en hoogverraadscomplot ontdekt, waar bij bepaalde persoonlijkheden betrok ken zijn. Gisteravond zou een nota gepubliceerd worden, die naar men zegt nogal sensatie zou verwekken, aldus een bericht van regeeringszij- de. De troepen van Davila rukken in 2 af- deelingen langs den straatweg van Bilbao naar Santander op. Een aantal kleinere plaatsen langs dezen weg werd door de witten bezet. In Castro Urdialcs, Santona en Ampuera heeft de bevolking, naar D.N.B. nog meldt, in straatbetoogingen de overgave van San tander geëischt. Er werd op de betoogers geschoten en een groot aantal personen der burgerbevolking werd gedood en gewond. Vluchtelingen, die uit Santander te Bilbao aankomen, berichten, dat de volksfrontleiders evenals de Bas- kische regeering bereid waren, San tander over te geven, doch met na me de anarcho-syndicalisten hebben zich daartegen energiek verzet en een verdedigingscommissie benoemd die naast de zoogenaamde „regee ring" een ware terreur uitoefent. Bij hun opmarsch hebben de rechtsche troepen een nieuwen verdedigingsgordel ge vonden, gelijkende op dien van Bilbao, maar in omgekeerde richting, zoodat de loop graven en wallen naar den kant van San tander zijn aangelegd. De berichten over den treurigen toestand van Santander worden bevestigd. Een vluch teling deelde mede, dat er gebrek aan levens middelen heerscht. Santander en Asturië kunnen niets expor- tceren om levensmiddelen te verkrijgen: zij moeten integendeel 400.000 vluchtelingen uit Biskaje bovendien voeden. Het verzet van Santander kan dus slechts zeer kort zijn, aldus een bericht van den Havas- correspondent bij Franco. Santander zwaar versterkt. In koortsachtigen haast is men in de geheele provincie Santander bezig met het aanleggen van krachtige stellingen voor het bieden van weer stand aan den opmarsch der op standelingen. De fabrieken werken dag en nacht aan de vervaardiging van munitie, alle lichamelijk ge schikte personen graven loopgraven en helpen bij het oprichten der versterkingen. De Baskischc militie in Santander be staat uit 50.000 goedgewapende en wel- oefende manschappen. Volgens een bericht uit Barcelona, af komstig.van regeeringszijde. heeft gister ochtend een oorlogsschip der opstandelingen de Catalaansche kust beschoten. Er werd groote schade aangericht Bedrijvigheid aan iffe Jarama. Aan de Jarama worden dagelijks zeer be langrijke troepenbewegingen aan de zijde der opstandelingen waargenomen. Het ge- schut der regeeringstroepen neemt de vij andelijke achterhoede .zonder ophouden onder vuur om de concentraties uiteen te drijven. De regeeringstroepen hebben twee aanvallen afgeslagen om daarna met even veel kracht tot den tegenaanval over te gaan. Zeker is het, dat. aan beide zijden omvangrijke krijgsverrichtingen worden voorbereid en dat men weldra tot actie zal overgaan. Aan het Jarama-front willen de opstande lingen tot eiken prijs de troepen ontzetten, die te Maranosa, vrijwel om singeld zijn. Dagelijks ondernemen de rechtschen in dezen sector aanvallen, die afstuiten op het spervuur van de automa tische wapens van de regeeringstroepen. Maranosa is een stelling van onschat bare strategische waarde. De Cerro Pingarron. op den rechteroever van de Jarama, een punt. dat alle opera ties in het Zuiden van den Jarama-sector beheerscht. is eveneens het voorwerp van voortdurende aanvallen der rechtschen. Van dezen heuvel is de Noordelijk helling in het bezit der regeeringstroepen en de tegenoverliggende helling in het bezit der rechtschen. De Pingarron vormt een soort „niemands land", waarover de beide partijen voortdu rend strijd leveren. Gistermorgen hebben de troepen van Franco getracht, zich van den top meester te maken, doch zij slaagden hierin niet Ontploffingsramp in Canada Reeds zes dooden en vijftig ge wonden. Talrijke vermisten. In een garage te Montreal (Cana- na) heeft zich in de voorraad benzine een hevige ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan een zestal per sonen gedood en omstreeks vijftig ge wond werden. Er worden nog talrij ke personen vermist. Onder de ver misten bevinden zich naar men meent acht en twintig brandweer lieden. ITALIANEN MOGEN GEEN GEKLEURDE VROUW HEBBEN. Blanke ras in Abessinië moet zuiver blijven. Te Rome is een koninklijk besluit gepu bliceerd waaruit duidelijk blijkt dat Italië er naar streeft het Italiaansche ras in Oost- Afrika blank te houden. Italiaansche man nen, die omgang hebben met gekleurde vrouwen, kunnen met één tot vijf jaren ge vangenis worden gestraft. NOG MEER ARRESTATIES IN WIT-RUSLAND. Het Poolsche Tclegraaf-agentschap meldt uit Moskou,, dat de commissaris van de school voor zweefvliegen te Minsk fwit-Rus- land), Schuromski, de politieke leider der cavalerieschool Niestirow, de chef v^n den staf dezer school Tsjerenkiewitsj en de landbouwkundige Sinikin zijn gearresteerd. Meer dan tien in Wit Rusland wonende schrijvers zijn tot „vijanden van het volk" verklaard. De „Pravda Vostoka", welke te Tasjkent verschijnt, bericht, dat in de republiek Uzbe- kistan talrijke vijanden van het volk zijn gearresteerd, waaronder de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Faisoel- la Kohdjatef. KAZUE KUWAJIMA. De nieuwe Japansche gezant, de heer Fazue Kuwajima. heeft gistermiddag half (bic zijn opwachting gemaakt bij den mi nister van Buitenlandsche Zaken ad interim. Dr. H. Colijn,

Schager Courant | 1937 | | pagina 9