uangendijker Groentenveilingen sr D+ IT es Kermisvoetbal Scbagen AKKERTJES Het vuurteeken Hallo! Hallo! Hier Miss Butterfly!" dinsdag 29 Juni 1937 Tweede blad 't Gaat slechter met de vroege aardappels een bewogen week verlaging minimumprijs van f6 op fi export naar Duitsch land stagneerde binnenland nam nog weinig af groote aanvoer aanvankelijk ging het nog wat later doordraai en inkuilen ook lagere prijzen voor drielingen en kriel iets lager prijzen voor rabar ber tomaten aanvankelijk achteruitloopende prijzen la ter beter geringe aanvoer sla vrijwel dezelfde noteering met de bloemkool ging het goed het weer werkte mee wor telen aanmerkelijk beter dan verleden jaar aanvoer snij- boonen idem tuinboonen. Hot ging de eerste weken van de vroege zoo aardig en men 5 'enschte begrijpelijkerwijze, dat het mocht —Inlijven. De steeds maar aanhoudende ge- jchten en werkelijk geconstateerde feiten, El at er zoowat overal opleving viel waar te mcfemen, deden de hoop in verwachting over- A, aan, dat de verbeterde situatie op de aard- zou worden bestendigd. Helaas is dit niet het geval ge- rno bleken en mochten we de vorige week nog met verelij kende cijfers aantponen, dat het aanmerkelijk beter ging dan verleden jaar, thans reis N, go- ett« zal ons dit niet gelukken. Deze week was, voor wat de vroege aard- 0fppels betreft, een bewogen week, een i-ky/'eek van sensatie zoowel voor tuinders als oor handelaars. Men had het zoo graag ezien dat alle aangevoerde aardappels ver- ocht konden worden en dat het nu eens it zou zijn met doordraaien en inkuilen. an- •fei* Die illusie is den betrokkenen wel gauw ontnomen. Wel ging het de vorige week met kriel en drielingen niet naar wensch, doch voor de groo- -. tere ging het nog vrij goed, tot den 0 laatsten dag der week. De inzet ei* van de nieuwe week was echter mi- aiï serabel. Er draaiden van de groote 115 sorteering al heel veel partijen door. En bij verderen voortgang werd dit d al erger. j'J* Ook 'op andere veilingen in Noord-Hol- and viel hetzelfde treurige verschijnsel te :onstateeren. En zoo kwam er Woensdag 'an de Ned. Groenten- en Fruitcentrale be- 'icht, dat de minimumprijs der bonken en jroote aardappelen van f 6 op f 4 verlaagd 1 vas! De export naar Duitschland, die een ninder vlot, verloop had, was een der oorza- sen van dezen maatregel. De kwaliteit was ijj x)k nog niet zoo best, zoodat Duitsche im porteurs de voorkeur gaven aan Italiaan- sche aardappels die in groote hoeveelheden jn van puike kwaliteit op de Duifsche markten kwamen. Het binnenland scheen X)k nog niet erg gebrand op onze nieuwe aardappels en hield het voor een belangrijk deel nog met goede oude. De dure groote werden niet in massa gekocht. De aanvoer van vroege aardappels nam sterk toe. Hij bepaalde zich niet meer tot de Broeker veiling, 1 doch ook an die te Noordscharwou- de werden er reeds een 60-tal spoor- wagons verhandeld. Aan de Broeker veiling beliep dit aantal 395. Aanvankelijk ging het met de prijzen nog goed voor export werd f 6f 6.40 be- i steed, voor het binnenland f 6.30f 7 Drie- lingen brachten toen f 2.90f 5.20 op en kriel f 1.20f 2.30 Er draaide echter al iheel wat door, wat nog verergerde. De prijs van de groote zakte daarna nog iets in tot f 6f 6.70 voor groote en f 2.80f 4.30 voor drielingen. Ten einde het doordraaien te trachten te voorkomen, is toen de mini mumprijs op f 4 voor groote bepaald. Men meende daarmee een einde te kunnen ïnaken aan het inkuilen van groote massa's yroege aardappels. Ondanks deze verlaging werd Woensdag alleen voor het binnenland verkocht, overi gens draaiden ze door. Voor export werd toen f 4f 4.30 besteed. Zoo zijn ook de andere dagen der week ver- loopen. De noteeringen voor de groote lagen tusschen f 4f 4.40 Zaterdag f 4.60; voor drielingen, die soms wat grager waren, werd f 2f 3.80 betaald en voor kriel f 1.20 f 2.50. Moge er spoedig verbetering komen, daar het anders voor de talrijke verbouwers van vroege aardappelen weer met een poo- ver resultaat zal eindigen. Rabarber werd aangevoerd aan de Broe ker veiling. Aanvankelijk was de prijs wel iets lager. Op den laatsten aanvoerdag werd echter weer f 2.50—f 2.60 besteed, een prijs, die dien van de vorige week dicht benader de. Tomaten kwamen er weer heel wat,- ook van buiten het Langen dijker tuinbouwge bied. In totaal werden ongeveer 50.000 kg. aangeboden en voor goeden prijs verkocht. In *t midden der week dreigde het spaak te loopen met den prijs Duit sche maatregelen waren daaraan niet vreemd. Die moeilijkheden, daar door ontstaan, werden echter spoe dig opgelost 'Aanvankelijk kon voor de A sorteering f 20.30 tot, f 21.20 worden gemaakt, welke prijs op het laatst der week tot f 24.40 a f 24.60 monteerde. De B kwaliteit de eerste dagen voor f 19 tot f 20.40 verkocht, werd later voor f 21.40f 21.70 van de hand ge daan. C. hield zich best. Aanvankelijk voor ruim f 21 verkocht, steeg deze prijs tot f 22.50 en later tot f 25.10. C C. die Maandag f 16.60 deed bracht Zaterdag f 21.30 op. Over den gang van zaken met dit product is men goed tevreden. De aanvoer van sla was maar gering en in den prijs kwam maar weinig verande ring; ze werd verkocht voor f 1.50f 1.80 Voor bloemkool die aan beide veilingen werd aangevoerd, was het weer gunstig. In verhand hiermee was de aanvoer van dit product niet groot, ook aan andere veilin gen niet. Voor eerste soort werd in het begin der week van f 8f 12 besteed, al naar gelang van kwaliteit en grootte. Twee de soort bracht toen f 4.80f 6.40 op. De ge- heele week bleven deze prijzen vrijwel ge handhaafd. Zaterdag werd voor derde soort f 4.30 betaald. Met de wortelen liep het ook niet slecht. Vergeleken met het vorige jaar waren de prijzen nu aanmerkelijk beter. Er werd de heele week f 5, tot f 6.60 besteed met enkele uitzonderingen daar beneden. Het vorige jaar in de overeenkomstige week lagen de prijzen tusschen f 2.60 en f 4.70; een enkel partijtje bracht het toen tot f 5.20. Snij boon en kwamen in kleine hoeveelhe den ter markt. Ze brachten van f 28 tot f 31 op. Voor het eerst werden aan de veiling van den Noordermarktbond tuinboonen aange voerd. Er werd f 5—f 5.90 voor betaald. De hoofdschotel van de veilingen waren echter de vroege aardappelen Redelijke prijzen voor de andere producten hebben zeer weinig in vloed op den toestand in den tuin bouw aan Langendijk. Als het daar mee niet beter wordt, is de ellende voor den tuinbouw in deze zwaar beproefde streek niet te overzien. Voor den tweeden kermis-Zondag had het Sparta-bestuur uitgenoodigd de Amsterdam- sche derde klasser V.V.A. voor een vriend schappelijke partij, terwijl deze wedstrijd, die om half drie aanving, werd voorafgegaan door een eveneens vriendschappelijke match Schagen IIAlcmaria-combinatie 02. Voor dezen wedstrijd had Schagen zeker een anderen uitslag verdiend dan de boven staande. Het was zeker niet de mindere van zijn sportieven en fairen tegenstander, dik wijls zelfs uitgesproken sterker, maar van het eerste oogenblik af was vrouwe Fortuna met de heeren uit de kaasstad en dat bleef zoo. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Als scheidsrechter Breebaart voor den eer sten keer heeft gefloten, krijgt Schagen di rect een mooie kans als de linksbuiten Fran- zen goed krijgt toegespeeld, maar hij schiet hoog over. Deze speler blijft actief en loopt even later den bal in, doch de Alcmaria- keeper, die ook later menig keer uit gevaar lijke situaties schitterend redt, weet vaak op het nippertje den bal naar voren te bren gen. Schagen blijft nogal veel op een vleu gel spelen en verwaarloost het middenveld, zoodat tenslotte een Alcmaria-aanval op een doelpunt uitloopt. (O—l). Het is de Alcma- riaan Veel die uit een voorzet den bal netjes inkopt. Alcmaria, dat zeer rustig speelt, slaagt er niet in de score op te voeren, in hoofdzaak wel door het goede werk van Schagen-keepcr en backs, en, zooals wij reeds opmerkten, Schagen is niet fortuinlijk. Het weet telkens den bal voor het Alkmaar- schc doel te brengen, maar den eenen keer sluit de bal tegen den paal, den anderen keer wordt pal naast of hoog over gescho ten. Na de rust. weet Alcmaria nog een doel punt aan haar score toe te voegen, zoodat het einde komt met een 20 Alcmaria-over- winning. Zoo'n zakdoosje met "AKKERTJES" in Uw sak kan U veel narigheid en een verloren dag besparen, want "AKKERTJES" helpen O snel en goed van allerlei pijnen af en verdrijven kou, griep, koorts, enz. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. Schagen IV.VA. 60. De Amsterdammers hebben deze groote overwinning niet cadeau gegeven! Schagen heeft er hard voor moeten werken en dat hebben alle spelers ook gedaan. Keeper P. Schoorl, die ondanks de handicap van een geblesseerde arm, tallooze malen de gevaar lijkste schoten uit het net hield, verdient een eeresaluut en daarnaast was het zeker de rechtshalf Arie Slikker, die met zijn snelle runs een groot aandeel in de overwinning had. Zonnenbcrg, de cx-Quickspeler, die de buteerde, toonde zich op zijn linker vleugel- plaats snel en gevaarlijk, is daarbij een tac tische speler en zeker een aanwinst voor het eerste elftal. In de voorhoede kan ook Kees de Moor op 'n goeden woedstrijd terug zien. Peetoom en Dirk Schoorl zagen wij wel eens beter. Bij de Amsterdammers waren geen bijzondere uitblinkers, het elftal was goed op elkaar ingespeeld en beschikt over goede schutters. De keeper verdedigde zijn doel naar behooren. Niet sympathiek deed het aan, dat een der voorhoedespelers her haaldelijk opzettelijk hands maakte om een gevaarlijke Schagen aanval te breken en het was dan ook niet meer dan verdiend, dat toen scheidsrechter Bijlsma hiervoor een penalty toekende, Peetoom deze in een doel punt omzette. De wedstrijd. Amsterdam begint er direct vaart achter te zetten, maar Schagen geeft geen kamp en voert het '^mpo zoo hoog mogelijk op. Er ontwikkelt ziel» een vlug, forsch maar fair spel, dat zich al spoedig op de V.V.A.- helft verplaatst. Een hard schot van L. Schoorl wordt door den V-kccper uitstekend weggewerkt. Schagen blijft in den aanval en het. spel is nog geen tien minuten oud, als Zonnenberg, in combinatie met D. Schoorl, voor het eerste doelpunt zorgt. De Amsterdammers doen al hun best het spel op gelijken voet te brengen, maar Middelbeek is er ook nog, en samen met de Wit weet hij de meeste aanvallen te pareeren en keeper Schoorl is als een muur. Een penalty voor moedwillig hands brengt den stand op 20. Een angstig moment voor Schagen is, als Middelbeek bijna den bal in eigen net deponeert. Beide partijen slagen er niet in verandering in den stand te brengen en als voor rust gefloten wordt, is de stand nog steeds 20 voor Schagen. Na de rust wordt weer dadelijk in vlot tempo verder gespeeld.. Amsterdam krijgt goede kansen, schiet soms zuiver, maar is niet gelukkig. Dan krijgt Zonnenberg de bal vrij, brengt hem naar het V-doel en. het is 30. Amsterdam zet de tanden op elkaar, kan niet verhinderen dat Peetoom, die den bal keurig door C. de Moor krijgt toege speeld, voor nummer vier zorgt! Bijna vree zen wij een tegenpunt, als de scheidsrech ter een handsbal niet opmerkt en de Scha- gen-spelcrs, mecnendc dat gefloten zal wor den, even aarzelen, waardoor den bal vlak voor het S. doel komt, maar de wat zenuw achtige V.V.A. midvoor schiet naast. Am sterdam begint den moed wat te verliezen en 't wordt er niet beter op als bij een duel voor het doel C. de Moor nogmaals doel punt (50). Schagen is nog niet tevreden. Een mooi schot van de Moor scheert de paal, maar even later zijn hel Peetoom en de Moor die nog voor het zesde doepunt zorgen. Kort daarna fluit de scheidsrechter de finish. KORT VERHAAL door Gerry Bude. Er was verder niets bijzonders meer te doen op het baanvak. Hier liepen de rails kilometers ver door het verlaten, droef geestige moeras, zonder een enkele boom of struik, langs de loodrechte rijen tele graafpalen. „Capitaine Rehoffsky" liep een of twee maal per dag langs het baanvak, om de schroeven, moeren, rails en signaal- masten na te zien, en dat was alles. Dat was zijn dienst, al gedurende bijna tien jaren. Hij zei, dat hij officier was geweest bij het Keizerlijke Russische leger. De revolu tie had hem, als zoovele anderen, verdre ven. en na lange omzwervingen was hij eindelijk in Frankrijk beland, en hier had hij ten slotte een betrekking als baanwach ter gekregen. Hij was een zwijgzame man, met zwaarmoedige oogen, die somber voor zich uitstaarden. Slechts een enkele maal ontdooide hij, 's avonds, in de kroeg, als hij wat gedronken had. Dan vertelde hij van zijn vaderland, van Rusland, en dan begon hij te vertellen en te praten over zijn hel dendaden, die hij gedurende den Wereldoor log met zijn compagnie had verricht. En vol trots zei hij, dat men hem maar eens een leger zou moeten geven, dan zou hij eens laten zien wat hij kon! Binnen veer tien dagen zou hij Rusland terug veroveren, en vele onderscheidingen verwerven als belooning voor zijn moedig gedrag In het dorp lachte men een beetje scham per om zijn bluf en opschepperij. Men nam „Kapitein Rehoffsky". zooals hij al spoedig wat spottend werd genoemd, niet al te ernstig op. Op een dag was hij. geheel ver armd en armzalig, in het dorp aangekomen en iemand had hem een baantje bij de spoorwegmaatschappij bezorgd. Men wist wel, dat hij zijn werk daar plichtsgetrouw en nauwkeurig vervulde, maar een leger zou niemand hem hebben toevertrouwd...! Er waren dus voor kapitein Rehoffsky geen heldendaden te verrichten. De dienst op het baanvak was eiken dag hetzelfde, in een bijne vcretikkende regelmaat Langs de rails loopen, eiken dag, heen en weer De winter was buitengewoon streng. De Oostenwind gierde snijdendkoud over het kale moeras, en dreef de sneeuw tot heu veltjes op. Een sneeuwploeg was voorbij gekomen, om de rails vrij te maken. Bin nen oen half uur zou de Transsibérien, de groote trein naar Rusland en China, langs denderen. De schemering begon te vallen. Kapitein Rehoffsky was onderweg. De Russische trein was zijn bijzonder zorgenkind in deze dagen, hij probeerde alle signalen, alle wis sels, nog nauwkeuriger dan anders, en hij deed nog langer over den afstand dan ge woonlijk Met zijn kraag hoogopgeslagen. zijn gezicht blauw van do koude, vocht hij tegen den ijskoiiden storm, totdat bij op eens als verlamd bleef staan. Bij telefoon paal 165 was een der rails verbogen en kapot. Waarschijnlijk waren onder het ge wicht van den zwaren sneeuwploeg de moe ren losgesprongen, zoodat de ijzeren staaf defect was Het begon dichter te sneeuwen, en het werd steeds donkerder. Rehoffsky toog, zoo snel als hij kon, aan het werk om te trach ten de rail weer in zijn oorspronkelijken toestand te krijgen. Het gelukte hem niet. I-Iij rende naar de dichtstbijzijnde signaal inrichting. Zij functioneerde nietWan hopjg keek hij om zich heen. Het volgende signaal was een kwartier verder loopen, over een paar minuten zou de trein pas- seerenEr zou een ongeluk gebeuren. als de trein niet op de een of andere wijze tot staan werd gebracht. De kapitein trok zijn jas uit en bond dien i r~' -- Een Daitsch carricaturlst heeft boven-staand „ontwerp" gemaakt voor den gevel van het Russische paviljoen op de Parijsche tentoonstelling. Radiogeheimen in het vlinder lichaam. Iniraroode stralen, die.... gehoord worden. Men heeft het probleem van den roep der liefde bij motten en vlin ders streng wetenschappelijk onder zocht. Men heeft de wijfjes in doozen gesloten en in een donkere kamer gezet. Maar de mannelijke motten vonden steeds weer den weg. De gevoeligste onder hen wisten zelfs de vrouwelijke mot nog te ontdek ken, als zij in een blikken doos in de zak van een jas zat verstopt. Hoe is zulk een communicatie over grooten afstand nu mogelijk? Welke verklaring geeft de moderne weten schap hiervoor? De natuur was genoodzaakt, motten en vlinders met bijzonder doelmatige werktui gen ter communicatie in den paartijd uit te rusten, want bij vele vlindersoorten ko men op 100 mannetjes slechts 1 a 2 wijfjes voor. En zelfs in de gunstigste gevallen zijn er slechts 8 a 9 vrouwelijke vlinders op 100 mannetjes. Voelsprieten als neus en antenne. De eerste wetenschappelijke theorie zocht de verklaring van het raadsel hierin, dat er een zekere reukstof in het spel zou zijn, die door een lichtstraal over geweldige afstan den kon worden voortgeplant. Inderdaad heeft het jongste onderzoek een dergelijke reukstof kunnen vaststellen. Het betreft hier een uitscheiding, die bijvoorbeeld bij sommige vlindersoorten citroenachtig ruikt, bij andere weer zoo zwak is, dat onze reuk organen deze stof zelfs met de meest geraf fineerde wetenschappelijke en technische middelen niet kunnen waarnemen. De zetel van den reukzin moet wel in de als noodsein aan zijn stok, doch reeds na ecnige oogenblikken bemerkte hij, dat door de sneeuw heen zulk een teeken niet dooi den bestuurder zou worden ontdekt. Hij moest een signaal hebben, dat scheen! Een brandende fakkel. In de verte werd een licht gerommel hoorbaar, de rails trilden. De kapitein uitte een kreet. Hout voor een fakkel was heinde en verre niet te krijgenHet ge rommel werd sterker, twee gloeiende, licht jes doken op. En toen kwam de reddende gedachte bij den baanwachter op. Met koortsachtige vingers zocht hij zijn lucifers, en stak de jas aan, die hij had uitgetrokken. Aangewakkerd door den sterken wind sloeer de vlam hoog op, en zoo. als een fakkel de brandende jas boven zijn hoofd zwaaiend, liep hij den trein tege moet. Hoog laaiden de vlammen op, deden zijn baard en haren in brand vliegen, lek ten tenslotte langs zijn heele lichaam. Hij voelde de razende pijnen niet, hij rende als een brandende fakkel den trein tegemoet, tot bij, overmand door de helsche smarten, niet verder konMaar hij viel niet hij moest den machinist waarschuwende trein, de treinIlij zakte in elkaar op het moment dat de Transsibérien, vier me ter van hem verwijderd, na een hevig ge knars der remmen, tot stilstand was ge komen. Kapitein Rehoffsky ontwaakte, dagen la ter, in het ziekenhuis. Ziin geheele lichaam was overdekt met hevige brandwonden. Maanden lang werd hij verpleegd door de zusters van het ziekenhuis, bijna een jaar duurde het, voor hij geheel hersteld was. Toen hij voor de eerste maal door zijn tuin mocht wandelen, het gezicht bijna onhcr- baar door de lidteekens der brandwonden verzamelden vele menschen zich om hem. Sindsdien werd er niet meer gelachen om „Kapitein Rehoffsky", en de naam kapitein eens een spotnaam, was nu een eere-titel geworden D. H. ROODHUYZEN Co. n v. MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V DAM 2* Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beur» Nb 2. Telet. 30012 Telegramadres: CARtOSAMSTERDAM JA voelsprieten gezocht worden, die in dit ge val dus allereerst de rol van neus vervul len. Doch buitendien doet deze „neus" nog dienst als antenne. Oriëntatie door middel van ra diopeiling. Want men heeft bij de ontleding van mot ten en vlinders cellen geconstateerd, wier doel des te geheimzinniger is, daar zij be slist niets met gevoel, reuk of smaak uit staande hebben. Men kon tot geen andere conclusie komen, dan dat men hier te doen had met niets meer of minder dan radio- apparaten, die in staat zijn, zekere golven op te nemen, door middel waarvan een soort van radio-peiling zou kunnen worden ver richt. Als men die cellen met schellak afsluit, vliegen de motten en vlin ders precies als anders. Amputeert men hun daarentegen deze cellen, dan dolen de dieren stuurloos rond; zij hebben alle gevoel voor oriën teering in de ruimte verloren. In dit verband moeten ook nog de eigen aardige ooren vermeld worden, met behulp waarvan de dieren naar alle waarschijnlijk heid in staat zijn, infraroode stralen te hooien. In elk geval staat het vast, dat motten en vlinders ook in volslagen donke re ruimten in staat zijn hun doel te berei ken, ook als men hun reukzin ontneemt en alle andere oriëntatiemiddelen uitscha kelt, Lokstemmen. Hoe komt nu de paringsroep, die „Miss Butterfly" uitzendt, om een mannelijke partner te lokken, tot stand? De eerste uitzending is de uitzending van de geur, die het mannetje kan aanlokken, als .het zich niet op al te grooten afstand bevindt. In vele gevallen kan buitendien met bepaalde lichaamsdeelen een geruisch worden voortgebracht, dat slechts voor de uiterst gevoelige gehoororganen van deze dieren waarneembaar is. De derde uitzen ding geschiedt met behulp van de boven vermelde antenne, die echter niet alleen zendt, doch ook ontvangt. Tenslotte bedient het vlinderwijfje zich ter communicatie ook nog van de infraroode stralen. Is het man netje dan met behulp van een of meer de zer apparaten naderbij gelokt, dan kan het zich zoo noodig ook nog door middel van zijn oogen oriënteeren. Deze bestaan uit dui zend kleine oogen, die als een bes zijn sa mengesteld. Met dit gezichtsvermogen zijn vlinders in staat hetgeen de oriëntatie ook vergemakkelijkt kleuren waar te ne men. Zij bezitten een kleurgevoeligheid als bij geen zoogdieren of menschen wordt aan getroffen. Vreugdesprong In de duinen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5