Goering spreekt den Tsjecho-Slowakije, de eenzame internationalen handel toe De loting voor den dienstplicht Koperdiefstallen opgehelderd Brandstichter door handlangers verraden Land in een benarde positie De malversaties te Vlissingen Volkenbondssancties staan vrijhandel in den weg In tegenwoordigheid van Rijkskanselier Hitier, de Rijksrcgcering en het diploma tieke corps is te Berlijn gisteren het con gres der Internationale Kamer van Koop handel geopend. De president, dr. Frowein, heette de aanwezigen welkom namens de Duitsche groep, waarna generaal Goering de gasten uit naam der regeering begroette. Goering hield een toespraak, waarin hij onder meer zeide, dat Duitschland er prijs op stolt, dat vele vreemdelingen het land werkelijk leeren kennen, want juist het na- tionaal-socialistische Duitschland, heeft het niet gemakkelijk bij het uit den weg rui men van misverstanden, die zijn arbeid be lemmeren. Duitschland en de vrede. Goering zeide verder, dat niemand ter wereld er aan mag twijfelen, dat Duitsch land aan den vrede gehecht is. Voor zoover het aan Duitschland ligt, zal er geen nieu we oorlog uitbreken. Zooals het nationaal- socialisme de binnenlandschen vrede her steld heeft, wil het ook niets anders dan vrede met de gehcele wereld. Misschien zal men vragen: waartoe dan de enorme bewa pening, die Duitschland ter hand heeft ge nomen? Het antwoord daarop is reeds vaak gegeven: Toen de rest van de wereld er niet toe tc bewegen was, in navolging van Duitschland te ontwapenen, had Duitsch land geen andere keus om tot volledige rechtsgelijkheid te komen dan de bewape ning De Duitsche weermacht wordt echter niet opgebouwd om andere volken aan tc vallen of te onderwerpen, maar om de verdediging der lange Duitsche grenzen mogelijk te maken. GOERING Een land met openliggende gren zen, dat niet met wapens in de hand tegen een vijandelijken aanval kan optreden, is een veel grootere be dreiging voor den wereldvrede dan een land, waarvan men weet, dat het op leven en dood zal strijden, als het de onschendbaarheid van gebied en eer heeft te verdedigen. Bij het volkomen herstel der Duitsche rechtsgelijkheid behoort echter ook het her stel van een toereikenden grondslag voor het economische leven. Duitschland zal daarom niet ophouden de aandacht te ves tigen op het koloniale vraagstuk, zoolang zijn dringende en gerechtvaardigde koloni ale verlangens niet vervuld zijn. Daarnaast werkt Duitschland met alle kracht aan het vierjaarlijksche plan. Dit plan bevat even weinig agressieve elementen als Duitsch land dat aanneemt van een dergelijke po litiek in andere landen. Het heeft ook niet ten doel, Duitschland in economisch op zicht van de rest der wereld af te sluiten. Niemand zal betwijfelen, dat een radicale toepassing van de autarkie tenslotte voor alle volken slechts nadeelig kan zijn. Duitschland streeft naar een doeltreffend ver band tusschcn de belangen van de binnenlandsche markt en die van de wereldmarkt. Een groote belemme ring voor het gebruik maken van alle krachten in het economische le ven der wereld vormen de economi sche sanctie-bepalingen van het Volkenbondshandvest. Voor de Internationale Kamer en dege nen, die het op zich hebben genomen, toe nadering in de wereldeconomie te bevorde ren. moet het een belangrijke taak zijn den regeeringen duidelijk te maken, dat vastom lijnde politieke waarborgen voor den we reldhandel gegeven moeten worden, die ook bij politieke verwikkelingen gehandhaafd blijven. Wanneer men hiervoor niet het noodige begrip toont, aldus besloot Goering. beschouw ik alle pogingen tot stimuleering van den wereldhandel als nutteloos. Het economisch nationalisme, van Duitschland. Dr. Schacht, president der rijksbank en rijksminister van Economische Zaken, zeide onder meer: „Als niet eindelijk ieder volk door een internationale politiek de beschik king krijgt over ievensruimte en arbeids- mogelijkheid. zal ieder streven naar ver betering der economische betrekkingen ver geefs zijn. Op de agenda van het congres staan slechts kwesties, die den grondslag van dit vraagstuk vormen. In het grond stoffen vraagstuk zal Duitschland eischende partij blijven, wanneer het hij zijn voedsel voorziening en zijn arbeid van de economi sche, sociale en politieke lotgevallen van andere volken zoo afhankelijk is. dat zijn eigen bestaan ook bij den vreedznamsten en nijversten arbeid bedreigd wordt. Ge zult verder moeten overwegen of het den vrede bevordert, dat rijke bronnen van grondstoffen voor be paalde volken al of niet openge steld worden naar politieke over wegingen. Wat de internationale valuta betreft, de wereldhandel heeft, behoefte aan een stabie- len, algemeen geldenden maatstaf, waar naar de waarde van alle goederen gemeten kan worden. Voor economisch nationalisme bestaat slechts aanleiding, als de natuur lijke levensvoorwaarden van een volk door vreemde overheersching vernauwd worden". F. II. F EXT EX ER VAX VLISSIXGEX Toespraak van Fentener van Vlissingen. Gunstige omstan digheden voor economische toe nadering. Dr. Fentener van Vlissingen, voorzitter der Internationale Kamer, zeide. dat men kon vaststellen, dat op geen enkel moment sedert den wereldoorlog de internationale toestand gunstig is geweest voor een econo mische samenwerking. Thans zijn de omstandigheden veel gun stiger voor toenadering op dit gebied dan de laatste jaren het geval geweest is. Als men deze gelegenheid niet met li*ide handen zou aangrijpen, zou men een fout begaan, die, voor de toekomst der mensch- heid noodlottig zou kunnen worden. Het is dringend noodzakelijk, dat ^n de gunstige economische constellatie georuik gemaakt wordt in het belang van den wereldvrede, den welstand der volken en de menschelij- ke beschaving. De leiders van het interna tionale economische leven moeten er zich helder en duidelijk over uitspreken, hoe wij weer tot een gezonden wereldhandel kun nen komen. Zij moeten hun regeeringen ondubbelzinnig zeggen, dat zij bereid zijn haar tc volgen, en te steunen bij het werk der internationale samenwerking, aldus be sloot de heer Fentener van Vlissingen. Aan de openingszitting namen meer dan 1000 vertegenwoordigers uit een veertigtal landen deel. In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage is gisterenmiddag de loting gehouden voor de lich ting 1939. Getrokken werd no. 2495, onder welk nummer in het Amsterdam- sche lichtingsregister voorkomt: Pieter Johannes Hoogendonk De aanwijzing van de dienstplich tigen uit de registers der verschil lende gemeenten of groepen van gemeenten vangt dus bij dezen naam aan, of, wanneer deze naam in die registers niet voorkomt, bij den alphabetisch onmiddellijk daarop volgenden naam. Zes personen te Rotterdam aan gehouden. De rivierpolitie te Rotterdam is er in geslaagd een aantal koperdiefstal len op den rechter-Maasoever, waar bij een aantal blokken koper tot een totaal gewicht van ca. 600 K.G. is ont vreemd, op te helderen. In verband met deze diefstallen zijn een aantal personen aangehouden, waarvan er thans vier ter beschikking van den officier van Justitie zijn gesteld. Tegen een is pro- ces-verbaal opgemaakt. Twee anderen zijn weer op vrije voeten gesteld. Ongeveer tien dagen geleden deed een ex- pediticfirma daar tel' stede bij de rivierpoli tie aangifte dat uit een der loodsen aan de rechter Maasoever een aantal blokken koper, vermoedelijk ruim twintig, waarvan het ge wicht varieerde tusschen 15 en 30 kg. per blok, werden vermist. Door de verklaringen van een chauffeur, die zich herinnerde dat hij bij de betrokken loods een man blokken koper had zien weg halen, heeft de politie een spoor kunnen vol gen, dat achtereenvolgens leidde tot de ar restatie van twee havenarbeiders, A. K., oud 45 jaar en H. M. R., oud 44 jaar, die wegens medeplichtigheid in bewaring werden ge steld, van de gebroeders P. en L. H. en de 37-jarige T. N., die het koper hebben weg gehaald, en van den opkooper L. P. uit Spangen, die van heling wordt verdacht. P. H., L. H., T. N. en de opkooper L. P., zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De beide havenarbeiders die bij het ver voer der blokken behulpzaam zijn geweest, zijn op vrije voeten gesteld. Kokend water over het lichaam Rotterdamsche dame ernstig gewond. Gistermorgen is de 23-j'arige mevrouw A. van Alphen—van Pelt, in de gang van haar woning in de Rubensstraat te Rotterdam, met twee emmers heet water gestruikeld en gevallen. Zij kreeg den inhoud van de emmers over het lichaam. Op haar hulpgeroep hebben buren de politie gewaarschuwd, die de vrouw met ernstige brandwonden overdekt aantrof. Per G.D. is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl vervoerd, waar zij in hoogst zorgwekkenden toestand is opgeno- Fransche sportgirls met pijl en boog op een vrouwen sportfeest in een stadion te Parijs Gecompliceerde aanrijding in Den Haag Een gecompliceerde botsing, die in de ge geven omstandigheden nog heel goed afliep, gebeurde gisterenmiddag tc Den Haag om streeks 12 uur aan den Rijswijkscheweg in de onmiddellijke nabijheid van het viaduct. Een vrachtauto, geladen met, zakken briket ten, die van het, stationsemplacement van het Hollandsclie spoor den Rijswijkscheweg wilde oprijden in de richting van de stad, trachtte nog voor de tramwagen van de lijn Den HaagDelft, den weg over te steken, hetgeen den bestuurder van den auto, den chauffeur C. H., niet gelukte. De tramwagen, bestuurd door M. J. v. d. D., greep de vrachtauto van achteren, waar door de zakken briketten in beweging kwa men en op den grond vielen. Boven op de zakken zat de 29-jarige P. P., wonende aan den Schenkweg, die eveneens op den weg viel en daarbij ernstig door de zware zakken met briketten werd getroffen. Hij brak een, rib en werd door den G. D. naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. De neervallende zakken troffen ook een toevallig passeerende wielrijdster, mej. G. V. uit Den Haag. Zij kreeg eenige schaafwonden Ook dit tweede slachtoffer werd naar het ziekenhuis aan den Zuid overgebracht. Zij kregen niet genoeg van de verzekeringssom! In Augustus 1935 is in de Voortingstraat te Haarlem een huis gedeeltelijk uitgebrand, waarin een depot van een chemische was- scherij gevestigd was. De bewoner T., vertoefde tijdens den brand met zijn vrouw in een bioscoop. Thans is aan het licht gekomen, dat T. zelf de brand gesticht heeft. Hij had tevoren een afspraak gemaakt met twee beruchte Haarlemmers van A. en K., die reeds meer malen met de justitie in aanraking zijn ge weest en die op het oogenblik ook in voor arrest zitten in verband met een aantal te Haarlem gepleegde inbraken. Van A. en K. zouden zevenhonderd gulden krijgen van de verzekeringssom. Er werd twaalf honderd gulden uitgekeerd, doch de beide mannen ontvingen slechts ieder 25 gulden. Van het restant, kocht T. een auto en maakte daar mee een reisje naar Duitschland. Bij zijn te rugkeer drongen van A. en K. opnieuw tot betaling aan en trachtten T. toen zij hem op een avond ontmoetten in het Spaarne GEVAAR DREIGT VAN DUITSCHE ZIJDE. BETREKKINGEN MET HONGA RIJE EN POLEN OOK NIET AL TE BEST. Tsjecho-Slowakije, in zekeren zin een kind van den oorlogsgod zelf, behoort zeker niet lot de grootste staten der aarde. Het terri torium omvat nauwelijks 140.000 vierkante kilometer (dat is ongeveer half zoo groot als Noorwegen) en de bevolking telt 14.000.000 zielen. Nu vormt de bevolking van het land geenszins een nationale een heid. Integendeel: leden van vele volken vinden hier een woonplaats en het belang rijkste deel van de bevolking, het Tsje chische, omvat nog niet eens de helft van het aantal inwoners. De Tsjechen hebben 'deze, voor hen pijnlijke omstandigheid oor spronkelijk eering geschat en gedacht, dat een samenwerking tusschen de verschillen de bevolkingsgroepen zich betrekkelijk ge makkelijk tot stand zou laten brengen. Voortdurende strubbelingen met Polen, Hongaren, Duitschers en zelfs met de Slo- wakon. die toch ook in den firmanaam genoemd worden, hebben hen tenslotte van deze dwaling'genezen. Het vraagstuk dei- minderheden blijft, hoe men het ook aan pakt. een uiterst moeilijk tc hanteeren stof. Intusscben zouden de binnenlandsche problemen nog niet zoo gevaarlijk zijn. ware het niet, dat Tsjecho-Slowakiie ook op het gebied der buitenlandsche politiek zijn zeer hijznndere moeilijkheden had De Sudeten- Duitschers znpVen en vinden bij hun strijd tegen de Praagsche regecring den steun van Berlijn. Officieel bestaan er tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije geen wrijvingspunten, maar dit neemt niet weg, dat men er in het Derde Rijk nauwelijks een geheim van maakt, dat men het land van don ouden Masaryk beschouwt als een unsfmatige en daarmede onna tuurlijke staatsstructuur. welke eigenlijk maar van den aardbodem zou moeten verdwijnen. Dan is er verder nog het Hongaarsche revisionisme, dat zich voor een groot deel ook tegen Tsjecho-Slowakije richt en een steeds sluimerend gevaar voor Praag be- teekent. En tenslotte zijn ook de betrek kingen met Warschau wegens oude ge schillen niet al te best. Om zich tegen de dreigende gevaren te beveiligen, heeft Praag gemeend een mili tair verdrag met Frankrijk en Sovjet-Rus land te moeten sluiten. Daarmede heeft het zich echter nog eens te meer den bij- zonderen haat van Berlijn op den -hals gehaald, wat overigens niet geheel onbegrij pelijk is. want op deze wijze heeft Praag in zekeren zin de Sovjets in het hart van Europa gehaald en Duitschland voelt zich daardoor niet ten onrechte bedreigd. In derdaad heeft dit verdrag dan ook de span ning in Centraal-F.nropa nog meer verhoogd en Tsjecho-Slowakije tot de meest wonde plek van Europa gemaakt. Militaire voorbereidingen. Tn Praag is men van dit alles zeer goed op de hoogte, maar tevens weet men, dat men geen andere keus heeft, dan op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Van een opzegging van het verdrag -met de Sovjets kan onder de huidige omstandighe den geen sprake zh'n. Overigens denkt Praag er niet over, zieh "eheel afhankelijk te maken van de mili taire overeenkomsten met buitenlandsche mogendheden. Dezer dagen heeft de minis ter van defensie Masjnik over den stand der Tsjecho-Slowaaksche militariseering en de verdere plannen een zeer interessante rede gehouden. Hij heeft daarbij een wet aangekondigd, waarin bepaald wordt, dat alle burgers van den staat, mannen zoowel als vrouwen, tot hun dertigste jaar aan een militaire opleiding zullen worden onder worpen. Een militaire opleiding voor vrou wen heeft men tot nog toe slechts in Rus land gekend en Tsiecho-Rlowakije zal de eerste Midden- en Wost-Europeesche staat zijn. die daartoe overgaat. Minister Masjnik heeft in zijn rede even eens over de materipole uitrusting van het Tsjechische leger gesproken. Hij heeft ver klaard. dat er met energie aan den bouw van permanente vestingen wordt gewerkt en dat de motoriseering van het leger, de uit breiding van de luchtmacht en de om schakeling der industrie op het gebruik van inheemsche grondstoffen reeds zeer ver gevorderd ziin. Wie de ontwikkeling van de jonge Tsje chische weprmacht ook slechts vluchtig gevolgd heeft weet. dat minister Masjnik niet te veel gezegd heeft. Ten aanzien van de motoriseering van het leger is Tsjecho- Slowakije alle andere staten verre de baas. Reeds hii de manoeuvres van het jaar 1933 kon het land gemotoriseerde eenheden van n'ïe wapens in het veld sturen. Tn het jaar 1031 was de eeheele zware artillerie gemo toriseerd en van de lichte reeds zes regi menten. Ook het Tsjechische luchfwapen is uitste kend. Zoowel van de iagers als van de hommonwernerc kan men zeggen, dat zij bo ven de gemiddelde kwaliteit liggen. Niet minder verbluffend ïs het succes on het gebied van de wapen- productie en wapenhandel. Dit kleine land nam in de laatste jaren voor 25 aan den internationalen wapenhandel deel. En in het jaar 1936 werden op dit gebied zelfs wereldrecords gemaakt! Men mag daaruit de conclusie trekken dat de T=ioch'cbp wapenfabrieken de be hoeften der militairen ten volle gedekt ^rhlvm en dat bet land zinh in geval van ernst, ook zonder onmiddellijken huln zeer zeker penieen tijd zal kunnen staande bonden, zoodat de bondgenooten tijd heb ben, te hulp te komen. te duwen. T. wist dit echter te voorkomen door opnieuw vijf en twintig gulden aan de mannen te geven. Toen K. en van A. eeni ge weken geleden werden gearresteerd on der verdenking betrokken te zijn geweest bij een aantal inbraken, hebben zij bij hun ver hoor ook over den brand in de Voorting straat gesproken, met het gevolg, dat T. werd gearresteerd. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Óok is de bakker W. B. aan gehouden, die met deze brandstichtingszaak op de hoogte was en die ook een deel van de verzekeringssom zou krijgen. Vonnis der rechtbank bevestigd. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage stond de vorige week in hooger beroep te recht de 56-jarige P. G. L. oud-wet houder te Vlissingen. Wegens valschheid in ge schrifte had de Rechtbank te Middelburg hem veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden met aftrek van voorarrest. Men zal zich herinneren, dat de oud-wet houder in zijn functie van penningmeester van het gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm verschillende leve ranciers te Vlissingen en omliggende gemeen ten kwitanties in blanco had laten teeke nen, welke kwitanties hij dan verder in vulde cn op deze wijze bijdragen aan den kas van den B.V.L. onttrok. Ook had hij leveranciers kwitanties voor gefingeerde uitgaven laten teekenen en zelf handtee- keningen vervalscht. De procureur generaal vroeg de vórige week bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg. Het hof wees gisteren arrest, bekrachtig de het vonnis en veroordeelde den oud-wet houder tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden met aftrek van voorar rest. Onze Oost, De „TJERIMAI" OP JAVA WERKT. Regelmatige explosies. Blijkens een telefonisch bericht uit Dja- laksana, dat Zondagavond om half zeven te Cheribon (Java) werd ontvangen, neemt men vrij regelmatige explosies waar vanuit den top van de vulkaan de Tjerimai. Deze explosies vinden ongeveer elke tien minuten plaats cn zijn met het bloote oog zichtbaar. Knallen worden echter niet gehoord. Hierboven, de Dom te Krakau, waaruit de aartsbisschop het lichaam van Pilsoedski liet verwijderen, welk eigenmachtig optre den groote opwinding in Polen heeft veroorzaakt. Tenslotte zij erop gewezen, dat Tsjecho- Slowakije met Roemenië en Zuid-Slavië de Kleine Entente vormt, welk bondgenoot schap verplichtingen oplegt, die het land ook aan die zijde noodzaken, waakzaam te blijven. Minister-president Hodza heeft een bespreking gehad met zijn collega's van schijnt te zijn, dat Tsjocho-SlowaAFARF Roemenië en Joego-Slavië. Het resultaat schijnt te zijn, dat Tsjecho-Slowakije niet dat isolement tegemoet gaat, waarvoor het na hetb ezoek van Von Ncurath aan Bel grado en dat van de Poolsche Dresident Moscicki aan Roemenië vresde.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8