Ons land feliciteert Prins Bernhard Tien jaar electrische spoorwegen Enkele staalfabrieken draaien weer Amerika wil helpen TE KOOP: H. Schrieken, Brood- en Koek* bakkerij Raad Schagen Marktberichten Kassier pleegt zelfmoord Palestina verdeeld Overal hangt de feestvlag uit. Groote drukte bij paleis Soest- dijk. Overal in het land is de eerste verjaar dag van Prins Bernhard met vreugde ge vierd. In de grootere plaatsen hadden de feesten een meer officieel, maar daarom niet minder spontaan karakter, in de kleinere be perkte men zich tot het uitsteken van de .vlag.. Gistermorgen heerschtc er rondom het pa leis Soestdijk in verband met den verjaar dag van Prins Bernhard al vroeg een groote drukte. Om kwart over tien defileerde een eskadron van het eerste half-regiment huza ren uit Amersfoort langs het paleis, welk défilé Prins Bernhard van het hordes af gadesloeg. Prinses Juliana en Prinses Armgard zaten gedurende het defile op het baloon cn aan schouwden vandaar het voorbijtrekken der huzaren. Om elf uur arriveerde II. M. de Koningin per auto uit de richting Baarn op liet pa leis, waar zij door liet Prinselijk Paar werd begroet. Het felicitatieregister, werd In den loop van den dag geteckend. Een stroom van bloemstukken werd aan het palcis bezorgd. Om half acht gisterenavond werd op het paleis een diner gegeven, waaraan een groot aahtal gasten aanzaten. Hij is dien dag als naar gewoonte 's ochtends ten bureele verschenen, doch is kort daarop weggegaan. Toen hij dien ochtend niet terug kwam is een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de bewuste be wijsstukken niet aanwezig waren. De ontdekking van deze daad van den kassier, die sinds jaren liet nlgemeene ver trouwen genoot, beeft in ambtelijke kringen groot opzien gebaard. Voor geruch ten. als zou de kassier reeds eerder soort gelijke handelingen hebben gepleegd als waartoe hij thans een poging waagde, schijnt niet voldoende grond aanwezig. Maandag in den loop van den dag is het ontzielde lichaam van den kassier bij Kijk duin aangespoeld, - Scherpte van het conflict niet verminderd Onderhandeling en op een dood spoor, In het Amerikaansche stakingsgebied heb ben enkele staalfabrieken bun deuren weer geopend. Duizenden arbeiders hebben den wensch te kennen gegeven weer aan het werk te gaan en stroomen ondanks de pro- tosten der onvcrzocniijken de fabrieken weer binnen. Bij Rcpublic Steel, een der middelpunten van stakingsagitatie zijn 4000 arbeiders weer aan, het werk gegaan. Toch is de scherpte van hot conflict nog niet verminderd, daarvan getuigen nog tal van vechtpartijen en aanslagen. Beide partijen hebben ongelijk, zegt Roosevclt. De pogingen der regeering tus- schenbcide te komen in het conflict in de staalindustrie zijn mislukt, l)e werkzaamheden van den bemid- delingsraad zijn in verband hierme de opgeschort. De staalmaatschappijen hebben ge weigerd het constructieve voorstel, dat de raad heeft voorgelegd, goed te keuren. In een persconferentie heeft Pre sident Rooscvelt verklaard, dat hij zelf en de voorzitter van de bemid- dclings-conferentie in dc metaal-in dustrie van oordeel zijn, dat beide partijen in de staking ongelijk heb ben. Dc ongerusthcidwekkonde gezond heidstoestand van den aartsbis schop van Ivrakau, mgr. Sapieha, on de aanwezigheid van koning Ca- rol hebban het conflict tusschen de regeering cn den aartsbisschop ecnigszins gekalmeerd. Van officieuse zijde wordt, medegedeeld, dal de apostolische nuntius heden aanwezig zal zijn bij de plechtigheden te Warschau ter gelegenheid van het koninklijk bezoek. De protesten van regeringsorganisaties te gen den Krakauschon prelaat zijn reeds min der talrijk. Het conservatieve orgaan Czas, dat gedurende drie dagen geschorst was om dat het de parij van Sapieha had gekozen, is gisterenmorgen weer verschenen en heeft een medewerker ontslagen,, Van Zeeland: Om d« bewapening te beperken en de handelsbelemmeringen uit den weg te ruimen. „WIJ BEVINDEN ONS OP DEN DREMPEL VAN EEN NIEUW TIJDPERK." Aan een diner, dat de Council for Foreign Relations te zijner eere heeft aangeboden, heeft de Belgische premier Van Zeeland een rede ge houden, waarin bij "zeide, dat hij in de Vereenigde Staten den indruk heeft gekregen, dat dit land wil me dewerken aan het streven tot stop zetting van den bewapeningswedloop en tot bet uit den weg ruimen van de hinderpalen, die de handelsvrij heid belemmeren. Van Zeeland merkte op. dat „wij ons op den drempel van een nieuw tijdperk van voorspoed bevinden", doch dat er nog po litieke en economische hinderpalen zijn. Met betrekking tot den F.uropeeschen toestand verklaarde de premier, dat geen enkel land den oorlog wil. Niemand wil de situatie in Spanje als voorwendsel gebruiken. Van Zeeland verklaarde voorts, dat het vraagstuk van handhaving van den vrede in Europa den vorm aanneemt van een strijd tusschen de politieke opvattingen van be paalde landengroepen. De economische moei lijkheden van sommige belangrijke landen blijven een onbekende factor. Indien ze ernstiger zouden worden, fcouden ze de mogelijkheid doen ont staan, dat men zijn toevlucht neemt tot een oorlog als laatste redmiddel. Al deze oorlogsgeruchten blijken voor Van Zeeland niet een onoverkomelijk bezwaar te zijn om nauwer economische betrekkingen tot stand te brengen. Zij schijnen hem integen deel een rede om sneller te handelen. Van Zeeland sprak vervolgens het gerucht tegen, dat hij naar de Vereenigde Staten is gekomen om over een leening voor Europa te onderhandelen. Hij besloot met te verkla ren, dat de aanmoediging, die hij tijdens zijn verblijf heeft gekregen, van onschatbare waarde zal zijn voor het welslagen van de missie, waarmede hij belast is. Heden terug naar Europa. Van Zeeland zal heden met de „Norman- dië" naar Europa scheep gaan. Uit onze omgeving ANNA PAÜLOWNA Dinsdagmiddag reed W. Sinke met een gehuurde auto langs den Noorder Molen- vaartsweg en moest, dicht hij den spoorover- gang, den groentenwagen van den heer A. B. passeeren. Waarschijnlijk door te ver uit halen, geraakte S. van den smallen weg, do auto gleed af en kwam in den rietschoot terecht. Met een autobus en een andere zware auto van den heer Naastepad werd de van het goede pad afgedwaalde wagen weer op den weg ge trokken. De heer S. kwam er zonder kleerscheuren af cn ook de materieele schade was bij dit ongevalletje van geen beteekenis. In een vergadering van het Oranje Comité te Kleine Sluis is besloten dat de nieuwe Oranjevereeniging daar voortaan de kin derfeesten zal organisceren. Tevens besloot men het werven van leden voor de vereen, krachtig ter hand te nemen. KOEGRAS JULIANADORP. Schoolreisje voor de O. L. School. Dinsdag vierden dc hoogste klassen van de O.L. school alhier hun jaarlijksch school feest. 's Morgens 8 uur stonden drie autobus sen van J. van Scheijen bij de school klaar. Vlug ingestapt en daar ging het over Alk maar, door de Becmster naar Monnikendam. Hier lag een motorjacht gereed om het ge zelschap naar Marken te vervoeren. Een heerlijk zeereisje cn daar stapten ze in het haventje van Marken aan wal. Hier was voor groot cn klein heel wat eigenaardigs te zien. Een Marken's huisje werd van bin nen bezichtigd. Na terugkeer in Monniken dam, waar gegeten cn gedronken werd in ho tel „Dc Posthoorn" in de Botterzaal, werd de tocht voortgezet en op de terugreis een bezoek gebracht aan Bergen en Schoorl, waar naar hartelust in den speeltuin en in het duin gespeeld en gestoeid werd. Hoogst voldaan arriveerde het gezelschap te onge veer acht uur behouden op Julianadorp. Noodlanding. De noodlanding welke Maandagmiddag door een vliegtuig van „De Kooij" werd ge maakt, had niet plaats aan de Langevliet,, doch aan de Kortcvliet, juist over den spoor weg op de landerijen van „de Garst". W1ERINGEN VERKOCHT. De heer V. Kroon Jzn. heeft zijn boerde rij met erf staande aan de Zeestraat alhier uit de hand verkocht aan den heer P. Dek ker, Brandstoffcnhandelaar. VISCHAFSLAG. 26 Juni: 1 899 pond paling f 0.18—0.26; 151 pond bot f 0.12—0.1414; 2 kisten haring f 14.50 per kist; 574 kg. ansjovis f 0.49; 28 Juni: 1743 pond bot f 0.13—0.14J4; 237 pond aal f 0,170,29; 22 pond zalm f 0.93— 1.10; 5 kisten haring f 14.85; 228 kg. ansjo vis f 0.49 Ina van 't, Hof is geslaagd voor toela tingsexamen H.B.S. te Den Helder. Schoolreisje. Gister hebben de hoogste klassen der O. L. school te Hippolvtushoef hun jaarlijksch schoolreisje gemaakt naar Bergen en Schoorl.. Tc kwart voor negen had het vertrek plaats, waarna allen behouden cn wel te tien uur bij het Klimduin aankwamen, al waar in den theetuin een verversching werd aangeboden. Om kwart over elf werd weer vertrokken naar Bergen aan Zee, waar de kinderen wederom vcrverschingen kregen en waar heerlijk aan het strand werd gespeeld. Van hier ging het naar Bergen: het waren de reigernesten in de Sparrelaan, welke hier de belangstelling hadden. Het speelduin en de speeltuin van Duin vermaak werden nog bezocht, waarna de terugtocht werd aan vaard. Het was ruim acht uur, toen allen wel vol daan thuis kwamen. Tijdens de geheelc reis is het weer uitstekend geweest. Het tweede schoolreisje kan thans zonder verdere financiecle bijdragen doorgaan, en wel, omdat nog vele ouders geld met dc kin deren naar de onderwijzers mee gegeven hebben. CALLANTSOOG Met de ouden van dagen op stap, Zoo is dan onze eerste ouden van dagen- toeht achter den rug en schitterend geslaagd. Welgemoed werd de tocht aangevangen van Groote Koeten over Callantsoog, waar langs den weg groote belangstelling was, naar Alkmaar. Op de grens van de Victorie- stad oponthoud: controle wegenbelasting! In den muziektuin werd een kopje koffie gedronken, en na een wandelingetje in dc omgeving, o.a. naar de apenkooi, ging het weer verder over Haarlem, Heemstede met omgeving, Groenendaal naar Zandvoort. Hier moest de inwendige mensch versterkt worden en eventjes de beenen gerekt. Te ruim half drie vertrokken we langs de Zandvoortsche boulevard, door de schitte rende streek van Bloemcndaal, Santpoort, naar het Natuurbad „Velserend". Waar men keek, hel, waren allemaal ver genoegde gezichten. De oudjes waren eens echt uit. In het restaurant „Velserend" gingen we dineeren. 't Was in orde hoor. Voor het des sert vroeg onze burgemeester, de Edelacht bare heer Rehorst, gelegenheid een kort woord te richten tot de ouden van dagen. Spr. memoreerde hoe zij in de afgeloopen 10-tallen jaren veel hadden meegemaakt en ondervonden. Iloe hun leven was gelijk de zee, waaraan zij, achter de smalle duinen rij, wonen. Dan glad, hoewel zelden, dan weer golvend en een enkele keer storm achtig. Schier op elk gebied hebben zich tijdens hun leven groote veranderingen vol- trokken. De ingezetenen van Callantsoog hebben nu hun ouden van dagen dezen tocht willen aanbieden en hen daarmede willen ecren. Wij bouwen immers voort op hetgeen hun geslacht gedaan heeft. Spr. vraagt hen om dit aan te nemen als een klein geschenk hiervoor, en hoopt dat allen, zij het dan een jaar ouder, volgend jaar weer zullen deelnemen aan de tocht, even opgewekt van geest. Na eenigen tijd bij het zwembad te hebben doorgebracht ging het gezélschap op huis aan. Thuis, en nog was de pret niet uit. De nuiziekvereeniging gaf als altijd haar mede werking voor een feestelijke ontvangst! In de versierde zaal van den heer" J. de Waal klonk de muziek lustig op en menig oudje kreeg kriebeling in de beenen en kwam dansende binnen. Nog een lekker kopje thee en gebak tot slot. De heer Rehorst sprak aan het einde van ■dezen..zoo -goed geslaagden dag.nog woor den. _v.a.n dank. Wij twijfelen er niet aan of de commissie zal voor volgende jaren weer op aller mede werking kunnen rekenen voor dit sympa thieke doel. Benoemd. Naar we vernemen is de heer H. J. Schut, onderwijzer aan de O. L. school alhier, be noemd in gelijke betrekking te Koedijk. BABSINGERIIORN Nadat op Dinsdag 22 Juni door de laagste klassen der O. L. school Barsingerhorn, on der begunstiging van zeer mooi weer een schoolreisje was gemaakt naar Bergen, Camperduin en Schoorl, vond op Dinsdag 29 Juni het schoolreisje plaats der hoogste klassen naar Amsterdam. Ook nu werkte het weer weer alleszins mede. Allereerst werd een wandeling gemaakt langs het Koninklijk Paleis, Nieuwe Kerk, Kalverstraat, waarna de Artis werd opge zocht. Als gewoon was hier veel belang stelling voor. Ilierna werd de reis vervolgd naar Schiphol. Een rondgeleiding werd ge maakt en verschillende toestellen bekeken. Over Hoofddorp werd de speeltuin Groe nendaal in Heemstede bezocht, waar allen nog eens flink konden ravotten en spelen en daarna werd het weer tijd om huis waarts te keeren. Onderweg werd nog even verpoosd op het bekende „Kopje" van Bloemendaal. Tegen half tien arriveerde de bus weer in Barsingerhorn en trokken de kinderen huis waarts, dankbaar gestemd door den fijnen dag, dien ze achter den rug hadden. Vei-melden we tenslotte dat beide reizen gemaakt werden onder volle tevredenheid met H.A.B.O.-bussen. Een woord van dank aan allen, die het mogelijk maakten om de schoolreisjes zoo goed te doen slagen, is hier zeker op zijn plaats. LANGEND1JK BROEK OP LANGENDIJK. Belang der Jeugd. liet Belang der Jeugd kwam in jaarverga dering bijeen ten lokale van den heer Vijze laar. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer P. v. d. Molen, berustte thans de lei ding bij het hoofd der school, den heer Wes tenberg, die in zijn openingswoord Burge meester Slot herdacht. Burgemeester' Slot, heeft de dank verdiend van Belang der Jeugd. Ofschoon een man van geheel andere principes dan de onze, heeft hij steeds op de bres gestaan voor het O.L.O. Hij droeg ons onderwijs een goed hart toe, en steeds heeft hij alles gedaan wat in zijn vermogen lag om 't O.LO. niet bij het bijzonder onderwijs ten achter te stel len. Zijn nagedachtenis zal met dankbaarheid in onze harten gegrift blijven. Deze woorden werden staande aangehoord. Na deze. herdenking volgde lezing der no tulen, welke onveranderd werden vastge steld; evenzoo het finantieel verslag. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de beer v. d. Molen herkozen en in plaats van den heer M Wagenaar. die als bestuurs lid bedankte, werd de heer J. Weder be noemd. Besloten werd wederom het jaarlijksche schoolreisje le maken. 3M platte Spoorbiels, zeer te- schikt voor koeboeten; zware kisten, inhoud 1/4 M3. Staal draad, Rechtmasten. Dekzeilen, nieuw en gebruikt k 85 ct. p. M. Korte Biels, 130 lang, k 25 ct. SCHAGEN. Te koop: Een flinke Br. fr. no, 338 Bur. van dit blad. Te koop gevraagd: Een geb DAMES MERKFIETS, N. STAMMES, Nieuwe Nie- dorp. WONING te huur, f3.50 p. w. Kanaal straat, Schagen. 'Te bevr. M. C. TUINMAN, Plantsoen, Schagen. IN BEROEP TEGEN DE BESLIS SING VAN GED. STATEN. Spoedeischende vergadering van den Raacl op Woensdag 30 Juni 1937, des voormiddags kwart voor negen uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burge meester; secretaris de heer A. C. Roggeveen, Afwezig zijn de heeren Van Erp, De Veer en Bakker. De Voorzitter opent de vergadering; de vaststelling van de notulen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Het eenige agendapunt luidt: Voorstel tot het instellen van be roep tegen de beschikking van Gede puteerde Staten dezer provincie d.d. 18 December 1935, no. 87, tot vaststel ling van het quotiënt bedoeld in ar tikel 16, 2e lid van het financiecle verhoudingsbesluit, over 1932 en 1933. De Voorzitter licht toe, dat het tot zijn spijt niet anders mogelijk was dan de Raad op zeer korten termijn bijeen te roepen. Teneinde de leden omtrent de aanhan gige kwestie nader in te lichten, schorst hij de openbare vergadering, om den heer Holtrop, ambtenaar ter secretarie, den leden te doen toelichten. Na heropening komt dan het volgende voorstel aan de orde; In beroep, Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betref* fende het hierboven aangehaalde onderwerp, deelen B. en W. den Raad mede, dat hier door de gelegenheid wordt geopend alsnog -beroep in te stellen tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van het quotiënt, hierboven bedoeld over de jaren: 1931—1935. Bij hun besluit van 18 December 1935 is door Gedeputeerde Slatèn over het jaar 1932 f 1510,97 en over het jaar 1933 f 1120.63 wegens steunverleening aan arm lastigen in geld en in natura bij de bereke ning van het quotiënt niet in aanmerking genomen. Van bovengenoemde bedragen kan volgens bovenaangehaalde circulaire over laatstgenoemde jaren voor de berekening als- nog in rekening worden gebracht respectie velijk f 1070.47 en f997.16 (uitkeering aan z.g< kleine baasjes enz.) Aangezien de mogelijk heid niet is uitgesloten dat deze bedragen1 van invloed kunnen zijn op de uitkeering aan de gemeente over de tijdvakken 1935/ 1936, 1936/1937, 1937/1938 en 1938/1939, stellen B. en W. voor te besluiten tegen de beschik king van Gedeputeerde Staten in beroep té gaan. Het beroep moet zijn ingekomen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken vóór 1 Juli 1937. In verband met het tijdroo- vende onderzoek ter secretarie kon deze aan gelegenheid niet eerder worden behandeld. Zonder discussie wordt overeenkomstig het. voorstel van B. en W. besloten. Nadat de Voorzitter heeft medegedeeld, dat spoedig weer een raadsvergadering zal worden gehouden, verlangt bij de rond- vraag niemand het woord en volgt sluiting, BENOEMD. Met ingang van 29 Juni j.1. is onze plaats- j genoot, de heer J. J. de Vries, onderwijzer op wachtgeld, benoemd tot onderwijzer te Zuid-I wolde. De lieer De Vries was reeds tijdelijk' aldaar werkzaam. GRONINGEN, 29 Juni 1937. Win tergerst 7.758.30; Zomergerst 7.75- S 8.50; Haver (wit) 77.25; Zwarte haver 6.75' 7.10; Karwijzaad 1620.25; Blauwe maan-, zaad 1622,50; Buitenlandsche gerst 8.20—*1 8,50; Ronde mais 6.606.80; Aanvoer gering stemming granen en blauwmaanzaad betea WARMENHUIZEN, 29 Juni 1937. Sehotsche muizen f 4—4.50, id. voor ex- port f2.50; grove, voor export f2.50—2.7011 drielinge f 2—3.50 kriel f 1—1.60. Aanvoer: 56500 kg. aardappelen. MEDEMBLIK. 28 Juni. Schotsclie muizen f2, kleine muizen fl-< 1.05 ronden f 2.25—2.35; kriel f 1.60—1.70 NOORDSCHARFWOUDE 30 Juni 1937. Sehotsche muizen 4—4.60; Grooten 4.10j Export 2.50; Eigenheimers Export 2502.60 Drielingen 2,30—2.20 Kleine f 1.20—.210; Zilvernep 6.907.60 Peen 4.90 Tuinboonem 6.50 anyoer 160200 kg. aardappelen; 200 kg. Zilveruien 190 kg. Peen 75 kg. Tuinbooneit BROEK OP LANGENDIJK. 30 Juni. 380 Kg. aardappelen: Sehotsche muizeil f 44.60. driel. f 2.50—3.50. kleine f 1.50—2, 1 5000 Kg. peen f 3.S06.10, 1000 Kg. rabarber f 2.40—2.50, G000 Kg. roode kool i 5.30—6.901, DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Berlijn, 29 Juni 1937. Groenten en fruit Berlijn: IIoll. bloemkool 34—46 p. 100 krop, IIoll. tomaten 25—30 p. 50 kg.. IIoll. kom kommers 14—26 p. 100 stuks. IIoll. aardap pelen 88.45 p. 50 kg. Egyptische uien 8.25—9.00. Ital. uien 8.80 p. 50 kg. Bereikte resultaten en plannen. In de annalen der Ncdcrlandsche Spoorwegen kan een voor de ont wikkeling van dit bedrijf belang rijk jubileum worden vastgelegd: hot feit dat het dezen zomer tien jaar geleden is dat het electrisch materieel geleidelijk aan in de pro vincies Noord-Holland en Zuid- Hollond werd ingevoerd. Wc zitten onder dc kap van 't Centraal Station, in het werkvertrek van den plaats vervangend stationschef, don heer C. van Riet, die thans „afdaalt" in zijn herinnerin gen, teneinde bijzonderheden op te diepen over de electrificatic van een deel van ons spoorwegnet, de uitvoering van een milli- oenenwork, dat hij van den aanvang af van nabij heeft kunnen gadeslaan en waaraan hij, evenals aan den nieuwsfen vorm van spoorwegvervoer: de dicseltractie, zijn hart heeft verpand. „Het publiek heeft er", zoo zegt hij, „in het algemeen geen voorstelling van. welk een enorme en hoogst verantwoordelijke arbeid er verzet moets worden om zonder dat in den gewonen dienst oenigerlei stag natie mocht, optreden, dezen nieuwen vorm van technischen vooruitgang tot een goed einde te brengen. In den winter van 1927 was dc lijn Amster damRotterdam, ook al liepen er nog enke le stoomtreinen met de snelheid van het electrische materieel, practisch gcëlectrifi- cecrd. De grootste onaangename verrassing, wartegenover de spoorwegautoriteiten zich in het beginstadium der clectrificatio ge plaatst hebben gezien, stond op rekening van de natuur zelve: het optreden, tengevolge van felle vorst, van ijzel-vorming op de bo venleiding, hetgeen aanleiding gaf tot zeer ernstige, stagnatie, doch welk euvel nadien voorkomen kon worden door, wanneer op grond van de weerberichten ijzelafzetting gevreesd moest, worden, de bovenleiding langs elcctrischen tot een bepaalden graad te verwarmen zoodat aldus dc booze lui men van moeder natuur er geen vat meer op hadden. De verdere uitbreiding van het electri sche net vond voortdurend voortgang, na het traject Haarlem—IJmuidcn. volgden in 1931, AmsterdamAlkmaar en VelsenUit geest., vervolgens in 1934 RotlerdamDor drecht en in 1935 RotterdamHoek van Hol land en HaarlemZandvoort. welk laatste traject bereids een toeneming van het fo rensenverkeer te zien heeft gegeven. In totaal zijn thans bijna 200 kilometer in exploitatie, maar reeds zijn weer de uit breidingsplannen in een vergevorderd sta dium: De uitbreiding Den HaagUtrecht ArnhemR.d'aniMaasGouda en A'dam UtivhtEindhoven. Op dc lijn Den Hang Arnhem is men het verste gevorderd, zoo dat hier reeds binnen afzienharen tijd met het proefrijden kan worden begonnen. Fraude op belastingkantoor te Rotterdam. In het begin van deze week is ten bu reele van den gemeenteontvanger te Rot terdam gebleken, dat een kassier, dc 55-ja- rige heer A., een poging tot fraude heeft gepleegd. Hij bad Zaterdag tegen den mid dag zijn chef een bctnlingsmandaat ter teekening voorgelegd, voor welke machti ging deze. aldus de N.R.Crt., de desbetref fende bewijsstukken ter inzage had ge vraagd. De kassier zou deze stukken Maan dag overleggen. In de nabijheid der fabrieken van de Re- public Steel heeft een dynamietontploffing plaatsgevonden waardoor een mast van 'n hoogspanningsleiding werd vernield het geen tengevolge had, dat overal de electri sche stroom werd verbroken. Te Johnstown (Pennsylvanië) is het eeni ge malen tot stakingsonlusten gekomen. Postende stakers hebben dertig auto's waarop zich vrijwilligers bevonden met stee- nen bekogeld. De staalfabriek moest opnieuw worden stopgezet, nadat zich twee geheimzinnige ontploffingen hadden voorgedaan. De „Daily Telegraph" verneemt uit New- York, dat door het opblazen van dc pijplei ding van de watervoorziening van de fa brieken van de Bethlehem Steel Corporation te Cambria, het werk aldaar gestaakt moest worden. Tengevolge van deze daad van sabotage zijn vijftienduizend man zonder werk. Een der stakingsleiders gearres teerd. Tegen Gus Ilall, een der organisatoren van de staking in de staalindustrie, is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Dit bericht heeft in Ohio en Pcnnsylvania 'groote beroering gewekt. Volgens de verklaringen van drie reeds gearresteerde personen, zou Gus Hall, dié de leider zou zijn van een uitgebreide sabo- tagccampagne, het plan gehad hebben, ver scheidene bruggen, fabrièken en spoorwe gen op te blazen. Zweden uit de non-interventie Radicalen willen wijziging in politiek ten opzichte van Spanje. Een veertigtal persoonlijkheden in Zweden, voor het mccrendeel behoorende tot radicale kringen, bobben de regeering een memoran dum overhandigd, waarin er op aangedron gen wordt, dat Zweden uit de nict-inmen- gingscommissie treed», teneinde aldus, bij te dragen tot een wijziging in de politiek ten aanzien van Spanje. Het rapport van de Palestina- commissie wordt heden door het Britsche kabinet behandeld. Men vermoedt, dat het Britsche kabinet heden het rapport van de koninklijke com missie inzake Palestina zal bespreken. In welingelichte kringen verluidt, dat dit rap port voorstelt Palestina te verdeden in een autonoom Joodschen staat en 'n Arabischen staat, gehecht aan Trans-Jordanië. Dc beslissing hiertoe zal evenwel niet ge nomen worden dan met toestemming van de mandaats-commissie van den Volken bond en den Volkenbondsraad. Joden tegen. De Zionistische organisatie der Vereenig de Staten heeft op haar congres een dele gatie gekozen, welke onder leiding van rab bijn Wise, binnenkort naar Londen zal ver trekken, om er namens de Amerikaansche Joden de bezwaren kenbaar te maken tegen bet voorstel Palestina te verdeden in een Arabisch en een Joodsch gedeelte. Poolsch kerkconflict minder scherp Gezondheidstoestand van den aartsbisschop zorgwekkend. De protestactie bindt in.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2