rij van een regeenngscommissaris Gemeenschappelijke Duitsch- Italiaansche verklaring KIJKEN is KOOPEN bö CLOECK Tijdens llw vacantie CENTRAAL VERWARMD DEVRIES DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tandh. Inrichting Handhaving der non-interventie Julius Sfreicher liep fe hard van stapel Snelle opmarsch in het Noorden Amclia Earhart in zee gestort? FILMS ARPAD MOLDOVAN Yfom'nnt ZATERDAG 3 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10304. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co, Schagen. Erkenning van beide partijen als oorlog voerende. - Geen patrouillediensten ter zee, maar de Fransch-Spaansche grens dicht In de vergadering van het subcomité voor de niet-inmenging die gisterenmorgen bij een is gekomen is een gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd: De regeeringen van Duitschland en Italië hebben de laatste dagen beraadslaagd over den feitelijken toestand der niet-inmenging in Spanje. Zij zijn vastbesloten het begin sel der niet-inmenging in stand te houden. Het Engelsch-Fransche voorstel van 29 Ju ni kan door de Duitsche en Italiaansche re geeringen niet worden beschouwd als een bevredigende oplossing van dit probleem, op grond van de redenen, die reeds in de .vorige vergadering uiteengezet zijn. De Duitsche en Italiaansche regeering zijn zich bewust van de ernstige moeilijk heden van den toestand en zijn derhalve .van opvatting, dat het de plicht is van allen nieuwe middelen en methodes te zoeken om de non-interventie zoo doeltreffend mo gelijk te maken. Met het oog op deze voornaamste gedach te komen zij overeen aan het comité de .volgende, nieuwe, constructieve voorstellen voor te leggen. 1. Alle betrokken mogendheden komen overeen aan de beide Spaansche partijen de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen. Een zoodanige beslissing zou tot onmiddel lijk gevolg hebben, dat de nietinmengings- politiek werd versterkt, aangezien inder daad alle Europeescl'ie mogendheden aan haar verplichtingen als onderteekenaars .van de nictinmengingsoverecnkomst de plichten zouden toevoegen, die rusten op neutrale staten krachtens de beginselen van het internationale recht, welke van toepas sing zijn op den bijzonderen toestand in Spanje. De voorgestelde maatregelen zouden bovendien de volgende voordeelcn geven: a. door toekenning van een internationaal statuut aan beide partijen in Spanje zouden deze tegenover de neutrale staten de volle dige verantwoordelijkheid op zich nemen voor de oorlogsvoering in de lucht, te land en ter zee. b. de vlootcontrole door de vier mogend heden, die geheel mislukt is, zou evenals ieder ander systeem van vlootpatrouille, overbodig worden. c. de belangrijke bressen, die in het vori ge systeem aanwezig waren, zouden worden uitgeschakeld, aangezien de schepen, welke de Spaansche vlag of de vlag van niet-Euro- peesche landen voeren, door de beide par tijen aan een effectieven voijfri van controle zouden worden onderworpen. 2. Met uitzondering van het patrouille systeem, dat zooals reeds uiteengezet is, een volkomen mislukking is gebleken en derhalve niet kan worden voortgezet, zou het huidige controlesysteem, zooals 't door het comité is goedgekeurd, behouden blij ven.,De Duitsche en italiaansche regeeringen stellen derhalve voor, dat zoowel de controle der Spaansche grenzen te land als ook het systeem der controle, zoowel in de havens als door waarnemers, die zich aan boord der nietinmengingsschepen bevinden, in stand gehouden zullen worden. 3. De Duitsche en Italiaansche regeerin gen zouden ieder verder voorstel op dezen grondslag toejuichen. Voorstel beteekent be voorrechting van Franco Het Duitsch-Italiaansche voorstel komt er op neer, dat de wapenaanvoer over land via Frankrijk onmogelijk blijft, door de in ternationale controle terwijl daarentegen de opstandeTinge zich volop van oorlogstuig zullen kunnen voorzien omdat ze de baas op zee zijn. Met. indirecte steun van de Italiaansche en Duitsche vloten zou Franco misschien zelfs in staat zijn een soort blokkade te leggen voor de Spaansche Oostkust. Het voorstel komt er dus op neer dat de Franschen en Engelschen indirect Franco gaan steunen. Frankrijk en Engeland wijzen het voorstel af De vertegenwoordiger van Frankrijk in de commissie van niet-inmenging zeide naar aanleiding van het voorstel, dat het toekennen van de rechten van oorlogvoe renden aan beide partijen in Spanje duide lijk een kwestie van politiek is, waarvan het gevolg zou zijn, dat de verhoudingen in Spanje gewijzigd zouden worden en de op standelingen verheven zouden worden tot het peil van do wettige regeering. Corbin kon nu reeds mededeelen, dat zijn regeering niet bereid is dezen weg in te slaan. Het is welbekend, dat de vlootkrachten van beide partijen niet gelijk zijn en de controle zou worden uitgeoefend door den sterkste. Ook is welbekend, dat geen van heide partijen een doeltreffende blokkade zou kunnen uitoefenen. Hierdoor zou de wettige internationale handel ernstig wor den geschaad en een dergelijke toestand zou tot ernstige incidenten kunnen leiden. De vertegenwoordiger van Italië uitte vervolgens de hoop, dat alle regeeringen zouden instemmen met het voorstel van Duitschland en Italië. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bevestigde dat zijn regeering de Fransch- Britsche voorstellen zou steunen. Hij moest. evenwel de houding van zijn regeering voorbehouden te naanzien van de voorstel len van Duitschland en Italië. Hij noemde dit plan destructief en het aannemen hier van zou een doodelijken slag toebrengen aan de niet-inmenging. De vertegenwoordigers van Italië en Duitschland antwoordden op deze woorden. Vervolgens stelde de vertegenwoordiger van Portugal voor, de vergadering te verdagen, teneinde een mogelijkheid te zoeken opdat de vier betrokken mogendheden volledig zul len kunnen samenwerken. Lord Plymouth zeide, dat het plan een essentieel punt zou mis sen, indien de controle ter zee zou worden opgeheven. Hiervan zou slechts een van de beide partijen voordeel hebben en het zou niet on partijdig zijn. Het voorstel van Duitschland en Italië is voor de Britsche regeering niet aanvaardbaar. Hij herhaalde, dat het Fransch-Britsche voorstel gehandhaafd zou blijven. De vertegenwoordiger van Italië verklaar de tenslotte, dat hij opdracht had de com missie mede te deelen, dat, tot nader order de Italiaansche koopvaardijschepen voort zouden gaan de controlehavens aan te doen en waarnemers aan boord te nemen terwijl ook het Italiaansch personeel, dat werkzaam is op de bureaux van den niet- inmengingsraad gehandhaafd zal blijven. Indien de commissie een nieuw controle plan aanneemt, is de Italiaansche regee ring bereid de positie van haar waarnemers opnieuw in studie te nemen. Verder verklaarde hij, dat de Italiaansche regeering gaarne bereid is het voorstel tot onmiddellijke evacuatie van de niet-Spaan- sche gewonden aan te nemen. Hij belasterde 'n Duitschen graai en dat kostte hem een verloren proces. De gouwleider van Franken en uitgever van de Stürmer, Julius Streicher, is dezer dagen naar het Prager Tagblatt van 24 Juni j.1. uit Berlijn verneemt door het Landgerecht te Berlijn veroordeeld tot her roeping van een in zijn blad gedane bewe ring, die achteraf in strijd met de werkelijk heid bleek te zijn. In de Stürmer was n.1. vermeld, dat graaf Henckel von Donners- marek „verjoodscht" zou zijn, omdat zijn echtgcnoote, Therese Lachmann een Jodin zou zijn, waardoor hij zedelijk zou zijn ver vallen en ten ondergegaan. Het vonnis veroordeelt Streicher niet slechts tot het afdrukken van de herroeping van deze mededeelingen op de eerste pagina van de Stürmer, doch bovendien tot het on kenbaar maken van de betreffende kolom men in de archiefexemplaren en de aan hechting van een dekblad aan al deze exem plaren, waarop de herroeping is afgedrukt. Daarmede heeft de zoon van den door de Stürmer aangevallen vorst Henckel von Don- nersmarek een moeilijk proces gewonnen. De vorst was gehuwd met een bekende fi guur uit de Parijsche society, de weduwe van den Portugeeschen markies Paiva. In anti-Joodsche verzamelwerken als de „Semi- Gotha" en de „Semi-Kürschner", was ver meld, dat mevrouw Paiva's meisjesnaam Therese Lachmann was, dat zij uit Rusland afkomstig en van Joodsche afstamming zou zijn. De Stürmer verspreidde deze mcdedce- lingen onder toevoeging van een aantal be schimpingen. Het Neues Wiener Tagblatt voegt hieraan nog toe, dat de Stürmer ter staving van zijn beweringen naderhand nog een aantal „be wijsstukken" publiceerde, hetgeen echter niets heeft gebaat. De zoon van den over leden graaf, vorst Guidot.to von Donners- marek zu Rottach-Egern begon een proces, waarbij hij de „Arische" en Duitsche afstam ming van de gravin bewees. De Stürmer trachtte zich daartegenover te beroepen op „de verdediging van rechtvaardige belan gen", i.c. op de Duitsche rassenwetgeving, die hij voorgaf te dienen. In de motiveering van het vonnis wordt echter juist dit beroep door het Landgerecht bestreden, doordat het college zich op het standpunt stelt, dat bij de behartiging van belangen als die, welke samenhangen met de raspolitiek van partij en Rijksregeering, een pijnlijke en onvermijdelijke betrouwbaar heid vereischt. is. En deze betrouwbaarheid was klaarblijkelijk in het onderhavige ge val niet aanwezig SPANJE Rust bij Madrid. Alleen de lucht macht actief.. De troepen van generaal Franco zetten hun opmarsch naar Santan der met succes voort. In de streek gelegen tussehen Valmaseda en Or- duna hebben zij de Baskische mili tie geheel omsingeld. '300 van hen gaven zich over. De opmarsch langs den weg Valmaseda—Santander wordt eveneens met succes, voort gezet. Villaverde de Trucios, gele den op een 10 k.m. afstand van Valmaseda is thans in rechtsche handen. Twee dagen geleden was dit nog het hoofdkwartier der re- geeringstroepen. Burgos gebombardeerd. Een watervliegtuig van de basis op de Ba learen heeft in een luchtgevecht een water vliegtuig van de regeering neergeschoten. Het toestel viel in zee en de bestuurder kwam om het leven. De luchtmacht van de regeering bestookte Burgos, waarbij IS perso nen werden gedood en 21 gewond, op twee na zijn alle slachtoffers vrouwen en kinderen. Het communiqué van het groote hoofd kwartier voegt hieraan toe, dat dit met „rechtvaardige" represailles zal worden be antwoord. Rechtsche vliegtuigen boven Madrid. Gisteren om half zeven en tegen elf uur hebben tien vliegtuigen der opstandelingen boven Madrid gevlogen. Het afweergeschut dwong hen echter de wijk te nemen. Het was gisteren volkomen rustig aan het Madrileensche front. Slechts aan den weg naar La Coruna hebben de regcerings- troepen hun stellingen versterkt en liet dooi de opstandelingen achtergelaten oorlogstuig bijeengebracht. Een aanval der rechtschcn in den sector van de Jarama, die ten doel had den cir kel om Morata de Tajuna te verbreken, is afgeslagen. De regeering meldt: Het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat de artillerie van Franco wederom Madrid en Aranjuez heeft gebombardeerd, waardoor slachtoffers zijn gevallen onder de burgerbevolking. Bij Teruel beantwoordde de artillerie der regeering het vuur van de rechtschen en be rokkende hun schade. Neemt Aguirre de wijk? Uit I-Iendaye wordt gemeld, dat de Bas kische president Aguirre te Santona is aan gekomen. Engeland zou hebben goedgevon den dat hij zich aan boord van een Britsch schip kan begeven, wanneer hij Spanje zou willen verlaten. ZONDER BENZINE BOVEN DEN STILLEN OCEAAN. New York, 2 Juli. Amelia Earhart heeft draadloos medegedeeld, dat zij nog slechts voor een half uur benzine had, terwijl zij negens land zag. Zij bevindt zich tussehen Hawai en de Fidji-eilanden. De kotter „Itasca" van de kustwacht, welke gestationeerd is op Hov/land Island is uitgevaren om haar te zoeken. AMELIA EARHART. IN ZEE GESTORT? San Francisco, 2 Juli. Volgens draad- looze berichten van de kustwacht van Ho- noloeloe is de aviatrice Amelia Earhart ver moedelijk in den Stillen Oceaan gestort op nog geen honderd mijl afstand van het eiland Howland. Donderdagavond 20 uur Greenwichtijd be vond zij zich ongeveer 160 K.M. van het eiland, waar zij een uur later werd ver wacht. (Howland ligt nog juist oostelijk van de datumgrens, zoodat het daar nog Donder dag is, wanneer men in Europa Vrijdag heeft. (Red.). Minister Deckers helpt! Een zéér typeerend staaltje van de wijze, waarop onder het bewind van mr. Deckers met het geld werd om gesprongen, deelt, aldus het Hdbld., het verslag van de Alg. Rekenkamer mede. De toenmalige Regeenngscommissaris voor de Melkveehouderijdie in 1932 werd aangelegd, vroeg met ingang van 17 De cember 1935 eervol ontslag. Wanneer hij 10 jaren zou hebben gediend, zou hij pensioengerechtigd zijn en een pen sioen van f 4000 hebben ontvangen. Zoo n crisisfunctie blijft echter geen 10 jaar be staan, maar om de één of andere reden heeft minister Deckers zich voor den finantieelen welstand van bedoelden commissaris zeer veel moeite gegeven en deden hij en zijn be schermeling niet anders dan zich inspannen voor het behoud van een goed jaargeld. Ten eerste zou de ontslagene een baantje krijgen van 6 jaren als „Raadsadviseur bij het Dep. v. Landbouw", waarbij hij tot taak kreeg landbouw-economische adviezen uit te brengen en de crisiswetgeving te boek te steleln. Hiervoor ontwierp min. D. een wetsontwerp, waarin hij voorstelde f 8000. per jaar beschikbaar te stellen, doch toen, begrijpelijkerwijs de Tweede Kamer hier niet op inging, stelde de min. voor, het hono rarium voor den nieuwbakken raadsadviseur uit het Landbouwcrisisfonds te betrekken! Ook deze vlieger ging niet op! Ondertusschen was aan de Reken kamer gebleken, dat de ex-regee- ringscommissaris geheel vrijwillig een verzekering had gesloten, om zijn pensioen te verhoogen en dat de premie daarvan werd betaald uit het Landbouwcrisisfonds! Ook hiermede ging de Alg. Rekenkamer natuurlijk niet accoordi Nadat zij haar weigering aan den min. had kenbaar gemaakt, verscheen in de „Staatscourant" van 19 November 1936 een Kon. Besluit, dat nota bene was gedateerd op 15 Augustus 1936 (dus drie maanden eer der!), waarbij het ontslag als Regeenngs commissaris en de benoeming tot ^Raad- adviseur" werden ingetrokken en liet ont slag uitgesteld tot 1 September 1936, dus S'A maand. Waarom werd het ontslag met te rugwerkende kracht uitgesteld? Waarom werd het Kon. Besluit drie maanden geantidateerd? Waarom geheel deze manoeuvre? De Reken kamer geeft het antwoord: „Klaar blijkelijk was met de bekendmaking van het Kon. Besluit gewacht, tot dat bij Alg. Maatregel van Bestuur de mogelijkheid was geschapen, om dezen gewezen Regeeringscom- missaris een wachtgeld te verlee- nen". En inderdaad: op 17 Novem ber verscheen zulk een Staatsblad tot wachtgeld-toekenning aan be doelden Regeeringscommissaris. Dc Rekenkamer achtte echter ook een wachtgelderschap voor den betrokkene on rechtmatig. Zij merkte op, dat in de begroo- ling van het Landbouwcrisisfonds van wachtgelden geen sprake was en ook, dat wachtgeldjaren niet meetellen voor de be rekening van pensioenen. „Wellicht zou dus thans eeni verzekering voor verhoogd pen sioen gesloten worden met nog hooger pre mie", aldus de Rekenkamer. Het-wachtgelderschap zou bovendien even veel kosten als het raadsadviseurschap, met dit verschil, dat in het eerste geval geen „arbeid" gepresteerd zou worden! Min. Deckers trachtte zijn „cliënt" schoon te praten, door te beweren, „dat de geschied schrijving toch nauw verband hield met de uitvoering der steunmaatregelen". De Rekenkamer adviseerde hierop min. D. voor bedoelde geschiedschrijving, welke toch slechts voor dc toekomstige regeerin gen van nut zou zijn, geld bij het parle ment aan te vragen! Tot nog toe zijn dus de pogingen van mi nister Deckers om een crisisambtenaar schap kunstmatig in 't leven te houden, ten koste eerst van den Staat en daarna van bet Landbouwcrisisfonds, jammerlijk ge strand. Met belangstelling wachten wij af, hoe de nieuwe minister dit varkentje zal was- schen! EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanv. droog, later toenemende kans op regen of onweer, aanvanke lijk warm. Verdere vooruitzichten: toene mende kans op regen of on weer, Barometerstand hedenmorgen 8 nor i 77.2 Het Amoer-incident geregeld De Japansche ambassadeur te Moskou, Sji- gemitsoe heeft medegedeeld, dat het incident van de Amoer, waarbij oorlogsbodems der Sovjet Unie slaags raakte mot Mandsjoe- kwo-Japansche troepen, is geregeld. Sjigemitsoe heeft gisteren een tweede on derhoud gehad met Litwinof, wien hij ver zekerde, dat zich op liet oogenblik geen en kele Mandsjoekwo-strijdmacht bevindt in de betrokken wateren. Litwinof beloofde, dat de Sovjet-regeering onmiddellijk bevel zou ge ven de troepen en schepen bij Bolsjoi en Sennoefa terug te trekken. Men zal zich herinneren, dat Litwinof had beloofd de Sovjet-strijdmacht terug te trek ken, zoodra hij de verzekering zou hebben ontvangen, dat zich geen Mandsjoekwo-Ja- pansche strijdmacht meer in het betrokken gebied bevond. Het incident is hiermede geregeld, doch de nieuwe afbakening van de grens in de Amoer zal het onderwerp van langdurige besprekingen vormen. Geen staking in het Fransche hotelbedrijf Te kwart voor een hedennacht werd me degedeeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tussehen werkgevers en werk nemers in het hotelbedrijf. Ontwikkelen en Afdrukken met de beste resultaten. Vakkundig, vlug en goedkoop. Alle fotoartikelen en toestellen. Opleiding en advies geheel GRATIS. FOTOGR. KUNSTATELIER NIEUWE N I E D O R P Ontsierende Zomersproeten v e r d w ij n e n in korten tijd geheel door S p V II t O I Bij Apoth. en Drogisten Café „Centrum" Markt. - SCHAGEN. Spreekuur van den tandarts: eiken Donderdag van 9'|2- 1 uur Geheele Gebitten Inlichtingen kosteloos. door ONS Uw woning HET VERSCHAFT U een BLIJVENDE voldoening. TT JTECHN. BUREAU ALKMAAR Tel. 2197—3897 ROTTERDAM Tel. 44504 Leverancier van Rijks-, Marine-, Defensie- en Gemeente-Instellingen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1