Het stroovraagstuk i ons Noofderkwartiei Ingezonden Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 3 Juli 1937 Derde blad Hoewel de hoogste markt met I 21.50 een gulden lager was dan de vori ge week, bleek tegen het afloopen, dat de gang toch niet zoo heel veel minder was geweest dan Vrijdag j.1. Wel ging het zeer stug, maar de prijzen wisten zich toch ten naaste bij te handhaven. Goede consumptie kaas met mooi, zacht zuivel was schaarsch en gezocht. De midden- prijs bedroeg ongeveer f 17.5018.50 en was daarmee gelijk of een tikje lager dan de vorige week. Export kaas ging van de hand tegen prijzen van i 1921. Dit was lager verge leken bij Vrijdag j.1., toen er nog een viertal stapels waren met f 22 en één met f 22.50. Tegen behoorlijke prijzen was ten slotte de heele markt verkocht. De stugge tendenz vond vermoe delijk zijn oorsprong in de gebeur tenissen in Frankrijk, maar de on dertoon was toch sterk genoeg om deze stoot te kunnen opvangen. Uitvoer naar Groningen of een eigen strookartonfabriek 1 Vanavond zullen de drie Centrale Land bouworganisaties in de Wieringermeer een gecombineerde vergadering houden, waarop besproken zal worden een gezamenlijke stroovcrkoop. Het feit, dat de heer U. D. Rcinders, di recteur van het Strooverkoopbureau te Hoo- gezand bij de besprekingen aanwezig zal zijn, wijst, de richting aan waarin de bestu ren der landbouworganisaties de oplossing van het stroovraagstuk in ons Noorderkwar tier zoeken. Het stroovraagstuk! Er zullen zeker vele lezers zijn, die met verwondering dit woord lezen. En toch schreven wij het zeer bewust neer. Tot dusver werd n.m.1. de stroo-opbrengst van den Anna Paulownapolder, Waard en Groet en andere minder belangrijke win- plaatsen afgezet aan de veeboeren cn enkele handelaars. Be wijze van persen in onze streken in lichte, kleine halen, wijst duidelijk op deze bestemming; de veehouderij was vrijwel de eenige afnonnstor. En wat de prijs aangaat, och, in het al gemeen was ze lager dan die welke do Groninger boeren bij hun Coöperatieve stroo- cartonfabrieken maakten, maar veel scheel de het toch ook weer niet, omdat de vraag steeds vrij levendig was. Daar kwam bij dat moeilijk een andere op lossing was te vinden. Eenige jaren geleden heeft de heer Ab Waiboer uit den Groetpolder nog door lezin gen getracht belangstelling te wekken voor de oprichting van een Coop. Strookartonfa briek in Noordholland-Noord. Maar afgezien van de vraag of voor een dergelijk groot be drijf voldoende grondstof aanwezig was, wa ren de landbouwers eenigszins kopschuw voor coöperatieve fabrieken, door de slechte ervaring opgedaan met de coöperatieve ver werking van suikerbieten. Men bleef dus leveren aan de koeboeren en den handel! Door de drooglegging van de Wieringer meer is de toestand in den stroohandel in ons district echter totaal veranderd. Bij een onderhoud dat onze adviseur op 4 Juni j.1. met den ingenieur van het Hoog heemraadschap had, bleek hem, dat door dat lichaam praktisch niet gerekend was op kosten van afdamming en drooghouden, noch op die van het maken van een tijde lijke watergang door den Leekervveg voor afvoer van liet water in de Hoogsloot, om dat de Hoogsloot op dat moment., tengevolge van werkzaamheden, vanwege de Schager- kogge ondernomen, droog lag. Voorts wer den geen kosten voor toezicht en honora rium berekend. In totaal was hiervoor in de raming van den adviseur f 1S75.bere kend. Om dus een vergelijking te kunnen ma ken tusschen de raming van het Hoog heemraadschap cn die van den gemeentel, deskundige, dient de eerste verhoogd te worden met f 1875.en feitelijk ook nog met pl.m. f 500.omdat niet is aan tc nemen dat in hetb edrag van f 2400ge rekend is op een post voor onvoorzien ten bedrage van f 300.en een post voor stij ging van materiaalkosten. Ik hoop hiermede de cijfers in een beter licht te hebben' geplaatst. Dat de Baad, op voorstel van B. en W., besloot de brug over te dragen is dus een gevolg van het „voordeeligc" aanbod van het Hoogheem raadschap, maar daardoor werd de raming van den deskundigen der gemeente in wezen niet aangetast. LOGGERS. Barsingerhorn, 2 Juli 1937. Uit onze omgeving BERGEN Dit ruim 20.000 H.A. groote gebied is voor het belangrijkste deel bouw- polder, en de wijde, zacht ruizende graanvelden waarvan in den zomer zulk een groote bekoring uitgaat, hebben een probleem opgeworpen, dat in de komende jaren tot oplos sing moet worden gebracht. Wij hebben hier thans te veel stroo en de onverbiddelijke wet van vraag en aanbod doet daardoor de prijzen in Noord-Holland sterk dalen. Terwijl de Groninger boer van zijn coöpe ratieve fabriek reeds een voorloopige uitkcc- ring heeft ontvangen van f23.— per 1000 K.G., en verdere uitkeering tot f25 a f 30. in het vooruitzicht is gesteld, heeft de Noordhollandsche landbouwer zich tevreden moeten stellen met een middenprijs van pl.m. f8.Zóó achter de dorschmachinc vandaan, bracht het stroo namelijk f4— a f5.op, waarna de prijs geleidelijk opliep tot f 11.Maar deze prijs werd slechts ge maakt door hen, die lang vasthielden. De doorsneeprijs kan dan ook gerust op de door ons hierboven genoemde worden bepaald. En dat deze prijs kon worden gemaakt, is dan nog te danken aan het feit, dat de Cultuur Maatschappij haar productie naar België uitvoerde. Was ook dit kwantum op de locale markt gekomen, dan was de prijs zeker nog meer gedrukt. Met deze cijfers voor oogen is het begrijpelijk, dat de betrokkenen naar verruiming van het afzetgebied stre ven. Ook de boeren in den Anna Paulownapolder en Waard en Groet hebben hier echter belangen en het is daarom te betreuren, dat de Bestu ren dier afdeelingen blijkbaar niet bij de poging tot afzetverruiming zijn betrokken. Hier gaan de belan gen van het oude en nieuwe land, evenals in vrijwel alle andere za ken, volkomen samen. gelijk, het benoodigde bedrag bij elkaar te krijgen, maar dan moet elk kind zijn steen tje bijdragen. Maar de financieele toestand in de Wierin germeer is van dien aard, dat het voor veel ouders onmogelijk was, hun kinderen te la ten sparen. Nog meerderen hebben tijdens de wintermaanden hun sparen gestaakt, en wa ren daarna niet meer in staat, het achter stallige bedrag aan te zuiveren. Zoodoende is op het oogenblik het ge raamde bedrag niet binnen en zouden de kinderen, die niet ten volle betaald hebben, het reisje niet mee kunnen maken. Is het niet mogelijk, hen, evenals de anderen, een gczelligen dag te bezorgen? We weten, dat velen er prijs op zouden stellen, zich te ontfermen over bovengenoem de kinderen. Het personeel heeft dan ook be sloten in het begin der volgende week bij die menschen een lijst aan te bieden. In de dorpen zullen zij zelf die taak op zich ne men, terwijl in de buitenwijken enkele kin deren van de hoogste klassen hiervoor zul len zorgen. Op deze wijze hopen we, dat door uwe vrijgevigheid, voor veel kleintjes de moge lijkheid nog zal bestaan, aan bet gezellig uitstapje deel te nemen. Kindervrienden, u hebt het zelf in de hand. In naam van de kinderen voor uw bijdrage bij voorbaat on zen welgemeendcn hartelijken dank. HET PERSONEEL. HARENKARSPEL DIRKSHORN AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De commissie voor het aanbieden van een autotocht aan de ouden van dagen uit de gemeente Harenkarspel vergaderde in het lokaal van den heer Stevens te Kalver- dijk. Uit het verslag van den secretaris- penningmeester bleek het vorige jaar met een klein batig saldo geëindigd te zijn, me de dank zij de medewerking der voetbal- vereenigingen. Ook voor dit jaar zal die hulp dankbaar aanvaard worden. De eerste voetbalwedstrijd ten bate van de kas is vastgesteld op 1^ Juli a.s, te Tuitjenhorn, tusschen Hollandia aldaar en Dirkshorn. Besloten werd zoo mogelijk een autotocht te organiseeren op 21 Juli a.s. naar Amster dam cn over Haarlem cn de duinstreek te rug. Een boottochtje en een bezoek aan Schiphol staan hierbij op het programma. De „kleine" commissie zal dit plan na der uitwerken. In de loop van de volgende week zullen aan de inwoners van Harenkarspel lijsten aangeboden worden, waarop men zijn in stemming in de vorm van een bijdage kan toonen. De Chr. Zangverecniging „Crescendo" al hier behaalde op het Nationaal Concours voor Chr. Gemengde Mannen en Vrouwen koren te Zeist een lsle prijs met 324 pun ten in de 1ste afdeeling. Voor den directeur den heer Paul Kok en leden een mooi succes. ANNA PA ULOWNA Duivensport. Altijd Verder had bij de wedvlucht vanaf Chabris (afst. 642 k.m.) 25 duiven in con cours, die om 6.30 uur in vrijheid werden gesteld. De eerste vogel werd geconstateerd om 6 u. 13 m. 55 sec. en vloog 923 m. por mi nuut.. De laatste prijswinnende vogel kwam den volgenden dag aan 1 u. 22 m. 7 sec. Prijzen behaalden: G. de Boe 1 en 5 met 36 punten; W. Blaauboer 2, 6 en 8 met 33 punten; A. Liefhebber 3 cn 4 met 33 put.; J. J. Schenkels 7 met 6 punten. Welke richting zal men inslaan? Er bestaan twee mógelijkheden: uitvoeren naar de Groninger fabrieken of in een eigen te bouwen Noordhollandsche fabriek ver werken. De tweede oplossing heeft het groote voor dcel dat de vrij dure vrachtprijzen naar Groningerland worden bespaard cn men in het eigen bedrijf gemiddeld op hoogcre uit- keeringen zal kunnen rekenen. Daar komt bij, dat een fabriek in ons Noorderkwartier voor den export veel gun stiger ligt dan een in Groningen. Carton gaat in groote massa's naar Enge land en de uitvoerhavcn Amsterdam is óf uit het kanaal Kolhorn—Schagen, óf via het IJsselmeer zeer goedkoop per water te bereiken. Bij export naar Duitschland, dat een minder groote afnemer is, kan de lijn Den HelderAlkmaar voor afvoer zorgen. Als nadeel noemen wij de „kinderziek ten", die men hier noodzakelijk bij de fa bricatie zal moeten doormaken en de vraag of het. water hier geschikt zal zijn. Naar deskundigen ons verzekerden, heeft onze ondergrond waarschijnlijk .genoeg zoet water, maar een nauwkeurig onderzoek zal natuurlijk noodig zijn. De eerste mogelijkheid die wij noemden, nl. uitvoer naar Groningen heeft ongetwij feld ook zijn voordeelen. Men levert aan goed gevestigde fabrie ken, die mogelijk wel tot speculatieven aan koop bereid zullen zijn. Hierdoor zal men een vrij behoorlijke prijs kunnen bedingen, hoewel die toch altijd belangrijk lager zal zijn, dat die welke de Groningers zelf krij gen. De vracht is namelijk zeer hoog, vooral bij verlading in de kleine losse pakken, die men hier gewend is af te leveren. Gaat. men tot uitvoer naar Groningen over, dan zal men om te beginnen van draadperscn moeten gebruik gaan maken, waardoor men vaste, groote halen krijgt, zooals de kartonfabrieken ze het liefst, heh- ben en waardoor bovendien de helft der vracht kan worden bespaard. Zooals men ziet, zijn aan heide afzetmo gelijkheden bezwaren verbonden en wij wachten met belangstelling af op welke wijze men in onze provincie het stroo vraagstuk, dat van blijvenden aard is, zal oplossen. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat de uitvoer naar Groningen mogelijk voor enkele jaren een tijdelijke verbetering kan brengen, doch dat de oplossing gezocht zal moeten worden in de oprichting van een strookartonfabriek in ons Noorderkwar tier. Groote vooruitgang van de trek paardenfokkerij. De premiekeuringen te Slootdorp, type trekpaard is een groot succes geworden en de kwaliteit van het aangevoerde materiaal gaf duidelijk aan, dat deze hard is vooruitgegaan. De publieke belangstelling was groot, de terreinen en monsterbaan keurig verzorgd; de regeling vlot, zoo dat deze dag in alle opzichten als geslaagd mag worden beschouwd. Ter opluistering werd Avenir van Willy voorgebracht, die zich uitstekend heeft la ten zien. Eenige der voornaamste uitslagen waren: A. Hengstveulens: 1. Excellent van de Noorman, E. Bruins, Middenmeer; 2. Iwan van Bosterveld, G. H. Geerligs, A. Paulowna; 3. Dragon van de Volharding, Jb. Geerligs Jz., A. Paulowna; 4. Egard v. Wieringermeer, J. P. Dieleman, den Hamer. Middenmeer; 5. Bert van de Noorman, E. Bruins, voorn. B. Merrieveulens: 1. Annie van Ulkesluis, K. J. Kaan, Anna Paulowna; 2. Kirsten van de Waard, R. L. Waiboer, A. Paulowna; 3. Beppy vanhet IJselmeer, J. de Schutter, Middenmeet*; 4. Herscurina van Scliennerhorn, A. L Barën- dregt, Seherniërhorn; 5. Nel Tv van Piëta, G. C. van Balen'Blanken, A. Paulowna. C. Éénjarige Merriën: 1. Lona, L. R. Mol, Medcmblik; 2. Mien van de Noorman, E. Bruins, voorn.; 3. Tertsia, Overzichtskiek van de premiekeuringen te Slootdorp. CALLANTSOOG Evangelisatie-samenkomsten „Ster der Hope". De avondsamenkom sten beginnen Zondag. Met verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie, verzoekt men ons de aandacht, er op te vestigen, dat de avond- samenkomsten in het gebouw „Ster der Hnpe", Zondag a.s. aanvangen. lederen Zondagavond, om 7.30 u., zal ,ecn dienst worden gehouden, welke als regel door Hcldersche sprekers zal worden ge leid. De locgang tot deze samenkomsten is vrij. Ieder is hartelijk welkom. LANGENDIJK Naar men ons mededeelt, worden reeds gedurende eenige dagen partijen aardap pelen gekocht voor verzending naar Zuid- Amerika. Ook van de ingekuilde aardappe len zijn hiervoor afgenomen. NOORD SCHA R WO UDE EEN MOOI SUCCES. Door de de Chr. zangverecniging „Soli Deo Gloria" Dir. de heer Paul Kok, werd Donderdag deelgenomen aan het gehouden zangconcours te Zeist. In de 1ste afdeeling uitkomende werd een lsten prijs behaald met 330 punten. In de gehouden Eerc-wedstrijd werd nog een Sden prijs behaald. Dit is zeker een mooi succes te noe men. Paardenfokkerij In draf voor de jury te Slootdorp. L. R. Mol, voorn., 4. Tda, A. van Splunter, Winkel; 5. Florette, J. Oudendijk, Midden» mcer; 6. Margot van Espoir, Jb. Geerligs Jzn., voorn.; 7. Charlottc, J. P. Schuiringa, Middenmeer. D. Tweejarige Merriën: 1. Elvire, Adr. Spaans, Kolhorn; 2. Gilda van Oostburg, E. Bruins, vin.; 3. Bertha de Ze- vecote, J. P. Schuiringa voorn.; 4. Lies, R. L. Waiboer, voorn.; 5. Mirja, E. Bruins, vn., 6. Juliana van Schermerhom. A. J. Baren» dregt, voorn., E. Driejarige Merriën: 1. Clara, J. Waiboer Jbzn.,/A. Paulowna; 2. Alice van Koel, J. de Schutter, voorn.; 3. Irène, G. H. Geerligs, voorn. F. Vier-jarige Merriën: 1. Jeanne d'Ahea, E. Bruins, voorn.; 2. Ju» lit van het Kerkje, G. H. Geerligs, voorn.; 3. Clementine, J. de Schutter, voorn.; 4. Cla» ra van Oudemalcn, Adr. Spaans, voorn.; 5. Martha, R. Hoeksema, Middenmeer; 6, Flora, A. J. Barendregt, voorn.; 7. Elza van Zuidzande, J. Saai, Kolhorn; 8. Brunette, K. J. Kaan, voorn. G. Oudere merriën. L Mouna Bclla., J. P. Wieleman, den Hamer voorn.; 2. Suze, J. de Schutter, voorn.; 3. Caline van Brondchoeve, J. Jansen, Mid denmeer; 4. Rina, E. Bruins voorn. H. Veulens van Elegant (niet ingeschr.) I. G. Blaauboer, Winkel; 2. J. f. Schui ringa voorn.; 3. Adr. Spaans voorn.; 4. A. van Niemvenhuijzen, Middenmeer. I. Veulens van Elegant (ingeschr. N.Tr.S.) 1. Annie v. Ulkesluis, K. J. Kaan voorn.; 2. Iwan v. Bosterveld, G. H. Geerligs, voorn.; 3) Kirsten van de Waard, R. L. Waiboer, voorn.; 4. Egard van Wieringermeer, J. P, Dieleman, den Hamer voorn. TOEGELATEN Voor het toelatingsexamen der H.H.B.S. te Alkmaar is o.m. geslaagd Jn. Bakker, leerling van de O.L. School alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Een mooi succes. Op het gehouden concours te Zeist heeft liet chr. mannenkoor „De Lofstem", onder leiding van den heer Paul Kok, een le prijs behaald in de sup.-afdeeling met. 359 punten, terwijl des avonds den le ecreprijs werd toe gekend met 80 punten. KOEDIJK. De rondgang langs de gemeente van het onderwijzend personeel en de commissaris sen van het schoolverbond, heeft een gun stig resultaat opgeleverd, er is een ontvangst, van f 147.45 en eenige nieuwe leden. Dus, het schoolfeest gaat door. Voor de Huisvrouw. GRATIS BREIPATRONEN. Het doet ons genoegen, dat wij onze leze ressen iets heel prettigs kunnen mededee- len, waarvan zij vaak kunnen profiteeren. Want telkens, wanneer zij nu een pakje Lux koopen, bevat dit een leuke verrassing! En een heel practische en welkome verrassing, n 1. een breipatroon, dat speciaal voor de fabrikanten van Lux is ontworpen. Het zijn alle origineele Parijsche modellen, deze Lux hrei patronen. De oene keer vindt u een mo del voor een aardig damesjasje, en een an dere keer weer een patroon voor leuke ba by-wolletjes of een theemuts. De modellen zijn alle zoo aardig, dat wij onze lezeressen hier gaarne op attent maken. Geachte Redachtie, Naar aanleiding van het bericht over de Leekerbrug in Uw blad van 1 Juli j.1. zou ik graag een enkele opmerking willen ma ken. Niet omdat ik de kwestie-zelve zoo belangrijk vindt, maar aangezien het: le. een verkeerde indruk wekt, omdat een gedeelte ervan is gebaseerd op oen on juiste passage in het in Uw blad van 29 Juni j.1. opgenomen raadsverslag, en 2e. door zijn onvolledigheid de deskundig heid van den gemeentel, adviseur aan tast. I. Volgens de officieclc raadsnotulen is door mij bij de behandeling van het desbetref fende agendapunt het navolgende gezegd: „Na de verzending van de agenda is „nog een schrijven ontvangen van den „heer Ingenieur van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier waar- „in wordt voorgesteld de brug te ver hangen door een duiker. De jaarlijk- „schc bijdrage kan dan teruggebracht „worden tot f20.Nu zou ik nog vër- „willen gaan en voor willen stellen de „brug over te dragen onder voorwaar- „de dat een duiker wordt gemaakt en „de gemeente slechts f 20.per jaar „behoeft bij te dragen. Ik maak van deze passage in het raads verslag Uw verslaggever geen verwijt, Hij moet naar beknoptheid streven cn dan komt zoo licht een juiste weergave van het ge sprokene in het gedrang. II. De mededceling, dat de raming van den gemeentel, deskundige' kon worden terug gebracht van f 5000.- op f 2400.- wekt het vermoeden dat die raming een slag in de lucht is geweest. Tegenover deze suggestie wil ik den adviseur der gemeente in be scherming nemen. Diens berekening, welke een voorloopige was, is gemaakt op 9 Maart j.1. In verband met mogelijkë verdere stij ging van de kosten van materialen, voor namelijk betonijzer en hout, werd de ge- rekening met een ruim bedrag (plm. f 300) afgerond tot f 5000.terwijl voorts voor onvoorziene werken een bedrag werd op genomen van f 300.— De Kermis. Morgenmiddag wordt de driedaagsche ker mis -waarover zooveel is te doen geweest geopend. Wij hebben gistermiddag een kijkje genomen op het terrein aan de Ka- rel de Grootelaan, waar men druk bezig was met het opslaan der spellen en kra men De grootste tent is die van Vermolen, deze bekende kermis-exploitant heeft er een erno- tiebaan neergezet, welke ongetwijfeld wel de grootste attractie zal zijn. Voorts zagen wij een draaimolen, een zweef en een rij wielmolen. Om het middenterrein gegroepeerd zijn tal van poffertjes- en gebakkramen, terwijl natuurlijk ook dep aling-, koek- en nougat- kramen niet ontbreken. Voorts is er een bommenwerper en eer. luchtschommel, ter wijl krachtmenschen hun geluk zullen kun nen beproeven door het slaan met een ha mer op het hoofd van Jut. En als men z'n kermisgeneugten heeft bot gevierd, welaan, dan kan men op de terrassen van de verschillende café's aan de Breelaan een plaatsje zoeken, om er z'n dorst te lesschen, terwijl er 's avonds gele genheid zal zijn om te dansen. Afgewacht dient nu te worden, of de ker mis inderdaad slagen zal, al lijkt het ons welhaast uitgesloten, dat. ze ooit meer het karakter zal krijgen van de oudcr.wetsche dorpskermis van weleer. De tijden zijn ver anderd en met de tijden ook de menschen! ,Maar wie weet valt de kermis per slot toch nog wel mee. WIERINGERMEER HET SCHOOLREISJE. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het spaarsysteem, dat op de Wieringer- mecrscholen in gebruik is, heeft ten doel, elk schoolgaand kind in staat te stellen het jaarlijksche reisje te laten meemaken. Het kind kan wekelijks den onderwijzer (de on derwijzeres) de centen ter hand stellen of het verschuldigde jaarbedrag ineens of in termijnen, al naar verkiezing, voldoen. Op deze wijze achtte het personeel het mo-

Schager Courant | 1937 | | pagina 9