Santander Stalin blijft „zuiveren' Protest tegen de arrestatie van Ds. Niemoeller geblokkeerd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aanslag op President Salazar Amelia Earhart nog niet terug Spanje's premier zoekt hulp in Parijs Fransch schip door Franco aangehouden TON is KOOPEN ij CLOECK Co II 1*41 lil MAANDAG 5 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10305 Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen, Portugeesch staatsman ongedeerd. Op het oogenblik, dat de Portugee- sche minister-president, Salazar, voor de woning van zijn vriend, Dr. Jose Toreado te Lissabon, waar hij in diens particuilez-e kapel de mis zou bijwonen, uit zijn auto stapte, ontplofte een bom, welke in een ri ool was geplaatst. Het trottoir werd vernield. Men verzekert, dat Salazar ongedeerd is, SALAZAR. Omtrent don aanslag op minister-president. Salazar wordt nog nader gemeld, dat de bom was geplaatst in een riool, dat op on geveer een meter diepte in het midden van de straat loopt, waar de vriend van den minister-president Dr. Toreado, woont, in wiens huiskapel de minister-president iede re n Zondag de H. mis komt bijwonen. Door de ontploffing werden de straat steen en aan weerszijden omhoog geslingerd en een aantal winkelruiten werden ver nield. De bom werd electrisch tot ontplof fing gebracht. Bij de ontploffing hulde de krachtige bom de auto van Salazar geheel in wolken stof én rook. Salazar en zijn secretaris verlieten evenwel ongedeerd de auto. Niemand werd bij de ontploffing gewond, wel werden de huizen in de omgeving be schadigd. Minister-president Salazar nam een oogen blik de aangerichte schade, op en ging vervolgens het huis binnen. De stad is normaal kalm. voortgaat, ook financieel, het werk der be lijdende kerk te steunen. Een resolutie onderteekend. Na de predikatie van Dibelius werd ge collecteerd. Professor Pachnin, de deken van de pa rochie, las aan het einde van den dienst een resolutie voor, waarin opnieuw wordt betoogd, dat ds. Niemoeller nimmer tot rebellie tegen den staat heeft opgezet, maar dat hij gestreden heeft om het Duitsche volk voor den Christelijken godsdienst te behouden. Deze resolutie werd door alle gcloovigen van de parochie Dahlem en door een groot aantal bezoekers uit naburige parochies onderteekend. Zij zal worden overhandigd aan den rijks minister van justitie, Guertner. R.K. geestelijke bestrijdt de leer stellingen inzake bloed en bodem In de Sankt Michaels Kirche te Munchen heeft gisterochtend de r.k. geestelijke Junghaus de nationaal-socialistische leer stellingen inzake .bloed en bodem krachtig veroordeeld. In den middag kwamen "ongeveer tien duizend geloovigen in dezelfde kerk bijeen om te luisteren naar kardinaal Faulliaber, die o.m. zeide, dat de katholieken het con cordaat nooit hebben geschonden. Hij ont kende, dat priesters betrekkingen onder hielden met de buitenlandsche pers en ver klaarde verder, dat de kerk werd ver volgd, omdat zij de kerk van Christus is. Het bolsjewisme wordt niet langer als vijand nummer één genoemd, aangezien in de oogen van de nationaal-socialistische pro pagandisten thans de kerk deze plaats in neemt. Opheffing Kath. standsorgani saties aangekondigd. Bij een demonstratie van het. Duitsche arbeidersfront in Kölndeu'tsch op 30 .Tuni heeft dr. Robert Lev een spoedige opheffing van de Katholieke gezellenvereenigingen alsmede van alles wat. nog bij godsdien stige vereenigingen behoort aangekondigd. 99 Bescheiden eischen van Hitier TEVREDEN MET MANDAAT OVER TOGO EN KAMEROEN? Hitier heeit, volgens het Hsbl., dezer da gen eenige autoriteiten uit het buitenland ontvangen, die ter gelegenheid van het con gres der Intern. Kamer van Koophandel te Berlijn vertoefden. Hij moet hun hebben verklaard, dat Duitschland zich zou tevre den stellen met mandaten over Kameroen en Togo en indien het die toegewezen kreeg ook bereid zou zijn in den Volkenbond te rug te keeren. Muiterij in Sovjet-garnizoenen? Volgens nieuwe berichten, welke uit Mos kou zijn ontvangen, duurt de zuivering in de kringen der centrale regecring, alsmede in wetenschappelijke, letterkundige en journa listieke kringen voort. Zoo zijn thans YakovagVanof, de plaatsver vangende commissaris van binnenlandsche zaken, en commissaris van de staatsveilig- heidspolitie, en Georgi Prokofief, plaatsver vangend commissaris van het post- en elec- triciteitsbedrijf, die beiden onder Yagoda hebben gewerkt, alsmede de volkscommissa ris van den buitenlandschen handel, Arkadi Roscnholz, uit hun ambt ontzet. Voorts zijn nog verscheidene andere functionarissen af gezet. Tot de gearresteerden behoort voorts de vroeger „officieele" schrijver Iürchone. Spionnen terechtgesteld. Eenige dagen geleden heeft de „Lenin- gradkaya Pravda" bericht, dat een groep Estlandsche spionnen in het gebied van Le ningrad was terechtgesteld, doch nergens werd melding gemaakt van 120 Estlandsche en Poolsche spionnen, welke volgens berich ten in het buitenland te Moskou zouden zijn terechtgesteld. Kortgeleden berichtte do „Rikhockean- skaya" welke te Chabarovsk verschijnt, dat de protestantsche geestelijke Greiwas werd gearresteerd, onder verdenking van spion- nage en het orgaan der spoorwegarbeiders „Gudik" herinnert er aan, dat in 1929 een twintigtal doopsgezinden werd gearresteerd. Verder beklaagt de pers zich er over, dat de anti-godsdienstige propaganda verslapt. „Pravda" wijst op het toenemen van de invloed der geestelijkheid, vooral in 't Magnitogorsk-gebied in de Oeral, waar de geestelijkheid weer bezit, nam van den kathedraal, gebruik makend van de slappe hou- ding van de autoriteiten, terwijl soms de plaatselijke autoriteiten me dewerken. Dit was het geval te Wol- kowo, waar de kerk van een alu- miniumfabriek de' noodige materialen kreeg. Directeur van deze fabriek was een der leiders van de Atheïs tische organisatie in de Oeral. Muiterij in de Sovjetgamizoenen? Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron ver luidt, is in de Sovjet-Russische grensgarni- zoenen aan de Amoer muiterij ontstaan. De muiters zouden verscheidene dorpen in brand hebben gestoken en de bewoners heb ben omgebracht. De opstandige beweging zou tot de garnizoens in andere grensdistricten overslaan. Radioseinen van dc vlicgenierster 1 Gisterenmiddag 14 uur Greenwich- tijd heeft de kustwachtkotter „Itas- ca" radioseinen opgevangen op de golflengte van het radiotoestel van Ernelia Earhart. De seinen waren door storing niet te ontcijferen; de „Itasca" heeft opdracht niet meer op deze golflengte te seinen. Men heeft thans in ongeveer veertig uur niels meer van Amelia Earhart vernomen. Het vliegkampschip „Lexington" is met 54 gevechtsvliegtuigen aan boord uit San Diego vertrokken in de richting van het eiland Howland om te helpen bij de onder zoekingen. San Dicgo is 7.000 mijl van Howland verwijderd. fOok te Honoloeloc heeft men gisteren- ochtend zwakke draadlooze signalen opge vangen, welke naar men zeide van Amelia Earhart afkomstig zouden kunnen zijn. Vliegtuig zoek. Er heerscht te San Francisco eenige on gerustheid over een vliegtuig, dat vertrok ken is om Amelia Earhart op te sporen en dat tengevolge van het slechte weer te rug moest keeren. Twee torpedojagers en twee mijnenvegers zijn door de autoritei ten uitgezonden. Zij zullen van af Hono- loeloe den weg volgen, waarlangs dit toe stel gevlogen heeft. Op het oogenblik zoekt alleen het kust wachtschip „Itasca" naar Amelia Earhart. De weerberichten meldeq, dat de zee kalm en het weer fraai is rondom Howland. De „Itasca1 1zal zooals hierboven gemeld, thans het uitzenden van roepseinen staken, ten einde de radioposten te San Francisco in staat te stellen eventueel® noodseinen van de aviatrice op te vangen. De „Itasca" ge bruikte n.1. tot dusverre dezelfde golfleng te als die, welke de zender van het verdwe nen toestel gebruikte, hetgeen zon kunnen verklaren, dat berichten ontvangen zijn, volgens welke men het toestel van Amelia Earhart gehoord heeft. De kustwachter zet het zoeken voort. Hij heeft brandstof aan boord voor een kruistocht van drie weken. Een S.O.S. van Amelia Earhart in het Zuidelijk deel van den Stille Oceaan. Een radio-ingenieur te Los Angeles zou een radiobericht van het Britsche oorlogs- U/EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: matige zuidweste lijke tot westelijke wind, h. tot zw. bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temper. Verdere vooruitzichten: matige westelijke wind, waarschijn lijk droog weer. barometerstand hedenmorgen 8 nnr t 77.4 schip „Achil les" hebben opgevangen, vol gens hetwelk deze oorlogsbodem een S.O.S. sein van het vliegtuig van Amelia Earhart heeft gehoord. De positie van de „Achilles", die in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan kruist werd echter niet opgegeven, evenmin als die van het vliegtuig. Het kustwachtstation te San Francisco bevestigt volgens Havas, dat de „Achilles" een S.O.S.-seiri van Miss Earhart heeft opge vangen. Zwakke seinen omgevangen. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontvingen wij het volgende telegram uit San Francisco: Het radiostation van dc Pan-American Airways op Honoloeloe heeft medegedeeld, dat het gisteren een aan miss Earhart ge adresseerd bericht heeft uitgezonden. In dit bericht werd om antwoord verzocht en een kwartier later wer den zwakke seinen opgevangen, af komstig van een punt, gelegen ten Zuid-Oosten van het eiland Howland Door storing kon echter het gedeelte waarin waarschijnlijk de positie werd opgegeven, niet worden ontcij ferd. Volgens sommigen zou de aviatrice heb ben kunnen dalen op een koraalrif midden in den Stillen Oceaan. De toestand van de vliegstcr en haar metgezel zou dan niet wanhopig zijn, aangezien zij voor vijftien dagen mondvoorraad hebben medegenomen, alsmede een distilleertoestel, waarmede zij zich drinkwater kunnen verschaffen. KERKDIENST TE DAHLEM. In tegenwoordigheid van een groo- te menigte geloovigen is gisteroch tend in de Jezus-Christus-kerk te Dahlem een kerkdienst gehouden, waar speciale gebeden zijn uitge sproken voor Ds. Niemoeller van de belijdende kerk, die dezer dagen is gearresteerd. Een diepe ontroering maakte zich van de aanwezigen meester, toen de super-inton- dant-generaal Otto Dibelius den kansel be trad, van waar af Ds. Niemoeller, de voor vechter van de belijdende kerk, nog zoo onlangs met zooveel vuur en welsprekend heid heeft gepredikt. De predikant las een verklaring voor van den broederraad der evangelische kerk van de oud-Pruisische Unie, waarin betoogd wordt, dat Martin Niemoeller en de andere door de Gestapo gearresteerde dominees, slechts het christelijk geloof hebben verde digd. De tegen hen in de pers geuite beschuldi gingen, aldus de verklaring, zijn slechts zuivere laster. Nooit heeft Niemoeller tot rebellie tegen den staat opgehitst. Hij eisch- te voor de kerk slechts het recht voort te bestaan volgens het evangelie en de schrift. Superintendant Dibelius sprak vervol gens naar aanleiding van Psalm 126 (van David): Zij die in tranen zaaien, zullen niet in vreugde oogsten. Spr. las hierna den tweeden brief voor van Paulus aan Timotheus, waarin Paulus zijn lijden in de gevangenis 1e Tarse be schrijft. Hij vergeleek Ds. Niemoeller bij den goeden soldaat en Jezus Christus. Evenals Paulus, aldus Dibelius, is onze dominee ge vangen, evenals bij lijdt hij in de gevange nis, maar hij verduurt zijn lijden in de troostrijke zekerheid, dat men God niet zal kunnen arresteeren. Spr. eindigde met het verzoek tot God te bidden, dat hij Ds. Nie moeller een sterke ziel geeft. De gevangene zal een groote vreugde ondervinden, wan neer hij verneemt, dat onze parochie steeds plechtig het aandeel, dat zij neemt in het christelijk leven, tot uitdrukking brengt en SPANJE Front in het noorden weinig veranderd. Opleving aan het Madrileensche front. Reuter verspreidt een mededeeling van de junta van Burgos, dat dc blokkade van de kuststrook van Santander effectief is. Drie kruisers en een flottielje gewapende treilers, surveilleeren langs de kust van As- turië en voor de streek van Santan der. Zaterdag en gisternacht heeft het zwaar geregend. De dag verliep gisteren zonder groote veranderingen in de frontlinies. Ter wijl dc brigades van Navarre tot staan zijn gekomen, is de divisie Palencia in actie ge komen. De regeeringstroepen bieden geen weerstand meer en men verwacht, dat. dc regeering haar troepen in de onmiddellijke omgeving van Santander hergroepeert. Aan de fronten van Asturië en Leon heb ben de rechtschen hun linies verbeterd en twee divisies, die op een afstand van el- ander opereerden, met elkander in contact gebracht. Aan het front van Iluesca zijn de recht schen opgerukt. Ruim 4 K.M. terrein werd gewonnen over een front van 10 K.M. Een te Perpignan verschijnend dagblad doet mededeeling van door generaal Pozas, die aan dc zijde der regeering strijd, afge legde verklaringen. Pozas heeft volgens het blad onder meer gezegd, dat het leger in Aragon en Catalonië bestaat uit 200.000 zeer goed gewapende mannen In Catalonië wor den dagelijks drie vliegtuigen afgeleverd. Het aanstaande offensief in Aragon moet gesteund worden door aanvallen van alle fronten tegelijk, waarbij gebruik gemaakt moet worden van veel tanks en geschut. Pozas achtte de verdediging van San tander even moeilijk als die van Bilbao. Gisterochtend is de „Malcom" uit Santan der vertrokken met 1747 vluchtelingen aan boord. De commandant der marine van Ro- chefort beeft nog niet besloten waar zij aan land zullen worden gezet. Ziekenhuis bij bombardement getroffen. Bij een bombardement van Alba de Tor mes door vliegtuigen der regeering is het ziekenhuis van Santiago getroTfen. Dertig personen werden verwond. Activiteit aan het front van Madrid. Aan bet Siërra frönt is weer een zekere activiteit te bespeuren. Sedert twee dagen oefenen de regeeringst roepen druk uit bij Alto de Leon op de stellingen van de recht schen. De regeeringsartillerie bestookt zon der ophouden El Espinar en San Rafael. Bij Santoria Tablada hebben de regceringstroc- pen hun stellingen verbeterd. Negrin confereert met Chau- temps en Delbos. Spanje zou den zomer nauwelijks kunnen overleven. De minister-president van de Va- lencia-regeering, Negrin, heeft van Vrijdag tot Zaterdagmorgen te Pa rijs vertoefd. Zijn bezoek aan de Fransche hoofdstad werd zorgvuldig geheim gehouden, doch is thans be kend geworden. Tijdens besprekingen met den Fran- schen premier, Cbautemps, den mi nister van buitenlandsche zaken, Delbos, en vele partijleiders van de Fransche linkerzijde, heeft Negrin dezen heeren aan het verstand trachten te brengen, dat de Valen- ciaregeering den burgeroorlog niet lang meer zal kunnen voortzetten, tenzij zij uit het buitenland wapens en munitie ontvangt. Geen gebrek aan manschappen. Hij deelde den Franschen politieken lei ders mede, dat Valencia geen gebrek aan manschappen had, aangezien het. jongste mobilisaticbevel door dc jeugd van het nog in handen van de regecring zijnde gebied gewillig was opgevolgd. Daarentegen verkeerde de re- geering wat vliegtuigen en machi negeweren betreft ten opzichte van de strijdkrachten van Franco in een hopelooze situatie, zooals het offensief van de nationalisten in Noord-Spanje duidelijk had aange toond. Den Franschen volksfrontleiders zou Ne grin gezegd hebben, dat de Spaanscbe re publiek haar leven dezen zomer wel nau welijks zou kunnen rekken, tenzij nog tij dig hulp van buiten komt. Met. (ie tegen woordige uitrusting van het roode leger was geen groot offensief te ondernemen Tot dusver heeft de Fransche regeering nog geen consequenties uit de door Negrin verstrekte inlichtingen getrokken. De Quai d'Orsay liet uitdrukkelijk een bericht van de Londensche „Times" tegen spreken, aldus de Msb., volgens hetwelk de Fransche regeering bij een ineenstorting van de niet-inniengingspolitiek aan Valen cia de noodige wapens zou leveren. Ver klaard werd, dat een dergelijk besluit niet genomen was. Vaststaat, dat de Fransche regeering al thans tot de oplossing van de tegenwoordige crisis nauw met Engeland zal samen werken. De vloot van Franco heeft het Fransche schip „Tregastel" aangehouden op het oogenblik, dat het poogde de haven van Santander binnen te loopen. De „Almirant Cervera" loste vier kanonschoten op de „Tregastel", waarna het schip bijdraaide, Vervolgens werd het door het gewapende koopvaardijschip van de rechtsche vloot „Ciudad de Valencia" naar het Oosten ge leid. I-Ict Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft bevestigd, dat het Fran sche schip „Tregastel" door den kruiser „Al- mirantc Cervera" van dc Franco-vloot werd aangehouden. Deze aanhouding geschiedde voor Santan der binnen de Spaansche territoriale wate ren. Het schip wordt thans naar Bilbao ge leid. Fransche oorlogsschepen zijn naar de „Tregastel" gezonden. De kwestie werd onmiddellijk ter ken nis gebracht van den Franschen consul te San Sebastian, die tracht in contact tc ko men met de Fransche consul te Bilbao. De consul te San Sebastian volgt de ontwikke ling van het incident nauwkeurig in nau we samenwerking met het ministerie van buitenlandsche zaken. Elf doodeo bij Duitsche mijnramp Be mijngasontploffing te Reek- linghausen. Gisterennacht zijn twee mijnwerkers in het ziekenhuis te Recklinghauscn aan de bekomen verwondingen overleden, waar door het aantal slachtoffers van den ramp in dc mijn „Generaal Blumenthal" geste gen is tot elf.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1