Walen blijven ageeren Poolsch Koningsgraf De oplossing dor wereld vraagstukken Abessinië katholiek? Felle rede van Toestand aan de Amoer verbeterd Autorennen in Amerika Joden tegen verdeeling van Palestina De beteekenis van het a.s. Zio nistencongres te ZUrich. De leiders van het bureau van liet twin tigste Zionistencongres, Dr. Franz Kalm en Dr. Ullmann, alsmede Dr. Goldtnann, lid van de Zionistische exccutive, en vertegen woordiger van het Jcwish Agcncy bij den Volkenbond, hebben zich op een persont vangst uitgesproken over de betcekenis, dc samenstelling en liet programma van dit congres, dat van eind Juli tot midden Aug. in Zürich bijeenkomt. De debatten, die openbaar zijn, zullen hoofdzakelijk Palestina betreffen, daar op dat tijdstip het rapport van dc Engelsche Palestinacommissie en het standpunt van de Engelsche regeering bekend zullen zijn. Het Zionistische comité van Actie heeft zich inmiddels eenstemmig tegen een ver deeling van Palestina uitgesproken en voor de handhaving van het tegenwoordige man daat. door Engeland. Voor de op het congres verwachte 250 persvertegenwoordigers uit alle landen wor den speciale technische voorbereidingen ge troffen. Het aatfil gedelegeerden zal onge veer 500 bedragen, en bovendien zal het congres ccnigc duizenden belangstellenden trekken. Amerikaansch ambassadeur „Wij moeten den bewapenings wedloop winnen Aan een diner, dat te Londen gegeven werd ter gelegenheid van den Amcrikaan- schen Independance Day. heeft de Ameri kaan schc ambassadeur te Londen, Bingham, een rede gehouden, waarin hij o.a. het vol gende zeide: „De despoten hebben Amerika en Enge land gedwongen tot herbewapening cn aan gezien we hiermede begonnen zijn, moeten we noodzakelijk de herbewapeningswedloop winnen. We hopen, dat zij, die aansturen op oor log, zich hiervan tijdig rekenschap geven, voor een uitbarsting komt, welke zoo ver schrikkelijk zal zijn, dat onze verbeelding ervoor siddert." „Wanneer wij te doen hebben met een volk, dat niet naar rede wil luisteren, dat oorlog al»> een eeredienst beschouwt cn bloed en eer als iets, dat aan kleine kin deren moet worden geleerd cn dat alleen wil luisteren naar kracht-argumenten, clan moeten we deze gebruiken. Mijn hoop is, dat in deze dictaturen nog een rest van gezond verstand is, doch het is noodzakelijk dat wij den bewapeningswedloop winnen." Verkeersslachting op Amerikaanschen feestdag Ook de verdrinkingsdood deed zijn werk. Tijdens den natiónalen feestdag, die Zon dag te New York gevierd is, zijn ruim HO personen om het leven gekomen. Bij auto- ongelukken verloren 00 menschcn het leven, terwijl 22 verdronken. Het totaal aantal Zondag in de Vereen. Staten gevallen dooden bedraagt ruim 300 Bij autoongelukkcn zijn bijna 200 dooden gevallen, terwijl ruim 70 personen den dood door verdrinking hebben gevonden. Niet door een economische we reldconferentie. N'cville Chamberlain heeft gistermiddag in het Lagerhuis de meening der Britsche regeering over de opportuniteit der bijeenroe ping van een oeconomische wereldconferen tie kunnen bevestigen, zulks in antwoord op de vraag van den arbeidersafgevaardigde Arthur Henderson of hij zich als gevolg van bet te Washington ter gelegenheid van het bezoek van Van Zeeland gepubliceerde com muniqué niet voorstelde in overeenstemming met president Roosevelt de bijcenroeping van een dergelijke conferentie te bepleiten. De minister-president verklaarde: „Het is .Oppervlakkig le veronderstellen, dat het mo gelijk is do wereldvraagstukken eenvoudig op te lossen door een wereldconferentie bij een te roepen. Een dergelijke conferentie zou om met succes bekroond te kunnen worden, tot in bijzonderheden moeten worden voor bereid." Talrijke arrestaties in Lissabon In verband met den aanslag op minister president Salazar zijn te Lissabon talrijke arrestaties verricht. Be politic is van mee ning, dat de aanslag werd voorbereid door een klein aantal personen, waarbij op zijn minst een buitenlander. Zij zoekt thans naar den man, die na de ontploffing met een been trekkend wegliep en men vraagt zich af of dc diefstal van twee auto's Za terdag jl. iets niet den aanslag heeft uit te staan. Sympathiebetooging voor Salazar. Voor dc woning van den Portugeeschen minister-president Salazar, op wien een aan slag werd gepleegd, heeft een sympathie betooging plaats gevonden, in den loop waarvan de premier de menigte toesprak. Ook in de andere Portugeesche steden zijn betoogingen gehouden om tegen den aan slag op Salazar te protesteeren. BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA IN ENGELAND. De conservatieve afgevaardigde - Ramsav heeft in hei Britsche lagerhuis gevraagd of het Eden bekend was. dat dc dorde inter nationale nog steeds grootc bedragen be steedt voor bet maken van rcvolutionnaire propaganda van verschillenden aard in En geland en of de Britsche regeering de Rus sische aansprakelijk stelt voor de houding der internationale. Eden antwoordde slechts, dat bij den vrager erkentelijk zou zijn voor het voor leggen van cvèntueole bewijzen, die hij gaarne zou bestudeeren. DE GOEDERENBEURZEN IN FRANKRIJK GAAN WEER OPEN. De Fransche staatscourant zal heden ochtend een decreet van den minister van financiën bevatten, waarbij bet decreet van 28 Juni, volgens hetwelk de effecten- en goederenl>eurzen werden gesloten, wordt opgeheven met ingang van 6 Juli 1937. Om het wereldkampioen schap boksen Joe Louis-Tommy Farr in Sep tember. Voor een gevecht om het wereldkampioen schap in het zwaargewicht tusschen den ti telhouder Joe Louis en den Britschen kam pioen Tommy Farr is gisteren te Londen een voorloopig contract onderteekeml door den manager van Farr, Broadribb en den verte genwoordiger van den Amerikaanschen pro motor Mike Jacobs, Strauss. Volgens dit voorloopig contract zal de ont moeting reeds in het begin van September a.s. in de Vereenigde Staten worden gehou den. Van de opbrengst zou de Britsche kam pioen 20 procent ontvangen. Moeilijkheden tusschen Duitschland en Oostenrijk Wecnen protesteert te Berlijn. De Oostenrijksche gezant te Berlijn, Tau- schitz, beeft gisteren bij Baron von Neurath geprotesteerd tegen de onware berichten Qver dc behandeling van gevangenen in Oostenrijk, welke door de Duitsche pers en dc Duitsche radio worden verspreid. Vergadering van de Duilsch Oostenrijksche paritaire com missie. Heden vergadert te Wcenen dc Duitsch Oostenrijksche paritaire commissie, welke belast is met het oplossen van de moeilijk heden, welke bestaan bij het uitvoeren van het verdrag van 11 Juli 1936. Russisch hoogterecord voor vrouwen Twee jeugdige Russinnen, Trina Witsj- nefskaja, 23 jaar oud, en Katja Medniko- wa, 20 jaar oud, hebben gisteren met een sportvliegtuig een hoogte van 0518 meter bereikt. Beide meisjes zijn instructrice van de Aeroclub van Centraal Rusland. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen in het Vereonigd Koninkrijk bedroeg per 21 .Tuni 1.356.598, d.i. 94.732 minder dan per 24 Mei. BIDSTONDEN VOOR DS. NIEMOELLER. Met uitzondering van gisteravond zullen deze weck dagelijks in dc kerk te Dalilem biddiensten voor Ds. Niomocllcr gehouden worden. Vc.rnomen wordt, dat ccnige pre dikanten, die elders in Duitschland gear resteerd waren, op Vrije voeten gesteld zijn. TERECHTSTELLING TE WLADIWOSTOK. Een blad te Khabarowsk meldt, dat op -27 Juni te Wladiwostok 22 personen als „Trotz- kisten, spionnen voor Japan en Spoorweg saboteurs" zijn doodgeschoten. In de gehee- le provincie zijn sedert Mei 107 menschcn terechtgesteld. WAAR MAARSCHALK PILSOEDSKI RUST. - De geschiedenis van het oude, historische land Polen kan men te rugvinden in het Middcleouwsclie kasteel der Jagellonen, op don Wa- welberg, vlak bij Krakau. Daar wor den de sterfelijke resten van alle Poolsche koningen, nationale helden en dichters, bewaard. Zoo rustte er ook tot voor kort het ge beente van maarschalk Pilsoedski; ter gelegenheid van het bezoek van koning Carol van Roemenië, is het thans verwijderd. Hoog verheft zich op den Wawel, een heu vel aan de Welchsel, nabij Krakau, iiet oude, trotsclic kasteel der Jagellonen, de oude ko- ningsfamilie van Polen. Bijna duizend jaar zijn de muren oud, en het prachtige gebouw, dat herhaalde malen herbouwd werd, tot dat het in de 16de eeuw zijn tegen woordige vorm, die aan de Italiaanschc re naissance herinnert, kreeg, is in den loop der tijden een goede getuige voor de geschiedenis .van Polen geworden. Het. was het middelpunt van het oude, machtige koninkrijk, dat van hier uit gere geerd werd, het was de bewaarplaats van kunst en cultuur, waaraan thans nog de meesterwerken v. Veil Stosz, Peter Vischcr en Thorwaldsen herinneren, en tenslotte was het ook in de tijden, dat Polen verscheurd cn bij verschillende landen ingedeeld werd, een plaats, waaraan het hart van iederen Pool- schen patriot, hing. In de kerk van het kasteel rusten in de beroemde crypte de ge beenten van alle Poolsche koningen, bene vens vele andere helden en grootc bisschop- peh. Sprak het daarom niet van zelf, dat ook Polen's grootc man van dezen tijd, maar schalk Pilsoedski, hier, in dit nationale, ge wijde oord, een laatste rustplaats zou mogen vinden? Zou iemand bezwaar kunnen heb ben tegen zijn bijzetting, naast al deze groo te mannen van Polen, «ie eens het oude Po len sterk en groot maakten, zooals hij het nieuwe Polen versterkt heeft? Saphieha's ontstellende daad. Slechts één man was er dan destijds ook tegen, toen maarschalk Pilsoedski gestorven WIJLEN MAARSCHALK PILSOEDSKI. was: vorst Saphieha, de aartsbisschop van Krakau. In de dagen, dat Polen in diepe rouw was, over den dood van den organi sator van de vrijheid en veiligheid, moest de plooibare kerkvorst toegeven. Maar thans, nu Koning Carol van Roemenië in Polen aangekomen is en natuurlijk ook een bezoek aan liet beroemde kasteel op den Wawel zal brengen, heeft de aartsbisschop, onder on beduidende voorwendsels en tegen den uit- drukkelijken wil van den Poolschen staats president en van de Poolsche regeering, do kist uit de koningsgrafkelder in de crypte van de slotkerk laten verwijderen cn op nieuw doen bijzetten in een andere grafkel der, die thans nog eerst in aanbouw is. Sedert, de restauratic van de zelf standigheid van Polen, worden de Middcleeuwsche gebouwen, die bij het koningsslot behooren, langza merhand weer hersteld cn opge- knan'. Vooral sedert Josoph Pil soedski zijn laatste tocht, naar den Wawel gemaakt heeft., worden do restauratiewerkzaamheden nog meer bespoedigd. De Heilige Stanislaus rust in een zilveren kist Onmiddellijk aan het kasteel verhonden, is de beroemde kathedraal, waarvan de vel schillende stijlen een praclitigcii indruk ma ken. Binnen in de kathedraal, rondom het middenschip, bevinden zich een groot aan tal kapellen, waarvan er twee, de Sigis- mund en de Leonhards-kapel een bijzondere betcekenis hebben. Daarin rusten de be roemdste koningen van Polen, o.a. Casimir de Groote en koning .Tohnn Sobiesky, do overwinnaar dor Turken en de bevrijder van Wcenen in het jaar 1083. Aan hun zijde rust de Poolsche strijder voor de vrijheid van het land, Kosciusko. die eens in Kra kau het sein tot opstand tegen de Russen gaf. In een zilveren kist wordt het gebeen te van den Poolschen beschermheilige, den heiligen Stanislaus bewaard, die in het jaar 1070 vermoord werd. In de nabijheid van de Sigismund-kapel bevindt zich ook de schat kamer. die door zijn verzameling van kost haar goudsmedenwerk uit dc Middeleeuwen beroemd is. Het doode hart in Dresden, de rest in Krakau. Ook in de Leonhards-kapel, waarin men langs een steile trap afdaalt, staan de sar- cophagen van Poolsche koningen, nationale helden en dichters. Hier rust ook, wat mis schien slechts weinigen weten zullen, het gebeente van koning August de Sterke; deze bepaalde in zijn testament, dat zijn hart in Dresden moest blijven, maar dat zijn ove rig sterfelijk overschot naar Krakau over gebracht cn daar naast de andere Poolsche koningen bijgezet moest worden, daar hij immers ook de Poolsche koningskroon ge dragen had. 1 Strijd tusschen kerk en staat opnieuw ontbrand. En tusschen deze getuigen van de Pool sche geschiedenis werd nu twee jaar gele den de sarcophaag van maarschalk Pil soedski bijgezet. Om klimatologische invloe den hij voorbaat te verhinderen, werden electrische verwarmings-apparatcn gebouwd zoodat de temperatuur steeds op dezelfde hoogte gehouden kan worden. In het alge meen is dc toegang tot de koningsgrafkel der verboden. Alleen bij zeer bijzondere ge legenheden en bij bezoeken van staatshoof den en militairen wordt de groeve geopend. Thans, door deze maatregel van den aarts bisschop van Krakau, is de strijd, tusschen kerk en slaat weer actueel geworden. Deze koningsburcht geldt nu eenmaal als Poolsch nationaal heiligdom. Men kan dan ook wel begrijpen, dat er thans stemmen opgaan, om ook de kathedraal tot nationaal heilig dom te verklaren. Dan zou de staat en niet dc kerk de haas over de graven krijgen en zouden gebeurtenissen, zooals thans ge schied zijn, niet meer kunnen voorkomen. Zelfs Koning Leopold k niet vei lig voor hun verdachtmakingen. De rede van den koning over het amnes tie-vraagstuk, uitgesproken op een audiën tie, waarbij de voorzitters der Belgische oud strijders in het paleis van Brussel aanwezig waren, heeft, zegt de corr. van de Msb., nog niet overal de gemoederen kunnen kal moe ren. Sommige groepen Waalsche oudstrijders blijven de hetze voortzetten. Meer cn meer blijkt, dat achter dit alles liberale machina ties ziften. De liberalen hebben steeds in België het monopolie van de anti-Ylaamsch- gezindheid gehad. Maar zij zijn ook fana tiek anti-katholiek. Het feit, dat zij nu al sedert weken de gemoederen ophitsen tegen de amnestie-wet, spruit, voor een groot deel ook voort uit hun opzet om te trachten de Katholieke partij te treffen. Iedereen hier weet. dat de activisten, die door de meerderheid der Vlamingen als idealisten worden beschouwd, bijna uit sluitend vooraanstaande Katholieke intel- lectueelen waren,, die niet geaarzeld heb ben hun toekomst in de waagschaal te wel pen op een oogenblik dat zij meenden het Vlaamsche volk zijn billijke rechtseisclven te kunnen doen helpen bekomen. Dc libe rale hetze nu is er ook op gericht in dit verhand een odium op de Katholieken te werpen. Geen weldenkend Vlaming echter zal zich daaraan storen. Wat echter in het Vlaamsche land wel de gemoederen buitengewoon begint te prikelen, is bet feit, dat de Walen, die het tijdens den oor log niet beneden hun waardigheid achtten in de loopgraven van den. IJzer door 83 pet. Vlaamsche sol daten de onafhankelijkheid van Bel gië te laten verdedigen, zich na den oorlog hebben aangesteld als rech ters van het Vlaamsche volk en nu weer herrie maken, omdat, amnestie werd verleend voor destijds aan Vlaamsche activisten opgelegde straffen, waarvan iedereen in het Vlaamsche land overtuigd is, dat zij overdreven streng waren en werden opgelegd aan mannen, die geheel belangeloos waren opgekomen voor de rechten van het Vlaamsche volk. In hun fanatisme en hun eigendunkelijk heid gaan sommige Walen thans zoo ver, ook den persoon van den koning in het gedrang te willen brengen. Zoojuist heeft een Waalsche oudstrijders-organisatie uit Henegouwen een motie aan de pers gezon den. waarin, zij ó.m. zcgt:.„Dc koning heeft nmn. de- voorzitters, der oudstrijdersver- eonigingen lezing gegeven van het zonder meer aanvaarden van de walgelijke ani- ncstie-wet. Wij vragen aan al de eerlijke Belgen dat zij, zooals wij, zouden inzien, dat de ko ning slecht is ingelicht en slecht wordt ge adviseerd door een omgeving, die het leven van zijn volk niet meeleeft. Daarom vra gen wij, dat een referendum over de am nestiekwestie zal gehouden worden. Men moet het weten, dat. wij de toepassing van deze wet nooit zullen aanvaarden." Wij zullen dit staaltje van Waalsche eigen dunkëlijkheid en onbeleefdheid hierbij laten Alleen zij nog vastgesteld, dat het ons heeft verwonderd, aan hot einde van deze motie niet gelezen te hebben, dat de Walen zich in België niet meer thuis voelen en smee- ken om door Frankrijk te worden gean nexeerd, zooals wij al meer hebben mede gemaakt. Geen versch brood voor de Duitschers Er zijn thans maatregelen gepubliceerd ten behoeve van de waarborging van de broodlevering aan liet Duitsche volk in het. nieuwe oogstjaar. Het wordt verboden zui ver tarwe- of roggemeel te gebruiken voor het hakken van koek of brood. Tevens is het verboden tarwe, rogge, gerst, haver, boekweit, mais of gierst te gebruiken voor het distillecrcn van geestrijk vocht. Ten verkoop aangeboden brood moet 24 uur oud zijn. In de maalregelingon is nog geen wijzi ging gebracht. Tarwe moet voor 80 pet. vermalen worden. Het meel zal evenals ver leden jaar tot een percentage van 7 pet. ver mengd worden met maismeel. Teneinde een tekort aan roggemeel te voorkomen zal dit eveneens gemengd worden met maismeel, tot na de aardappeloogst. Dan zal aardap pelmeel voor dit doel worden gebruikt. Chineesche solidariteit Zij wilden ook in de gevangenis. Mevrouw Soen Yat, de weduwe van den bekenden Chineeschon republikein, en elf harer aanhangers hebben gisteren persoon lijk den president van het gerechtshof van Soetsjau verzocht het lot van hun gearres teerde partijgenootcn te mogen deelen. Toen de president weigerde een bevel tot arres tatie uit te vaardigen, verklaarden me vrouw Soen Yat Sen en haar aanhangers in de wachtkamer een sitdownstaking le zullen beginnen. Voor het gerechtsgebouw waren ruim 50 aanhangers van mevr. Soen Yat Sen in een betooging bijeengekomen. MOSKWA-WOLGAKANAAL OPEN- GESTELD. Moskou, 5 Juli. De raad van volkseom missarisscn en het centraal comité der com munistische partij van de Ussr hebben be sloten het rapport van de regeeringscom- missie voor het Moskwa-Wolgnkanaal goed te keuren. De aanleg van het kanaal wordt als voltooid en als gereed voor gebruik be schouwd. Vanaf 15 Juli wordt het kanaal voor personen- en goederenverkeer openge steld. D« Italianen willen het Koptisch geloof vervangen Uit Rome seint Reuter, dat het Romeinsche dagblad „De Tevere" zich bezig houdt met de vraag, of de Koptische eKrk in Abessinië niet roonisch-katholiek zou kunnen worden: de eenige hinderpaal daartoe-is volgens deze courant dat de Kopten monophvsieten zijn, j d.w.z. in de eene natuur aan Christus geloo- ven, tegenover de katholieken en anderen, I die duophysieten kunnen worden genoemd. j „Maar dit is een theologisch dispuut, en pr I zijn geen groote theologen in dc Kerk van Abessinië iie den strijd over een dogma tot j het uiterste zouden kunnen volhouden." Het blad vervolgt met een beschouwing over het. imperiale karakter van Rome, dat zich ook over de kerk uitstrekken moet. Overigens heeft de Aboena (Koptische aartsbisschop) van Gondar in de Koptische j kathedraal te Addis Abeba volgens de Ita- liaansche pers een preek gehouden, waarin hij betoogde, dat de Italianen naar Gods wil het bestuur in Abessinië hadden en er dus geen enkele vorm van ongehoorzaamheid aan hun bestuur meer mocht zijn. Italiaan- sche ambtenaren, bij den dienst, aanwezig, brachten een gunstig rapport uit aan den i onderkoning maarschalk Graziani, die daar- i op vijftig \bessinische politieke gevangenen in vrijheid stelde. Groote dankbaarheid en enthousiasme waren volgens het officiecle bericht het gevolg van deze daad bij de bc- j volking. Intusschen is het hoofd der Abes- i sinische Kerk, Aboena Cyril, nog altijd in Italië, en heeft te Venetië aan de dagbladen verzekerd, dat hij er trotsch op is, zich als een zoon van Rome te beschouwen. Met gi-oote sympathie sprak hij over de ontvangst die hem bij Mussolini ten deel gevallen was. Japan wqst op de aanspraken van Mandsjoekwo. De toestand aan de Amoer is ver beterd. nu de Sovjet-Russische troe pen zijn teruggelrokkeii van de eilan den Kansjatsoe en Sjinamalio. De positie dezer eilanden moet even wel langs diplomatieken weg wor den geregeld tusschen Japan en dc Sovjet Unie met het oog op de Sov jet Russische aanspraken op deze eilanden. Zoowel Japan als Mandsjoekwo zijn ech ter van opvatting, dat Kansjatsoe en Sjina malio tot Mandsjoekwo behooren. Zij wijzen in dit verband op de in 190S en 1918 in Rusland gepubliceerde land kaarten, welke het voornaamste kanaal ten Noorden van Kansjatsoe en Sjinamalio aangeven met vuurtorens aan de Noord zijde der eilanden; vorder Wijzen zij np te Taheiho tusschen Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland gesloten waterwegoverecn- komst, welke dien aanleg en het onderhoud van vuurtorens te Kansjatsoe en Sjinama lio door Mandsjoekwo bevat en tenslotte op het feit, dat de Sovjet-autoriteiten in 1929 de Chineesche autoriteiten te Taheiho bob ben verzocht de anti-Sovjet-gezinde Wit- Russen op Sjinamalio „Chineesch grond gebied" te beteugelen. Rosemeyer wint den Vanderbilt- beker. Op de groote Roosevelt Autoracebaan bij Ncw-York is de bekende race om den Van- derbiltbeker gehouden, waaraan ook een aantal Europcesche coureurs deelnamen. In totaal moesten 99 ronden worden af gelegd, welke een afstand van 483 k.m. ver tegenwoordigden. Tijdens de 483 k.m. moesten niet minder dan 637 bochten wor den genomen, zoodat van een zeer grootc snelheid niet veel kon komen. Reeds na tien ronden had deDuitsche coureur Berndt Rosemeyer zich met zijn Auto-Union aan den kop genesteld en hoewel hij herhaalde malen werd aangevallen, wist hij de leiding tot het einde tc behouden. ROSEMEYER. Hij heeft er overigens hard genoeg voor moeten vechten met den Engelschman Sea- rnan, die den Duitschen renner voortdurend dicht op de hielen zat. Met slechts 51 sec. voorsprong wist Rosemeyer als eerste dc eindstreep te passeeren. De Amerikaan Mays bezette de derde plaats. De uitslag luidde: 1. Rosemeyer (Duitschland) met Auto Union, tijd 3 uur 38 min., gemiddelde snel heid 132.865 K.M, per uur. 2. Seaman (Engelandl met Mercedes B<mz. tijd 3 uur 38 min. 51 sec., gemiddel de snelheid 132.350 K.M. per uur. 3. Mays (Ver. Staten), met. Alfa Romeo, tijd 3 uur 44 min. 38 sec., gemiddelde snel heid 128.971 K.M. per uur.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2