Langendijker Groentenveilingen De Premiekeuringen te Hoofd= dorp en Slootdorp Paardenfokkerij Uit Bergen AKKERTJES Dinsdag 6 Juli 1937 Tweede blad r Het Is met een gevoel van groot optimisme, dat we deze verslagen kunnen schrijven. Hoofddorp, het meer oudere district van Noord- Holland, meer doorgefokt reeds, doch ook nog in vrij groote mate gebruik makend van import van jong vrouwelijk fokmateriaal uit het oude moederland, thans gedragen en voortbouwend op het bloed van den grooten braven Herseur II 'de Cogne- beau, den grooten vader, die zijn superioriteit in de jonge klassen als vaderdier reeds afdoende bewees in zijn nieuwe standplaats Hoofddorp. Het hoeft geen betoog welke onschatbare diensten Herseur de fokkerij reeds bewees; evenmin behoeft het nader commentaar, welk een grooten dienst de hengstenver- r eeniging in de Haarlemmermeer de fokkers in deze meer met den aankoop van Her seur heeft bewezen. Een eere-saluut dezen mannen van deze plaats gebracht! In de tweede plaats Slootdorp, als het i ware een centrum van een nieuw district; I een kleine groep van enthousiaste fokkers, waaraan reeds flink uitbreiding wordt ge- geven. Het jonge district, dat feitelijk zoo goed als uitsluitend nog moet drijven op den import van Zuidelijk materiaal. Doch ook het nieuwere, Noordelijke district ver- keert in de gelukkige bevoorrechte positie dat kan worden voortgebouwd met een der f. beste zonen van den grooten vader, met Elegant van Willy. Ook don pionier in het Noorden een eere-saluut. En waar in beide gebieden het enthousiasme aanwezig is, lijdt het geen twijfeld of de koudbloedfokkerij gaat in Noordholland een schoone toekomst tegemoet. De keuring te Hoofddorp. De Kwaliteit in Hoofddorp viel in alle klassen zeer te roemen, van welke klassen j die der merrieveulens wel de minst sterke was. De klasse hengstveulens was heel best en f werd zoo goed als geheel beheerscht door I zoons van Herseur, waarvan Certain van Tienhoven uit de machtige Ida door zijn I type en grofheid wel zeer opviel. De mer- rieveulens waren gewoon, waarop Stal Granneman met beste typische soortige dochters van resp. Elegant en Herseur ëen zeer gunstige uitzondering maakte. Grove, breede veulens van best type en goede vlot te gangen. De enterklasse was van zeer bes te kwaliteit. Wij hadden de kopplaatsen toegedacht aan vijf gelijksoortige dochters van Herseur, doch de jury plaatste als no. 4 een dochter van Leon Jessel, die door haar maat en fijn been werk iets uit den ■toon viel. Bovendien hadden we de eerste plaats zonder strijd toegedacht aan Stal Immink met Erna, de jury plaatste boven aan Henriëtte van Haartsen, die iets lang was. Buitengewoon was oolc de klasse tweeja rigen, die eenige beste dochters te zien gaf van Braconnier de Diek. Op de eereplaats i kwam een dochter van Marquis van Stal Geheels1. Was wel grof, doch van meer gewoon type en iets lang in de pooten. Had den we naar de vijfde plaats venvezen omdat ze ook ruim aan de maat was.. De plaatsen f twee, drie. vier en vijf werden ingenomen door hoogklassige dochters van Braconnier de Diek (3 stuks) en Leon Jessel. Breede, soortige dieren met grof beenwerk. Een schitterend klasse van begin tot het eind en waarvan niet minder dan twaalf wer den geprimeerd. beste collectie was ook die der drie jarige merriën, waarvan er veertien in B. werden opgenomen. Jolie Fleur bezette de kop met overmacht, is een import uit Bel- - Schitterende merie, die met haar con currenten speelde. Een typische vertegen woordigster van Stal Immink. De tweede plaats hadden we toegedacht aan Stal de Graaf met Bclmonte. mooie, correcte, sterke merrie. Fortunia, die de tweede plaats kreeg is ons te gewoon. Ook in deze klasse vielen terecht 8 premiën. De klasse 47-jarige merriën telde 42 in- i schrijvingen, verdeeld over de groote en de I kleine maat. Vooral de kleine maat gaf een collectie l gelijksoortige dienen van hooge klasse te zien met een schitterende Herseur-dochter t uit, Stal Granneman aan den kon. Typische t merrie, plat, breed en dien. grof met beste j gangen. Florina, een dochter van Avenir I uit Stal de With bezette de tweede plaats: I niettegenstaande eenigp bemerkingen op de achterbeenen. De volgende plaatsen waren j voor twee typische zwarte merriën van Mon f Gros. Beste grove breede merriën. De groote maat bad een konpaard in de machtige Ida van Pruissen. Grove korte breede typische merrie. Ook Jacoba van de Graaf was uit het goede hout gesneden. Best beenwerk, plat en breed, vlotte gangen. Ook een beste klasse, doch minder over- wecrend dan die van de kleine maat. V at ons tegenviel in Hoofddorp was de matige belangstelling. Ten slotte een opmerking. De keuringen hier vereren fe veel tijd. Om negen uur begonnen, draai de de motor van den wanen eerst weer om kwart over zes. Van jury en publiek en deskundigen werd op deze wijze wel wat te veel gevraagd. Hoofddorp zal dus te een of andere tijd naar een andere indeeling om moeten zien. Dergelijke keuringen, in den morgen begonnen, dienen om drie uur beëindigd te zijn. Het voornaamste is evenwel, dat het met het voorgebrachte materiaal in orde was. Een prachtdag. 2 Juli volgde Slootdorp. In tegenstelling met Hoofddorp was hier de publieke belangstelling voldoende. Ook van de zijde van de dames was dit het geval, wat altijd prettig stemt. Ook hier nam de keuring ruim veel tijd in beslag, doch het voornaamste was ook hier, dat over het geheel de kwaliteit zeer viel te roemen en de kopplaatsen in alle rubrie ken werden ingenomen door hoogklassige dieren. Begonnen werd met de hengstveulens. Een goede klasse goedsoortige veulens met een fokproduct uit Stallen Aernaudts van Bruins aan den kop. Goed veulen in matige conditie, iets ruim van maat, doch goed van soort met vlotten gang. Een goedsoor- tig veulen was ook dat van G. Gecrligs. Iwan is een zoon van Elegant uit de beste Julia van 't Kerkje. No. 3 werd Dragon d'Hondzicht van Jaap Geerligs. Best soort, doch matig grof in de been-en. Ook Egard van J. P. Dieleman den Hamer vonden we een best veulen, doch ook nog iets fijn in de beenen. Ten slotte een zoon van Elegant van Bruins. Mooi veulen, voldoende zwaar, doch momenteel misschien iets rank. Is ook jong. In de klasse merrieveulens liep de Ele gant dochter Annie van Ulkesluis van Kaan uit. Extra veulen, soort grof. Een mooi succes voor dezen stoeren, volhoudenden werker, die de tegenslagen niet gespaard zijn gebleven. Beste tweede was Kirsten van de Waard van R. Waiboer. Soortig grof veulen. Kon iets breeder. Beppy van het IJsselmecr, de derde Elegant-dochter. die werd geprimeerd, was van goed soort, evenredig, doch iets fijn. Minder beviel ons Herseurina van Banendrecht. Goed grof veulen, kort doch in een woord te gewoon. Is een dochter van Herseur. De vijfde plaats was voor Nel-1 y van Piëta, ook een Elegant-dochter van Van Balen Blanken. Vlot bestsoortig veulen met iets korte croupe. Deze collectie was aanmerkelijk beter dan in Hoofddorp. Ook de enterklasse was zeer goed. doch met plaatsing door de ju ry konden we ons maar matig ver eenigen. De jury gaf hier juist geen opbouwend werk en werkt bo vendien de eoede geest en de animo onder de fokkers tegen. Zoo behoor de Lona, een dochter van Immo niet aan den kop. doch op de vierde of vijfde plaats. Lona is te gewoon, fijn in de beenen, slecht eebroekt en incorrect in den gang. Wel goed van stuk. Neen, de kopplaats was voor Mien van de Noorman door Mayens de Water van Bruins. Soort, plat en breed en grof. Misschien een tikje lang. Een beste. Moll bezette met Tertsia door Gil les de derde plaats. Was stukken beter dan baar stalgenoote. Best, zware bovenarm en pijp, doch iets afwijkende stand vóór. De volgende plaats was volkomen verdiend geweest voor de bruine dochter van Espoir de la Barrière van H. Wilms. Een best veulen, matig in conditie, goed grof in de beenen. Wij vonden Hermina een best veu len. Ook Ida van Splunter hoorde niet op de vierde plaats. Te gewoon en te fijn. Was -absoluut de mindere van Florette van On- derdijk en Margot van Jb. Gecrligs. Margot is best van soort, doch kon in de achter band iets beter zijn. Florette is goed ge stopt. goedsoortig, doch iets te weinig ont wikkeld. Meer bevrediging gaf weer de klasse tweejarigen, een klasse, die voor de commissie eenige moeilijk heden met zich bracht, omdat de groote en de kleine maat door en elkaar wordt beoordeeld. Geeft, vele moeilijkbeden, doch deze klasse is nog te klein om te worden gesplitst. Met de plaatsing van Elvire van A. Spaans die allicht een Clairon-dochter zal zijn. konden we ons best vereenigen, doch dan zouden we Bertha de Jeverote op de twee de plaats hebben gezet. Een van twee dus. Gilda van Oostburg van Bruins bad de eerste of de derde plaats moeten hebben volgens onze meening. Doch de jurv plaat ste deze merrie van de groote maat. tus- srhien twee van de kleine maat. Elvire kreeg dus de kop. Beste breede. geweldig grove merrie voor haar leeftijd. Is nog een ietsje gewoon. Een beste fokmerrie. Gilda is ook grof, van best soort; is noe een tikje rank. Extra gangen. Bertha de Jevecote van J. P. Schuiringa is van Belgisch origine en daar het een kleindochter is van Albion d'Hor, een product van de. nieuwe richting In van Augustus 1935. Zeldzaam mooi- soortig twenter met veel adel. Kon echter iets grover in de beenen zijn. Eenheel best drietal. Hierop volgde Lies, een dochter van Tsjaha van R, L. Waiboer. Goedsoortig, breed en diep. Is goed aan de maat. Een dochter van Walter van Dreikcnstein van Bruins werd no. 5. Kort en breed, massief en vlot. Lucretia van Av en Juliana van Schermerhorn konden iets typischer zijn. De klasse driejarigen was van goede kwaliteit en de stamboekcommissie, die ge lijktijdig keurde, vond er negen inschrij- vingswaardig. Dat Clairona van G. Geerligs het goedkeuringsmerk werd onthouden, is voor ons1 een raadsel en de reden van deze weigering lijkt ons zeer aanvechtbaar. Doch men wandelt nu eenmaal in raadselen op aard. We vertrouwen echter, dat Geerligs de moed met Clairona voor de toekomst niet he§ft opgegeven. Bij de p'rimeering bezette Clara door Ju les van J. Waiboer Jbzn. met overmacht de kop. Beête breede soortige merrie met mooie voorhand en vlotte gangen. Op de tweede plaats hadden wij Irene, een doch ter van Herseur van G. Geerligs genoteerd, doch de jury dacht er anders' over en plaat ste Alice van Koel door Alban de Fair van J. de Schutter. Iréne is ©en mooie merrie correct, doch iets fijn in het beenwerk. Ali ce is grof, doch voor de tweede plaats was ze ons in de beenen incorrect genoeg. Zeker, een merrie moet grof zijn, doch hierop kan toch niet. alles door. Correct heid spreekt toch ook een woordje mee. De klasse vierjarigen telde vele hoogklassi ge merriën, waaronder twee koppaarden en wel Jeanne d'Ahea, nog een- dochter van Fair van Bruins en Julia van 't Kerkje van G. Geerligs. Een paar schitterende fok- merriën, van extra hooge klasse. Beide gro ve, breede soortige merriën, die de fokkerij nog groote diensten kunnen bewijzen. Nu reeds waren ze beide vergezeld van een heel besten zoon. Op de derde plaats kwam Clementine van J. de Schutter. En hier geldt weer hetzelfde van de vorige klasse. Clementine is' zeer zwaar gebeend, doch ons in één woord te incorrect in haar been werk. Matig sterk achter. Fransch voor. Bovendien lang en afhangend in het kruis. Wij hadden haar een lagere plaats toege dacht. Neen, dan kwam Clara van Oude- molcn door Laboureur van Spaans deze plaats toe. Mooie, vlotte, soortige merrie. Imponeerde zeer. Ook Martha van Hoekse- ma vonden we een beste, breede soortige merrie met vlotte gangen. Verder noteerden we nog Elza van Zuidzande van J. Saai. Mooie soortige merrie met extra gang. Door de Hengstenvereeniging werden i-n aanslui ting op deze Premiekeuringen nog keurin gen gehoudicn van oudere merriën en af stammelingen van Elegant. In de klasse oude merriën waren 8 ingeschreven. J. P. Dieleman kreeg met Monna Bclla verdiend de eerste plaats. Beste zware typische mer rie. Nummer 2 werd Suze van de Schutter. Zwaar gebeende merrie. Nummer drie Ca- line van Bron, de hoeve van Jansen. Best soortige merrie, terwijl Annie van Bruins op de vierde plaats kwam. Van de veulens' van Elegant, niet inge schreven was dat van G. Blaauboer, Win kel, ver de beste. Best zwaar gebroekt soor tig veulen. Nummer twee Hilda van J. P. Schuiringa. Mooi soortig veulen, iets fijn. Nummer drie een hengstveulen van A. Spaans, ook een typisch veulen, terwijl nummer vier werd dat van A. v. Nieuwen- huijzien. De rubriek veulens, afstammende van Ele gant, wel ingeschreven, bespraken we reeds. Een buitengewoon goed geslaagde keuring, waarvan vele fokkers en polderbewoners in 1938 een reprise zullen zien. Terreinligging, entoura ge, enz, enz. geven hiervoor gereede aanleiding. Deze keuringen hebben bewezen, dat de kop van Noord- holland voor de trek paarden fokkerij van groote beteekenis belooft te worden. BERGER SCHOOLVEREENIGING. Een zeer bezienswaardige ten toonstelling. De teekenonder wijzer spreekt over Rothe's nieu we teekenmethode. In de fraai gelegen Boschschool aan de Rondelaan werd Zaterdag avond en Zondagmorgen een ten toonstelling gehouden van het werk der leerlingen, op het gebied van teekenen, handarbeid en handwer ken, welke zeker de moeite waard was om gezien te worden. Beginnende met de kleuterschool en ein digend bij de U.L.O.-klasse, zien wij steeds op duidelijke wijze den vooruitgang gede monstreerd, doch we zien ook. hoe een vas te lijn loopt door het teekenonderwijs in al die klassen. Deze lijn wordt uitgestippeld door Rothe's nieuwe teekenmethode, welke de teekenon derwijzer der school, de heer J. Klerks, ver leden jaar leerde kennen en waardecren bij een studiebezoek aan W'eenen. De heer Klerks heeft daarvan verteld op elk heel uur en deze korte inleiding trok ongetwij feld zeer de aandacht. Het teekenwerk aldus zeide de heer Klerks biedt momenteel geheel andere aspecten dan in vorige jaren. Het teekenen van toen, het z.g. vrij teekenen is veran derd in het vrije teekenen, waarbij de on derwijzer een gepaalde opdracht geeft. Het gaat als met een opstel: de leerkracht ver telt een verhaal en de kinderen brengen dat verhaald in beeld. Door deze methode wordt het teekenonderwijs individueel, ter wijl toch het geheel klassicaal kan blijven. Vroeger werd naast het vrij teekenen, ook Gij kunt op reis niet buiten een lakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers direct bij de hand tegen nooidpijn, kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. het natuurteekenen beoefend. De onderwij zer teekende bijvoorbeeld een bloem op het bord en de leerling moest die bloem natee- kenen. Natuurlijk keken de kinderen uit sluitend naar het voorbeeld op het bord, zonder er bij te denken, hoe die bloem in de natuur er uit zag. Nu laat men bij rie nieuwe methode de fantasie van het kind ten volle werken; men zegt: teeken maar een bloem! Het is prachtig om te zien, hoe op deze wijze de fantasie volkomen wordt uitgebuit; hoe absoluut de kinderen zich weten uit te leven. Zelf doen; zelf ondervinden, wat ervan wordt en dan perfectionneeren; dat is de methode welke door spr. werd beoefend en waarmede hij de beste resultaten had be reikt; aldus eindigde de heer Klerks zijn korte causerie. En inderdaad waren de resultaten buiten gewoon te noemen. In de kleuterklasse beginnen de kleintjes alreeds met aardig, kleurig werk. Van de le en 2e klasse hebben wij het vrije werk in klei bewonderd. De derde en vierde klasse teekent al reeds haar verhoudingen; veel werd o.a. bereikt met het zoeken naar de verhoudin gen van het mcnschclijk lichaam. In de vijfde en zesde klasse der Lagere School worden de proporties meer doorge voerd. Er wordt hier ook met plakkaatverf gewerkt, zonder dat van tevoren de voor beelden geteekend zijn. We zagen hier in derdaad mooi en raak werk. De leerlingen der U.L.O. Klasse maken weer iets mooiers. Die maken o.a. prachti ge linoleumsneden naar eigen teekening en eigen ontwerp. Verder waren mooie pro ducten te zien van metaal leer en hout bewerking. Wij zouden niet volledig zijn, indien wij de beide fraaie vliegtuigen, de Fokker F 7 en een Douglas niet vermeldden. De toestel len waren miniatuurtjes van de bestaande machines, Inderdaad knap werk! Boven waren in twee lokalen de nuttige en fraaie handwerken ondergebracht, alle vervaardigd door de leerlingen der meisjes school. In de afdeeling nuttige handwerken zagen wij tal van nuttige voorwerpen, als kleertjes, theemutsen, een baby-afdeeling. Dc afdeeling fraaie handwerken ook al iets nieuws op de scholen liet ons meer luxe- voorwerpen zien. De meisjes leeren er zelfs weven. Bijzonder de aandacht trok een groote schoolvlag wit met in het midden het wapen van Bergen. En als wij nu nog vertellen, dat de ge- heele tentoonstelling met bijzondere smaak was gearrangeerd; de artikelen op inderdaad kunstzinnige wijze op de tafels waren geëx poseerd, met hier en daar een vaasje bloe-; men in frissche kleuren, dan zeiden wif niet te veel, dat deze expositie, waarvan wij uit den aard der zaak slechts een be knopt overzicht konden geven, zeer de moei te waard was, om gezien te worden. Het is er beide dagen dan ook buitengewoon druk geweest. Zaterdagavond bezochten de heeren G. Chr. Dun en Feringa, resp. inspec teur van het L. O. in de inspectie Alkmaar en den Helder de expositie en toonden zich zeer enthousiast over hetgeen op dit ge bied door de leerlingen der Berger Schoo' Vereeniging werd vervaardigd. STANDPLAATSWEE. Vrijdagochtend heeft een kermisexploitant J. H. uit Koedijk, wien geen standplaats of het kermisterrein was toegewezen zijn eta blissement opgeslagen op een particulier terrein aan de Karei de Grootelaan. Aangezien dit in strijd met de verordening werd geoordeeld werd proces-verbaal tegen H. opgemaakt cn werd hij gesommeerd zijn tent voor 4 uur des namiddags af te breken, bij gebreke waarvan het Gemeentebestuur hiertoe zou overgaan. Hoewel de betrokken kermisexploitant aanvankelijk niet geneigd scheen aan het verlangen van het Gemeentebestuur te vol doen heeft hij toch kort voor het verst rij- ken van den gestelden termijn het terreir ontruimd. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN. Gevonden; een rood-hruine jas (ulster); grijze regenjas; belastingplaatje; zakmes, witte kinderhocd; portemonnaie met geld; paar heerenschoenen; imitatie zilveren pot lood; damesportemonnaie met geld; zwart poesje; gebreid donker dames badcostuum; twee zwarte motorbeenpij pen. Verloren: Belastingplaatje; grijs-bruine kinderportemonnaie met f 1; rood bruine heerenportemonnaie; gouden dameshorloge; rood lederen ceintuur; zilveren damesspcld; zilveren ketting met kruisje; zakje met oude deursloten; zilveren broche met roode steen; zilveren rammelaar; paar licht blau we baby-sokjes; baby haarborstel; ceintuur en een salamander speldje; badpak met bad handdoek; herdershond weggeloopen. Niet naar wensch met de vroe ge aardappels verlaging van minim.-prijs tot fi had niet het geivenschte resultaat de ex port nog te gering er draai den nog partijen door bij een minimumprijs van f 2.50 in kuilen verschillende maatre gelen moesten door leidende in stanties worden genomen prijs van Bonken tot ruim f 4. voor export f 2.50 en iets hooger idem voor middelgroote met de tomaten ging het best hoogere prijzen dan verleden xueek weinig aanvoer rabar ber later dalende prijzen weinig bloemkoolgoede prijzen snijboonen hooge prijs bevredigende prijzen voor bos- peen met vuur minder nieuwe producten: mode kool, bevredigendEigenheimers, goe de prijs, Schoolmeesters, als Schotsche muizen, zilvernep te lage prijzen lag-ere prijs voor tuinboonen komkommers. Met de vroege aardappels gaat het nog niet naar wensch en als het daarmee niet goed gaat, dan beteekent dit, dat het voor de ti'/inbouwers in het Geestmerambacht nog niet veel is verbeterd. Aanvankelijk liep het met dit product heel aardig, doch al spoedig kwam er de klad in. De verlaging van den minimum prijs van f 6 op f 4 was al een aan wijzing, dat er iets niet liep, zooals men wel wenschte. Deze verlaging bracht bovendien niet, wat men er van verwachtte: een grooteren ex port, vooral naar Duitschland. Dit was niet het geval. Het schijnt in dit land nog altijd het streven te zijn, zich zelf te helpen, zoo wei nig mogelijk van het buitenland te betrekken. Bovendien schijnt men daar nog eenige voorliefde voor aardappelen uit Italië te hebben. Is het zoo vreemd, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan? Gelukkig is nu Engeland aan de markt gekomen en als we goed zijn ingelicht is er de laatste dagen ook wat gekocht voor Zuid-Amerika. Naar andere landen betee kent de export nog weinig, doch de vraag uit het binnenland is uit den aard der zaak sterk toegenomen, omdat het met de oude aardappels gedaan is. Had men echter ge hoopt, dat. het dit jaar eens zonder inkuilen zou gaan, dit is alweer niet mogelijk ge bleken. Een deel van de aardappelen is ook nu weer onverkoopbaar, zoodat ze moeten worden gekuild. Ook aan andere veilingen in Noord-Holland is dit het geval. De loop van zaken met de vroege aardappels is oorzaak geweest, dat de leidende instanties verschillende maatregelen hebben moeten treffen met betrekking tot den minimum prijs en de sorteering, teneinde groo- tere moeilijkheden te voorkomen. Er was aan beide Langendijker veilingen een groote aanvoer van vroege aardappelen, want ook aan die te N.-Scharwoude kwam men al meer cn meer op volle kracht. In totaal werden ongeveer 310 spoorwagons verhandeld. Bijna eiken dag hieven er par tijen onverkocht, die dan. moesten worden ingekuild. Voor bonken werd f 4 of iets meer be taald, voor export f 2.50f 2.70 Middelgroo te brachten een prijs op van f 4 tot f 4.60, export van f 2.50f 2.60. De prijzen van drielingen lagen tusschen f 2.20 en f 3.60 en die van kriel tusschen f 1 en f 1.90. Er wer den deze week ook gekuilde aardappelen aangeboden. De grove werden zoo goed als alle verkocht, van de andere slechts een deel. Met de tomaten bleef het naar wensch gaan. Als men de prijzen, die ook deze week weer werden be steed, vergelijkt men die van het vorige jaar op dezen tijd, dan merkt men een hemelsbreed verschil op. Er werd, bij een aanmerkelijk grooteren aanvoer dan verleden jaar, in het begin der week voor A.-kwaliteit ruim f 25.- be taald, welke prijs later nog tot f 26.30 tot ruim f 27 opliep. B.-sorteerinig naderde de f 25.- (24.80) om later no<» tot f26.- en daar boven te stijgen. Bijzonder gewild was de C.-sortecring, waarvoor aanvankelijk f 25.80 en later f 27—f 27.30 werd betaald. CC. zet te in met f 19.80, steeg in den lonn der week tot f 21.80, terwijl Zaterdag f 20 80 werd bqst|ed. De aanvoer beliep ruim 75000 kg. Het vorige jaar bedroeg die in de over eenkomstige week slechts 53000 kg., terwijl de prijzen op 2 Juli voor A, B, C, en CC. resp. f 7.20—f 8.20; f 7.90—f 8.80; f 6.90— f 7.10 en f 3f 4.40 bedroegen. Of het dit jaar dus beter is! De aanvoer van rabarber was niet groot. Aanvankelijk konden de prijzen van vorige weken zich handhaven; er werd nog f 2.80 f 3 voor betaald. Later zakte die. prijs in tot f 2.30, terwijl op het einde der week slechts f 1.50f 1.80 werd betaald. Aan beide veilingen werd bloemkool aangevoerd, doch slechts kleine partijtjes. Met de bloemkoolteelt is het hier niets ge daan. Uit vrees voor de draaibartigheid durft men den uitzet, op groote schaal niet meer aan. De prijzen waren zeer bevredi gend: voor eerste soort werd f 10f 11,- be steed en voor tweede f 6.60f 8.60. Snijboonen werden ook in kleine partijtjes aangevoerd. Daardoor was het mogelijk, dat nog beste prijzen werden gemaakt f 34.30 f 35.40. Bij grooteren aanvoer zijn deze prijzen natuurlijk niet te verwachten. Bevredigend liep het ook met de bospeen. Voor de mooiste kon aanvankelijk f 5.60 f 6.30 worden gemaakt, minder mooie bracli ten f 4.70f 4.90 op. Later zakten deze prij zen _wat in en kon niet meer dan f 3.30— f 4.50 worden bedongen. Zaterdag echter kon nog f 7.30 worden gemaakt. Verschil lende aanvoeren waren echter niet vrij van „vuur." Deze brachten f 1f 2 per 100 bos minder op. Deze weck kregen we de eerste roode kool aan de markt op 28 Juni; verleden jaar was het 2 Juli: Ze bracht nu f 6.30—f 8.10 op cn het vorige jaar f 7.10—f 7.30 Eiken dag werd deze koolsoort aangeboden. Dins dag gold ze f 8.40, doch nadien is ze in prijs achteruitgoloopen. zoodat ze Zaterdag voor f 4.60f 5.70 werd verkocht. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat onder de aardappels ook een paar soorten voor het, eerst werden aangevoerd n.1. blauwe Eigenheimers en Schoolmeeste'rs. De eerste brachten aanmerkelijk hoogere prij zen op, n.1. f 6.40f 7.10, dan de andere. Schoolmeesters werden voor f 4f 4.60 ver kocht, alzoo tegen dezelfde prijzen als Schotsche muizen. Tuinboonen kwamen ook in kleine par- tijtjes aan de twee veilingen. Ze werden ver kocht tegen dalende prijzen, anvankelijk f 6.50 opbrengend, golden ze later f 4.90— f 5.90. Zilvernep was een ander nieuw artikel. De prijs voor dit product, waaraan zeer veel arbeid ten koste moet worden gelegd, viel togen: er werd slechts f 6.70—f 8.90 voor betaald. Een partijtje komkommers bracht f 4.50 op.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5