Democratie blijve waakzaam en paraat II Heks van Merkelbeek krijgt vijftien jaar Geheimzinnig sterfgeval aan boord van Spaansch schip Autobus te Hengelo verongelukt Motorrijder bij botsing gedood Inbrekers in de hoofdstad Di Magnetiseuse voor den kantonrechter Radioprogramma D Een bloemetje voor Moeder De dubbele moord In het Lim- burgsche gehucht. Het gerechtshof te Den Bosch heeft giste ren arrest gewezen in de zaak tegen de 64-jarigen M. C. van Helden, huishoudster te Merkelbeek, thans gedetineerd, die bij vonnis der arrondissementsrechtbank te Maastricht wegens doodslag, tweemaal ge pleegd, is veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Zoowel de verdachte als de officier van justitie hebben hooger beroep tegen dit vonnis aangetcckend. De advocaat-generaal heeft in hoo ger beroep bevestiging van het von nis geëischt. Thans heeft het Hof op formeele gronden het vonnis van de rechtbank te Maastricht vernie tigd en, opnieuw recht doende, de verdachte eveneens veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft evenwel het voorarrest ir^ mindering gebracht. Verdachte, de zgn. Heks van Merkelbeek, had op den morgen van den 22sten Novem ber 1936 een grinvelijken dubbelen moord gepleegd in het huis van den heer M. A. F. Bu.vsers te Merkelbeek, bij wien zij als huis houdster diende, zoowel de 73-jarige Buy- sers als diens 71-jarige schoonzuster werden dien dag met afgesneden hals in hun wo ning gevonden. De huishoudster, dio men terstond ver dacht, fingeerde een roofoverval, waarvan zij en de beide oudjes het slachtoffer zou den zijn geworden. Haar schuld werd ech ter bewezen en dit lugubere proces, dat stampvolle tribunes heeft getrokken, is met de uitspraak van een respectabel aantal celjaren aan zijn somber einde gekomen. Bijeenkomst der afdeelings-be- sturen van Eenheid door Demo cratie acht voortzetting van den arbeid noodzakelijk. Op het terrein der Ned. Chr. Studenten vereeniging „Woudschoten" (bij Zeist) heeft, het hoofdbestuur der Nederlandsche Bewe ging voor Eenheid door Democratie met de afdeelingsbesturen een conferentie gehouden waar de richtlijnen voor de toekomst zijn be sproken en plannen zijn gemaakt voor de verdere ontwikkeling der organisatie. De voorzitter, ds. H. Faber zette in zijn inleiding uiteen, dat ondanks de overwin ning der democratie bij de verkiezingen, de democratie nog steeds in een crisis verkeert. Het gevaar ligt vooral in de situ atie in West-Europa en voor wat Ne derland betreft in de massa's die niet uit een staatkundig beginsel leven, doch uit suggestie handelen, terwijl ook de vervlakking der cul tuur door cosmopolitisme gevaren voor de volkseenheid meebrengt. Uitvoerig werd nagegaan, wat de funda menten zijn der democratie, wat de bolwer ken zijn, die de democratie verdedigen en wat de voedingsbodem is voor dictatuurstre vingen. Het zichtbaar gevaar der dictatuur moge met de verkiezingen in Nederland verdwe nen zijn, een onzichtbaar gevaar blijft latent aanwezig, zoolang de voedingsbodem niet verdwenen zal zijn. Daaf-om is het noodzakelijk, waakzaam en paraat te blijven. Waar hetd e vraag is of de massa dit ook aldus zal kunnen zien, wordt de taak van E. D. D. voor de toe komst moeilijker, zoodat alleen met een sterk gevoel van vex-antwoordelijkheid en niet geheele overgave der leiders aan die taak, het bereiken van het gestelde doel mogelijk zal zijn. In een zeer levendige beraadslaging, waar aan bestuurders uit tal van afdeelingen deel namen, werden alle verschillende onderdee- lcn van den arbeid die noodzakelijk is, uitvoerig besproken en nader uitgewerkt. Darbij kwam eenstemmig tot uiting, dat men inderdaad het ge vaar voor de democratie aanwezig blijft achten en dus voortzetting van den arbeid van E. D. D. als vanzelfsprekend en dringend nood zakelijk beschouwt. De algemeene secretaris, de heer ir. W. Ritmeester behandelde vervolgens de orga nisatie die voor de toekomst noodig zal zijn. De basis daarvan moet zijn het be ginsel van orde en tucht in een vrijwillige onderschikking aan den zelf gestelden dwang van regelen, waaruit duidelijk zal blijken, dat de democratische orde geen bron van slapheid of gebrek aan tucht be hoeft te zijn. De organisatie zal gericht moe ten zijn op een defensief en een constructief doel, waarvoor geestdrift en offervaardig heid noodig zullen zijn. Uitvoerig behan delde spr. het schema dat zal moeten lei den tot uitbouw der beweging, versterking naar binnen en buiten, de binding der le den en de benadering der doelstellingen van het beginsel program. In IJmuidens haven spelen zich duistere tooneelen af. Lijk door Nederlandsche politie in beslag genomen. Aan boord van het Spaansche s.s. „Marie Elvira", dat op het oogen- blik in de haven van IJmuiden ligt, heeft zich een geheimzinnig sterfge val voorgedaan. De agent van de reederij van het schip kreeg van den kapitein het verzoek een dokter aan boord te zen den, daar een der matrozen veel langer dan normaal sliep en niet wakker was te krijgen. De dokter, die den man onderzocht, con stateerde, dat de matroos was overleden. Het was hem evenwel niet mogelijk de doodsoorzaak vast te stellen. Daar het lijk niet aan boord kon blijven, werd de politie van het geval in kennis ge steld. De commissaris van Politie heeft daarop gisterenochtend het. lijk in beslag doen nemen. Een gerechtelijke schouwing zal worden verricht. Wij herinneren onze lezers er aan dat de „Marie Elvira" een der schepen is, waar op in de afgeloopen week een Spaansche burgerkrijg in klein formaat plaats had. De kapitein van de „Marie Elvira" was door de Baskische regeering tot kapitein be noemd van het ander s.s., de „Sendaje". welks kapitein, die tot de „witten" behoort, weigerde een regeeringsopdracht uit te voe ren. De witte kapitein voelde er niets voor zijn plaatsje aan den rooden commandant af te staan. Of deze oneenigheid op de Spaansche „vloot" in IJmuidens haven met voornoemd sterfgeval in verband moet wor den gebracht, staat te bezien. Veertig meter met trein meegesleurd Op de spoorlijn van Hengelo naar Olden- zaal onder de gemeente Weerselo is de 30- jarige wielrijder J. Z. uit Enschede door een trein overreden en gedood. Hij werd een 40 M. medegesleurd. Zijn rijwiel werd nog een 123 M. verder gevonden. Chauffeur raakte de macht ©ver zijn. stuur kwlft, Vijf gewon den. Op den straatweg van Hengelo naar Bor- ne is een autobus, toebehoorende aan de onderneming van de gebr. KI. te Almelo, tegen e>en boom gereden. Ofschoon de bus, naar ons werd medege deeld, een snelheid van niet meer dan on geveer 40 K.M. had, werd de wagen geheel vernield. De bovenbouw werd als het. ware uit elkaar genikt. Van de inzittenden wer den er 5 gewond. In het R.K. Alg. Zieken huis te Hengelo werden opgenomen voor resp. hersenschudding en rechterarmbreuk J. Z. en G. F., beide wonende te Almelo. Naar het ziekenhuis te A'lmeJo werden overgebracht met lichte hersenschudding mej. V. v. d. B. en J. S., eveneens beiden aldaar woonachtig. Een vijfde slachtoffer, J. H. T., ook uit Almelo komende, kreeg slechts enkele hoofdwonden en kon met een andere autobus huiswaarts keeren. De wapen is door de politie voor een deskundig onderzoek in beslag genomen. Men vermoedt, dat een defect aan de stuur inrichting de oorzaak van het ongeluk is. De chauffeur, de 21-jarige H. J. R., heeft tenminste verklaard, dat hij plotseling voel de, dat de wagen begon te slingeren. Hij kon het stuur niet meer houden met het bekende gevolg. Ernstig ongeluk te Dieren. Duo-passagier zwaar gewond. In den vorigen nacht is te Dieren een motorfiets met een personen-auto in botsing geweest, waardoor de bestuurder van eerst genoemd voertuig werd gedood en de duo rijder zwaar gewond. Omstreeks drie uur reed in de Hofstetter- laan een personenauto. De bestuurder wilde den Rijksweg inrijden, doch op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Arnhem met groote snelheid een motorrijwiel, be stuurd door dien 27-jarigen R. Vreesman uit Dieren. De autobestuurder wilde den motorrijder voorrang verleenen, doch laatst genoemde meende achter de auto om te kunnen rijden. Hij botste echter met groote kracht tepen de linker achterzijde van de auto .De gevolgen waren ontzettend. De heer Vreesman was vrijwel op slag dood. De duo-rijder, de heer R. S., eveneens' uit Dieren, werd ernstig gewond. Nadat dokter Bottger en dokter Prakke den gewonde de eerste geneeskundige hulp hadden verleend, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. Zijn toestand was gis terochtend 7nr<rWpkkend. Van de vijf inzittenden van de auto liep alleen de bestuurder enkele lichte snijwon- den op. Vijf operatie-punten. Twee verdachten aangehouden. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in gebroken in een villa aan de Oranje Nas- saulaan te Amsterdam. De inbrekers zijn via een kelderraam naar binnen gekomen, maar het staat thans nog niet vast de inbraak werd eerst Zondagmorgen ontdekt en de bewoners zijn nog niet teruggekeerd wat er gestolen is. In den loop van den Zondag, toen de bewoonster even van huis was, is ingebro ken in een woning aan het Bilderdijkpark. Eenige gouden en zilveren sieraden, drie jassen, alsmede 25 mark zilver werden ge stolen. Een woning aan de Jacob van Lcnnep- kade kreeg eveneens ongewpnscht bezoek. Daar de bewoners afwezig zijn, is het nog niet bekend, hoe groot de buit is. In een woning in Zuid zijn inbrekers binnengedrongen en hebben de electrici- teitsmeter gelicht en een naaimachine me degenomen. Tenslotte is ingebroken in een woning aan de Kinkerstraat, waar de inbrekers een aantal Belgische francs en eenig Hollandsch geld huitmaakten. In verband met deze laatste inbraak heeft de politie van het bureau Overtoom gister morgen pen tweetal goede bekenden aange houden, die voorloopig zijn opgesloten. Sfoomleiding sprong Ongeval bij Centrale Noord te Amsterdam. Twee gewonden. Gistermorgen is een ongeval gebeurd in de Centrale Noord aan den Papaverweg te Amsterdam. Door het springen van een stoomleiding werden een controleur en een technische opzichter gewond. Zij werden naar het Binnengasthuis vervoerd. De ver wondingen bleken niet ernstig en zoo kon den beiden na verbonden te zijn naar huis gaan. ONZE OOST Aardschok te Padang Zondag is te Padang Sidempoean te om streeks 10 uur een aardschok gevoeld welke de richting Noord-Zuid had. De schok werd geconstateerd als een langen zachte golf. Interneeringskamp wordt niet opgeheven In de memorie van antwoord op de alge meene beschouwingen zegt de regcering on der meer, dat zij den tijd nog niet gekomen acht om het interneeringskamp, in Boven- Digoel op te heffen en om alle, daar en elders, geïnterneerden terug te zenden. wt M Ni Vacantiekruistocht te water Patiënten voelden zich stuk ken beter" Liever zitten, dan betalen. Voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. J. F. Haase stond gisteren een magneti seuse terecht, verdacht van onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Dc juffrouw gaf foe, verschillende patiën ten tegen betaling van een gering honorari um te hebben behandeld. Diverse patiënten, die zich door haar hadden laten behandelen, waren door het O.M. opgeroepen en verschenen vandaag voor het getuigenhekje. Een juffrouw die „zwak in het bloed" was had zich door de verdachte laten magnc- tiseeren. Zij was al zes jaar geregeld bij haar aan huis gekomen en ze voelde zich „stukken gezonder." Ook de andere patiënten waren niet on tevreden over de behandeling van hun di verse kwaaltjes en kwalen. Een getuige a décharge, die lijdende was aan een maagzweer was al twintig jaar ziek. Hij was herhaaldelijk in ziekenhuizen verpleegd, maar het resultaat was wegge bleven. Veertien doktoren hadden hem be handeld en tenslotte was hij naar de juf frouw gegaan. Volgens hem met goede re sultaten. Zij had hem zonder betaling be handeld. De verdachte had nog een tweede getui ge a décharge meegebracht, een 31-jarige vertegenwoordiger. „Volgens de wetenschap" aldus deze getuige „had ik een gezwel op de linker stembanden, dat weggesneden moest wor den". Bij een behandeling had getuige geen baat gevonden en ten einde raad was hij naar verd. gegaan. Zij had hem bestreken Kantonrechter: En is 't beter geworden? „Stukken beter" vond de vertegenwoordi ger. Ambtenaar van het O.M. (tot verdachte): „Houdt U er mee op?" „De juffrouw wil graag met haar werk doorgaan." Ambtenaar: „dan zouden er andere maat regelen moeten worden getroffen, (tot ver dachte) U neemt wel een groote verantwoor delijkheid op U. Bovendien vraagt u van iederen patiënt f 1 per visite". Het O.M. requireerde f 150.- boete, subs. 100 dagen hechtenis. Verdachte: „Dat betaal ik pertinent niet. Op die manier moet ik steun aanvragen. Ik ga liever zitten, dan moeten ze me nog te eten geven ook. Ik werkte tot heil van de menschen." Kantonrechter: „U wist, dat U in strijd met de wet handelde." Verd.: Dat is ook niet waar." Kantonrechter: „Ja. 't is nu eenmaal strafbaar al bent u ook te goeder trouw." Verd.: „Als er zieken komen vind ik het zielig om ze niet te helpen. En m'n inkomen is niet hoog." Mr. Haase, vonnis wijzende, achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr. wilde in aanmerking nemen, dat de resultaten gunstig waren en het honora rium gering was. In verband hiermede ver oordeelde de kantonrechter haar tot f 50.- boete, subs 25 dagen hechtenis. Verd.: „Betaal 'k niet, dan maar zitten. Onbetrouwbare schippersknecht Misbruik gemaakt van gevonden papieren. Daarna met 600 francs er van door. In Maart 1.1. heeft de scliipper H. M. van het in de Maashaven te Rotterdam liggende schip Melfomené een nieuwen knecht aangenomen, die bij hem op het schip zou komen wonen. Vóór hij met zijn uitrusting aan boord zou gaan. vroeg de knecht den schipper een bedrag van 600 francs ter leen. op onderpand van zijn pas poort en zijn Rijnschipperspatent. De schip per ging hiermee accoord, doch de knecht keerde niet terug, mot het gevolg, dat aan gifte werd gedaan bij de rivierpolitie. Aan gezien paspoort en patent op naam ston den van zekeren J. A. de L. van W. heeft de rivierpolitie na het. eerste onderzoek den frezitter van dezen naam aangehouden Merkwaardigerwijze bleek toen, dat, hij in het geheel niét geleek op de foto's van paspoort en patent, ter wijl ook de schipper moest toege ven. dat hij met een ander te doen. had. Goede raad was duur. De W. wist echter te vertellen, dat hij enkele maanden geleden vermoedelijk* in Februari zijn papieren verloren had, zoodat het heel goed mogelijk was dat een-* ander daarvan misbruik had gemaakt. Da rivierpolitie ging verder op onderzoek uit, met het gevolg dat tenslotte aangehouden werd de 34-jarige schipper G. P. van E,, die toegaf, de papieren op den Kreekweg te Rotterdam te hebben gevonden en de foto's ervan door die van zichzelf te hebben vervangen. Er is tegen hem proces-verbaaH opgemaakt. Van de 600 francs is echten niets meer over. Melkwagen door trein gegrepei Nog goed afgeloopen,^' an &kc Gisterochtend om half twaalf is op den on-- bewaakten overweg bij de Schutterssteeg eenjhe met een paard bespannen melkwagen doekoe een uit Ede komende trein aangereden. bestuurder van den melkwagen had denjk trein zien aankomen en had voor den ovei weg gestopt. Hij stond naast den wagei Het paard schrok evenwel van den treil en rende den overweg op. Het achtergi deelte van den wagen werd door den treil begrepen en geheel vernield. Hét paard be* 1 kwam geen letsel. De trein had twintig mi nuten vertraging. Hi -Pbi WOENSDAG 7 JULI 1937. en scl Hilversum L D i ost VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO.00 11.00—11.30 RVU. 6.30—7.00 RVU. 7.SO—S.Oten VPRO. D< iet 8.00 Gramofoonmnuziek. vei 9.30 Keukenpraatje. ij 1 10.00 Morgenwijding. jsc 10.20 „Melody Circle" en causerie over deais bouw van de Maastunnel (gr.pl.). oc 11.00 Hoe moet ik myn zuigeling verzorgenjill causerie. 11.30 Orgelspel. 12.001.45 VARA-Orkest en gramofoonmui 2.00 Fantasia" en gramofoonmuziek, 3.30 Voor de kinderen. Ui 5.30 „De Flierefluiters" en solist. idi 6.15 Sportpraatje. 6.30 Dag en nacht op onze planeten, causerle!*oe 7.00 Zang. jvj 7.30 Vrijzinnig Protestantisme in Groningen/di causerie. 1 t 8.05 Herhaling SOS-Ber:chten. ng 8.07 Berichten ANr, VARA-Varia. E( 8.15 VARA-Orkest. ït 9.00 Declamatie. i 9.15 Sopraan, viool, tenor en orgel. jhi 10.00 Berichten ANP. et 10.05 Vervolg VARA-Orkest. n 10.45 „Fantasia". ins 11.1512.00 Gramofoonmuziek. efi Dc Hilversum H. an Ra NCRV-uitzending, 6.30—7.00 OnderwU»-lVfl fonds voor de Scheepvaart. nl; 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu,nk ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst (Om 12.0J Berichten r en gramofoonmuziek) I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christel, lectuur. 3.3C Gramofoonmuziek. De 2.00 Orgelspel. i d 3.00 Christel, lectuur. ïloi 3.30 Gramofoonmuziek. }pi 3.45 Christ. Muziekgezelschap „De Bazuln'd k 4.45 Felicitatise. ng 5.00 Kinderuur. de 6.00 Gramofoonmuziek. "ga 6.30 Causerie over het BinnenaanvarlngKbi reglement en stoommachines. «e 7.00 Berichten. n 1 7.15 Landbouwhalfuur. >n 7.45 Reportage. bel 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. ,ni 8.15 Russisch Gemengd koor en orgel. ln 10.15 Berichten ANP. ®ff 9.45 e sfeer in huis, causerie. 10.1 Berichten ANP. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift* lezing.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8