Amoer-eilanden Sprong overden Oceaan gelukt Moord om 13 gulden I DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER opnieuw bezet De kerkelijke organisatie 101 van Abessinië Nog geen spoor van Miss Earhart Frankrijk gaat voorwaarden stellen Regeerings-offensief voor Madrid De aanslag op minister president Salazar Franco in contact met Londen 7 KIJKEN i< KOOPEN b] CLOECK WOENSDAG 7 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10307. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. Ditmaal door dejapanners Moskou protesteert Nieuwe incidenten De chef van de afdeeling voor het Verre Oosten van het Russische commissariaat van buitenlandsche zaken, Koslowski, heeft den Japan- schen raadsheer der ambassade, Nisji, bij zich ontboden, teneinde hem een protest der Sowjet-regee- ring te overhandigen tegen de be zetting door Japansch-Mandsjoerij- sche troepen van de beide eilandjes in de Ajnoer. Nisji verklaarde, dat hij over gee nerlei desbetreffende inlichtingen beschikte en derhalve het protest der Russische regeering niet kon aanvaarden. Hoogstens kon hij zich voorstellen, dat Japansche militaire formaties in het gebied der eiland jes waren opgetreden „om de be scherming der Mandsjoerijsche vis- schers waar te nemen". ei Voorts protesteerde de vertegenwoordiger an het commissariaat van buitenlandsche aken tegen het incident bij het Sjankameer ony Wladiwostok, waarin Rusland 'n grens- iSiending door Mandsjoerijsch-Japansche ooifoepen ziet. Er heeft zich daar een schiet partij voorgedaan, waarbij aan beide kan- m slachtoffers zijn gevallen. Nisji wees dit protest van de hand. Russen met kanonnen op Mand- sjoekwo's grondgebied. Terwijl het incident bij de eiland- ein_ •gev jes in de Amoer nog nauwelijks j regeld is, heeft zich een nieuw, ern stig incident voorgedaan aan de oostelijke grens. Het hoofdkwartier van het Kwantoengle- 3r deelt te dien aanzien mede, dat Russi- ihe troepen op 5 Juli de oostelijke grens _abij Tsjien Sjan op 50 K.M. ten zuidwesten an Misjan driemaal overgestoken zijn. In en loop van den morgen pleegden de Rus- sche troepen twee overvallen en vuurden d den JapanschMandsjoerijschen buiten- ost, waarop van dien kant het vuur beant- werd. Twee Russische soldaten wer- gedood, een Japansch soldaat gewond. Des avonds om acht uur passeerden onge ler 150 Sowjet-Russische militairen met vee of drie kanonnen wederom de grens, ij bombardeerden den JapanschMandsjoe- jschen buitenpost te Tsjien Sjan, maar, al- deais het communiqué, de Japansch—Mand- oerijsche troepen slaagden er in de aan- met zware verliezen af te slaan. Ook de Japanners overschrijden de grens. Uit Chaberoysk wordt gemeld, dat in den ïddag van vijf Juli een grenspatrouille, van 3t roode leger, bestaande uit vijf man, een rleroep MandsjoekwoJapansche soldaten op wjet-Russisch gebied heeft gevonden. De openden het vuur op de Russen l trokken vervolgens terug, met achterla ng van enkele militaire voorwerpen. Eenige uren later werd een afdeeling van ït roode leger ter grootte van dertig man dezelfde plaats bij de grens in de na- jheid van den Vinokoeraberg plotseling et geweren en mitrailleurs beschoten door in compagnie van het Mandsjoekwo-Ja- insche leger, welke op Sovjet-Russisch ge- ed m hinderlaag lag. De Russen beantwoordden het vuur en de ïn heide zijden zijn dooden en geWondcn Ran beide zijden zijn dooden en gewonden et Russische volkscommissariaat van bui- nlandsche zaken heeft bij de Japansche te Moskou geprotesteerd. De verbreiding der Roomsch- Katholieke leer voorbereid. De Congregatie voor de Oostersche kerken 1 de congregatie voor de voortplanting des ui- R°me, hebben een reeks decreten ^publiceerd betreffende de organisatie van ji,I kerk op Abessijnsch gebied. Na de bczet- ng van Abessinië door Italië is een pontifi- ile commissie derwaarts getrokken om de 'gamsafie van het land in kerkelijk op rent te bestudeeren. Op grond van de door »ze commissie opgestelde conclusies berus- n thans de genomen maatregelen. Er wordt £1 apostolisch vicariaat gesticht te Addis beba, waarvan titularis zal zijn mgr. Gio- innJi Castellani, de vroegere aartsbisschop »n Rhodos. De apostolische prefectuur af fa wordt een apostolisch vicariaat en zal jlmma gaan heeten. Voorts zijn nieuwe Kistolische vicariaten opgericht 'in Tigre, ïssie. Gondar en NeghelU. De nieuwe pre- Cturen zijn toevertrouwd aan Italiaansche (U «delingen. BEIDE VLIEGBOOTEN BEHOU DEN AANGEKOMEN. Zoowel de „Caledonia" als de „Clip per" hebben den tocht over den At- lantischen Oceaan volbracht. De „Caledonia" deed over het tra ject 15 uur en 9 minuten, de „Clip per", die de wind mede had. 12 uur £0 minuten. Tijdens de vlucht over den Oceaan hebben de beide vliegbootcn „Caledonia" en „Pan- American Clipper 3" van tijd tot tijd door zware wqlken en regenbuien moeten vliegen Gedurende den geheelen tocht hebben zij in voortdurend draadloos contact met haar basis gestaan. Ofschoon de „Caledonia" 'n installatie voor draadlooze telefonie aan boord had, onderhield zij de verbinding voortdurend met morseteekens en onder 't vliegen is zij met verscheidene passeerende schepen in contact geweest. Captain Wilcockson van de „Caledonia" deelde Maandagavond voor het vertrek van Foynes mede, dat hij voornemens was de directe route te nemen, inplaats van den gróotcn cirkel te volgen. Hoewel hierdoor de reis iets langer werd, kwam de noodzakelijkheid van acht of ne gen koerswijzigingen te vervallen. Er is niet getracht, de vlucht met bijzonder groo- te snelheid te volbrengen. De vluchten wa ren zuiver als proefnemingen bedoeld. De „Caledonia" had voldoende brandstof aan boord voor een vlucht van 4.800 K.M., ter wijl de afstand van kust tot kust ongeveer 3200 K.M. bedraagt. Het, is de bedoeling geweest, een uursnelhèid van 240 K.M. te onderhouden. Toen de „Caledonia" bijna het eindpunt van de reis genaderd was, geraakte zij in een dichte mist, en daarom werd den gezagvoerder aangeraden niet te dalen vóór half twaalf (Britsche zomertijd). Om elf uur kon de vliegboot echter op het water neerstrijken en dertien minuten later lag zij gemeerd. De afstand van kust tot kust heeft zij in 14 uur en 23 minuten afgelegd De vlucht in Oostelijke richting vergt in verband met de weersomstandigheden min der tijd, en de Pan-American Clipper heeft de reis dan ook in 12 uur en 34 minuten volbracht. DE HOOP OP REDDING VERMINDERT. Een sobere telegrafische mededee- ling uit Washington meldt heden morgen, dat tot nu toe alle zoeken naar Miss Earhart vruchteloos is ge bleven. Na de zeer optimistische berichten van gisteren en eergisteren, doet deze officieele mededeeling der Amerikaansche regeering ons zeer sterk de dalende kansen op een redding gevoelen. Gedurende de laatste 24 uur zijn de me- dedeelingen over allerlei hoopgevende radio- en lichtseinen uitgebleven en als Amelia Earhart werkelijk in staat is geweest om hulp te seinen, moet men aannemen, dat haar zender om een of andere reden on bruikbaar is geworden. Gisteren in den loop van den dag bleven de berichten nog zeer hoopvol. De gezagvoerder van de „Saranac", een schip van de kustwacht, heeft verklaard, een bericht van de „Itasca" te hebben opge vangen, waarin wordt gezegd, dat de „Itas ca" het vliegtuig van miss Earhart heeft waargenomen en te hulp snelt. In een ander bericht heette het, dat de mijnenveger „Swan" het toestel der ver miste aviatriee had waargenomen, maar dit gerucht wordt, naar de „Un. Press" meldt Cdoor de kustwacht van San Francisco per tinent tegengesproken. Gp een verzoek van genoemde kustwacht aan de „Itasca" om nadere inlichtingen no pens de vuursignalen, welke het vaartuig zoü hebben waargenomen en welke, naar men dacht, van Amelia Earhart afkomstig zouden zijn, heeft de kotter om 10 uur 25 (G.M.T.) geantwoord, dat hier waarschijnlijk een vergissing in het spel is. „De gesigna leerde lichtstrepen zouden van meteoren afkomstic kunnen zijn, of door de warmte er.f lichtflikkeringen kunnen zijn veroor zaakt. aangezien men bij Howland soortge lijke lichtverschijnselen beeft waargeno men." Intusschen wordt uit Washington gemeld dat de opsporintrspoging^n noe krachtiger zulen worden voortgezet en dat de Ame rikaansche marine aan al haar radiosta tions order heeft gegeven, onafgebroken tc luisteren naar eventueele signalen van de vermiste vliegster. Winkelier door een zijner schuldenaars doodgestoken „Dat is de tweede keer, dat je me verraden hebt, nu ga je er aan." In" een winkel op den hoek van de Oleanderstraat en de Lavendel straat te Rotterdam hebben gister avond twee mannen een oude vee- te om een verkoop en een steun- kwestie uitgevochten. Een van hen is door messteken zoodanig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De dader is gearresteerd. Binnen een tijdsverloop van 20 uren is Rotterdam andermaal het tooneel geweest van een hoogloopende twist, (zie elders in dit blad) waarbij het mes werd getrokken met doodelijk gevolg, ditmaal in Rotterdam- Zuid. Het slachtoffer, de^l-jarige P. J. van Ber- ben, uit de Oleanderstraat, liep dusdanige verwondingen op aan armen en borst dat hij tijdens zijn overbrenging naar het zieken huis aan den Coolsingel is overleden. De dader de 47-jarige J. V., die onder drankinvloed verkeerde, werd door omstan ders ontwapend, cn door de politie in het bureau aan het Sandelinplein in gesloten. „Nu ga ik er een overhoopsteken." Omtrent de oorzaak van dit nieuwe dra ma wordt het volgende vernomen: Omstreeks half acht gisterenavond ver voegde zich V. aan den winkel van Beröen. De verhouding tusschcn den winkelier en den dader was sedert geruimen tijd gespan nen in verband met een geldkwestie. V. moest een bedrag van ruim f 13.- aan Berben betalen, en deze zou V. eenige ma len hebben beticht van het niet opgeven van verrichte werkzaamheden bij den steun. Reeds vaak hadden beide mannen daarover oneenigheid en Maandagmiddag is V nog in den winkel van Berben geweest, waar hij tal van bedreigingen aan het adres van den winkelier xiitte. Daartegenover staat volgens een verklaring van een getuige dat de winkelier op zijn beurt Maandagmiddag in een fruithal aan de Dordtschelaan te gen een onbekenden zou hebben gezegd: „Ik zal hem nog wel krijgen."! Gisterenavond hebben bewoners van de Oleanderstraat V. reeds te ruim zeven uur bij den winkel ge zien, waar hij o.a. aan een voorbij ganger om vuur heeft gevraagd, waarbij hij de opmerking moet gemaakt hebben: „Nu ga ik er een overhoop steken." Daarop is V. den winkel binnengegaan. Daar V. ook den vorigen avond ruzie was komen zoeken, verwachtle de familie Ber ben hem ook dezen avond, maar toen de 16-jarige zoon omstreeks zeven uur even poolshoogte was gaan nemen en V. niet in de omgeving zag, veronderstelde men, dat hij niet meer zou komen, waarop de jonge man is uitgegaan. B. zijn vrouw en een 18-jarigen zoon wa ren thuis. Toen V. later kwam bevond B. zich alleen in den winkel. Na een korte woordenwisseling werden beide mannen hahdgemeen en V. die in het bezit was van een nieuw dolkmes, trok plotseling dit wapen waarmede bij zijn tegenstander drie steken toebracht, welke den bovenarm den schouder en de borst raakten. Vermoedelijk werd ook het hart of een van de longen geraakt. Tijdens de worsteling is een ruit van een deur, welke V. achter zich had dichtgetrokken gebroken cn op dit lawaai kwam de echtgcnoote van den winkelier aanloopen, die ziende wat er geschiedde, alarm maakte, waarop een van de overbu ren, de heer F. B. Jansen, die het. gegil hoorde, V. naar buiten zag komen met het dolkmes nog in de hand. Het was niet gemakkelijk den xuoesteling te ontwapenen. Aangezien V. in kennelijken staat ver keerde waagde de heer J. het niet den man alleen te ontwapenen en daar een tweede buurman zich blijkbaar liever buiten den twist wilde houden, moest de heer J. wach ten op assistentie van den heer Gruts, die een eind verder in dezelfde straat woont cn deze slaagde er in V. te ontwapenen. Een juffrouw ontnam daarop V nog de scheede van het mes. V. die trachtte te vluchten werd gevolgd door zekeren S. wien hij toe riep: „Dat is de tweede keer dat je me ver raden hebt bij den steun, nu ga je er aan." Op den hoek van de Moehrkerkstraat en dc Millinxstraat sprak S. den dader aan, deze wilde opnieuw vechten doch de inmid dels ontboden politic hield hem aan en bracht hem over naar het bureau Zwarte- waalstraat en vandaar naar het bureau aan het Sandelinplein waar men hem insloot. Het slachtoffer sleepte zich nog een paar meter voort. De getroffen B. was intusschen nog in staat geweest zich naar de keuken te slee pen, waar hij ineenzakte. Personeel van de E.H.B.O., dat toevallig in de omgeving was, behandelde den man voorloopig, totdat hij door den inmiddels gewaarschuwdcn G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. Zooals reeds gezegd, bezweek hij onder weg tengevolge van het vele bloedverlies. Bij zijn verhoor door de politie ontkende V. gestoken te heben. hoewel bij met het dolkmes in de hand is gezien en de oudste zoon van het slachtoffer, die zijn vader wil de ontzetten, hem een melkflesch naar het hoofd wierp, waarop V. eerst den winkel heeft verlaten. De verkiezingen in Ierland De Valera beschikt niét langer over een meerderheid. De einduitslag van de algemeene verkie zingen voor de Iersche Dail luidt: De Valera 69 zetels, Cosgrave 48 zetels, Labour 13 zetels, Onafhankelijkcn 8 zetels. In het ontbonden parlement, dat 150 ze tels telde, was de verhouding: De Valera 77, Cosgrave 53, Labour' 8 en Onafhankelij kcn 12 zetels. (De partij van De Valera beschikt dus thans precies over de helft van het aantal zetels en heeft dus niet langer een absolu te meerderheid. Red.) De controle ter zee moet worden hersteld. Anders de Spaan- sche grens weer open. Diplomatieke kringen te Parijs hebben gisteravond de houding van Frankrijk uit eengezet ten aanzien van het probleeon der controle van de toegangswegen te land en ter zee naar Spanje. De regeering te Parijs stelt twee voor waarden voor de handhaving der interna tionale controle aan de Spaansche grens: 1. de controle ter zee zal onder een of anderen vorm moeten worden hcrs/teld, doch zal voldoende waarborgen moeten bie den om door de Fransche regeering te worden goedgekeurd. 2. Dc controle aan de Portugeesclie grens zal als te voren of op een daaraangclijk- slaande wijze moeten functioneercn. Den Franschen ambassadeur te Londen zijn in dezen geest instructies gezonden. SPANJE Eenige successen behaald. De generale staf van het linksche centrale leger te Madrid heeft gis termiddag medegedeeld, dat bij het aanbreken van den dag een offen sief is ingezet, waarbij de lucht macht de eerste linie cn de achter hoede der rechtschen heeft gebom bardeerd. Ook de opslagplaatsen van benzine te Naval Carnero zijn onder vuur genomen. De infanterie, gesteund door de vliegtuigen, heeft het dorp Brunette, ten westen van Madrid, genomen. De linksche troepen hebben om 16 uur den aanval op Villanueva de la Canada geopend. De strijd duurt nog voort. De rechtschen zetten blijkens' een bericht, uit Bilbao hun opmarsch tusschen Bilbao en Santander via Castro dc Urdiales voort. Zij hebben zich meester gemaakt van den berg Castro de Alen. In verband met berichten volgens welke generaal Franco een verbod zou hebben uit gevaardigd voor vreemdelingen om naar Bilbao te komen, deelen Britsche diploma tieke kringen mede, dat de toestand als volgt is: De rechtsche autoriteiten hebben toestem ming verleend tot terugkeer naar Bilbao aan een zeker aantal employés van Britsche maatschappijen. Zij hebben echter bekend gemaakt, dat zij meer zouden toestaan dat nieuwe vreemdelingen de stad zouden binnenkomen zoolang „de toestand niet weer normaal was geworden." EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: zwakke tot matige veranderlijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 onr i 76.8 Een der daders gearresteerd. De politie tc Lissabon heeft een der da ders van den aanslag op minister-president Salazar geidentifieerd. Het is de man, die de bom, welke in de goot was geplaatst, tot ontploffing bracht en die met een been trekkend de plaats van de misdaad verliet. Het is een Portugees. Verder zijn vier personen gearresteerd, die op de hoogte waren van den aanslag. Men vermoedt, dat de technische voorberei ding is geschied door een buitenlander en men verwacht heden een belangrijke ver klaring van de politie dienaangaande. Demonstratie voor Salazar. Gistermiddag is voor het Saobento-paleis, waar het bureau van den minister-president de nationale vergadering en de corporatie ve kamer zijn, een hulclebetooging door le ger en vloot gehouden. Hooge officieren van land- en zeemacht kwamen den minister president gelukwenschen. Overal in het land worden dankdiensten gehouden in de kerken voor het ontsnappen aan het groote gevaar door den minister president. Ook worden nog voortdurend ge- lukwenschtelegrammen ontvangen. Rev. jardine in New York Opbrengst lezingen voor liefda- dige doeleinden. Rev. Anderson Jardine, die het kerkelijk huwelijk van den Hertog en Hertogin van YVindsor voltrokken heeft, is met zijn vrouw aan boord van de „Queen Mary" te New York aangekomen, om gedurende een tour nee van twee maanden lezingen cn predica- ties te houden, waarvan de opbrengst, naar bij zcide, voor liefdadige doeleinden zal wor den besteed. Hij zou geen bezwaar meer heb ben tegen de terugtrekking der vrijwilligers. Gisteren publiceerden wij een bericht, vol gens hetwelk Franco niet langer gekant zou zijn tegen de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. De Portugeesche kapitein Moniz wees er in een radiorede al op, dat Franco de hou ding van Duitschland en Italië wel eens niet zoo erg zou kunnen apprecieeren. Te Londen verluidt, dat er reeds contact bestaat tusschen agenten van Franco en de Britsche regeering. Kapitein Moniz, die de radiorede hield, is een vriend van den Portugeeschen dictator Salazar. Men hoopt natuurlijk, dat beide Spaansche partijen zullen beloven de buiten landers te zullen wegsturen. Het schijnt niet onmogelijk te zijn dat Franco zich daartoe tot de non-interventie commissie zal wenden, natuurlijk onder voorwaarde b.v. van zijn erkenning als oor logvoerende of iets dergelijks. Franco vraagt erkenning als oorlogvoerende Generaal Franco heeft de mogendheden een nota gezonden, waarin hij verzoekt te worden erkend als oorlogvoerende partij, overeenkomstig de internationale regelen. De mogendheden, welke dit verzoek ver werpen, verklaarde Franco, moeten niet ver baasd zijn, wanneer zij zien, dat morgen onze economische politiek de deuren voor hen, die zich onze vijanden toonen, zal slui ten. Deze nota van Franco is in den loop van den nacht draadloos gepubliceerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1