Baby Uitzet fa. Peiping gebombardeerd Kinder wagens Lcwis verliest Bandjir veroorzaakt catastrophe De „Sarkani" weer naar Spanje Meubelfabriek „EIK EN LINDEN" *Kg~ffï."ï* Aafje van der Gragt, Aankondiging Dienstwijziging Kinderledikantjes Wiegen Baby Boxen Kinderstoelen en uw geheele Openlucht-Concert Kermis - Oudesluis JAPANNERS EN CHINEEZEN SLAAGS. TOESTAND WORDT HOOGST ERNSTIG GEACHT. Vanmorgen om half vijf zijn op 32 K.M. ten Westen der stad Pei ping (Peking) hevige gevechten uit gebroken tusschen Japansche en Chi- neesche troepen. Het gevecht eindig de om half tien (pl tijd), nadat de Japanners de ommuurde stad nabij de Marco Polobrug hadden gebom bardeerd, waarbij aan Chineesche zij de zoowel burgers als militairen wer den gedood. Het geluid der geweren, mitrailleurs en ka nonnen was tc Peiping duidelijk hoorbaar. Aanleiding tot het gevecht was een botsing tusschen Japansche troepen, die nachtelijke oefeningen hielden, en het Chineesche garnizoen. De Japanners kregen versterking van de ambassadewacht. Het Japansche agentschap Domei meldt omtrent het gebeurde, dat het te Loegou- sjiau liggende 209e regiment van het 29e le ger van Soeng Tsje Joean eensklaps 't vuur opende op troepen van het Japansche garni zoen. Direct toesnellende Japansche verster kingen, bestaande uit deelen van de Noord- Chineesche garnizoenen, werden opnieuw door de Chineesche afdeelingen beschoten. De gevechten hadden zich tegen heden morgen ook tot nabij liggende plaatsen en de daar liggende Japansche en Chineesche troepenafdeelingen uitgebreid. Te Loeng- wangsmiau werd van veldgeschut gebruik gemaakt. Tot dusver zijn omtrent de verliezen der partijen nog geen berichten ontvangen. Domei beschouwt de botsingen als verreweg de ernstigste sedert den laatsten tijd. In politieke kringen wordt de toestand in verband met de toenemende anti-Japansche stem ming in Noord-China en de onlangs door de Nanking-regeering genomen maatregelen om het zelfstandige bestuur van Peiping in grootere mate van de centrale regeering afhanke lijk te doen zijn, als buitengewoon ernstig beschouwd. Chineesche troepen geven zich over Het ministerie van buitenlandsohe zaken te Japan deelt mede, dat de Chineeeche troe pen de witte vlag hebben geheschen en zich hebben overgegeven. De Japansche troepen zijn begonnen hen te ontwapenen. De hervatting van het werk houdt aan. De pogingen van gouverneur Townscnd van Indiana om een oplossing van het sta- ikingsconfliet bij de fabrieken in Oost Chl- cago der Youngstown Sheet and Tube te be werkstelligen. hebben gefaald. De bedrijfs leiding heeft haar weigering een contract (met Lewis te teekenen, herhaald. Overigens is een verdere verbetering bij de stakings- situatie ingetreden. De Republic Steel zal vandaag haar fabriek voor staal en buizen te Cleveland weer openen. Dit was de laat ste fabriek der maatschappij in Cleveland, die nog steeds als gevolg der op 16 Mei begonnen staking gesloten was. De maat schappij deelt mede, dat het aantal arbei ders, dat. het werk in de andere drie fa brieken in Cleveland hervat, steeds toe neemt. De Bethlehem Steel deelt mede, dat de ar beiders der Cambriafabrieken in Johnstown ongemoeid hun werk kunnen verrichten. De productie stijgt snel tot den normalen stand Thans werken reeds 10.000 van de in totaal 15.000 arbeiders. Het hervatte werk in cijfers. De sfaaïproductie in het Ohio- en Young- slown-district bedraagt op het oogenblik 76 pet. der capaciteit. Voor het einde van dc week zal waarschijnlijk een stijging tot 78 pet. zijn ingetreden. Van de 83 hoogovens in het district zijn 65 weer in bedrijf. Alle hoogovens, die lijden» de staking werden gedoofd, zijn weer aangestoken. De Alton Tenn-fabrieken van de Alumi nium Co. of America, die zeven weken ge leden tengevolge van een staking werden gesloten, zijn gisteren heropend. In de fa brieken werken 3000 man. De maatschappij verklaarde, dat dit geschied was op ver zoek van de meerderheid der arbeiders, die het werk wilden hervatten, De minister van arbeid, miss Perkins, overweegt een bijeenkomst te beleggen van de gouverneurs der staten, die van de sta kingen te lijden hebben teneinde een con structief programma voor de samenwerking tusschen werkgevers en werknemers op te stellen. Lewis wil zijn invloed uitbrei den. John Lewis heeft een overeenkomst geslo ten met dc „Commonwealth Federation", welke een vrije politieke organisatie is. Hij hoopt hiermede de actie van zijn C.I.0 te kunnen uitbreiden tot in het Noordwesten en in Canada, en tevens zijn invloed te ver sterken aan de kust van den Stillen oceaan. Zeventien gewonden bij sta kingsonlusten. Bij de opening van een fabriek te Alcoa, welke tengevolge van staking zeven weken gesloten was gebleven, zijn stakers en po litie slaags geraak^. Vijftien stakers en twee politiemannen werden door revolver kogels gewond. De stakers wilden het ope- pencn van de fabriek beletten. ONZE OOST. Een en twintig personen gedood. Tientallen woningen weggespoeld. Zeer plotseling, meldt men uit 1 Bandjermassln, om één nar gister nacht, vond een bandjir plaats, wel ke sinds menschenheugenis de zwaarste is, welke in de omgeving van Martapoera en Riamkanan is voorgevallen. De verbindingen, ook telegrafisch en tele fonisch met het binnenland zijn verbroken. De postweg is op 10 plaatsen weggeslagen. In de winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren, alom staat het water 1 meter hoog. Een ijzeren brug hangt scheef en levert gevaar op. Het landhoofd van de Stamboelbrug is wegge slagen. In de kampong Sei Alang zijn 21 dooden. Het kamponghoofd en zijn gezin worden vermist. De plaatsen Tambakanjar, Oedjoengmoerong en Bintjau zijn zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Tientallen woningen zijn weggespoeld. Het geteisterde gebied is nog niet te be reiken. De sluis over den Liangpolder is weggeslagen. Het bestuur is zeer actief. Konvooi zou reeds zijn toegezegd. Het s.s. „Sarkani", dat na een minder voorspoedige reis naar Alicante, waarbij het door schepen van Franco werd aange houden en naar Ceuta opgebracht, de vori ge weck in Rotterdam terugkeerde, zal in den loop van deze week in de Jobs-haven een lading erwten innemen en wederom een reis naar Spanje aanvaarden. Het schip heeft, aldus vernam de Tel. van het Ned. Bevrachtinigskantoor van de Nederlandsche regeering toezegging gekregen van een kon vooi. waarbij het gebracht zal worden naar Gibraltar. Daar zal een ambtenaar van de non-inlerventie-convmissie aan boord komen en het schip verder naar de Spaansche haven brengen. Italianen en Duitschers te Cadix aan land gezet? Een soldaat van het 32ste r.i. te Cadix, die is overgeloopen naar de regecringstroepcn, heeft medegedeeld, dat hij op 24 Juni 1.1. heeft gezien, dat te Cadix 8000 Italiaanschc en Duitsche soldaten en 700 Marokanen aan land werden gezet. Hij voegde hieraan toe, dat tijdens het ontschepen twee vliegtui gen van de regeering boven Cadix versche nen. Zij werden beschoten door vier Duit sche en Italiaansche oorlogsschepen. Verder deelde hij mede, dat bij een bom bardement van de haven van Malaga door vliegtuigen van de regeering twee water vliegtuigen van de rechtschen tot zinken werden gebracht. FRANCO WIL BASKISCHE KINDEREN TERUG LATEN KOMEN. Uit Salamanca is bericht ontvangen, dat generaal Franco overweegt een nota te zenden aan de Britsche regeering en haar te verzoeken de kleine vluchtelingen, die zich thans in Engeland bevinden, naar Bilbao terug te zenden. Verklaard wordt tc Bilhao, dat het daar thans volkomen veilig is en dat er ruimschoots levensmiddelen aanwezig zijn. Droogte in Amerika Schade aan de tarweoogst. De glooiende hitte in het zuidelijke deel van Saskatschewan, waar temperaturen heerschen van 100 tot 110 gr., heeft groote schade aan de tarweoogst toegebracht. Men is van meening, dat de oogst ten zuiden van een lijn getrokken van Lloydminister .t-on noorden van Saskatoon, tot Melville, welk gebied de grootste graanoppcrvlakte van Saskatchewan beslaat., geheel vernield is. De toestanden zijn sinds de droogte van 1931 niet zoo erg geweest. Geheele gezin nen verlaten hun woningen en boerderijen om zich noordwaarts te begeven. Volgens onofficieele ramingen zal de graanoogst in Saskatchewan slechts 90 millioen bushels be dragen. Uit onze Omgeving W1ER1NGEN Béter en goedkoper. Grotere keuze en de len. 0 nieuwste model- A - 1 Onze meubelen houden waarde Daarom komen zoveel klanten uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam enz., alom uit het gehele land bij ons kopen. Zelfs uit het buitenland hebben wij aanvrage. Toonzalen geopend van 9—12 en 5'A. Zaterdags 91 en 2%—ö uur. Op andere tijden naast de fabriek no. 8 aanbellen. I Heden overleed ten onze huize, na een kortstondige ziekte, on ze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, Floris Kuiper, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam, P. KUIPER. A. KUIPERKuiper. Weere, gem. Winkel, 7 Juli 1937. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 10 Juli te Hoog woud, 2 uur (o. t.), van af sterfhuis 1 uur 15. Heden overleed, zacht en kalm, na een lang durig, doch geduldig lijden, onze geliefde Vrouw, Moedei-, Be huwd- en Grootmoeder, Mej. Echtgenoote van Chr. Vis, in den ouderdom van bijna 68 jaar. CHR. VIS. D. SMIT—Vis. P. SMIT en Kleinkinderen. Ileerhugowaard, Zuid, - 7 Juli 1937. Ondertrouwd: J. BUISMAN Jr. en C. A. SCHRIJVER. Schagen, - 7 Juli 1937. Helder, Huwelijksvoltrekking 23 Juli a.s. te Den Helder. Receptie te Schagen 18 Juli 2—5 uur, Noord 22. Toekomstig adres: Noord 12. Algemeene kennis? geving. Heden overleed in het Tehuis voor Ouden van Dagen, mijn gelief de Moeder, N. Stammes, geb.' van Stipriaan, in den ouderdom van 86 jaar. P. STAMMES. Nieuwe Niedorp, 7 Juli 1937. Schagen—Dirkshorn Ingev. Verg. Rijksinsp. R.A.P. Met ingang van 15 Juli 1937 wordt het volgende gewijzigd. V. Schagen A. Dirkshorn V. Dirkshorn A. Schagen Bijgevoegd: V. Schagen A. Dirkshorn V. Dirkshorn A. Schagen N.V. H.A.B.O. Stationsweg (4334) 19.05 vervalt 19.25 vervalt 1925 vervalt 19.45 vervalt 17.25 17.45 17.45 18.10 Administratie, 37B, Alkmaar Ondernemend Boekhouder, die voor eigen rekening Bureau voor Middenstandsboekhouding wil vestigen, wordt daartoe prachtige kans geboden. Br. lett. B.R., KIEFFER's Boekhan del, Lusthofstraat 93, Rotter dam (O.). Voor direct gevraagd: EEN SMIDSKNECHT. bij A. LIEFHEBBER, v. Ewijck- sluis. Te koop: 2 STAMBOEKZEUGEN, hoogdrachtig, 2e en 3e worp. - I-I. GRIN, Kreil, Barsingerhorn. koopt U het beste b (j Zondag 11 Juli 1937 GROOT te geven door de FUNNY BOY'S van Schagerbrug. Afgewisseld door Bal-Champêtre met volledige band van Siem Spruit, Aanvang Bal 7 uur. Entrée 25 cent. Aanbevelend, S. Kuiper, Schagerbrug (Bij slecht weer in de geres taureerde zaal.) Schagen Te koop gevraagd: 9 BIGGENMERKEN voor hoogen prijs (spoed). Adr.: Doggersvaart 45, Den Helder. op 18, 19 en 20 Juli Maandag 19 Juli optreden van het Ca baret ge ze Is ch ap B A R T O E S uit Amsterdam, in de zaal van KREIJGER. Een avond van vroolijke kunst. Entrée 80 ct., bel. inbegrepen. Bespreekt Uw plaatsen k 10 ct. Te koop: HET GRASGEWAS voor hooi, voorm. trambaan, bij S. KOOPMANS, Barsingerhorn B 16. Te koop: 180 prima WITTE LEGHORNS 8 weken oud. C. BRUIN Dz., Waarland. Te koop: Zeldzaam mak 4-ja- rig OLDENBURGER RUIN, Te bevr. C. PAARLBERG, Schoorl- dam. Te koop: PLm. 4 wagens BEST GEWONNEN HOOI, bij PIET BAKKER, Keins, Schagen. OOSTERLAND. EEN VROOLIJKE AVOND IN DE JEUGDHERBERG. Woensdagavond stond Oosterland in 't teeken van de jeugdherbergbeweging. Het dagverblijf had plaatsen tekort om alle jon gens en ouderen, die dezen propaganda- avond wilde meemaken te kunnen herber gen, zoodat velen zich met een plaatsje bui ten moesten vergenoegen. De heer W. J. Boslcer, de herbergvader, tevens initiatiefnemer van dezen avond, opende met 'n woord van welkom, in 't bij zonder aan Geert. Dils, den minnestreel, te vens herbergvader van de jeugdherberg Slot Assumburg, die 't muzikale gedeelte van het programma zou verzorgen. De heer Dils begon met eenige mooie oud-Nederlandsohe Meiliederen, zichzelf begeleidend op z'n guitaar. Het duurde niet lang of de grijze bard had de aanwezigen ook aan 't zingen. Hierna was 't woord aan ds. van Beek, als vertegenwoordiger van het plaatselijk bestuur, die z'n voldoening uitsprak over hetgeen hij reeds gezien en gehoord had en die opwekte om zooveel mogelijk gebruik te maken van de jeugdherbergen, die zoo'n veilig onderdak bieden. Vervolgens gaf de heer J.-Boon, H, d. S., een korte uiteenzetting, van doel en wezen van de jeugdherbergbeweging en wees hij op de groote mogelijkheden die deze, mooie instelling biedt, waarbij hij den nadruk leg de op de goede gezindheid, die iemand pas echt lot trekker maakt. In de pauze, die volgde, wérd de jeugd herberg „Nieuwland" bezichtigd en werden onder piano begeleiding door mej. v. Hobs- kes eenige schoolliedjes opgehaald. Toen was de beurt weer aan Geert Dils, nu met het leumige gedeelte van zijn pro gramma. Liedjes als „In de tijd der Patriot? ten" en „Boerenbruiloft" sloegen, mede door de geestige voordracht, geweldig in. Tenslotte dankte de heer Bosker alle me dewerkers en wil in de le plaats den zanger, die zoowel in ernst als in luim, zooveel moois te genieten had gegeven. Hij riep hem een hartelijk tot weerziens toe. Verder wekte spr. de jongeren op om zich in zoo groot mogelijk aantal op te ge ven als lid van de N.J.H.C. om nog dezen zomer te kunnen genieten van wat 'n trek tocht door ons mooie land biedt. En zoo kwam 't einde van dezen huiten- gewoon geslaagden propaganda-avond. Z1JPE SCHAGERBRUG Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zullen de Funny Boys op Zon dag 11 Juli a.s. een openlucht—concert ge ven op het terrein van den heer S. Kuiper. Ter afwisseling heeft de heer Kuiper hier aan een Bal—Champètre verbonden, waar voor een schitterende dansvloer achter het perceel is gemaakt, terwijl de band van Siem Spruit hiervoor de muziek verzorgd. Bij eventueel slecht weer wordt het con cert en bal in de thans geheel gerestau reerde zaal gehouden. 'T ZAND. Schoolfeest O.L. school. Woensdag is het schoolfeest gehouden voor de kinderen der O.L. school alhier. Met een 8-tal particuliere auto's benevens een autobus van den heer van Schoijcn werd 's morgens allereerst koers gezét naar den muziektuin te Alkmaar, waar be sloten werd vervolgens te gaan naar Bak- kum aan Zee. Aldaar werd geruimen tijd vertoefd, waarbij door de kinderen druk werd poot gebaad. Waar het weer echter wel wat koud was, werd vervolgens beslo ten een bioscoop te Alkmaar op te zoeken. Na bet bioscoopbezoek ging het naar den speeltuin te Bergen. Naar hartelust werd gespeeld, gespron gen en gestoeid, waarbij de noodige trac- tatics natuurlijk niet werden vergeten. Zeer voldaan, niet het minst door het feit dat het weer zich zoo goed had gehouden, kwam het geheele gezelschap dan ook weer des avonds pl.m. half negen in ons dorp aan. Een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dit schoolfeest hebben medegewerkt, is zeker op zijn plaats. Voorrangsweg. Van de zijde der bevoegde instantie ver zocht men ons er even op te willen wijzén, dat do rijksweg door ons dorp met ingang van 1 Juli j.1. officieel is gepromoveerd tot voorrangsweg. Dit wil zeggen dat het ver keer op dezen weg, zoowel van rechts als van links komend .voorrang geniet. Men heeft bereids op de erop uitkomende zijwe gen de driehoeks'borden geplaatst, zoo ook o.a. op den weg, welke bij de melkfabriek „Hol'landia" op den rijksweg uitkomt. Voor al op dit gevaarlijk punt zij men op de nieuwe thans geldende bepaling bedacht. Een eerlijke vinder. We vernamen, dat de heer Dr. alhier, j.1. Zaterdag fietsende op het rijwielpad te Koedijk, de gelukkige vinder werd van een portefeuille inhoudende 3 bankbiljetten van f 100. Hij gaf direct een telefonisch bericht van deze vondst bij de politic te Bergen, onder wiens raijon het betrokken gebied ressor teerde. Reeds denzelfden avond kwam ter zelfder plaatse aangifte binnen van vermis sing der portefeuille, welke bleek verloren te zijn door de vrouw van den landbouwer Sagnette, Koedijk, gem. Bergen. Den anderen dag vervoegde Sagnette zich reeds bij den eerlijken vinder en werd de man, die een arm pachtboertje, vader van 7 kinderen, bleek te zijn, terwijl hij lachte cn huilde van blijdschap, weer in het bezit gesteld van datgene, wat; voor hem een hee.- le schat uitmaakte. Een woord van hulde komt den eerlijken vinder zeker toe. W1ERINGERMEER VAN EEN VOER HOOI GETUIMELD. Tijdens het moment dat de landbouwer van Mourik, zich langs het touw vanaf het voer wilde laten glijden, schoot dit los, met gevolg dat de man een ongewenschte tui meling maakte en pardoes op straat neer viel. Klagend over pijn in arm en schouder begaf hij zich naar den plaatselijken medi cus, die een onderzoek te Alkmaar noodig achte. De beurs. Ondanks den hooi- cn oogsttijd mag de W. Meersclie graanbeurs zich steeds ver heugen in goede belangstelling. Het moge dan waar zijn, dat er, speciaal in granen een z.g.n. „stille tijd" is, dit behoeft geen beletsel te zijn om andere transacties af te sluiten dit wordt dan ook veelvuldig ge daan. Gisteren was er een voor dit seizoen nieuwe attractie, nl. ruime aanvoer van paarden. De heer Stammes had er 15 aan gevoerd, terwijl er eenige door hem werden verkocht. Gaat deze aanvoer en omzet eenigszins stijgen, dan zou men de mogelijkheid van dc instelling van een regelmatige paarden markt kunnen overwegen. Komen aanvliegen: Postduif gem. 3*3b* 63493. Inl. Stemstr. 20, W.werf. Gevonden: 1 boodschappenmand. Inl pol. Kramer, Middenmeer. WINKEL, 7 Juli. Aalbessen f 6—21, kruisbessen f 67, frambozen f 33—35, aardbeziën f 13—20, peulen f 25—33, aardappelen f 3.50—3.90, bloemkool f 6—7, kropsla f 1—2, komkom mers f 2—3, wortelen i 6—7, SCHAGEN. 8 Juli. 9 Paarden f 160400, 9 geld ©koeien, magere f 140—180. 45 idem vette f 200—290, 8 kalf- koeien f 220—285, 4 pinken f 80—135, 73 nuchtere kalveren f 8—16, 30 magere scha pen f 22—24, 79 idem vette f 23—29.50. 65 lammeren f 917, 4 bokken en geiten f 1.5010, 19 varkens (magere) f 26—3S, 25 idem (vette) per Kg. f 0.50—0.52, 94 big gen f 1218, konijnen f 0.251, kippen f 0.50 1.50. haantjes I 0.50—0.75. AMSTERDAM, 7 Juli. Veemarkt. 248 vette kalveren: le kw. 59—04 ct., 2c kw. 53-58 ct., 3e kw. 40—52 ct. per Kg. levend gewicht; 101 nuchtere kalveren f S—15, 15 schapen f 22—30, 2?2 varkens v. 90110 kg. 6061 ct. zware var kens 5S—59 ct., vette varkens 5758 ct., p. Kg. slachtgewicht; Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken ALKMAAR, 7 Juli. Aardappelen f 2.50—5.20, aardbeien f 28— 50, aalbessen f 8—12, andijvie f 0.90—2.80, bloemkool I f 917, II f 4—8, doperwten f 3.50—7, druiven f 31—34, kropsla f 0.60— 1.50, komkommers f 1.50—2.50, meloenen f 25 —34, perziken f 3—10, postelein f 0.16—0.24, peulen f 6—15, rabarber f 1.80—3.20, roode kool f 2.90—3.90, selderie f 3.20—7.10, spinazie f 3260, snijboonen f 814, dubbele sper- cieboonen f 1215. tuinboonen f 2—3, toma ten f 613, uien f 2.604.10, wortelen f 3.50 —7.50, zwarte bessen f 12—14. WARMENHUIZEN, 7 Juli. 78.200 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.50—3.90, id. grove f 3.50, id. export f 2.60 —3.30, id. drielingen i 2.50—2.90. NOORDSCHARWOUDE, 8 Juli. Schotsche muizen 3.50—4.20, grooten1 3.10— 3.50, bl. eigenheimers 4.50^-4.80, drielingen 2.402.80, zilvernep 7.80—8.50. 45 Kg. tuinboonen f 4.70, 500 Kg. witte kool f 4.905, 40 stuks bloemkool f 10.60. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit. Berlijn, 7 Juli. Nog steeds rijkelijke aanvoer bij vluggen handel. De prijzen zijn nauwelijks veran derd. Genoteerd wordt: Holl. tomaten 28 37 per 50 Kg., Holl. komkommers 15—24 per 100 stuks, Holl. aardappelen 7.15—7.75 per 50 Kg. Leipzig: Holl. prod.: komkommers 20—22 per 100 stuks, tomaten 2837 per 50 Kg. Breslau: Holl. bloemkool 46.60 per 100 stuks. Essen: Buitenl. prod.: doppers 1.70 per 50 Kg., komkommers 17—23 per 100 st., tomaten 1835 per 50 Kg. Hamburg: Bui tenl. prod.: bloemkool 50 per 100 stuks, Holl. tomaten 32—36 per 50 Kg. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. LONDEN. 7 Juli (Reuter). Op de he den gehouden veiling bestond een goede keuze. Er was een levendige vraag, speciaal van den hinnenlandschen handel. Herhaal delijk moesten partijen echter worden op gehouden, voornamelijk Greasy Merinos, De prijzen waren over het algemeen 5 pet. lager.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3