Financieels achteruitgang van onze streek Plaatselijk Nieuws. Hoe een haan eeinhen wordt WEK DE GAL IN UW LEVER OP Welstands-beperking in Schagen en omgeving Donderdag 8 Juli 1937 Tweede blad Warmenhuizen het zwaarst getroffen Nu door de gestadige daling van de i «werkloosheidscijfers voor ieder duidelijk wordt, dat de periode van constanten neer gang toch werkelijk is afgesloten en ons economisch leven zich weer in opwaartsche richting beweegt, is de tijd gekomen om voor onze streek de crisis-balans op te ma ken en na te gaan hoevel'e en hoe zware slagen zijn toegebracht, aan de financieele positie der bevolking in Schagen en om- liggende gemeenten. Een en ander komt duidelijk tot uitdruk king in een aantal becijferingen, die ge- maakt, kunnen worden met behulp van «enige oude en enkele recente publicaties .van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Gaan -wij eerst na, hoe de verbreiding van <Jen welstand afnam. Ons belastingstelsel laat een bepaald bedrag aan inkomen van elke heffing vrij, omdat dit slechts toerei kend wordt geacht voor het meest, nood zakelijke levensonderhoud. Daarboven pas, zoo neemt de fiscus aan, is een zekere mate van welstand aanwezig, die het mogelijk maakt in de gemeenschappelijke lasten bij te dragen. Belastingplicht en betrekkelijke welstand loopen dientengevolge parallel en hoe algemeener de welstand over de be volking is verdeeld, des te hooger zal ook verhoudingsgewijze het aantal belasting plichtigen zijn. Omgekeerd wordt in de da ling van het aantal belastingplichtigen over een bepaalde periode de welstandsverminde ring in dat tijdvak weerspiegeld en zelfs wordt hierdoor een veel zuiverder beeld van <3en maatschappelijke!! teruggang verkregen dan 'bijvoorbeeld in de werkloosheidscijfers tot uitdrukking kan komen. Vele honderden kleine middenstanders, z.g. stille armen en tallooze andere crisis-slachtoffers worden immers in de werkloozen-statistieken niet I vermeld, maar hun verdwenen welstand vindt wel zijn weerslag in het geringer aan tal belastingplichtigen. Allerlei plaatselijke omstandigheden., ver- i schil in levensstandaard, in prijsniveau e.d. maken het moeilijk verschillende gemeen ten. en met name steden en dorpen, onder- ling te vergelijken op grond van het per centage belastingplichtigen. Dit bezwaar j geld echter niet wanneer moet. worden na gegaan, in welke mate de welstand in een bepaalde gemeente door de tijdsomstandig heden werd verkleind of weggevaagd. Wel moet er rekening mede gehouden worden, dat de belasting-statistieken de gegevens der onderschéidene gemeenten vermelden, zonder de toe- of afneming der bevolking in aanmerking te nemen. Het beschikbare materiaal wordt daarom pas voor vergelij king bruikbaar, als het naar een vast in wonertal wordt omgerekend. In onderstaan de becijferingen wordt alles uitgedrukt per duizend zielen. De eerste cijferkolocn geeft aan, hoeveel aangeslagenen in de rijksinkomstcnbelasting in elk der vergeleken gemeenten en in rijk en provincie per duizend inwoners voor kwamen bij den aanvang van de crisis; de tweede kolom geeft het huidige aantal aan, terwijl tenslotte de derde kolom de procen- tueele daling vermeldt. Aantal belastingplichtigen bij aanvang v .d. crisis: thans: daling: Gemiddelden: Rijk 238 159 33 pet. Provincie 310 217 30 pet. SCHAGEN 281 184 34.5 pet. Omliggende gemeenten: A. Paulowna 296 131 55.7 'pet. Barsin'gerhorn 279 148 46.9 pet. Callantsoog 262 150 42.7 pet. St. Maarten 241 106 56 pet. Warmenhuizen 257 103 60 pet. Over de geheele linie zijn de dalingen dus wel héél groot. Nemen wij 1929 als nor maal aan, dan heeft sedertdien dus 30 tot 60 procent der gemeentelijke bevolkingen in onze omgeving eiken welstand zien ver dwijnen en het, inkomen zien dalen tot een peil, waarop ten hoogste in eigen nooddruft kan worden voorzien, maar elke bijdrage aan de gemeenschappelijke lasten tot de onmogelijkheden wordt gerekend. In vele gevallen zelfs tot een peil, waar ook de eigen nooddruft niet meer aanwezig is, maar waar deze als werkloozensteun of an derszins 'ten laste komt van het toch reeds zoo gehavende contingent dergenen, die nog wel belastingplichtig zijn. Het gemiddelde van den teruggang in rijk en provincie ontloopt elkaar niet zoo erg veel; het Noordhollandsche cijfer is wat gunstiger dan het. Nederlandsche. Het Schager dalings-percentage ligt slechts wei nig boven het rijksgemiddelde en belangrijk beneden dat van de omliggende gemeenten. Dat dalingen van het aantal belasting- plichtingen van zestig procent, zooals War menhuizen moest boeken, tot een totale ontwrichting van de gemeentelijke verhou dingen moeten leiden, laat zich gemakke lijk begrijpen, De ideale kip eef weinig en legt veel eieren Jaarlijksche Pluiniveedag. Twee interessante inleidingen van dr. ten Hennepe uit Rotter dam, Het Bestuur van den N.H. Bond van Pluimveehouders had voor dit maal den jaarlijkschen Pluimveedag georganiseerd in Bergen. In de groote zaal van de Rustende Jager werd in de ochtenduren een bijeenkomst gehouden, welke .vrij goed was bezocht. Tegen half elf opende de Voorzitter, de 'heer W. Drost, burgemeester van Kwadijk, met een hartelijk woord van welkom, spe ciaal gericht, tot den heer Dr. ten Hennepe, die bereid gevonden was een tweetal lezin gen te houden. Nieuwe wetenschappelijke ge gevens in de Pluimveefokkerij. De heer Dr. B. J. C. ten Hennepe van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, zeide, dat hij het allereerst wilde hebben over de nieuwe wetenschappelijke gegevens in de Pluimveefokkerij. Spr. begon met te zeggen, dat veel meer dan voorheen moest worden gelet op de kip pen zeil, dus op het individu. En dan wel speciaal moet er de aandacht aan worden geschonken, hoe het staat met de sterkte van de verschillende toornen, omdat, deze omstandigheid van groot belang moet wor den geacht voor de fokkers. Spr. wees erop, dat er niet speciaal moet worden gelet op de productie der kippen, maar vooral ook op liet feit, of Ue dieren voor den fok ge schikt waren. Het komt er op aan kippen te vinden, die weinig eten en toch veel produceeren. Spr. wilde vervolgens wijzen op liet groote iverschil in de manier, waarop de kippen het voer venverken. Komende tot de soort kippen, zeide dr. ten Hennepe, dat kippen met grijze pooten en grijze oogen zeer terecht dienen te worden uitgesloten van de fokkerij. Want. aan die kippen mankeert iets, omdat ze niet het .vermogen hebben gehad, bepaalde kleur stoffen uit het voedsel op te nemen. I Over de voeding sprekende, zeide de in leider, dat minder moest worden gelet op eiwit, dan wel op de hoeveelheid vitaminen en mineralen. Eén der grootste fouten van den moder nen tijd noemde spr. het fokken van één jarige dieren, omdat bij deze dieren dik wijls verlamming optreedt. Een zeer voornaam punt, zeide dr. ten Hennepe, is het voeren van het foktoom. De eieren besprekende, wees de inleider er op, dat deze kunnen worden onderzocht op de hardheid van de schaal, op het gehal te van het eiwit, en op den kleur van den dooier. En zoo zijn er nog meer methoden om eieren te onderzoeken. Is het eiwit erg dun, houdt dan de kip niet voor de fokkerij; is de kleur van den dooier niet van een mooie helder oranje, dan geldt voor dat dier hetzelfde. De kleur van den dooier wordt beheerscht door het vermogen van de kip om kleurstof fen uit het voer op te nemen. Voor de voeding noemde spr. vitamine A (levertraan en klavenneel) zeer belangrijk voor liet voedsel, Er bestaat een reusachtig verschil tusschen het voeren van kippen met de bedoeling er legeieren van te krij gen, of het voeren van dieren op broed- eieren. Hoe hooger het vitaminegehalte wordt, hoe lager zal de sterfte zijn. Vitamine A is niet alleen groei-vitamine, maar ook ver hoogt het 't weerstandsvermogen tegen ziek ten. Spr. wees erop, dat de haan gevoeliger is voor een gebrek aan vitamine A dan de hennen. Over vitamine D sprekende, zeide dr. ten Hennepe, dat deze de kalkstofvomiing be heerscht en dus is ook deze vitamine van het allergrootste belang voor de foktoom- voeding, aldus eindigde spr. Een en ander omtrent de Hor- monenleer. Na de pauze zeide spr. iels te willen ver tellen over de hormonenleer. Deze leer be gint zich in den laatsten tijd geweldig uit te breiden, ook bij de dieren. De buikspeckseiklier bevat de insuline, welke het hormoon is, dat zorgt voor het bloedzuiveiingsgehalte. De bijschildkliertjes, die bij pluimvee niet grooter zijn dan een speldeknop, regelen de kalkstofhoeveelheid in liet lichaam. Van de oogen van het dier uit, werkt het licht in op de onderliersenklier en deze gaat dan een hormoon vormen, welke op den eierstok prikkelt. Deze klier vormt stoffen in het bloed, welke niet slechts het type van het dier beheerschen, doch die ook op den eierstok zelve inwerken,. Men kan lyet de geslachtshormo nen, welke met de urine worden af gescheiden, de broedresultaten be vorderen, als men daarmede de kippen voert. Van haan tot hen. Alfa is het. tegenwoordig mogelijk het geslacht te veranderen. Deze methode is uitvoerig beschreven in een werkje van een vrouwelijke Fransche professor, ,1'Histoire d'un Coq Vóór den vierden dag dienen de broed- eieren te worden ingespoten met dit hor moon en dit dwingt da mannelijke dieren van het vrouwelijke geslacht te worden. Dus wordt het dier hierdoor gedwongen van haan. hen te worden (Gelach.) Dit nu noemde spr. de geboorte van een geheel nieuwe uitvinding en als inderdaad mocht blijken, dat. deze inspuitingsmethode stand houdt, dan staan we in de fokkerij voor een geweldige ommekeer. In deze lior- monenwerking zag spr. een groote toe komst,. De basis is gelegd, we hebben slechts af te wachten wat er van terecht komt. Er is wat nieuws, de wetenschap ontwikkelt zich steeds meer: laat ik hopen, dat met deze nieuwe vinding de fokkers in de toe komst hun voordeel zullen doen; aldus ein digde spr. (Langdurig applaus). Hierna volgde sluiting. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Uit onze omgeving LANGEND1JK DE GARANTIEPRIJS VOOR GOEDGE KEURDE POOTAARDAPPELEN VASTGESTELD. De voorwaarden. De nadere voorwaarden, waaraan de te lers van Plantaardappelen zullen moeten voldoen om voor den garantieprijs in aan merking te komen luiden, dat de Plantaard appelen moeten zijn geteeld op een tuin- bouwteeltverqunninq voorkomende onder de punten 5a, 5b, 6a en 6b. Wanneer onder punit 9 ook plantaardaippelen voorkomen mag in het geheel geen aanvrage worden ingediend. De tuinders die dus onder punt 9 plantaardappelen hebben staan op hun teeltvergunning komen niet voor den ga rantieprijs in aanmerking. De poters moeten goedgekeurd zijn door de N.A.K. en de teler zal hiervan een bewijs moeten overleggen, vermeldende de klasse waarin zijn poters zijn gerangschikt. De poters moeten voor 15 Augustus 1937 gerooid zijn en voor zoover niet reeds ver kocht., behoorlijk zijn opgekuild ter plaatse waar gerooid is, of opgeslagen in bergplaat sen, zoodat controle door de 'Centrale mo gelijk'is. Alleen Voor^de door de N.A.'K. als pootgoed toegelaten aardappelen van de maat 2855 mm. zal de onderstaande prijs worden gegarandeerd. De garantieprijs zal bedragen per 100 kg. voor de bij aflevering gezonde en in de klas se A, B of C. goedgekeurde poters, voor met A. goedgekeurde poters f 3.70, voor B f 3.50 en voor C f 3.30, vermeerderd met f 0.50 bewaarloon, waartegenover de kwee- ker voor een goede verzorging behoort in te staan. De garantie geldt tot uiterlijk 31 October 1937 voor de op dien datum nog aan de N.A.K.-eischen beantwoordende po ters. De opgegeven pootaardappelen zullen over de veiling geveild moeten worden, zoodat uit de veilingstaten de aflevering blijkt. De telers zullen formulieren, welke bij de veilingen moeten worden aangevraagd, naar waarheid moeten invullen en onder teekenen. De veilingen zullen uiterlijk vóór 20 Augustus 1937 de ingevulde formulieren aan de Ned. Groenten en Fruit Centrale moeten inzenden. EEN RONDVAART DOOR GEESTMERAMBACHT. We waren gisteren in de gelegenheid een rondvaart te doen door het, Geestmeram- bacht. Het. viel ons daarbij op, dat de akkers voor verreweg het grootste gedeelte goed worden onderhouden en 'dat ook de bemes ting blijkbaar voldoende is geweest, gezien den stand der gewassen. Opvallend is het, dat zoo vele altkers met andere producten zijn bezaaid dan in nor male tijden. Verschillende zijn met erwten bezaaid, in mindere mate met, tarwe, haver en gerst. Dit is een gevolg van de teeltbcper- lting, wat ook hij de bloembollen tot, uiting komt. De peulvruchten en granen vertoonen over het algemeen een goeden stand. Evenals enkele vorige jaren is er zeer wei nig roode kool uitgeplant. Het is wel geble ken, dat deze koolsoort hier maar slecht meer wil gedijen, geteisterd als zij in ern stige mate wordt door allerlei ziekten, waar door het risico om roode kool te verbouwen, a! te groot wordt. Zooals men weet heeft men zijn toevlucht gezocht, in streken huiten het eigenlijke tuinbouwdistrict, om daar de roode kool uit te planten, wat dit jaar weer door tal van tuinbouwers is gedaan. De andere koolsoorten, gele en witte, staan er momenteel goed voor. Het weer heeft daartoe meegewerkt. Ook de uien staan best. Hetzelfde kan gezegd worden van de wor telen. Als er nu niet al te ernstige calamiteiten optreden, mag worden verwacht, dat de oogst niet zal tegenvallen. Er kan echter nog heel wat gebeuren, eer het zoo ver, dat de win- terkool door liet ergste heen is. Vallers en draaihartigheid kunnen soms zeer ruïneus optreden. Mogen de tuinders daarvoor ge spaard blijven. NOORDSCHARWOUDE Burgerl. stand over de maand Juni 1937. Geboren: Nicolaas Alphonsus, z. v. Theo- dorus Duijves en Dorothea II. Bruin. Ma- rietje Mathilda, d. v. Pictcr W. Kooij en Christina C. Mol. Jacob, z. v. Gerard Deute- korn en Elisabeth Wit. Jacomina Elisabeth, d. v. Nicolaas J. Kooijman en Jacomina Timmer. Gehuwd: Klaas Johannes Boeijinga, oud 48 jaren, assistent-resident in Nederlandsch- Op de beroemde Wasserkuppe in Duitschland worden internationale zweefvliegwed- strijden gehouden. Hierboven Bulgaren in nationaal costuum. Indië, weduwnaar van Antje Gesina Kris- tina Bouwcs, en Klasina Grietje Verburg, oud 30 jaren, zonder beroep, wonende te Noordscharwoude. Overleden: Pieter Smit, oud 61 jaren, echt genoot van Grietje Keizer. Rijwielclub St. Nicolaas. Dinsdagavond vergaderde de R.K. Rijwiel club St. Nicolaas in hotel De Burg, onder leiding van den heer J. Ooyevaar. De heer Schuffelen bracht verslag uit van de door hem bijgewoonde vergadering. Ten aanzien van het. te houden Priester feest werd medegedeeld dat de heer Bruge- mann Zaterdag 29 Juli a.s. zal worden in gehaald van den nieuwe weg. Verzocht werd de rijwielen voor die gelegenheid te versieren. Zondag 29 Augustus zal een bedevaart worden gehouden naar St. Adclbertus te Egmond. ZUIDSCHARWOUDE. Voor het eindexamen R.K. Lyceum te Alk maar zijn o.m. geslaagd de heeren G. Kra mer Nz. alhier en G. Nijman te Noordschar woude. Kloppende Hoofdpijn? De hevigste hoofdpijn bedaart spoedig door M ij n h a r d t's Hoofdpijnpoeders Per stuk 8 cent, doos van 6 stuks 45 cent. ZIJPE REISPLAN MIDDENSTANDSVEREEN. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Besturen der georganiseerde mid- denstandsvereenigingen is een voorloopige „balans" opgemaakt van de resultaten der uitgegeven rcisbonnen. Hieruit bleek, dat voor de tot heden uitgegeven bonnen plm, 350 personen den tocht naar Amsterdam kunnen meemaken. Daar de termijn van uitgifte der bonnen nog niet verloopen is, zal dit aantal nog wel hooger worden. Al- zoo een prachtig resultaat. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Zonnestraal-collecte. De opbrengst der gehouden collecte in on ze gemeente voor Zonnestraal bedraagt f 43.63. BURGERLIJKE STAND. JUNI 1937. Geboren: Jan zoon, van Simon Petrus Kruijer en Guurtje Maria Spaans; Alida, dochter van 'Cornclis Hof en Cornelia Ma ria Tesselaar; Magdalena Odulphia Eduar- da Maria, dochter van Albertus Joscph Ma ria Schmeddes en Gomaria Maria Agnes An- tonia Huijsmans; Theodorus Anthonius, en Ida Maria, zoon en dochter van Hendrikus Kos en Anna Bruijn; Nellie en Cornelis, dochter en zoon van Jan van der Sluis en Petronclla Geertje de Vries. Ondertrouwd: Gerard Ruiter, oud zeven en twintig jaren, van beroep broodbakker en Nellij Anna Bruin, oud acht en twintig jaren, beiden wonende te Harenkarspel; Willebrordus Bes, oud een en twintig jaren, van beroep schilder en Maria Kruijer, oud 21 jaren, beiden wonende te I-Iarenkarspel; Cornelis Wit, oud 24 jaren van beroep land arbeider, wonende te Winkel en Jansje Niërop, oud 23 jaren, wonende te Haren karspel. Getrouwd: Petrus Zutt, oud 28 jaren, van beroep landbouwer en Anna Catharina Rui ter, oud 24 jaren, beiden wonende te Haren- karspel. Overleden: Jan Kruijer, oud 3 weken zoon van Simon Petrus Kruiijcr en Guurtje Maria Spaans. CALLANTSOOG Ter gemeente-seretarie liggen ter inzage de lijsten van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holl, Noor derkwartier te Alkmaar. Zij bevatten voor de afdecling grootbedrijf 1 en voor de af- deeling kleinbedrijf 35 kiezers uit deze ge meente. Afscheid onderwijzer. In vedband met het a.s. vertrek van den beer Schut, onderwijzer, uit deze gemeente, ligt het in de bedoeling binnenkort af scheid van hem te nemen op een daartoe door diverse vereenigingen te organiseeren afscheidsavond. SINT MAARTEN Woensdag 7 Juli had alhier in het café van den lieer Zwakman de afslag en com binatie plaats van de verkooping van een boerenwoning, schuur, erf, wei- en bouw land; eigendom van wijlen den heer P. Gooijes en P. Schouten, liggende aan de Westfricschcdijk bij Eenigenhjirg en ten overstaan van notaris Roos te Alkimaar. Al deze pcrceelen werden gemijnd door den heer C. Koeman, betaalmeester te Noordscharwoude, voor de som v. f 13.335.76. BERGEN De Meisjesschool. Aan de Meisjesschool met 5-jarigen cur sus te Bergen zijn met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd de dames Dr. B. Po lak en Dra. J. P. ten Cate tc Amsterdam, respectievelijk voor de vakken Biologie en Fransch. Beiden hebben de benoeming aan genomen. OUDE NIEDORP Naar wij vernemen, heeft, de heer Feijs voor de a.s. kermis beslag gelegd op de looneelver. „Jong Leven" van Oudkarspel. Hoewel wij deze ver. hier nog nooit hebben zien optreden, hebben wij er des te meer van gehoord en gezien de gunstige reputa tie van dit wakkere clubje met hun regis seur Slikker, twijfelen wij niet of de heer Feijs zal zich in een goed bezoek mogen verheugen. „Jong Leven" zal voor het voet licht brengen: „Gebroeders Kalkoen", vroo- lijk spel in 3 bedrijven door Gerard Nielem. De verschillende recenties van de uitvoerin gen hiervan zouden teveel plaatsruimte vragen, maar men schrijft dat Jong Leven zelden een zoo ideale bezetting heeft ge had en men geen mooier stuk voor kermis mag verlangen. Wij wenschen den heer Feijs veel succes met deze keuze en raden een ieder aan dezen avond te bezoeken. Plaats/bespreking wordt in dit blad nadei bekend gemaakt. UITSTAPJES. De Vereeniging van Ned. Huis vrouwen. Per H.A.B.O.-bus ging gister een 25-tal le den van de afdeeling Schagen en omstr. van de Vereeniging van Ned. Huisvrouwen naar de Coöperatieve Zuivelfabriek „West friesland" te Lutjewinkel, om deze in geheel Noordholland, ja zelfs ver daar buiten be kende fabriek en de fabricage harer produc ten te bezichtigen. Na de vriendelijke ontvangst door den di recteur, den heer G. Nes, werd het gezel schap in twee groepen verdeeld en werd een rondgang door de fabriek gemaakt. Met groote belangstelling sloegen de dames de bereiding van de boter, de wijze van ver pakking en verzending gade. De kaasbe reiding, de machinale reiniging van de fles- schen, het vullen en sluiten van de fles- schen. de bereiding van de nevenproducten, enz., enz., het was voor de dames zeer in teressant en uit de vragen die den Direc teur bij zijn toelichting werden gesteld, bleek wel met welk een belangstelling de ver schillende werkzaamheden in de fabriek werden gevolgd. Door den Directeur werd een opsomming gegeven van de groote verscheidenheid van producten die aan deze fabriek worden be reid en tot slot werden de dames verrast met een glas heerlijke chocolademelk. Door de Presidente van de Schager af deeling, Mevrouw Bronder, werd in harte lijke bewoordingen dank gebracht voor de prettige ontvangst en de gelegenheid om dezen zeer leerzamen rondgang te maken, terwijl zij deze woorden van dank nog ver gezeld deed gaan van de beste wenschen voor den afzet van de uit eerste klas grond stoffen en op zoo zindelijke wijze bereide „Westfriesland-producten". De leerlingen van de U.L.O.-school maakten gister een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Divers? bezienswaardigheden werdén daarbij bezocht, o,m. het Planetarium, het Vredespaleis en Panorama Mesdag, naar Scheveningen werd getramd, daar werd op de Pier gewandeld enz. enz. Natuurlijk werd de „inwendige mensch" niet vergeten en toen het begeleidend onderwijzend perso neel en de leerlingen des avonds om kwart over achten met den trein weer te Schagen aankwamen, waren zij zeer voldaan over den welgeslaagden dag. BINNEN 30 METER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht om licht op te hebben

Schager Courant | 1937 | | pagina 5