De man in het donker Amsterdams dierentuin verrijkt Goederentram ontspoord De verhouding Indië-N ederland Grondgedachte van den Volkenbond NIEUWE EN ZELDZAME AANWINSTEN. Pinguins bijzondere nachtreiger, tjes klokrandschlldpad koli- bri's venijnige hagediseen exotische vlinders. Artis mocht weer verschillende nieuwe aanwinsten voor rijn levende have boeken, waaronder een aantal zeer welkome ge schenken. Van gezagvoerder J. A. Berkhout van het s.s. „Alkmaar" der K.N.S.M. ontving het genootschap een paar Humboldt's pinguins, van Tocopilla aan de Chileensche kust, ter wijl hofmeester L. J. H. Peters een paar zéér zeldzame, nog jeugdige nacht reigertjes en eenig schildpadden van de Galapagos- eilanden, waaronder een al vrij groote reu zen-schildpad, meebracht.. Van den heer J. van der Heijden te Die- men ontving Artis een jonge Capibara het grootste knaagdier uit West-Indië afkomstig, ten geschenke, benevens een aantal prachtig gekleurde jonge leguanen (kam-hagedissen) van den heer J. van Oostveen, te Amsterdam, een exemplaar van de vrij zelden ingevoerde klokrand- schildpad uit Griekenland, terwijl de heer N. Mul te Haarlem een mooi, nagenoeg vol wassen exemplaar van de Braziliaansche knobbelleguaan voor het reptielenhuis mee- Bracht. Als bijzonderheid mogen ook de van Bahia afkomstige kolibri's genoemd worden, t.w. 7 exemplaren. Van den heer M. Trap te zonde conditie. Van don heer M. Trap te Amsterdam ontving het genootschap een va riëteit van de bontgekleurde loeri ten ge schenke. Van Mej. E. .T. Polderman te Amsterdam een prachtig paar loeri's van de Blauwe Bergen. De firma geb. Voorwalt schonk 2 uit Louisiana afkomstige padhage dissen, welke gestekelde woestijn hagedissen zich bij aangrijpen soms verdedigen door eenige bloeddrop pels uit. het onderste ooglid te per sen en den vijand als afschrikwek kend verweer-middel toe te slinge ren. In het vogelhuis wijzen we voorts op een paar blauw- en witte prachtgaaien van Ecuador, die tot nog toe niet in Artis of in andere Europcesche Zoölogische tuinen zijn te zien geweest. In het aquarium op de verrassend getee- kende Néon-vischjes van tropisch Zuid- Amerika, in het insectarium op de verschil lende, prachtig-gcvormde en gekleurde exo tische vlinders, die daar nu uit do groote cocons komen en op de jonge, aldaar ge kweekte wandelende bladen van Oost-In- dië. Het paar Zuid-Oost-Afrikaansche neus hoorns ontwikkelt zich geweldig en laat voor de toekomst, ook wat fok-mogclijkheid betreft, het beste hopen. Ook de jonge In dische olifantjes, die op hun dageglijkschen ommegang, nu door den geheelen tuin, veel bekijks trekken en de jonge Oost-Afrikaan- sche struisvogels, groeien dat het een lust is en worden al aardig vertrouwd niet de bezoekers. Eerbied voor het christelijk karakter van ons volk Het Tweede Kamerlid Woudenberg, heeft aan den Minister van Sociale Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend: a. dat bij de laatst gehouden verkiezing in het internationale Arbeidsbureau (I.A.B.) te Genève, de heer Serrarens, vertegenwoor diger van Christelijke Nedcrlandsche arbei ders, niet als plaatsvervangend lid van den Baad word herkozen, tengevolge van den Jjblsjewistisch-marxistischen tegenstand; b. dat, met medewerking van laatstge noemde groep, wel werd herkozen de heer Kupers, vertegenwoordiger van marxistische arbeidsorganisaties? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het christelijk karakter van ons volk, alsook de christelijke grondslag waarop dit kabinet zegt te zijn geformeerd, het terugtrekken van alle. Nedcrlandsche afgevaardigden uit het I.A.B, gebiedt? 3. Mocht, de minister met deze opvatting niét. accoord gaan, is hij dan bereid andere en zoo ja welke maatregelen te riemen, om het aanzien van Nederland als christe lijke natie te verdedigen? Restitutie van heffingen aan bloembollenkweekers Naar wij van bevoogde zijde vernemen, heeft de regeering aan het. bestuur van het Bloembollcn-surplusfonds te Haarlem mede gedeeld, dat het niet voor afkoop van sur plus noodige gedeelte der voor dat doel in eenig jaar geïnde gelden, telkenmale aan de kweekers zal kunnen worden gerestitueerd, met dien verstande, dat van het totaal-be drag der heffingen, elk jaar 2 zal worden aangewend tot geleidelijke vorming van een reserve in genoemd fonds, tenzij bijzondere omstandigheden een ander percentage wet tigen. ONZE oosr Ernstige overbevolking van Java gevreesd Mr. tt. H. C. Hart sprak te Bandoeng voor een congres van ambtenaren over „Volks tal en bestaansmiddelen in Nederlandsch- Indië". Spreker kwam tot de conclusie, dat „Ta- va onvermijdelijk en binnen afzienbaren tijd een toestand van ernstige en dan in snel tempo verergerende overbevolking te gemoet gaat". Hij zeide echter voor de be strijding daarvan zeer groote verwachtin gen te hebben van de emigratie van Java nen naar de buitengewesten. RUBBERFABRIEK AFGEBRAND TE PALEMBANG. Donderdagavond te half acht brak brand uit in de grootste rubberfabriek te Palem- bang, die eigendom is van de N.V. Inter nationale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotterdam" en verhuurd is aan de Ohinec- sche Kongsie Lee Rubber Works. De fabriek brandde totaal uit. Gistermor gen te half twaalf was de brand nog niet gebluscht. De schade wordt gelaxeerd wat materiaal cn gebouwen betreft, op 200.000 gulden, ter wijl de schade aan verbrande rubber wordt geschat op 160.000 gulden. IN ééN DISTRICT 2600 MALARIA- PATIëNTEN. Kisten vol kinine worden be- besteld. Aneta verneemt van den provincialen dienst der volksgezondheid te Soerabaja, dat de pest in het Tenggcr-gebied zoo goed als afgeloopen is. In verschillende streken in Oost-Java heerscht echter in ernstige mate malaria. Zoo zijn in het district Zuid-West Toeban met de groote suikerfabriek Djatiroto ongeveer 2.600 men- schen ziek. Uit Bondowoso wordt gemeld, dat voornamelijk in de regentschappen Pa- naroekan en Banjoewangi epidemieën hecr- schen met. verhoogde sterkte. Men vroeg kisten kinine, elk van 100.000 tabletten aan. Gebotst op truck met trailer. Tegen chauffeur proces-ver baal opgemaakt. Den vorigen nacht is nabij Kemnade te Doetinchem een goederentrein van de Gel- dersche Tramweg Maatschappij in botsing gekomen met een met dakpannen geladen truck met trailer van de firma. F. te Apel doorn. Doordat de machinist van de goederen trein door de brandende koplampen van de truck werd misleid, zag hij niet, dat een breedere aanhangwagen voigde, en aange zien de chauffeur de baan niet vrijhield was een botsing onvermijdelijk. De aan hangwagen kreeg een fiksche duw, doch kwam er toch nog vrij goed af. Van de goederentrein ontspoorden acht wagons, een van deze kantelde. De materi eel© schade is aanzienlijk, doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen den autobestuurder, die de lijn niet had vrij gehouden, is deswegen proces verbaal opgemaakt. Vuurpijl in het oog Ongeluk te Scheveningen. De 29-jarige E. van V. uit de Stortbeker straat te 's-Gravcnhage, die Donderdagavond op den Strandweg te Scheveningen naar het vuurwerk stond te kijken, werd tijdens het afsteken van vuurpijlen plotseling door een brandend stuk pijl getroffen. Het projectiel, dat een stuk koolstaaf bleek te zijn, drong ongelukkigerwijze precies in 't. linkeroog. De gemeentelijke geneeskundige dienst bracht den man naar de ooglijdersinrichting in de Tasmanstraat. Hij zal het oog vermoedelijk moeten missen. Arbeider te Vreeswijk verdronken Gisterochtend om half acht was een twee tal arbeiders bezig vanaf een drijvende bak de mecrstoelen bij de nieuwe sluiswerken te Vreeswijk in de voorhaven te teren. Toen een van hen, na zich eenige oogenblikken verwijderd te. hebben, terugkwam, miste hij zijn mede-arbeider, den 34-jarigcn B. den Hartog. Na eenigen tijd dreggen werd zijn lijk opgehaald. Men heeft nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch te vergeefs. Het slachtoffer was gehuwd en woonachtig te Schalkwijk. Indië heeft over 300 jaar nog geen zelfstandigheid! Houdt de inheemsche bevolking uit de armen der linksche groe pen! Sombere stemmingen in den Volksraad. De algemeene beschouwingen in den Volks raad te Batavia hebben een somber aspect. Wij ontleencn er het volgende aan: De heer Boestan zegt teleurgesteld te zijn over de landszorg, hij meent dat die zorg voor zoover iddigatie, onderwijs, volksgezondheid en in heemsche rechtspraak betreft, wel tot het uiterste minimum beperkt is. Nadat de heer Van Ardenne critiek heeft geoefend op de salarispolitiek der regeering, wordt de verhouding tusschen Indië en Ne derland besproken. De heer Sosrohadikoesoemo merkt op, dat de periode van laag-conjunctuur voorbij is. Een nieuwe regeering is aan bet bewind gekomen, een partij-regeering die rekening moet houden met „koning kiezer". Spreker herinnert echter aan het woord van H. M. de Koningin, dat ten aanzien van Nederlandsch- Indië een onbaatzuchtige politiek zal wor den gevoerd. Spreker hoopt dat de macht hebbenden in het moederland dit steeds voor oogen zullen houden. Spreker heeft goede verwachtingen van den nieuwen minister van koloniën in verband met diens kennis van Indië. Toch zou het wellicht wenschelijk zijn, dat in de troonrede nog' eens nadrukkelijk de politiek van onbaat zuchtigheid wordt vastgesteld. Spre ker vraagt voorts vastlegging daar van in artikel 1 der staatsregeling, alsmede wijziging van artikel 61 der grondwet, opdat het beginsel van eigen regeling over inwendige aan gelegenheden in Indië beter tot zijn recht komt. De heer Soetardjo merkt op, dat het. ele ment van vertrouwen in de verhouding tusschen de ambtenaren bij het inlandsch- binnenlandsch bestuur en de bevolking ont breekt. De bemoeienis met de zelfbestuurders strekt zich zelfs uit tot hun particuliere le ven, het aantal inheemsche zetels in den Raad van Indië, is tot een teruggebracht, etc. Spreker vraagt instelling van een volwaardige bestuursacademie, be noeming van inheemsche krachten in leidende functies en invoering van een inheemsche militie. Spreker waarschuwt, opdat de inheemsche bevolking niet in de armen der linksche groepen wordt gedreven. Waarom, zoo vraagt spreker, is geen rustig en ernstig overleg over de toekomstige posi tie van Nederlandsch-Indië mogelijk? Zooals het thans gaat, heeft Indië over driehonderd jaar nog geen zelfstandigheid. Ook op eco nomisch gebied is een versnelling van tem po mogelijk, te betalen uit een welvaarts- Amerika's beroemdste privé-defective HIJ REDDE TWEE KLEINKIN DEREN VAN HENRY FORD UIT DE HANDEN VAN DE KIDNAP PERS. Voor de rijke menschen in Ame rika is het leven verre van aan genaam. Voortdurend verkeeren zij in angst, dat hun kinderen geroofd worden, terwijl ook hun eigen le ven niet veilig is. Zoo heeft lienry Ford, zoowel voor zijn fabrieken als voor zijn familie een dctectievc- dienst ingericht, waarvan de be roemde Harry Bennett het tioofd is. Deze kleine man met zijn wis selvallige loopbaan heeft zich door zijn prestaties beroemd gemaakt. Amerika is nu eenmaal het land der won deren. In de Amerikaansche steden ont staan en verdwijnen dc millioenen-venno- gens plotseling en onverwacht. Menschen, wier namen gisteren nog geheel onbekend waren, kunnen in écn dag tot nationale helden verheven worden. Onder de man nen, wier natnen door een waas van geheim zinnigheid omgeven worden, neemt de heer Ilarrv Bennett wel een zeer bijzondere plaats in. Hij is tegenwoordig de beroemdste cn tevens de geheimzinnigste particuliere de tective van Amerika. De onderwereld is voor hem niet minder bevreesd, dan voor den leider van dc openbare detective-organisa tie, Edgar Hoover. De onzichtbare beschermgeest van den automobielkoning. Officieel is de heer Bennett leider van de personeel-afdeeling bij de Ford-fabrieken in Detroit. In werkelijkheid commandeert hij echter de geheime werk-politie en is hij de onzichtbare beschermgeest van den auto- inobicl-koning. Al is de heer Bennett bij de arbeiders niet zeer bemind men is be vreesd voor zijn geheime spionnen allen hebben toch voor zijn persoonlijken moed een onheperkten eerbied. Deze tengere, veer tigjarige man is buitengewoon stoutmoedig en flink. Zijn driestheid en zijn koudbloe digheid hebben hem reeds bij ontelbare aan slagen het leven gered. Harry Bennett begon zijn carrière bij de schoone kunsten. Toen hij zes fonds, waarin jaarlijks 25 millioen door In dië en een gelijk bedrag door Nederland kan worden gestori Verarming der bevolking. Tenslotte wijst de heer Kasimo op de al gemeene verarming der bevolking. De cri sis bracht echter niet aan allen nadeel. De klein-nijverheid is sterk toegenomen en aan de bestendiging daarvan dient groote aan dacht tc worden gegeven. A.s. Maandag worden de algemeene be schouwingen voortgezet. Jongerenconferentle van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede organiseert in verleg met de voornaamste organisaties van jongeren hier te lande, van Donderdag 2 tot Zaterdag 4 September op het landgoed Woudschoten bij Zeist een zo- merconferentie van jongeren^ovcr den Vol kenbond. Op deze conferentie zullen de vol gende onderwerpen besproken worden: 1. Grondgedachte van den Volkenbond. Tnleider Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Evsinga (Donderdagmiddag). 2. Ontwikkeling van de vreedzame rege ling van geschillen, de maatregelen tot voor koming van oorlog en de ontwapening, van 1919—1937. Inleider Prof. Mr. .T. H. W. Ver zijl (Vrijdagochtend): 3. Ontwikkeling van de activiteit, van den Volkenbond op economisch, sociaal en tech nisch gebied. Inleider Mr. H. Willemse (Vrij dagavond). 4. Ontwikkeling van het veiligheidssy steem van '1919—1937. Inleider Mr. J. C. Baak Zaterdagochtend) 5. Vooruitzichten en taak ten aanzien van den Volkenbond. Inleider Mr. R. Regout S. J. (Zaterdagmiddag). Mr. J. C. Baak heeft zich bereid verklaard de besprekingen te leiden. EEN VIJFLING GEBOREN. Gelukkige familie in een dorpje te Cuba. De correspondent van het blad „Pueblo" meldt, dat de te Sera, een dorpje in de pro vincie Pinar Del Rio, (Cuba), wonende boe rin Maria Vega Cruz vier jongens en een meisje ter wereld heeft gebracht. De pasge borenen zouden het goed maken. De duurste stad van Amerika Kort geleden is in Amerika een officieel onderzoek ingesteld naar de kosten van le vensonderhoud. Uit de resultaten blijkt, dat Washing ton de duurste stad van de Vereenigdc Staten zoo al niet van de geheele wereld is. In hoofdzaak wijt men dit. verschijnsel aan het feit dat hier in plaats van inkom stenbelasting een belasting van de eigen dommen geheven wordt. In Washington heeft een gezin van vier personen minstens 27.20 dollar per week noodig om te bestaan welk cijfer voor Bal- timore 25.01 en voor Mobile in Alabama 21.73 was. tien jaar was, zat hij reeds op de teekenschool van Detroit en schilder de vlijtig. Men voorspelde hem een groote kunstenaarsloopbaan. Zeer plotseling verliet Bennett echter de school en ging bij de oorlogsmarine in dienst. Men hoorde eerst weer oens iets van hem, toen hij licht gewicht-bokskampioen van de vloot werd. Naderhand oefende hij het be roep van duiker uit. Door zijn in telligentie, zijn onverschrokkenheid cn niet in het minst door zijn tee- kentalent, werd de aandacht van de geheime dienst op hem gevestigd. Zoo werd Bennett strijder aan het onzichtbare front. De eerste bewijzen van Bennett's speurt alenten. Op een goeden dag werd tezamen met een groot aantal arbeiders, ook een zekeren Reese bij de Ford-fabrieken in dienst ge nomen. De man beweerde, dat hij zeeman geweest was. Men deelde hem in bij de af- (iccling boot-motoren. Destijds vond er ech ter bij Ford een eigenaardige sabotage plaats. De snelle booten, die Ford aan de Amerikaansche oorlogsmarine leverde, wer den onbruikbaar gemaakt, doordat onbeken de daders zand. in de motoren strooiden. Spoedig hield dit evenwel op. Dc zeeman Reese werd bevorderd: van de fabriek kwam hij nu in het bureau van de directie. Nu heet hij weer Harry Bennett en is in dienst van 'Henry Ford. Ieder gefluisterd woord komt den detective ter oore Met ijzeren energie en ongelooflijke slim heid organiseerde Harrv Bennett de ge heime politie van Ford. Het was toch al een geweldige prestatie, om de 170.000 ar beiders van het reuzenbedrijf zoodanig in handen te krijgen, dat letterlijk iedere, be weging, ieder gefluisterd woord Bennett ter oore kwam. Tenslotte breidde hij zijn or ganisatie ver over de grenzen van de Ford fabrieken uit. Zijn berichtgevers uit dc on derwereld brengen hem van alle plannen van de gangster-bende's op de hoogte. Zoo kon hij eens. nog net op tijd, zijn maatregelen nemen, toen een van de grootste kidnappers-organisa- tics van Amerika besloten had, om de beide kleinkinderen van Henry Ford te ontvoeren en een half mii- lioen dollar als losgeld te vragen De bende slaagde er in, om haar men schen onder het fabriekspersoneel te mengen. Maar op den dag van de ontvoering stonden gewapende au to's gereed, om de auto-kroonprin sen te ontvoeren. Ou 't juiste oogen- blik konden de vijftien bandieten door de politie gesnapt worden. Terugtrekking vrijwilligers onuitvoerbaar, zegt Franco Valenciaregeering is geen rege* ring. Aan den correspondent van de „Ti- t mes", te Salamanca heeft generaal Franco medegedeeld, dat hij terug- j trekking der buitenlandsche vrijwil- i ligers uit Spanje niet uitvoerbaar achtte. „De zoogenaamde regeering te Valencia", aldus verklaarde Franco, „is geen regeering, daar haar de middelen ontbreken om er voor; te zorgen, dat haar beloften in daden wor den omgezet." Franco wilde niets meer hooren van on derhandelingen met de leiders der link- schen al of niet door tusschenkomst der mogendheden daar de rechtschen slechu één doel kenden: de totale en absolute oven winning. Stakingsrel op Amerikaansche scheepswerf Werkwilligen met stokken v, steenen toegetakeld. Donderdagavond is voor de Robinsscheeps werf te Brooklyn (V.S.) een vechtpartij ontstaan tusschen de politie en een duizend-, tal bij het C.I.O. aangesloten arbeiders, dit; voor de werf postten. De vechtpartij ont stond toen 500 werkwilligen onder geleidt van motorpolitie de werf verlieten en me; steenen en stokken door stakers werdec aangevallen. De politie wist de orde te her-, stellen en verrichtte zes arrestaties. Militie in Oosfenrijksch leger opgenomen De bondsdag te Weenen heeft een wet& ontwerp aangenomen, waarhij de militie in het Bondsleger wordt opgenomen. Het vrij willige karakter van de militie wordt gfr handhaafd. De militie zal voor korte pe rioden worden opgeroepen, doch op las; van den bondskanselier zal zij blijvend on der de wapenen gehouden kunnen wor den. UITVOER VAN AMERIKAANSCHE HELIUM TOEGESTAAN. De commissie voor militaire zaken uit M Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft, een regeeringsontwerp goedgekeurd, waarbij de uitvoer van helium voor commer cieel e doeleinden wordt toegestaan, onder toezicht van het nationale comité voor dl munitielevering en van drie ministerieel! ambtenaren. vier van hen konden vluchten; de anderen gingen voor een deel naar de gevangenis, voor een ander deel naar het ziekenhuis. Herhaaldelijk plegen de gangsten aanslagen op het leven van den gevreesden man. Natuurlijk hebben de gangsters het in he; bijzonder op Harry Bennett gemunt. .Steeds weer worden er aanslagen op zijn lever gepleegd. F.en paar maal kon hij nog maar net aan den dood ontsnappen. Zijn liuii gelijkt op een vesting. Overdag worden di bezoekers door zeer gespierde bediende's et secretarissen zoo veel mogelijk op een af stand gehouden, terwijl 's nachts het huis en de omgeving in eon zee van licht baadt zoo dat het onmogelijk is, om ongezier. voorbij te eraan. In deze zorgvuldig 1» waakte omgeving leidt Bennett met zijt vrouw en drie kinderen een voorbeeldt! familieleven. Drieduizend tegen één Door een paar stoutmoedige stukjes li do „kleine man", zooals Detroit hen noemt, zeer populair geworden. In het jaa: 1934 kwamen er in de Ford-fabrieken op regelmatigheden voor, waarbij vier arbei ders gedood en 30 gewond werden. De toestand was buitengewoon ge vaarlijk. Drieduizend arbeiders' schoolden samen en wilden de di rectie bestormen. Bennett trad hen geheel alleen en onbewapend tege- 1 moet. Een steen vloog tegen zijn hoofd maa' bij hield stand cn bracht de opgewond# menschen er toe, rustier aan hun werk t! gaan. Vervolgens ging hij naar het zieken huis om zich te laten verbinden. Koelbloedigheid Weer een andere keer kwamen er iwtf auto's voor het gebouw der directie Kerf den. De bandieten wilden het gereed lk gen de geld voor de loon en in beslag na men. Op het oocenblik. dat zij uit de ante stapten, kwam Bennett hen met 'n lacheW gezicht tegemoet loopen. De roovers stor den verbaasd stil. Bennett zei. zonder zelF ook maar zijn sigaar uit ziin mond b nemen: „Jelui kunt natuurlijk het K#: halen. Maar achter deze deur zitten twfr tig scherpschutters en mijn mannPti* schieten ontzettend goed. Ik geef jelui tit' seeonden den tijd, Nu?" De bandieten Hs-eken elkaar een oog blik met verschrikte gezichten aan. Daarin stapten zij weer in hun auto's en gine# er in een razende vaart van door. Ronn#" heeft echter nooit verteld, of zijn verba? van die twintig scherpschutters wel waa' was... Veertienjarige fietsrijder doodgereden Toen gistermorgen de geneesheer B. met zijn auto Makkum kwam binnenrijden, ont moette hij den veertienjarigen K. T., die op de fiets was gezeten met een zwaren zak aardappelen. Door het gewicht van zijn vracht kon de iongen zijn stuur niet houden, zoodat hij heen en weer slingerde, en daar bij voor den auto terecht kwam. Alles ging zoo onverwacht en schielijk in zijn werk, dat een aanrijding niet was te vermijden. De auto botste tegen den wielrijder en smakte hem tegen de straat, waar hij met een zware hersenschudding cn een gebroken been bleef liggen. K. werd in een nabijgelegen woning binnengedragen, waar hij spoedig den geest gaf. IN EEN PUNT VAN EEN HEK GEVALLEN. Jongen te Bussum spelender wijs ernstig verwond. Toen gisterenmorgen twee scholieren over de St. Janslaan te Bussum fietsten, grepen zij elkaar uit speclschhcid vast.. Hierbij kwam de 13-jarige J. B. uit Naardcn tc vallen op een ijzeren hek. Een dor punten van het bek drong hem diep in 't dijbeen en onderlijf. Op advies van dr. van Dongen werd hij naar de St. Gerardus Majelle stichting ver voerd, waar terstond bloedtransfusie werd toegepast. Zijn toestand liet zich niet levensgevaar lijk aanzien.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6