China's leger rukt op #P DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vijandelijkheden duren voori Frankrijk ontvangt Kardinaal Pacelli Nieuwe vlucht over de Noordpool De verdeeling van Palestina Eden bezorgd over Parijsche hotelstaking wordt voortgezet n>i iOOPE NC LOECK lewis kondigtjuerilla oorlog" aan HERTELS Persvrede tusschen Duitschland en Oostenrijk Ernstige spionnage-affaire België in dezer LB.& Hoo- WNAl een i, dat ist is •daad in werk rkloo allen. at er is in verk- dden post Uitgave der N.V. v.h. Trapmon Co. Schogew Hoop op vreedzame regeling nog niet opgegeven Het Domei-agentschap meldt uit Tokio, dat volgens de jongste offici- eele berichten uit het Japansche hoofdkwartier in Noord-China, het 29ste Chineesche leger langzaam op rukt. De Japansche troepen wachten af. Vijf-en-tachtig duizend man troe pen van de Nanking-regeering zijn onderweg naar Noord-China, waar schijnlijk .met de bedoeling de pro vincie Hopei te omsingelen, terwijl honderdvijfenzestig duizend Chinee sche soldaten langs den Loenghai- spoorweg gelegerd zijn. In Tokio acht men de situatie van dien aard, dat er thans elk oogenblik iets kan gebeuren. Het ministerie van oorlog heeft ver klaard, dat de toestand in Noord- China sinds Maandagmorgen verer gerd is. Intusschen is de hoop op vreed zame regeling van het conflict nog niet opgegeven. Naar verluidt wordt er tusschen de Chineesche en Japan sche miliaire autoriteiten te Peiping nog .steeds onderhandeld. Wang Tsjoeng-Hoei weigert Ja panners in te lichten over troe penbewegingen. De Japansche zaakgelastigde, Hidaka, en de Japansche militaire en vlootattachés heb ben een bezoek gebracht aan den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken, Wang Tsjoeng-Hoei, wien zij inlichtingen vroegen over de bewegingen der Chinee sche regeeringst roepen en wien zij ver klaarden ,dat Japan zou weten te ant woorden op ieder gebaar van Nanking, dat een bevredigende regeling van het incident van Loegausjiau zou kunnen belemmeren. Minister Wang antwoordde hier op, dat het thans niet het geschikte moment was om te informeeren naar de bewegingen van de Chinee sche troepen op eigen gebied, ter wijl de Japansche troepen zich er vrijelijk verplaatsen. Minister Wang Tsjoeng-Hoei heeft den Japanschen zaakgelastigde te Nanking er verder van in kennis gesteld, dat hij alle afspraken en overeenkomsten, door de auto riteiten in Noord-China rechtstreeks met de Japansche troepen gesloten, ongeldig ver klaarde, indien ze te voren niet door de regeering te Nanking zouden zijn goedge keurd. De uitrusting van het 29ste Chi neesche leger onvoldoende. Naar uit Peiping wordt vernomen, is het 29ste leger niet voldoende toegerust voor oorlogvoering, het beschikt niet over mili- taire vliegtuigen, of tanks, terwijl de artil- leristische uitrusting cn de verbindingsaf- deeling verouderd zijn. Ook de uitrusting van den trein en den geneeskundigen dienst zijn onvoldoende. >j* De troepen van de centrale Chineesche re- geering, welke eenigszins modern zijn toege lust, bevinden zich op 200 tot 500 kilometer ir- afstand van de plaatsen van het gevecht in Noord I-Ionan en Sjansi, met Peiping ver bonden door een spoorweg met geringe ca- pariteit. Het transport van deze troepen naar het gevechtsterrein is eerst pas begon- t nen. Volgens de laatste berichten zijn er om 23 3ii uur Chineesche tijd bij Tsai Sjen Miao on- 3ii middellijk bezuiden Pao Ma Tsjang (vier kilometer ten westen van Peiping), waar ve el. le buitenlanders zomerhuizen bezitten, ge vechten uitgebroken. Verder wordt hier ver nomen, dat te Kobe twee divisies zijn inge scheept om naar China te worden vervoerd. De Chineesche pers verklaart* op grond d. van de berichten uit Tientsin over de po- 0. K'ngen van Japan om met den voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar een overeenkomst te sluiten, dat dit k cen weloverwogen politieke manoeuvre is v om met een gevolmachtigd persoon een over eenkomst te sluiten. De Japanners trachten 1- instemming van China om een gemeen schappelijk anti-communistisch front te vor- men, te krijgen. De voorgestelde formule is evenwel voor China niet aannemelijk, aan- I gezien Japan zich het recht wil aanmatigen m te grijpen in de binnenlandsche aangele- ')J genheden van China. q Ten aanzien van de berichten over de mo- bilisatie van spoorwegen en munitiefabrie- 1 ken in Japan schrijft, de Chineesche pers, dat Japan vergaande bedoelingen heeft in Noord-China en die ten uitvoer wil leggen. Gevechten op 3 KM. ten Westen van Peiping. Zooals hierboven gemeld, zijn bij Tsai i Sjen M?«u, een dorp, dat op 3 K.M. ten wes- 1 ter. rar; Peiping is gelegen, gevechten uit gebroken. 'dag- R.K.) het vanl iden; an- dei laarl der-I trictl j de: dag' het ym.j af- een 50p- het hen. orl, -21. C. ik- ald be- Volgens Chineesche berichten zouden de Japanners zich hebben teruggetrokken, na dat artillerie en mitrailleurs een uur lang in actie waren geweest JAPAN SLAAT DEN TOESTAND AANDACHTIG GADE. Te oordeelen naar nit Noord-China ontvangen berichten is aldaar alles mogelijk. Japansche troepen slaan nog steeds met kalmte den toestand gade, terwijl het 29e Chineesche leger steeds verder optrekt. Er zijn ook voortdurend troepenbewegingen in Noordelijke richting. Uit Peiping wordt gemeld, dat 85.000 man troepen van de Chinee sche centrale regeering naar Noord- China onderweg zijn, blijkbaar om zich aan de grenzen der provincie Ho Pei te legeren. Voorts zijn 160.000 man Chineesche troepen samengetrokken langs den spoorweg van Loenghai. Intusschen duren de onderhandelingen om een vriendschappelijke oplossing van het incident te vinden, voort. Verzoening met Vaticaan bezegeld Het bezoek van Kardinaal Pacelli aan Frankrijk is een waar feest der verzoening geworden. De Parijsche corr. van het Hsbl. zegt dat het bezoek van kardinaal Pacelli voor de inwijding van de nieuwe basiliek te Lisieux voor Frankrijk van zeer groote beteekenis is. Men heeft doen uitkomen, dat het voor de eerste maal is sinds 1801, dat de kardinaal die als het ware de eerste minister is van den Paus in officieele zending naar hier komt. Het beteekent vooral, dat het anti- clericalisme van het Frankrijk van Combes, voor goed heeft afgedaan. Sinds den oorlog was er niet veel meei van overgebleven en Briand heeft gestadig toenadering tot Rome gezocht. De reis van kardinaal Pacelli en de wijze waarop deze reis plaats heeft, too- nen aan, dat Rome dit thans erkent en ook zijnerzijds de strijdbijl als begraven be schouwt. De komst van kardinaal Pacelli was reeds onder het ministerie Blum voorbereid en de wcnsch daaraan den grootst mogelijke luister bij te zetten, blijkt wel hieruit, dat de legatie gezegd moet hebben, dat de Paus zelf zou zijn gekomen als zijn gezondheids toestand hem dat niet had belet. Het feit, dat in weerwil van zijn zwakte de Heilige Vader per radio tot de Fransche katholieken een toespraak in het Franseh heeft gericht, die door de in de basiliek te Lisieux verzamelde menigte knielend en met diepe aandoening werd aangehoord, geeft verder bijzondere waarde aan deze plechtigheid. Zij, die ze aanhoorden en de vermoeienis konden constateeren in de pauselijke stem werden vooral geroerd door de woorden „Bidt voor Ons, drager van zulk een groote verantwoordelijkheid en voor wien 't oogen blik zoo nabij is, dat rekenschap zal moeten worden afgelegd..." Uit de rede van kardinaal Pacelli valt1 vooral de volgende passage te vermelden die internationale beteekenis heeft. „Al degenen die vroom in Jezus Chris tus willen leven moeten vervolgingen lijden, die zwaar drukken op het hart van den Heiligen Vader. De vervolgingen in verschil lende landen aan zijn zonen opgelegd heb ben hem reeds herhaaldelijk hartverscheu rende klachten en plechtige protesten ont lokt. Maar noch het revolutionnaire en hei- ligschennende geweld van de door valsche profeten verblinde volksmassa noch de woorden van doktoren in de goddeloosheid, van hen, die het openbare leven zouden willen ontchristenen hebben den weerstand kunnen breken van dezen onverschrokken grijsaard of zijn woord kunnen onderdruk ken." En de legaat van den Paus sprak verder, in een doorzichtige toespeling, over Duitsch land als over „een nobele krachtige natie, maar welker slechte herders het zouden willen meeslepen in een afgodendienst." De kardinaal zal te Parijs nog eenige be sprekingen houden voor hij naar Rome terugkeert. Brie Russische vliegers opgestegen. De vlieger Michael Gromof is gisterennacht om 3.10 uur van het Moskousche vliegveld opgestegen om te trachten een nieuwe vlucht te volbrengen naar San Francisco via de Noordpool. Gromof, die vergezeld wordt door den na vigator Danilin en den marconist Joematsjef zal zijn weg kiezen door de substratospheer. Zijn toestel is van hetzelfde type als waar mede Tsjakalof de vorige maand, eveneens via de Noordpool, van Moskou naar Port land is gevlogen en is gemerkt A N T 25. Het is mogelijk, dat Gromof zijn vlucht voortzet naar Los Angeles. Van Sovjet—Russische zijde wordt mede gedeeld, dat het vliegtuig Rudolfeiland is gepasseerd. De weersomstandigheden in het Poolgebied zijn ongunstig. Te half zeven gisterenavond Britsche zo mertijd bevond het Sovjet-Russische vlieg tuig zich op 88 k.m. van den Noordpool. Reeds korten tijd na het vertrek van het vliegtuig A N T 25 werd een. radioverbin ding tot stand gebracht. Moskou ontvangt voortdurend positiemeldingen. TEMIDDEN VAN EEN SNEEUW STORM. De inlichtingendienst van het Ame- rikaansohe leger meldt, dat het Rus sische vliegtuig hedenmorgen over de Noordpool is gevlogen temidden van een sneeuwstorm, welke de vliegers dwong van den weg af te wijken, teneinde te trachten hetere weersgesteldheiden te vinden. Om 3.14 uur had de A.N.T. 25 de volgende mededeeling nitgeseind: „Wij naderen de PooL Bevinden ons op een hoogte van 2700 meter, vlie gen met een snelheid van 160 kilo meter per uur, de temperatuur van de lucht bedraagt minus 8 graden, de bemanning maakt het goed, alles is in orde." Zaterdag congres der Arabieren te Jeruzalem. Vereend ten strijde? De ontevredenheid der Arabieren tegen het voorstel, vervat in het rapport der Britsche Koninklijke commissie neemt voortdurend toe. Zaterdag zal te Jeruzalem een Arabisch congres worden gehouden. Een Arabische de legatie zal zich na dit congres naar Gencve begeven om deel te nemen aan de zitting der mandatencommissie van den Volken bond, welke op 30 Juli zal worden gehou den. Voorts ligt het in het voornemen delega ties te zenden naar Irak, Saudië en Jemen en misschien ook naar Indië. Het van den minister-president van Irak ontvangen antwoord, waarin hij zich uit spreekt tegen het plan, heeft sterk de aan dacht getrokken. Onder den druk van het verzet worden thans besprekingen gevoerd tusschen de partij van den Moefti cn de partij van Nasjasjibi met het doel de eenheid in de Arabische gelederen te herstellen. Chineesch-Japansch incident Weerslag op de Britsche belan gen gevreesd. Minister Eden gaf gisterenmiddag in het Lagerhuis uiting aan df Britsche bezorgd heid over de weer opgevlamde strijd tus schen Japan en China in de omgeving van Peking. De mogelijkheid van de weerslag op Britsche belangen en op den interna tionalen handel in 't algemeen ten gevolge van de spanning tusschen China cn Japan wordt volledig toe gegeven, zeide de minister. Eden voegde daaraan toe, aldus het Vlks. bid., dat, indien de Engelsch—Japansche be sprekingen in Londen zich verder zouden ontwikkelen, deze een gelegenheid zouden bieden om ook deze zaak te bespreken. Deze Engelsch-Japansche besprekingen zijn, zoo als men weet, oorspronkelijk slechts als handelsbesprekingen bedoeld. Minister Eden verklaarde nog, dat de Ja panners, evenals andere buitenlandsche mo gendheden, krachtens het met China in 1901 afgesloten verdrag, het recht hebben in het gebied tusschen Peking en de zee, troepen te legeren ter bescherming van hun be langen. Verder wees hij er op, dat de Engelsche regeering ernstig wenscht dat cen oplossing van het huidige conflict tot stand komt, maar dat dit ook geldt voor de betrekkingen tusschen China en Jpan in het algemeen. Hier en daar kleine incidenten. Op een vergadering van het Parij sche hotel- en cafépersoneel is een motie aangenomen, waarin geconsta teerd wordt, dat de regeering voor het eerst haar onpartijdige houding heeft laten varen ten gunste der werkgevers. Besloten werd, dat de stakingsactie met kracht zal wor den voortgezet tot een volledige over winning behaald zal zijn. Op den boulevard Haussman en den bou levard de 1'Opera hebben stakende kellners incidenten verwekt, waarbij de politie twin tig personen arresteerde. Afgezien van deze weinig heteekenende in cidenten is de toestand in café- en hotel- bedrijf niet zeer veranderd. Te Parijs zijn 32 café's en restaurants gesloten, terwijl in 63 het bedrijf met minder personeel gaande wordt gehouden. Verder zijn 25 hotels bij de staking betrokken, doch geen enkel is gesloten. Het aantal stakers bedraagt 6000, hegeen iets minder is dan Zondag. Franco riep Alfonso's zoon niet terug Het hoofdkwartier van generaal Franco spreekt het in het buitenland verspreide bericht tegen, volgens hetwelk generaal Franco tot den graaf van Covadonga tele grammen zou hebben gericht, waarin hij hem uitnoodigt naar het „Spanje der na tionalisten" terug te keeren. Tegen de staalmaatschappijen die Weigerden contracten met de arbeiders te sluiten. Lewis, de leider van het C.I.O., de Amerikaansche. vakbond, zou, naar verluidt, een guerilla oorlog tegen de staalmaatschappijen, die geweigerd hebben contracten met zijn Steelwor- kers organited committee te onder teekenen, beramen. Men verneemt, dat het comité een campagne van plan is, om de werkzaamheden van de staalmaatschappijen zooveel mo gelijk tegen te werken. Daardoor ho pen de bonden dat de ondernemers wel geneigd zijn toe te geven. In het programma van deze campagne staan o.a. opgenomen de Youngstown, de Republic, en de Bethlehem Steel en zou vol gens de N. R. Ct. het volgende inhouden: 1). De arbeiders moeten van de fabrieken worden gehouden door middel van stakings- posten. 2). De kolenmijnen, die aan de maat schappijen toebehooren, zullen stilgelegd worden. 3). Processen tegen illegaal optreden van het leger om de staking tegen te werken zullen moeten worden gevoerd en tegelij kertijd zullen processen gevoerd worden om het recht stakingsposten uit te zetten, te waarborgen. 4). De arbeiders in de fabrieken van Michigan en Minnesota moeten worden ver- eenigd als voorbereiding om een staking te proclameeren wanneer deze noodig geacht wordt. 5). De arbeiders, die lid van den bond zijn en in andere industrieën werken, moe ten worden aangemoedigd om te weigeren staal te bewerken dat in fabrieken is ge maakt, die geen contract met de vakorga nisaties hebben aangegaan. 6). De bij de National labour relation boord aanhangige kwesties tegen maat schappijen, die beschuldigd worden, dat zij de Wagner labour act hebben overtreden, moeten verhaast worden." 7). De financieele middelen der vakorga nisatie moeten worden verhoogd als voorbe reiding tot een eventueele nieuwe staking. De Youngstown Sheet Tube kondigt aan, dat de fabrieken in Indiana, Harbour en Zuid-Chicago weder heropend worden. De stakingsposten bij de Youngstown-fa- brieken in Chicago zijn weer voor de fa brieken opgestled. De staking bij de fabrieken te Alcoa van de Aluminium Cv., of Amerika is geëindigd. Volgens een mededeeling van den vertegen woordiger van William Green, den voorzit ter van% de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, F. J. Dillon, is een overeen komst tot stand gekomen en zouden de ar beiders gisteren het werk hervatten. EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: zwakke verander lijke wind, later uit zuide lijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer in het noorden, in het zuiden gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Iets war mer met kans op regen of onweer. Barometerstand hedeomorgea 8 onr i 76.9 Het gras wordt mii der! Houdt de melkgift op peil door bijvoedering met Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker, Bertels' Ratiokoekjes A of Bertels' Zuivelkoekjes. Bestelt bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Geen vijandige berichten en ar tikelen meer in de bladen. Officieel wordt medegedeeld: Bij de van 6 tot 10 dezer gehouden DuitsohOosten- rijksche besprekingen op grond van het verdrag van 11 Juli 1936 werden ook de kwesties der wederzijdsche persbetrekkingen breedvoerig besproken. Bij deze besprekingen was de ge dachte, dat juist de houding van de pers in de beide landen voor de ontwikkeling der betrekkingen tus schen de beide staten van de groot ste beteekenis is, toonaangevend. Dienovereenkomstig werd in den loop van de in vriendschappelijken geest gehouden besprekingen de in achtneming van zekere principes noodzakelijk genoemd. Voortaan zullen in den berichtendienst en in de pers geen berichten meer ongecensu reerd worden gepubliceerd, welke in het andere land aanstoot zouden kunnen geven en een poleiriiek zouden kunnen ontkete nen, terwijl ook geen berichten zullen worden overgenomen uit bladen, van pers agentschappen van welke bekend is, dat zij bet andere land niet gunstig gezind zijn. Voorts' zullen de berichtgeving en de ar- tikelcndienst zich op loyale wijze ook bezig houden met positieve prestaties in de beide landen en zich niet meer uitsluitend in Een brigadier te Luik voortvluchtig. Te Luik heeft men in de kazerne Fonck, waar het derde regiment artillerie is gele gerd, een spionnage-affaire ontdekt. Een kast, waarin belangrijke documenten lagen, was opengebroken en de inhoud ont vreemd. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. Men denkt, dat hij is uitgeweken naar een naburig land voor welks rekening hij heeft gewerkt. De gestolen documenten waren opgebor gen in een kast, welke geplaatst was in het bureau van den staf. Het slot van de kast was vernield. Behalve documenten werd ook een bedrag aan geld medegenomen. De auditeur militair werd dadelijk verwit tigd. Hij stelde direct een onderzoek in en het appel houden, waarbij bleek, dat een brigadier (korporaal) ontbrak. Deze man wordt er van verdacht, de agent te zijn van een buitenl&ndschen aplon- nagedienst. Daar rnen vermoedt, dat er ook burgers bij de zaak zijn betrokken, houdt ook het parket van Luik zich met de aangelegenheid bezig.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1