Een jaar burgeroorlog in Spanje Balans- Opruiming Cor Lodder Nieuwe radio-zender bij Vianen? Duizend verkeersslacht offers in twee maanden tijds Kermis Oudesluis 3400 schipperskinderen zonder onderwijs Tsjechische regeering biedt ontslag aan Propaganda» wedstrijden Vrij Bal WINKEL. Costuumrokjes HEN I - MKMUII Groot Bal Rechtschen wijken Nederlands aanzien als christelijke natie China vastbesloten Japan te weerstaan Levensduurte in Frankrijk Predikbeurten WILLEM VOGT DOET ONTHULLINGEN. Oprichting y&n definitief zender complex te verwachten. In,verband met da inbezitneming door Ne derland van de 415 M. golf, treffen wij in de Radio-Bode de navolgende mededeelingén aan van de liaiyl van den heer Vogl: Wij hebben 'ij/c 415 M. golf geannexeerd, omdat zij doos' Kicw (Rusland) niet zóó in tensief gebruikt wordt, dat dupliceering door Nederland niet mogelijk zou zijn. De bedoe ling is, oi,n aan de luisteraars, die straks door Bod, gehinderd worden, het langc-golf- prograiyfna op de 415 M. golf als alternatief aan te,"bieden. Daargelaten of door de bedoelde handel wijze der arbeidersgroep eenig aanzien is geschaad, is zulks zeker niet het geval met het aanzien van Nederland als christelijke natie. (De heer Woudenberg had het n.1. voor de reputatie van ons land als christelijken staat zeer nadcelig geacht, dat de heer Ser- rarens niet herkozen is). De heer Woudenberg had ook gevraagd, of de minister niet van oordeel is, dat het christelijk karakter van ons volk, alsook de christelijke grondslag, waarop dit kabinet zegt te zijn geformeerd, het terugtrekken van alle Nederlandsche afgevaardigden uit liet internationaal arbeidsbureau gebiedt. De minister beantwoordt deze vraag ont kennend. WILLEM VOGT. Ook in het belang v,an de Nederlanders in het buitenland is deze maatregel genomen. Over eenige maanden zal deze 415 M. golfzender van Kootwijk verdwij nen en hij zal dan vervangen zijn door een anderen zender, werkende op dezelfde golf, die opgericht zal worden in de omstreken van Via nen; niet al te ver van de nieuwe brug over de Lek. Deze nieuwe zender, die ook een vermo gen van 20 kw zal hebben, zal echter, als gevolg van den veel gunstiger bodem waar op hij wordt opgericht, een veel grooler veldsterkte leveren en dus overal belangrijk luider worden gehoord. Deze voorloopige zender, die in constructie 'genomen, is, zal. door de N.b.Z.E.M.A. worden 'gebruikt voor het verzamelen van gegevens ten behoeve van de oprichting van het definitieve zender-complex. Zouden de omstreken van Lopikerkapel in derdaad zoo gunstig blijken te zijn voor den bouw van den dcfiniticven zender als dc uitkómsten van me tingen met zendertjes met zeer' ge ringe energie hebben te verstaan ge geven, dan zal de proefneming met het 415 M. provisorium, die nu van Octobcr af zal plaats vinden, de be vestiging kunnen brengen. Natuurlijk zal Nederland zijn rechten of aanspraken op de 1875 M. golf onverzwakt blijven verdedigen. Maar zoolang de 1875 nu golf niet storingsvrij kan worden genoten, blijven wij ook op de 415 M. Gun een ander zijn plaats op den weg! De K.N.A.C. schrijft: Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert tegenwoordig mede op verzoek van de K.N.A.C. op korten termijn cijfers betreffende de ernstige verkeersongevallen in dc afgeloopen maand. Uiteraard zijn deze cijfers niet zoo nauw keurig als die van het jaaroverzicht, waar in bijv. ook worden opgenomen de aantallen slachtoffers, die geruimen tijd na het ver keersongeval aan de gevolgen daarvan zijn overleden. Onderling vergeleken geven de maandcijfers echter een indruk van de on gevallen-frequentie op den weg. In Mei 1937 zijn 61 personen ge dood en 44 ernstig gewond. In Juni bedroegen deze getallen resp. 41 en 453. Deze cijfers van 100 dooden en 900 ernstig gewonden in twee maanden moeten voor alle weggebruikers aanleiding zijn onafge broken met de grootste aandacht en. voor zichtigheid aan het verkeer deel te nemen. Ieder heeft recht op het gebruik van den weg. Gun een ander zijn plaats en wees be leefd en bescheiden. Ken en eerbiedig de verkeersvoorschriften. Een der primaire voorschriften is wel, dat men verplicht is op den weg rechts te hou den (art. 3 reglement). Sinds de laatste wij ziging van het motor en rijwielreglement mag men zich niet verder van den kant van den weg verwijderen, dan door de omstan digheden wordt gerechtvaardigd. Gevaar voor analphabetisme. Voor dc tiende maal is thans ver schenen het rapport van het onder wijsfonds voor de scheepvaart, sa mengesteld door den heer S. J. van. Effcrcn, inzake het lager onderwijs aan schipperskinderen van den leer plichtigen leeftijd. Uit dit rapport blijkt, dat in bet jaar 1936 nog 3443 schipperskinde ren van den leerplichtigen leeftijd, zijnde 28.2 pet., in het geheel geen lager onderwijs hebben genoten. De heer Van Efferen vci'workte voor zijn rapport 198S3 van scholen (openbare cn bijzondere) ontvangen gegevens. In het rapport zijn belangwekkende gc- geyens opgenomen over de wijze van school gaan van vqIo schipperskinderen. Een jon gen van elf jaar, wiens ouders domicilie hebben in de gemeente Groningen, biaaktc op dertien scholen in totaal 234 schooltij den. Tien jaar is er nu aan het register gewerkt. Veertig jaar reeds wordt er op een landelijke organisatie van het onderwijs voor schipperskinde ren onder streng deskundig toezicht, gewacht. Moge zij niet lang uitblij ven, want, nu vele schepen uit de vaart zullen moeten worden geno men, loopen vele jonge kerels ge vaar in de toekomst als analpha- bcet aan den zelfkant der maat schappij ten onder -te gaan. Qneeniflhaidover de graanprijzen. Gedurende eénigen tijd hcerscht in Tsje- choslowakijc tusschen de vertegcnwoord i- gers' dei* boeren en'de'Tsjechische re geering ónecnighcid' over de vaststelling der graanprijzen. Als- gevolg- daarvan heeft de i*egee ring—Hodza. in een korte minister raad besloten den president haar ontslag aan te bieden. President Benesj, die niet. in de hoofdstad was, is ijlings naar Pi*aag teruggekeerd. Bezoekt ZONDAG 18 JULI de 1.30 uur (n.t.): D.O.S.K.O. IPETTEN L 3.30 uur (n.t.): B.K.C. I—WATERVOGELS I. Muziek Stipriaan en zijn band. Dinsdagavond 7.45, n.t.: D.O.S.K.O. I— WIERINGERWAAHD L Wed. F. Ieke Sanders Café „Spoorzicht". Abnormaal lage prijzen, Schoorl, op 24 en25Julia.s. KERMESSE D* ÉTÉ. FAKKELOPTOCHT. VOETBALWEDSTRIJD: bij SCHUIJT en TIMMERMAN Te huur: groote KAMPEERTENT, waterdicht. JAN BUTTER Gz., Lutjewinkel. Te koop: Een MELOTTE WENDPLOEG, halve prijs. Een EBERHARD TWEE- SCHAAR, als nieuw f 42. Een- paards MAAIMACHINE met allegger, prijs 145. C. DISSEL, Landbouwstr. 124. Schagen. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank, ook namens de familie, voor de vele be langstelling bij ons Huwelijk ondervonden. S. KISTEMAKER. A. KISJEMAKER—Rijs. Trompstraat 112, IJmuiden, Juli 1937. Prijsopgave gevraagd voor het VERHUIZEN van een in boedel, van M. Meer naar Apeldoorn, half. Aug. Inl. Ha ve nstr. 17, Middenmeer. Aan hetzelfde adres, wegens vertrek te koop: 5—6 p.k. in prima staat verkeerend MOTORRIJ WIEL, kopkl., alsmede een Kinderwagen, voor elk aann. bod. Te koop gevraagd: BIGGENMERKEN, door Th. PEPPING, Boer- mansweg 5, A. Paulówna. SPANJE REGEERINGSTROEPEN VERBE TEREN HUN STELLINGEN. Te zelfder tijd dat hevige gevechten aan den gang waren rondom Villanova del Par- dillo, voerden de linksche troepen een reeks omsingelende bewegingen uit op de flank van den vijand en kwamen zij in de nabij heid van Villamantilla. De rechtschen zou den begonnen zijn deze plaats to ontruimen. Tevens wordt waargenomen, dat de linksche troepen rechtstreeks de plaats Villaviciosa de Odon bedreigen. De regeeringstroepen verbeteren hun stellingen aan de fronten bij Ma drid langzaam maar zeker. Bij Ca- banchel Usera en den weg naar Estramadura dwingen zij de recht schen terrein prijs te geven. De strijd in dit gebied is buitengewoon heftig. Tijdens het jongste offensief zijn bij Ma drid ongeveer twee duizend man troepen van Franco krijgsgevangen gemaakt. Gisterenmiddag begonnen dc strijdwagens der regeeringstroepen een bres in het vij andelijke front te maken. Bij Vallanueva del Pardillo oefenen de opstandelingen nog druk uit, hoewel minder dati tevoren. De verster kingen, waarop zij rekenen, kunnen hen niet bereiken door de waakzaamheid der lucht macht van de regeering. In den sector Casena hebben de regee ringstroepen belangrijke stellingen geno- wijken. Bij een botsing tusschen een trein en een militaire vrachtauto^ die zich bij Cieza in de provincie Mürcia heeft voorgedaan, zijn 20 menschen om het loven gekomen. 90 Per sonen werden gewoxuti 10-hunner verkeeren lin emstigen toestand. Daar het slechte \y£gr in het Noorden aan houdt, zijn de beide partijen bij Santander tot rust gedwongen. te Londen een bezoek gebracht aan minis ter Eden. Na dit onderhoud heeft Wel lington Koo tegenover een verslaggever van Havas verklaard, dat de Chineesche regee ring de mogendheden er van in kennis heeft gesteld, dat zij geen enkele, regeling zou erkennen, welke zonder haar goedkeu ring door de Japanners aan de plaatselijke autoriteiten in Noord-China zou worden op gelegd. De Chineesche regecring is vastbe sloten met alle haar ter beschikking staan de middelen iedere nieuwe Japanschc aan randing op de Chineesche territoriale sou- vereiniteit tc weerstaan. De minister beantwoordt vragen Op vragen van den lieer Woudenberg in verband met de niet-herkiezing van den heer Serrarens als toegevoegd lid van den Raad van Beheer van liet Internationaal Arbeidsbureau, heeft de minister1 van So ciale Zaken o.a. geantwoord; HODZA De agrariërs, die de voorstellen omtrent do graanprijzen voor don nieuwen oogst moesten indienen, blijken ook zelf niet in staat de daarin vertegenwoordigde verschil lende belangengroepen tot eenheid van op vatting te brengen, zoodat de beslissing ge heel aan dc regeering moest worden over gelaten. Alen zocht nu naar een oplossing, aldus het lllsbld. waardQor aan den eenen kant de graanprijzen zoo hoog zouden blijven, dat de rentabiliteit van den landbouw gewaar borgd zou zijn en aan den anderen kant. de mcclprijzen niet zouden stijgen. Men meende deze. oplossing te kunnen vinden door een toelage uit de schatkist aan dc boeren. Hiertegen verzet zich de minister van finan ciën, dr. Kallfuss, die verklaart dat wanneer de agrariërs werkelijk financiecle moeilijk héden hebben, dit niet de schuld van den staat is, maar van de agrariërs zelf, daar -zij in strijd met de vroegere afspraak niets hebben gedaan om den aanbouw van tarwe te beperken en zij de speculatie van groot grondbezitters de vrije hand hebben gela ten. Ncderlandsch leervak op Belgische Militaire Academie Luitenant-Generaal Denis, de Belgische minister van landsverdediging, heeft beslo ten een cursus in de Nederlandsche taal in te stellen aan de militaire academie. F.r zullen vier lessen per week worden gegeven. Alle lccrlihgen zullen 'de losscii moeten volgen. Wellington Koo bij Delbos. Wellington Koo, de ambassadeur van China te Parijs heeft, gistermiddag een be zoek gebracht aan minister Delbos. Tege lijkertijd heeft de Chineesche ambassadeur De kostenvan bet levensonderhoud in Frankrijk zijn thans bijna zesmaal zoo hoog als vóór den oorlog. Indien men 100 aanneemt als de basis in 1914, dienen de kosten van het levensonder houd tc Parijs voor de eerste drie maanden van 1937 op 581 te worden geraamd togen 540 gedurende het laatste kwartaal van 1936 cn 504 gedurende het derde kwartaal, meldt de Msb. Het brood kost 11 procent meer dan in 1930, welk jaar totnogtoe beschouwd wordt als een record-jaar voor dc prijzen. De dranken kosten zeven procent cn fruit en groenten tien procent meer dan in 1930. Deze cijfers, welke gepubliceerd zijn door het officieele bureau voor de statistiek, zijn gebaseerd op de prijzen in Juni. schuren in, in beheer bij den opzichter Vette gelukkig zonder brand te veroorzaken. In deze schuur zijn een honderd vlasplukkers ondergebracht. Eveneens sloeg het hemel vuur in een kleine korenschelf, welke heel spoedig in de asch was gelegd. BENOEMD. Met ingang van 16 Aug. a.s. is benoemd lot agent van politie te Apeldoorn, de heer P. Kramer, thans in gelijke betrekkin te Middenmeer. Wij twijfelen niet of de be noeming elders van dezen politieman, (hoewel hem de promotie gaarne wordt ge gund) zal door velen worden betreurd. I-Iot ga hem en de zijnen in zijn nieuwe stand plaats wel! Bij het. Joödsche Werkkamp is benoemd als trckker-bestuurder-chauffeur, de heer G. van Oers te Slootdorp. Een rib gebroken. Een van de Zeeuwsche vlastrekkers, ko mende per rijwiel van het land, kwam zoo danig met het vehikel ten val, dat hij een rib brak. Dr. Hoogkamer verleende assis tentie. WIERINGERMEER Ongeval in het bouwvak. Bij het heiwerk bij de in aanbouw zijnde landbouwschuren, in uitvoering door de fa. A. Kingma; kreeg Donderdag een-jder werk lieden, bij de heistelling een geduchte klap van het blok. liet nogal vrij. zware blok schuurde langs het" hoofd,1 verwondde daar de huid en veroorzaakte een sleutelbeen breuk. Dc medicus uit W.Waardj in allerijl door den heer Kingma ontboden, adviseerde overbrenging naar het ziekenhuis té Hoorn. De getroffene was afkomstig uit Hoorn. Kerkdiensten. Gcref. Kerk: Wiéringcnverfvoórm.'9.30 u. Cand. F. Pijlman, van Amsterdam, nam. p uur Cand. Pijlman. MIDDENMEER ONWEER. Tijdens het korte doch vrij hevige onweer dat boven den polder woedde, sloeg de blik- sem den voornok van een der landbouw- ZONDAG 18 JULI. Ned. Herv. Gemeente. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. O. Norel, van Amsterdam. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 u. en 's av. 7 uur, Ds. Ruijs. Geref. Kerki Anna Paulowna. voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Juli. Schotschc muizen 2.704.40, grooten 3.80 —4. R. Duken 2.70, eigenheimers 3.70, bi. dito 3-20—3.90, drielingen -2.10—2.80, kleine 11.40. peen 2.70. sperciéboonen 15.70-16.10. Kroten f 4.60, root Ie kool f 1.90—2.70, tuin- boonen f 4.505.10, gele kool f 3.804.10, to maten A f 6.60—9, B f 8.80, C f 5.30—6, CC f 4—4.30. NOORDSCHARWOUDE, 17 Juli. Schotsche muizen 2.60—4.10, grooten 3.70 i, eigenheimers 3.10, bl. dito 2.90—3.30, zilverdrielingen 5.10, nep 8.608.S0. spercieboonen f 1417, tuinboonen f 4.G0 4.70, witte kool f 2.102.50, bloemkool f 9 —9.90. Op IS Juli 1936 brak onder de Spaansche troepen in Marokko een opstand uit, die 19 Juli oversloeg naar het moederland. De steden Scvilla, La Linca, Algcciras, Gadiz vielen de regeering af en vormden een Zuid-enclave. i In het Noorden sloten zich dc steden Bur gos, Saragossa, Pamplona, Soria, Logrono, Plascencia, Huesca en Valadolid aan en vormden geïsoleerde gebieden die eenige da gen later in elkander smolten en het Noord front vormden. Dc. generaals Mola, Cahanellns, de Llano cn Franco ondersteunden den opstand en namen het bevel op zich om beide fronten tot elkander te brengen. Wij geven hierboven een aantal interes sante kaartjes, welke een duidelijk beeld ge ven over het verloop van den thans 1-jarigen burgerkrijg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3