r ml Minder spanning in Europa 5 Laodbouwordeningswet van de baan? China laat zijn tanden zien DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland bedreigt niemand KIJKEN1 100PEI bijC' LOECK Militair vliegtuig verongelukt Worsteling om Brunete Spanje zal zijn koning roepen DINSDAG 20 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10318. Ifitgovc d*r N.V. v.K. Trapman Ca. Schapen. Frankrijk en Engeland blijven samenwerken? Tijdens de debatten in het Lager huis over de buitenlandsche politiek heeft minister Eden een rede gehou den, waarin hij zich o.a. bezig hield met den Spaanschen burgeroorlog. Geen enkel land aldus begon Eden zijn uiteenzettingen wenscht dat de oorlog in Spanje een Euro- peeschen oorlog wordt, doch indien de volken thans niet oprecht samen werken op den dooi allen aanvaar den grondslag, zullen wij op gevaar lijke wijze daarheen drijven." Eden zeide verder, dat Engeland voornemens is zijn nationale belan gen zoowel in de Middellandsche Zee als elders te verdedigen, maar daar bij wil het anderen niet uitdagen noch de belangen van anderen be dreigen. Wij blijven vasthouden aan het Middel- landsche Zee-accoord met Italië. Al is de Middellandsche Zee voor ons een hoofdver keersweg, er is genoeg plaats voor allen. Al zullen wij onze plaats handhaven, wij zijn niet voornemens anderen er uit te verdrij ven. Engeland wil jegens geen enkel land een politiek van agressie of wraak voeren. De gedachte aan een dergelijke mogelijkheid is zelfs nooit in den geest van het Engelsche yolk opgekomen. Wij wenschen in vrede en vriendschap met onze buren in de Middellandsche Zee en elders te leven. Wat ik heb gezegd van de Middellandsche Zee aldus Eden - geldt ook voor de Roode Zee. Het is altijd een groot Britsch be lang geweest en het is het ook thans, dat zich geen groote mogendheid vestigt aan de oostkust van de Roo de Zee. Ik behoef nauwelijks te zeg gen, dat dit niet minder betrekking heeft op ons dan op anderen. Sprekende over de crisis in de Japansch- Chineesche betrekkingen, zeide Eden: „Het is mogelijk, dat een vreedzame regeling eer der tot stand komt, wanneer derden geen pogingen tot interventie in het werk stellen. Niettemin hebben wij Tokio en Nanking duidelijk gemaakt, dat, indien een of andere regeering tot een oplossing van het conflict kan bijdragen, de Britsche regeering gaarne alle mogelijke hulp zal verleen en. Wij hebben slechts één buitenlandsche po litiek, aldus vervolgde de minister, nl. den goeden wil om samen te werken met alle landen onafhankelijk van hun regeerings- ,vorm die bereid zijn mede te werken voor het behoud van den vrede. Wat onze belang stelling heeft is niet de wijze, waarop de regeeringen van deze landen zich tegen over het binnenland gedragen, maar op wel ke wijze zij tegenover het buitenland op treden. Eden maakte vervolgens een toespeling op de welwillende houding van de Duitsche en Russische regeeringen bij het sluiten der yloot-overeenkomsten met Engeland. Spreker zeide vervolgens, dat de goede Britsch-Fransche betrekkingen door niets verstoord kunnen worden. Eén der facto ren, die gedurende de laatste twaalf maan den een catastrofe voorkomen hebben, is het groeiende vertrouwen en de vriend schap tusschen Engeland en Frankrijk. Gelukkig wordt deze vriendschap thans nergens verkeerd uitgelegd. Wij zijn ervan overtuigd, aldus Eden, dat de Fransche re geering oprecht verlangt naar een werke lijke verbetering van haar betrekkingen met Duitschland en naar een westelijk pact als inleiding tot een overeenkomst op breede- ren grondslag. De atmosfeer Is minder geladen dan een Jaar geleden. Hoewel de last der bezorgdheid zwaar blijft drukken en men geen duurzaam ver trouwen kan hebben, voordat een interna tionaal lichaam belast zal zijn met de bij legging van onze geschillen, koester ik de levendige hoop, dat over een jaar de Euro- peesche volken hun twisten zullen hebben bijgelegd en dat de vrede gehandhaafd zal blijven. De Duitsche kanonnengordel om Gibraltar CHURCHILL HOUDT EEN OPZIENBARENDE REDE. Geen gevaar voor de Britsche belangen. Bij de debatten over de buitenlandsche politiek zeide de arböidersafgevaardigde Dalton, dat het in het belang van den in ternationalen vrede en van Engeland is, dat Franco geen overwinnaar wordt. De Brit sche politiek zou daarvoor moeten waken. Churchüi vestigde de aandacht op de be richten, volgens welke houwitsers van groot kaliber bij Gibraltar zouden zijn opgesteld. Hij vroeg, welke de feiten waren en wat de beteekenis daarvan is. Kanonnen van dit kaliber worden in den burgeroorlog niet gebruikt, aldus Churchill. Vanwaar komen zij? Zeker niet uit Denemarken, Roemenië, Zwitserland of Zweden. Komen zij uit Duit sche of Italiaansche gieterijen? Indien dat het geval is, zijn de batterijen opgesteld met een bedoeling van veel ernstiger betee kenis. Churchill had reeds in Februari van zijn zoon gehoord, dat er Duitsche houwitsers tegen Gibraltar waren opgesteld en hij had die inlichting aan minister Eden overge bracht, Was er iets in die zaak gedaan? vroeg hij minister Eden. Het is tijd, dat wij deze kwestie onder oogen zien, zeide Chur chill. De vraag is deze, zeide hij, of de kanonnen die Gibraltar bestrij ken de Straat van Gibraltar kun nen sluiten. Dat is een vraag, die beantwoord moet worden. Weet de regeering dit niet,dan blijkt, dat on ze van ouds befaamde inlichtingen dienst tegenwoordig niet veel om het lijf heeft Hoeveel kanonnen zijn er? En op wiens instigatie zijn ze er neergezet? Dat behoort het Lager huis te weten. Wapens van dat kali ber en die kracht hebben niets te maken met den burgeroorlog. Kon Franco ze gebruiken, dan waren ze daar niet op emplacementen vastgezet. Franco had werkelijk niet zoo veel contan ten, dat hij zich ontzaglijk kostbare kanon nen kon aanschaffen, die in den oorlog van geen nut voor hem waren. Als die houwit sers uit Duitschland of Italië kwamen, had den ze niets te maken met den oorlog, maar waren er geplaatst met betrekking tot plan nen van veel grootere beteekenis. Het betreft hier een levensbelang voor Groot-Brittannië en zelfs een wereldbelang in zeer nauw ver band met den vrede van Europa. In het antwoord dat Lord Cranbome na mens de regeering over deze belangrijke kwestie gaf, legde deze vast, dat de bedoel de batterijen van veel kleiner kaliber zijn dan het geschut van de vesting Gibraltar. Zij vormen dan ook in het geheel geen bedreiging voor de Britsche belangen en zijn bedoeld vor de beveiliging van Algeciras. DE TWEE INZITTENDEN LICHT GEWOND. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is een militair vliegtuig van het type S-8, dat van het vlieg kamp de Kooij onderweg was naar Rotterdam, aan de Zuidzijde van het vliegveld Waalhaven veronge lukt. Het toestel is totaal vernield en het mag nog oen wonder hee- ten, dat de beide personen, die in het toestel hadden plaats geno men, het veege lijf nog hebben kun nen redden. Zij zijn met niet ern stige verwondingen naar het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam vervoerd. De .machine, een oude S-8 tweedekker, was des morgens van het vliegveld de Kooij vertrokken met den 27-jarigen luitenant ter zee tweede klasse. W. J. Reinierse, wo nend op het betreffende vliegkamp, als be stuurder, en met den 26-jarigen korporaal vliegt!ii«l-ersteler O. Saay als mecano. Men was eerst naar Ypenburg gevlogen en daarna, volgens de opdracht, die de vliegers in verband met een oefening had den gekregen, naar Waalhaven vertrokken. Het toestel cirkelde eei'st eenmaal boven Waalhaven rond, om daarna aanstalten te gaan maken om te landen. Op ongeveer 60 a 70 meter hoogte is de machine in de bocht afgegleden en neergestort. Het onderzoek is momenteel nog gaan de. zoodat men ons nog geen definitieve bevestiging van dit afglijden kon geven, omdat er nog een andere lezing is, dat het toestel in een vrille zou zijn geraakt. Schok van het toestel werd door den zachten veengrond gebroken In ieder geval dook het toestel ineens met den kop naar beneden. Dit geschiedde even buiten de zuidgrens van het vliegveld en dit is het geluk bij dit ongeluk geweest, want nu kwam de machine wel met een gcduchten klap op den grond neer, maar in plaats van op de verharde grasvlakte van het vliegveld te storten, raakte het toestel in den zachten veengrond van een der grien den in de buurt van het watertje de Koe- dood. Aangezien de bodem daar zeer elastisch is, is de schok niet onbelangrijk gebroken. Het toestel is bovendien ook niet ongunstig terecht gekomen: het voorste deel boorde in den grond, waarna de beide vleugels door de zwaartekracht doorsloegen en ver nield werden, maar de romp boog alleen naar de rechtrzijde een eind om en bleef verder intact De mecano kon op eigen kracht uit het toestel klimmen. Hij had een hoofdwond opgeloopen en verder een wond in de lies en eenige schaafwonden aan den linkerarm gekregen. Hij was evenwel weer snel ter been en het eerste wat hij de toegeschoten hulp vroeg, was een cigaret. De bestuurder scheen er aanvankelijk er ger aan toe. Hij zat bekneld in de stuur stoel en moest eerst daaruit bevrijd worden. Dr. Fontein uit Rhoon was spoedig na 't ongeluk ter plaatse aanwezig om de eerste hulp te verleenen. Na onderzoek bleek, dat ook de bestuurder er met een gekneusde rib was afgekomen. Van het toestel is alleen het achterste gedeelte van de romp intact gebleven. Het moet als verloren worden beschouwd. SPANJE Grootste offensief sedert begin van den oorlog. Een schok van ongekend geweld. De troepen van Franco zijn, na een korte hevige voorbereiding van de artillerie, overgegaan tot den aan val bij de dorpen Vilal Viciosa, Se- vilal Nueva en Villa Nueva de Pe- rales. De aanvallende infanterie werd voorafgegaan door vechtwagens. In 't begin konden de troepen snel voorwaarts rukken, aangezien zij weinig weerstand ondervonden, doch later boden de regeeringstroepen krachtiger tegenstand. Aan beide zijden concentreerde de artillerie zich op het aanvalsfront, dat een lengte had van zestien K.M. Omstreeks elf uur in den ochtend rukten de rechtsche troepen langs Brunete in noor delijke richting, zonder genoemde dorpen te bezetten. Brunete stond grootendeels in vlammen. „Het was meer dan een geweldig offensief, het was de schok, de bot sing tegen elkaar van twee machti ge legers; een schok van ongekend geweld", aldus seint een Ilavas-cor- respondent over de jongste operaties aan het Madrileensche front. „Drie uren achtereen hebben de beide le gers onder een geweldig, ononderbroken mi- trailleurvuur, zonder voor elkaar te wijken, tegenover elkaar gestaan. Eerst tegen elf uur konden de nationalisten aan weerskan ten van Brunete vooruitdringen. Zij rukten in noordelijke richting voorwaarts, zonder zich om de dorpen, die achter hen lagen te bekommeren, In vlammen. Van den observatie-post waar wij ons be vinden, ziet men het omstreden Brunette, waarvan de helft in vlammen staat. Gewel dige rookwolken stijgen ook op uit het links gelegen dorp Ouijorna. In de eerste uren van den namiddag trachtten de Volksfrontroepen, die zich in middels hersteld hadden, hun oorspronke lijk aanvalsplan te hervatten. Van Valde Morillo uit rukten hun tanks op, gevolgd door sterke afdeelingen miliciens. Er ont wikkelde zich een uitermate hevige strijd. Tot zes uur 's namiddags duurde het ge vecht. Toen begonnen de regeeringstroepen onder den druk der nationalisten te wijken Men zag hun verdedigingslinies wankelen en tenslotte bezwijken. De nationalisten hadden een omsingelende beweging uitge voerd. Plotseling verschijnen twee eskaders re- geeringsjachtvliegtuigen in de lucht, op betzelfde oogenblik daveren dertig jacht vliegtuigen der nationalisten boven het ter rein gevolgd door meer dan veertig -bom bardementsvliegtuigen. De jachtvliegtuigen zijn weldra in een vinnig gevecht, gewik keld. De strijd heeft nauwelijks vier minu ten geduurd, of een regceringstoestel valt te pletter. De piloot ziet kans zich met zijn valscherm te redden; een ander vliegtuig tuimelt omlaag. Weldra zijn alle regeeringsvliegtulgen weer in de verte verdwenen. De, rechtsche bom bardementsvliegtuigen, meester van het luehtslagveld, strooien een honderdtal bom men. Geweldige rookwolken stijgen op verduisteren den horizon. De verliezen beiderzijds zijn groot, zonder dat een der partijen totdusver eenige ter reinwinst van beteekenis heeft behaald. apan geeft een laatste waarschuwing SLECHTS DOOR EEN WONDER KAN HEVIG CONFLICT WORDEN VERMEDEN. De Japansche militaire attaché heelt den Chineeschen minister van oor log een „laatste waarschuwing" overhandigd met den eisch, dat de oentrale regeering haar troepen zal terugtrekken op hun eerste stellin gen en dat de naar Hopei gezon den vliegtuigen worden teruggeroe pen. Den Chineezen wordt tot heden de tijd gegeven, om deze Japansche eischen na te komen. Tevoren had het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken de Japansche ambassade te Nanking een nota doen toeko men, waarin dc eischen welke Japan in zijn ultimatum van Zaterdag j.1. had gesteld, van de hand werden gewezen hoewel de toon der nota verzoenend was. Het Chineesche antwoord rechtvaardigt het zenden van Chineesche troepen naar Hopei als een maatregel tot zelfverdedi- ging. Verder stelt de nota voor, na een gelijk tijdig staken van de wederzijdsche troepen bewegingen en gelijktijdig terugtrekken der troepen, een vriendschappelijke regeling langs diplomatieken weg iot stand te bren gen en verklaart, dat de regeering bereid is. Japansche voorstellen in ontvangst te ne men. Een telegram uit Tokio meldt Intusschen, dat men in toonaangevende kringen al daar het. antwoord der Nankincr-resreering op de Japansche eischen beschouwt als een' volkomen afwijzend. Volgens een telegram uit Tlentsin hebben de Chineesche troepen die zich verschanst hebben in Loe- kauisjau, gistermiddag om 5 uur *t vuur geopend op de Japansche voor hoede. Hiermede zijn de onderhan delingen, om tot een accoord te ko men, verbroken. Hetzelfde telegram voegt hieraan toe, dat de toestand zeer ernstig Is en dat slechts een wonder een hevig conilict kan vermijden. China's eischen. In de verklaring, welke maarschalk Tsjiang Kai-sjek gisteren te Koeling heeft afgelegd, zeide hij, dat vier punten de houding van China ten opzichte van Japan bepaalden, namelijk in de eerste plaats, dat geen en kele overeenkomst de territoriale integriteit EERBERICHT DE BILT SEINTt Verwachting: zwakke tot matige noordelijke tot oostel. wind. Ged. bewolkt, weinig of geen regen in 't noorden, in het zuiden droog weer. Warm overdag. Verdere vooruitzichten: waar schijnlijk nog droog en vrij warm. Barometerstand hedeomorgea 8 oor i 76.1 van China mag aantasten, zoomin als de soevereine rechten van het land. In de tweede plaats kan een onwettige wijziging van den politieken raad van Hopei en Tsjahar niet worden toegestaan, omdat het statuut van dezen raad door de centrale re geering is vastgesteld. In de derde plaats kan niet worden toegestaan, dat plaatselijke officieren, welke door de centrale regeering benoemd zijn, onder druk van buiten over geplaatst worden. In de vierde plaats zal de regeering te Nanking niet kunnen dulden, dat. aanmerkingen worden gemaakt op de posities welke de troepen van het 29e leger hebben ingenomen. Deze vier punten vormen voor China de minimum basis voor de onderhandelingen. Wij wenschen den vrede, doch niet den vrede tot iederen prijs. Indien wij de ver plichtingen tegenover ons ras aanvaarden, dan weten we dat daarbij geen enkele te genstelling bestaat tusschen Noord en Zuid en dat iedereen met ijzeren discipline de richting, welke de regeering aangeeft, moet volgen. Blijkens een persbericht uit Hankou zijn reeds ongeveer 60.000 man troepen der cen trale Nanking-regeering de provincie Hopei binnengerukt. Deze troepen dragen dezelf de uniform als de soldaten van het 29ste leger. Ook de Mongolen ten tooneele? Uit Nanking wordt gemeld, dat vijf bri gades cavalerie ongeregelde Mongoolsche troepen, gesteund door driehonderd vlieg tuigen, zich in Noord-Tsjahar concentreeren met het doel incidenten uit te lokken in Sjensi en Soei Joean. Snelle toevoor van versterkingen. Japansche Donderdag wordt het eerste transport troepen uit Japan verwacht. Japansche ver sterkingen uit Mandsjoerije blijven Tientsin binnenstroomen met tanks, kanonnen en vliegtuigen. De Japansche effectieven in Noord-China omvatten op het oogenblik 25 duizend man, tegen 6000 bij het. uitbreken van het conflict. De luchtvaartdienst tus schen Shanghai en Noord-China is geheel onderbroken. Generaal Snijders uit „Nationaal Herstel" Naar wij uit de N. R. Ct. vernemen, is ge neraal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, eere-voorzitter van het Verbond voor Nationaal Herstel, uit dit verbond getreden. Als het tot rust is gekomen. In een interview met een vertegenwoordi ger van de „A.B.C." heeft generaal Franco sprekend over den derden zoon van ex-ko ning Alfonso, den infante Juan, verklaard, dat diens aanbod aan de zijde der Franco troepen mede te strijden reeds eenige malen van de hand is gewezen. „Ik wil geen le ven op het. spel zetten, dat ons van waarde kan zijn. Als Spanje tot rust zal zijn geko men, zal het zijn koning roepen. Deze zal niet als veroveraar, doch als vredestichter komen", aldus generaal Franco. Minister van Economische Za ken zou geen prijs stellen op verdere behandeling van het voorontwerp. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eind hoven onder voorzitterschap van den onder voorzitter der Kamer, den heer J. C. J. Boe len, werd, volgens de Msb., bij het ter sprake komen van het voorontwerp-landbouworde* ningswet door den heer K. v. d. Putt mede gedeeld, dat het hem bekend is, dat de hui dige minister van Economische Zaken geen prijs stelt op verdere behandeling van dit voorontwerp. Sympathiebetuiging aan Duitsche kerken De wereldconferentie der kerken, waar de kerken van 45 landen zijn vertegenwoordigd, heeft eenstemming besloten een boodschap te zenden aan de Duitsch-Evangelische kerk. De vertegenwoordigers van deze kerk mochten de conferentie niet bijwonen van de Duitsche regeering; hun passen werden ingetrokken. Verder werd besloten een delegatie te zen den om deze boodschap te overhandigen. De boodschap luidt als volgt: „Wij zien de ernst van den strijd, waarin niet alleen uw kerk, doch ook de Roomsch- Katholieke kerk is gewikkeld tegen de ver strooiing en het onderdrukken van het j Christelijke getuigenis. Wij, uw broeders in de andere kerken, zijn een met u, lijdende broeders van de Duitsche Evangelische kerk in liefde en gebed."

Schager Courant | 1937 | | pagina 1